ΦόρουμΠόρταλΕικονοθήκηΗμερολόγιοΕγγραφήΣύνδεση

Μοιραστείτε | 

Αναβάθμιση meta legos 3

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
ΤΑΚΗΣ81
Member
Member

Registration date : 01/05/2012

ΔημοσίευσηΘέμα: Αναβάθμιση meta legos 3   Δευ Ιουν 23 2014, 16:35

Με αφορμή αυτή τη δημοσίευση http://www.vstrom.gr/forum/viewtopic.php?f=84&t=4302 ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος ηλεκτρονικός απο'δω μέσα ή κάποιος που το κατέχει με τους συναγερμούς, αν είναι καλύτερο να συνδεθούν σε σειρά ή παράλληλα περισσότερες των 2 μαγνητικών επαφών... κι αυτό το ρωτάω γιατί στον Θηβαίο που αναφέρεται μέσα και αγόρασα αντικραδασμικό-μου ανέφερε πως αν βάλω περισσότερες των 2 μαγνητικές να τις βάλω σε παράλληλη σύνδεση. Έχει κανείς άποψη;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
jimkopa
Member
Member

Τόπος : Πτολεμαίδα
Registration date : 06/05/2013

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αναβάθμιση meta legos 3   Δευ Ιουν 23 2014, 17:38

Σε σειρα να μπαινουν οι μαγνητικοι αισθητηρες  και γενικα ολοι οι αισθητηρες .....σου παραθετω και φωτο

ΤΑΚΗΣ81
Member
Member

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αναβάθμιση meta legos 3   Δευ Ιουν 23 2014, 18:08

jimkopa έγραψε:
Σε σειρα να μπαινουν οι μαγνητικοι αισθητηρες  και γενικα ολοι οι αισθητηρες .....σου παραθετω και φωτο

Merci αλλά αυτός (εγκαθιστά συναγερμούς) γιατί μου είπε καλύτερη η παράλληλη σύνδεση; μήπως εν σειρά παρουσιάζεται πτώση τάσης και μειώνεται η ευαισθησία-λειτουργικότητα της μαγνητικής επαφής;
jimkopa
Member
Member

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αναβάθμιση meta legos 3   Δευ Ιουν 23 2014, 19:38

ΤΑΚΗΣ81 έγραψε:

Merci αλλά αυτός (εγκαθιστά συναγερμούς) γιατί μου είπε καλύτερη η παράλληλη σύνδεση; μήπως εν σειρά παρουσιάζεται πτώση τάσης και μειώνεται η ευαισθησία-λειτουργικότητα της μαγνητικής επαφής;

δεν εχει σχεση με την πτωση

βασικα εχει σχεση πως λειτουργουν οι αισθητηρες αν εχουν την λειτουργια κλειστου 'η ανοικτου διακοπτη ....αν εχουν την λειτουργια ανοικτου τοτε η συνδεσμολογια ειανι παραληλη ...αν εχουν κλειστου τοτε σε σειρα

για να σου το πε ο ειδικος θα ξερει καλυτερα κανε αυτο που λεει μαλλον εχουν λειτουργια ανοικτου..αν θες να στο εξηγησω ...
ΤΑΚΗΣ81
Member
Member

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αναβάθμιση meta legos 3   Τρι Ιουν 24 2014, 08:49

Jimkopa προφανώς θα μπορώ να ελέγξω τις μαγνητικές που πήρα αν καταλαβαίνω καλά μ'ένα πολύμετρο; αν απομακρύνω το κινητό μέρος και κοπεί η συνέχεια είναι κλειστού και το αντίθετο ισχύει για τις ανοικτού;
jimkopa
Member
Member

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αναβάθμιση meta legos 3   Τρι Ιουν 24 2014, 14:34

μπορει .....δοκιμασε το αλλα μπορει και οχι μπορει να αλλαζει η αντισταση  , μπορει να θελει πανω του τη τροφοδοσια του συναγερμου και να στελνει παλμο ..δεν ξερω τι ακριβως μπορει να ναι

ο διακοπτησ ανοιχτος /κλειστος που σου πα ειναι υπεραπλουστευση της λειτουργίας του

ενα παραδειγμα που εχω  ..το ενα μελος οχι ο μαγνητης εχει μεσα ενα μηχανισμου σαν λαμπίτσα που εχει μεσα δυο συρματακια ...οταν αυτο παει κοντα στον μαγνητη τα συρματακια ενώνονται μεταξύ τους και οταν ο μαγνητησ απομακρύνεται ανοίγουν τα δυο συρματακιια ..και ανοίγει ο διακοπτης
bandit
vstromhellasforum Fanatic

Τόπος : θεσσαλονικη
Registration date : 09/01/2011

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αναβάθμιση meta legos 3   Τετ Ιουν 25 2014, 09:21

η Μαγνητική επαφή στους συναγερμού του σπιτιού ειναι ανοιχτής επαφής και δίνουν εντολή όταν ανοίγουνε δηλ
κόβουν το κύκλωμα

εσυ θες αυτην

http://www.emimikos.gr/shop/product.php?productid=23302&cat=407&page=1

bandit

Τόπος : θεσσαλονικη
Registration date : 09/01/2011

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αναβάθμιση meta legos 3   Τετ Ιουν 25 2014, 09:26

jimkopa έγραψε:

ενα παραδειγμα που εχω  ..το ενα μελος οχι ο μαγνητης εχει μεσα ενα μηχανισμου σαν λαμπίτσα που εχει μεσα δυο συρματακια ...οταν αυτο παει κοντα στον μαγνητη τα συρματακια ενώνονται μεταξύ τους και οταν ο μαγνητησ απομακρύνεται ανοίγουν τα δυο συρματακιια ..και ανοίγει ο διακοπτης

διακοπτης υδραργυρου
ΤΑΚΗΣ81
Member
Member

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αναβάθμιση meta legos 3   Τετ Ιουν 25 2014, 10:51

Οι μαγνητικες επαφες που αγορασα ειναι απο αυτες (τις παραλληλογραμες) που χρησιμοποιουν στους συναγερμους των σπιτιων οποτε οταν απομακρυνεται το κινητο μερος-μαγνητακι βαραει ο συναγερμος και λογικα πρεπει να ειναι normal closed. Με το πολυμετρο θα μπορω να βρω μια ακρη νομιζω...

Έχει επεξεργασθεί από τον/την ΤΑΚΗΣ81 στις Τετ Ιουν 25 2014, 16:04, 1 φορά
jimkopa
Member
Member

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αναβάθμιση meta legos 3   Τετ Ιουν 25 2014, 15:13

bandit έγραψε:
jimkopa έγραψε:

διακοπτης υδραργυρου

Οχι ακριβως αυτο   εννοοω ..κατι πιο απλο

ΤΑΚΗΣ81 έγραψε:
Οι μαγνητικες επαφες που αγορασα ειναι απο αυτες (τις παραλληλογραμες) που χρησιμοποιουν στους συναγερμους των σπιτιων οποτε οταν απομακρυνεται το κινητο μερος-μαγνητακι βαραει ο συναγερμος και λογικα πρεπει να ειναι normal closed. Με το πολυμετρο θα μπιρω να βρω μια ακρη νομιζω...

Αυτες εδω πηρες ??

ΤΑΚΗΣ81
Member
Member

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αναβάθμιση meta legos 3   Τετ Ιουν 25 2014, 16:02

Ναι αυτες τις τελευταιες πηρα
jimkopa
Member
Member

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αναβάθμιση meta legos 3   Τετ Ιουν 25 2014, 19:53

Ειναι παρομοια με μαυτα που εχω στο σπιτι .....Αυτα  που εχω εγω ειναι NΟ   (normal open ) δηλαδη οταν ειναι ο μαγνητης κοντα τους  λειτουργει κλειστος διακοπτης δηλαδη περναει ρευμα και οταν απομακρυνεις τον μαγνητη ...ανοιγει ο διακοπτης και διακόπτεται η ροη ρευματος ......(στο πολυμετρο στην πρωτη περιπτωση δειχνει βραχυκυκλωμα στην δευτερη απειρη αντισταση )

Σε αυτην την περιπτωση η καλυτερη συνδεσμολογια ειναι σε σειρα
ΤΑΚΗΣ81
Member
Member

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αναβάθμιση meta legos 3   Τετ Ιουν 25 2014, 20:10

jimkopa έγραψε:
Ειναι παρομοια με μαυτα που εχω στο σπιτι .....Αυτα  που εχω εγω ειναι NΟ   (normal open ) δηλαδη οταν ειναι ο μαγνητης κοντα τους  λειτουργει κλειστος διακοπτης δηλαδη περναει ρευμα και οταν απομακρυνεις τον μαγνητη ...ανοιγει ο διακοπτης και διακόπτεται η ροη ρευματος ......(στο πολυμετρο στην πρωτη περιπτωση δειχνει βραχυκυκλωμα στην δευτερη απειρη αντισταση )

Σε αυτην την περιπτωση η καλυτερη συνδεσμολογια ειναι σε σειρα
Ok μερσί μποκού!

Αναβάθμιση meta legos 3

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 

Παρόμοια θέματα

+
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ-ΑΝΑΒΑΤΗΣ :: Συστήματα Πλοήγησης- Συναγερμών-
Μετάβαση σε: