Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΕικονοθήκηLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση

Μοιραστείτε | 
 

 Λαμπες ΡΙΑΑ αντι για ξενον

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
REDPOWER
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
REDPOWER

Ηλικία : 42
Τόπος : Μυτιλήνη
Registration date : 27/05/2012

Λαμπες ΡΙΑΑ αντι για ξενον - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λαμπες ΡΙΑΑ αντι για ξενον   Λαμπες ΡΙΑΑ αντι για ξενον - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Απρ 28 2014, 00:48

Ρε παιδες μεχρι εδω φτανει........Ο Γιαννης ποτε θα μαθει αυτο που θελει δηλαδη???Ελεος...Καθαρισμα plz..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Χείρων
Member
Member
Χείρων

Ηλικία : 59
Registration date : 30/08/2013

Λαμπες ΡΙΑΑ αντι για ξενον - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λαμπες ΡΙΑΑ αντι για ξενον   Λαμπες ΡΙΑΑ αντι για ξενον - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Απρ 28 2014, 01:00

LARRY έγραψε:
Το μοναδικό πρόβλημα που μου έχει βγάλει η μηχανή από το 2004 είναι καμμένες επαφές μεσαίας και μεγάλης σκάλας στην φύσα των φώτων. Άρα το τι θέλει και το τι την κάνουμε να θέλει,το ξέρω λίγο καλύτερα.
Και ναι όσοι έχουμε φτιάξει τα φρένα και τις αναρτήσεις το κάνουμε για να ξύνουμε σκουλαρίκι στις στροφές.Την πρόφαση ψάχναμε!
Α, και το lada μπορεί να πάει με 140. Τα στάνταρ τα τηρεί θεωρητικά. Οδηγά το με τόσα να σε δω.
Τελοσπαντων το κάναμε σωβρακο το topic του παιδιού.

Δηλαδή φίλε Larry βάζει κανείς ρελέ έχοντας κατά νου να προστατέψει τις επαφές του; Αυτό νομίζω έρχεται τελευταίο και αν...σε προτεραιότητα. Και κακώς κατα τη γνώμη μου.
Οι επαφές δεν είναι πρόβλημα κατα την Suzuki γιατί μέχρι να καούν, οι καταναλωτές μοτοσυκλετών σε ΗΠΑ Ιαπωνία και αλλού στις μεγάλες αγορές θα έχουν ήδη αλλάξει μοτοσυκλέτα στην πλειοψηφία τους. Και πάλι κακώς κατα την γνώμη μου αλλά τυπικά δεν μπορούμε να μιλάμε για ελλατωματικό εξάρτημα. Δουλεύουν σωστά για μερικές δεκάδες χιλιάδες χλμ.

Αυτό που είπα για τις προφάσεις Larry ισχύει σε πολύ μεγάλο βαθμό και μην προσπαθεις να το γελοιποιήσεις. Φρένα βελτιώνεις για να νοιώθεις πιο άνετα οδηγώντας. Κι όσο πιο άνετα νοιώθεις τόσο πιο γρήγορα πας. Ακόμα και ασυναίσθητα. Άρα μία ή άλλη.

Και η ένστασή μου αρχικά δεν προέκυψε για τις ίδιες τις βελτιώσεις. Κι εγώ έχω κάνει και κάνω βελτιώσεις. Ήδη αγόρασα γέφυρα για το μπροστινό και ενδιαφέρομαι για τα ιντιμ..ύδια πως διάολο τα λένε... Η ένστασή μου αφορά στην γρίνια στον σνομπισμό και στην απαξία πολλών "γρήγορων" εξ ημών του σιναφιού. Γιατί είναι σνομπισμός να ισχυρίζεται κάποιος πως μια σύγχρονη μοτοσυκλέτα των 10 χιλιάδων ευρώ έχει ανεπαρκή φρένα και πρέπει να αλλαχτούν πάραυτα. Το μυαλό μου πάει κατευθείαν πως θέλει να κάνει καγκουριές και ...ντρέπεται να το πει. Εδώ κολλάνε και οι προφάσεις. Και οι καγκουριές είναι μέσα στο παιχνίδι της ζωής. Αλλά ας είμαστε ειλικρινείς τουλάχιστον με τον εαυτό μας.
Δεν ξέρω πόσοι απο σας έχετε καβαλήσει μηχανή με ταμπούρα μπρος πίσω σε κατάβαση αντιπυρικής για να δείτε τι σημαίνει κακό φρένο - καλό φρένο. Αν κρίνω απ την ηλικίας σας μάλλον δεν έχετε...

Αυτό με το Lada πάλι τι επιχείρημα είναι; Τα Lada ξεπερνούσαν τα 140 ήδη από την δεκαετία του 70. Προσωπικά δεν έτυχε να πάω κάποιο Lada. Αλλά έχω πάει Yugo 45 άφτιαχτο με 170 σε μεγάλη κατηφόρα. Η πλάκα ήταν όταν κάποια στιγμή θέλησα να δω πως φρενάρει με τα φρένα του χωρίς υποβοηθηση. Και φυσικά ήταν σα να μην έχει φρένα. Το yugo έφταιγε; Το καημένο σε όλες τις νορμαλ περιπτώσεις μια χαρά σταματούσε.

Για το σώβρακο συμφωνώ απόλυτα αλλά αυτά έχει ο δημόσιος διάλογος.


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
REDPOWER
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
REDPOWER

Ηλικία : 42
Τόπος : Μυτιλήνη
Registration date : 27/05/2012

Λαμπες ΡΙΑΑ αντι για ξενον - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λαμπες ΡΙΑΑ αντι για ξενον   Λαμπες ΡΙΑΑ αντι για ξενον - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Απρ 28 2014, 01:03

Απλο,απλουστατο γραψιμο δηλαδη...Δεν μπορεις να σεβαστεις το γεγονος οτι εχει γινει σωβρακο ενα νημα ενος μελους της κοινοτητας μας και πολυ απλα αν θελεις να πεις το οτιδηποτε και σε οποιονδηποτε να το κανεις μεσω πμ???
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Χείρων
Member
Member
Χείρων

Ηλικία : 59
Registration date : 30/08/2013

Λαμπες ΡΙΑΑ αντι για ξενον - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λαμπες ΡΙΑΑ αντι για ξενον   Λαμπες ΡΙΑΑ αντι για ξενον - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Απρ 28 2014, 01:05

Γιάννη, σε "ζηλεύω" για το ντουκάτι σου! Εκτός από όμορφο πρέπει να είναι και καλύτερο από το στρώμα σε πολλά. Σε κάποια ας μην είναι δεν πειράζει. Να μην σε αγχώνει αυτό. Να χαίρεσαι τα καλύτερά του και να παραβλέπεις τα "ελαττώματα".
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Χείρων
Member
Member
Χείρων

Ηλικία : 59
Registration date : 30/08/2013

Λαμπες ΡΙΑΑ αντι για ξενον - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λαμπες ΡΙΑΑ αντι για ξενον   Λαμπες ΡΙΑΑ αντι για ξενον - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Απρ 28 2014, 01:08

REDPOWER έγραψε:
Απλο,απλουστατο γραψιμο δηλαδη...Δεν μπορεις να σεβαστεις το γεγονος οτι εχει γινει σωβρακο ενα νημα ενος μελους της κοινοτητας μας και πολυ απλα αν θελεις να πεις το οτιδηποτε και σε οποιονδηποτε να το κανεις μεσω πμ???

Οχι!

Προσωπικά δεν έχω με κανένα για να αρχίσω τα πμ. Όλα δημόσια.

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
REDPOWER
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
REDPOWER

Ηλικία : 42
Τόπος : Μυτιλήνη
Registration date : 27/05/2012

Λαμπες ΡΙΑΑ αντι για ξενον - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λαμπες ΡΙΑΑ αντι για ξενον   Λαμπες ΡΙΑΑ αντι για ξενον - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Απρ 28 2014, 01:11

Ωραια τοτε ανοιξε αλλο νημα και κανε οτι θελεις εδω ειναι αλλου παιδιου νημα που θελει βοηθεια και αποψεις για κατι συγκεκριμενο και οχι για οτι του ερθει του καθενος.Εχω αδικο??????
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Χείρων
Member
Member
Χείρων

Ηλικία : 59
Registration date : 30/08/2013

Λαμπες ΡΙΑΑ αντι για ξενον - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λαμπες ΡΙΑΑ αντι για ξενον   Λαμπες ΡΙΑΑ αντι για ξενον - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Απρ 28 2014, 01:24

Άδικο δεν έχεις, είπαμε το κάναμε σώβρακο. Αλλά ταυτόχρονα ο Γιάννης πήρε σχεδόν ότι απάντηση λύση ήταν δυνατή για το πρόβλημά του από όλους μας. Αυτό μην το παραβλέπεις. Τι άλλο να του προτείνει κανείς;

Από εκεί και πέρα έτσι είναι ο ανοιχτός διάλογος. Συμβαίνουν αυτά.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
REDPOWER
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
REDPOWER

Ηλικία : 42
Τόπος : Μυτιλήνη
Registration date : 27/05/2012

Λαμπες ΡΙΑΑ αντι για ξενον - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λαμπες ΡΙΑΑ αντι για ξενον   Λαμπες ΡΙΑΑ αντι για ξενον - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Απρ 28 2014, 01:33

Καλα αστο οτι πεις...Καλο βραδυ..Keep the troll away αδερφε...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΓιαννηςΚ9
Member
Member
ΓιαννηςΚ9

Τόπος : ΑΘΗΝΑ
Registration date : 12/11/2009

Λαμπες ΡΙΑΑ αντι για ξενον - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λαμπες ΡΙΑΑ αντι για ξενον   Λαμπες ΡΙΑΑ αντι για ξενον - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Μάης 19 2014, 23:38

Παιδες απο οτι ειδα το θεματακι πηρε φωτια..!! Στο θεμα μου τωρα, αποφασισα να βαλω ξενον στο προτζεκτορα μονο. Δηλαδη στην μεσαια σκαλα μου μονο. Στην μεγαλη σκαλα εχω πολυεδρικο φαναρι, (αν το λεω σωστα) αρα εκει θα βαλω μια λαμπα ΡΙΑΑ και ολα καλα. Σημερα βρεθηκα τυχαια με τον φιλο σαλιγκαρο και μου ειπε για καποιο καλο μαγαζι για ξενον στο Ηρακλειο. Ξερει κανεις μηπως ποιο ειναι, γιατι μου βγαζει καμποσα;; Η μηπως καποιο αλλο γενικοτερα.. Με πμ πειτε μου, μην θεωρηθει και διαφιμηση..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
σαλιγκάρι
gold member
gold member
σαλιγκάρι

Ηλικία : 50
Τόπος : Περιστέρι
Registration date : 11/09/2008

Λαμπες ΡΙΑΑ αντι για ξενον - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λαμπες ΡΙΑΑ αντι για ξενον   Λαμπες ΡΙΑΑ αντι για ξενον - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Μάης 19 2014, 23:51

ελα αγορι μου , ευχαριστημενους φιλους εχω μετα απο τοποθετηση (καλαμποκας-τουμπανος) στο συγκεκριμενο μαγαζι.
http://www.stigmap.gr/view83164-sound-street-athina-irakleio.html
παρε ενα τηλεφωνο να μαθεις τιμες και ενημερωνεις , και αν πας και για τοποθετηση δεν εχεις να χασεις τιποτα να τσιμπησεις και μια προσφορουλα  Wink  για ολους.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΓιαννηςΚ9
Member
Member
ΓιαννηςΚ9

Τόπος : ΑΘΗΝΑ
Registration date : 12/11/2009

Λαμπες ΡΙΑΑ αντι για ξενον - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λαμπες ΡΙΑΑ αντι για ξενον   Λαμπες ΡΙΑΑ αντι για ξενον - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Μάης 19 2014, 23:52

Βεβαιως βεβαιως!! Θα ρωτησω! Ευχαριστω Γιαννο!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Χείρων
Member
Member
Χείρων

Ηλικία : 59
Registration date : 30/08/2013

Λαμπες ΡΙΑΑ αντι για ξενον - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λαμπες ΡΙΑΑ αντι για ξενον   Λαμπες ΡΙΑΑ αντι για ξενον - Σελίδα 2 Icon_minitimeΚυρ Ιουν 01 2014, 14:42

Όταν το κάνεις πες μας και εντυπώσεις από την ξένον στον προτζέκτορα. Θα πρέπει να ταιριάζει καλύτερα απ ότι σε απλό "πολυεδρικο" κάτοπτρο αν και όχι τέλεια. Μένει να το δούμε στην πράξη...

Σχετικά με την ΡΙΑΑ, εγώ στην θέση σου θα έκανα το εξής:
Αφού η εγκατάσταση θα πειραχτεί για να μπει η ξένον, δεν είναι τίποτα να εγκατασταθεί και ένα ρελέ και να τροφοδοτεί την μεγάλη σκάλα από την μπαταρία. Έτσι η τάση που θα φτάνει στην λάμπα θα είναι 1,5-2,5 βολτ περισσότερα. Αυτό θα κάνει ακόμα και την μαμά λάμπα να φέξει σαν ΡΙΑΑ και ακόμα καλύτερα! 
Θα άλλαζα και την λάμπα με μία Philips Xtreme vision +100% που είναι σχεδόν σαν την ΡΙΑΑ σε απόδοση αλλά πολύ φτηνότερη. Έτσι η συνολική απόδοση θα είναι ακόμα καλύτερη απ ότι με ΡΙΑΑ χωρίς ρελέ.

Μπορείς να βάλεις και ρελέ και ΡΙΑΑ, αλλά αν χρησιμοποιείς την μεγάλη σκάλα αρκετά, παζάρεψε καμία πεντάδα σε καλή τιμή για να έχεις να αλλάζεις...

Καλή επιτυχία!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
V-STRONG
Member
Member
V-STRONG

Ηλικία : 54
Τόπος : VARDARIS BEACH
Registration date : 11/10/2010

Λαμπες ΡΙΑΑ αντι για ξενον - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λαμπες ΡΙΑΑ αντι για ξενον   Λαμπες ΡΙΑΑ αντι για ξενον - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Ιουν 02 2014, 01:02

με την αποφαση που πηρες σιγουρα θα βελτιωσεις τον φωτισμο σου για σενα, αλλα οπως και ο ιδιος ειπες θα εισαι ενοχλητικος για τους αλλους (οδηγους). αφου προτζεκτορες και κατοπτρα αλλογονου ειναι ακαταλληλοι για μοναδες xenon...
το να στραβωνουμε τους αλλους ειναι επικινδυνο και για μας τους ιδιους ομως!

η αποψη μου απλα φιλε κ9 και δεν σε στοχοποιω γιατι οι μισοι σχεδον στο forum xenon φορανε.!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΓιαννηςΚ9
Member
Member
ΓιαννηςΚ9

Τόπος : ΑΘΗΝΑ
Registration date : 12/11/2009

Λαμπες ΡΙΑΑ αντι για ξενον - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λαμπες ΡΙΑΑ αντι για ξενον   Λαμπες ΡΙΑΑ αντι για ξενον - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Ιουν 02 2014, 19:49

Χείρων έγραψε:
Όταν το κάνεις πες μας και εντυπώσεις από την ξένον στον προτζέκτορα. Θα πρέπει να ταιριάζει καλύτερα απ ότι σε απλό "πολυεδρικο" κάτοπτρο αν και όχι τέλεια. Μένει να το δούμε στην πράξη...

Σχετικά με την ΡΙΑΑ, εγώ στην θέση σου θα έκανα το εξής:
Αφού η εγκατάσταση θα πειραχτεί για να μπει η ξένον, δεν είναι τίποτα να εγκατασταθεί και ένα ρελέ και να τροφοδοτεί την μεγάλη σκάλα από την μπαταρία. Έτσι η τάση που θα φτάνει στην λάμπα θα είναι 1,5-2,5 βολτ περισσότερα.  Αυτό θα κάνει ακόμα και την μαμά λάμπα να φέξει σαν ΡΙΑΑ και ακόμα καλύτερα! 
Θα άλλαζα και την λάμπα με μία Philips Xtreme vision +100% που είναι σχεδόν σαν την ΡΙΑΑ σε απόδοση αλλά πολύ φτηνότερη. Έτσι η συνολική απόδοση θα είναι ακόμα καλύτερη απ ότι με ΡΙΑΑ χωρίς ρελέ.

Μπορείς να βάλεις και ρελέ και ΡΙΑΑ, αλλά αν χρησιμοποιείς την μεγάλη σκάλα αρκετά, παζάρεψε καμία πεντάδα σε καλή τιμή για να έχεις να αλλάζεις...

Καλή επιτυχία!

Εβαλα ξενον στον προτζεκτορα και ομολογω οτι ειναι καλυτερα απο οτι περιμενα. Επειδη ακριβως δεν θελω να στραβωνω κανεναν στον δρομο,(γιατι πολυ απλα δεν μου αρεσει να μου το κανουν ουτε εμενα) ανησυχουσα για το αποτελεσμα του ολου ενχειρηματος. Δεν στραβωνω κανεναν οπως ειπα, μαλιστα σηκωσα στην δεσμη πιο ψηλα γιατι ηταν χαμηλα. Τα φωτα εχουν μια καθαρη ισια, ευθεια δεσμη και ουτε φωτιζουν πινακιδες εθνικης, ουτε καν τους εσωτερικους καθρεπτες των προπορευομενων αυτοκινητων.
Οσο για την μεγαλη σκαλα, εβαλα απλα την ΡΙΑΑ και εχει αρκετα καλυτερη αποδοση.
Το τσεκαρα σε ταξιδι σε επαρχιακο θεοσκοτεινο δρομο και δεν ειχα κανενα προβλημα.
Θεμα φωτα, τελος για εμενα. Λυθηκε.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
V-STRONG
Member
Member
V-STRONG

Ηλικία : 54
Τόπος : VARDARIS BEACH
Registration date : 11/10/2010

Λαμπες ΡΙΑΑ αντι για ξενον - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λαμπες ΡΙΑΑ αντι για ξενον   Λαμπες ΡΙΑΑ αντι για ξενον - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Ιουν 02 2014, 21:08

ΚΑΛΟΤΑΞΙΔΟΣ ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ ΟΡΘΙΟΣ  OK 
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΓιαννηςΚ9
Member
Member
ΓιαννηςΚ9

Τόπος : ΑΘΗΝΑ
Registration date : 12/11/2009

Λαμπες ΡΙΑΑ αντι για ξενον - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λαμπες ΡΙΑΑ αντι για ξενον   Λαμπες ΡΙΑΑ αντι για ξενον - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Ιουν 02 2014, 22:29

V-STRONG έγραψε:
ΚΑΛΟΤΑΞΙΔΟΣ ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ ΟΡΘΙΟΣ   OK 

 merci 
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 

Λαμπες ΡΙΑΑ αντι για ξενον

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 

 Παρόμοια θέματα

+
Σελίδα 2 από 2Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ-ΑΝΑΒΑΤΗΣ :: Ηλεκτρικά-
Μετάβαση σε: