Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΕικονοθήκηLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση

Μοιραστείτε | 
 

 Πόση ζωή έχει το κράνος?

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
parisk

parisk

Ηλικία : 54
Τόπος : Αθήνα
Registration date : 15/06/2014

Πόση ζωή έχει το κράνος? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Πόση ζωή έχει το κράνος?   Πόση ζωή έχει το κράνος? Icon_minitimeΚυρ Δεκ 07 2014, 20:28

Καλησπέρα φίλοι μου, θα ήθελα να ρωτήσω βασιζόμενος στην εμπειρία και στις γνώσεις σας, πόση ζωή κατά μέσο όρο έχει ένα κράνος? Έχω ένα κράνος Schuberth R1 από τα Χριστούγεννα του 2010 και μόλις αντελήφθην ότι με συντροφεύει 4 ολόκληρα χρόνια. Μήπως είναι καιρός να σκέφτομαι να το αλλάξω η έχει και άλλη ζωή ακόμα?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Minas
Member
Member
Minas

Ηλικία : 54
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Registration date : 28/09/2011

Πόση ζωή έχει το κράνος? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πόση ζωή έχει το κράνος?   Πόση ζωή έχει το κράνος? Icon_minitimeΚυρ Δεκ 07 2014, 21:30

Αδερφέ, με μια πρόχειρη αναζήτηση, βρήκα αυτά:


Product Warranty

Schuberth offers a 7 year manufacturer's warranty from date of manufacture, with a 5 year warranty from the date of purchase on C3, C3W and S2 helmets (whichever comes first). Please note that this applies only to helmets manufactured meet the DOT standard and purchased in North America.


Αν το κράνος σου είναι το SR1, πάρε και το manual:
http://www.schuberth.com/fileadmin/Bilder/Motorrad/SR1/Downloads/110620_SR1_Manual_01_11.pdf


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
loverdos11
moderator
moderator
loverdos11

Ηλικία : 40
Τόπος : ΝΕΑ ΣΜΥΡΝΗ
Registration date : 11/03/2012

Πόση ζωή έχει το κράνος? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πόση ζωή έχει το κράνος?   Πόση ζωή έχει το κράνος? Icon_minitimeΚυρ Δεκ 07 2014, 22:03

καλησπέρα,
μέσα από την επένδυση του κράνους θα γράφει την ημέρα παραγωγής ( στο δικό μου εκεί την είχε )
Αν το κράνος εχει κατασκευαστεί το 2008 και εσύ το πήρες το 2010 το κράνος μετράει 6 χρόνια ζωής.
Αν το αφήνεις μέσα στην μπαγκαζιέρα ειδικά το καλοκαίρι με τις ζέστες τότε η ζωή μειώνεται αρκετά.
Αν έχει χαζοπεσίματα επίσης και πάει λέγοντας .

_________________
Αντώνης DL 650 L0 Black


Πόση ζωή έχει το κράνος? 33ncnm10Πόση ζωή έχει το κράνος? 33e6ee10Πόση ζωή έχει το κράνος? 63u2ip10Πόση ζωή έχει το κράνος? Amzm8k10Πόση ζωή έχει το κράνος? 2rpb8y10
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
parisk

parisk

Ηλικία : 54
Τόπος : Αθήνα
Registration date : 15/06/2014

Πόση ζωή έχει το κράνος? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πόση ζωή έχει το κράνος?   Πόση ζωή έχει το κράνος? Icon_minitimeΤρι Δεκ 09 2014, 21:01

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας φίλοι μου,βέβαια δε μπορώ να πω ότι το ευχαριστήθηκα κιόλας γιατί βλέπω ότι πρέπει να αρχίσω να ψάχνομαι πάλι για κράνος σιγά σιγά Mad έτσι είναι αυτά όμως Very Happy η ασφάλεια πρέπει να πληρώνεται.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NASOS_p
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
NASOS_p

Ηλικία : 43
Τόπος : Πυργος Ηλειας
Registration date : 07/05/2011

Πόση ζωή έχει το κράνος? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πόση ζωή έχει το κράνος?   Πόση ζωή έχει το κράνος? Icon_minitimeΠεμ Δεκ 11 2014, 08:15

Εγώ ξέρω τα πέντε χρόνια ως χρονικό σημείο αλλαγής κράνους με την προυπόθεση ότι δεν έχει πεσίματα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 

Πόση ζωή έχει το κράνος?

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 

 Παρόμοια θέματα

+
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ-ΑΝΑΒΑΤΗΣ :: Κράνη-
Μετάβαση σε: