Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΕικονοθήκηLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση

Μοιραστείτε | 
 

 Λάδια Da Vinci

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Highlander
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
Highlander

Ηλικία : 49
Τόπος : Πάτρα
Registration date : 30/05/2011

Λάδια Da Vinci - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λάδια Da Vinci   Λάδια Da Vinci - Σελίδα 3 Icon_minitimeΤρι Αυγ 11 2015, 07:31

1500 χλμ με αυτά τα λάδια και δεν έχει κάψει σταγόνα.
Να ανησυχώ γιατρέ μου ;

Εντάξει, όσο αφορά τις ταχύτητες, κουμπώνουν λιιιιίγο πιο μαλακά, αλλά όχι τπτ τρελό.
Επιπλέον εντυπώσεις, στο άμεσο μέλλον.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.gr
Miskin
Member
Member
Miskin

Τόπος : ΑΘΗΝΑ
Registration date : 25/05/2008

Λάδια Da Vinci - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λάδια Da Vinci   Λάδια Da Vinci - Σελίδα 3 Icon_minitimeΤρι Αυγ 11 2015, 13:22

Χωρίς να έχω κάποια εμπειρία με το συγκεκριμένο λιπαντικό, μου κάνει εντύπωση που το εμπιστεύεστε τη στιγμή που δεν υπάρχει καμία αναφορά στο διαδίκτυο εκτός Ελλάδος, για αυτό.
Μπορεί να είναι και γαμώ τα λάδια, απλώς λέω...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
aris_n
gold member
gold member
aris_n

Ηλικία : 43
Τόπος : Άθενς
Registration date : 08/04/2008

Λάδια Da Vinci - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λάδια Da Vinci   Λάδια Da Vinci - Σελίδα 3 Icon_minitimeΤρι Αυγ 11 2015, 13:31

Miskin έγραψε:
Χωρίς να έχω κάποια εμπειρία με το συγκεκριμένο λιπαντικό, μου κάνει εντύπωση που το εμπιστεύεστε τη στιγμή που δεν υπάρχει καμία αναφορά στο διαδίκτυο εκτός Ελλάδος, για αυτό.
Μπορεί να είναι και γαμώ τα λάδια, απλώς λέω...

Σωστός ο προβληματισμός. Για χάριν της κουβέντας να αντιστρέψω λίγο το ερώτημα; Εμένα μου κάνει εντύπωση πως ο κόσμος εμπιστεύεται ενα επώνυμο λιπαντικό, με βάση αυτά που διαβάζει στο διαδίκτυο, εντός και εκτός Ελλάδας και όχι την καθημερινή εμπειρία του που μπορεί να είναι οτι το σασμάν κοπανάει ή οτι καίει λάδια το μοτέρ. Υπάρχει συγκεκριμένο παράδειγμα για γνωστότατη μάρκα λιπαντικών που τα φοράει το 80% των μοτοσυκλετών που κυκλοφορούν σήμερα (Ενδεικτικό το ποσοστό, μην το πάρετε τοις μετρητοίς).
Όπως διαβάζεις παραπάνω, τα γραφόμενα είναι απο χρήστες των λαδιών σε πραγματικές συνθήκες για μια πλειάδα χιλιομέτρων. Απο πολύ λίγα μέχρι αρκετά χιλιόμετρα. Αν διαβάσεις επίσης κριτικές απο BMWδάκηδες θα δεις οτι στην κοινότητα τους είναι πολύ διαδεδομένο λάδι το DaVinci και μάλιστα για κάποια μονοκύλινδρα μοντέλα είναι μονόδρομος.

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Miskin
Member
Member
Miskin

Τόπος : ΑΘΗΝΑ
Registration date : 25/05/2008

Λάδια Da Vinci - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λάδια Da Vinci   Λάδια Da Vinci - Σελίδα 3 Icon_minitimeΤρι Αυγ 11 2015, 13:36

Σωστό αυτό που γράφεις αλλά δεν απαντά στην ερώτηση μου που στην ουσία είναι, που κατασκευάζονται αυτά τα λιπαντικά.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
aris_n
gold member
gold member
aris_n

Ηλικία : 43
Τόπος : Άθενς
Registration date : 08/04/2008

Λάδια Da Vinci - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λάδια Da Vinci   Λάδια Da Vinci - Σελίδα 3 Icon_minitimeΤρι Αυγ 11 2015, 13:40

Miskin έγραψε:
Σωστό αυτό που γράφεις αλλά δεν απαντά στην ερώτηση μου που στην ουσία είναι, που κατασκευάζονται αυτά τα λιπαντικά.

Βασικά δεν προκύπτει απο το πιο πάνω σου ποστ οτι η ερώτηση σου είναι "Που κατασκευάζονται αυτά τα λιπαντικά", γι'αυτο και δεν απάντησα σε αυτό. Εδώ όμως που παραθέτεις ξεκάθαρα αυτό που στην πραγματικότητα θες να ρωτήσεις, η απάντηση απο εμένα είναι "δεν ξέρω με βεβαιότητα". Αυτό που πιθανολογώ όμως είναι οτι κατασκευάζονται στην Ελλάδα και είναι προιόν ανακύκλωσης λαδιών. Χωρίς πάλι να είμαι σίγουρος γι' αυτό, όπως γράφω και πιο πάνω, πιθανολογώ. Ελπίζω να σε κάλυψα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Miskin
Member
Member
Miskin

Τόπος : ΑΘΗΝΑ
Registration date : 25/05/2008

Λάδια Da Vinci - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λάδια Da Vinci   Λάδια Da Vinci - Σελίδα 3 Icon_minitimeΤρι Αυγ 11 2015, 13:49

Το ίδιο φαντάστηκα και γω, ότι είναι προϊόν ανακύκλωσης. Δεν είναι κακό, απλώς ο κατασκευαστής θα έπρεπε να δίνει περισσότερες πληροφορίες.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
stam
gold member
gold member
stam

Ηλικία : 39
Τόπος : πάνω στη σέλα...
Registration date : 19/11/2009

Λάδια Da Vinci - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λάδια Da Vinci   Λάδια Da Vinci - Σελίδα 3 Icon_minitimeΤρι Αυγ 11 2015, 15:07

http://www.x1r.gr/index.php

www.davinci.gr

σήμερα τα αγόρασα κι εγώ και θα τα τοποθετήσω το απόγευμα.
κι εμένα μου κάνει λίγο εταιρία μαϊμού καθώς δεν έχει τίποτα επισημότερο από τις σελίδες που παραθέτω επάνω.
πιθανόν να είναι εταιρία φασόν, αγοράζει λάδι από αλλού και το πουλάει στο εμπόριο, με ένα "ψαγμένο" όνομα....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Miskin
Member
Member
Miskin

Τόπος : ΑΘΗΝΑ
Registration date : 25/05/2008

Λάδια Da Vinci - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λάδια Da Vinci   Λάδια Da Vinci - Σελίδα 3 Icon_minitimeΤρι Αυγ 11 2015, 15:27

stam έγραψε:
http://www.x1r.gr/index.php

www.davinci.gr

σήμερα τα αγόρασα κι εγώ και θα τα τοποθετήσω το απόγευμα.
κι εμένα μου κάνει λίγο εταιρία μαϊμού καθώς δεν έχει τίποτα επισημότερο από τις σελίδες που παραθέτω επάνω.
πιθανόν να είναι εταιρία φασόν, αγοράζει λάδι από αλλού και το πουλάει στο εμπόριο, με ένα "ψαγμένο" όνομα....
Ποιο τύπο πήρες και πόσο αν επιτρέπεται;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mateo1
Member
Member
mateo1

Ηλικία : 45
Registration date : 06/11/2012

Λάδια Da Vinci - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λάδια Da Vinci   Λάδια Da Vinci - Σελίδα 3 Icon_minitimeΤρι Αυγ 11 2015, 17:44

ωπα μισο...
το προιον επανω δεν εχει barcode?
δεν αναγραφει χωρα προελευσης η χωρα κατασκευης?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
metallidhs
Member
Member
metallidhs

Ηλικία : 41
Τόπος : Σέρρες
Registration date : 26/06/2011

Λάδια Da Vinci - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λάδια Da Vinci   Λάδια Da Vinci - Σελίδα 3 Icon_minitimeΤρι Αυγ 11 2015, 18:45

mateo1 έγραψε:
ωπα μισο...
το προιον επανω δεν εχει barcode?
δεν αναγραφει χωρα προελευσης η χωρα κατασκευης?

πανω γράφει εταιρία "ANATRON"
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
rafel
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast


Ηλικία : 34
Τόπος : Άγιοι Ανάργυροι - Σαλαμίνα
Registration date : 19/09/2014

Λάδια Da Vinci - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λάδια Da Vinci   Λάδια Da Vinci - Σελίδα 3 Icon_minitimeΤρι Αυγ 11 2015, 20:05

Super dynamic και μαγικο ζουμι (διαρκει 70000χλμ) για μην ψαχνετε τι εχετε βαλει μεσα στο μοτερ σας!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mateo1
Member
Member
mateo1

Ηλικία : 45
Registration date : 06/11/2012

Λάδια Da Vinci - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λάδια Da Vinci   Λάδια Da Vinci - Σελίδα 3 Icon_minitimeΤρι Αυγ 11 2015, 20:12

metallidhs έγραψε:
mateo1 έγραψε:
ωπα μισο...
το προιον επανω δεν εχει barcode?
δεν αναγραφει χωρα προελευσης η χωρα κατασκευης?

πανω γράφει εταιρία "ANATRON"

barcode δεν εχει?
και δεν γραφει χωρα προελευσης ξαναρωταω?
και πως τα πουλανε?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτης
Επισκέπτης



Λάδια Da Vinci - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λάδια Da Vinci   Λάδια Da Vinci - Σελίδα 3 Icon_minitimeΤρι Αυγ 11 2015, 22:03

Σήμερα το απόγευμα αγόρασα τα λάδια από τον κύριο Γεράσιμο,ο οποίος ήταν εξυπηρετικότατος και τα άλλαξα μαζι με φίλτρο και τη βοήθεια του Μηνά κατευθείαν.Απο τα πρώτα χιλιόμετρα νιώθω αισθητή διαφορά ελπιζω να μη μ κάψει σταγόνα και να κρατήσουν.Θα επανέλθω με νεότερες εντυπώσεις μετά απο χιλιόμετρα

Ρώτησα επίσης τον κ.Γερασιμο για την προέλευση των λαδιών και μ ειπε το εξης.Περιέχει το αμερικανικό συστατικό x1r που εμπορεύεται από Αμερική και μόνος του με δικά του λάδια φτιάχνει το μείγμα και τα συσκευάζει σε δικά του μπουκάλια με τη δική του φίρμα στο εργαστήριο του στο Βύρωνα στην εταιρεία Anatron

Με λίγα λόγια είδαμε και τα επώνυμα που κοπανάνε το σασμαν και χάνουν την ουσία τους απο τα 2000χλμ βλέπε motul Belray castrol κοκ

Δεν είναι κακό να δοκιμάσουμε και κάτι διαφορετικό.Εγώ δοκίμασα motul αλλά και τα superdynamic + το αντιτριβικό αλλά δεν μ ικανοποίησαν.Αποφάσισα να δοκιμάσω λοιπόν τα davinci αφού όλοι γράφουν τα καλυτερα και καλυπτουν τις προδιαγραφές API σύμφωνα με τη suzuki

Υ.Γ Μάνθο barcode δεν έχει
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
rafel
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast


Ηλικία : 34
Τόπος : Άγιοι Ανάργυροι - Σαλαμίνα
Registration date : 19/09/2014

Λάδια Da Vinci - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λάδια Da Vinci   Λάδια Da Vinci - Σελίδα 3 Icon_minitimeΤρι Αυγ 11 2015, 22:16

εμενα παντως ποιυ καιει λαδια (πολλα) με dynamic και ζουμι meta apo 2500χλμ οπου το μηχανακι δουλευει παρα πολυ στα κοκκινα!!!! δεν εχει καψει σταγονα την ωρα που με αλλα υγρα ειχα ηδη καψει 400ml στα ιδια χλμ
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτης
Επισκέπτης



Λάδια Da Vinci - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λάδια Da Vinci   Λάδια Da Vinci - Σελίδα 3 Icon_minitimeΤρι Αυγ 11 2015, 22:19

Εμένα πάλι έγινε το αντίθετο

Με τα motul δεν έκαιγε σταγόνα και με τα dynamic + ματζουνι,μ έκαψε σε 2000χλμ 300ml χωρίς να το πηγαίνω στα κόκκινα απλα ολα ηταν μεσα στην πόλη

Τώρα έκανα αλλαγή στα 2500χλμ και βλέπουμε
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mateo1
Member
Member
mateo1

Ηλικία : 45
Registration date : 06/11/2012

Λάδια Da Vinci - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λάδια Da Vinci   Λάδια Da Vinci - Σελίδα 3 Icon_minitimeΤρι Αυγ 11 2015, 23:22

σορρυ κιόλας και δεν θέλω να το παίζω πονηρός αλλα προιον που δεν αναγραφει ξεκάθαρα συστατικά και χωρα προέλευσης ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ και ΚΑΚΩΣ ΠΩΛΕΙΤΑΙ..
ίσως να είναι τα καλύτερα λαδια..δεν το ξέρω.. αλλα...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
st3f

st3f

Ηλικία : 35
Τόπος : ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Registration date : 12/11/2012

Λάδια Da Vinci - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λάδια Da Vinci   Λάδια Da Vinci - Σελίδα 3 Icon_minitimeΤετ Αυγ 12 2015, 00:42

Και εγώ αυτή τη φορά στο μεγάλο σέρβις αυτά έβαλα, μου τα σύστησε ο μηχανικός μου, μου είπε καλά λόγια γι'αυτα και πως τα δουλεύει καιρο, δεν ειχα να χαςω Κάτι με το να τα δοκιμάσω η τιμή ήταν πάνω κάτι η ίδια. μέχρι στιγμής έχω κάνει περίπου 1000 χλμ ,οι ταχύτητες μπορώ να πω κουμπωμουν πιο γλυκά σε σχέση με τα προηγούμενα που εβαζα (motul)..θα δείξει παρακατω
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
lmb990
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
lmb990

Ηλικία : 34
Τόπος : ATHENS GREECE
Registration date : 01/06/2013

Λάδια Da Vinci - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λάδια Da Vinci   Λάδια Da Vinci - Σελίδα 3 Icon_minitimeΤετ Αυγ 12 2015, 01:06

Γιαννη εισαι ο επομενος!!! Δοκιμασε τσ αξιζει.. δεν εχεις να χασεις τιποτα!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Highlander
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
Highlander

Ηλικία : 49
Τόπος : Πάτρα
Registration date : 30/05/2011

Λάδια Da Vinci - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λάδια Da Vinci   Λάδια Da Vinci - Σελίδα 3 Icon_minitimeΤετ Αυγ 12 2015, 08:25

Τα λάδια είναι πάρα πολλά χρόνια.
Υπάρχουν από τις αρχές του 1990.
Το μέλλον θα δείξει τι παίζει.
Προσωπικά για την ώρα είμαι ευχαριστημένος στο 80%.
Θα ήθελα να μην κοπάναγε το κιβώτιο, όμως παίζει να είναι και άλλο θέμα, π.χ. ρύθμιση συμπλέκτη από το σκουλήκι και να κάνει έτσι.

Δεν έχει κάψει ούτε σταγόνα όμως, το λέω ξανά.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.gr
Επισκέπτης
Επισκέπτης



Λάδια Da Vinci - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λάδια Da Vinci   Λάδια Da Vinci - Σελίδα 3 Icon_minitimeΤετ Αυγ 12 2015, 12:02

Highlander παλια σου καιγε;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
liakosvol
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
liakosvol

Ηλικία : 59
Registration date : 05/10/2010

Λάδια Da Vinci - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λάδια Da Vinci   Λάδια Da Vinci - Σελίδα 3 Icon_minitimeΤετ Αυγ 12 2015, 12:12

Εμένα απο το 2005 που το έχω δεν καίει σταγόνα!!!!! Και έχω δοκιμάσει διάφορα λάδια.Τώρα βάζω τα Ipon Roand Twin....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
lmb990
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
lmb990

Ηλικία : 34
Τόπος : ATHENS GREECE
Registration date : 01/06/2013

Λάδια Da Vinci - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λάδια Da Vinci   Λάδια Da Vinci - Σελίδα 3 Icon_minitimeΤετ Αυγ 12 2015, 12:55

Highlander ειναι 99,9% η ρυθμιση του συμπλεκτη... τα συγκεκριμενα δεν κοπσνανε κσθολου...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Highlander
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
Highlander

Ηλικία : 49
Τόπος : Πάτρα
Registration date : 30/05/2011

Λάδια Da Vinci - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λάδια Da Vinci   Λάδια Da Vinci - Σελίδα 3 Icon_minitimeΠεμ Αυγ 13 2015, 07:35

BLaCkXs.... έγραψε:
Highlander παλια σου καιγε;
Έπαιρνα τετράλιτρο BelRay και σε κάθε αλλαγή έμενε 0,5l στο δοχείο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.gr
lmb990
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
lmb990

Ηλικία : 34
Τόπος : ATHENS GREECE
Registration date : 01/06/2013

Λάδια Da Vinci - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λάδια Da Vinci   Λάδια Da Vinci - Σελίδα 3 Icon_minitimeΠεμ Αυγ 13 2015, 10:38

Πιο πολυ κι απ την βενζινη...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
aris_n
gold member
gold member
aris_n

Ηλικία : 43
Τόπος : Άθενς
Registration date : 08/04/2008

Λάδια Da Vinci - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λάδια Da Vinci   Λάδια Da Vinci - Σελίδα 3 Icon_minitimeΠεμ Αυγ 13 2015, 12:29

Highlander έγραψε:
BLaCkXs.... έγραψε:
Highlander παλια σου καιγε;
Έπαιρνα τετράλιτρο BelRay και σε κάθε αλλαγή έμενε 0,5l στο δοχείο.

Άαααααλλα εκθειασμένα λάδια απο εκεί τα Bel Ray...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 

Λάδια Da Vinci

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 

 Παρόμοια θέματα

+
Σελίδα 3 από 4Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ-ΑΝΑΒΑΤΗΣ :: Υγρά....& φίλτρα-
Μετάβαση σε: