Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΕικονοθήκηLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση

Μοιραστείτε | 
 

 Πως εξαφανίζονται οι λεκέδες από τα καπάκια?

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Man With No Name
Member
Member
Man With No Name

Ηλικία : 51
Τόπος : Minara City
Registration date : 17/01/2008

Πως εξαφανίζονται οι λεκέδες από τα καπάκια? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Πως εξαφανίζονται οι λεκέδες από τα καπάκια?   Πως εξαφανίζονται οι λεκέδες από τα καπάκια? Icon_minitimeΠεμ Σεπ 04 2014, 17:05

Κάνα καλό τρόπο να εξαφανιστούν οι λεκέδες από υγρά κλπ από τα καπάκια του μοτέρ Ξέρουμε?
Σκέφτηκα αλοιφή ψιλή της 3Μ. Τίποτα άλλο παίζει?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Miskin
Member
Member
Miskin

Τόπος : ΑΘΗΝΑ
Registration date : 25/05/2008

Πως εξαφανίζονται οι λεκέδες από τα καπάκια? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πως εξαφανίζονται οι λεκέδες από τα καπάκια?   Πως εξαφανίζονται οι λεκέδες από τα καπάκια? Icon_minitimeΠεμ Σεπ 04 2014, 17:17

Έχω το ίδιο πρόβλημα χρόνια τώρα. Με 2000 ντουκόχαρτο φεύγουν οι λεκέδες μαζί με το βερνίκι... Με τη αλοιφή της 3Μ δε ξέρω, πάντως δοκίμασε το πρώτα κάπου που δε φαίνεται. Αν κάνεις δουλειά, μίλα!
Υ. Γ. : Από τι είναι οι λεκέδες; Από σουαζ;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
DoUdoU
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
DoUdoU

Τόπος : ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
Registration date : 02/09/2009

Πως εξαφανίζονται οι λεκέδες από τα καπάκια? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πως εξαφανίζονται οι λεκέδες από τα καπάκια?   Πως εξαφανίζονται οι λεκέδες από τα καπάκια? Icon_minitimeΠεμ Σεπ 04 2014, 17:49

http://www.praktiker.gr/p/katharistiko-mixanis-turtle-wax-0-5lt-20623

βαζεις μπρος την μηχανη για πεντα λεπτα να ζεσταθουν τα καπακια. ψεκαζεις και το αφηνεις κανα 2λεπτο να δρασει, μετα εγω ετριψα με οδοντοβουρτσα οπου δεν χορουσε σφουγγαρι. στην συνεχεια ξεπλενεις με νερο και επαναλαμβανεις εαν χρειαστει .

Κανει πολυ καλη δουλεια !!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Marcopolo
gold member
gold member
Marcopolo

Ηλικία : 67
Τόπος : ΑΘΗΝΑ
Registration date : 29/01/2008

Πως εξαφανίζονται οι λεκέδες από τα καπάκια? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πως εξαφανίζονται οι λεκέδες από τα καπάκια?   Πως εξαφανίζονται οι λεκέδες από τα καπάκια? Icon_minitimeΠεμ Σεπ 04 2014, 18:13

κυροζινη
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Man With No Name
Member
Member
Man With No Name

Ηλικία : 51
Τόπος : Minara City
Registration date : 17/01/2008

Πως εξαφανίζονται οι λεκέδες από τα καπάκια? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πως εξαφανίζονται οι λεκέδες από τα καπάκια?   Πως εξαφανίζονται οι λεκέδες από τα καπάκια? Icon_minitimeΠεμ Σεπ 04 2014, 20:51

Miskin έγραψε:
Έχω το ίδιο πρόβλημα χρόνια τώρα. Με 2000 ντουκόχαρτο φεύγουν οι λεκέδες μαζί με το βερνίκι... Με τη αλοιφή της 3Μ δε ξέρω, πάντως δοκίμασε το πρώτα κάπου που δε φαίνεται. Αν κάνεις δουλειά, μίλα!
Υ. Γ. : Από τι είναι οι λεκέδες; Από σουαζ;  
Όχι, μάλλον από λάδια και βρομιές οι οποίες με τα ζεστάματα παγώματα λέκιασαν .Δε μιλάμε για τπτ χοντρά πράγματα απλά δε φαίνεται και σαν καινούριο..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Man With No Name
Member
Member
Man With No Name

Ηλικία : 51
Τόπος : Minara City
Registration date : 17/01/2008

Πως εξαφανίζονται οι λεκέδες από τα καπάκια? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πως εξαφανίζονται οι λεκέδες από τα καπάκια?   Πως εξαφανίζονται οι λεκέδες από τα καπάκια? Icon_minitimeΠεμ Σεπ 04 2014, 20:53

DoUdoU έγραψε:
http://www.praktiker.gr/p/katharistiko-mixanis-turtle-wax-0-5lt-20623

βαζεις μπρος την μηχανη για πεντα λεπτα να ζεσταθουν τα καπακια. ψεκαζεις και το αφηνεις κανα 2λεπτο να δρασει, μετα εγω ετριψα με οδοντοβουρτσα οπου δεν χορουσε σφουγγαρι. στην συνεχεια ξεπλενεις με νερο και επαναλαμβανεις εαν χρειαστει .

Κανει πολυ καλη δουλεια !!!!
Δε ξεφλουδίζει τπτ βερνίκια έ?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Man With No Name
Member
Member
Man With No Name

Ηλικία : 51
Τόπος : Minara City
Registration date : 17/01/2008

Πως εξαφανίζονται οι λεκέδες από τα καπάκια? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πως εξαφανίζονται οι λεκέδες από τα καπάκια?   Πως εξαφανίζονται οι λεκέδες από τα καπάκια? Icon_minitimeΠεμ Σεπ 04 2014, 20:54

MARKOS-V έγραψε:
κυροζινη
Το έχεις δοκιμάσει? Παρενέργειες?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
DoUdoU
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
DoUdoU

Τόπος : ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
Registration date : 02/09/2009

Πως εξαφανίζονται οι λεκέδες από τα καπάκια? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πως εξαφανίζονται οι λεκέδες από τα καπάκια?   Πως εξαφανίζονται οι λεκέδες από τα καπάκια? Icon_minitimeΠεμ Σεπ 04 2014, 21:07

Man With No Name έγραψε:
DoUdoU έγραψε:
http://www.praktiker.gr/p/katharistiko-mixanis-turtle-wax-0-5lt-20623

βαζεις μπρος την μηχανη για πεντα λεπτα να ζεσταθουν τα καπακια. ψεκαζεις και το αφηνεις κανα 2λεπτο να δρασει, μετα εγω ετριψα με οδοντοβουρτσα οπου δεν χορουσε σφουγγαρι. στην συνεχεια ξεπλενεις με νερο και επαναλαμβανεις εαν χρειαστει .

Κανει πολυ καλη δουλεια !!!!
Δε ξεφλουδίζει τπτ βερνίκια έ?

Οχι αρκεί να μην το αφήσεις κάνα μισάωρο πάνω και κάψει.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Dimis
gold member
gold member
Dimis

Ηλικία : 49
Τόπος : Stuttgart- Κατερινη
Registration date : 27/02/2009

Πως εξαφανίζονται οι λεκέδες από τα καπάκια? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πως εξαφανίζονται οι λεκέδες από τα καπάκια?   Πως εξαφανίζονται οι λεκέδες από τα καπάκια? Icon_minitimeΠεμ Σεπ 04 2014, 21:19

Εχω ενα ειδικο σαπουνι που κανει τελεια δουλεια, εχω καθαρισει καπακια απο πολλα μηχανακια φιλων.
Αν δειτε τι βρωμια θα βγαλει απο το λεβιε του ποδοφρενου, δεν θα πιστευετε στα ματια σας.
Κι ας ειναι και πλυμενη η μηχανη.
Με αυτο καθαριζω αθλητικα παπουτσια και λεκεδες στο σπιτι(νιπτηρες βρυσες κλπ) που δεν βγαινουν με αλλα καθαριστικα.
Τα κανει σαν καινουρια.
Μιλαμε κανει θαυματα, με ελαχιστη ποσοτητα.
Απο οσο ξερω δεν κυκλοφορει Ελλαδα.
Μην δοκιμαζεις κατι που δεν εισαι σιγουρος, γιατι μπορει να σου κανει μεγαλη ζημια.
Αν θελει καποιος, μπορω να του στειλω

http://www.ebay.de/itm/Perlglanz-Hochglanz-Poliermittel-Putzstein-500g-/390567230064?ebayCategoryId=45767


Έχει επεξεργασθεί από τον/την Dimis στις Πεμ Σεπ 04 2014, 21:53, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
loverdos11
moderator
moderator
loverdos11

Ηλικία : 39
Τόπος : ΝΕΑ ΣΜΥΡΝΗ
Registration date : 11/03/2012

Πως εξαφανίζονται οι λεκέδες από τα καπάκια? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πως εξαφανίζονται οι λεκέδες από τα καπάκια?   Πως εξαφανίζονται οι λεκέδες από τα καπάκια? Icon_minitimeΠεμ Σεπ 04 2014, 21:33

Dimis έγραψε:
Εχω ενα ειδικο σαπουνι που κανει τελεια δουλεια, εχω καθαρισει καπακια απο πολλα μηχανακια φιλων.
Αν θελει καποιος, μπορω να του στειλω

Kαι τιμή?

_________________
Αντώνης DL 650 L0 Black


Πως εξαφανίζονται οι λεκέδες από τα καπάκια? 33ncnm10Πως εξαφανίζονται οι λεκέδες από τα καπάκια? 33e6ee10Πως εξαφανίζονται οι λεκέδες από τα καπάκια? 63u2ip10Πως εξαφανίζονται οι λεκέδες από τα καπάκια? Amzm8k10Πως εξαφανίζονται οι λεκέδες από τα καπάκια? 2rpb8y10
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Dimis
gold member
gold member
Dimis

Ηλικία : 49
Τόπος : Stuttgart- Κατερινη
Registration date : 27/02/2009

Πως εξαφανίζονται οι λεκέδες από τα καπάκια? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πως εξαφανίζονται οι λεκέδες από τα καπάκια?   Πως εξαφανίζονται οι λεκέδες από τα καπάκια? Icon_minitimeΠεμ Σεπ 04 2014, 21:53

loverdos11 έγραψε:
Dimis έγραψε:
Εχω ενα ειδικο σαπουνι που κανει τελεια δουλεια, εχω καθαρισει καπακια απο πολλα μηχανακια φιλων.
Αν θελει καποιος, μπορω να του στειλω

Kαι τιμή?
Ξεχασα να βαλω το λινκ, το διορθωσα
Αυτη ειναι η πρωτοτυπη, η γνησια.
Κυκλοφορουν και απο αλλες εταιρειες σε πολυ χαμηλοτερη τιμη.
Απο την πρωτοτυπη υπαρχουν και μεγαλες συσκευασιες , που συμφερουν
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Man With No Name
Member
Member
Man With No Name

Ηλικία : 51
Τόπος : Minara City
Registration date : 17/01/2008

Πως εξαφανίζονται οι λεκέδες από τα καπάκια? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πως εξαφανίζονται οι λεκέδες από τα καπάκια?   Πως εξαφανίζονται οι λεκέδες από τα καπάκια? Icon_minitimeΠαρ Σεπ 05 2014, 01:13

Dimis έγραψε:
Εχω ενα ειδικο σαπουνι που κανει τελεια δουλεια, εχω καθαρισει καπακια απο πολλα μηχανακια φιλων.
Αν δειτε τι βρωμια θα βγαλει απο το λεβιε του ποδοφρενου, δεν θα πιστευετε στα ματια σας.
Κι ας ειναι και πλυμενη η μηχανη.
Με αυτο καθαριζω αθλητικα παπουτσια και λεκεδες στο σπιτι(νιπτηρες βρυσες κλπ) που δεν βγαινουν με αλλα καθαριστικα.
Τα κανει σαν καινουρια.
Μιλαμε κανει θαυματα, με ελαχιστη ποσοτητα.
Απο οσο ξερω δεν κυκλοφορει Ελλαδα.
Μην δοκιμαζεις κατι που δεν εισαι σιγουρος, γιατι μπορει να σου κανει μεγαλη ζημια.
Αν θελει καποιος, μπορω να του στειλω

http://www.ebay.de/itm/Perlglanz-Hochglanz-Poliermittel-Putzstein-500g-/390567230064?ebayCategoryId=45767
Αυτό φοβάμαι! Μη φάω καμιά φόλα. Γερμανία παίζει παντού αυτό το προϊόν ή θα πρέπει να τρέχουμε;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
LORDOS
gold member
gold member
LORDOS

Ηλικία : 49
Τόπος : Suncity
Registration date : 03/08/2010

Πως εξαφανίζονται οι λεκέδες από τα καπάκια? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πως εξαφανίζονται οι λεκέδες από τα καπάκια?   Πως εξαφανίζονται οι λεκέδες από τα καπάκια? Icon_minitimeΠαρ Σεπ 05 2014, 01:43

Είχα ποστάρει κάπου μια αλοιφή που κάνει και για σκάφη ...Αλλά δεν μπορώ να την βρω.
Αυτή χρησιμοποίησαν σε βενζινάδικο που είχαν πλύνει το 1000 και το είχαν κάνει μο......νι !!!!!
Έβγαλε όλους τους λεκέδες και δεν άφησε σημάδι.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://lordos.listen2myradio.com/
Man With No Name
Member
Member
Man With No Name

Ηλικία : 51
Τόπος : Minara City
Registration date : 17/01/2008

Πως εξαφανίζονται οι λεκέδες από τα καπάκια? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πως εξαφανίζονται οι λεκέδες από τα καπάκια?   Πως εξαφανίζονται οι λεκέδες από τα καπάκια? Icon_minitimeΠαρ Σεπ 05 2014, 01:49

LORDOS έγραψε:
Είχα ποστάρει κάπου μια αλοιφή που κάνει και για σκάφη ...Αλλά δεν μπορώ να την βρω.
Αυτή χρησιμοποίησαν σε βενζινάδικο που είχαν πλύνει το 1000 και το είχαν κάνει μο......νι !!!!!
Έβγαλε όλους τους λεκέδες και δεν άφησε σημάδι.
Για μάθε και μη ξεχάσεις να ρωτήσεις και για τους αποστάτες..  lol!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
LORDOS
gold member
gold member
LORDOS

Ηλικία : 49
Τόπος : Suncity
Registration date : 03/08/2010

Πως εξαφανίζονται οι λεκέδες από τα καπάκια? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πως εξαφανίζονται οι λεκέδες από τα καπάκια?   Πως εξαφανίζονται οι λεκέδες από τα καπάκια? Icon_minitimeΠαρ Σεπ 05 2014, 01:55

Man With No Name έγραψε:
LORDOS έγραψε:
Είχα ποστάρει κάπου μια αλοιφή που κάνει και για σκάφη ...Αλλά δεν μπορώ να την βρω.
Αυτή χρησιμοποίησαν σε βενζινάδικο που είχαν πλύνει το 1000 και το είχαν κάνει μο......νι !!!!!
Έβγαλε όλους τους λεκέδες και δεν άφησε σημάδι.
Για μάθε και μη ξεχάσεις να ρωτήσεις και για τους αποστάτες..  lol!

Ναι δεν το ξεχνάω απλά μια έχω ίντερνετ και μια δεν έχω γιαυτό η καθυστέρηση.
Αν δεν κάνω λάθος τις έκανε κάποιος στον Βόλο...
Θα ρωτήσω τον spigi αυτός ξέρει.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://lordos.listen2myradio.com/
panikoslio

panikoslio

Ηλικία : 48
Τόπος : κυπρος
Registration date : 06/09/2013

Πως εξαφανίζονται οι λεκέδες από τα καπάκια? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πως εξαφανίζονται οι λεκέδες από τα καπάκια?   Πως εξαφανίζονται οι λεκέδες από τα καπάκια? Icon_minitimeΠαρ Σεπ 05 2014, 08:28

καλημερα .εγω παιρνω απο εταιρεια ανταλλακτικων αυτοκινητων ενα 3λιτρο υγρο που το χρησιμοποιουν για πλυσιμο μηχανων αυτοκινητων στα γκαραζ.δειαλυεις το υγρο με νερο μισο μισο το ψεκαζεις στη μηχανη για 10 λεπτα και ξεπλενεις .γινεται σαν καινουργια.ειναι πολυ φτηνο νομιζω 12 ευρω και παει για χρονια.ακομα μετα το πλυσιμο εχω σπρευ βερνικη για μηχανες που δινει πολυ ωραια γυαλαδα στα μεταλλα και λαστιχα και προστατευει απο διαβρωση.κανει και για τα ριμς λαστιχα και ολα τα λαδια γρασα αλυσιδας να εξαφανιζονται,
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Man With No Name
Member
Member
Man With No Name

Ηλικία : 51
Τόπος : Minara City
Registration date : 17/01/2008

Πως εξαφανίζονται οι λεκέδες από τα καπάκια? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πως εξαφανίζονται οι λεκέδες από τα καπάκια?   Πως εξαφανίζονται οι λεκέδες από τα καπάκια? Icon_minitimeΠαρ Σεπ 05 2014, 08:58

Μισό λεπτό, μιλάς για καθαρισμό από μουτζούρες και βρωμιές ή για τους λεκέδες που εισχωρούν μέσα στη βαφή και αφήνουν λεκέδες που όσο και να τρίψεις με το σφουγγάρι δε φεύγουν?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
panikoslio

panikoslio

Ηλικία : 48
Τόπος : κυπρος
Registration date : 06/09/2013

Πως εξαφανίζονται οι λεκέδες από τα καπάκια? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πως εξαφανίζονται οι λεκέδες από τα καπάκια?   Πως εξαφανίζονται οι λεκέδες από τα καπάκια? Icon_minitimeΠαρ Σεπ 05 2014, 09:29

για λεκεδες και βρωμιες μιλω αλλα αν λες για αυτα τα κυκλικα σημαδια που μενουν στο πλαι της μηχανης νομιζω ειναι λεκεδες απο την σαπουνια που στεγνωνουν μετα το ζεσταμα της μηχανης οταν δεν τους μαζεψουμε πρωτα με το πανι καλα και δυσκολα φευγουν.αφαιρουνται και αυτοι με το φαρμακο αυτο βαζωντας λιγο φαρμακο σε μια ακρη του πανιου και τριβωντας με το χερι απευθειας στους λεκεδες.σιγουρα μετα ξεπλενουμε με νερο και στεγνωνουμε με καθαρο πανι.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Koga

Koga

Ηλικία : 43
Τόπος : Περιστέρι, Αττική
Registration date : 05/05/2014

Πως εξαφανίζονται οι λεκέδες από τα καπάκια? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πως εξαφανίζονται οι λεκέδες από τα καπάκια?   Πως εξαφανίζονται οι λεκέδες από τα καπάκια? Icon_minitimeΠεμ Σεπ 15 2016, 05:03

Αν και το νήμα είναι παλιό..το ξανά επαναφέρω γιατί με απασχολεί η αφαίρεση λεκέδων από τα καπάκια του μοτέρ...υπάρχει καμία αλοιφή/καθαριστικό για αυτή την δουλειά???
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
hillrx8

hillrx8

Ηλικία : 56
Τόπος : Σαλαμινα
Registration date : 15/05/2009

Πως εξαφανίζονται οι λεκέδες από τα καπάκια? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πως εξαφανίζονται οι λεκέδες από τα καπάκια?   Πως εξαφανίζονται οι λεκέδες από τα καπάκια? Icon_minitimeΠαρ Σεπ 16 2016, 10:57

πολλες δουλειες απο λεκεδες σε μηχανη και αυτοκινητο εβγαζα με jif με κατι κοκους μεσα...την παλια εκδοση...την οποια και δεν βρισκω πια...ειναι πολυ πιο πιχτη...εαν το βρεις παρτο κανει θαυματα Very Happy
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Koga

Koga

Ηλικία : 43
Τόπος : Περιστέρι, Αττική
Registration date : 05/05/2014

Πως εξαφανίζονται οι λεκέδες από τα καπάκια? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πως εξαφανίζονται οι λεκέδες από τα καπάκια?   Πως εξαφανίζονται οι λεκέδες από τα καπάκια? Icon_minitimeΠαρ Σεπ 16 2016, 15:48

Με Jif?? Τι είπες τώρα???

τα καπάκια απο τι υλικό είναι??? scratch
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 

Πως εξαφανίζονται οι λεκέδες από τα καπάκια?

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 

 Παρόμοια θέματα

+
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ-ΑΝΑΒΑΤΗΣ :: Υγρά....& φίλτρα-
Μετάβαση σε: