Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΕικονοθήκηLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση

Μοιραστείτε | 
 

 Ο γειτονας φωναξε την αστυνομια για το σκυλο μου

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
nikSalonik
Administrator
Administrator
nikSalonik

Ηλικία : 62
Τόπος : Νεάπολη θεσσαλονίκη
Registration date : 09/10/2008

Ο γειτονας φωναξε την αστυνομια για το σκυλο μου - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ο γειτονας φωναξε την αστυνομια για το σκυλο μου   Ο γειτονας φωναξε την αστυνομια για το σκυλο μου - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ Νοε 28 2014, 19:14

εχω μεγαλώσει σε χωριό ...απ τα 5μου ως τα 23 (που μετακομισα στη  θεσσαλονίκη  )ειχαμε παντοτε σκύλο μαζι με ...κουνελια ...κοτες ...περιστέρια ...τ αγάπησα οσο τιποτε στον κόσμο ...2 σκύλους εκανα ευθανασία και 2 τους έχασα πρόωρα απο ατυχήματα ..το λυκόσκυλο (ονομα και πράμα ) τo δωρίσαμε σε φιλο με μαντρα γιατι έπρεπε να φύγω για σπουδες  στη θεσσαλονικη ....σε καμμια περιπτωση ομως δεν έβλεπα ουσιώδη λόγο να χω σκύλο στο διαμέρισμα η στο μπαλκόνι η στην ταρατσα ...πιο πολύ αισθανόμουν λύπη για τα Ζώα παρά την ανάγκη να έχω ενα σκύλο ...μ ολες τις ευθυνες περιορισμους κι οτι άλλο αυτο συνεπάγεται ...δεν κατηγορώ οποιον έχει αλλά θεωρώ οτι το ζώο ειναι εκτός του φυσικου του περιβάλλοντος ...και μη μου πείτε αν μαθει απο μικρό η οπως το μαθεις κτλ....εξαιρώ τα ζωάκια που ζουν μεσα στο σπίτι ...εκει ειναι άλλη κατηγορία ...

κοντολογίς ...λυπαμαι πολύ ενα λαμπρατορ που ειναι μονιμα δεμενο στο απεναντι μπαλκόνι ....καλοταισμενο και καθαρο μεν ...αλλα εγω το λυπάμαι ...κι εκνευρίζομαι αφανταστα οταν οχι απο του δικό λαθος ...τα πρωινα γαυγίζει τις δεκαοκτούρες και τα βράδια ουρλιάζει για τις νυχτερίδες ....ειλικρινά το λυπάμαι κι οσο κι αν προσπάθησα μιλώντας στο αφεντικό του να συμμορφωθεί παντα έπερνα την βλακώδη απάντηση ...εχεις δικιο ρε νικο τι να κανω ομως αφου το  αγαπαμε ...που να το παμε  ...τι να το κανουμε κι αλλες τετοιες μαλακιες που έπρεπε να σκεφτει πριν το αποκτήσει ....

καπως έτσι ειναι τα πράματα ....αλλο να κλαίει ενα μωρό ...αλλο να φαγώνεσαι ουρλιάζοντας με τον γιο σου η την κόρη σου που ηρθε ξημερώματα άλλο για το αν η γυναίκα σου ειναι γκρινιάρα κι άλλο αν εχεις ενα σκύλο που το ενστικτο του το οδηγει  να ζει οπως αυτο θελει  κι οχι οπως θες εσύ !!!

_________________
VIDEO απο τις εξορμησεις μας  

το καλύτερο  δ ώ ρ ο   σ 'εναν μοτοσυκλετιστή ειναι η ...επόμενη βόλτα...

   
...γιατι η ζωή ειναι σαν την μοτοσυκλέτα...δεν έχει όπισθεν !!!

Vstromhellasforum...μεσα μου κι εξω μου ....


Έχει επεξεργασθεί από τον/την niksalonik στις Παρ Νοε 28 2014, 23:55, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://insuranceate.blogspot.com
Minas
Member
Member
Minas

Ηλικία : 54
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Registration date : 28/09/2011

Ο γειτονας φωναξε την αστυνομια για το σκυλο μου - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ο γειτονας φωναξε την αστυνομια για το σκυλο μου   Ο γειτονας φωναξε την αστυνομια για το σκυλο μου - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ Νοε 28 2014, 19:48

+ πολλά, Νικ Σαλονίκ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
george83
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
george83

Ηλικία : 40
Τόπος : Κυψέλη
Registration date : 06/12/2009

Ο γειτονας φωναξε την αστυνομια για το σκυλο μου - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ο γειτονας φωναξε την αστυνομια για το σκυλο μου   Ο γειτονας φωναξε την αστυνομια για το σκυλο μου - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ Νοε 28 2014, 20:09

Με όλες τις καλές προθέσεις nik και λοιποί θα ήθελα να επισημάνω πως ο σκύλος είναι δημιούργημα του ανθρώπου. Δε θα υπήρχε ποτέ σκύλος αν δε τον φτιάχναμε.
Επίσης, θα καταλάβεις πως νιώθει ο σκύλος όταν του δώσεις 2 στρέμματα χώρο και πρόσβαση στο 50τμ σπιτάκι σου που κάθεσαι στο σαλόνι και βλέπεις τηλεόραση. Που θα καθίσει άραγε?
Υπάρχουν 3 είδη σκύλων:
1) Αυτά που δένονται με όλους(θεωρούν πολλούς "αφεντικά").
2) Αυτά που δένονται μόνο με την οικογένεια.
3) Αυτά που δένονται μόνο με ένα άτομο (όπως τα Ακίτα, που έσπευσαν όλοι μόλις βγήκε η ταινία να πάρουν ένα τέτοιο και όταν είδαν πόσο δύσκολη ράτσα είναι, τα παρατούσαν).

Δεν υπάρχει σκύλος που να μη δένεται με κάποιον. Νιώθει την ανάγκη να δεθεί.

Τα σκυλιά δε θέλουν χώρο. Καλό είναι να έχουν, δε λέω, όμως δε συγκρίνεται με το να έχουν ένα υπεύθυνο αφεντικό. Εαν λοιπόν του δώσεις 2 στρέμματα και τον έχεις εκεί και θεωρείς πως αυτό αρκεί για να είναι ευτυχισμένος, γελιέσαι!!! Ο σκύλος και στα 2 και στα 5 και σε όσα στρέμματα και να του δώσεις, χρειάζεται παρέα, χρειάζεται να ασχολείσαι με εκείνον, χρειάζεται και βόλτα μαζί σου(όσο χώρο και να έχει για να τρέχει).

Συγνώμη αν κούρασα.
Νικ, όσα είπα ελπίζω να καταλαβαίνεις πως δε τα λέω για εσένα και φυσικά ότι λέω το λέω με τις καλύτερες προθέσεις.

edit: ...και φυσικά δε μιλάω για το λαμπραντόρ δεμένο στο απέναντι μπαλκόνι. ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ

Αυτό που ήθελα να πω είναι πως και σε 50τμ σπιτάκι να έχεις ένα σκύλο, θα είναι υπερευτυχισμένος. Αρκεί μόνο να είναι μαζί σου και αν είσαι σωστός!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
koymentakos
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
koymentakos

Ηλικία : 43
Τόπος : Αθηνα
Registration date : 17/03/2009

Ο γειτονας φωναξε την αστυνομια για το σκυλο μου - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ο γειτονας φωναξε την αστυνομια για το σκυλο μου   Ο γειτονας φωναξε την αστυνομια για το σκυλο μου - Σελίδα 2 Icon_minitimeΣαβ Νοε 29 2014, 00:06

Θα συφωνησω και με τους 2 παραπανω φιλους.
μονο να μου επιτρεψεις Γιωργο μια διορθωση.

george83 έγραψε:

Υπάρχουν 3 είδη σκύλων:
1) Αυτά που δένονται με όλους(θεωρούν πολλούς "αφεντικά").
2) Αυτά που δένονται μόνο με την οικογένεια.
3) Αυτά που δένονται μόνο με ένα άτομο
Υπαρχει ενα ειδος σκυλου ο Σκυλος.
Ειναι αγελαιο ζωο και εχει την αναγκη απο αγελη ειτε αυτη ειναι ιδιας ρατσας ειτε ειναι ανθρωπινης ρατσας.Δεχεται ενα μονο αφεντικο ο σκυλος αυτον που θα θεωρησει αυτος αρχηγο της αγελης του,το πως να γινεις αρχηγος σε μια αγελη ειναι αλλο κεφαλαιο.Η αγελη για αυτον ειναι οτι πιο σημαντικο,οποτε αν υπαρχουν ανθρωποι στην αγελη αυτη δενεται με αυτους παρα πολυ.
Στη δικη μας αγελη συνυπάρχουμε 2 ανθρωποι 1 σκυλος ενας γατος και δυο γατες.Τα 2 αρσενικα τετραποδα της παρεας ειναι αχωριστα.

george83 έγραψε:
Δεν υπάρχει σκύλος που να μη δένεται με κάποιον. Νιώθει την ανάγκη να δεθεί.
Επαυξανω


george83 έγραψε:
Ο σκύλος και στα 2 και στα 5 και σε όσα στρέμματα και να του δώσεις, χρειάζεται παρέα, χρειάζεται να ασχολείσαι με εκείνον, χρειάζεται και βόλτα μαζί σου(όσο χώρο και να έχει για να τρέχει).
πολυ καλα τα λες,η βολτα ειναι το πιο σημαντικο για τον σκυλο,ειναι η στιγμη που δενεται με το αφεντικο του.



george83 έγραψε:
Αυτό που ήθελα να πω είναι πως και σε 50τμ σπιτάκι να έχεις ένα σκύλο, θα είναι υπερευτυχισμένος. Αρκεί μόνο να είναι μαζί σου και αν είσαι σωστός!

Συνοψιζοντας να πω πως πισω απο καθε συμπεριφορα του σκυλου κρυβεται παντα ο ανθρωπος,δεν υπαρχουν κακα σκυλια,μονο κακα αφεντικα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nikSalonik
Administrator
Administrator
nikSalonik

Ηλικία : 62
Τόπος : Νεάπολη θεσσαλονίκη
Registration date : 09/10/2008

Ο γειτονας φωναξε την αστυνομια για το σκυλο μου - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ο γειτονας φωναξε την αστυνομια για το σκυλο μου   Ο γειτονας φωναξε την αστυνομια για το σκυλο μου - Σελίδα 2 Icon_minitimeΣαβ Νοε 29 2014, 00:14

φιλε Γιώργο ...που διαφωνούμε ....αν διαφωνούμε !!!

ολα τα παραπάνω τα έγραψες για μενα scratch (οχι γιατι αναφερεις το ονομα μου )

λες να μη ξερω τι σημαίνει σκύλος ..η δεν λάτρεψα κι αν δεν με λατρεψε σκύλος ....

για τον σκύλο που ζει "μονος του " αναφερομαι ....για τον σκύλο που σε περιμενει πως και πως να γυρίσεις κοντά του που άλλο ειναι να ειναι δεμενος η κλεισμενος σ ενα διαμμέρισμα κι αλλο να ναι μεσα σε μια αυλή ελευθερος να βλέπει φως ημερας  και να αντιλαμβανεται κινησεις άλλων ζωων η ανθρωπων ( τη φύση του δηλαδή )...και για τον σκύλο πραγματικό φύλακα κι οχι τον καθε "μπούφο" που γαυγίζει λογω "ψυχολογικου κοκομπλόκ " την καθε πεταλουδα που πεταει γύρω του ...

ωστοσο ...συμφωνω σε ολα που αναφερεις για το τι εστί σκύλος ...δες ομως και μια νεα κατηγορία που αναφερω παραπανω ...υπάρχουν κι αυτα τα αθωα πλασματα που έχουν μπερδέψει τις αρχές της ράτσας τους με το τι  βολεύει το καθε "  αφεντικό "  τους... για ψαξ το ..ξερω τι λέω !!! dog

_________________
VIDEO απο τις εξορμησεις μας  

το καλύτερο  δ ώ ρ ο   σ 'εναν μοτοσυκλετιστή ειναι η ...επόμενη βόλτα...

   
...γιατι η ζωή ειναι σαν την μοτοσυκλέτα...δεν έχει όπισθεν !!!

Vstromhellasforum...μεσα μου κι εξω μου ....


Έχει επεξεργασθεί από τον/την niksalonik στις Σαβ Νοε 29 2014, 00:21, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://insuranceate.blogspot.com
koymentakos
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
koymentakos

Ηλικία : 43
Τόπος : Αθηνα
Registration date : 17/03/2009

Ο γειτονας φωναξε την αστυνομια για το σκυλο μου - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ο γειτονας φωναξε την αστυνομια για το σκυλο μου   Ο γειτονας φωναξε την αστυνομια για το σκυλο μου - Σελίδα 2 Icon_minitimeΣαβ Νοε 29 2014, 00:17

Και να απαντησω στον φιλο morniac.
Μπραβο που κρατησες τα σκυλια που βρηκες.
Μηπως ο γειτονας εχει θεμα μαζι σου και βρηκε αφορμη το σκυλο?
Γιατι δε θελει να μιλησετε πολιτισμενα?
Φοβαμαι μην εχει κανενα προηγουμενο και κανει κακο στο σκυλο.Πολλες τετοιες περιπτωσεις υπαρχουν.
Εγω λεω να πας να του μιλησεις.Παρε και το σκυλο σου μαζι.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Morniac
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
Morniac

Ηλικία : 81
Τόπος : Οχι εδω παντως
Registration date : 28/04/2010

Ο γειτονας φωναξε την αστυνομια για το σκυλο μου - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ο γειτονας φωναξε την αστυνομια για το σκυλο μου   Ο γειτονας φωναξε την αστυνομια για το σκυλο μου - Σελίδα 2 Icon_minitimeΚυρ Νοε 30 2014, 21:35

koymentakos έγραψε:
Και να απαντησω στον φιλο morniac.
Μπραβο που κρατησες τα σκυλια που βρηκες.
Μηπως ο γειτονας εχει θεμα μαζι σου και βρηκε αφορμη το σκυλο?
Γιατι δε θελει να μιλησετε πολιτισμενα?
Φοβαμαι μην εχει κανενα προηγουμενο και κανει κακο στο σκυλο.Πολλες τετοιες περιπτωσεις υπαρχουν.
Εγω λεω να πας να του μιλησεις.Παρε και το σκυλο σου μαζι.

Οταν ειχε ερθει η αστυνομια καθοτανε εξω απο το σπιτι του .Τον φωναξα να ερθει κοντα να συζητησουμε με παρων την αστυνομια και αρνηθηκε.Εννοειται οτι το μυαλο μου ειναι αν θα κανει κακο στο σκυλο (εξαλλου υπηρχανε ιστοριες για τον παππου του)
Και εγω πιστευω οτι εχει θεματα.Οχι προσωπικα με εμενα αλλα με τον εαυτο του.

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://www.youtube.com/watch?v=XoMngonBiO8
kalampokas
gold member
gold member
kalampokas

Ηλικία : 50
Τόπος : Κυψελάρα πάουα
Registration date : 06/10/2008

Ο γειτονας φωναξε την αστυνομια για το σκυλο μου - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ο γειτονας φωναξε την αστυνομια για το σκυλο μου   Ο γειτονας φωναξε την αστυνομια για το σκυλο μου - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Δεκ 01 2014, 11:32

εάν έχει με τον εαυτό του, άστο δεν παλεύεται, τζάμπα κόπος...πάντως ο ΝεοΈλλην είναι φοβερός...
εγώ έχω στο επάνω διαμέρισμα ιδιοκτήτη σκύλου που το αφήνει μόνο του και αλυχτάει μέρα και νύχτα-άσε που βάζει και ηλεκτρική σκούπα, ότι ώρα νάναι για να σκουπίσει τις τρίχες του-και ποτέ δεν του έχω πει τίποτα, ούτε καν μου έχει περάσει από το μυαλό για καταγγελίες κλπ. αποτέλεσμα : μας έκανε παρατήρηση για το μωράκι μας-4 μηνών που κλαίει λίγο πριν κοιμηθεί το βράδυ respect
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
toumpanos
gold member
gold member
toumpanos

Ηλικία : 43
Τόπος : νεα σμυρνη
Registration date : 31/01/2008

Ο γειτονας φωναξε την αστυνομια για το σκυλο μου - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ο γειτονας φωναξε την αστυνομια για το σκυλο μου   Ο γειτονας φωναξε την αστυνομια για το σκυλο μου - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Δεκ 01 2014, 15:29

kalampokas έγραψε:
εάν έχει με τον εαυτό του, άστο δεν παλεύεται, τζάμπα κόπος...πάντως ο ΝεοΈλλην είναι φοβερός...
εγώ έχω στο επάνω διαμέρισμα ιδιοκτήτη σκύλου που το αφήνει μόνο του και αλυχτάει μέρα και νύχτα-άσε που βάζει και ηλεκτρική σκούπα, ότι ώρα νάναι για να σκουπίσει τις τρίχες του-και ποτέ δεν του έχω πει τίποτα, ούτε καν μου έχει περάσει από το μυαλό για καταγγελίες κλπ. αποτέλεσμα : μας έκανε παρατήρηση για το μωράκι μας-4 μηνών που κλαίει λίγο πριν κοιμηθεί το βράδυ respect

Nα επέμβω μιας και δεν με ξέρει..? Laughing
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
alex-vstrom
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
alex-vstrom

Ηλικία : 47
Τόπος : ΝΕΑ ΠΕΡΑΜΟΣ ΑΤΤΙΚHΣ
Registration date : 18/01/2008

Ο γειτονας φωναξε την αστυνομια για το σκυλο μου - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ο γειτονας φωναξε την αστυνομια για το σκυλο μου   Ο γειτονας φωναξε την αστυνομια για το σκυλο μου - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Δεκ 01 2014, 17:30

Morniac έγραψε:
koymentakos έγραψε:
Και να απαντησω στον φιλο morniac.
Μπραβο που κρατησες τα σκυλια που βρηκες.
Μηπως ο γειτονας εχει θεμα μαζι σου και βρηκε αφορμη το σκυλο?
Γιατι δε θελει να μιλησετε πολιτισμενα?
Φοβαμαι μην εχει κανενα προηγουμενο και κανει κακο στο σκυλο.Πολλες τετοιες περιπτωσεις υπαρχουν.
Εγω λεω να πας να του μιλησεις.Παρε και το σκυλο σου μαζι.

Οταν ειχε ερθει η αστυνομια καθοτανε εξω απο το σπιτι του .Τον φωναξα να ερθει κοντα να συζητησουμε με παρων την αστυνομια και αρνηθηκε.Εννοειται οτι το μυαλο μου ειναι αν θα κανει κακο στο σκυλο (εξαλλου υπηρχανε ιστοριες για τον παππου του)
Και εγω πιστευω οτι εχει θεματα.Οχι προσωπικα με εμενα αλλα με τον εαυτο του.


σου έχω απαντήσει ποιο πάνω τραβά κάνε μια καταγγελία όπως έκανε και αυτός ότι τον ενοχλεί ο σκύλος σου (ας μην τον ενοχλεί δεν είμαστε και παρόντες), και να επισημάνεις ότι και να συμβεί στον σκύλο θα είναι υπαίτιος αυτός
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://www.vstromhellasforum.com/
nikSalonik
Administrator
Administrator
nikSalonik

Ηλικία : 62
Τόπος : Νεάπολη θεσσαλονίκη
Registration date : 09/10/2008

Ο γειτονας φωναξε την αστυνομια για το σκυλο μου - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ο γειτονας φωναξε την αστυνομια για το σκυλο μου   Ο γειτονας φωναξε την αστυνομια για το σκυλο μου - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Δεκ 01 2014, 17:50

toumpanos έγραψε:


Nα επέμβω μιας και δεν με ξέρει..? Laughing

αντε μπράβο ...γιατι ο πολύς πολύς "διάλογος " μας εφερε εδω που μας εφερε ...

οι αρχαιοι ημων πρόγονοι δεν ηταν "μ@λ@κες" που λέγανε ..."οπου δεν πιπτει λογος πίπτει η ραβδος"

toumbanation method λοιπον XYLO

_________________
VIDEO απο τις εξορμησεις μας  

το καλύτερο  δ ώ ρ ο   σ 'εναν μοτοσυκλετιστή ειναι η ...επόμενη βόλτα...

   
...γιατι η ζωή ειναι σαν την μοτοσυκλέτα...δεν έχει όπισθεν !!!

Vstromhellasforum...μεσα μου κι εξω μου ....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://insuranceate.blogspot.com
kalampokas
gold member
gold member
kalampokas

Ηλικία : 50
Τόπος : Κυψελάρα πάουα
Registration date : 06/10/2008

Ο γειτονας φωναξε την αστυνομια για το σκυλο μου - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ο γειτονας φωναξε την αστυνομια για το σκυλο μου   Ο γειτονας φωναξε την αστυνομια για το σκυλο μου - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Δεκ 02 2014, 09:27

toumpanos έγραψε:
kalampokas έγραψε:
εάν έχει με τον εαυτό του, άστο δεν παλεύεται, τζάμπα κόπος...πάντως ο ΝεοΈλλην είναι φοβερός...
εγώ έχω στο επάνω διαμέρισμα ιδιοκτήτη σκύλου που το αφήνει μόνο του και αλυχτάει μέρα και νύχτα-άσε που βάζει και ηλεκτρική σκούπα, ότι ώρα νάναι για να σκουπίσει τις τρίχες του-και ποτέ δεν του έχω πει τίποτα, ούτε καν μου έχει περάσει από το μυαλό για καταγγελίες κλπ. αποτέλεσμα : μας έκανε παρατήρηση για το μωράκι μας-4 μηνών που κλαίει λίγο πριν κοιμηθεί το βράδυ respect

Nα επέμβω μιας και δεν με ξέρει..? Laughing

όταν θα έρθεις να δεις τη μπέμπα, θα τον κεράσουμε πίτσα για σύσφιγξη σχέσεων, αλλά θα του την πας εσύ επάνω PITA
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NASOS_p
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
NASOS_p

Ηλικία : 43
Τόπος : Πυργος Ηλειας
Registration date : 07/05/2011

Ο γειτονας φωναξε την αστυνομια για το σκυλο μου - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ο γειτονας φωναξε την αστυνομια για το σκυλο μου   Ο γειτονας φωναξε την αστυνομια για το σκυλο μου - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ Δεκ 12 2014, 18:47

loxias έγραψε:
Μου αρεσει που μεχρι στιγμης κανενας δεν αναρωτηθηκε εαν οντως ο σκυλος
κοντευει να δημιουργησει νευρικο κλονισμο στον γειτονα!Ολοι τρεξατε να
παρετε το μερος του σκυλου και να αναδειξετε την φιλοζωικα σας αισθηματα!
Και εγω εχω δυο γατες σπιτι μου και ειμαι καργα φιλοζωος αλλα νομιζω οτι
εχουμε περασει στην αλλη οχθη με αυτα που διαβαζω!

Ναι γιατί τα σκυλιά είναι πάντα τα ανυπεράσπιστα ζώα που είναι εξ' ορισμού ήρεμα ενώ ο άνθρωπος ο εξ' ορισμού αγριος.Και μάλιστα σύμφωνα με τον Γκάντι, το πως συμπεριφερόμαστε στα ζώα δείχνει τον πολιτισμό μας.Θα ακούσεις κι άλλες βλακείες περίμενε....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
koymentakos
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
koymentakos

Ηλικία : 43
Τόπος : Αθηνα
Registration date : 17/03/2009

Ο γειτονας φωναξε την αστυνομια για το σκυλο μου - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ο γειτονας φωναξε την αστυνομια για το σκυλο μου   Ο γειτονας φωναξε την αστυνομια για το σκυλο μου - Σελίδα 2 Icon_minitimeΣαβ Δεκ 13 2014, 23:35

NASOS_p έγραψε:

Ναι γιατί τα σκυλιά είναι πάντα τα ανυπεράσπιστα ζώα που είναι εξ' ορισμού ήρεμα ενώ ο άνθρωπος ο εξ' ορισμού αγριος.Και μάλιστα σύμφωνα με τον Γκάντι, το πως συμπεριφερόμαστε στα ζώα δείχνει τον πολιτισμό μας.Θα ακούσεις κι άλλες βλακείες περίμενε....

Ποιες ακριβως ειναι οι βλακειες αγαπητε συνφορουμιτη?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
george83
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
george83

Ηλικία : 40
Τόπος : Κυψέλη
Registration date : 06/12/2009

Ο γειτονας φωναξε την αστυνομια για το σκυλο μου - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ο γειτονας φωναξε την αστυνομια για το σκυλο μου   Ο γειτονας φωναξε την αστυνομια για το σκυλο μου - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Δεκ 15 2014, 09:02

Η ημιμάθεια λένε πως είναι χειρότερη από την αμάθεια....!!!
Αυτό μας έχει φάει, ξέρουμε τα πάντα από λίγο (ίσως και καθόλου σε κάποιες περιπτώσεις) και ξαφνικά είμαστε ειδικοί!
Το πιο αστείο είναι πως όλοι οι υπόλοιποι που δε συμφωνούν μαζί μας λένε βλακείες...!!!

Δε θα πω κάτι άλλο, μιας και δεν έχει το παραμικρό νόημα να καθίσω να λέω βλακείες σε άτομα που προφανώς έχουν αφιερώσει τη ζωή τους στα σκυλιά, έχουν διαβάσει πράγματα και βέβαια πάνω απ' όλα η λογική (τους) λέει πως δεν υπάρχει καμία άλλη εξήγηση εκτός της δικής τους...!!!

Καλή συνέχεια και καλό...κουράγιο!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Morniac
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
Morniac

Ηλικία : 81
Τόπος : Οχι εδω παντως
Registration date : 28/04/2010

Ο γειτονας φωναξε την αστυνομια για το σκυλο μου - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ο γειτονας φωναξε την αστυνομια για το σκυλο μου   Ο γειτονας φωναξε την αστυνομια για το σκυλο μου - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Δεκ 15 2014, 21:13

george83 έγραψε:
Η ημιμάθεια λένε πως είναι χειρότερη από την αμάθεια....!!!
Αυτό μας έχει φάει, ξέρουμε τα πάντα από λίγο (ίσως και καθόλου σε κάποιες περιπτώσεις) και ξαφνικά είμαστε ειδικοί!
Το πιο αστείο είναι πως όλοι οι υπόλοιποι που δε συμφωνούν μαζί μας λένε βλακείες...!!!

Δε θα πω κάτι άλλο, μιας και δεν έχει το παραμικρό νόημα να καθίσω να λέω βλακείες σε άτομα που προφανώς έχουν αφιερώσει τη ζωή τους στα σκυλιά, έχουν διαβάσει πράγματα και βέβαια πάνω απ' όλα η λογική (τους) λέει πως δεν υπάρχει καμία άλλη εξήγηση εκτός της δικής τους...!!!

Καλή συνέχεια και καλό...κουράγιο!!!

Aσχετο με το νημα που ανεβασα αλλα ΟΚ
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://www.youtube.com/watch?v=XoMngonBiO8
NASOS_p
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
NASOS_p

Ηλικία : 43
Τόπος : Πυργος Ηλειας
Registration date : 07/05/2011

Ο γειτονας φωναξε την αστυνομια για το σκυλο μου - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ο γειτονας φωναξε την αστυνομια για το σκυλο μου   Ο γειτονας φωναξε την αστυνομια για το σκυλο μου - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Δεκ 15 2014, 23:02

koymentakos έγραψε:
NASOS_p έγραψε:

Ναι γιατί τα σκυλιά είναι πάντα τα ανυπεράσπιστα ζώα που είναι εξ' ορισμού ήρεμα ενώ ο άνθρωπος ο εξ' ορισμού αγριος.Και μάλιστα σύμφωνα με τον Γκάντι, το πως συμπεριφερόμαστε στα ζώα δείχνει τον πολιτισμό μας.Θα ακούσεις κι άλλες βλακείες περίμενε....

Ποιες ακριβως ειναι οι βλακειες αγαπητε συνφορουμιτη?

Αν η παράθεση που έκανα μαζί με το σχόλιο δε σου λύνει την απορία, αδυνατώ να το κάνω πιο κατανοητό
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NASOS_p
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
NASOS_p

Ηλικία : 43
Τόπος : Πυργος Ηλειας
Registration date : 07/05/2011

Ο γειτονας φωναξε την αστυνομια για το σκυλο μου - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ο γειτονας φωναξε την αστυνομια για το σκυλο μου   Ο γειτονας φωναξε την αστυνομια για το σκυλο μου - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Δεκ 15 2014, 23:06

george83 έγραψε:
Η ημιμάθεια λένε πως είναι χειρότερη από την αμάθεια....!!!
Αυτό μας έχει φάει, ξέρουμε τα πάντα από λίγο (ίσως και καθόλου σε κάποιες περιπτώσεις) και ξαφνικά είμαστε ειδικοί!
Το πιο αστείο είναι πως όλοι οι υπόλοιποι που δε συμφωνούν μαζί μας λένε βλακείες...!!!

Δε θα πω κάτι άλλο, μιας και δεν έχει το παραμικρό νόημα να καθίσω να λέω βλακείες σε άτομα που προφανώς έχουν αφιερώσει τη ζωή τους στα σκυλιά, έχουν διαβάσει πράγματα και βέβαια πάνω απ' όλα η λογική (τους) λέει πως δεν υπάρχει καμία άλλη εξήγηση εκτός της δικής τους...!!!

Καλή συνέχεια και καλό...κουράγιο!!!

Αυτό λογικά πήγαινε σε μένα.Κατανοητό.Δεν διεκδίκησε όμως κανείς δάφνες αυθεντίας.Απόψεις εκφράζουμε, απλά εγώ κάποιες φορές τις εκφράζω απότομα, το παραδέχομαι.


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
K0k0$
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic
K0k0$

Ηλικία : 44
Τόπος : Αθηνα
Registration date : 06/06/2011

Ο γειτονας φωναξε την αστυνομια για το σκυλο μου - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ο γειτονας φωναξε την αστυνομια για το σκυλο μου   Ο γειτονας φωναξε την αστυνομια για το σκυλο μου - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Δεκ 16 2014, 13:12

Αμα δε ζησει καποιος απο κοντα αγρια σκυλια, δε θα καταλαβει ποτε ποσο εξημερωμενα ειναι ολα τα σκυλια "ρατσας", ακομη και τα "τρομερα" πιτ-μπουλς, ροτβαϊλερς, ποιμενικοι, ντοπερμαν κτλ...

Ο σκυλος θα συμπεριφερθει ακριβως οπως τον μαθεις και οπως του φερεσαι. Τα κοπριτακια μαλιστα αποδεδειγμενα ειναι πιο "εξυπνα" καθως γεννηθηκαν και μεγαλωσαν μονα τους, χωρις φροντιδα. Οσα λοιπον επεζησαν απο κουταβια παει να πει οτι προσαρμοστηκαν απο μονα τους σε ενα εχθρικο αστικο περιβαλλον.


Στο θεμα μας, προφανως εχει δικαιωμα ο γειτονας να το κανει, αν ο σκυλος γαβγιζει συνεχεια ή τις ωρες κοινης ησυχιας. Αν αυτο συμβαινει, προσπαθησε να δεις αν ειναι κατι που τον ενοχλει ή απλα το κανει απο αντιδραση (θελει παρεα). Αν το κανει επειδη βλεπει αγνωστους να πλησιαζουν, μπορεις να τον περιορισεις ειτε με λουρι ειτε με ενα μικρο φραχτη σε ενα τμημα της αυλης που δε θα εχει επαφη με την "πηγη" ενοχλησης.

Υπαρχουν ενα σωρο μεθοδοι πλεον , απο την απλη εκπαιδευση εως τα κολλαρα με σπρευ/υπερηχους. Εγω τετοιο πραγμα δε θα εβαζα ποτε στον σκυλο μου. Ειχα την τυχη απο μικρος να μεγαλωνω παντα με ενα σκυλο στο σπιτι μου, καποιοι απο αυτους δεν εβγαζαν αχνα (κυνηγοσκυλο) καποιοι χαλαγαν τον κοσμο (χασκυ-με-αλσατιας) και καποιοι ηταν απλα...σκυλοι (ενας κοπριτακος, ενα αλλο κυνηγοσκυλο). Το θεμα ηταν οτι φροντιζα εγω ο ιδιος να μην ενοχλουν τους γειτονες μου, ειτε οι ακαθαρσιες τους, ειτε το γαβγισμα τους. Ειδικα το χασκυ ηταν τοσο κακομαθημενο και αμυαλο που εκνευριζε μεχρι κι εμενα! Razz Και οταν ακουγε καμια σειρηνα... παγωνε η γειτονια και ασπριζανε ολοι σαν το σεντονι , γιατι παταγε ενα ουρλιαχτο κοιταζοντας τον ουρανο, που εδειχνε προφανως τα γονιδια της (και γιατι ηταν ΤΟΟΟΟΣΟ ατακτη...).
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NASOS_p
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
NASOS_p

Ηλικία : 43
Τόπος : Πυργος Ηλειας
Registration date : 07/05/2011

Ο γειτονας φωναξε την αστυνομια για το σκυλο μου - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ο γειτονας φωναξε την αστυνομια για το σκυλο μου   Ο γειτονας φωναξε την αστυνομια για το σκυλο μου - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Δεκ 17 2014, 00:51

K0k0$ tis Aravias έγραψε:
Αμα δε ζησει καποιος απο κοντα αγρια σκυλια, δε θα καταλαβει ποτε ποσο εξημερωμενα ειναι ολα τα σκυλια "ρατσας", ακομη και τα "τρομερα" πιτ-μπουλς, ροτβαϊλερς, ποιμενικοι, ντοπερμαν κτλ...

Ο σκυλος θα συμπεριφερθει ακριβως οπως τον μαθεις και οπως του φερεσαι. Τα κοπριτακια μαλιστα αποδεδειγμενα ειναι πιο "εξυπνα" καθως γεννηθηκαν και μεγαλωσαν μονα τους, χωρις φροντιδα. Οσα λοιπον επεζησαν απο κουταβια  παει να πει οτι προσαρμοστηκαν απο μονα τους σε ενα εχθρικο αστικο περιβαλλον.


Στο θεμα μας, προφανως εχει δικαιωμα ο γειτονας να το κανει, αν ο σκυλος γαβγιζει συνεχεια ή τις ωρες κοινης ησυχιας. Αν αυτο συμβαινει, προσπαθησε να δεις αν ειναι κατι που τον ενοχλει ή απλα το κανει απο αντιδραση (θελει παρεα). Αν το κανει επειδη βλεπει αγνωστους να πλησιαζουν, μπορεις να τον περιορισεις ειτε με λουρι ειτε με ενα μικρο φραχτη σε ενα τμημα της αυλης που δε θα εχει επαφη με την "πηγη" ενοχλησης.

Υπαρχουν ενα σωρο μεθοδοι πλεον , απο την απλη εκπαιδευση εως τα κολλαρα με σπρευ/υπερηχους. Εγω τετοιο πραγμα δε θα εβαζα ποτε στον σκυλο μου. Ειχα την τυχη απο μικρος να μεγαλωνω παντα με ενα σκυλο στο σπιτι μου, καποιοι απο αυτους δεν εβγαζαν αχνα (κυνηγοσκυλο) καποιοι χαλαγαν τον κοσμο (χασκυ-με-αλσατιας) και καποιοι ηταν απλα...σκυλοι (ενας κοπριτακος, ενα αλλο κυνηγοσκυλο). Το θεμα ηταν οτι φροντιζα εγω ο ιδιος να μην ενοχλουν τους γειτονες μου, ειτε οι ακαθαρσιες τους, ειτε το γαβγισμα τους. Ειδικα το χασκυ ηταν τοσο κακομαθημενο και αμυαλο που εκνευριζε μεχρι κι εμενα! Razz Και οταν ακουγε καμια σειρηνα... παγωνε η γειτονια και ασπριζανε ολοι σαν το σεντονι , γιατι παταγε ενα ουρλιαχτο κοιταζοντας τον ουρανο, που εδειχνε προφανως τα γονιδια της (και γιατι ηταν ΤΟΟΟΟΣΟ ατακτη...).


+650
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 

Ο γειτονας φωναξε την αστυνομια για το σκυλο μου

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 

 Παρόμοια θέματα

+
Σελίδα 2 από 2Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ.... :: Απόψεις....-
Μετάβαση σε: