Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΕικονοθήκηLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση

Μοιραστείτε | 
 

 σκαλες στη μανέτα φρένου

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
stam
gold member
gold member
stam

Ηλικία : 39
Τόπος : πάνω στη σέλα...
Registration date : 19/11/2009

σκαλες στη μανέτα φρένου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: σκαλες στη μανέτα φρένου   σκαλες στη μανέτα φρένου Icon_minitimeΤρι Μάης 06 2014, 12:50


πρόκειται για το vstrom του κολλητού. K8 αυτό με τα +5 άλογα, κάνει σκάλες στη μανέτα του φρένου με αποτέλεσμα να κολλάει βαθμιδωτά το φρένο. λέω να ξεκινήσω με έλεγχο στις δαγκάνες να δω αν έχουν πιάσει μάκα, αν και θεωρώ πιο πιθανό να φταίει η τρόμπα. Αν δεν έχουν κάτι επιλήψιμο οι δαγκάνες, και φανεί πρόβλημα στην τρόμπα, πάμε κατευθείαν σε αλλαγή τρόμπας με μεγαλύτερη, (για επίλυση προβλήματος αλλά και αναβάθμιση, με προοπτική τις τετραπίστονες). Αν δεν είναι ούτε εκεί το πρόβλημα, μάλλον θα κοιτάξουμε την μονάδα του ABS αν και το κόβω εντελώς απίθανο να φταίει για τα σκαλώματα στη μανέτα... είναι εμφανές ότι φταίει η τρόμπα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτης
Επισκέπτης



σκαλες στη μανέτα φρένου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: σκαλες στη μανέτα φρένου   σκαλες στη μανέτα φρένου Icon_minitimeΤρι Μάης 06 2014, 13:29

Κι εμενα μου ειχε εμφανιστει για κανα δυο φεγγαρια.
Πολυ σπαστικο, αλλα δεν ειχα χρονο να το κοιταξω.
Εφυγε απο μονο του, νομιζω μετα απο πλυσιμο που της εκανα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
apogt
moderator
moderator
apogt

Ηλικία : 45
Τόπος : Άνοιξη
Registration date : 19/03/2011

σκαλες στη μανέτα φρένου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: σκαλες στη μανέτα φρένου   σκαλες στη μανέτα φρένου Icon_minitimeΤρι Μάης 06 2014, 13:35

stam έγραψε:

πρόκειται για το vstrom του κολλητού. K8 αυτό με τα +5 άλογα, κάνει σκάλες στη μανέτα του φρένου με αποτέλεσμα να κολλάει βαθμιδωτά το φρένο. λέω να ξεκινήσω με έλεγχο στις δαγκάνες να δω αν έχουν πιάσει μάκα, αν και θεωρώ πιο πιθανό να φταίει η τρόμπα. Αν δεν έχουν κάτι επιλήψιμο οι δαγκάνες, και φανεί πρόβλημα στην τρόμπα, πάμε κατευθείαν σε αλλαγή τρόμπας με μεγαλύτερη, (για επίλυση προβλήματος αλλά και αναβάθμιση, με προοπτική τις τετραπίστονες). Αν δεν είναι ούτε εκεί το πρόβλημα, μάλλον θα κοιτάξουμε την μονάδα του ABS αν και το κόβω εντελώς απίθανο να φταίει για τα σκαλώματα στη μανέτα... είναι εμφανές ότι φταίει η τρόμπα.

To πιθανότερο είναι ότι θέλει ένα καθάρισμα ή μία επισκευή η τρόμπα του.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
K0k0$
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic
K0k0$

Ηλικία : 44
Τόπος : Αθηνα
Registration date : 06/06/2011

σκαλες στη μανέτα φρένου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: σκαλες στη μανέτα φρένου   σκαλες στη μανέτα φρένου Icon_minitimeΤρι Μάης 06 2014, 14:25

Κερμιτ, μου ειχε εμφανιστει κι εμενα στο συγχωρεμενο. Ποτε δεν καταλαβα ακριβως τι εφταιγε καθως εφυγε μετα απο λυσιμο/καθαρισμα/ρεκτιφιε της αντλιας.

Υπαρχουν 3 πιθανα σημεια που σκαλωνει:

1) Στην επαφη μανετας/εξωτερικης κεφαλης εμβολου, με τον καιρο τρωγεται και κανει σκαλακια.

2) Στην εξωτερικη φουσκα προστασιας απο σκονες της κεφαλης του εμβολου, αυτη που βλεπεις χωρις να λυσεις την αντλια, ενα τσιμουχακι ειναι. Αυτο με μια οδοντογλυφιδα βγαινει και χωρις να λυσεις την αντλια, απλα θελει προσοχη μην το σκισεις.

3) Στην εσωτερικη τσιμουχα της αντλιας, αυτη θελει λυσιμο της αντλιας και καθαρισμα, καθως πιανει μακα με τον καιρο.


Τα 1 και 2 ειναι ευκολο να τα τσεκαρεις και να τα επισκευασεις χωρις να λυσεις ουτε βιδα, αντε να χρειαστει να βγαλεις τη μανετα. Το 1) με ενα ντουκοχαρτο/ψιλη λιμα και το 2) οπως ειπα με οδοντογλυφιδα. Δοκιμασε τα, γιατι οι υποψιες μου πανε στο (2), που μαζευει μπιχλα ή/και διπλωνει περιεργα και δεν επιτρεπει στην κεφαλη να κινηθει σωστα, την ζοριζει μονοπλευρα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gfatour

gfatour

Τόπος : Αθήνα
Registration date : 13/03/2014

σκαλες στη μανέτα φρένου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: σκαλες στη μανέτα φρένου   σκαλες στη μανέτα φρένου Icon_minitimeΤρι Μάης 06 2014, 17:37

Κι εμενα μου εκανε σκαλακι και μου το διορθωσανε στον Σταθη..με καθαρισμα και λαδωμα καπου στην μανετα..δεν ειδα που ακριβως
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
koymentakos
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
koymentakos

Ηλικία : 43
Τόπος : Αθηνα
Registration date : 17/03/2009

σκαλες στη μανέτα φρένου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: σκαλες στη μανέτα φρένου   σκαλες στη μανέτα φρένου Icon_minitimeΤρι Μάης 06 2014, 22:45

+1150 στον Αραβα!

Οτι σας ειπε,και αν σε περιπτωση εχετε αλλαξει μανετες με αφτερμαρκετ αλουμινιου ειχαν ενα θεμα τρογωντουσαν γρηγορα στο σημειο επαφης με το εμβολο και φτιαχνανε δοντι.Λιγο τριψιμο με ψιλο ντουκοχαρτο ισα να γυαλισει λιγο ,γρασακι στο σημειο επαφης με το εμβολο και εφτιαχνε παλι.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NASOS_p
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
NASOS_p

Ηλικία : 43
Τόπος : Πυργος Ηλειας
Registration date : 07/05/2011

σκαλες στη μανέτα φρένου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: σκαλες στη μανέτα φρένου   σκαλες στη μανέτα φρένου Icon_minitimeΚυρ Μάης 11 2014, 13:06

Παιδια πριν πατε σε δυσκολα ψαξιματα να πω οτι κι εγω ειχα κολληματα στη μανετα αλλα ΔΕΝ ηταν κατι σοβαρο.Η μανετα κολλουσε κατα την τριβη της με το σιδερο στο οποιο ειναι βιδωμενη.Εκει εχει γρασο απο το εργοστασιο αλλα λογω σκονης πιανει μουργα κι αρχιζουν τα κολληματα.Ελυσα χουφτα, εβγαλα μανετα κ την πηρα στο χερι.Την καθαρισα καλα καθως και το εσωτερικο του μεταλου πανω στο οποιο βιδωνει κι εβαλα γρασο και στη μανετα αλλα και στο εσωτερικο του μεταλλου αυτου.Εκτοτε η μανετα δεν κολλαει.Αυτο το εχω κανει εδω κ εναμιση χρονο.Για δοκιμαστε το πριν πατε σε κατι αλλο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
big_driver
Member
Member
big_driver

Ηλικία : 52
Τόπος : Αθηνα
Registration date : 24/10/2008

σκαλες στη μανέτα φρένου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: σκαλες στη μανέτα φρένου   σκαλες στη μανέτα φρένου Icon_minitimeΚυρ Μάης 11 2014, 14:29

NASOS_p έγραψε:
Παιδια πριν πατε σε δυσκολα ψαξιματα να πω οτι κι εγω ειχα κολληματα στη μανετα αλλα ΔΕΝ ηταν κατι σοβαρο.Η μανετα κολλουσε κατα την τριβη της με το σιδερο στο οποιο ειναι βιδωμενη.Εκει εχει γρασο απο το εργοστασιο αλλα λογω σκονης πιανει μουργα κι αρχιζουν τα κολληματα.Ελυσα χουφτα, εβγαλα μανετα κ την πηρα στο χερι.Την καθαρισα καλα καθως και το εσωτερικο του μεταλου πανω στο οποιο βιδωνει κι εβαλα γρασο και στη μανετα αλλα και στο εσωτερικο του μεταλλου αυτου.Εκτοτε η μανετα δεν κολλαει.Αυτο το εχω κανει εδω κ εναμιση χρονο.Για δοκιμαστε το πριν πατε σε κατι αλλο.


+650 κι εγω αυτο ειχα κανει και ειναι...... βιιλουδο τωρα!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 

σκαλες στη μανέτα φρένου

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 

 Παρόμοια θέματα

+
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ-ΑΝΑΒΑΤΗΣ :: Φρένα-Μετάδοση-
Μετάβαση σε: