Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΕικονοθήκηLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση

Μοιραστείτε | 
 

 Alarm made in China..

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
panoskon
Member
Member
panoskon

Ηλικία : 44
Τόπος : Kινεττα - Αθηνα
Registration date : 19/11/2008

Alarm made in China.. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Alarm made in China..   Alarm made in China.. Icon_minitimeΤρι Μαρ 24 2009, 19:21

Μου χαρισε ενας φιλος ενα συναγερμο που οπως λεει και ο τιτλος ειναι κινεζικος. Τον αγορασε απο e-bay για τη δικια του μοτο, αλλα δεν εχει χωρο να τον βαλει τελικα.
Θελω την γνωμη σας, να τον βαλω στο στρωμα ή να μην το επιχειρησω???
Μπορω να τον τοποθετησω μονος μου για δοκιμη? Κι αν ναι η φυσα ποια ειναι και που βρισκεται??
Τη μπουμπου την εχω 4 χρονια τωρα και επειδη την εχω σε κλειστο χωρο δεν της εχω βαλει συναγερμο... Λετε αν το κανω τωρα να γινει καμια στραβη?? scratch scratch scratch
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gevo
Member
Member
gevo

Ηλικία : 61
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Registration date : 11/10/2008

Alarm made in China.. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Alarm made in China..   Alarm made in China.. Icon_minitimeΤρι Μαρ 24 2009, 19:40

panoskon έγραψε:
Μου χαρισε ενας φιλος ενα συναγερμο που οπως λεει και ο τιτλος ειναι κινεζικος. Τον αγορασε απο e-bay για τη δικια του μοτο, αλλα δεν εχει χωρο να τον βαλει τελικα.
Θελω την γνωμη σας, να τον βαλω στο στρωμα ή να μην το επιχειρησω???
Μπορω να τον τοποθετησω μονος μου για δοκιμη? Κι αν ναι η φυσα ποια ειναι και που βρισκεται??
Τη μπουμπου την εχω 4 χρονια τωρα και επειδη την εχω σε κλειστο χωρο δεν της εχω βαλει συναγερμο... Λετε αν το κανω τωρα να γινει καμια στραβη?? scratch scratch scratch

φίλε Panoskon το οτι ειναι κινέζικος δεν λεει και πολλα .....δηλαδή δεν μπορει να πει κάποιος
αν ειναι καλός η κακός
θέλει ψαξιμο απο κάποιον που να ξερει
προσωπικά δεν θα το εβαζα ετσι οπως το λές¨"κινέζικος"
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
tazakos
gold member
gold member
tazakos

Ηλικία : 43
Τόπος : Καλλιθέα ,από Καβαλα
Registration date : 22/05/2008

Alarm made in China.. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Alarm made in China..   Alarm made in China.. Icon_minitimeΤρι Μαρ 24 2009, 19:57

αν δεν συνδέσεις ιμομπιλάιζερ το μόνο που σε απασχολεί είναι μην πίνει την μπαταρία...αν συνδέεται και με ιμομπιλάιζερ μην τον βάλεις μην σου κάνει κάνα μπλοκάρισμα με 150 και σε φωνάζουμε μετά flying man! αλλά βάλε και ένα λινκ να τον δούμε μήπως τον ξέρει κανείς!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
panoskon
Member
Member
panoskon

Ηλικία : 44
Τόπος : Kινεττα - Αθηνα
Registration date : 19/11/2008

Alarm made in China.. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Alarm made in China..   Alarm made in China.. Icon_minitimeΤρι Μαρ 24 2009, 20:02

tazakos έγραψε:
αν δεν συνδέσεις ιμομπιλάιζερ το μόνο που σε απασχολεί είναι μην πίνει την μπαταρία...αν συνδέεται και με ιμομπιλάιζερ μην τον βάλεις μην σου κάνει κάνα μπλοκάρισμα με 150 και σε φωνάζουμε μετά flying man! αλλά βάλε και ένα λινκ να τον δούμε μήπως τον ξέρει κανείς!

Για link απο Πεμπτη το βλεπω, μολις γυρισουμε στη δουλεια, γιατι τοτε θα ξαναδω το φιλο που ψωνησε!
Παντως φανταζομαι συνδεοντας τον με τη φυσα θα συνδεεται και με το ιμομπιλαιζερ..
scratch Σωστα??
Και μια ηλιθια ισως ερωτηση.. τα Κ5 εχουν ιμομπιλαιζερ.??? scratch
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gmavrid
gold member
gold member
gmavrid

Ηλικία : 43
Τόπος : Σέρρες-Θεσσαλονίκη
Registration date : 20/02/2008

Alarm made in China.. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Alarm made in China..   Alarm made in China.. Icon_minitimeΤρι Μαρ 24 2009, 20:48

panoskon έγραψε:
tazakos έγραψε:
αν δεν συνδέσεις ιμομπιλάιζερ το μόνο που σε απασχολεί είναι μην πίνει την μπαταρία...αν συνδέεται και με ιμομπιλάιζερ μην τον βάλεις μην σου κάνει κάνα μπλοκάρισμα με 150 και σε φωνάζουμε μετά flying man! αλλά βάλε και ένα λινκ να τον δούμε μήπως τον ξέρει κανείς!

Για link απο Πεμπτη το βλεπω, μολις γυρισουμε στη δουλεια, γιατι τοτε θα ξαναδω το φιλο που ψωνησε!
Παντως φανταζομαι συνδεοντας τον με τη φυσα θα συνδεεται και με το ιμομπιλαιζερ..
scratch Σωστα??
Και μια ηλιθια ισως ερωτηση.. τα Κ5 εχουν ιμομπιλαιζερ.??? scratch

Αυτά που έχω να σου πω μπορεί αν τα γράψω να φαίνονται μπερδεμένα. Οπότε κάνε μου ένα τηλ. στον αριθμό που σου στέλνω με pm.
Η αν θες δώσε μου το δικό σου να σου τηλ. εγώ.

EDIT_22:18: Άκυρο το pm. Ανέβασα οδηγίες τελικά. Παρόλα αυτά, αν θες να επικοινωνήσουμε πες μου.


Έχει επεξεργασθεί από τον/την gmavrid στις Τρι Μαρ 24 2009, 22:19, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
tazakos
gold member
gold member
tazakos

Ηλικία : 43
Τόπος : Καλλιθέα ,από Καβαλα
Registration date : 22/05/2008

Alarm made in China.. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Alarm made in China..   Alarm made in China.. Icon_minitimeΤρι Μαρ 24 2009, 20:50

Γιώργο αν έχεις όρεξη γράφτα συνοπτικά πέραν του τηλεφώνου,να υπάρχουν απαντημένα τα θέματα για να καλύπτονται και μελλοντικοί αναζητητές της αλήθειας! Wink
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gevo
Member
Member
gevo

Ηλικία : 61
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Registration date : 11/10/2008

Alarm made in China.. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Alarm made in China..   Alarm made in China.. Icon_minitimeΤρι Μαρ 24 2009, 20:59

tazakos έγραψε:
Γιώργο αν έχεις όρεξη γράφτα συνοπτικά πέραν του τηλεφώνου,να υπάρχουν απαντημένα τα θέματα για να καλύπτονται και μελλοντικοί αναζητητές της αλήθειας! Wink

ΜΕ ΤΟ ΣΕΓΝΩΜΗΝ ΑΛΛΑ ΔΙΑΦΩΝΩ ΓΙΑ ΤΕΤΟΙΕΣ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΕΣ.........
νομιζω οτι αυτα δεν χρειάζεται να γίνονται με ανακοινωσεις ............
το βλέπω απο πλευράς ασφάλειας ......και οσο λιγότεροι τόσο καλύτερα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
massai
gold member
gold member
massai

Ηλικία : 50
Τόπος : Ίλιον
Registration date : 03/11/2008

Alarm made in China.. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Alarm made in China..   Alarm made in China.. Icon_minitimeΤρι Μαρ 24 2009, 21:49

OMERTA

00
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gmavrid
gold member
gold member
gmavrid

Ηλικία : 43
Τόπος : Σέρρες-Θεσσαλονίκη
Registration date : 20/02/2008

Alarm made in China.. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Alarm made in China..   Alarm made in China.. Icon_minitimeΤρι Μαρ 24 2009, 21:53

Παληκάρια το έχω γράψει ήδη.
Αν μου πείτε να το ανεβάσω το ανεβάζω.
Αν όχι με pm.
Πάντως δεν είναι και κανένα κρατικό μυστικό η καλωδίωση του strom ούτε κι η εγκατάσταση ενός συναγερμού... Οι ηλεκτρολόγοι δηλαδή που εγκαθιστούν συναγερμούς τι είναι οι θεματοφύλακες της γνώσης? Λέω εγώ τώρα...


Έχει επεξεργασθεί από τον/την gmavrid στις Τρι Μαρ 24 2009, 22:01, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gevo
Member
Member
gevo

Ηλικία : 61
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Registration date : 11/10/2008

Alarm made in China.. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Alarm made in China..   Alarm made in China.. Icon_minitimeΤρι Μαρ 24 2009, 21:53

massai έγραψε:
OMERTA

00

Τζώρτζ δεν γλιτώνουμε με αυτά , αλλά ...........
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gevo
Member
Member
gevo

Ηλικία : 61
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Registration date : 11/10/2008

Alarm made in China.. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Alarm made in China..   Alarm made in China.. Icon_minitimeΤρι Μαρ 24 2009, 22:04

gmavrid έγραψε:
Παληκάρια το έχω γράψει ήδη.
Αν μου πείτε να το ανεβάσω το ανεβάζω.
Αν όχι με pm.
Πάντως δεν είναι και κανένα κρατικό μυστικό η καλωδίωση του strom ούτε κι η εγκατάσταση ενός συναγερμού... Οι ηλεκτρολόγοι δηλαδή που εγκαθιστούν συναγερμούς τι είναι οι θεματοφύλακες την γνώσεις? Λέω εγώ τώρα...

φίλε gmavrid
ανέβασέ το .....δεν ειναι το ζήτημα αυτό ....αν δεν το κάνεις εσύ θα γίνει απο αλλού
ετσι ειναι που λές για θεματοφύλακες .........
εκφράζω με αλλο τρόπο την καθημερινή μου αγωνία ...........
( τι κάνω οταν παρκάρω ξεπαρκάρω κάθε μέρα τη μηχανή λουκέτα κλειδιριες ,,,,,,,ξανα και ξανά
φωτισμός κάμερα ..........ατελείωτη κατάσταση ......)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gmavrid
gold member
gold member
gmavrid

Ηλικία : 43
Τόπος : Σέρρες-Θεσσαλονίκη
Registration date : 20/02/2008

Alarm made in China.. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Alarm made in China..   Alarm made in China.. Icon_minitimeΤρι Μαρ 24 2009, 22:13

ΟΚ, Γεράσιμε.
Ε ρε Γιάννη καταφερτζή!!!
Λοιπόν:
Η φύσα πάνω στην οποία συνδέονται οι META συναγερμοί είναι η παρακάτω και βρίσκεται στο πίσω αριστερό πλαστικό. Θα τη βρεις μόλις αφαιρέσεις τη σέλα:

ΦΩΤΟ 1
Alarm made in China.. 6m2jwfdyedm69c1mn69j
Πηγή: http://vstromhellas.forumgreek.com/forum-f9/topic-t2329.htm?highlight=%d6%d5%d3%c1+%d3%d5%cd%c1%c3%c5%d1%cc%cf%d5

Το φυσάκι αυτό στην ουσία είναι εγκατεστημένο παράλληλα στην καλωδίωση της μηχανής για το κωλοφάναρο, τη γείωση και τα φλας. Απλά συγκεντρώνει όλα αυτά τα καλώδια σε μία φυσική θέση. Σε αυτό το φυσάκι καταλήγουν τα εξής καλώδια:

Το μαύρο είναι η γείωση.
Το πορτοκαλί είναι συνδεδεμένο με το καφέ καλώδιο που πάει στο tail-light και το οποίο χρησιμοποιούν όλοι οι συναγερμοί προκειμένου να καταλάβουν πότε το ignition switch πάει από τη θέση OFF στη θέση ON.
Το γκρι είναι συνδεδεμένο με το αριστερό/ δεξί φλας.
Το μπλε είναι συνδεδεμένο με το δεξί/ αριστερό φλας.
Το πράσινο/ κίτρινο είναι το καλώδιο που πάει στη μίζα και με την τάπα-βραχυκυκλωτήρα "κλείνει" κύκλωμα. Η τάπα αφαιρείται και σε αυτό το καλώδιο συνδέεται και το "immobilizer" του ΜΕΤΑ σε σειρά και η μοτό δε μπορεί να μιζάρει αν ο συναγερμός είναι εντός. Στη ουσία αυτό το "immobilizer" είναι ένας διακόπτης που τοποθετείται σε σειρά με το κύκλωμα της μίζας και ο οποίος όταν ο συναγερμός είναι οπλισμένος είναι ανοιχτός και όταν ο συναγερμός είναι απενεργοποιημένος είναι κλειστός και κλείνει κύκλωμα. Όπως καταλαβαίνεις αυτό το "immobilizer" λόγω συνδεσμολογίας δεν επιτρέπει στη μηχανή να ΕΚΚΙΝΗΣΕΙ και σε καμία περίπτωση δε μπορεί να οδηγήσει σε διακοπή του κινητήρα ενώ είσαι σε κίνηση. Το κύκλωμα της μίζας μόλις η μηχανή "πάρει μπρος" κλείνει έναν ηλεκτρομαγνητικό διακόπτη στο starter relay της μοτό κι από εκεί και πέρα είναι "άχρηστο" για την περαιτέρω λειτουργία του κινητήρα. Ακόμα και να ανοίξει δηλαδή ο διακόπτης του "immobilizer" δεν κόβει ο κινητήρας. Έτσι κι αλλιώς το κουμπάκι της μίζας και ο διακόπτης του συμπλέκτη που πατάμε για να μιζάρουμε ΚΡΑΤΟΥΝ ΗΔΗ ΤΟ ΚΥΚΛΩΜΑ ΑΥΤΟ ΑΝΟΙΧΤΟ. Κόψιμο του κινητήρα θα συνέβαινε αν το immobilizer ήταν συνδεδεμένο στην αντλία καυσίμου σε σειρά με το Kill switch κτλ.

ΠΡΟΣΟΧΗ!!! ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΑ ΚΑΛΩΔΙΑ ΕΓΩ ΤΑ ΕΧΩ ΕΛΕΓΞΕΙ, ΑΛΛΑ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ Κ7. ΚΑΝΕ ΕΝΑΝ ΕΛΕΓΧΟ ΜΕ ΕΝΑ ΠΟΛΥΜΕΤΡΟ ΣΤΟ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΣΑ Ι100% ΣΙΓΟΥΡΟΣ!!!

ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ IMMOBILIZER ΙΣΧΥΟΥΝ ΓΙΑ ΤΟΝ ΜΕΤΑ. ΠΧ. ΣΤΟ SCORPIO ΠΟΥ ΕΧΩ ΕΓΩ ΤΟ IMMOBILIZER ΕΓΚΑΘΙΣΤΑΤΑΙ ΑΛΛΟΥ.

Για να "κάτσει" λοιπόν ο συναγερμός σου στην εργοστασιακή φύσα πρέπει κι αυτός να έχει αντίστοιχη φύσα που να "κουμπώνει" πάνω σε αυτή. Εάν δεν έχει τότε έρχεται με "κλέφτες" οι οποίοι κι "αγκιστρώνουν" πάνω στα αντίστοιχα καλώδια για φώτα πορείας, γείωση και δεξί/ αριστερό φλας και τα οποία βρίσκονται στον "κώλο" της μοτό σου. Κάτι τέτοιο δηλαδή:

ΦΩΤΟ 2
Alarm made in China.. Adapter

Κάποιοι άλλοι συναγερμοί (πχ. scorpio) έρχονται με έναν ειδικό bypass αντάπτορα ο οποίος και τοποθετείται ΠΡΙΝ από αυτή που βλέπεις στη ΦΩΤΟ 1. Και πως τοποθετείται? Αν αφαιρέσεις την ουρά πίσω ΑΡΙΣΤΕΡΑ και κυκλωματικά πριν από την τερματισμένη εργοστασιακή φύσα υπάρχει μία άλλη. Στην ουσία τα καλώδια από το tail-light κτλ. έρχονται σε μία φύσα (#1). Αυτή κουμπώνει σε μία άλλη φύσα (#2) η οποία και καταλήγει στη φύσα της φωτό (#3). Αυτό που κάνουμε είναι να ανοίξουμε την ένωση ανάμεσα στην #1 και #2 και να τοποθετήσουμε τον αντάπτορα. Οι φύσες του αντάπτορα αυτού είναι τέτοιες που κουμπώνουν πάνω στις φύσες #1 και #2 της υπάρχουσας καλωδίωσης. Τελικά, αυτός ο αντάπτορας έχει ένα τρίτο φυσάκι (#4) (τοποθετημένο κυκλωματικά παράλληλα σε σχέση με τα άλλα δύο) που συγκεντρώνει τα καλώδια του tail-light, τη γείωση και τα καλώδια από δεξί/ αριστερό φλας. Πάνω σε αυτό το #4 συνδέεται τελικά ο συναγερμός. Το πράσινο/ κίτρινο καλώδιο συνεχίζε ιατάραχο την πορεία του προς την τελική βραχυκυκλωμένη φύσα. Κάτι τέτοιο δηλαδή:

ΦΩΤΟ 3
Alarm made in China.. Optionala

Αυτά τα ολίγα.
Αν δεν καταλάβατε τίποτα κατηγορείστε τον tazako που με ΑΝΑΓΚΑΣΕ ΝΑ ΤΑ ΓΡΑΨΩ!

ΥΓ1. ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΔΕΝ ΤΑ ΕΒΓΑΛΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΟΙΛΙΑ ΜΟΥ. ΔΙΑΒΑΣΑ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΙΚΟ ΣΧΕΔΙΟ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΑ ΑΣΧΟΛΗΘΗΚΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΟΥ ΔΙΚΟΥ ΜΟΥ ΣΥΝΑΓΕΡΜΟΥ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gevo
Member
Member
gevo

Ηλικία : 61
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Registration date : 11/10/2008

Alarm made in China.. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Alarm made in China..   Alarm made in China.. Icon_minitimeΤρι Μαρ 24 2009, 22:22

gmavrid έγραψε:
ΟΚ, Γεράσιμε.
Ε ρε Γιάννη καταφερτζή!!!
Λοιπόν:
ΥΓ1. ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΔΕΝ ΤΑ ΕΒΓΑΛΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΟΙΛΙΑ ΜΟΥ. ΔΙΑΒΑΣΑ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΙΚΟ ΣΧΕΔΙΟ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΑ ΑΣΧΟΛΗΘΗΚΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΟΥ ΔΙΚΟΥ ΜΟΥ ΣΥΝΑΓΕΡΜΟΥ.

Γιώργο σε τσάκωσα ,πάρε ενα πουμ
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
panoskon
Member
Member
panoskon

Ηλικία : 44
Τόπος : Kινεττα - Αθηνα
Registration date : 19/11/2008

Alarm made in China.. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Alarm made in China..   Alarm made in China.. Icon_minitimeΠεμ Μαρ 26 2009, 12:31

Γιωργο σ'ευχαριστω πολυ καταρχην για το χρονο σου που εκατσε και τα εγραψες ολα αυτα! OK
Σε γενικες γραμμες νομιζω πως καταλαβα τα παντα!! Το μονο που δεν ξερω ειναι αν ειναι αξιοπιστος ο συναγερμος... αυτο ομως μονο με δοκιμη θα το μαθω!! Η φυσα που μου δειχνεις ειναι η ιδια που συνδεουν τον εγκεφαλο??
Επειδη δεν εχω αποφασισει εαν θα τον βαλω τελικα, αν κανω το εγχειρημα θα σου ζητησω το τηλεφωνο σου, για την περιπτωση που τα κανω σκ@τ@!!! Παραθετω και μια φωτο του τι περιεχει το κουτι.

http://img216.imageshack.us/my.php?image=synagermos.jpg
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gmavrid
gold member
gold member
gmavrid

Ηλικία : 43
Τόπος : Σέρρες-Θεσσαλονίκη
Registration date : 20/02/2008

Alarm made in China.. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Alarm made in China..   Alarm made in China.. Icon_minitimeΠεμ Μαρ 26 2009, 12:58

panoskon έγραψε:
Η φυσα που μου δειχνεις ειναι η ιδια που συνδεουν τον εγκεφαλο??

ΟΧΙ!!! η φύσα του εγκεφάλου είναι μαύρη κι είναι πιο μέσα χωμένη στο αριστερό πίσω πλαστικό.
ΟΚ, όποτε θες.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 

Alarm made in China..

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 

 Παρόμοια θέματα

+
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ-ΑΝΑΒΑΤΗΣ :: Συστήματα Πλοήγησης- Συναγερμών-
Μετάβαση σε: