Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΕικονοθήκηLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση

Μοιραστείτε | 
 

 Προβλημα του Δεικτης Βενζινης (Solved)

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
jimkopa
Member
Member
jimkopa

Τόπος : Πτολεμαίδα
Registration date : 06/05/2013

Προβλημα του Δεικτης Βενζινης (Solved)  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Προβλημα του Δεικτης Βενζινης (Solved)    Προβλημα του Δεικτης Βενζινης (Solved)  Icon_minitimeΠαρ Μάης 16 2014, 11:43

Επαναφέρω ένα πρόβλημα και  σε νέο τοπικ διοτι βρηκα το προβλημα /λυση ...

Πολλοί που έχετε παλαιότερα μοντελα θα διαπιστώσατε οτι ενώ γεμίζετε μέχρι πάνω οι παύλες της βενζίνης κατεβαίνουν στις τέσσερις...

Το προβλημα δεν ειναι στον μετρητη της αντλιας ..η αναλογικη αντισταση ειναι σωστη

Το προβλημα ειναι στην πτωση τασης που αντιλαμβανετε ο μικρουπολογιστης του καντραν ....εχει προβλημα με την  ευαισθησια του για να λειτουργησει σωστα θελει μια ταση κοντα στα 12 volt ....και αυτο παιρνει πανω απο 13,5 οταν ειναι κλειστα τα φωτα ενω οταν ειναι ανοιχτα πανω απο 12,5 (μιλαω μονο για την εκκινηση εκεινη την ωρα που κανει την μετρηση ο δεικτης)...πολλα μοντελα στην αρχη κανουν διακοπη των φωτων οποτε η ταση ειναι ψηλή και ισως να δειχνουν λανθασμενα ......οσα δεν εχουν διακοπη φωτων η μπαρα δείχνεται σωστα (εκτος αν εχουν πολυ κενουργια μπαταρια ισως να εχουν θεμα ......

Εδω και βιντεο

https://www.youtube.com/watch?v=G39YiWN9n0k

καποια μοντελα 1000 (το ειχε αναφερει ο Bretsos )που εχουν διακοπτη φώτων το εντόπισαν το πρόβλημα και το αναφέρανε

Οι λυσεις τωρα..... μια λυση που σκεφτηκα στα γρηγορα ειανι ένας σταθεροποιητης τασης στα 12 volt (ακριβως ) για την τροφοδοσια του Πανελ ΜΟΝΟ.....

* Γνωριζει κανεις ποσα Αμπερ θελει το πανελ? βρηκα μια φτηνη λυση στο ιντερνετ για μεχρι 5 Αμπερ ...δεν νομιζω να χρειαζεται και παραπανω αμπερ
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
shadow.gr.
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
shadow.gr.

Ηλικία : 47
Τόπος : ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Registration date : 25/05/2008

Προβλημα του Δεικτης Βενζινης (Solved)  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Προβλημα του Δεικτης Βενζινης (Solved)    Προβλημα του Δεικτης Βενζινης (Solved)  Icon_minitimeΠαρ Μάης 16 2014, 14:13

σωστος..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
DiverStrom
Member
Member
DiverStrom

Ηλικία : 42
Τόπος : Σέρρες - Ασπροβάλτα
Registration date : 02/04/2011

Προβλημα του Δεικτης Βενζινης (Solved)  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Προβλημα του Δεικτης Βενζινης (Solved)    Προβλημα του Δεικτης Βενζινης (Solved)  Icon_minitimeΠαρ Μάης 16 2014, 22:41

Αψογος !
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Man With No Name
Member
Member
Man With No Name

Ηλικία : 51
Τόπος : Minara City
Registration date : 17/01/2008

Προβλημα του Δεικτης Βενζινης (Solved)  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Προβλημα του Δεικτης Βενζινης (Solved)    Προβλημα του Δεικτης Βενζινης (Solved)  Icon_minitimeΣαβ Μάης 17 2014, 12:06

Με γείωση κατευθείαν πάνω στο πόλο λύνεται το πρόβλημα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
rilas

rilas

Ηλικία : 43
Τόπος : Πατρα
Registration date : 25/11/2013

Προβλημα του Δεικτης Βενζινης (Solved)  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Προβλημα του Δεικτης Βενζινης (Solved)    Προβλημα του Δεικτης Βενζινης (Solved)  Icon_minitimeΣαβ Μάης 17 2014, 19:29

Man With No Name έγραψε:
Με γείωση κατευθείαν πάνω στο πόλο λύνεται το πρόβλημα.

θα ήθελες να εμβαθύνεις λίγο στην απάντησή σου?

λιγο δύσκολο να βάζω την μηχανή καθε μέρα στην γείωση του σπιτιου μου
 Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy 
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
jimkopa
Member
Member
jimkopa

Τόπος : Πτολεμαίδα
Registration date : 06/05/2013

Προβλημα του Δεικτης Βενζινης (Solved)  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Προβλημα του Δεικτης Βενζινης (Solved)    Προβλημα του Δεικτης Βενζινης (Solved)  Icon_minitimeΣαβ Μάης 17 2014, 21:33

Man With No Name έγραψε:
Με γείωση κατευθείαν πάνω στο πόλο λύνεται το πρόβλημα.

Σε έμενα δεν δούλεψε αυτό ..

το δοκίμασα ...εννοει να στειλουμε γειωση απο το B/W της φυσας του ρεζερβουαρ κατευθεςιαν με ενα καλωδιο στον Αρνητικο πολο της μπαταριας
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Man With No Name
Member
Member
Man With No Name

Ηλικία : 51
Τόπος : Minara City
Registration date : 17/01/2008

Προβλημα του Δεικτης Βενζινης (Solved)  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Προβλημα του Δεικτης Βενζινης (Solved)    Προβλημα του Δεικτης Βενζινης (Solved)  Icon_minitimeΠαρ Μάης 23 2014, 19:53

jimkopa έγραψε:
Man With No Name έγραψε:
Με γείωση κατευθείαν πάνω στο πόλο λύνεται το πρόβλημα.

Σε έμενα δεν δούλεψε αυτό ..

το δοκίμασα ...εννοει να στειλουμε γειωση απο το B/W της φυσας του ρεζερβουαρ κατευθεςιαν με ενα καλωδιο στον Αρνητικο πολο της μπαταριας
Ούτε εγώ το έχω δοκιμάσει από βαριομάρα. Στο αμερικανικό forum το είχα διαβάσει. Στο δικό μου πάντως το πρόβλημα εμφανίστηκε από όταν έβαλα το Gpack over3. Εννοείται ότι δε μπήκα ποτέ στο κόπο να το βγάλω προκειμένου να τσεκάρω αν θα επανέλθει το όργανο.. lol
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
venumis

venumis

Registration date : 16/05/2010

Προβλημα του Δεικτης Βενζινης (Solved)  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Προβλημα του Δεικτης Βενζινης (Solved)    Προβλημα του Δεικτης Βενζινης (Solved)  Icon_minitimeΤετ Ιουν 15 2016, 05:44

Παιδιά τελικά ποία είναι η λύση στο συγκεκριμένο πρόβλημα?
Τον σταυεροποιητη που ακριβώς θα τον βάλουμε?
Υπάρχει κάποιος τρόπος να παρακαμψουνε το σβήσιμο της λάμπας? Λογικά πρέπει να υπάρχει ένα λαμακι πίσω από τον διακόπτη της μίζας αλλά μήπως έτσι εξασθενεί η μπαταρία πιο γρήγορα ή δεν μπορεί η μπαταρία να ανταποκριθεί στο φορτίο της μίζας?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
venumis

venumis

Registration date : 16/05/2010

Προβλημα του Δεικτης Βενζινης (Solved)  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Προβλημα του Δεικτης Βενζινης (Solved)    Προβλημα του Δεικτης Βενζινης (Solved)  Icon_minitimeΠεμ Ιουν 16 2016, 02:35

jimkopa έγραψε:
Man With No Name έγραψε:
Με γείωση κατευθείαν πάνω στο πόλο λύνεται το πρόβλημα.

Σε έμενα δεν δούλεψε αυτό ..

το δοκίμασα ...εννοει να στειλουμε γειωση απο το B/W της φυσας του ρεζερβουαρ κατευθεςιαν με ενα καλωδιο στον Αρνητικο πολο της μπαταριας

Πιο πάνω το παλικάρι γράφει ότι η σταθεροποίησης πρέπει να γίνει στο πάνελ των οργάνων. Μήπως για αυτό δεν σου δούλεψε?

Η αλήθεια είναι ότι κ εγώ μπερδεύτηκα λίγο, αλλά το γράφει ότι το πρόβλημα είναι στο κοντέρ / όργανα.

Θα κοιτάξω το manual μπας και γράφει πουθενά τα αμπερ, αν δεν βγάλω άκρη θα προσπαθήσω να το μετρήσω με πολυμετρο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Raftis

Raftis

Ηλικία : 41
Registration date : 08/07/2016

Προβλημα του Δεικτης Βενζινης (Solved)  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Προβλημα του Δεικτης Βενζινης (Solved)    Προβλημα του Δεικτης Βενζινης (Solved)  Icon_minitimeΠαρ Αυγ 12 2016, 13:12

Να επαναφερω λιγο το τοπικ αυτο εχοντας μια απορια παρομια. Εμενα ειναι 10ος του 04 αλλα με μαυρο πλασιο στα 62500χλμ. τι εχω παρατηρησει. Οταν το φουλαρω τερμα ο δεικτης παει στο τερμα και μετα απο 1000 μετρα παει στις 3 παυλες και παραμενει εκει. οταν σταματησω κλεινω απο το κοκκινο διακοπτη και μετα απο τον κεντρικο με το κλειδι. Μολις ανοιγω τον διακοπτη απο το κλειδι ο δεικτης ειναι στο τερμα και μετα οταν παταω το κοκκινο διακοπτη παλι στο τερμα ειναι και μετα απο λιγο θα πεσει στις 3 παυλες. Δε ξερω αν εχει να κανει η ειναι ιδιο με το αρχικο ποστ απλα μου καθεται καπως. Υπαρχει καποια λυση και τι πρεπει να κανω;

Να σημειωσω πως δεν εχω διακοπτη για τα φωτα, υπαρχει ομως power comander III και δε ξερω αν επηρεαζεται καπως η ταση του.

Ευχαριστω!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Raftis

Raftis

Ηλικία : 41
Registration date : 08/07/2016

Προβλημα του Δεικτης Βενζινης (Solved)  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Προβλημα του Δεικτης Βενζινης (Solved)    Προβλημα του Δεικτης Βενζινης (Solved)  Icon_minitimeΔευ Αυγ 22 2016, 16:59

Raftis έγραψε:
Να επαναφερω λιγο το τοπικ αυτο εχοντας μια απορια παρομια. Εμενα ειναι 10ος του 04 αλλα με μαυρο πλασιο στα 62500χλμ. τι εχω παρατηρησει. Οταν το φουλαρω τερμα ο δεικτης παει στο τερμα και μετα απο 1000 μετρα παει στις 3 παυλες και παραμενει εκει. οταν σταματησω κλεινω απο το κοκκινο διακοπτη και μετα απο τον κεντρικο με το κλειδι. Μολις ανοιγω τον διακοπτη απο το κλειδι ο δεικτης ειναι στο τερμα και μετα οταν παταω το κοκκινο διακοπτη παλι στο τερμα ειναι και μετα απο λιγο θα πεσει στις 3 παυλες. Δε ξερω αν εχει να κανει η ειναι ιδιο με το αρχικο ποστ απλα μου καθεται καπως. Υπαρχει καποια λυση και τι πρεπει να κανω;

Να σημειωσω πως δεν εχω διακοπτη για τα φωτα, υπαρχει ομως power comander III και δε ξερω αν επηρεαζεται καπως η ταση του.

Ευχαριστω!

Λυθηκε και το δικο μου προβλημα τοποθετοντας ενα καλωδιο 2,5mm στο σασι του τεποζιτου οδηγοντας το στον αρνητικο πολο τη μπαταριας. Τωρα πεφτει κανονικα η ενδειξη στα σωστα χλμ καταναλωσης!!! Very Happy
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mikev



Τόπος : Θεσσαλονίκη
Registration date : 20/03/2016

Προβλημα του Δεικτης Βενζινης (Solved)  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Προβλημα του Δεικτης Βενζινης (Solved)    Προβλημα του Δεικτης Βενζινης (Solved)  Icon_minitimeΤρι Αυγ 23 2016, 06:57

Επαναφερω κ εγω το θεμα για ενα δικο μου προβλημα.υστερα απο το τελευταιο σερβις που εβγαλα το τεποζιτο για να καθαρισω το φιλτρο ,ο δεικτης της βενζινης αναβοσνηνει σαν να ειναι αδειο το τεποζιτο ενω δεν ειναι.εβγαλα -εβαλα φισα τεποζιτου, αποσυνδεσα τη μπαταρια για να μηδενισει αλλα παλι τιποτα.καμια ιδεα μηπως;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
massai
gold member
gold member
massai

Ηλικία : 50
Τόπος : Ίλιον
Registration date : 03/11/2008

Προβλημα του Δεικτης Βενζινης (Solved)  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Προβλημα του Δεικτης Βενζινης (Solved)    Προβλημα του Δεικτης Βενζινης (Solved)  Icon_minitimeΤρι Αυγ 23 2016, 12:06

mikev έγραψε:
Επαναφερω κ εγω το θεμα για ενα δικο μου προβλημα.υστερα απο το τελευταιο σερβις που εβγαλα το τεποζιτο για να καθαρισω το φιλτρο ,ο δεικτης της βενζινης αναβοσνηνει σαν να ειναι αδειο το τεποζιτο ενω δεν ειναι.εβγαλα -εβαλα φισα τεποζιτου, αποσυνδεσα τη μπαταρια για να μηδενισει αλλα παλι τιποτα.καμια ιδεα μηπως;

Καλησπέρα φίλε μου
Το πρόβλημα που περιγράφεις μοιάζει να οφείλεται στο φλοτέρ της αντλίας.
Πιθανότατα κάπου έχει μαγκώσει - σκαλώσει και δεν μετακινείται όπως πρέπει αναλόγως της στάθμης της βενζίνης.
Βαβούρα το ξέρω αλλά μάλλον πρέπει να λύσεις πάλι τεπόζιτο να βγάλεις τρόμπα και να ελένξεις οτι όλα μέσα είναι όπως πρέπει.

Εμένα το τελευταίο διάστημα (5-6 μήνες), όταν βάζω βενζίνη (φουλάρω πάντα) μου δείχνει οτι δεν έχει βενζίνη (αναβοσβήνει η παύλα) και στην πορεία ανεβάζει παύλες σταδιακά και δείχνει κανονικά φουλ What a Face
Πως είναι ο αναλογικός δείκτης στα αυτοκίνητα ρεπαιδί μου που ανεβαίνει αργά, ε, κάπως έτσι Surprised
Έχει τύχει σε άλλον;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 

Προβλημα του Δεικτης Βενζινης (Solved)

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 

 Παρόμοια θέματα

+
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ-ΑΝΑΒΑΤΗΣ :: Ηλεκτρικά-
Μετάβαση σε: