Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΕικονοθήκηLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση

Μοιραστείτε | 
 

 Αλυσιδογραναζα...

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
nikosfp

nikosfp

Ηλικία : 60
Τόπος : Πάτρα
Registration date : 10/08/2011

Αλυσιδογραναζα... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Αλυσιδογραναζα...   Αλυσιδογραναζα... Icon_minitimeΤετ Δεκ 03 2014, 03:46

Κοι καλημερα σας.Ειμαι σε φαση αλλαγης αλυσιδας.Εχω βρει την JT στα 104 ευρω.Θαθελα να σας ρωτησω τα εξης.
1ον.Ειναι αξιοπιστη η συγκεκριμενη αλυσιδα κ τα γραναζια της?
2ον.Μαζι με την αλλαγη αλυσιδας πρεπει να αλλαξω και τις γλυστρες?
3ον.Υπαρχει καποια καλυτερη επιλογη απο την ως ανω μαρκα στα ιδια χρηματα?
Εχω το Κ8 ΑBS.Σας ευχαριστω.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
endurasx
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
endurasx

Ηλικία : 42
Τόπος : Περιστερι
Registration date : 28/11/2012

Αλυσιδογραναζα... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αλυσιδογραναζα...   Αλυσιδογραναζα... Icon_minitimeΤετ Δεκ 03 2014, 08:00

nikosfp έγραψε:
Κοι καλημερα σας.Ειμαι σε φαση αλλαγης αλυσιδας.Εχω βρει την JT στα 104 ευρω.Θαθελα να σας ρωτησω τα εξης.
1ον.Ειναι αξιοπιστη η συγκεκριμενη αλυσιδα κ τα γραναζια της?
2ον.Μαζι με την αλλαγη αλυσιδας πρεπει να αλλαξω και τις γλυστρες?
3ον.Υπαρχει καποια καλυτερη επιλογη απο την ως ανω μαρκα στα ιδια χρηματα?
Εχω το Κ8 ΑBS.Σας ευχαριστω.
1ον Προσωπικα την εχω βαλει και δεν μου αρεσε καθολου😠
Δεν την εμπιστευομαι καθως εν κινηση (ευτηχως με λιγα χλμ) εσπασε ενα λινκ!!
2ον Μην αλλαξεις γλυστρες εκτος εαν εχουν φαγωθει πολυ πραγμα λιγο δυσκολο!!
3ον Στα ιδια χρηματα οχι αλλα αν βαλεις κατι παραπανω παιρνει τις πολυ πιο αξιοπιστες afam και did ωστοσο τα γραναζια της jt καλα ειναι αν και καλο ειναι το μπρωστα να βαλεις μαμα τζουτζουκι!!
Ελπιζω να βοηθεισα!!😎
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
rafel
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast


Ηλικία : 34
Τόπος : Άγιοι Ανάργυροι - Σαλαμίνα
Registration date : 19/09/2014

Αλυσιδογραναζα... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αλυσιδογραναζα...   Αλυσιδογραναζα... Icon_minitimeΤετ Δεκ 03 2014, 11:23

με 140 περνεις αλυσιδογραναζα afam τοποθετημενα!!!
με 120 περνεις DID αλυσιδογραναζα τοποθετημενα!!
JT αλυσιδα δεν εχω ξανακουσει σε vstrom συνηθως οι επιλογες στα πρωτα δυο παιζουνε


Έχει επεξεργασθεί από τον/την rafel7 στις Κυρ Αυγ 16 2015, 10:33, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
massai
gold member
gold member
massai

Ηλικία : 50
Τόπος : Ίλιον
Registration date : 03/11/2008

Αλυσιδογραναζα... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αλυσιδογραναζα...   Αλυσιδογραναζα... Icon_minitimeΤετ Δεκ 03 2014, 13:51

rafel7 έγραψε:
JT μαρκα δεν εχω ξανακουσει για vstrom συνηθως οι επιλογες στα πρωτα δυο παιζουνε

Τυχαίο το λινκ:

http://www.motopissaris.gr/full_product.php?prod_id=AP.17NSDL650AVXG57

JT είναι ράτσα γραναζιών. Γνωστών γραναζιών, όχι ''μ' έκαψες'' Smile
Αυτά φοράω, με χρυσή DiD X-Ring όμως.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτης
Επισκέπτης



Αλυσιδογραναζα... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αλυσιδογραναζα...   Αλυσιδογραναζα... Icon_minitimeΤετ Δεκ 03 2014, 14:31

rafel7 έγραψε:
JT μαρκα δεν εχω ξανακουσει για vstrom συνηθως οι επιλογες στα πρωτα δυο παιζουνε

Απο τα πιο γνωστά γρανάζια αν οχι τα πιο γνωστά γρανάζια για μηχανές

Και στον Περιστερα να πας που μας εχει δώσει προσφορά βάζει και αυτά τα γρανάζια με τις τιμές που αναφέρεις
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
rafel
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast


Ηλικία : 34
Τόπος : Άγιοι Ανάργυροι - Σαλαμίνα
Registration date : 19/09/2014

Αλυσιδογραναζα... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αλυσιδογραναζα...   Αλυσιδογραναζα... Icon_minitimeΤετ Δεκ 03 2014, 15:20

BLaCkXs.... έγραψε:
rafel7 έγραψε:
JT μαρκα δεν εχω ξανακουσει για vstrom συνηθως οι επιλογες στα πρωτα δυο παιζουνε

Απο τα πιο γνωστά γρανάζια αν οχι τα πιο γνωστά γρανάζια για μηχανές

Και στον Περιστερα να πας που μας εχει δώσει προσφορά βάζει και αυτά  τα γρανάζια με τις τιμές που αναφέρεις

OK OK τωρα που το λες ειχα ρωτησει τον χρηστο στον περιστερα περιστεριου και μου χε πει γ αυτα, οποτες ακυρο
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nikosfp

nikosfp

Ηλικία : 60
Τόπος : Πάτρα
Registration date : 10/08/2011

Αλυσιδογραναζα... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αλυσιδογραναζα...   Αλυσιδογραναζα... Icon_minitimeΤετ Δεκ 03 2014, 16:56

Ευχαριστω πολυ ολους σας.Τελικα θα βαλω τα afam.Τα βρηκα 120 ευρω στην Πατρα.Αυτα ειναι αθορυβα η πρεπει να παρω το γραναζι της μαμας?Που το βρισκω αυτο?Ποσο στοιχιζει?Συγνωμη αλλα ειμαι ασχετος!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτης
Επισκέπτης



Αλυσιδογραναζα... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αλυσιδογραναζα...   Αλυσιδογραναζα... Icon_minitimeΤετ Δεκ 03 2014, 17:10

Καλό ειναι για εμπρός γρανάζι να βάλεις το μαμά

Τιμή περίπου 43 ευρώ

Θα το βρεις σε γνήσια ανταλλακτικά suzuki ή θα το παραγγειλεις να στο φέρουν

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
rafel
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast


Ηλικία : 34
Τόπος : Άγιοι Ανάργυροι - Σαλαμίνα
Registration date : 19/09/2014

Αλυσιδογραναζα... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αλυσιδογραναζα...   Αλυσιδογραναζα... Icon_minitimeΤετ Δεκ 03 2014, 17:42

nikosfp έγραψε:
Ευχαριστω πολυ ολους σας.Τελικα θα βαλω τα afam.Τα βρηκα 120 ευρω στην Πατρα.Αυτα ειναι αθορυβα η πρεπει να παρω το γραναζι της μαμας?Που το βρισκω αυτο?Ποσο στοιχιζει?Συγνωμη αλλα ειμαι ασχετος!!!

ο ηχος δε νομιζω πως σταματαει με το οτιδηποτε. παρε ενα τηλ στον περιστερα και μιλα απευθειας με τον νικο να σου πει τη γνωμη του
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ck69
Member
Member


Ηλικία : 44
Registration date : 30/10/2013

Αλυσιδογραναζα... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αλυσιδογραναζα...   Αλυσιδογραναζα... Icon_minitimeΤετ Δεκ 03 2014, 18:25

..και δεν υπαρχουν ασχετοι εδω μεσα φιλε nikosfp...Καλα κανεις να ρωτας να μαθενουν οι ελειπως ενημερωμενοι και να θυμουνται οι υπολοιποι.Σε δραστηριο fοrum ειμαστε,παντα κατι νεο προκυπτει και διαδιδεται..Εξαλου οσο ζεις μαθενεις...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nikosfp

nikosfp

Ηλικία : 60
Τόπος : Πάτρα
Registration date : 10/08/2011

Αλυσιδογραναζα... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αλυσιδογραναζα...   Αλυσιδογραναζα... Icon_minitimeΣαβ Δεκ 06 2014, 16:52

Ευχαριστω πολυ παιδια.Δυο τελευταιες ερωτησεις.
1ον.Τι ειναι τα O-ring και τα X-ring?Πια ειναι καλυτερα να εχει μια αλυσιδα?
2ον.Καποιος φιλος μου προτεινε το μπροστα γραναζι να ειναι μαμα.Δλδ θα παρω το μαμα γραναζι και απο το εμποριο θα αγορασω μονο την αλυσιδα και το πισω γραναζι?"Σπαζονται" τα set?Και παλι συγνωμη που σας βασανιζω.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
terino
gold member
gold member
terino

Ηλικία : 43
Τόπος : Athens
Registration date : 15/01/2008

Αλυσιδογραναζα... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αλυσιδογραναζα...   Αλυσιδογραναζα... Icon_minitimeΣαβ Δεκ 06 2014, 17:10

nikosfp έγραψε:
Ευχαριστω πολυ παιδια.Δυο τελευταιες ερωτησεις.
1ον.Τι ειναι τα O-ring και τα X-ring?Πια ειναι καλυτερα να εχει μια αλυσιδα?
2ον.Καποιος φιλος μου προτεινε το μπροστα γραναζι να ειναι μαμα.Δλδ θα παρω το μαμα γραναζι και απο το εμποριο θα αγορασω μονο την αλυσιδα και το πισω γραναζι?"Σπαζονται" τα set?Και παλι συγνωμη που σας βασανιζω.

Λέγοντας Ο και Χ εννοούμε το σχήμα που έχει η τομή του δακτύλιου στεγανοποίησης. Στη μία περίπτωση είναι στρογγυλό και μοιάζει με Ο, στην άλλη περίπτωση μοιάζει με Χ. Το Χ-ring είναι μεταγενέστερο του o-ring και θεωρείται καλύτερο. Δίχως όμως αυτό να σημαίνει ότι τα o-ring είναι μάπα... ότι και να πάρεις από τα δύο, θα την κάνεις τη δουλειά σου.
Όσον αφορά το γρανάζι, αν θες τη γνώμη μου, είναι ψιλομύθος η ιστορία με το μαμά γρανάζι. Στα δικά μου αυτιά ακούγονται ίδια και τα δύο... η απόφαση δική σου.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.schoolofdance.gr
Επισκέπτης
Επισκέπτης



Αλυσιδογραναζα... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αλυσιδογραναζα...   Αλυσιδογραναζα... Icon_minitimeΣαβ Δεκ 06 2014, 17:37

Χρόνια πολλά καταρχάς και πολύχρονος Νικόλα

Για να ολοκληρώσω τα λεγόμενα του Λευτέρη με εικόνες ώστε να καταλάβεις τη δομή της αλυσίδας,σου παραθέτω τα εξής:

Αλυσιδογραναζα... B3kf1vΑλυσιδογραναζα... 262mc5j

Εννοείται πώς μπορείς να πάρεις ξεχωριστά τα κομμάτια,ρωτά και τους Πατρινούς συμφορουμίτες για τοπικές προσφορές σίγουρα κάποιος μπορεί να σε βοηθήσει
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nikosfp

nikosfp

Ηλικία : 60
Τόπος : Πάτρα
Registration date : 10/08/2011

Αλυσιδογραναζα... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αλυσιδογραναζα...   Αλυσιδογραναζα... Icon_minitimeΣαβ Δεκ 06 2014, 17:57

Σ ευχαριστω πολυ φιλε μου για τις ευχες σου και για την βοηθεια σου.Νασαι παντα καλα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NASOS_p
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
NASOS_p

Ηλικία : 43
Τόπος : Πυργος Ηλειας
Registration date : 07/05/2011

Αλυσιδογραναζα... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αλυσιδογραναζα...   Αλυσιδογραναζα... Icon_minitimeΔευ Δεκ 15 2014, 23:15

Εγώ πάντως που άλλαξα αλυσογράναζα χωρίς να πάρω το μαμά δεν παρατηρώ κάποιο παραπάνω ήχο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nikosfp

nikosfp

Ηλικία : 60
Τόπος : Πάτρα
Registration date : 10/08/2011

Αλυσιδογραναζα... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αλυσιδογραναζα...   Αλυσιδογραναζα... Icon_minitimeΤρι Δεκ 16 2014, 02:04

Τελικα κατελυξα στην XS ring της Afam την χρυση.Φαινεται πολυ καλη επιλογη.Οντως δεν ακουγεται τιποτα.Η μηχανη δουλευει ρολοι σαν καινουρια.Σας ευχαριστω ολους για την βοηθεια σας.Ναστε ολοι καλα και να εχετε καλα Χριστουγεννα και ευτυχισμενο το νεο ετος.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 

Αλυσιδογραναζα...

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 

 Παρόμοια θέματα

+
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ-ΑΝΑΒΑΤΗΣ :: Φρένα-Μετάδοση-
Μετάβαση σε: