Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΕικονοθήκηLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση

Μοιραστείτε | 
 

 προβλημα με μπροστα φρενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
to nou sou
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
to nou sou

Ηλικία : 49
Τόπος : Αθήνα
Registration date : 07/09/2011

προβλημα με μπροστα φρενο  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: προβλημα με μπροστα φρενο    προβλημα με μπροστα φρενο  Icon_minitimeΣαβ Αυγ 02 2014, 14:47

καλησπερα σε ολους.
εχω προβλημα, δεν μου αναβει το πισω στοπ και φταιει το νουμερο 5 στην παρακατω εικονα.
το εβγαλα και ειδα συγκεκριμενα οτι δεν λειτουργει ο ''πειρος'' που παταει η μανετα και βγαινει εξω οταν παταμε φρενο.
εχει κολλησει μεσα και φαινεται σαν να εχει ελατηριο μεσα και να εχει σπασει.
το εχει αλλαξει κανεις?επισκευαζετε δλδ να το ανοιξω ή ειναι φιξ και θελει καινουργιο?
ευχαριστω εκ των προτερων



προβλημα με μπροστα φρενο  3en95
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://WWW.OGAME.GR
apostolis
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
apostolis

Ηλικία : 43
Τόπος : ΣΑΛΑΜΙΝΑ
Registration date : 08/11/2011

προβλημα με μπροστα φρενο  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: προβλημα με μπροστα φρενο    προβλημα με μπροστα φρενο  Icon_minitimeΣαβ Αυγ 02 2014, 15:36

την έπαθα εγώ τη ζημιά δεν ανοίγει είναι φιξ και καινούργιο το πήρα 17 ευρώ
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
V-Tom
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
V-Tom

Ηλικία : 46
Registration date : 11/02/2011

προβλημα με μπροστα φρενο  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: προβλημα με μπροστα φρενο    προβλημα με μπροστα φρενο  Icon_minitimeΣαβ Αυγ 02 2014, 16:11

Είχα κι εγώ αυτό το "πρόβλημα" πριν από 2 χρόνια και το πήρα 10 ευρώ... (υπάρχει και το 20ήμερο αναμονής)

http://www.ebay.com/itm/MOTORCYCLE-SUZUKI-TYPE-FRONT-STOP-LIGHT-SWITCH-BIKE-IT-/320550957957?pt=UK_Motorcycle_Parts&hash=item4aa2537385
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nikolaostnt



Ηλικία : 45
Registration date : 14/03/2008

προβλημα με μπροστα φρενο  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: προβλημα με μπροστα φρενο    προβλημα με μπροστα φρενο  Icon_minitimeΣαβ Αυγ 02 2014, 18:41

φίλε μου παρτο υπόδειγμα και πήγαινε σε μαγαζί που πουλάει αναλώσιμα για μηχανάκια, θα σου δώσουν για σκούτερ τεμ 2 αξίας 2 ευρώ εγώ που έχω άφτερ μάρκετ μανετες πρόσεξα να είναι λίγο μακρύ το < εμβολακι> που πιέζει η μανετα για να είναι το φως του στοπ κλειστό, ρίξε και μια ματιά στο διακοπτη του πίσω φρένου  Very Happy Very Happy 
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
to nou sou
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
to nou sou

Ηλικία : 49
Τόπος : Αθήνα
Registration date : 07/09/2011

προβλημα με μπροστα φρενο  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: προβλημα με μπροστα φρενο    προβλημα με μπροστα φρενο  Icon_minitimeΣαβ Αυγ 02 2014, 19:46

με το πισω φρενο αναβει κανονικα το στοπ.
αρα φταει ο διακοπτης.
θα παω σαντιπροσωπεια αν τον βρω καλως..
αλλιως θα παρω απο το ebay που λεει ο φιλος μας.
ευχαριστω για τις απαντησεις παιδια
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://WWW.OGAME.GR
loverdos11
moderator
moderator
loverdos11

Ηλικία : 40
Τόπος : ΝΕΑ ΣΜΥΡΝΗ
Registration date : 11/03/2012

προβλημα με μπροστα φρενο  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: προβλημα με μπροστα φρενο    προβλημα με μπροστα φρενο  Icon_minitimeΣαβ Αυγ 02 2014, 19:49

Πάρε 1 τηλ πρώτα και ρώτα αν το εχουν.
Στην suzuki της Συγγρού εχουν στοκ σε πολλά αν σε βολεύει να το παρεις απο εκεί.
http://www.vrisko.gr/details/42211f_6b0aa_k014ecb11125i5220c1

_________________
Αντώνης DL 650 L0 Black


προβλημα με μπροστα φρενο  33ncnm10προβλημα με μπροστα φρενο  33e6ee10προβλημα με μπροστα φρενο  63u2ip10προβλημα με μπροστα φρενο  Amzm8k10προβλημα με μπροστα φρενο  2rpb8y10
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
to nou sou
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
to nou sou

Ηλικία : 49
Τόπος : Αθήνα
Registration date : 07/09/2011

προβλημα με μπροστα φρενο  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: προβλημα με μπροστα φρενο    προβλημα με μπροστα φρενο  Icon_minitimeΔευ Αυγ 04 2014, 09:59

loverdos11 έγραψε:
Πάρε 1 τηλ πρώτα και ρώτα αν το  εχουν.
Στην suzuki της Συγγρού εχουν στοκ σε πολλά αν σε βολεύει να το παρεις απο εκεί.
http://www.vrisko.gr/details/42211f_6b0aa_k014ecb11125i5220c1

πηρα τφ το εχει 19,20 ευρα αν θυμαμε καλα.οποτε....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://WWW.OGAME.GR
bandit
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic
bandit

Ηλικία : 59
Τόπος : θεσσαλονικη
Registration date : 09/01/2011

προβλημα με μπροστα φρενο  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: προβλημα με μπροστα φρενο    προβλημα με μπροστα φρενο  Icon_minitimeΔευ Αυγ 04 2014, 10:29

είχα κανί κατή αντίστοιχο

https://www.vstromhellasforum.com/t26173-topic
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Χείρων
Member
Member
Χείρων

Ηλικία : 59
Registration date : 30/08/2013

προβλημα με μπροστα φρενο  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: προβλημα με μπροστα φρενο    προβλημα με μπροστα φρενο  Icon_minitimeΤετ Αυγ 20 2014, 22:45

Γενικά τα διακοπτάκια ανοίγουν και οι επαφές καθαρίζουν.
Στα διακοπτάκια των φρένων οι επαφές συχνά καρβουνιάζουν και θέλουν λίγο τριψιματάκι με σύρμα για πιάτα. Όχι γιαλόχαρτο!
Κάποια στιγμή όμως απαξ και αρχίσει η κάτω βόλτα πρέπει να αλλαχτούν.

Υπάρχει πιθανότητα να ταιριάζει φτηνός διακόπτης από παπί.

Υπάρχει επίσης πιθανότητα να μην ταιριάζει εξωτερικά ακριβώς ο φτηνός διακόπτης αλλά να ταιριάζει ο εσωτερικός μηχανισμός του στα πλαστικά καπάκια του παλιού μας διακόπτη. Οπότε κάνεις μεταμόσχευση μηχανισμού.
(Περίπτωση KLE500 και διακοπτάκι από Inova).

Ουσιαστικά όλοι οι διακόπτες είναι ίδιοι. Γιατί τότε άλλοι 2 ευρώ και άλλοι 20 ευρώ; Γιατί διαφέρουν οι αγοραστές τους. Κι αυτό οι έμποροι το γνωρίζουν καλά!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
DiverStrom
Member
Member
DiverStrom

Ηλικία : 42
Τόπος : Σέρρες - Ασπροβάλτα
Registration date : 02/04/2011

προβλημα με μπροστα φρενο  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: προβλημα με μπροστα φρενο    προβλημα με μπροστα φρενο  Icon_minitimeΠεμ Αυγ 21 2014, 00:33

Γεια και χαρα...

Το συγκεκριμενο διακοπτακι με εχει απασχολησει και μενα συχνα πυκνα και μαλιστα σε ωρες που δεν το περιμενα.

Μιας και πιανουν τα χερια μου ειπα να ασχοληθω... Απο το μακρινο - μακρινο παρελθον οταν πρωτοαντιμετωπισα το προβλημα στο fx125 που ειχα και εχω  Very Happy καταφερα να το ανοιξω σχετικα ευκολα, δε θελει κοπο αλλα τροπο και ειδα μεσα το καρβουνιασμα που προαναφερθηκε.

Λοιπον το καρβουνιασμα δεν ειναι το προβλημα - καθαριζει ευκολα με σπρει επαφων..

Το προβλημα ειναι οταν θα απαγκιστρωθει το ελλατηριακι που προκαλει στο ελλασμα την επαναφορα - το οποιο εμεις αντιλαμβανομαστε ως κλατς κλατς οταν παταμε το μπροστινο.

Αν απαγκιστρωθει τοτε απλα ο πλαστικος πειρος που βγαινει προς τα εξω οταν παταμε τη μανετα δεν θα βγει ποτε γιατι δεν εχει επαναφορα.

Παντως πριν ξεκινησεις οποιαδηποτε εργασια βγαλε φωτο το εσωτερικο του διακοπτη και μετα πρωχωρας γιατι σιγουρα με τη πρωτη αποκλειεται να το γαντζωσεις.

Για καλου κακου ομως προμηθευτικα δυο διακοπτες στη τιμη των 7,5 εκαστος και παντα μα παντα εχω εξτρα διακοπτη σε δυσκολες καταστασεις οπως το να μην αναβει ξαφνικα το στοπ σε ταξιδι.

Ξεβειδωμα ξεμονταρισμα μονταρισμα και τελος. Και το προβληματικο μετα στο σπιτι με την ησυχια μου το ξαναφτιαχνω.

Υ.γ.
7,5? οχι βεβαια απο αντιπροσωπεια μην τρελαθουμε ετσι ; εκει θελουν ενα 20αρικακι.

Καλη προσπαθεια..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
to nou sou
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
to nou sou

Ηλικία : 49
Τόπος : Αθήνα
Registration date : 07/09/2011

προβλημα με μπροστα φρενο  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: προβλημα με μπροστα φρενο    προβλημα με μπροστα φρενο  Icon_minitimeΠεμ Αυγ 21 2014, 21:29

DiverStrom έγραψε:
Γεια και χαρα...

Το συγκεκριμενο διακοπτακι με εχει απασχολησει και μενα συχνα πυκνα και μαλιστα σε ωρες που δεν το περιμενα.

Μιας και πιανουν τα χερια μου ειπα να ασχοληθω... Απο το μακρινο - μακρινο παρελθον οταν πρωτοαντιμετωπισα το προβλημα στο fx125 που ειχα και εχω  Very Happy καταφερα να το ανοιξω σχετικα ευκολα, δε θελει κοπο αλλα τροπο και ειδα μεσα το καρβουνιασμα που προαναφερθηκε.

Λοιπον το καρβουνιασμα δεν ειναι το προβλημα - καθαριζει ευκολα με σπρει επαφων..

Το προβλημα ειναι οταν θα απαγκιστρωθει το ελλατηριακι που προκαλει στο ελλασμα την επαναφορα - το οποιο εμεις αντιλαμβανομαστε ως κλατς κλατς οταν παταμε το μπροστινο.

Αν απαγκιστρωθει τοτε απλα ο πλαστικος πειρος που βγαινει προς τα εξω οταν παταμε τη μανετα δεν θα βγει ποτε γιατι δεν εχει επαναφορα.

Παντως πριν ξεκινησεις οποιαδηποτε εργασια βγαλε φωτο το εσωτερικο του διακοπτη και μετα πρωχωρας γιατι σιγουρα με τη πρωτη αποκλειεται να το γαντζωσεις.

Για καλου κακου ομως προμηθευτικα δυο διακοπτες στη τιμη των 7,5 εκαστος και παντα μα παντα εχω εξτρα διακοπτη σε δυσκολες καταστασεις οπως το να μην αναβει ξαφνικα το στοπ σε ταξιδι.

Ξεβειδωμα ξεμονταρισμα μονταρισμα και τελος. Και το προβληματικο μετα στο σπιτι με την ησυχια μου το ξαναφτιαχνω.

Υ.γ.
7,5? οχι βεβαια απο αντιπροσωπεια μην τρελαθουμε ετσι ; εκει θελουν ενα 20αρικακι.

Καλη προσπαθεια..


δεν εκατσα να το ανοιξω γιατι νομισα οτι δεν θα βγαλω ακρη και πηρα καινουργιο απο αντιπροσωπεια 19,20ευρω.
το εχουν αλλαξει λιγο το καινουργιο στο σημειο που ειναι το εμβολακι...φωτο δυστηχως δεν εβγαλα.
το παλιο το εχω θα το ανοιξω...
απο εκει και περα εσυ 7,5 ευρω απο που το πηρες?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://WWW.OGAME.GR
Χείρων
Member
Member
Χείρων

Ηλικία : 59
Registration date : 30/08/2013

προβλημα με μπροστα φρενο  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: προβλημα με μπροστα φρενο    προβλημα με μπροστα φρενο  Icon_minitimeΠεμ Αυγ 21 2014, 22:23

Ανοίγει με κατσαβιδάκι λεπτό ή μία λάμα. Με λίγη προσοχή ανοίγει εύκολα.

Το καλύτερο είναι να πάρει κανείς το διακοπτάκι στο χέρι και να ψάξει λίγο εκεί που πουλάνε διάφορα για παπιά σκούτερ κλπ... Υπάρχει σοβαρό ενδεχόμενο να ταιριάξει κάποιο το οποίο θα κοστίζει πολύ φτηνά.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
DiverStrom
Member
Member
DiverStrom

Ηλικία : 42
Τόπος : Σέρρες - Ασπροβάλτα
Registration date : 02/04/2011

προβλημα με μπροστα φρενο  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: προβλημα με μπροστα φρενο    προβλημα με μπροστα φρενο  Icon_minitimeΠαρ Αυγ 22 2014, 04:56

@ to nou sou.

Αν θυμαμαι καλα απο makinas θεσ/νικη.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 

προβλημα με μπροστα φρενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 

 Παρόμοια θέματα

+
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ-ΑΝΑΒΑΤΗΣ :: Φρένα-Μετάδοση-
Μετάβαση σε: