Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΕικονοθήκηLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση

Μοιραστείτε | 
 

 Dainese Tourist Pelle - Έξτρα εξάρτημα για μέση

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
filiatrinos

filiatrinos

Ηλικία : 39
Τόπος : Αθήνα
Registration date : 10/08/2012

Dainese Tourist Pelle - Έξτρα εξάρτημα για μέση Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Dainese Tourist Pelle - Έξτρα εξάρτημα για μέση   Dainese Tourist Pelle - Έξτρα εξάρτημα για μέση Icon_minitimeΔευ Σεπ 29 2014, 12:30

Απορία πρώτη: Είστε όλοι της άποψης πως τα δερμάτινα πρέπει να φοριούνται όσο μικρότερο νούμερο γίνεται;Με εμάς τους ψηλόλιγνους τι γίνεται;Πήρα το 50άρι(1.86,82 κιλά) και παρόλο που έχει μέχρι κι αυτό λίγο μπόσικο σε στήθος κοιλιά,μου είναι σαν μπουστάκι και δεν είναι και τόσο άνετο όταν φοράω ζακέτα από μέσα.

Απορία δεύτερη: Έχει αγοράσει κανείς το έξτρα αξεσουάρ το μικρό που μπαίνει με.φερμουάρ στη μέση;
Κρατάει αισθητά περισσότερο κρύο;Τα αξίζει τα 30 ευρώ του;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
disaster13

disaster13

Registration date : 24/11/2013

Dainese Tourist Pelle - Έξτρα εξάρτημα για μέση Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Dainese Tourist Pelle - Έξτρα εξάρτημα για μέση   Dainese Tourist Pelle - Έξτρα εξάρτημα για μέση Icon_minitimeΤρι Σεπ 30 2014, 00:18

Γενικά το μπουφάν θα πρέπει να είναι όσο το δυνατόν πιο εφαρμοστό για να μην κυκλοφορεί αέρας μέσα του και να σε κρατάει ζεστό.

Τα μεσάτα είναι πιο ωραία και βολικά γτ έχεις μεγαλύτερη ελευθερία κινήσεων, αλλά αφήνουν την μέση αρκετά εκτεθειμένη. Ένα μείον των dainese είναι ότι η ισοθερμική τους επένδυση είναι ακόμη πιο κοντή.

Όσο για την προέκταση μέσης, πιστεύω τα αξίζει τα λεφτά της, αν και θυμάμαι οτι την είχα πάρει 25?
Κόβει αρκετό κρύο από πίσω χωρίς να ενοχλεί, και επειδή έχει αρκετά μεγάλη περιφέρεια, καλύπτει και από τα πλάγια και λίγο μπροστά. Αλλά δεν είναι για πολλές ώρες συνεχόμενα,κάποια στιγμή θα το νιώσεις το κρύο.


Επίσης έχει βγάλει και μια άλλη προέκταση η οποία περνάει μέσα απο την ζώνη του παντελονιού και ουσιαστικά ενώνει παντελόνι-μπουφάν, καλύπτοντας τελείως το κενό. Αλλά δν ξερω πόσο πρακτική είναι αυτή η δεύτερη.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
LORDOS
gold member
gold member
LORDOS

Ηλικία : 49
Τόπος : Suncity
Registration date : 03/08/2010

Dainese Tourist Pelle - Έξτρα εξάρτημα για μέση Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Dainese Tourist Pelle - Έξτρα εξάρτημα για μέση   Dainese Tourist Pelle - Έξτρα εξάρτημα για μέση Icon_minitimeΤρι Σεπ 30 2014, 08:28

τα δερμάτινα πρέπει να είναι εφαρμοστά ...
Όταν λες ζακέτα από μέσα ελπίζω να μην λες αυτό που καταλαβαίνω.....τι εννοείς ???
Πάντως να ξέρεις ότι φοράμε και ισοθερμικά με τα δερμάτινα και είμαστε κομπλέ.
Τώρα για τις προεκτάσεις δεν έχω άποψη καθώς με τα ισοθερμικά είμαι μια χαρά και άποψή μου είναι να κάνεις πρώτα αγορά καλών ισοθερμικών και μετά αν δεν είσαι καλυμμένος να αγοράσεις τις προεκτάσεις .
Το ένα βέβαια δεν αναιρεί το άλλο μπορείς να πας κατευθείαν σε συνδυαστική λύση.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://lordos.listen2myradio.com/
filiatrinos

filiatrinos

Ηλικία : 39
Τόπος : Αθήνα
Registration date : 10/08/2012

Dainese Tourist Pelle - Έξτρα εξάρτημα για μέση Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Dainese Tourist Pelle - Έξτρα εξάρτημα για μέση   Dainese Tourist Pelle - Έξτρα εξάρτημα για μέση Icon_minitimeΤρι Σεπ 30 2014, 11:55

@disaster13: Το βρήκα και 24 τελικά,λογικά θα το πάρω θα αφήσω όμως να πιάσουν λίγο τα κρύα.

@LORDOS: Επειδή έδωσα το παλιό cordura μου σε ένα φιλαράκι και το tourist pelle δεν έχει έξτρα εσωτερική επένδυση,το φουλ χειμώνα για να παλευτεί θα φοράω μια κλασική ζακέτα με κουκούλα από μέσα,γκρι για να πηγαίνει κιόλας. Wink
Πήγα και το άλλαξα και πήρα 50άρι που μου είναι μεν λίγο πιο μπόσικο στο στήθος αλλά μου κάνει καλύτερα ΜΕ τη ζακέτα για χειμερινή χρήση.Τα ισοθερμικά πως φοριούνται;μέσα από τα ρούχα σωστά;δε νομίζω ότι είναι πολύ λειτουργικά για χρήση καθημερινή.
Όσο για τον αέρα που θα παίρνει όταν οδηγείς αν δεν είναι εφαρμοστό,χθες συγγρού έπιασα πολλά χιλιόμετρα και δεν έπαιζε καθόλου το μπουφάν.Ας είναι καλά ο ανεμοθώρακας.Vstrom έχω,όχι κάποιο street ή superbike
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
disaster13

disaster13

Registration date : 24/11/2013

Dainese Tourist Pelle - Έξτρα εξάρτημα για μέση Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Dainese Tourist Pelle - Έξτρα εξάρτημα για μέση   Dainese Tourist Pelle - Έξτρα εξάρτημα για μέση Icon_minitimeΤρι Σεπ 30 2014, 14:30

Σίγουρα ο ανεμοθώρακας επειδή ειναι και μεγαλος κανει πολύ καλη δουλεια. Αλλα δν εχουν πιασει ακομα τα βαρβατα κρύα! Εστω και ενα μικρο ανοιγμα αν υπαρχει απο τα μανικια πχ ή τη μεση,θα μπαινει παγωμενος αερας ο οποιος θα παιρνει τη θεση του ζεστου. Και η βασικη δουλεια που κανει το ισοθερμικο ειναι ακριβως αυτή, να μην αφηνει τον αερα να ερχεται σε επαφη με το σωμα,δημιουργοντας μια εξτρα μονωση. Και γιαυτο πρεπει να ειναι εφαρμοστό.

Οσο για τα ισοθερμικα υπαρχει πολυ μεγαλη ποικιλια,αναλογα το υλικο, μαρκα κτλ.
1) η εσωτερικη επενδυση που φορανε τα μπουφαν. Δες αν το μπουφαν σου εχει υποδοχες για ισοθερμικο οπως τα υπολοιπα dainese, και ψαξε να την παρεις ξεχωριστα. Σιγουρα θα σε βολεψει πιο πολυ.
2) υπαρχουν τα απλα ισοθερμικα που φοριούνται σαν μπλουζακι εφαρμοστό κάτω απο τα ρουχα. Αν παρεις καποιο καλης ποιοτητας δν θα το καταλαβαινεις καν οτι το φορας απο μεσα, οποτε δν θα εχεις κανενα προβλημα.Ουτε θα σκας αν εισαι σε ενα γραφειο πχ, ουτε θα κρυωνεις οταν θα οδηγεις τη μηχανη.
3) υπαρχουν και ισοθερμικα με ειδικη αντιανεμικη μεμβρανη. Εχω ενα τετοιο σε παντελονι απο την Colori. Πραγματικα δν καταλαβαίνει τιποτα. Το εχω δοκιμασει βραδυ εθνικη οδο με 0 βαθμους C.

PS. αντι για κλασσικη ζακετα μπορεις να δοκιμασεις να φορεσεις καποια φλις. Απιστευτα πιο ζεστές και πιο λεπτές. Εχει βγαλει και η dainese αυτη http://www.xmoto.gr/gr/ProductView.aspx?Prod_Id=9002&cat=217 αλλα ειναι καπως ακριβη.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 

Dainese Tourist Pelle - Έξτρα εξάρτημα για μέση

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 

 Παρόμοια θέματα

+
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ-ΑΝΑΒΑΤΗΣ :: Ένδυση-
Μετάβαση σε: