Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΕικονοθήκηLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση

Μοιραστείτε | 
 

 ΚΑΘΑΡΙΣΜΑ ΜΠΟΥΦΑΝ

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
bdout2R1

bdout2R1

Ηλικία : 40
Τόπος : Αθήνα
Registration date : 15/03/2008

ΚΑΘΑΡΙΣΜΑ ΜΠΟΥΦΑΝ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: ΚΑΘΑΡΙΣΜΑ ΜΠΟΥΦΑΝ   ΚΑΘΑΡΙΣΜΑ ΜΠΟΥΦΑΝ Icon_minitimeΣαβ Απρ 04 2009, 19:06

Έχω ένα μπουφάν Dainese. Πως το πλένουμε; Θέλει τίποτα περίεργο ή σαν κανονικό ρούχο; Μη κάνω καμιά μλκ και είναι για πέταμα μετά... success success success
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Marcopolo
gold member
gold member
Marcopolo

Ηλικία : 68
Τόπος : ΑΘΗΝΑ
Registration date : 29/01/2008

ΚΑΘΑΡΙΣΜΑ ΜΠΟΥΦΑΝ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΚΑΘΑΡΙΣΜΑ ΜΠΟΥΦΑΝ   ΚΑΘΑΡΙΣΜΑ ΜΠΟΥΦΑΝ Icon_minitimeΣαβ Απρ 04 2009, 19:42

με σουφλαν μεσα σε μια λεκανη κ το αφηνεις να δρασει το απορρυπαντικο.καλο ξεπλυμα- στεγνωμα και εισαι ετοιμος
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
voyagersoul

voyagersoul

Ηλικία : 50
Τόπος : ΛΑΡΙΣΑ
Registration date : 13/02/2009

ΚΑΘΑΡΙΣΜΑ ΜΠΟΥΦΑΝ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΚΑΘΑΡΙΣΜΑ ΜΠΟΥΦΑΝ   ΚΑΘΑΡΙΣΜΑ ΜΠΟΥΦΑΝ Icon_minitimeΣαβ Απρ 04 2009, 19:50

bdout2R1 έγραψε:
Έχω ένα μπουφάν Dainese. Πως το πλένουμε; Θέλει τίποτα περίεργο ή σαν κανονικό ρούχο; Μη κάνω καμιά μλκ και είναι για πέταμα μετά... success success success
Φίλε αν και δεν διευκρινίζεις εάν το μπουφάν είναι συνθετικό η δερμάτινο το πρώτο πράγμα που κοιτάζεις είναι οι ετικέτες που βρίσκονται στο εσωτερικό του μπουφάν και γράφουν - δείχνουν συνήθως με εικονίδια πως καθαρίζεται το συγκεκριμένο μπουφάν. Εγώ στο δικό μου που είναι GORDURA αφαιρώ την εσωτερική επένδυση μετά τα προστατευτικά γεμίζω μια λεκάνη νερό χλιαρό περίπου στους 35 βαθμούς και χρησιμοποιώ ένα ουδέτερο σαμπουάν(παιδικό) .Λέγοντας ουδέτερο εννοώ να μην διαθέτει ιδιαίτερα χημικά πρόσθετα ,διότι δεν κάνουν καλό σε μεμβράνες Teflon και ότι αλλά χαρακτηριστικά έχει το μπουφάν σου. Μέ ένα απαλό σε υφή σφουγγάρι το τρίβω εώς ότου καθαρίσει. Μετά το στραγγίζω (όχι ιδιαίτερο σφίξιμο ούτε πολύ δίπλωμα) και το βάζω σε μια κρεμάστρα στον ήλιο να στεγνώσει και να ξαναπάρει τη φόρμα του. Πλυντήρια κλπ. όχι για να έχεις ήσυχο το κεφάλι σου.
Ελπίζω να βοήθησα. geia
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
bdout2R1

bdout2R1

Ηλικία : 40
Τόπος : Αθήνα
Registration date : 15/03/2008

ΚΑΘΑΡΙΣΜΑ ΜΠΟΥΦΑΝ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΚΑΘΑΡΙΣΜΑ ΜΠΟΥΦΑΝ   ΚΑΘΑΡΙΣΜΑ ΜΠΟΥΦΑΝ Icon_minitimeΣαβ Απρ 04 2009, 20:29

Το dainese dawson d-dry έχω. Με εσωτερικό και προστατευτικά στους ώμους και στους αγκώνες.

Οι ταμπελίτσα γράφει τα παρακάτω και έχει τα εικονίδια ότι i) Απαγορεύεται το στέγνωμα σε στεγνωτήριο, ii) Δεν σιδερώνεται, iii) Στεγνό καθάρισμα, iv) Απαγορεύεται η χλωρίνη και v) Πλύσιμο στο χέρι (30°C).

OUTER GARMENT 100% NYLON
INNER LINING 100% POLYESTER
INSERTS MATERIAL 100% NYLON
REMOVABLE LINING
Fabric on right side material 100% NYLON
Padding 100% POLYESTER
Fabric on reverse 100% POLYESTER

HANDWASH 30°C
DO NOT CHLORINE BLEACH
DO NOT IRON
DO NOT DRY CLEAN
DO NOT TUMBLE DRY

HANG DRY ON CLOTHES HANGER
DO NOT LEAVE TO SOAK
DO NOT WRING
DRY THOROUGHLY BEFORE STORING
DO NOT REMOVE STAINS WITH SOLVANTS


Οπότε μουλιάζει, το τρίβω ελαφρά με το χέρι να καθαρίσει, το ξεπλένω, το κρεμάω και το αφήνω να στεγνώσει....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kaiser

kaiser

Ηλικία : 39
Τόπος : καλλιθεα αττικης
Registration date : 20/06/2008

ΚΑΘΑΡΙΣΜΑ ΜΠΟΥΦΑΝ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΚΑΘΑΡΙΣΜΑ ΜΠΟΥΦΑΝ   ΚΑΘΑΡΙΣΜΑ ΜΠΟΥΦΑΝ Icon_minitimeΣαβ Απρ 04 2009, 21:37

εγω παντος ενα colori που εχω λεει μεσα πως,αλλιως το dainese Που εχω το εχω παει σε μαγαζι για να μην ξαναβαλει και αδιαβροχοποιηση
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Bretsos
gold member
gold member
Bretsos

Τόπος : Φυλακισμένος στην Αθήνα...
Registration date : 06/03/2009

ΚΑΘΑΡΙΣΜΑ ΜΠΟΥΦΑΝ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΚΑΘΑΡΙΣΜΑ ΜΠΟΥΦΑΝ   ΚΑΘΑΡΙΣΜΑ ΜΠΟΥΦΑΝ Icon_minitimeΣαβ Απρ 04 2009, 21:56

kaiser έγραψε:
εγω παντος ενα colori που εχω λεει μεσα πως,αλλιως το dainese Που εχω το εχω παει σε μαγαζι για να μην ξαναβαλει και αδιαβροχοποιηση

Δεν ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΤΙΠΟΤΑ XYLO XYLO
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kalafan

kalafan

Ηλικία : 52
Τόπος : Αθήνα
Registration date : 30/12/2008

ΚΑΘΑΡΙΣΜΑ ΜΠΟΥΦΑΝ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΚΑΘΑΡΙΣΜΑ ΜΠΟΥΦΑΝ   ΚΑΘΑΡΙΣΜΑ ΜΠΟΥΦΑΝ Icon_minitimeΣαβ Απρ 04 2009, 22:04

παιδια,να ρωτησω...το καθαρισμα στο DIRTY WASH για παραδειγμα,λεει ή φθειρει το μπουφαν,γιατι εχω δει καποια μπουφαν και ειναι ξασπρισμενα μετα το καθαρισμα...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
paitos
gold member
gold member
paitos

Ηλικία : 47
Τόπος : Χανια
Registration date : 08/07/2008

ΚΑΘΑΡΙΣΜΑ ΜΠΟΥΦΑΝ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΚΑΘΑΡΙΣΜΑ ΜΠΟΥΦΑΝ   ΚΑΘΑΡΙΣΜΑ ΜΠΟΥΦΑΝ Icon_minitimeΣαβ Απρ 04 2009, 22:04

voyagersoul έγραψε:
bdout2R1 έγραψε:
Έχω ένα μπουφάν Dainese. Πως το πλένουμε; Θέλει τίποτα περίεργο ή σαν κανονικό ρούχο; Μη κάνω καμιά μλκ και είναι για πέταμα μετά... success success success
Φίλε αν και δεν διευκρινίζεις εάν το μπουφάν είναι συνθετικό η δερμάτινο το πρώτο πράγμα που κοιτάζεις είναι οι ετικέτες που βρίσκονται στο εσωτερικό του μπουφάν και γράφουν - δείχνουν συνήθως με εικονίδια πως καθαρίζεται το συγκεκριμένο μπουφάν. Εγώ στο δικό μου που είναι GORDURA αφαιρώ την εσωτερική επένδυση μετά τα προστατευτικά γεμίζω μια λεκάνη νερό χλιαρό περίπου στους 35 βαθμούς και χρησιμοποιώ ένα ουδέτερο σαμπουάν(παιδικό) .Λέγοντας ουδέτερο εννοώ να μην διαθέτει ιδιαίτερα χημικά πρόσθετα ,διότι δεν κάνουν καλό σε μεμβράνες Teflon και ότι αλλά χαρακτηριστικά έχει το μπουφάν σου. Μέ ένα απαλό σε υφή σφουγγάρι το τρίβω εώς ότου καθαρίσει. Μετά το στραγγίζω (όχι ιδιαίτερο σφίξιμο ούτε πολύ δίπλωμα) και το βάζω σε μια κρεμάστρα στον ήλιο να στεγνώσει και να ξαναπάρει τη φόρμα του. Πλυντήρια κλπ. όχι για να έχεις ήσυχο το κεφάλι σου.
Ελπίζω να βοήθησα. geia

Eτσι ακριβως εκτος απο το στεγνωμα στον ηλιο και αντι για σφουγγαρι μια μαλακη βουρτσα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mystery

mystery

Ηλικία : 49
Τόπος : ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Registration date : 15/02/2008

ΚΑΘΑΡΙΣΜΑ ΜΠΟΥΦΑΝ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΚΑΘΑΡΙΣΜΑ ΜΠΟΥΦΑΝ   ΚΑΘΑΡΙΣΜΑ ΜΠΟΥΦΑΝ Icon_minitimeΣαβ Απρ 04 2009, 23:36

Εγω παντως καθαριζω τα μπουφαν μου με τον εξης τροπο
1.Αν ειναι δερμα με πανι που στην ακρη το βουταω σε βαζελινι και καθαριζω τα παντα χωρις να το φθειρω ενω ταυτοχρονα αδιαβροχοποιουνται και οι ραφες.
2.Αν ειναι το μπουφαν απο κορντουρα με σφουγγαρι και υγρο για τα πιατα (το μονο που μπορει να αφαιρει λαδια και βρωμιες τοσο ευκολα)καθαριζω ολες τις εξωτερικες επιφανειες και μετα το ξεπλενω με νερο μονο εξωτερικα και επιφανειακα για να μη χασει την αδιαβροχοποιηση του.
OK ΚΑΘΑΡΙΣΜΑ ΜΠΟΥΦΑΝ 833103 ΚΑΘΑΡΙΣΜΑ ΜΠΟΥΦΑΝ 833103 ΚΑΘΑΡΙΣΜΑ ΜΠΟΥΦΑΝ 833103
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mystery

mystery

Ηλικία : 49
Τόπος : ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Registration date : 15/02/2008

ΚΑΘΑΡΙΣΜΑ ΜΠΟΥΦΑΝ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΚΑΘΑΡΙΣΜΑ ΜΠΟΥΦΑΝ   ΚΑΘΑΡΙΣΜΑ ΜΠΟΥΦΑΝ Icon_minitimeΣαβ Απρ 04 2009, 23:40

Την εσωτερικη επενδυση αν αφαιρειται μη μασας μπορεις να την πλυνεις και σε πλυντηριο.

ΚΑΘΑΡΙΣΜΑ ΜΠΟΥΦΑΝ 833103
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
massai
gold member
gold member
massai

Ηλικία : 50
Τόπος : Ίλιον
Registration date : 03/11/2008

ΚΑΘΑΡΙΣΜΑ ΜΠΟΥΦΑΝ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΚΑΘΑΡΙΣΜΑ ΜΠΟΥΦΑΝ   ΚΑΘΑΡΙΣΜΑ ΜΠΟΥΦΑΝ Icon_minitimeΚυρ Απρ 05 2009, 00:29

1. Βάζεις ΚΡΥΟ νερό στη μπανιέρα.
2. Αφαιρείς από το μπουφάν την εσωτερική επένδυση καθώς και όλα τα προστατευτικά.
3. Ρίχνεις μέσα στη μπανιέρα Woolite ή άλλο παρόμοιο ΜΑΛΑΚΟ απορρυπαντικό για ευαίσθητα ρούχα (όπως π.χ. για μάλλινα). Κάποια από αυτά μάλλιστα έχουν και ειδική σύνθεση για να μην΄'ξασπρίζουν' τα μαύρα υφάσματα. Το Woolite που προανέφερα είναι ένα απά αυτά.
4. Αφού ανακατέψεις το νερό με το απορρυπαντικό, Βάζεις μέσα τη μπουφανιά και την αφήνεις να μουλιάσει καλά κανα μισάωρο.
5. Ξεκινάς να κάνεις μαλάξεις. ΟΧΙ τρίψιμο, απλά μαλάξεις. Αυτό γιατί τα περισσότερα αδιάβροχα χειμερινά μπουφάν, έχουν διάφορα υλικά στεγανοποίησης, τα οποία με το τρίψιμο ή με τη χρήση ζεστού νερού, απλώς...καταστρέφονται.
6. Ξεπλένεις ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ με άφθονο νερό.
7. Κρεμάς το μπουφανάκι σε μιά κρεμάστρα και αφού το κρεμάσεις κάπου - κάπως πάνω απ' τη μπανιέρα, το αφήνεις να στραγγίξει αρκετά καλά.
8. Βγάζεις τη μπουφανιά στη βεράντα σου ΥΠΟ ΣΚΙΑ για να στεγνώσει κανονικά, πάντα κρεμασμένο στην κρεμάστρα.
9. ΠΟΤΕ μα ΠΟΤΕ δεν το αφήνεις στον ήλιο να στεγνώσει... όπως επίσης, ΠΟΤΕ στέγνωμα πάνω ή κοντά σε καλοριφέρ, τζάκια κτλ. Αυτό ισχύει προφανώς και όταν το στεγνώνεις μετά από βροχή το χειμώνα. Θα χρειαστεί σαφώς περισσότερη ώρα για να στεγνώσει, αλλά τουλάχιστον θα εξακολουθήσεις να έχεις μπουφάν στα...μέτρα σου.
10. Την εσωτερική επένδυση, χώστη στο πλυντήριο με άλλα μαύρα παρέα, τα οποία ούτως ή άλλως θα πλυθούν με χλιαρό νερό.

ΚΑΛΟ ΚΑΘΑΡΙΣΜΑ

OK
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Ibanez
Member
Member
Ibanez

Τόπος : Ηλιούπολη
Registration date : 09/07/2008

ΚΑΘΑΡΙΣΜΑ ΜΠΟΥΦΑΝ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΚΑΘΑΡΙΣΜΑ ΜΠΟΥΦΑΝ   ΚΑΘΑΡΙΣΜΑ ΜΠΟΥΦΑΝ Icon_minitimeΚυρ Απρ 05 2009, 11:15

καλυτερα σε μαγαζι να μην εχεις σκοτουρες


Έχει επεξεργασθεί από τον/την Ibanez στις Κυρ Απρ 05 2009, 11:16, 2 φορές συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Ibanez
Member
Member
Ibanez

Τόπος : Ηλιούπολη
Registration date : 09/07/2008

ΚΑΘΑΡΙΣΜΑ ΜΠΟΥΦΑΝ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΚΑΘΑΡΙΣΜΑ ΜΠΟΥΦΑΝ   ΚΑΘΑΡΙΣΜΑ ΜΠΟΥΦΑΝ Icon_minitimeΚυρ Απρ 05 2009, 11:15

kalafan έγραψε:
παιδια,να ρωτησω...το καθαρισμα στο DIRTY WASH για παραδειγμα,λεει ή φθειρει το μπουφαν,γιατι εχω δει καποια μπουφαν και ειναι ξασπρισμενα μετα το καθαρισμα...

Eγω προσοπικα φιλε ειμαι απολυτα ευχαριστημενος απο το εν λογο καταστημα.
Εκτοσ οτι κανει και επισκευες...πχ.φερμουρ σε δερματινα που εψαχνα ενα μηνα καποιον να μου βαλει.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
corleone
Member
Member
corleone

Ηλικία : 45
Τόπος : 'Ανω Βριλήσσια
Registration date : 02/05/2008

ΚΑΘΑΡΙΣΜΑ ΜΠΟΥΦΑΝ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΚΑΘΑΡΙΣΜΑ ΜΠΟΥΦΑΝ   ΚΑΘΑΡΙΣΜΑ ΜΠΟΥΦΑΝ Icon_minitimeΚυρ Απρ 05 2009, 14:45

mystery έγραψε:
Εγω παντως καθαριζω τα μπουφαν μου με τον εξης τροπο
1.Αν ειναι δερμα με πανι που στην ακρη το βουταω σε βαζελινι και καθαριζω τα παντα χωρις να το φθειρω ενω ταυτοχρονα αδιαβροχοποιουνται και οι ραφες.

Μονο βαζελίνη?Τις ψιλογρατσουνιες πως τις αντιμετωπίζεις?
geia geia
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mystery

mystery

Ηλικία : 49
Τόπος : ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Registration date : 15/02/2008

ΚΑΘΑΡΙΣΜΑ ΜΠΟΥΦΑΝ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΚΑΘΑΡΙΣΜΑ ΜΠΟΥΦΑΝ   ΚΑΘΑΡΙΣΜΑ ΜΠΟΥΦΑΝ Icon_minitimeΚυρ Απρ 05 2009, 15:37

[quote="corleone"]
mystery έγραψε:
Εγω παντως καθαριζω τα μπουφαν μου με τον εξης τροπο
1.Αν ειναι δερμα με πανι που στην ακρη το βουταω σε βαζελινι και καθαριζω τα παντα χωρις να το φθειρω ενω ταυτοχρονα αδιαβροχοποιουνται και οι ραφες.

Μονο βαζελίνη?Τις ψιλογρατσουνιες πως τις αντιμετωπίζεις?


Οταν ειχα δερματινο μπουφαν και ειχε ψιλογρατσουνιες το πηγα σε ενα φιλαρακι που ειχε τσαγκαραδικο
και μου το αλυψε με μια περιεργη αλοιφη απο λιπος φωκιας και οι γρατσουνιες δεν φαινοντουσαν σχεδον καθολου.
Θα μαθω την μαρκα αν σε ενδιαφερει!
geia
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kalamaria
gold member
gold member
kalamaria

Ηλικία : 59
Τόπος : ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ(ΚΑΛΑΜΑΡΙΑ)
Registration date : 18/01/2008

ΚΑΘΑΡΙΣΜΑ ΜΠΟΥΦΑΝ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΚΑΘΑΡΙΣΜΑ ΜΠΟΥΦΑΝ   ΚΑΘΑΡΙΣΜΑ ΜΠΟΥΦΑΝ Icon_minitimeΚυρ Απρ 05 2009, 16:12

[quote="mystery"]
corleone έγραψε:
mystery έγραψε:
Εγω παντως καθαριζω τα μπουφαν μου με τον εξης τροπο
1.Αν ειναι δερμα με πανι που στην ακρη το βουταω σε βαζελινι και καθαριζω τα παντα χωρις να το φθειρω ενω ταυτοχρονα αδιαβροχοποιουνται και οι ραφες.

Μονο βαζελίνη?Τις ψιλογρατσουνιες πως τις αντιμετωπίζεις?


Οταν ειχα δερματινο μπουφαν και ειχε ψιλογρατσουνιες το πηγα σε ενα φιλαρακι που ειχε τσαγκαραδικο
και μου το αλυψε με μια περιεργη αλοιφη απο λιπος φωκιας και οι γρατσουνιες δεν φαινοντουσαν σχεδον καθολου.
Θα μαθω την μαρκα αν σε ενδιαφερει!
geia
μαθε να μας πεις Wink
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
corleone
Member
Member
corleone

Ηλικία : 45
Τόπος : 'Ανω Βριλήσσια
Registration date : 02/05/2008

ΚΑΘΑΡΙΣΜΑ ΜΠΟΥΦΑΝ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΚΑΘΑΡΙΣΜΑ ΜΠΟΥΦΑΝ   ΚΑΘΑΡΙΣΜΑ ΜΠΟΥΦΑΝ Icon_minitimeΚυρ Απρ 05 2009, 16:23

[quote="kalamaria"]
mystery έγραψε:
corleone έγραψε:
mystery έγραψε:
Εγω παντως καθαριζω τα μπουφαν μου με τον εξης τροπο
1.Αν ειναι δερμα με πανι που στην ακρη το βουταω σε βαζελινι και καθαριζω τα παντα χωρις να το φθειρω ενω ταυτοχρονα αδιαβροχοποιουνται και οι ραφες.

Μονο βαζελίνη?Τις ψιλογρατσουνιες πως τις αντιμετωπίζεις?


Οταν ειχα δερματινο μπουφαν και ειχε ψιλογρατσουνιες το πηγα σε ενα φιλαρακι που ειχε τσαγκαραδικο
και μου το αλυψε με μια περιεργη αλοιφη απο λιπος φωκιας και οι γρατσουνιες δεν φαινοντουσαν σχεδον καθολου.
Θα μαθω την μαρκα αν σε ενδιαφερει!
geia
μαθε να μας πεις Wink

μαθε να μας πεις Very Happy
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
hargoul
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
hargoul

Ηλικία : 46
Τόπος : Χαλάνδρι
Registration date : 14/07/2008

ΚΑΘΑΡΙΣΜΑ ΜΠΟΥΦΑΝ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΚΑΘΑΡΙΣΜΑ ΜΠΟΥΦΑΝ   ΚΑΘΑΡΙΣΜΑ ΜΠΟΥΦΑΝ Icon_minitimeΚυρ Απρ 05 2009, 16:32

Ειχατε δεν ειχατε με ξεπατωσατε...διαβασα το αρθρο και ειπα να πλυνω το Colori μου. Η αληθεια ειναι οτι ηθελε τρελλο πλυσιμο μιας και ειχα εναμιση χρονο να το πλυνω, αλλα το απεφευγα λογω του οτι ειναι πολυ ζορικο. Τωρα στραγγιζει... και εγω παω να ξαπλωσω διοτι τα εφτυσα!!!!
(το ζυγισα με ολα τα νερα που μεζευει μεσα και ηταν 19 κιλα, την πλαστικη κρεμαστρα, μεχρι να το αδειασω απο τα χοντρα νερα, την εσπασε και εβαλα ξυλινη μετα!!!)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://vstromhellas.forumgreek.com
massai
gold member
gold member
massai

Ηλικία : 50
Τόπος : Ίλιον
Registration date : 03/11/2008

ΚΑΘΑΡΙΣΜΑ ΜΠΟΥΦΑΝ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΚΑΘΑΡΙΣΜΑ ΜΠΟΥΦΑΝ   ΚΑΘΑΡΙΣΜΑ ΜΠΟΥΦΑΝ Icon_minitimeΚυρ Απρ 05 2009, 20:53

hargoul έγραψε:
Ειχατε δεν ειχατε με ξεπατωσατε...διαβασα το αρθρο και ειπα να πλυνω το Colori μου. Η αληθεια ειναι οτι ηθελε τρελλο πλυσιμο μιας και ειχα εναμιση χρονο να το πλυνω, αλλα το απεφευγα λογω του οτι ειναι πολυ ζορικο. Τωρα στραγγιζει... και εγω παω να ξαπλωσω διοτι τα εφτυσα!!!!
(το ζυγισα με ολα τα νερα που μεζευει μεσα και ηταν 19 κιλα, την πλαστικη κρεμαστρα, μεχρι να το αδειασω απο τα χοντρα νερα, την εσπασε και εβαλα ξυλινη μετα!!!)
lol!
Όντως το ρημάδι, γίνεται ασήκωτο με τα νερά Smile
Την κρεμάστρα που είχε όταν το αγόρασες, την πέταξες;;
Είναι ότι πιό 'ειδικό' για να το κρεμάς σε τέτοιες περιπτώσεις.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Rory
moderator
moderator
Rory

Ηλικία : 58
Τόπος : Χανια
Registration date : 25/01/2009

ΚΑΘΑΡΙΣΜΑ ΜΠΟΥΦΑΝ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΚΑΘΑΡΙΣΜΑ ΜΠΟΥΦΑΝ   ΚΑΘΑΡΙΣΜΑ ΜΠΟΥΦΑΝ Icon_minitimeΚυρ Απρ 05 2009, 21:33

Νερακι και λουλακι και πλυσιμο στο χερακι lol!

_________________
ΚΑΘΑΡΙΣΜΑ ΜΠΟΥΦΑΝ 107kpb5ΚΑΘΑΡΙΣΜΑ ΜΠΟΥΦΑΝ 53k93k
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.rorygallagher.com/
dimsalo

dimsalo

Ηλικία : 44
Registration date : 17/01/2008

ΚΑΘΑΡΙΣΜΑ ΜΠΟΥΦΑΝ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΚΑΘΑΡΙΣΜΑ ΜΠΟΥΦΑΝ   ΚΑΘΑΡΙΣΜΑ ΜΠΟΥΦΑΝ Icon_minitimeΚυρ Απρ 05 2009, 22:27

μετα απο ολα αυτα, βαλτε και αυτο που ειναι ΜΟΝΟ για μαυρα ρουχα και θα δειτε το μπουφανακι να ειναι σαν καινουριο...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
jim1900dz
Member
Member


Ηλικία : 50
Τόπος : Ανω Μελίσσια
Registration date : 25/11/2008

ΚΑΘΑΡΙΣΜΑ ΜΠΟΥΦΑΝ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΚΑΘΑΡΙΣΜΑ ΜΠΟΥΦΑΝ   ΚΑΘΑΡΙΣΜΑ ΜΠΟΥΦΑΝ Icon_minitimeΚυρ Απρ 05 2009, 23:40

εγώ πάντως τα έπλυνα στο πλυντήριο σε χαμηλή θερμοκρασία, τα άπλωσα, στέγνωσαν και όλα μια χαρά.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
massai
gold member
gold member
massai

Ηλικία : 50
Τόπος : Ίλιον
Registration date : 03/11/2008

ΚΑΘΑΡΙΣΜΑ ΜΠΟΥΦΑΝ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΚΑΘΑΡΙΣΜΑ ΜΠΟΥΦΑΝ   ΚΑΘΑΡΙΣΜΑ ΜΠΟΥΦΑΝ Icon_minitimeΔευ Απρ 06 2009, 11:01

jim1900dz έγραψε:
εγώ πάντως τα έπλυνα στο πλυντήριο σε χαμηλή θερμοκρασία, τα άπλωσα, στέγνωσαν και όλα μια χαρά.
...μετά το 3ο πλύσιμο θα δεις τα 'κακά' αποτελέσματα...
ΠΟΤΕ στο πλυντήριο αν έχει μεμβράνες.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
V.Stratos
moderator
moderator
V.Stratos

Ηλικία : 41
Τόπος : Βόλος
Registration date : 19/08/2008

ΚΑΘΑΡΙΣΜΑ ΜΠΟΥΦΑΝ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΚΑΘΑΡΙΣΜΑ ΜΠΟΥΦΑΝ   ΚΑΘΑΡΙΣΜΑ ΜΠΟΥΦΑΝ Icon_minitimeΤρι Απρ 07 2009, 10:49

1 χρόνο έχω το μπουφάν και δεν έχει δείξει ότι θέλει πλύσιμο..
Εκτός από μερικά μυγάκια που πιάνει κατά καιρούς σε ταξίδια και τα κάνω με μωρομάντηλο και φέυγουν..
Κατά τ'άλλα την επένδυση από μέσα την έβαλα 1-2 φορές στο πλυντήριο για πλύσιμο στους 30 β.

Αυτά και από εμένα..

_________________
ΚΑΘΑΡΙΣΜΑ ΜΠΟΥΦΑΝ 1331373600_20_1_EUR_3_dark

''Ride slower than your guardian angel can fly''

Reveka Project
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
hargoul
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
hargoul

Ηλικία : 46
Τόπος : Χαλάνδρι
Registration date : 14/07/2008

ΚΑΘΑΡΙΣΜΑ ΜΠΟΥΦΑΝ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΚΑΘΑΡΙΣΜΑ ΜΠΟΥΦΑΝ   ΚΑΘΑΡΙΣΜΑ ΜΠΟΥΦΑΝ Icon_minitimeΤρι Απρ 07 2009, 13:25

massai έγραψε:
hargoul έγραψε:
Ειχατε δεν ειχατε με ξεπατωσατε...διαβασα το αρθρο και ειπα να πλυνω το Colori μου. Η αληθεια ειναι οτι ηθελε τρελλο πλυσιμο μιας και ειχα εναμιση χρονο να το πλυνω, αλλα το απεφευγα λογω του οτι ειναι πολυ ζορικο. Τωρα στραγγιζει... και εγω παω να ξαπλωσω διοτι τα εφτυσα!!!!
(το ζυγισα με ολα τα νερα που μεζευει μεσα και ηταν 19 κιλα, την πλαστικη κρεμαστρα, μεχρι να το αδειασω απο τα χοντρα νερα, την εσπασε και εβαλα ξυλινη μετα!!!)
lol!
Όντως το ρημάδι, γίνεται ασήκωτο με τα νερά Smile
Την κρεμάστρα που είχε όταν το αγόρασες, την πέταξες;;
Είναι ότι πιό 'ειδικό' για να το κρεμάς σε τέτοιες περιπτώσεις.

Κρεμάστρα δεν μου είχαν δώσει, αλλά εντάξει αυτό είναι το λιγότερο από τα προβλήματα.
Πάντως άλλαξε χρώμα το μπουφάν!!! Είναι και μπλέ το δικό μου οπότε η βρώμα (η οποία είναι κυρίως καυσαέριο) φαίνεται πάρα πολύ!!
Άντε να δούμε τώρα πότε θα στεγνώσει, άλλες 2 φορές που το είχα πλύνει ήταν ντάλλα καλοκαίρι και έκανε 3-4 μέρες, τώρα το βλέπω για καμιά εβδομάδα!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://vstromhellas.forumgreek.com
 

ΚΑΘΑΡΙΣΜΑ ΜΠΟΥΦΑΝ

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 

 Παρόμοια θέματα

+
Σελίδα 1 από 2Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ-ΑΝΑΒΑΤΗΣ :: Ένδυση-
Μετάβαση σε: