Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΕικονοθήκηLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση

Μοιραστείτε | 
 

 καιει λαδι τελικα?

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
asdf1924



Registration date : 25/10/2014

καιει λαδι τελικα? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: καιει λαδι τελικα?   καιει λαδι τελικα? Icon_minitimeΚυρ Μαρ 08 2015, 12:21

Γεια σας. Εχω ενα στρωμα του 10 και νομιζω πως καιει παραπανω λαδι απ οσο θα πρεπε. Ρωτησα στον μαστορα που το παω και μου ειπε οτι καλα ειναι τοσο που καιει κ οτι ολα τα στρωματα καινε. Οκ αυτο το ξερα αλλα 350μλ σε 2500 κμ?? Ουτε παπι δε καιει τοσο. Εσεις τι λετε?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
loverdos11
moderator
moderator
loverdos11

Ηλικία : 39
Τόπος : ΝΕΑ ΣΜΥΡΝΗ
Registration date : 11/03/2012

καιει λαδι τελικα? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: καιει λαδι τελικα?   καιει λαδι τελικα? Icon_minitimeΚυρ Μαρ 08 2015, 13:57

Καλημέρα,
δηλαδή στα 6.000 km θα σου έχει κάψει 800 με 850.
Αν δεις το μανουάλι κάπου πρέπει να λέει μέχρι πόσο θεωρείται φυσιολογικό .

Πάντως το δικό μου L0 και μένα δεν μου έχει κάψει μέχρι στιγμής .
Το είχα αφήσει επίτηδες για 6.500 km ( αλλάζω καθε 4.000 km λάδια εγώ )
και όταν αλλάξαμε ήταν ο δείκτης στο max .

_________________
Αντώνης DL 650 L0 Black


καιει λαδι τελικα? 33ncnm10καιει λαδι τελικα? 33e6ee10καιει λαδι τελικα? 63u2ip10καιει λαδι τελικα? Amzm8k10καιει λαδι τελικα? 2rpb8y10
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτης
Επισκέπτης



καιει λαδι τελικα? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: καιει λαδι τελικα?   καιει λαδι τελικα? Icon_minitimeΚυρ Μαρ 08 2015, 14:18

Το θέμα ειναι και πόςο το πίνεις εσύ έτσι;εάν το πηγαίνεις τάπα συνέχεια σίγουρα θα κάψει

Εμένα σαν του Αντώνη δεν μ καίει σταγόνα και ειναι Κ8 αλλά οπως το σέβομαι με σέβεται.Αυστηρά αλλάζω λαδια κάθε 3000 km με φίλτρο και δεν του πίνω το αίμα.

Εσύ εάν επιτρέπεται πόσα χιλιόμετρα έχεις,κάθε πότε αλλάζεις λάδια,τι μάρκα βάζεις και τι βαθμό;Έχεις δοκιμάσει άλλη μάρκα λαδιών για να δεις εάν σου καίει πάλι;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
asdf1924



Registration date : 25/10/2014

καιει λαδι τελικα? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: καιει λαδι τελικα?   καιει λαδι τελικα? Icon_minitimeΚυρ Μαρ 08 2015, 14:23

29800 κμ το πηρα πριν λιγους μηνες οποτε δεν του εχω αλλαξει ακομα λαδια διοτι ηταν απο σερβις. Πηρα τα μοτυλ 5100 15 50 για να συμπληρωσω κ αυτα θα του βαλω μολις κανω σερβισ
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
jimkopa
Member
Member
jimkopa

Τόπος : Πτολεμαίδα
Registration date : 06/05/2013

καιει λαδι τελικα? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: καιει λαδι τελικα?   καιει λαδι τελικα? Icon_minitimeΚυρ Μαρ 08 2015, 15:25

το δικο μου 650 του 2005 καιει 100-300ml στα 6000km αναλογα την χρηση
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
asdf1924



Registration date : 25/10/2014

καιει λαδι τελικα? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: καιει λαδι τελικα?   καιει λαδι τελικα? Icon_minitimeΚυρ Μαρ 08 2015, 15:55

Του 5 ομως ειναι με δυο μπουζι.. οχι με 4..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
MHTSOS
Member
Member
MHTSOS

Ηλικία : 51
Τόπος : PAGOURISTAN
Registration date : 09/12/2009

καιει λαδι τελικα? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: καιει λαδι τελικα?   καιει λαδι τελικα? Icon_minitimeΚυρ Μαρ 08 2015, 18:47

jimkopa έγραψε:
το δικο μου 650  του 2005 καιει 100-300ml στα 6000km αναλογα την χρηση

Καπου τοσο καιει και εμενα-Κ4 με 110000- αναλογα τη χρηση.Μου κανει εντυπωση που διαβαζω για αλλαγες λαδιων καθε 3000 και μου φαινεται λιγο υπερβολη.Μηπως ειναι;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NIKOlaS505
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
NIKOlaS505

Ηλικία : 49
Τόπος : ΜΟΣΧΑΤΟ - . . . -ΚΟΡΙΝΘΟΣ-. . . -AΧΕΡΟΝΤΑΣ-
Registration date : 30/06/2012

καιει λαδι τελικα? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: καιει λαδι τελικα?   καιει λαδι τελικα? Icon_minitimeΚυρ Μαρ 08 2015, 19:40

το πως το λειτουργείς παίζει μεγάλο ρόλο όπως προαναφέρθηκε ....
ρόλο παίζει και τι λάδια βάζεις .....................
δοκίμασες να βάλεις άλλα λάδια ?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
jimkopa
Member
Member
jimkopa

Τόπος : Πτολεμαίδα
Registration date : 06/05/2013

καιει λαδι τελικα? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: καιει λαδι τελικα?   καιει λαδι τελικα? Icon_minitimeΚυρ Μαρ 08 2015, 20:05

asdf1924 έγραψε:
Του 5 ομως ειναι με δυο μπουζι.. οχι με 4..

δεν εχουν σχεση τα μπουζι σε αυτο ιδιος κινητηρας ειναι απλα τα δυο βοηθανε σε καλυτερη καυση ...

" Το πρόβλημα με ένα παραδοσιακό μπουζί, είναι ότι όσο δυνατό σπινθήρα και να δώσει, αυτός θα είναι πάντα ένας ανά κύκλο: ξεκινάει δηλαδή να καίει το μίγμα από ένα και μόνο σημείο, κάτι που συνεπάγεται ότι, ειδικά σε υψηλές στροφές είναι βέβαιο πως, ανεξαρτήτου αβάνς, στους πιο απομακρυσμένους θύλακες μίγματος του θαλάμου το μέτωπο της φλόγας θα φτάσει αργά (στο γεγονός αυτό βασίζεται και η θεωρία πίσω από τα μοτέρ με δύο μπουζί ανά κύλινδρο, όπως τα TwinSparkτης AlfaRomeo: δύο μπουζί ίσον δύο μέτωπα απαρχής φλόγας, καθε μία από τις οποίες έχει πλέον μικρότερη διαδρομή να διανύσει μέσα στο κύλινδρο και έτσι δεν υπάρχει και ανάγκη για μεγάλο αβάνς) " Τόσο αργά που η καύση του μπορεί πλεόν να μην προσφέρει ωφέλιμο έργο στο έμβολο, παρά μόνο να αυξάνει τη θερμοκρασία καυσαερίων. Έχοντας σκοπό λοιπόν να παρουσιάσει ένα σύστημα ανάφλεξης που μπορεί να βελτιώσει το ποσοστό εκμετάλλευσης του μίγματος,"

Οποιος ενδιαφερεται ασ τα μελετησει εδω
Πηγη
http://www.powermag.gr/el/%CE%BC%CF%80%CE%BF%CF%85%CE%B6%CE%B9-part-1.html
http://www.powermag.gr/el/%CE%BC%CF%80%CE%BF%CF%85%CE%B6%CE%B9-part-2.html
http://www.powermag.gr/el/%CE%BC%CF%80%CE%BF%CF%85%CE%B6%CE%B9-part-3.html
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
power
Member
Member


Τόπος : ΠΑΝΤΟΥ ΚΑΙ ΠΟΥΘΕΝΑ
Registration date : 15/02/2014

καιει λαδι τελικα? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: καιει λαδι τελικα?   καιει λαδι τελικα? Icon_minitimeΚυρ Μαρ 08 2015, 20:12

BLaCkXs.... έγραψε:
Το θέμα ειναι και πόςο το πίνεις εσύ έτσι;εάν το πηγαίνεις τάπα συνέχεια σίγουρα θα κάψει

Εμένα σαν του Αντώνη δεν μ καίει σταγόνα και ειναι Κ8 αλλά οπως το σέβομαι με σέβεται.Αυστηρά αλλάζω λαδια κάθε 3000 km με φίλτρο και δεν του πίνω το αίμα.

Εσύ εάν επιτρέπεται πόσα χιλιόμετρα έχεις,κάθε πότε αλλάζεις λάδια,τι μάρκα βάζεις και τι βαθμό;Έχεις δοκιμάσει άλλη μάρκα λαδιών για να δεις εάν σου καίει πάλι;


ΣΥΝΧΑΡΗΤΗΡΙΑΑΑΑ......εισαια ο 2οςμετα τον ευατο μου που το λεει αυτο....ΜΠΡΑΒΟ ΣΟΥ....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
DiverStrom
Member
Member
DiverStrom

Ηλικία : 42
Τόπος : Σέρρες - Ασπροβάλτα
Registration date : 02/04/2011

καιει λαδι τελικα? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: καιει λαδι τελικα?   καιει λαδι τελικα? Icon_minitimeΚυρ Μαρ 08 2015, 21:31

asdf1924 έγραψε:
29800 κμ το πηρα πριν λιγους μηνες οποτε δεν του εχω αλλαξει ακομα λαδια διοτι ηταν απο σερβις. Πηρα τα μοτυλ 5100 15 50 για να συμπληρωσω κ αυτα θα του βαλω μολις κανω σερβισ

Όσο και να "εμπιστευόμαστε" τα λεγόμενα των άλλων για το σέρβις που έχει γίνει - πάντα θα υπάρχει μια στάλα αμφιβολίας για το αν έχει γίνει ή όχι τλκ.

Οπότε το πρώτο πράγμα ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΜΕ ΠΑΝΤΑ είναι να τα αλλάξουμε όλα για να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο !!!


υ.γ.

..και ποιος μου λέει εμένα ότι τα λάδια της δεν έχουν ξεπεράσει το προβλεπόμενο όριο τους ???
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτης
Επισκέπτης



καιει λαδι τελικα? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: καιει λαδι τελικα?   καιει λαδι τελικα? Icon_minitimeΚυρ Μαρ 08 2015, 21:34

MHTSOS έγραψε:
jimkopa έγραψε:
το δικο μου 650  του 2005 καιει 100-300ml στα 6000km αναλογα την χρηση

Καπου τοσο καιει και εμενα-Κ4 με 110000- αναλογα τη χρηση.Μου κανει εντυπωση που διαβαζω για αλλαγες λαδιων καθε 3000 και μου φαινεται λιγο υπερβολη.Μηπως ειναι;

Μην απορείς μετά γιατί καίει λάδια,έχουν κάποια αντοχή και αυτά μετά καίγονται

Γι αυτό είπα όσο τη σέβεσαι τη μηχανή σε σέβεται

Και γω θεωρώ απαράδεκτο να κρατάς λάδια πάνω απο 3000 χλμ γιατί κανένα λάδι δεν κρατάει την ουσία του τόσο πολύ,οτι μάρκα και να είναι.Καίγονται και γίνονται νερό

Από κει και πέρα ο καθένας κοιτάει την τσέπη του και το τι ζητάει απο τη μηχανή του.Δεν ειναι τυχαίο πάντως σε enduro μηχανές η αλλαγη λαδιών κάθε 10 ώρες χρήσης.Θα μου πεις άλλη χρήση κάνεις εκεί αλλά αν είναι έτσι κράτα τα 100 ώρες το ίδιο πράγμα είναι.Λάδια κινητήρα είναι όχι τηγανόλαδα

ioannis d. έγραψε:
ΣΥΝΧΑΡΗΤΗΡΙΑΑΑΑ......εισαια ο 2οςμετα τον ευατο μου που το λεει αυτο....ΜΠΡΑΒΟ ΣΟΥ....

Δεν είναι το θέμα να μου πεις συγχαρητήρια αν και σ ευχαριστώ πολύ

Το καλό είναι οτι έχεις πιάσει το νόημα OK

Εχουν περάσει 3 διαφορετικές μηχανές από τα χέρια μου.Και στις τρεις έκανα πάντα αλλαγή κάθε 3000 χλμ και πάντα το λάδι έβγαινε σαν καινούργιο.Ποτέ δεν μ έκαψαν λάδι, ήταν και είναι χαρτί οι κινητήρες (φτου φτου)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
asdf1924



Registration date : 25/10/2014

καιει λαδι τελικα? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: καιει λαδι τελικα?   καιει λαδι τελικα? Icon_minitimeΚυρ Μαρ 08 2015, 21:53

Επειδη ηταν ψιλογνωστος αυτος στο μαγαζι κ επειδη εχουμε παρει κιαλλαμηχανακια απο κει ειπανα τον εμπιστευτω. Το θεμα ειναι οτι καταληγουμε στο οτι καιει λαδι τελικα. Τι να κοιταξω πρωτα? Να κανω σερβισ να του αλλαξω τα παντα κ να αρχισω να το παρακολουθω?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
power
Member
Member


Τόπος : ΠΑΝΤΟΥ ΚΑΙ ΠΟΥΘΕΝΑ
Registration date : 15/02/2014

καιει λαδι τελικα? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: καιει λαδι τελικα?   καιει λαδι τελικα? Icon_minitimeΚυρ Μαρ 08 2015, 22:44

asdf1924 έγραψε:
Επειδη ηταν ψιλογνωστος αυτος στο μαγαζι κ επειδη εχουμε παρει κιαλλαμηχανακια απο κει ειπανα τον εμπιστευτω. Το θεμα ειναι οτι καταληγουμε στο οτι καιει λαδι τελικα. Τι να κοιταξω πρωτα? Να κανω σερβισ να του αλλαξω τα παντα κ να αρχισω να το παρακολουθω?


την λυση την ειπες μονος σου.....αλλαξετα λαδια του κ βαλε κ ενα φιλτρο κ παρακολουθα μετα να δεις τη συμπεριφορα του στον αν συνεχισει να σου τα καιει.....
ΕΓΩ προσωπικα ΔΕΝ θα το εκανα το παρακατω που θα σου πω....
προσωπικα αν δεν ειχα την οικονομικη κατασταση να αγορασω ακριβα λαδια θα προτιμουσα να παρω ενα μη επωνυμο λαδι(πχ οχι τοσο γνωστο οσο καποιο αλλο)κ να το αλλαζω καθε 3.000χλμ αντι να βαζω ενα ακριβο κ να το αλλαζω καθε 6.000χλμ....το ιδιο θα εκανα κ με το αντιψυκτικο του...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
IKARUS
Member
Member
IKARUS

Ηλικία : 53
Τόπος : Καπου ψιλα με θεα
Registration date : 26/01/2012

καιει λαδι τελικα? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: καιει λαδι τελικα?   καιει λαδι τελικα? Icon_minitimeΚυρ Μαρ 08 2015, 22:48

asdf1924 έγραψε:
Επειδη ηταν ψιλογνωστος αυτος στο μαγαζι κ επειδη εχουμε παρει κιαλλαμηχανακια απο κει ειπανα τον εμπιστευτω. Το θεμα ειναι οτι καταληγουμε στο οτι καιει λαδι τελικα. Τι να κοιταξω πρωτα? Να κανω σερβισ να του αλλαξω τα παντα κ να αρχισω να το παρακολουθω?

Αααααα!!! Από μαγαζί γνωστού το πήρες! Ε! πες μας έτσι! No
Νταξει πήγαινε άλλαξε λαδια και μετά τα ξαναλέμε!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
shadow.gr.
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
shadow.gr.

Ηλικία : 47
Τόπος : ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Registration date : 25/05/2008

καιει λαδι τελικα? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: καιει λαδι τελικα?   καιει λαδι τελικα? Icon_minitimeΚυρ Μαρ 08 2015, 23:01

φιλε μου το λαδι κραταει εν ζωη τον κινητηρα σου.οσο πιο συχνα αλλαζεις τοσο περισσοτερο ζει....

Εγω αλλαζω ανα 4.000 στο lo που εχω αλλα και στο κ8 που ειχα πριν παλι το ιδιο εκανα.τα λαδια που εβγαζα τα χρησιμοποιουσα σε μια πρεσα οποτε οικονομικα ειμουν οκ.αλλα εβλεπα μεγαλη διαφορα στο δουλεμα απο την ωρα που αρχισα σε αυτα τα χλμ τις αλλαγες ιδιως το καλοκαιρι .....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
asdf1924



Registration date : 25/10/2014

καιει λαδι τελικα? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: καιει λαδι τελικα?   καιει λαδι τελικα? Icon_minitimeΚυρ Μαρ 08 2015, 23:05

Σας ευχαριστω ολους. Θα του κανω σερβισ στα 4000 να το παρακολουθησω και θα σας πω παλι πως παει. Ευχαριστω και παλι.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτης
Επισκέπτης



καιει λαδι τελικα? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: καιει λαδι τελικα?   καιει λαδι τελικα? Icon_minitimeΚυρ Μαρ 08 2015, 23:32

asdf1924 έγραψε:
Σας ευχαριστω ολους. Θα του κανω σερβισ στα 4000 να το παρακολουθησω και θα σας πω παλι πως παει. Ευχαριστω και παλι.

Για μενα άλλαξε τα αύριο κιόλας

Χωρίς να θέλω να θίξω το γνωστό σου,που ξέρεις οτι έκανε στα 29800 σέρβις και οτι τα χιλιόμετρα ειναι αληθινά ακομη;Δυστηχως να ξαναγράψεις ενα βιβλιο σέρβις και να πουλήσεις τη μηχανή με τα δικά σου γραφόμενα ειναι το πιο εύκολο πράγμα.Εαν δεν το πάρεις απο κάποιον πολύ δικο σου που ξέρεις τι κανει μην εχεις εμπιστοσύνη ουτε στον kolaraki σου που λενε.

Για μένα έπρεπε απο την πρώτη μερα που το πήρες να άλλαζες τα λαδια και το φιλτρο για να εισαι σίγουρος 100% και να μην το αφήσεις ουτε μερα παραπάνω με αυτά που βρήκες.Εγω την πήρα απο γνωστό να φανταστείς και την ιδια μερα την πέρασα απο σέρβις αλλάζοντας μέχρι και παραφλού.Πες με υπερβολικό αλλά η ζωή μας κρέμεται από τη μηχανή μας δεν είναι να παίζουμε με αυτά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
asdf1924



Registration date : 25/10/2014

καιει λαδι τελικα? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: καιει λαδι τελικα?   καιει λαδι τελικα? Icon_minitimeΚυρ Μαρ 08 2015, 23:42

Δικιο εχεις και αυτο ειναι το σωστο. Απλα τωρα ειναι δυσκολος μηνας κ δε με περνει να του κανω το οτιδηποτε. Θα το κανω αμεσως μολις ευκαιρισω απο τα κερατιατικα που πεσανε ολα μαζι! Shocked
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
aris_n
gold member
gold member
aris_n

Ηλικία : 43
Τόπος : Άθενς
Registration date : 08/04/2008

καιει λαδι τελικα? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: καιει λαδι τελικα?   καιει λαδι τελικα? Icon_minitimeΔευ Μαρ 09 2015, 14:09

Εγω λέω να αλλάζεις λάδια κάθε φορά που βάζεις και βενζίνη. Α! και φίλτρο έτσι; Μην κάνεις μισές δουλειές. Άσε την suzuki που λέει κάθε 6000 χλμ ανεξαρτήτως χιλιομέτρων του κινητήρα. Είναι μοχθηρή και θέλει να τρώει τα λεφτά μας με χτυπημένους κινητήρες που μένουν απο λάδι το οποίο γίνεται νερό (άκουσον άκουσον) μετά απο 3000 χλμ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
asdf1924



Registration date : 25/10/2014

καιει λαδι τελικα? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: καιει λαδι τελικα?   καιει λαδι τελικα? Icon_minitimeΔευ Μαρ 09 2015, 14:26

Ε 3000 νομιζω οτι ειναι υπερβολη.. 4,5 -5 πιστευω οτι ειναι καλα.. αλλα ξεφευγουμε απ το θεμα Razz
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
aris_n
gold member
gold member
aris_n

Ηλικία : 43
Τόπος : Άθενς
Registration date : 08/04/2008

καιει λαδι τελικα? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: καιει λαδι τελικα?   καιει λαδι τελικα? Icon_minitimeΔευ Μαρ 09 2015, 15:18

Αυτό ακριβώς θέλω να επισημάνω, το οτι πιστεύει ο καθένας δεν είναι και απαραίτητα το σωστό. Εσύ πιστεύεις τα 4.5 - 5, η suzuki τα 6, άλλος τα 3, άλλος τα 2 κ.ο.κ. Επειδή η δουλειά μου είναι να στηρίζομαι σε δεδομένα που έχουν προκύψει απο επιστημονική τεκμηρίωση και όχι απο ψυχολογικούς παράγοντες ή εμπειρικές παρατηρήσεις, προτρέπω τον κάθε ενδιαφερόμενο να διαβάσει την Διδακτορική Διατριβή με τίτλο "Παρακολούθηση και προοπτικές της χρήσης των λιπαντικών σε οχήματα του Στρατού Ξήρας", Απο τον Δρ. Φίλιππο Σακελλαρόπουλο, που εκπονήθηκε στο εργαστήριο Τεχνολογίας καυσίμων και λιπαντικών την Σχολής Χημικών Μηχανικών του ΕΜΠ το 2006.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτης
Επισκέπτης



καιει λαδι τελικα? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: καιει λαδι τελικα?   καιει λαδι τελικα? Icon_minitimeΔευ Μαρ 09 2015, 16:14

aris_n έγραψε:
Εγω λέω να αλλάζεις λάδια κάθε φορά που βάζεις και βενζίνη. Α! και φίλτρο έτσι; Μην κάνεις μισές δουλειές. Άσε την suzuki που λέει κάθε 6000 χλμ ανεξαρτήτως χιλιομέτρων του κινητήρα. Είναι μοχθηρή και θέλει να τρώει τα λεφτά μας με χτυπημένους κινητήρες που μένουν απο λάδι το οποίο γίνεται νερό (άκουσον άκουσον) μετά απο 3000 χλμ.

Σεβαστή η άποψη σου αλλα καλό δεν είναι να μην γίνεσαι ειρωνικός στα δικά μου λόγια;Στο κάτω κάτω δεν σε ειρηνευτικά καθόλου σέβομαι την άποψη σου και απλα λέω την δική μου.Το αν γίνεται μεταφορικά το λαδι νερό και χάνει την ουσία του ασε να το ξέρω καλύτερα.Εσυ άλλαζε οπότε γουστάρεις τα λαδια σου.Ο καθένας στη μοτοσυκλέτα του μπορεί να κανει οτι γουστάρει και οτι σηκώνει η τσέπη του σωστα;Στα δικά μου λεγόμενα ομως δεν νομιζω οτι ειναι σωστό να βρίσκεις πάτημα και να ειρωνεύεσαι.

Φιλικά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
aris_n
gold member
gold member
aris_n

Ηλικία : 43
Τόπος : Άθενς
Registration date : 08/04/2008

καιει λαδι τελικα? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: καιει λαδι τελικα?   καιει λαδι τελικα? Icon_minitimeΔευ Μαρ 09 2015, 16:21

BLaCkXs.... έγραψε:
aris_n έγραψε:
Εγω λέω να αλλάζεις λάδια κάθε φορά που βάζεις και βενζίνη. Α! και φίλτρο έτσι; Μην κάνεις μισές δουλειές. Άσε την suzuki που λέει κάθε 6000 χλμ ανεξαρτήτως χιλιομέτρων του κινητήρα. Είναι μοχθηρή και θέλει να τρώει τα λεφτά μας με χτυπημένους κινητήρες που μένουν απο λάδι το οποίο γίνεται νερό (άκουσον άκουσον) μετά απο 3000 χλμ.

Σεβαστή η άποψη σου αλλα καλό δεν είναι να μην γίνεσαι ειρωνικός στα δικά μου λόγια;Στο κάτω κάτω δεν σε ειρηνευτικά καθόλου σέβομαι την άποψη σου και απλα λέω την δική μου.Το αν γίνεται μεταφορικά το λαδι νερό και χάνει την ουσία του ασε να το ξέρω καλύτερα.εςυ άλλαζε οπότε γουστάρεις τα λαδια σου.Ο καθένας στη μοτοσυκλέτα του μπορεί να κανει οτι γουστάρει και οτι σηκώνει η τσέπη του σωστα;Στα δικά μου λεγόμενα ομως δεν νομιζω οτι ειναι σωστό να βρίσκεις πάτημα και να ειρωνεύεσαι.

Φιλικά

Φιλικά θα σου πω Ραφαήλ οτι δεν σε ειρωνεύτηκα, απλά χρησιμοποίησα μια υπερβολή, για να καταδείξω πόσο υπερβολικό θεωρώ το να αλλάζει κανείς λάδια στα 3000 χλμ. Ο χαρακτήρας μου δεν μου επιτρέπει να ειρωνεύομαι ανθρώπους, ειδικά ανθρώπους που δεν γνωρίζω. Μπορείς σε παρακαλώ να μου πεις με ποιά μέθοδο επιβεβαίωσες οτι το λάδι γινεται νερό (μεταφορικά όπως λες, κυριολεκτικά οτι χάνει την "ουσία" του) μετά απο 3000 χλμ για να ξεστραβώσεις και εμάς τους υπόλοιπους ώστε την επόμενη φορά να μην υποπέσουμε στο λάθος και καθυστερήσουμε 3000 ολόκληρα χιλιόμετρα την αλλαγή λαδιών μας και καταστρέψουμε το πολύτιμο μηχανάκι μας; Ξέρεις καλύτερα απο εμας λες. Πάλι σου επισημαίνω οτι δεν σε ειρωνεύομαι αλλα ζητώ μια ειλικρινή απάντηση για να διαφωτιστώ και να ενημερωθώ.
Ευχαριστώ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτης
Επισκέπτης



καιει λαδι τελικα? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: καιει λαδι τελικα?   καιει λαδι τελικα? Icon_minitimeΔευ Μαρ 09 2015, 16:46

Εγω ετσι έλαβα οτι εγινες ειρωνικός στα λόγια μου αλλα δεν με πειράζει ουτε θα επεκταθώ.Κανείς νομιζω δεν μπορεί να κατακρίνει κάποιον που αλλάζει λαδια γρηγορότερα απο το επιτρεπτό όριο,δεν ειναι κατι κακό,αντιθέτως καλό κανει. Το οτι τα λαδια χάνουν την ουσία τους μου το εχουν πει μάστορες που εμπιστεύομαι(και δεν μ λενε μαλακιες για να βγάλουν λεφτά) και το εχω δει με τα ματια μου,λαδι να βγαινει απο μοτ/τα συναδέλφου κατάμαυρο μετά απο 6000 χλμ παρα κατι και να εχει χάσει την πυκνότητα του τελείως έτρεχε σαν νερό αν με καταλαβαίνεις,ενώ την ιδια στιγμη που κάναμε μαζι το σέρβις το δικο μου λαδι ηταν οπως το είχα βάλει και έτρεχε με την κλασική πυκνότητα του.Και οι δυο φορούσαμε motul απο τον ιδιο μάστορα ακριβώς. Το ειδα με τα ιδια μ τα ματια γι αυτό και υποστηρίζω την άποψη μου δεν το έβγαλα απο το κεφαλι μου και δεν σ λέω μλκιες.Επίσης εάν βρεθείς ποτέ στο κατάστημα του Στάθη στα εξαρχεια ρίξε μια ματια στη γυάλινη βιτρίνα μεσα στο μαγαζί του τα δυο βάζα που εχει σαν παράδειγμα αυτου που σ λέω με τα καμμένα λαδια και σύγκρινε τα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 

καιει λαδι τελικα?

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 

 Παρόμοια θέματα

+
Σελίδα 1 από 2Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ-ΑΝΑΒΑΤΗΣ :: Υγρά....& φίλτρα-
Μετάβαση σε: