Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΕικονοθήκηLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση

Μοιραστείτε | 
 

 αντικατασταση τσιμούχων μπροστινου

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Ni_Tza
Member
Member
Ni_Tza

Ηλικία : 43
Τόπος : SERRES
Registration date : 03/10/2010

αντικατασταση τσιμούχων μπροστινου - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: αντικατασταση τσιμούχων μπροστινου   αντικατασταση τσιμούχων μπροστινου - Σελίδα 2 Icon_minitimeΣαβ Φεβ 23 2019, 15:28

Αντώνη, εγώ αλλάζω λάδια κάθε 2 χρόνια και τσιμουχες κάθε 4 χρόνια , δλδ μια αλλάζω μια όχι. Ξύστρες δεν αλλάζω αλλά τα καλάμια μου είναι πεντακάθαρα, δεν πάω λάσπες χώματα και τις περισσότερες ώρες που είναι σπίτι παρκαρισμένη δεν το πιάνει ήλιος να ξεραθούν.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://tzampazisn@yahoo.com
loverdos11
moderator
moderator
loverdos11

Ηλικία : 40
Τόπος : ΝΕΑ ΣΜΥΡΝΗ
Registration date : 11/03/2012

αντικατασταση τσιμούχων μπροστινου - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: αντικατασταση τσιμούχων μπροστινου   αντικατασταση τσιμούχων μπροστινου - Σελίδα 2 Icon_minitimeΣαβ Φεβ 23 2019, 15:34

και εμένα είναι μια χαρά τα καλάμια μου και έχω βάλει και Καλύμματα neoprene .
ούτε εγώ πάω σε χωμάτινες διαδρομές ποτέ .
ξύστρες πότε περίπου θέλουν αλλαγή ξέρουμε ?
πάει με βάση τα χρόνια , τα χιλιόμετρα ή συνδυαστικά?

_________________
Αντώνης DL 650 L0 Black


αντικατασταση τσιμούχων μπροστινου - Σελίδα 2 33ncnm10αντικατασταση τσιμούχων μπροστινου - Σελίδα 2 33e6ee10αντικατασταση τσιμούχων μπροστινου - Σελίδα 2 63u2ip10αντικατασταση τσιμούχων μπροστινου - Σελίδα 2 Amzm8k10αντικατασταση τσιμούχων μπροστινου - Σελίδα 2 2rpb8y10
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Ni_Tza
Member
Member
Ni_Tza

Ηλικία : 43
Τόπος : SERRES
Registration date : 03/10/2010

αντικατασταση τσιμούχων μπροστινου - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: αντικατασταση τσιμούχων μπροστινου   αντικατασταση τσιμούχων μπροστινου - Σελίδα 2 Icon_minitimeΣαβ Φεβ 23 2019, 15:56

Το μανουαλ νομίζω λέει συντήρηση μπροστινού κάθε 2 χρόνια και λογικά εννοεί λάδια τσιμουχες ξύστρες. Στην πράξη έχω δει ότι τα λάδια όντως θέλουν στα 2χρονια, οι τσιμουχες για την χρήση την δικιά μας δλδ μόνο άσφαλτο, με καθαρά καλάμια, χωρίς να τα καίει όλη μέρα ήλιος ή άλατα από παραθαλάσσια περιοχή, είναι υπερβολή και το κάνω ένα πάρα ένα. Οι ξύστρες δεν κρατάνε το λάδι, απλά διώχνουν την βρωμιά που κολλάει στα καλάμια κατά την οδήγηση, η δικές μου έχουν κάτι γραμμουλες- σκασίματα  αλλά αν τις σηκώσεις ( μπορείς να το κάνεις επιτόπου με ένα κατσαβίδι χωρίς να ξεβιδωσεις τίποτα)  οι τσιμουχες από κάτω είναι πεντακάθαρες, ούτε βρωμιά, ούτε υγρασία.
Όταν θα δω βρωμιά κάτω από τις ξύστρες ώστε να επιβαρύνεται η δουλειά των τσιμουχων, θα τις αλλάξω.
Αλλάζουν χωρίς να χρειαστεί να ανοίξεις μπουκάλες, μόνο βάλε βγάλε μπουκάλες από την τιμονόπλακα, για να βγούνε οι παλιές και να περάσεις τις καινούργιες.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://tzampazisn@yahoo.com
loverdos11
moderator
moderator
loverdos11

Ηλικία : 40
Τόπος : ΝΕΑ ΣΜΥΡΝΗ
Registration date : 11/03/2012

αντικατασταση τσιμούχων μπροστινου - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: αντικατασταση τσιμούχων μπροστινου   αντικατασταση τσιμούχων μπροστινου - Σελίδα 2 Icon_minitimeΣαβ Φεβ 23 2019, 16:48

Μια χαρά λοιπόν θα ακολουθήσω την συμβουλή σου,
αν δω βρομιά θα τις αλλάξω οπότε πάω για τσιμούχες που δεν έχω αλλάξει ποτέ εως τώρα και λάδια
merci

_________________
Αντώνης DL 650 L0 Black


αντικατασταση τσιμούχων μπροστινου - Σελίδα 2 33ncnm10αντικατασταση τσιμούχων μπροστινου - Σελίδα 2 33e6ee10αντικατασταση τσιμούχων μπροστινου - Σελίδα 2 63u2ip10αντικατασταση τσιμούχων μπροστινου - Σελίδα 2 Amzm8k10αντικατασταση τσιμούχων μπροστινου - Σελίδα 2 2rpb8y10
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
K0k0$
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic
K0k0$

Ηλικία : 44
Τόπος : Αθηνα
Registration date : 06/06/2011

αντικατασταση τσιμούχων μπροστινου - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: αντικατασταση τσιμούχων μπροστινου   αντικατασταση τσιμούχων μπροστινου - Σελίδα 2 Icon_minitimeΣαβ Φεβ 23 2019, 21:15

Ο κυριος στη φωτο ειναι 29 Μαϊων

αντικατασταση τσιμούχων μπροστινου - Σελίδα 2 46905484021_b738b8f1ed_c

Αμφιβαλλω αν εχει αλλαξει ποτε τσιμουχες. Αλλαζω λαδια καθε 2 χρονια γιατι βγαινουν καθε φορα νερομπουλι. Κι ολα αυτα επειδη ερχοταν απο το εργοστασιο με φυσουνες καλαμιων. Οποιο μηχανακι ειχα και ειχε καλυμματα στα καλαμια δεν χρειαστηκε ποτε αλλαγη τσιμουχων. Το συγκεκριμενο εχει παει και χωμα, και λασπες και παντου.

Δεν ειναι μονο η σκονη και βρωμια που περναει απο τις ξυστρες και τρωει τις τσιμουχες. Με τον καιρο τα καλαμια δεχονται χτυπηματακια απο πετρες, βρωμια που παει και κολλαει πανω, οξείδωση πολυ ψιλη κτλ. Αυτα δημιουργουν μια σαγρε επιφανεια που με το πανω κατω του καλαμιου τρωει την τσιμουχα και με τον καιρο την καταστρεφει. Αφου φορας λοιπον προστατευτικα λογικα δεν θα εχεις τετοιες φθορες στην επιφανεια των καλαμιων.

Αποψη μου ειναι να μην αλλαξεις τιποτα προληπτικα, γιατι ειναι και κλασσικο πιρουνι. Να ηταν ανεστραμμενο να πω οκ, μη σου τρεξουν τα λαδια και σου κανουν νιμου τα φρενα, αλλα σε κλασσικο πιρουνι η διαρροη ειναι συνηθως μικρη οταν αρχισει, πρεπει να το αφησεις πολυυυυ καιρο ετσι για να σου κανει ζημια. Ασε λοιπον τις τσιμουχες μεχρι να παρουσιαστει προβλημα. Εξ'αλλου και με συχνη αλλαγη λαδιων στα 2 χρονια βοηθας στη συντηρηση των τσιμουχων.

BTW στο DL650 δεν ειμαι σιγουρος οτι μπορεις να αλλαξεις τσιμουχες χωρις να λυσεις τα καλαμια...

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
loverdos11
moderator
moderator
loverdos11

Ηλικία : 40
Τόπος : ΝΕΑ ΣΜΥΡΝΗ
Registration date : 11/03/2012

αντικατασταση τσιμούχων μπροστινου - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: αντικατασταση τσιμούχων μπροστινου   αντικατασταση τσιμούχων μπροστινου - Σελίδα 2 Icon_minitimeΣαβ Φεβ 23 2019, 21:42

merci K0k0$
πάντα κατατοπιστικός

_________________
Αντώνης DL 650 L0 Black


αντικατασταση τσιμούχων μπροστινου - Σελίδα 2 33ncnm10αντικατασταση τσιμούχων μπροστινου - Σελίδα 2 33e6ee10αντικατασταση τσιμούχων μπροστινου - Σελίδα 2 63u2ip10αντικατασταση τσιμούχων μπροστινου - Σελίδα 2 Amzm8k10αντικατασταση τσιμούχων μπροστινου - Σελίδα 2 2rpb8y10
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Ni_Tza
Member
Member
Ni_Tza

Ηλικία : 43
Τόπος : SERRES
Registration date : 03/10/2010

αντικατασταση τσιμούχων μπροστινου - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: αντικατασταση τσιμούχων μπροστινου   αντικατασταση τσιμούχων μπροστινου - Σελίδα 2 Icon_minitimeΚυρ Φεβ 24 2019, 10:16

Λάδια οποιαδήποτε στα 2 χρόνια. Βλέπω διάφορα στην συμπεριφορά της ανάρτησης μετά την αλλαγή. Στα 4 χρόνια, που αλλάζω τσιμουχες περίπου στα 23€ , μιας και μπαίνω στην διαδικασία να στηρίξω μηχανή, να βγάλω τροχό, να βγάλω μπουκάλες, λύσω μπροστινό, δεν θα περιμένω να δω την διαρροή για να το λύσω ξανά τότε. Ναι έχεις δίκιο ότι το κακό είναι μικρό και το προλαβαίνεις , αλλά ο κόπος είναι μεγαλύτερος από το κόστος να αλλάξεις τις τσιμουχες την ώρα που θα το έχεις ήδη λύση.
Φυσικά δεν μπορείς να αλλάξεις τσιμουχες χωρίς να λύσεις μπροστινό. Εγώ είπα ότι μπορείς με ένα κατσαβιδακι να σηκώσεις λίγο τις ξύστρες να δεις αν από κάτω είναι βρώμικα, και να τις ξαναπατήσεις πάλι στην θέση τους. Νομίζω γίνεται .
Προσωπική διαπίστωση: έχω cbf600 μοντέλο 08' το παίρνω μεταχειρισμένο το Μάρτιο του 13, λογικά δεν έκανε ποτέ συντήρηση στο μπροστινό αυτά τα 5 χρόνια, όταν το άνοιξα έτρεξε λίγο μαύρο λάδι και το υπόλοιπο ήταν κάτι σαν μαζούτ σε όλο το εσωτερικό της μπουκάλας. Καθαριστικαν τα πάντα και από τότε η συνάντηση που λέω.
Προσοχή υπάρχουν τσιμουχες κινέζικες με ένα ελατήριο ( σημείο στεγανότητας) δεν κάνουν. Πάρε ότι μάρκα θέλεις αλλά με 2 ελατήρια.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://tzampazisn@yahoo.com
mavras
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
mavras

Registration date : 16/06/2010

αντικατασταση τσιμούχων μπροστινου - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: αντικατασταση τσιμούχων μπροστινου   αντικατασταση τσιμούχων μπροστινου - Σελίδα 2 Icon_minitimeΚυρ Φεβ 24 2019, 21:42

loverdos11 έγραψε:
Για να μην ανοίγω νέο θέμα,
σε λίγο καιρό θα αλλάξω λάδια στα καλάμια μιας και κλείνουν 2 χρόνια από την προηγούμενη αλλαγή τους .
Το ερώτημα είναι το εξής μιας και η μηχανή κλείνει σε λίγους μήνες 8 χρόνια από τότε που την αγόρασα
(καινούργια ) αξίζει προληπτικά να αλλάξω  τσιμούχες και ξύστρες στα καλάμια ?
Δεν έχω κάποιο θέμα μέχρι στιγμής απλά μήπως φτάνει η ώρα τους ?
Α ξέχασα να αναφέρω ότι έχω κάνει 68.000km αν παίζει κάποιο ρόλο .  

ασε τις μαμα!
οι μαμα εβγαλαν 60χιλ χλμ σε εμενα, και όταν προληπτικά τις άλλαξα αντεξαν "μόλις" 18χιλ χλμ.
οποτε if it works, dont fix it Wink
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
loverdos11
moderator
moderator
loverdos11

Ηλικία : 40
Τόπος : ΝΕΑ ΣΜΥΡΝΗ
Registration date : 11/03/2012

αντικατασταση τσιμούχων μπροστινου - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: αντικατασταση τσιμούχων μπροστινου   αντικατασταση τσιμούχων μπροστινου - Σελίδα 2 Icon_minitimeΚυρ Φεβ 24 2019, 22:08

θα τις δει και ο μηχανικός μου μιας και θα αλλάξω λάδια στα καλάμια ,
αλλά θα έχω φτάσει τα 68.000km μέσα σε 8 χρόνια σχεδόν
όταν θα πάω και ήδη έχουν ανοιχτεί 4 φορές για αλλαγή λαδιών
για αυτό άρχισε να με προβληματίζει

Υ.Γ όταν τις άλλαξες έβαλες γνήσιες ?

_________________
Αντώνης DL 650 L0 Black


αντικατασταση τσιμούχων μπροστινου - Σελίδα 2 33ncnm10αντικατασταση τσιμούχων μπροστινου - Σελίδα 2 33e6ee10αντικατασταση τσιμούχων μπροστινου - Σελίδα 2 63u2ip10αντικατασταση τσιμούχων μπροστινου - Σελίδα 2 Amzm8k10αντικατασταση τσιμούχων μπροστινου - Σελίδα 2 2rpb8y10
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
K0k0$
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic
K0k0$

Ηλικία : 44
Τόπος : Αθηνα
Registration date : 06/06/2011

αντικατασταση τσιμούχων μπροστινου - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: αντικατασταση τσιμούχων μπροστινου   αντικατασταση τσιμούχων μπροστινου - Σελίδα 2 Icon_minitimeΚυρ Φεβ 24 2019, 22:21

loverdos11 έγραψε:
θα τις δει και ο μηχανικός μου μιας και θα αλλάξω λάδια στα καλάμια ,
αλλά θα έχω φτάσει τα 68.000km μέσα σε 8 χρόνια σχεδόν
όταν θα πάω και ήδη έχουν ανοιχτεί 4 φορές για αλλαγή λαδιών
για αυτό άρχισε να με προβληματίζει

Υ.Γ όταν τις άλλαξες έβαλες γνήσιες ?
Στα ποσα χιλιομετρα εβαλες καλτσες στα πιρουνια?

Οπως ειπα τα καλαμια και τα χτυπηματα που συσσωρευουν ειναι το κυριο αιτιο για τη φθορα των τσιμουχων. Λογικο ειναι οι πρωτες να κρατανε υπερδιπλασιο χρονο απο τις δευτερες , κι ας ειναι γνησιες κι αυτες. Που και που (οχι καθε βδομαδα, καθε 1-2 χρονια λεμε) καθαρισμα με ψιλο γυαλοχαρτο, πανακι και γυαλιστικο μεταλλων βοηθαει, αλλα την καλυτερη δουλεια την κανουν τα καλυμματα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
loverdos11
moderator
moderator
loverdos11

Ηλικία : 40
Τόπος : ΝΕΑ ΣΜΥΡΝΗ
Registration date : 11/03/2012

αντικατασταση τσιμούχων μπροστινου - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: αντικατασταση τσιμούχων μπροστινου   αντικατασταση τσιμούχων μπροστινου - Σελίδα 2 Icon_minitimeΚυρ Φεβ 24 2019, 22:51

αν δεν κάνω λάθος τα είχα βάλει πριν 5-6 χρόνια .
Μιας και την μηχανή την έχω για την δουλειά μου και είναι το μόνο μεταφορικό μέσο
που έχω σκέφτομαι αφού τις δει και ο μηχανικός μου να τις αλλάξω προληπτικά
μιας και είναι μικρό το κόστος γιατί αν σκάσει κάποια θα χρειαστεί να μην πάω για δουλειά
μέχρι να φτιαχτεί

_________________
Αντώνης DL 650 L0 Black


αντικατασταση τσιμούχων μπροστινου - Σελίδα 2 33ncnm10αντικατασταση τσιμούχων μπροστινου - Σελίδα 2 33e6ee10αντικατασταση τσιμούχων μπροστινου - Σελίδα 2 63u2ip10αντικατασταση τσιμούχων μπροστινου - Σελίδα 2 Amzm8k10αντικατασταση τσιμούχων μπροστινου - Σελίδα 2 2rpb8y10
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Hellas4x4

Hellas4x4

Ηλικία : 39
Τόπος : Παλλήνη, Αττικής
Registration date : 09/01/2019

αντικατασταση τσιμούχων μπροστινου - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: αντικατασταση τσιμούχων μπροστινου   αντικατασταση τσιμούχων μπροστινου - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Ιουλ 31 2019, 16:39

Με την σειρά μου έκανα κι εγώ επισκευή στα καλάμια-μπουκάλες...
Ενώ είχαν γίνει πριν από 2 χρόνια από τον προηγούμενο ιδιοκτήτη και ενώ είχε κάνει μόλις 4000 χλμ το όχημα χάλασαν ξανά...
Είχαν βάλει aftermarket ανταλλακτικά για να τις φτιάξουν, και δεν άντεξαν...
Αυτή την φορά τις έφτιαξα σε μηχανικό που μου έβαλε το σετ επισκευής της Suzuki...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.hellas4x4.gr/
 

αντικατασταση τσιμούχων μπροστινου

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 

 Παρόμοια θέματα

+
Σελίδα 2 από 2Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ-ΑΝΑΒΑΤΗΣ :: Αναρτήσεις-
Μετάβαση σε: