Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΕικονοθήκηLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση

Μοιραστείτε | 
 

 τοποθέτηση λάμπες led και βολτόμετρο. συμπεράσματα.

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Ni_Tza
Member
Member
Ni_Tza

Ηλικία : 43
Τόπος : SERRES
Registration date : 03/10/2010

τοποθέτηση λάμπες led και βολτόμετρο. συμπεράσματα.  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: τοποθέτηση λάμπες led και βολτόμετρο. συμπεράσματα.    τοποθέτηση λάμπες led και βολτόμετρο. συμπεράσματα.  Icon_minitimeΠεμ Ιουν 26 2014, 23:58

εδώ και λίγο καιρό είχα βάλει κινέζικα προβολάκια στο cbf 600 '08 που έχω. και για να έχω μια εικόνα για το θέμα κατανάλωση ρεύματος έβαλα και το βολτόμετρο από την ομαδική αγορά που έγινε. σε πρώτη φάση ο φωτισμός από τα προβολάκια δεν μου άρεσε (ήταν λίγος) το καλό που είχαν είναι ότι είχαν δέσμη "μισοφέγγαρο" δηλαδή δεν φώτιζαν πάνω από κάποιο σημείο και μπορούσες να τα ρυθμίσεις χωρίς να τυφλώνεις τους απέναντι. επίσης φορούσαν λάμπες Η3 55w η κάθε μία και είδα αυξημένη κατανάλωση ρεύματος (55w πορείας+ 55w προβολείς+ 2χ55w προβολάκια + ψείρρες+πινακίδα+κανένα βεντιλατέρ = μπαταρία)

ο λόγος που τα έβαλα ήταν για να έχω οπτικό πεδίο δεξιά αριστερά και όχι για μόστρα και περισσότερο φως εμπρός (με καλύπτουν τα μαμά φώτα πορείας που έχει) είχα βρεθεί βράδυ σε επαρχιακό δρόμο χωρίς φωτισμό και δεν έβλεπα την στροφή που να στρίψω.

από την ώρα που τα έβαλα δεν βρέθηκα σε δρόμο χωρίς φωτισμό να δω αν βοηθούν καθόλου αλλά δεν το βλέπω. Αυτό που διαπίστωσα είναι ότι στην εθνική με αναμμένα και τα προβολάκια όταν περνάς ανάμεσα από αυτοκίνητα (π.χ. Κηφισό) λίγο πριν περάσεις το προπορευόμενο αυτοκίνητο, άνοιγαν. (που σημαίνει ότι σε είδαν, άρα παραπάνω ασφάλεια).

λόγο μικρόυ κόστους είπα να κάνω μια αγορά- πείραμα κάτι led λάμπες για την μηχανή μήπως βελτιώσω φωτισμό και μειώσω κατανάλωση.

τα απαραίτητα για το βολτόμετρο και μερικά μέτρα καλώδια
τοποθέτηση λάμπες led και βολτόμετρο. συμπεράσματα.  T8b66p
κόκκινο βέλος ρελέ για προβολάκια με διακόπτη κοντά στο αριστερό χέρι - μπλέ βέλος ρελέ για βολτόμετρο χωρίς διακόπτη- πράσινος κύκλος ασφάλειες αδιάβροχες
τοποθέτηση λάμπες led και βολτόμετρο. συμπεράσματα.  2h3txs3
τοποθέτηση βολτόμετρου με βάση δακτυλίδι μεταλλικό βιδομένο στην ανάποδη βίδα που κρατάει την κλειδαριά- διακόπτη.
τοποθέτηση λάμπες led και βολτόμετρο. συμπεράσματα.  30d8dja
τοποθέτηση λάμπες led και βολτόμετρο. συμπεράσματα.  55qets
απλή λάμπα Η3 με led λάμπα Η3
τοποθέτηση λάμπες led και βολτόμετρο. συμπεράσματα.  2nkouhi
διαφορά φωτισμού
τοποθέτηση λάμπες led και βολτόμετρο. συμπεράσματα.  Dmcjkl
τοποθέτηση λάμπες led και βολτόμετρο. συμπεράσματα.  Auxzs9
λάμπες led (Η3, ψείρες, κωλοφάναρο πορείας-στοπ)
τοποθέτηση λάμπες led και βολτόμετρο. συμπεράσματα.  Dfuepx
φωτισμός ψείρας
τοποθέτηση λάμπες led και βολτόμετρο. συμπεράσματα.  2z68a3l
φωτισμός πορείας
τοποθέτηση λάμπες led και βολτόμετρο. συμπεράσματα.  Xc21pt
φωτισμός πορείας με στόπ μαζί
τοποθέτηση λάμπες led και βολτόμετρο. συμπεράσματα.  N6cnkn
βολτόμετρο με βαμμένη την μεταλλική βάση - δακτυλίδι
τοποθέτηση λάμπες led και βολτόμετρο. συμπεράσματα.  2aetldf

α) όπως είδατε δεν έχει μεγάλη διαφορά το κωλοφάναρο από το πορείας με το στοπ άρα επέστρεψα στην μαμά λάμπα γιατί είναι θέμα ασφάλειας.
β)τα προβολάκια δεν ήμουν ευχαριστημένος ούτε πριν ούτε τώρα από τον φωτισμό αλλά τώρα δεν καίει ρεύμα
θα τα αφήσω ως έχει μέχρι να δω τι θα κάνω
γ)οι ψείρες οκ μένουν. Έχουν και πιο λευκό φως μου ανέβασαν και 0,2 βολτ στην ένδειξη στο βολτόμετρο (μόνο με 2 ψείρες εμπρός και μία στην πινακίδα)


Έχει επεξεργασθεί από τον/την Ni_Tza στις Παρ Ιουν 27 2014, 00:20, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://tzampazisn@yahoo.com
ammoulianiotis
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic
ammoulianiotis

Ηλικία : 37
Τόπος : ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ - ΑΜΜΟΥΛΙΑΝΗ
Registration date : 09/09/2009

τοποθέτηση λάμπες led και βολτόμετρο. συμπεράσματα.  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: τοποθέτηση λάμπες led και βολτόμετρο. συμπεράσματα.    τοποθέτηση λάμπες led και βολτόμετρο. συμπεράσματα.  Icon_minitimeΠαρ Ιουν 27 2014, 00:12

Για πες μας αποτελεσματα με τις Led λαμπες...
Και εγω ειμαι σε φαση τοποθετησης led και θα ηθελα μια παραπανω γνωμη!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.stilo-club.gr
Ni_Tza
Member
Member
Ni_Tza

Ηλικία : 43
Τόπος : SERRES
Registration date : 03/10/2010

τοποθέτηση λάμπες led και βολτόμετρο. συμπεράσματα.  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: τοποθέτηση λάμπες led και βολτόμετρο. συμπεράσματα.    τοποθέτηση λάμπες led και βολτόμετρο. συμπεράσματα.  Icon_minitimeΠαρ Ιουν 27 2014, 00:25

ammoulianiotis έγραψε:
Για πες μας αποτελεσματα με τις Led λαμπες...
Και εγω ειμαι σε φαση τοποθετησης led και θα ηθελα μια παραπανω γνωμη!

άμα δεν σε κάλυψα πες μου! συμπλήρωσα κάτι στοιχεία.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://tzampazisn@yahoo.com
stratos75
gold member
gold member
stratos75

Ηλικία : 49
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Registration date : 07/06/2008

τοποθέτηση λάμπες led και βολτόμετρο. συμπεράσματα.  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: τοποθέτηση λάμπες led και βολτόμετρο. συμπεράσματα.    τοποθέτηση λάμπες led και βολτόμετρο. συμπεράσματα.  Icon_minitimeΠαρ Ιουν 27 2014, 09:47

ammoulianiotis έγραψε:
Για πες μας αποτελεσματα με τις Led λαμπες...
Και εγω ειμαι σε φαση τοποθετησης led και θα ηθελα μια παραπανω γνωμη!

Σοφοκλή έγω τα έχω όλα Led. Ψείρες, φλας, κωλοφάναρο. Δεν έχω πρόβλημα πουθενά όσον αφορά την φωτεινότητα. Τα φλας από ebay, οι Τ10 από Θεσ/νίκη και το κωλοφάναρο (το κλασικό) κανένα θέμα με το πορείας και το στοπ, διακρίνονται άψογα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Ni_Tza
Member
Member
Ni_Tza

Ηλικία : 43
Τόπος : SERRES
Registration date : 03/10/2010

τοποθέτηση λάμπες led και βολτόμετρο. συμπεράσματα.  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: τοποθέτηση λάμπες led και βολτόμετρο. συμπεράσματα.    τοποθέτηση λάμπες led και βολτόμετρο. συμπεράσματα.  Icon_minitimeΠαρ Ιουν 27 2014, 13:06

stratos75 έγραψε:
ammoulianiotis έγραψε:
Για πες μας αποτελεσματα με τις Led λαμπες...
Και εγω ειμαι σε φαση τοποθετησης led και θα ηθελα μια παραπανω γνωμη!

Σοφοκλή έγω τα έχω όλα Led. Ψείρες, φλας, κωλοφάναρο. Δεν έχω πρόβλημα πουθενά όσον αφορά την φωτεινότητα. Τα φλας από ebay, οι Τ10 από Θεσ/νίκη και το κωλοφάναρο (το κλασικό) κανένα θέμα με το πορείας και το στοπ, διακρίνονται άψογα.

διευκρινίζω ότι εγώ δεν άλλαξα κωλοφάναρο σε λεντ, άλλαξα την λάμπα μόνο σε τύπου λεντ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://tzampazisn@yahoo.com
Ni_Tza
Member
Member
Ni_Tza

Ηλικία : 43
Τόπος : SERRES
Registration date : 03/10/2010

τοποθέτηση λάμπες led και βολτόμετρο. συμπεράσματα.  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: τοποθέτηση λάμπες led και βολτόμετρο. συμπεράσματα.    τοποθέτηση λάμπες led και βολτόμετρο. συμπεράσματα.  Icon_minitimeΠεμ Ιουλ 03 2014, 12:15

Μάλλον σας κάλυψα!  Laughing 
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://tzampazisn@yahoo.com
Χείρων
Member
Member
Χείρων

Ηλικία : 59
Registration date : 30/08/2013

τοποθέτηση λάμπες led και βολτόμετρο. συμπεράσματα.  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: τοποθέτηση λάμπες led και βολτόμετρο. συμπεράσματα.    τοποθέτηση λάμπες led και βολτόμετρο. συμπεράσματα.  Icon_minitimeΤετ Αυγ 20 2014, 22:13

Ni_Tza έγραψε:


απλή λάμπα Η3 με led λάμπα Η3
τοποθέτηση λάμπες led και βολτόμετρο. συμπεράσματα.  2nkouhi
διαφορά φωτισμού
τοποθέτηση λάμπες led και βολτόμετρο. συμπεράσματα.  Dmcjkl
τοποθέτηση λάμπες led και βολτόμετρο. συμπεράσματα.  Auxzs9
λάμπες led (Η3,  ψείρες,  κωλοφάναρο πορείας-στοπ)

Αυτό που μου έκανε εντύπωση στις παραπάνω φωτογραφίες είναι η πολύ καλύτερη ποιότητα φωτισμού της λάμπας αλογόνου.
Προσέξτε πόσο φυσικό και ζεστό είναι το φως της σε σχέση με αυτό του led. Προσέξτε πόσο πιο φυσική είναι η απόχρωση του ξύλου στην επιφάνεια του γραφείου.

Η "απλή λάμπα" εδώ έχει θερμοκρασία λευκού γύρω στους 3000-3200 βαθμούς Κέλβιν. Η λάμπα led μάλλον ξεπερνάει τους 6000 βαθμούς Κέλβιν. Έχει δηλαδή υπερβολικά πολλή πράσινη και μπλέ ακτινοβολία. Εξ ου και το γραφείο που το χρώμα του σχεδόν "μούχλιασε" (πρασίνισε).
Τα ίδια ακριβώς ισχύουν και για τις λάμπες "ξένον" που η συντριπτική πλειοψηφία τους είναι σχεδόν αποκλειστικά 6000 Κ και πάνω!

Πρόκειται για ένα φαινόμενο μαζικής υστερίας, όπου πολύς κόσμος τυφλωμένος από την έκλαμψη, κυρίως των λαμπτήρων "ξένον", βάζει σε δεύτερη μοίρα την απόχρωση των χρωμάτων που βλέπει.

Αυτά όσον αφορά το αισθητικό μέρος, δηλαδή την ..."κολοκυθόπιτα".

Στην πράξη δεν θα πείραζε και τόσο αν δεν ενοχλούσε τους απέναντι.

Αλλά εδώ μιλάμε για Led. Και εύχομαι στον φίλο μας τα προβολάκια να δουλέψουν αποτελεσματικά και να καλύψουν τα κενά στα πλάγια που όντως είναι ενοχλητικά σε σκοτεινές διαδρομές με κλειστές στροφές.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Ni_Tza
Member
Member
Ni_Tza

Ηλικία : 43
Τόπος : SERRES
Registration date : 03/10/2010

τοποθέτηση λάμπες led και βολτόμετρο. συμπεράσματα.  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: τοποθέτηση λάμπες led και βολτόμετρο. συμπεράσματα.    τοποθέτηση λάμπες led και βολτόμετρο. συμπεράσματα.  Icon_minitimeΠεμ Αυγ 21 2014, 00:55

Είσαι από τους λίγους που αντί να παρατηρήσουν την λάμπα- το φωτεισμό- το λευκό του φωτός παρατήρησες το πόσο καθαρά φωτίζει το έπιπλο. Χαίρομαι για σένα και για τον τρόπο σκέψης σου.
Αν και προσπάθησα να βγάλω φωτογραφία με ιδιες ρυθμήσεις στην φωτογραφική και ιδια απόσταση μπορεί αυτόματα η φωτογραφική να έχει ρυθμίσει κάτι στο διάφραγμα διαφορετικό. Μόλις βρω χρόνο θα βάλω φωτογραφία με τις 2 λάμπες στην ίδια φωτογραφία .

Προσωπική εμπειρία σε ταξίδι. 5 μηχανές, ταξίδι βουλγαρία, δρομολόγιο σε ώρες με φως ημέρας,
α) 2 μηχανές με μαμά φώτα,
β)1 με λευκές λαμπες ( οχι ξενον),
γ) 1 με ξένον,
την 5η δεν θυμάμαι. Ταξιδέυαμε με φωτα αναμμένα, όταν είχα πίσω μου την α) μηχανή την έβλεπα στον καθρέφτη,
Όταν είχα β) & γ) δεν τους έβλεπαστον καθρεφτη, χάνονταν στο φως της ημέρας. Το ιδιο μου είπαν και οι αλλοι τις παρέας.
Επισης αν καεί καμία αγοράζεις από βενζινάδικο, αν καεί ξένον....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://tzampazisn@yahoo.com
iannag
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
iannag

Ηλικία : 46
Τόπος : Βόλος
Registration date : 24/11/2010

τοποθέτηση λάμπες led και βολτόμετρο. συμπεράσματα.  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: τοποθέτηση λάμπες led και βολτόμετρο. συμπεράσματα.    τοποθέτηση λάμπες led και βολτόμετρο. συμπεράσματα.  Icon_minitimeΠεμ Αυγ 21 2014, 10:13

Ποια προβολάκια έχεις πάρει;
Με τι διατομής καλώδιο τα έχεις συνδέσει;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Ni_Tza
Member
Member
Ni_Tza

Ηλικία : 43
Τόπος : SERRES
Registration date : 03/10/2010

τοποθέτηση λάμπες led και βολτόμετρο. συμπεράσματα.  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: τοποθέτηση λάμπες led και βολτόμετρο. συμπεράσματα.    τοποθέτηση λάμπες led και βολτόμετρο. συμπεράσματα.  Icon_minitimeΠεμ Αυγ 21 2014, 10:35

iannag έγραψε:
Ποια προβολάκια έχεις πάρει;
Με τι διατομής καλώδιο τα έχεις συνδέσει;

Πήρα τα κινέζικα από εβαυ περιπου 23 ? χωρίς καλωδίωση. Συνδεση έκανα εγώ με ρελέ, διακόπτη, και εντολή από
Ψήρες. Καλώδιο απο μπαταρία σε ρελέ και απο ρελέ μέχρι το λαιμό τιμονιού 2,5 χλ. Από τον λαιμό του τιμονιου μέχρι τα προβολάκια 1,5 χλ. Επειδή χωρίζει στα 2.

Δεν έχω μείνει ευχαριστημένος ουτε με λάμπες αλογόνου ούτε με λεντ. Θα βάλω φωτο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://tzampazisn@yahoo.com
iannag
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
iannag

Ηλικία : 46
Τόπος : Βόλος
Registration date : 24/11/2010

τοποθέτηση λάμπες led και βολτόμετρο. συμπεράσματα.  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: τοποθέτηση λάμπες led και βολτόμετρο. συμπεράσματα.    τοποθέτηση λάμπες led και βολτόμετρο. συμπεράσματα.  Icon_minitimeΠεμ Αυγ 21 2014, 10:58

Αν σου είναι εύκολο δοκίμασε να συνδέσεις το ένα προβολάκι κατευθείαν στην μπαταρία με 2άρι ή 2.5άρι καλώδιο και δες αν φωτίζει καλύτερα. Αν όχι τότε φταίνε τα προβολάκια σου, αν ναι άλλαξε τα καλώδια που πάνε απο ρελέ στα προβολάκια.
Είμαι παθών γιαυτό στο λέω.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Ni_Tza
Member
Member
Ni_Tza

Ηλικία : 43
Τόπος : SERRES
Registration date : 03/10/2010

τοποθέτηση λάμπες led και βολτόμετρο. συμπεράσματα.  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: τοποθέτηση λάμπες led και βολτόμετρο. συμπεράσματα.    τοποθέτηση λάμπες led και βολτόμετρο. συμπεράσματα.  Icon_minitimeΠεμ Αυγ 21 2014, 21:08

iannag έγραψε:
Αν σου είναι εύκολο δοκίμασε να συνδέσεις το ένα προβολάκι κατευθείαν στην μπαταρία με 2άρι ή 2.5άρι καλώδιο και δες αν φωτίζει καλύτερα. Αν όχι τότε φταίνε τα προβολάκια σου, αν ναι άλλαξε τα καλώδια που πάνε απο ρελέ στα προβολάκια.
Είμαι παθών γιαυτό στο λέω.
Ευχαριστώ. Θα δοκιμάσω.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://tzampazisn@yahoo.com
Χείρων
Member
Member
Χείρων

Ηλικία : 59
Registration date : 30/08/2013

τοποθέτηση λάμπες led και βολτόμετρο. συμπεράσματα.  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: τοποθέτηση λάμπες led και βολτόμετρο. συμπεράσματα.    τοποθέτηση λάμπες led και βολτόμετρο. συμπεράσματα.  Icon_minitimeΠεμ Αυγ 21 2014, 22:03

Ni_Tza έγραψε:
Είσαι από τους λίγους που αντί να παρατηρήσουν την λάμπα- το φωτεισμό- το λευκό του φωτός παρατήρησες το πόσο καθαρά φωτίζει το έπιπλο. Χαίρομαι για σένα και για τον τρόπο σκέψης σου.
Αν και προσπάθησα να βγάλω φωτογραφία με ιδιες ρυθμήσεις στην φωτογραφική και ιδια απόσταση μπορεί αυτόματα η φωτογραφική να έχει ρυθμίσει κάτι στο διάφραγμα διαφορετικό. Μόλις βρω χρόνο θα βάλω φωτογραφία με τις 2 λάμπες στην ίδια φωτογραφία .

Προσωπική εμπειρία σε ταξίδι. 5 μηχανές, ταξίδι βουλγαρία, δρομολόγιο σε ώρες με φως ημέρας,
α) 2 μηχανές με μαμά φώτα,
β)1 με λευκές λαμπες ( οχι ξενον),
γ) 1 με ξένον,
την 5η δεν θυμάμαι. Ταξιδέυαμε με φωτα αναμμένα, όταν είχα πίσω μου την α) μηχανή την έβλεπα στον καθρέφτη,
Όταν είχα β) & γ) δεν τους έβλεπαστον καθρεφτη, χάνονταν στο φως της ημέρας. Το ιδιο μου είπαν και οι αλλοι τις παρέας.
Επισης αν καεί καμία αγοράζεις από βενζινάδικο, αν καεί ξένον....

Την φωτογραφική μάλλον την είχες σε στάνταρ ρύθμιση θερμοκρασίας λευκού για φωτισμό ημέρας. Γι αυτό δεν έκοψε τις πολλές πράσινες-μπλες αποχρώσεις από τον φωτισμό του led. Ενώ, τόνισε λίγο περισσότερο το κίτρινο-κόκκινο της αλογόνου. Αλλιώς θα προσπαθούσε να διορθώσει. Σε κάθε περίπτωση όμως το φυσικότερο φως αποτυπώθηκε πιο όμορφα και φυσικά στην φωτο.

Το μάτι προσαρμόζεται πιο εύκολα στις διαφορετικές αποχρώσεις (θερμοκρασίες) του λευκού. Αν όμως ξέρεις τι να κοιτάξεις καταλαβαίνεις τις διαφορές.

Εγώ είμαι φανατικός φίλος των λαμπτήρων πυράκτωσης. Ηρεμεί η ψυχή μου με το φως τους. Να πω όμως την αλήθεια, δεν έχω καθήσει να οδηγήσω πίσω από λαμπτήρες "ξενον" 4300Κ. Μπορεί αυτή η απόχρωση να είναι αποδεκτή λόγω του ισχυρού φωτισμού που παράγει. Αποδεκτή μέν αλλά και πάλι υστερεί συγκρινόμενη με δύο λάμπες αλογόνου των 100 βατ. Απλά οι τελευταίες είναι ακατάλληλες για τα πλαστικά πλέον φωτιστικά μας και αντικανονικές για χρήση σε δρόμο. Όπως και το 99% των "ξένον" βέβαια...

Για να επανέλθουμε στα Led, απ ότι διαβάζω δεξιά αριστερά βλέπω πως μέχρι στιγμής ελάχιστα ξεπερνάνε, και πάλι αν... τις λάμπες αλογόνου σε φωτιστική ισχύ. Έχουν όμως ποιότητα ( ; ) φωτός τύπου "ξενον" και αυτό αρέσει.

Επίσης είναι μικρής ισχύος και αυτό είναι σημαντικό!
Τα Led έχουν δρόμο μπροστά τους...

Μου έκανε εντύπωση η παρατήρησή σου για τα φώτα των υπόλοιπων στο ταξιδι σας. Δηλαδή λές ότι τα ξένον "χάνονται" στο φως του ήλιου; Η μήπως από την πολύ διάχυση-θολούρα των προβολέων δεν έβλεπες τι ακριβώς σε ακολουθεί;  
scratch Αν θέλεις ανάλυσέ το λίγο παραπάνω...


Έχει επεξεργασθεί από τον/την Χείρων στις Πεμ Αυγ 21 2014, 22:07, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Χείρων
Member
Member
Χείρων

Ηλικία : 59
Registration date : 30/08/2013

τοποθέτηση λάμπες led και βολτόμετρο. συμπεράσματα.  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: τοποθέτηση λάμπες led και βολτόμετρο. συμπεράσματα.    τοποθέτηση λάμπες led και βολτόμετρο. συμπεράσματα.  Icon_minitimeΠεμ Αυγ 21 2014, 22:06

iannag έγραψε:
Αν σου είναι εύκολο δοκίμασε να συνδέσεις το ένα προβολάκι κατευθείαν στην μπαταρία με 2άρι ή 2.5άρι καλώδιο και δες αν φωτίζει καλύτερα. Αν όχι τότε φταίνε τα προβολάκια σου, αν ναι άλλαξε τα καλώδια που πάνε απο ρελέ στα προβολάκια.
Είμαι παθών γιαυτό στο λέω.

Νομίζω πως είναι επαρκής η εγκατάσταση. Δεν θα δει καμιά υπολογίσιμη διαφορά παραπάνω...

Δηλαδή βρε Ni_Tza, τα γύρισες να κοιτάνε δεξιά αριστερά και δεν βελτιώθηκε κάτι στις στροφές;
 scratch 
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Ni_Tza
Member
Member
Ni_Tza

Ηλικία : 43
Τόπος : SERRES
Registration date : 03/10/2010

τοποθέτηση λάμπες led και βολτόμετρο. συμπεράσματα.  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: τοποθέτηση λάμπες led και βολτόμετρο. συμπεράσματα.    τοποθέτηση λάμπες led και βολτόμετρο. συμπεράσματα.  Icon_minitimeΠαρ Αυγ 22 2014, 00:19

είτε αναμμένα είτε όχι ένα και το αυτό. Χάνονται μέσα στα πορείας. το μόνο θετικό που είδα
είναι ότι στην εθνική αν τα έχω αναμμένα, επειδή δίνουν λίγο "όγκο" παραπάνω σε βλέπουν
καλύτερα στον καθρέφτη και σε "ανοίγουν" δρόμο. (αυτό το λίγο κλικ που κάνουν αν δουν κάτι στον καθρέφτη)
που είναι πολύ λίγο στην ουσία, αλλά αρκετό για να καταλάβεις ότι ο μπροστά σε είδε και κάνεις την σφήνα που
όλοι μας κάνουμε με περισσότερη σιγουριά και ασφάλεια.

Δεν ανοίγουν γιατί τους τυφλώνω, έχουν δέσμη και την έχω όσο πάνω είναι και τα πορείας μου.
πιστεύω έγινα κατανοητός.

φωτογραφίες το συντομότερο με φως στην υπόθεση.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://tzampazisn@yahoo.com
Ni_Tza
Member
Member
Ni_Tza

Ηλικία : 43
Τόπος : SERRES
Registration date : 03/10/2010

τοποθέτηση λάμπες led και βολτόμετρο. συμπεράσματα.  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: τοποθέτηση λάμπες led και βολτόμετρο. συμπεράσματα.    τοποθέτηση λάμπες led και βολτόμετρο. συμπεράσματα.  Icon_minitimeΣαβ Αυγ 23 2014, 01:12

1) εδώ έχουμε τις ψείρες led, μόνες τους.
τοποθέτηση λάμπες led και βολτόμετρο. συμπεράσματα.  3340j02

2) ψείρες με πορείας μαζί. (στο cbf ανάβει μόνο το ένα το άλλο είναι τα μεγάλα φώτα)
τοποθέτηση λάμπες led και βολτόμετρο. συμπεράσματα.  2rf3gh3

3) ένα σκοτεινό μέρος χωρίς φώτα μηχανής.
τοποθέτηση λάμπες led και βολτόμετρο. συμπεράσματα.  Kcccph

4) το ίδιο μέρος με πορείας μόνο (προσοχή εκεί που είναι το τετράγωνο, στην επόμενη φωτό
θα καθαρίσει ελάχιστα από τα προβολάκια)
τοποθέτηση λάμπες led και βολτόμετρο. συμπεράσματα.  Wrb6up

5) το ίδιο μέρος με πορείας και προβολάκια
τοποθέτηση λάμπες led και βολτόμετρο. συμπεράσματα.  16koykn

6) τοίχος χωρίς φώτα μηχανής
τοποθέτηση λάμπες led και βολτόμετρο. συμπεράσματα.  20tm3gy

7) ο ίδιος τοίχος μόνο με προβολάκια
τοποθέτηση λάμπες led και βολτόμετρο. συμπεράσματα.  2i0u3yf

8 ) ο ίδιος τοίχος με πορείας (προσοχή στο τετράγωνο που θα
καθαρίσει στην επόμενη φωτογραφία) (η κάθετη γραμμή είναι το κέντρο από τα φώτα)
τοποθέτηση λάμπες led και βολτόμετρο. συμπεράσματα.  2ik6qf7

9)ο ίδιος τοίχος με πορείας και προβολάκια (ο κορμός του δέντρου
δεν φαινόταν πριν)
τοποθέτηση λάμπες led και βολτόμετρο. συμπεράσματα.  E0fz9d

10)ο όγκος που δίνει στην μηχανή, με το αποτέλεσμα που έχω παρατηρήσει και το αναλύω πιο πάνω.
τοποθέτηση λάμπες led και βολτόμετρο. συμπεράσματα.  2ia7eol
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://tzampazisn@yahoo.com
Χείρων
Member
Member
Χείρων

Ηλικία : 59
Registration date : 30/08/2013

τοποθέτηση λάμπες led και βολτόμετρο. συμπεράσματα.  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: τοποθέτηση λάμπες led και βολτόμετρο. συμπεράσματα.    τοποθέτηση λάμπες led και βολτόμετρο. συμπεράσματα.  Icon_minitimeΣαβ Αυγ 23 2014, 11:40

Τι εντύπωση μου δίνουν οι φωτογραφίες:
Νομίζω πως τα φώτα σου φέγγουν πολύ ψηλά. Αν ο τοίχος απέναντι είναι 1,80μ ψηλός, τα φώτα σου φέγγουν στο 1μ ενώ θα έπρεπε να φέγγουν στους 50- 60 πόντους από κάτω.
Edit
Τώρα που τον παρατηρώ καλύτερα μάλλον είναι πιο κοντός. 1,20; Αλλά και πάλι ψηλούτσικα φέγγεις...

Ξένον είναι; Η μεσαία σκάλα φωτίζει σαν τη μεγάλη. (Η μεσαία δεν είναι; ) Επίσης έχεις μεγάλη διάχυση ψηλά στον τοίχο πάνω από την αποκοπή την δέσμης.

Στην δευτερη φωτο το φανάρι σου έχει ανεπίτρεπτα μεγάλη λαμπρότητα-διάχυση για δέσμη διασταύρωσης φωτογραφημένη από τόσο κοντά και ψηλά. Στο σημείο εκείνο δεν πρέπει να υπάρχει φωτισμός από την μεσαία σκάλα. Και στη φωτογραφία το φανάρι θα έπρεπε να είναι λίγο πιο λαμπερό από αυτό που είναι μόνο με την "ψείρα" και τίποτε παραπάνω.

Τα προβολάκια το ίδιο. Έτσι είναι μεν καλά για να σε βλέπουν οι άλλοι αλλά σχεδόν άχρηστα για να βλέπεις εσύ.

Αν αποφασίσεις πως θέλεις να βλέπεις καλύτερα θα σου πρότεινα να χρησιμοποιείς την μεγάλη σκάλα την ημέρα, ώστε να γίνεσαι καλύτερα αντιληπτός. Τα προβολάκια να τα χαμηλώσεις αρκετά έτσι ώστε να φέγγουν το πολύ στα 10 μέτρα και να τα ανοίξεις ενδεχομένως δεξιά-αριστερά. Έτσι θα ανοίξει το οπτικό σου πεδίο στις δύσκολες γωνίες. Εξαρτάται τι θέλεις λοιπόν.

Και μία συμβουλή:
Αν χρησιμοποιήσεις τελικά τα προβολάκια για κοντινό φωτισμό τότε θα είναι καλύτερα να τα σβήνεις όταν χρησιμοποιείς την μεγάλη σκάλα. Αυτό γιατί από την μεγάλη σκάλα ζητάμε να φωτίσει όσο πιο μακριά γίνεται. Εκεί μακριά λοιπόν το φως φτάνει σχετικά αδύναμο. Αν εμείς έχουμε ταυτόχρονα άπλετο φωτισμό κοντά μας τότε το ματι "τυφλώνεται" η κόρη κλείνει και δεν βλέπουμε καλά μακριά. Πρέπει να έχουμε "σκοτάδι" μπροστά μας για να βλέπουμε καλά πολύ μακριά!

Ακόμα και ο ΚΟΚ ορίζει πως τα φώτα ομίχλης, (σαν τέτοια θα πρέπει να είναι ρυθμισμένα για να βλέπεις), χρησιμοποιούνται μόνο και αποκλειστικά σε ειδικές περιπτώσεις και όχι "στο γάμο του καραγκιόζη" όπως συνηθίζουμε...

Αυτό είναι και ένα από τα προβλήματα των aftermarket ξενον. Κακή απόδοση στην μεγάλη σκάλα λόγω του υπερβολικού φωτός σε λάθος σημεία. Και δυστυχώς δεν γίνεται αντιληπτό γιατί το μάτι χορταίνει από το υπερβολικό φως και έχουμε την εντύπωση πως βλέπουμε καλα.


 sunny
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Ni_Tza
Member
Member
Ni_Tza

Ηλικία : 43
Τόπος : SERRES
Registration date : 03/10/2010

τοποθέτηση λάμπες led και βολτόμετρο. συμπεράσματα.  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: τοποθέτηση λάμπες led και βολτόμετρο. συμπεράσματα.    τοποθέτηση λάμπες led και βολτόμετρο. συμπεράσματα.  Icon_minitimeΤετ Αυγ 27 2014, 01:25

Είμαι 2,5 -3 μέτρα από τον τοίχο.
Ο τοίχος ειναι 1,20 και εγώ φέγγω μέχρι 65 εκ. Όπου και κανει γραμμή η δεσμη, και αυτό χωρίς να κάθομαι πάνω στην μηχανή.
Δεν έχω ξένον,  δεν είναι προβολείς, και τα προβολακια ειναι λεντ και φωτίζουν και αυτά στους 65 πόντους.
Δεν θα κυκλοφορώ με προβολείς ποτέ, ούτε μέρα, εντός πόλης, δεν θα κάνω αυτά που κοροϊδεύω.
Τα προβολάκια τα έβαλα για επαρχειακούς δρόμους, δεν τα ανάβω σχεδόν ποτέ, εκτός από κηφισό που παρατήρησα ότι
με βλέπουν καλύτερα, αλλά για επαρχεία-σκοτάδι-στροφες,  δεν θα μου κάνουν δουλεια με το φως που βγάζουν.
Επίσης εκεί που τα φώτα κάνουν γραμμή, δεν θεωρώ ότι έχει υπερβολικό φως πάνω από την γραμμή γιατί είμαι
και 2,5 μέτρα από τον τοίχο. Δες τους θαμνους στην άλλη φωτό που είναι σκοτεινοί.
( με εκανες να τρέχω να μετράω τοίχους, μπαγάσα)
Κάθε πρόταση παρατήρηση δεκτή.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://tzampazisn@yahoo.com
Χείρων
Member
Member
Χείρων

Ηλικία : 59
Registration date : 30/08/2013

τοποθέτηση λάμπες led και βολτόμετρο. συμπεράσματα.  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: τοποθέτηση λάμπες led και βολτόμετρο. συμπεράσματα.    τοποθέτηση λάμπες led και βολτόμετρο. συμπεράσματα.  Icon_minitimeΤρι Σεπ 09 2014, 10:33

Ni_Tza έγραψε:

.......αλλά για επαρχεία-σκοτάδι-στροφες,  δεν θα μου κάνουν δουλεια με το φως που βγάζουν.
............
Κάθε πρόταση παρατήρηση δεκτή.

Είναι μάλλον δύσκολο να φωτίσεις τα σκοτεινά άκρα στις στροφές, εκεί που η μηχανή πλαγιάζει και ο προβολέας φωτίζει μπροστά και προς τα πάνω-έξω. Πρέπει να στρέψεις τα προβολάκια πολύ δεξιά-αριστερά και προς τα πάνω για να γίνει δουλειά. Τόσο πολύ που μπορεί να ενοχλείς ή να μην φέγγουν στον δρόμο αλλά στο θεό στον ίσιο δρόμο. Αυτό θα ήθελα να το δοκιμάσω γιατί κι εγώ έχω θεματάκι στις στροφές....

study
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vagelisdl

vagelisdl

Ηλικία : 52
Τόπος : Θήβα
Registration date : 26/06/2014

τοποθέτηση λάμπες led και βολτόμετρο. συμπεράσματα.  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: τοποθέτηση λάμπες led και βολτόμετρο. συμπεράσματα.    τοποθέτηση λάμπες led και βολτόμετρο. συμπεράσματα.  Icon_minitimeΠαρ Δεκ 05 2014, 15:30

Παιδια Καλησπέρα. Εχω το στρογγυλό βολτομετρο και θελω να τα συνδεσω στην φισα των γκριπ για να μην μετράει πτωση τασεως και για να ειναο διακοπτομενη η ταση. Εχω το Κ5 μήπως γνωριζει κανεις αν εχει τετοια φισα κ που;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.e-sterea.gr
lmb990
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
lmb990

Ηλικία : 34
Τόπος : ATHENS GREECE
Registration date : 01/06/2013

τοποθέτηση λάμπες led και βολτόμετρο. συμπεράσματα.  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: τοποθέτηση λάμπες led και βολτόμετρο. συμπεράσματα.    τοποθέτηση λάμπες led και βολτόμετρο. συμπεράσματα.  Icon_minitimeΠαρ Δεκ 05 2014, 15:54

vagelisdl έγραψε:
Παιδια Καλησπέρα. Εχω το στρογγυλό βολτομετρο και θελω να τα συνδεσω στην φισα των γκριπ για να μην μετράει πτωση τασεως και για να ειναο διακοπτομενη η ταση. Εχω το Κ5 μήπως γνωριζει κανεις αν εχει τετοια φισα κ που;

Λογικά κάτω από το φίλτροκουτί και μπροστά (προς το τιμόνι δηλαδή) θα δεις μια κενή φισα χαμηλά... Στο k8 εκεί είναι!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vagelisdl

vagelisdl

Ηλικία : 52
Τόπος : Θήβα
Registration date : 26/06/2014

τοποθέτηση λάμπες led και βολτόμετρο. συμπεράσματα.  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: τοποθέτηση λάμπες led και βολτόμετρο. συμπεράσματα.    τοποθέτηση λάμπες led και βολτόμετρο. συμπεράσματα.  Icon_minitimeΠαρ Δεκ 05 2014, 18:36

Ευχαριστώ για την απάντηση αλλά μηπως θυμασαι τι χρώμα είναι; Γιατι δεν βλεπω τίποτα κενό!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.e-sterea.gr
Επισκέπτης
Επισκέπτης



τοποθέτηση λάμπες led και βολτόμετρο. συμπεράσματα.  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: τοποθέτηση λάμπες led και βολτόμετρο. συμπεράσματα.    τοποθέτηση λάμπες led και βολτόμετρο. συμπεράσματα.  Icon_minitimeΠαρ Δεκ 05 2014, 19:01

vagelisdl έγραψε:
Ευχαριστώ για την απάντηση αλλά μηπως θυμασαι τι χρώμα είναι; Γιατι δεν βλεπω τίποτα κενό!
Καλησπέρα

https://www.vstromhellasforum.com/t6426-topic

Διάβασε αυτο το πόστ εχει και φωτο η φισα ειναι πίσω απο το ψυγείο κατω απο το φιλτροκουτι
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
terino
gold member
gold member
terino

Ηλικία : 43
Τόπος : Athens
Registration date : 15/01/2008

τοποθέτηση λάμπες led και βολτόμετρο. συμπεράσματα.  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: τοποθέτηση λάμπες led και βολτόμετρο. συμπεράσματα.    τοποθέτηση λάμπες led και βολτόμετρο. συμπεράσματα.  Icon_minitimeΠαρ Δεκ 05 2014, 19:27

Νομίζω μαύρη είναι. Κάτω από το φιλτροκούτι, λίγο μπροστά και προς τα δεξιά. Αν δεν βγάλεις φιλτροκούτι, δύσκολα θα τη βρεις.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.schoolofdance.gr
vagelisdl

vagelisdl

Ηλικία : 52
Τόπος : Θήβα
Registration date : 26/06/2014

τοποθέτηση λάμπες led και βολτόμετρο. συμπεράσματα.  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: τοποθέτηση λάμπες led και βολτόμετρο. συμπεράσματα.    τοποθέτηση λάμπες led και βολτόμετρο. συμπεράσματα.  Icon_minitimeΠαρ Δεκ 05 2014, 22:51

Παιδες ευχαριστω για τις απαντησεις, θα το κοιταξω τις επομενες ωρες
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.e-sterea.gr
 

τοποθέτηση λάμπες led και βολτόμετρο. συμπεράσματα.

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 

 Παρόμοια θέματα

+
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ-ΑΝΑΒΑΤΗΣ :: Ηλεκτρικά-
Μετάβαση σε: