Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΕικονοθήκηLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση

Μοιραστείτε | 
 

 φάκελλος ρατσισμός !!!

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
stam
gold member
gold member
stam

Ηλικία : 39
Τόπος : πάνω στη σέλα...
Registration date : 19/11/2009

φάκελλος ρατσισμός !!! - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: φάκελλος ρατσισμός !!!   φάκελλος ρατσισμός !!! - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Φεβ 13 2014, 14:50

socrates έγραψε:
Stam με όλο το συμπάθιο...

Ρατσισμός είναι η αντίληψη ότι οι άνθρωποι δεν είναι όλοι ίσοι μεταξύ τους, αλλά διαχωρίζονται σε ανώτερους και κατώτερους, διακρινόμενοι είτε από το χρώμα του δέρματος, είτε από την εθνικότητα, είτε από τη θρησκεία κλπ. Το πιο συνηθισμένο είδος ρατσισμού, και αυτό που έχει δώσει την αρχική ονομασία στην λέξη, ιταλ. ("ράτσα") razza = φυλή), είναι ο φυλετικός ρατσισμός.

Συγνώμη ρε Σωκράτη...

δεν είχα καταλάβει ότι ψάχναμε τον ορισμό του ρατσισμού... νόμιζα ότι κάναμε ανάλυση και ερμηνείες επί του θέματος....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
socrates
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic
socrates

Τόπος : Αθήνα, Χαλκίδα
Registration date : 25/06/2010

φάκελλος ρατσισμός !!! - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: φάκελλος ρατσισμός !!!   φάκελλος ρατσισμός !!! - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Φεβ 13 2014, 15:02

Ωραία, επομένως θέλω την άποψη σου σχετικά με το αν θα έπρεπε ή όχι να πάρει ελληνική υπηκοότητα η κοπέλα που γεννήθηκε Ελλάδα, πήγε κανονικά σε ελληνικό σχολείο και ζει 26 χρόνια στην χώρα μας (χαρακτηρίζοντάς την με αυτόν τον τρόπο ως άνθρωπο χωρίς πατρίδα).

Επίσης θέλω να μου πεις αν γεννιέσαι Έλληνας ή γίνεσαι;

Και τέλος θέλω να μου πεις μια συγκεκριμένη περίπτωση που ένιωσες κατώτερος και θύμα ρατσισμού.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nikSalonik
Administrator
Administrator
nikSalonik

Ηλικία : 62
Τόπος : Νεάπολη θεσσαλονίκη
Registration date : 09/10/2008

φάκελλος ρατσισμός !!! - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: φάκελλος ρατσισμός !!!   φάκελλος ρατσισμός !!! - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Φεβ 13 2014, 17:31

socrates έγραψε:
Επίσης θέλω να μου πεις αν γεννιέσαι Έλληνας ή γίνεσαι;

.


δηλαδή οταν ήρθαν οι παππούδες μας απ την Σμύρνη την Πόλη τον Πόντο η Τον καύκασο στις αρχές του 19ου αιωνα αυτοι ήταν έλληνες αρα και μεις οι απόγονοι ειμαστε ακομη πιο Ελληνες μιας και μεγαλώσαμε στην Ελλάδα ενω ολοι οσοι ήρθανε απ την Ρωσσία στα μεσα του 1990 και απ την Βορειο Ηπειρο ειναι αντίστοιχα Ρωσοπόντιοι και βορειοηπειρώτες ...

κατι τέτοιο ψάχνεις Σωκράτη για να μη πάω πιο βαθεια ...στα 400 χρόνια της τουρκικής σκλαβιάς κτπλ κτλπ ...

Για μενα Ελληνας ειναι αυτος που εχει την ελληνική κουλτούρα εχει γεννηθει κι εχει μεγαλώσει στην Ελλάδα εχει σπουδάσει  στο ελληνικό  σχολείο ...εχει υπηρετήσει την πατρίδα ...πληρώνει τους φορους του ..παράγει έργο ....και μάχεται ισότιμα στην ελληνική κοινωνία ...

ξεχασα κάτι ???

απ την άλλη έχουμε βέβαια και τους Φιλέλληνες ...ας πουμε ο λορδος Byron ποσο λιγοτερο έλληνας ήταν απ
τον Χ παπάρα Βασιλέα οθωνα γεωργιο κτλπ αυστρο-γερμανικά κοπρόσκυλα που ήταν "οι ανωτεροι Αρχοντες " της πατρίδας μας !!!

_________________
VIDEO απο τις εξορμησεις μας  

το καλύτερο  δ ώ ρ ο   σ 'εναν μοτοσυκλετιστή ειναι η ...επόμενη βόλτα...

   
...γιατι η ζωή ειναι σαν την μοτοσυκλέτα...δεν έχει όπισθεν !!!

Vstromhellasforum...μεσα μου κι εξω μου ....


Έχει επεξεργασθεί από τον/την niksalonik στις Πεμ Φεβ 13 2014, 17:37, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://insuranceate.blogspot.com
stam
gold member
gold member
stam

Ηλικία : 39
Τόπος : πάνω στη σέλα...
Registration date : 19/11/2009

φάκελλος ρατσισμός !!! - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: φάκελλος ρατσισμός !!!   φάκελλος ρατσισμός !!! - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Φεβ 13 2014, 17:33

socrates έγραψε:
Ωραία, επομένως θέλω την άποψη σου σχετικά με το αν θα έπρεπε ή όχι να πάρει ελληνική υπηκοότητα η κοπέλα που γεννήθηκε Ελλάδα, πήγε κανονικά σε ελληνικό σχολείο και ζει 26 χρόνια στην χώρα μας (χαρακτηρίζοντάς την με αυτόν τον τρόπο ως άνθρωπο χωρίς πατρίδα).

Επίσης θέλω να μου πεις αν γεννιέσαι Έλληνας ή γίνεσαι;

Και τέλος θέλω να μου πεις μια συγκεκριμένη περίπτωση που ένιωσες κατώτερος και θύμα ρατσισμού.

Σωκράτη δεν θα σου απαντήσω σε αυτά που με ρωτάς διότι πρωτίστως δεν βγάζουμε πιστοποιητικό φρονημάτων εδώ, και δευτερευόντως επειδή ο γραπτός λόγος παρεξηγείται πολύ εύκολα προτιμώ να τα πούμε παρέα με καφεδάκι στο πλέριο.

Ο Νίκος με έχει πιάσει εν μέρει, αλλά σαν απάντηση στο νήμα γενικά προτιμώ να κάνω quote σε αυτά που έγραψα και παραπάνω:

stam έγραψε:
Ρατσισμός είναι να βάζουν με το ζόρι στο σπίτι σου τον κάθε ένα άγνωστο, και αν δεν σου αρέσει και αντιδράς, να μπαίνεις στο περιθώριο ως άξεστος, εγωιστής, απάνθρωπος και ρατσιστής...
Ρατσισμός είναι να χρησιμοποιείς "γυαλιά ρατσισμού" μέσα από τα οποία κάθε ένας που βλέπεις και ανησυχεί γιατί βλέπει πιο πολλούς ξένους γύρω του από συμπατριώτες του, είναι ρατσιστής.
Ρατσισμός είναι να δίνεις ίσα πολιτικά δικαιώματα σε κάποιον που βρίσκεται στη χώρα για 10-20 χρόνια τη στιγμή που δεν έχει προσφέρει τίποτα στην άμυνά της, στο σύστημα υγείας της, στον ιστό των υπηρεσιών της, τουναντίον την εκμεταλλεύεται από την πρώτη μέρα απολαμβάνοντας αγαθά για τα οποία χύθηκε αίμα πρόσφατα, και να τον μεταχειρίζεσαι καλύτερα κι από τους ίδιους τους πολίτες της χώρας.
Ρατσισμός είναι να έχεις χάσει την ένοια των λέξεων, να έχεις στραβωθεί από την "αλτρουιστική" "αντιρατσιστική" εμπνευσμένη ιδεολογία και κάποιες λέξεις όπως το "λάθρο" να κολλάνε στο λαιμό γιατί τις χρησιμοποιεί ο "ουγκ αντίπαλος" απέναντι.... http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=22767&subid=2&pubid=63963045
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
socrates
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic
socrates

Τόπος : Αθήνα, Χαλκίδα
Registration date : 25/06/2010

φάκελλος ρατσισμός !!! - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: φάκελλος ρατσισμός !!!   φάκελλος ρατσισμός !!! - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Φεβ 13 2014, 17:49

niksalonik έγραψε:
socrates έγραψε:
Επίσης θέλω να μου πεις αν γεννιέσαι Έλληνας ή γίνεσαι;

.


δηλαδή οταν ήρθαν οι παππούδες μας απ την Σμύρνη το Πόντο Τον καύκασο στις αρχές του 19ου αιωνα αυτοι ήταν έλληνες αρα και μεις οι απόγονοι ειμαστε ακομη ποιο Ελληνες μιας και μεγαλώσαμε στην Ελλάδα ενω ολοι οσοι ήρθανε απ την Ρωσσία στα μεσα του 1990 και απ την Βορειο Ηπειρο ειναι αντίστοιχα Ρωσοπόντιοι και βορειοηπειρώτες ...

κατι τέτοιο ψάχνεις Σωκράτη για να μη πάω πιο βαθεια ...στα 400 χρόνια της τουρκικής σκλαβιάς κτπλ κτλπ ...

Για μενα Ελληνας ειναι αυτος που εχει την ελληνική κουλτούρα εχει γεννηθει κι εχει μεγαλώσει στην Ελλάδα εχει σπουδάσει  στο ελληνικό  σχολείο ...εχει υπηρετήσει την πατρίδα ...πληρώνει τους φορους του ..παράγει έργο ....και μάχεται ισότιμα στην ελληνική κοινωνία ...

ξεχασα κάτι ???

Υπάρχει μια σημαντική διαφορά στις έννοιες υπηκοότητα/ιθαγένεια και εθνικότητα. Ο τρόπος που τέθηκε η ερώτηση μου δεν ήταν τυχαία μιας και δεν είχε σαν σύνδεσμο το ΚΑΙ αλλά το διαζευκτικό Ή μιας και υπάρχουν πολλές περιπτώσεις που δεν μπορούν να ισχύουν όλες οι συνθήκες που αναφέρεις. Σαν λέξη κλειδί αναφέρω τον όρο "δίκαιο του εδάφους".

Σταμ συμφωνώ ότι η συζήτηση αυτή μπορεί να γίνει κατ' ιδίαν. Οι ερωτήσεις δεν ήταν για να δω τα φρονήματα σου αλλά για να έχουμε μια κοινή βάση συζήτησης.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
jk_prince
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
jk_prince

Ηλικία : 49
Τόπος : Πάτρα
Registration date : 06/09/2011

φάκελλος ρατσισμός !!! - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: φάκελλος ρατσισμός !!!   φάκελλος ρατσισμός !!! - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Φεβ 13 2014, 18:35

niksalonik έγραψε:
socrates έγραψε:
Επίσης θέλω να μου πεις αν γεννιέσαι Έλληνας ή γίνεσαι;

.


δηλαδή οταν ήρθαν οι παππούδες μας απ την Σμύρνη την Πόλη τον Πόντο η Τον καύκασο στις αρχές του 19ου αιωνα αυτοι ήταν έλληνες αρα και μεις οι απόγονοι ειμαστε ακομη πιο Ελληνες μιας και μεγαλώσαμε στην Ελλάδα ενω ολοι οσοι ήρθανε απ την Ρωσσία στα μεσα του 1990 και απ την Βορειο Ηπειρο ειναι αντίστοιχα Ρωσοπόντιοι και βορειοηπειρώτες ...

Γιατι βρε Νικολα? Θυμασαι οι "αυτοχθονες Ελληνες" πως αποκαλουσαν το παππου ή γενικοτερα αυτους που ηρθαν απο τη Σμυρνη και γενικοτερα απο τις Ανατολικες χωρες? Να σου θυμισω εγω "Τουρκοσπορους"....ασχετα αν θεωρουσαν την Ελλαδα πιο ιερη απο πολυ περισσοτερους απο αυτους που κατοικουσαν ηδη εδω.
Δυστυχως ο ρατσισμος ειναι ελλειψη παιδειας και το ανησυχιτικο ειναι οτι υπαρχει μεσα μας απο αυτους που δεν εχουν παιδεια


Για μενα Ελληνας ειναι αυτος που εχει την ελληνική κουλτούρα εχει γεννηθει κι εχει μεγαλώσει στην Ελλάδα εχει σπουδάσει  στο ελληνικό  σχολείο ...εχει υπηρετήσει την πατρίδα ...πληρώνει τους φορους του ..παράγει έργο ....και μάχεται ισότιμα στην ελληνική κοινωνία ...

ξεχασα κάτι ???

απ την άλλη έχουμε βέβαια και τους Φιλέλληνες ...ας πουμε ο λορδος Byron ποσο λιγοτερο έλληνας ήταν απ
τον Χ παπάρα Βασιλέα οθωνα γεωργιο κτλπ αυστρο-γερμανικά κοπρόσκυλα που ήταν "οι ανωτεροι Αρχοντες " της πατρίδας μας !!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://patra2.meteoclub.gr
natk
Member
Member
natk

Ηλικία : 42
Τόπος : 40.632096,22.934683
Registration date : 24/08/2009

φάκελλος ρατσισμός !!! - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: φάκελλος ρατσισμός !!!   φάκελλος ρατσισμός !!! - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Φεβ 13 2014, 18:51

stam έγραψε:


με, ή χωρίς επιλογές αν είσαι παράνομος, είσαι παράνομος.

Μέχρι η καθεστηκυία τάξη να αλλάξει ή να την αλλάξεις, και μέχρι να σε απαλλάξει από τις κατηγορίες, ή μέχρι να αλλάξουν τα ήθη και τα έθιμα, θα είσαι παράνομος...



Επί του θέματος:

Ρατσισμός είναι να βάζουν με το ζόρι στο σπίτι σου τον κάθε ένα άγνωστο, και αν δεν σου αρέσει και αντιδράς, να μπαίνεις στο περιθώριο ως άξεστος, εγωιστής, απάνθρωπος και ρατσιστής...
Ρατσισμός είναι να χρησιμοποιείς "γυαλιά ρατσισμού" μέσα από τα οποία κάθε ένας που βλέπεις και ανησυχεί γιατί βλέπει πιο πολλούς ξένους γύρω του από συμπατριώτες του, είναι ρατσιστής.
Ρατσισμός είναι να δίνεις ίσα πολιτικά δικαιώματα σε κάποιον που βρίσκεται στη χώρα για 10-20 χρόνια τη στιγμή που δεν έχει προσφέρει τίποτα στην άμυνά της, στο σύστημα υγείας της, στον ιστό των υπηρεσιών της, τουναντίον την εκμεταλλεύεται από την πρώτη μέρα απολαμβάνοντας αγαθά για τα οποία χύθηκε αίμα πρόσφατα, και να τον μεταχειρίζεσαι καλύτερα κι από τους ίδιους τους πολίτες της χώρας.
Ρατσισμός είναι να έχεις χάσει την ένοια των λέξεων, να έχεις στραβωθεί από την "αλτρουιστική" "αντιρατσιστική" εμπνευσμένη ιδεολογία και κάποιες λέξεις όπως το "λάθρο" να κολλάνε στο λαιμό γιατί τις χρησιμοποιεί ο "ουγκ αντίπαλος" απέναντι.... http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=22767&subid=2&pubid=63963045


Το να τους καταδικάζουμε ΕΠΕΙΔΗ είναι παράνομοι, είναι τουλάχιστον ρηχό. Οι πιο πολλοί είναι παράνομοι για πολλούς λόγους:
1. Μπροστά στο να σώσουν την ζωή τους, μπαίνουν κάπου παράνομα. Και εγώ θα το έκανα. Καλά κάνουν. Τί να κάνουν; Να κάτσουν να φάνε βόμβες και βιασμούς; Είναι στην φύση όλων των έμβιων όντων να αναζητούν την επιβίωσή τους ή τις καλύτερες συνθήκες ζωής. Αυτό είναι ένστικτο και δεν καταλαβαίνει από νόμους.

2. Η Ευρώπη, στην οποία πηγαίνει η συντριπτικότατη πλειοψηφία τους, είναι σε μεγάλο βαθμό υπεύθυνη για την κατάστασή τους. Μετά, δεν τους δέχεται / τους επιστρέφει (βλ Δουβλίνο 2). Άρα τους ΚΑΘΙΣΤΑ παράνομους.

3. Η Ελλάδα, μην μπορώντας να κάνει κάτι άλλο, τους κρατάει εδώ και τους έχει σαν φαντάσματα. ΠΑΡΑΝΟΜΑ φαντάσματα. Δεν μπορούν πουθενά να μην είναι παράνομοι. Ούτε στην χώρα τους, επειδή εκεί οι νόμοι είναι ... άστο.

4. Από την στιγμή που είναι παράνομοι, πώς να συνεισφέρουν στον ιστό του δημοσίου; Τους παίρνουν για να δουλεύουν μαύρα και νά σου οι Μανωλάδες.

Η ευθύνη πέφτει (κατ'εμέ) κατά 90% στις δυτικοευρωπαϊκές χώρες και κατά 10% στην Ελλάδα (περισσότερο λόγω ανοργανωσιάς). Ας μην ξεχνάμε, ότι είμαστε και εμείς μέλος μιας ένωσης που έχει επανελλημένα εκμεταλευτεί φτωχές χώρες. Ας μην το ξεχνάμε ότι χύθηκε άιμα και αλλού για να απολαμβάνουμε εμείς αγαθά.  Καλό είναι να το θυμηθούμε αυτό την επόμενη φορά που θα βάλουμε βενζίνη στο V-Strom μας.

Τα σχόλιά σου περί ρατσισμού, μπορεί να είναι και σωστά, αλλά αποδίδουν μέρος της εικόνας. Είναι και αυτό μια εικόνα όχι τόσο ρατσισμού, επειδή ο ρατσισμός απαιτεί το δόγμα της ανωτερώτητας, αλλά είναι πραγματικά παραδείγματα κοινωνικής αδικίας.
Ο Έλληνας πολίτης συνεχώς αδικείται από την χώρα του. Είναι τουλάχιστον απαραίτητο να απαιτεί τα κεκτημένα του .
Βέβαια, δεν είναι όλοι οι μετανάστες προνομιούχοι. Ούτε καν η πλειοψηφία. Η πλειοψηφία είναι γκετοποιημένη και ζει σε άθλιες συνθήκες και δεν τυγχάνει όχι καλύτερης μεταχείρισης, αλλά ούτε καν αναγνώρισης της ύπαρξής της.

Για μένα, το ίδιο κακό είναι να βλέπεις μέσα από "αντιρατσιστικά" γυαλιά, όσο και μέσα από "ρατσιστικά". Προσωπικά δεν ανήκω σε καμία από τις 2 πλευρές. Δεν μπορούμε να κρεμάμε ταμπέλες, να βγάζουμε αφορισμούς και να ισοπεδώνουμε τα πάντα, γενικεύοντας τις απόψεις μας σε χιλιάδες ανθρώπους.

Σε αυτό το σημείο πρέπει να σημειώσω ότι έχω 4,5 χρόνια εμπειρίας στην περίθαλψη Ελλήνων και -λιγότερο- μεταναστών σε πολλά μέρη της Ελλάδας και 5 μήνες στην περίθαλψη αποκλειστικά μεταναστών σε κέντρα κράτησης σε άλλα τόσα  μέρη της Ελλάδας. Επίσης, έχω και ενα μήνα στην περίθαλψη αστέγων (κυρίως Ελλήνων) στην Αθήνα. Στην καθημερινότητά μου είναι να έρχομαι αντιμέτωπος με τα προβλήματα του συστήματος υγείας και με την απελπισία του κόσμου.
Αυτό το λεω για να μην έχεις την εντύπωση ότι δεν γνωρίζω την κατάσταση.
Τα παραπάνω που γράφω είναι απλές παρατηρήσεις στο θέμα της μετανάστευσης και όχι του ρατσισμού. Επίσης, δεν προτείνω ούτε συζητώ λύσεις για το μεταναστευτικό, καθώς είναι άλλο θέμα.

Από την μέχρι τώρα μικρή εμπειρία μου έχω αποκομίσει την άποψη πως δεν χρειάστηκαν οι μετανάστες για να διαλυθεί το ΕΣΥ. Τα καταφέρναμε μια χαρά και μόνοι μας. Ήταν ήδη διαλυμένο. Επίσης, όλος ο δημόσιος ιστός  
ήταν διαλυμένος.

Για να μην συνεχίσω να ξεφεύγω, απλά θέλω να πω ότι δεν έχω διαπιστώσει τόσους πολλούς προνομιούχους όσους θέλουμε να πιστεύουμε.

Ο ρατσισμός όμως υπάρχει, επειδή ποτέ σε αυτή την χώρα δεν διδαχτήκαμε τίποτα για αυτά που συμβαίνουν έξω από τα σύνορά μας. Δεν μάθαμε τί είναι ο μαύρος, τί είναι ο Μουσουλμάνος, τί έχει αυτό το καθυστερημένο παιδάκι που όλοι μας φτύναμε, τί γίνεται στην Αφρική, γιατί ο Γκανιάν δεν ξέρει ελληνικά και γιατί τα μαλλιά του είναι ξανθά. Πάνω απ'όλα δεν μάθαμε τί είμαστε εμείς.
Μια ζωή η Ελλαδάρα με τον κλειστό της φράχτη και τον ανακυκλούμενό της ναρκισσισμό. Πατρίς- Θρησκεία - Οικογένεια. Λες και οι άλλοι δεν έχουν τίποτε από τα 3.

Οπότε:

Παπάρια ανεξιθρησκεία έχουμε. Στα χαρτιά την έχουμε. Για δες τί γίνεται στην πράξη.

Παπάρια ισότητα φύλων έχουμε. Για άνοιξε μια εφημερίδα να δεις πόσες αγγελίες υπάρχουν για "εμφανίσιμες δεσποινίδες ζητούνται για σέρβις" ή πόσες εταιρείες ζητούν από την συνέντευξη σε μια γυναίκα να μάθουν αν σκοπεύει να κάνει παιδιά. Σίγουρα υπάρχουν αντίστοιχα και για άντρες.

Παπάρια αλληλεγγύη και αλληλοαποδοχή έχουμε. Μια ζωή το διαφορετικό ήταν κακό. Με την ανοχή και την υποστήριξη των δασκάλων μας.

Παπάρια πολιτισμική επίγνωση έχουμε. Λίγο-πολύ διδαχτήκαμε ίτι είμαστε ο καλύτερος πολιτισμός με τους εξυπνότερους και ικανότερους. Το αστείο είναι ότι ούτε τον πολιτισμό μας ξέρουμε, ούτε των άλλων για να συγκρίνουμε. Το ακόμη αστειότερο είναι ότι ο αρχαίος πολιτισμός για τον οποίο καυχιόμαστε δεν είναι ούτε δικό μας δημιούργημα, ούτε τον κερδίσαμε μετά από κόπο. Απλά έτυχε να γεννηθούμε εδώ. Για να μην σχολιάσω τα περί υπερ-DNA των Ελλήνων.

Παπάρια πολιτικότητα έχουμε. Όταν το ίδιο μας το κράτος πάει χερι-χερι με μια μή αιρετή, μη εκλεγμένη εξουσία. Την εκκλησία, η οποία υπάρχει σε όλα τα ύψη και βάθη του πολιτικού και δημόσιου συστήματος, επιβάλοντας και κουλτούρα και ηθικές απόψεις και έχοντας άμεση επίδραση στην καθημερινότητα, στην ζωή και στο πορτοφόλι όλων, ακόμη και των μη ακολούθων της.

Ε πώς να μην βρει έδαφος ο ρατσισμός εδώ;

Όχι μόνο ο φυλετικός, αλλά όλοι οι ρατσισμοί. Οι πιο πολλοί μεγαλώσαν μαθαίνοντας να ταμπελώνουν ΚΑΙ άλλους, αλλά ΚΑΙ τον εαυτό τους. Και εδώ θα πω ότι έτσι συμβαίνει μάλλον παντού.

Αυτό προϋποθέτει αλλά και προκαλεί έλλειψη κριτικής σκέψης.

Σόρυ για το μεγάλο ποστ, θα προσπαθήσω να μην επαναληφθεί Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
socrates
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic
socrates

Τόπος : Αθήνα, Χαλκίδα
Registration date : 25/06/2010

φάκελλος ρατσισμός !!! - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: φάκελλος ρατσισμός !!!   φάκελλος ρατσισμός !!! - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Φεβ 13 2014, 19:51

@natk Τα είπες όλα!!!  Smile 
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
jk_prince
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
jk_prince

Ηλικία : 49
Τόπος : Πάτρα
Registration date : 06/09/2011

φάκελλος ρατσισμός !!! - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: φάκελλος ρατσισμός !!!   φάκελλος ρατσισμός !!! - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Φεβ 13 2014, 19:57

socrates έγραψε:
@natk Τα είπες όλα!!!  Smile 

Με προλαβες Σωκρατη. natk πολλα  respect respect
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://patra2.meteoclub.gr
nikSalonik
Administrator
Administrator
nikSalonik

Ηλικία : 62
Τόπος : Νεάπολη θεσσαλονίκη
Registration date : 09/10/2008

φάκελλος ρατσισμός !!! - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: φάκελλος ρατσισμός !!!   φάκελλος ρατσισμός !!! - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Φεβ 13 2014, 20:07

Μιλτο την επομενη φορα θα σου λεω εγω και θα γράφεις εσυ !!! Χαρα στο κουράγιο σου ρε φιλε για το σεντόνι .... Πολυ σωστα ομως ΚΑΤ εμε θέτεις τα πραματα ΄΄΄΄ τα ειπες ολα λοιπον ΄΄΄΄ και σ ευχαριστω για την συμμετοχή στο νημα οπως κι όλων των άλλων παιδιών που μεσα σ ενα κόσμιο κλίμα συζητάμε για ενα οσο φλέγον θεμα

_________________
VIDEO απο τις εξορμησεις μας  

το καλύτερο  δ ώ ρ ο   σ 'εναν μοτοσυκλετιστή ειναι η ...επόμενη βόλτα...

   
...γιατι η ζωή ειναι σαν την μοτοσυκλέτα...δεν έχει όπισθεν !!!

Vstromhellasforum...μεσα μου κι εξω μου ....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://insuranceate.blogspot.com
NASOS_p
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
NASOS_p

Ηλικία : 43
Τόπος : Πυργος Ηλειας
Registration date : 07/05/2011

φάκελλος ρατσισμός !!! - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: φάκελλος ρατσισμός !!!   φάκελλος ρατσισμός !!! - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Φεβ 13 2014, 20:12

Φιλε natk απο αυτα που λες φαινεται ξεκαθαρα (μιας και μιλας και για αρχαια Ελλαδα) οτι δεν εχεις μελετησεις αρχαια Ελλαδα καθολου.Αλλο η αναγνωση αλλο η μελετη.Δεν θα αραδιασω κατεβατα εδω μεσα γιατι το πηγατε σε ενα θεμα που ακομα και προφορικα να μιλουσαμε θα θελαμε μια μερα συζητησης.Τελοσπαντων θα περιορισθω στο λανθασμενο συμπερασμα για το ατομο μου οτι επικροτω πραξεις βιας κλπ ως φαρμακο ή αντιμετωπιση του κινδυνου να αρθει η εθνικη συνοχη, κατι που φυσικα δεν ισχυει.Και κατι τελευταιο, εσεις εχετε φθασει στο σμειο να λετε οτι απο αρχαιοτατων χρονων εως και σημερα εχουμε ως λαος ρατσιστικη κουλτουρα και πρακτικες.Μελετηστε  αρχαια Ελλαδα για να αντιληφθειτε λιγο καλυτερα τι συμβαινει για να μην συζητουμε παλι για "αποψεις".

edit: Για το "Ελλαδαρα με τον ναρκισισμο της περι Πατριδος-Θρησκειας-Οκογενειας"  θα σου πω οτι το χεις πιασει λαθος.Δεν εχουμενα κανουμε με κανενα ναρκισισμο και ρατσισμο.Εχουμε να κανουμε με ενα συστημα Πατριδος , το ελληνικο, οπως υπαρχουν και αλλα συστηματα Πατριδων ανα τον κοσμο το καθενα με δικες του παραδοσεις (εντος των οποιων η θρησκευτικη παραδοση εχει κυριαρχο ρολο στη νοηματοδοτηση του ιδανικου), δικους του φορεις προτυπων που νοηματοδοτουν το ευ ζην, το καλο και αγαθο και καθε ενα απο αυτα τα συστηματα πατριδος θεωρει τον εαυτο του ως το καλυτερο γιαυτο κ το ακολουθει.Δεν εχουμε να κανουμε με κατι ρατσιστικο ή ναρκισιστικο διαφορετικα θα επρεπε να θεωρειται καθε τετοιο συστημα ναρκισιστικο εξ' ορισμου.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
natk
Member
Member
natk

Ηλικία : 42
Τόπος : 40.632096,22.934683
Registration date : 24/08/2009

φάκελλος ρατσισμός !!! - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: φάκελλος ρατσισμός !!!   φάκελλος ρατσισμός !!! - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Φεβ 13 2014, 21:13

NASOS_p έγραψε:
Φιλε natk απο αυτα που λες φαινεται ξεκαθαρα (μιας και μιλας και για αρχαια Ελλαδα) οτι δεν εχεις μελετησεις αρχαια Ελλαδα καθολου.Αλλο η αναγνωση αλλο η μελετη.Δεν θα αραδιασω κατεβατα εδω μεσα γιατι το πηγατε σε ενα θεμα που ακομα και προφορικα να μιλουσαμε θα θελαμε μια μερα συζητησης.Τελοσπαντων θα περιορισθω στο λανθασμενο συμπερασμα για το ατομο μου οτι επικροτω πραξεις βιας κλπ ως φαρμακο ή αντιμετωπιση του κινδυνου να αρθει η εθνικη συνοχη, κατι που φυσικα δεν ισχυει.Και κατι τελευταιο, εσεις εχετε φθασει στο σμειο να λετε οτι απο αρχαιοτατων χρονων εως και σημερα εχουμε ως λαος ρατσιστικη κουλτουρα και πρακτικες.Μελετηστε  αρχαια Ελλαδα για να αντιληφθειτε λιγο καλυτερα τι συμβαινει για να μην συζητουμε παλι για "αποψεις".

edit: Για το "Ελλαδαρα με τον ναρκισισμο της περι Πατριδος-Θρησκειας-Οκογενειας"  θα σου πω οτι το χεις πιασει λαθος.Δεν εχουμενα κανουμε με κανενα ναρκισισμο και ρατσισμο.Εχουμε να κανουμε με ενα συστημα Πατριδος , το ελληνικο, οπως υπαρχουν και αλλα συστηματα Πατριδων ανα τον κοσμο το καθενα με δικες του παραδοσεις (εντος των οποιων η θρησκευτικη παραδοση εχει κυριαρχο ρολο στη νοηματοδοτηση του ιδανικου), δικους του φορεις προτυπων που νοηματοδοτουν το ευ ζην, το καλο και αγαθο και καθε ενα απο αυτα τα συστηματα πατριδος θεωρει τον εαυτο του ως το καλυτερο γιαυτο κ το ακολουθει.Δεν εχουμε να κανουμε με κατι ρατσιστικο ή ναρκισιστικο διαφορετικα θα επρεπε να θεωρειται καθε τετοιο συστημα ναρκισιστικο εξ' ορισμου.

Σώπα ρε φίλε... ξεκάθαρα κιόλας;

popcorn 

Αυτά περί μελέτης τα αφήνω ασχολίαστα. Ή δεν διαβάζεις ή δεν καταλαβαίνεις. Περιμένω ένα ένα να μου πεις τα εξής:
1. Από πού προκύπτουν οι γνώσεις που δεν έχω. Σε προσκαλώ να παραθέσεις παραδείγματα.
2. Από πού προκύπτει τέτοιο συμπέρασμα για σενα. (hint: το λέω και ξεκάθαρα ότι δεν το πιστεύω)
3. Από πού προκύπτουν τα περί αρχαίας Ελλάδας και ρατσισμού.

Πριν να προτείνεις σε άλλους τί να μελετήσουν κοίτα να διαβάζεις καλύτερα τα γραπτά τους.

Επίσης, πρόσεχε το πόσο γνώστης φέρεσαι να είσαι και πόσο μελετημένος, επειδή δεν ξέρεις την ταυτότητα και τις γνώσεις κανενός εδώ μέσα.

Πραγματικά, είναι τουλάχιστον άστοχο να εξηγείς σε εμένα την διαφορά μεταξύ ανάγνωσης και μελέτης. Εδώ γελάω.

Όσο για το edit σου: Οκ, συμφωνώ με το να έχεις την δική σου άποψη. Η λέξη ναρκισισμός στην καθομιλουμένη (στην ψυχιατρική, στην οποία ειδικεύομαι έχουμε άλλον ορισμό) είναι ισοδύναμη με τον υπέρμετρο εγωκεντρισμό. Οπότε, όπως εσύ ο ίδιος το περιγράφεις είναι ναρκισισμός. Το πατρίς-θρησκεία-οικογένεια δεν γράφτηκε για να αναλύσω τα θρησκευτικά και ηθικά συστήματα αξιών. Γράφτηκε για να μιλήσω για την υπέρμετρη θρησκοληψία και τυφλή, αδιαπραγμάτευτη προσκόλληση σε δήθεν συστήματα αξιών (το δήθεν επειδή έχουν διαστρεβλωθεί), η οποία ΕΝ ΔΥΝΑΜΕΙ μπορεί να οδηγήσει σε ρατσιστικές πρακτικές. Μην μπερδεύεις το ΔΟΓΜΑ της ανωτερώτητας με την ΠΡΑΚΤΙΚΗ του ρατσισμού.

Το να νομίζω ότι είμαι ο καλύτερος, υπό τις κατάλληλες συνθήκες είναι ένα τσιγάρο δρόμος από το να νομίζω ότι είμαι ο ανώτερος

edit: Ευχαριστώ στους προλαλήσαντες για τα καλά τους λόγια. Ευχαριστώ και εγώ τον Νικ που το ξεκίνησε, καθώς κάτι τέτοιο έλειπε από το φόρουμ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nikSalonik
Administrator
Administrator
nikSalonik

Ηλικία : 62
Τόπος : Νεάπολη θεσσαλονίκη
Registration date : 09/10/2008

φάκελλος ρατσισμός !!! - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: φάκελλος ρατσισμός !!!   φάκελλος ρατσισμός !!! - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ Φεβ 14 2014, 00:08

παιδες εδω μεσα συζητάμε ...καταθετουμε απόψεις ...κι ενδεχομένως αντικρουώμενες ...δεν ειναι κακο να διαφωνει καποιος με καποιον ..κακο ειναι ομως να διαφωνει υποβαθμίζοντας την αποψη του άλλου η τον ίδιο ακομη ....δεν υπάρχει λογος λοιπον να γινεται διαγωνισμος γνώσεων αλλα διαμοιρασμός αυτων ....θεστε αντιπαραθέστε ...διαφωνήστε αλλα το τέλος ικανοποιηθείτε για την προσφορά σας στον διάλογο ....


φιλάκια του εβρι ουαν

παράκληση : μη το παρει κανεις προσωπικά ..

_________________
VIDEO απο τις εξορμησεις μας  

το καλύτερο  δ ώ ρ ο   σ 'εναν μοτοσυκλετιστή ειναι η ...επόμενη βόλτα...

   
...γιατι η ζωή ειναι σαν την μοτοσυκλέτα...δεν έχει όπισθεν !!!

Vstromhellasforum...μεσα μου κι εξω μου ....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://insuranceate.blogspot.com
natk
Member
Member
natk

Ηλικία : 42
Τόπος : 40.632096,22.934683
Registration date : 24/08/2009

φάκελλος ρατσισμός !!! - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: φάκελλος ρατσισμός !!!   φάκελλος ρατσισμός !!! - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ Φεβ 14 2014, 00:38

niksalonik έγραψε:
παιδες εδω μεσα συζητάμε ...καταθετουμε απόψεις ...κι ενδεχομένως αντικρουώμενες  ...δεν ειναι κακο να διαφωνει καποιος με καποιον ..κακο ειναι ομως να διαφωνει υποβαθμίζοντας την αποψη του άλλου η τον ίδιο ακομη ....δεν υπάρχει λογος λοιπον να γινεται διαγωνισμος γνώσεων αλλα διαμοιρασμός αυτων ....θεστε αντιπαραθέστε ...διαφωνήστε αλλα το τέλος ικανοποιηθείτε  για την προσφορά σας στον διάλογο ....


φιλάκια του εβρι ουαν

παράκληση : μη το παρει κανεις προσωπικά ..


Ακριβώς. Εδώ είναι φόρουμ που βρίσκεται ο καθένας, κάθε μορφωτικού υπόβαθρου. Οι συζητήσεις απόψεων, δε, είναι το τελευταίο μέρος που θα ζητούσε κανείς "προαπαιτούμενες γνώσεις" . Δεν χρειάζεται να έχεις μελετήσει τίποτα, αρκεί να ξέρεις την αλφαβήτα για να να πεις "συμφωνώ" ή "δεν συμφωνώ". Την αλφαβήτα την βάζω γιατί μιλάμε γραπτά.

Οι μαύροι που πολέμησαν κατά του Απαρτχάιντ δεν νομίζω να ήταν όλοι εγγράματοι. Φτωχοί και εξαθλιωμένοι ήταν.
 goood
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
stam
gold member
gold member
stam

Ηλικία : 39
Τόπος : πάνω στη σέλα...
Registration date : 19/11/2009

φάκελλος ρατσισμός !!! - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: φάκελλος ρατσισμός !!!   φάκελλος ρατσισμός !!! - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ Φεβ 14 2014, 08:38

για απαρτχάιντ μιλάμε λοιπόν....?

ε λοιπόν δεν το είχα καταλάβει....  Shocked 
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
natk
Member
Member
natk

Ηλικία : 42
Τόπος : 40.632096,22.934683
Registration date : 24/08/2009

φάκελλος ρατσισμός !!! - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: φάκελλος ρατσισμός !!!   φάκελλος ρατσισμός !!! - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ Φεβ 14 2014, 10:30

stam έγραψε:
για απαρτχάιντ μιλάμε λοιπόν....?

ε λοιπόν δεν το είχα καταλάβει....  Shocked 

 Question scratch Question
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NASOS_p
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
NASOS_p

Ηλικία : 43
Τόπος : Πυργος Ηλειας
Registration date : 07/05/2011

φάκελλος ρατσισμός !!! - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: φάκελλος ρατσισμός !!!   φάκελλος ρατσισμός !!! - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ Φεβ 14 2014, 23:08

natk έγραψε:
NASOS_p έγραψε:
Φιλε natk απο αυτα που λες φαινεται ξεκαθαρα (μιας και μιλας και για αρχαια Ελλαδα) οτι δεν εχεις μελετησεις αρχαια Ελλαδα καθολου.Αλλο η αναγνωση αλλο η μελετη.Δεν θα αραδιασω κατεβατα εδω μεσα γιατι το πηγατε σε ενα θεμα που ακομα και προφορικα να μιλουσαμε θα θελαμε μια μερα συζητησης.Τελοσπαντων θα περιορισθω στο λανθασμενο συμπερασμα για το ατομο μου οτι επικροτω πραξεις βιας κλπ ως φαρμακο ή αντιμετωπιση του κινδυνου να αρθει η εθνικη συνοχη, κατι που φυσικα δεν ισχυει.Και κατι τελευταιο, εσεις εχετε φθασει στο σμειο να λετε οτι απο αρχαιοτατων χρονων εως και σημερα εχουμε ως λαος ρατσιστικη κουλτουρα και πρακτικες.Μελετηστε  αρχαια Ελλαδα για να αντιληφθειτε λιγο καλυτερα τι συμβαινει για να μην συζητουμε παλι για "αποψεις".

edit: Για το "Ελλαδαρα με τον ναρκισισμο της περι Πατριδος-Θρησκειας-Οκογενειας"  θα σου πω οτι το χεις πιασει λαθος.Δεν εχουμενα κανουμε με κανενα ναρκισισμο και ρατσισμο.Εχουμε να κανουμε με ενα συστημα Πατριδος , το ελληνικο, οπως υπαρχουν και αλλα συστηματα Πατριδων ανα τον κοσμο το καθενα με δικες του παραδοσεις (εντος των οποιων η θρησκευτικη παραδοση εχει κυριαρχο ρολο στη νοηματοδοτηση του ιδανικου), δικους του φορεις προτυπων που νοηματοδοτουν το ευ ζην, το καλο και αγαθο και καθε ενα απο αυτα τα συστηματα πατριδος θεωρει τον εαυτο του ως το καλυτερο γιαυτο κ το ακολουθει.Δεν εχουμε να κανουμε με κατι ρατσιστικο ή ναρκισιστικο διαφορετικα θα επρεπε να θεωρειται καθε τετοιο συστημα ναρκισιστικο εξ' ορισμου.

Σώπα ρε φίλε... ξεκάθαρα κιόλας;

popcorn 

Αυτά περί μελέτης τα αφήνω ασχολίαστα. Ή δεν διαβάζεις ή δεν καταλαβαίνεις. Περιμένω ένα ένα να μου πεις τα εξής:
1. Από πού προκύπτουν οι γνώσεις που δεν έχω. Σε προσκαλώ να παραθέσεις παραδείγματα.
2. Από πού προκύπτει τέτοιο συμπέρασμα για σενα. (hint: το λέω και ξεκάθαρα ότι δεν το πιστεύω)
3. Από πού προκύπτουν τα περί αρχαίας Ελλάδας και ρατσισμού.

Πριν να προτείνεις σε άλλους τί να μελετήσουν κοίτα να διαβάζεις καλύτερα τα γραπτά τους.

Επίσης, πρόσεχε το πόσο γνώστης φέρεσαι να είσαι και πόσο μελετημένος, επειδή δεν ξέρεις την ταυτότητα και τις γνώσεις κανενός εδώ μέσα.

Πραγματικά, είναι τουλάχιστον άστοχο να εξηγείς σε εμένα την διαφορά μεταξύ ανάγνωσης και μελέτης. Εδώ γελάω.

Όσο για το edit σου: Οκ, συμφωνώ με το να έχεις την δική σου άποψη. Η λέξη ναρκισισμός στην καθομιλουμένη (στην ψυχιατρική, στην οποία ειδικεύομαι έχουμε άλλον ορισμό) είναι ισοδύναμη με τον υπέρμετρο εγωκεντρισμό. Οπότε, όπως εσύ ο ίδιος το περιγράφεις είναι ναρκισισμός. Το πατρίς-θρησκεία-οικογένεια δεν γράφτηκε για να αναλύσω τα θρησκευτικά και ηθικά συστήματα αξιών. Γράφτηκε για να μιλήσω για την υπέρμετρη θρησκοληψία και τυφλή, αδιαπραγμάτευτη προσκόλληση σε δήθεν συστήματα αξιών (το δήθεν επειδή έχουν διαστρεβλωθεί), η οποία ΕΝ ΔΥΝΑΜΕΙ μπορεί να οδηγήσει σε ρατσιστικές πρακτικές. Μην μπερδεύεις το ΔΟΓΜΑ της ανωτερώτητας με την ΠΡΑΚΤΙΚΗ του ρατσισμού.

Το να νομίζω ότι είμαι ο καλύτερος, υπό τις κατάλληλες συνθήκες είναι ένα τσιγάρο δρόμος από το να νομίζω ότι είμαι ο ανώτερος

edit: Ευχαριστώ στους προλαλήσαντες για τα καλά τους λόγια. Ευχαριστώ και εγώ τον Νικ που το ξεκίνησε, καθώς κάτι τέτοιο έλειπε από το φόρουμ.

1) Αναφερεται στο σχολιο σου οτι το Πατρις-Θρησκεις-Οικογενεια ειναι ναρκισισμος.Αν ειχες μελετησει λιγο Αρχαια Ελλαδα θα ντρεποσουν να το πεις.Δε διεκδικω δαφνες παντωγνωσιας ή αρχαιογνωσιας αλλα αυτο που ειπες εμενα αυτο μου δειχνει.
2) Αναφερεται σε προηγουμενο δικο σου ποστ  στο  "Εκτός αν θεωρείς ότι η ανάγκη διατήρησης εθνικής συνοχής δικαιολογεί ρατσιστικές πράξεις". Δεν ειδα πουθενα εστω και να υπονοοω κατι τετοιο.
3) Εδω αναφερομαι παλι στο (1) το οποιο και σχολιασα.Σε σενα πηγαινε η συνδεση του τριπτυχου με τον ναρκισισμο οχι με τον ρατσισμο.Η αναφορα στο ρατσισμο εγινε επι της ευκαιριας, μιας και αυτο εχει σχολιαστει κατα το παρελθον εδω μεσα.

Υ.Γ. Μου δινεις πολλα ερεθισματα για να ανοιχτουν νεες συζητησεις αλλα τελοσπαντων.Το ανωτερος και το καλυτερος ειναι ενα τσιγαρο δρομος αλλα ακομα κι αν το πιστευει καποιος αυτο, απο μονο του δεν ειναι κακο.Εχουμε μπερδεψει αυτο το γεγονος με το γεγονος να χρησιμοποιεις την πιστη σου αυτη ως αλλοθι για εγκληματα.Στους Αρχαιους Ελληνες θα βρεις τετοιες αναφορες σε καποια σημεια.Τυχαινει μαλιστα την ανωτεροτητα αυτη του πολιτισμου να την εχει αναγνωρισει μεχι και σημερα η παγκοσμια διανοηση.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
natk
Member
Member
natk

Ηλικία : 42
Τόπος : 40.632096,22.934683
Registration date : 24/08/2009

φάκελλος ρατσισμός !!! - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: φάκελλος ρατσισμός !!!   φάκελλος ρατσισμός !!! - Σελίδα 2 Icon_minitimeΣαβ Φεβ 15 2014, 00:53

Επειδή η κατάσταση τείνει να μονοπωλήσει το θέμα και να το εκτροχιάσει, προτιμώ να τα πούμε μέσω ΠΜ, καθώς δεν νομίζω ότι ενδιαφέρει τους υπόλοιπους αναγνώστες.

 What a Face
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
jk_prince
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
jk_prince

Ηλικία : 49
Τόπος : Πάτρα
Registration date : 06/09/2011

φάκελλος ρατσισμός !!! - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: φάκελλος ρατσισμός !!!   φάκελλος ρατσισμός !!! - Σελίδα 2 Icon_minitimeΣαβ Φεβ 15 2014, 01:17

natk έγραψε:
Επειδή η κατάσταση τείνει να μονοπωλήσει το θέμα και να το εκτροχιάσει, προτιμώ να τα πούμε μέσω ΠΜ, καθώς δεν νομίζω ότι ενδιαφέρει τους υπόλοιπους αναγνώστες.

 What a Face

Μα γιατι??? Αυτη η δηθεν ανωτεροτητα (τρομάρα μας) ειναι και η ριζα του παροντος θρεντ. Ας βγουμε λιγο απο το "κουτακι" που αναφερες και συ παραπανω
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://patra2.meteoclub.gr
socrates
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic
socrates

Τόπος : Αθήνα, Χαλκίδα
Registration date : 25/06/2010

φάκελλος ρατσισμός !!! - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: φάκελλος ρατσισμός !!!   φάκελλος ρατσισμός !!! - Σελίδα 2 Icon_minitimeΣαβ Φεβ 15 2014, 09:38

Κάποια σχόλια μου στο υστερόγραφο σου...

NASOS_p έγραψε:

...
Υ.Γ. Μου δινεις πολλα ερεθισματα για να ανοιχτουν νεες συζητησεις αλλα τελοσπαντων.Το ανωτερος και το καλυτερος ειναι ενα τσιγαρο δρομος αλλα ακομα κι αν το πιστευει καποιος αυτο, απο μονο του δεν ειναι κακο (και όμως είναι... ανέφερε ανώτερος ως προς τι; ). Εχουμε μπερδεψει αυτο το γεγονος με το γεγονος να χρησιμοποιεις την πιστη σου αυτη ως αλλοθι για εγκληματα (όχι μόνο εγκλήματα αλλά και συμπεριφορές). Στους Αρχαιους Ελληνες θα βρεις τετοιες αναφορες σε καποια σημεια.Τυχαινει μαλιστα την ανωτεροτητα αυτη του (τότε) πολιτισμου να την εχει αναγνωρισει μεχι και σημερα η παγκοσμια διανοηση (εδώ μπορεί να ξεκινήσει συζήτηση περι DNA κλπ αλλά θα το κάνω pass εκτός αν κάποιος μου το στηρίξει με επιστημονικά επιχειρήματα που μπορεί να αγνοώ).

Υ.Γ. Αν πιστεύεις ότι είσαι ανώτερος, συμπεριφέρεσαι και ανάλογα. Αυτό δεν σημαίνει ότι κάθε ένας από εμάς δεν προσπαθεί να γίνει καλύτερος άνθρωπος (θέμα επιλογής πρωτίστως αλλά και συνθηκών).
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
natk
Member
Member
natk

Ηλικία : 42
Τόπος : 40.632096,22.934683
Registration date : 24/08/2009

φάκελλος ρατσισμός !!! - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: φάκελλος ρατσισμός !!!   φάκελλος ρατσισμός !!! - Σελίδα 2 Icon_minitimeΣαβ Φεβ 15 2014, 11:36

jk_prince έγραψε:
natk έγραψε:
Επειδή η κατάσταση τείνει να μονοπωλήσει το θέμα και να το εκτροχιάσει, προτιμώ να τα πούμε μέσω ΠΜ, καθώς δεν νομίζω ότι ενδιαφέρει τους υπόλοιπους αναγνώστες.

 What a Face

Μα γιατι??? Αυτη η δηθεν ανωτεροτητα (τρομάρα μας) ειναι και η ριζα του παροντος θρεντ. Ας βγουμε λιγο απο το "κουτακι" που αναφερες και συ παραπανω

Αναφερόμουν στην προσωπική αντιπαράθεση περί αρχαίων Ελλήνων, η οποία είναι εκτός θέματος.

Η αίσθηση της ανωτερότητας φυσικά και είναι στο θέμα μας.

Για να απαντήσω στον Σωκράτη περί DNA: Δεν υπάρχει καμία σοβαρή, απανταχού αποδεκτή και σύγχρονη έρευνα, η οποία να έχει δημοσιευθεί σε σοβαρό επιστημονικό περιοδικό και να λέει ότι η οποιαδήποτε φυλή είναι ανώτερη από οποιαδήποτε άλλη, σε οποιονδήποτε τομέα της ανθρώπινης ψυχικής λειτουργίας.
Κ Α Μ Ι Α. Ή, άντε για να μην είμαι απόλυτος, καμία που να γνωρίζω. Πιστεύω ότι άν υπήρχε, ε του πούστη, θα την γνώριζα (όχι επειδή είμαι κανένας γίγαντας, αλλά επειδή κάτι τέτοιο θα είχε κάνει τόσο πάταγο, που θα έπρεπε να είμαι σε χειμερία νάρκη για να μην γνωρίζω).

Ακόμη και εκείνη η διάσημη έρευνα περί 30 ετών εμπειρίας σε IQ τεστ διαφόρων φυλών είναι υπό αμφισβήτηση από την πλειοψηφία των επιστημόνων, συμπεριλαμβανομένου και του εαυτού μου. Η μέθοδος είναι διαβλητή.

*spoiler: βασικά πρόσφατα άρχισε να ανακινείται η αντίληψη ότι το "διάβασμα" που κάνουμε στο DNA είναι ανεπαρκές και ότι μάλλον ακόμη δεν ξέρουμε πώς να το διαβάσουμε πλήρως*

Γιατί απλά δεν υπάρχει και ορισμός του "ανώτερου". Μιλάμε για διαφορετικότητες. Αυτό είναι η αντικειμενικότητα. Το να βλέπεις ένα φαινόμενο και να μην το κρίνεις, επειδή δεν είσαι ικανός να το κρίνεις. Κανείς δεν είναι ικανός να κρίνει σε μαζικό επίπεδο την συνολική αξία των ανθρώπων, επειδή είναι και αυτός άνθρωπος. Βιολογικά, είμαστε όλοι στο ανώτερο σημείο στο οποίο θα μπορούσαμε να είμαστε σήμερα. Πώς στο διάολο θα πάει μπροστά ο κόσμος αν σε ένα συνέδριο λέει ο ένας στον άλλο "σκάσε γιατί έχεις βλακο-DNA και δεν ξέρεις τί λες" ;

Στην πραγματική διερεύνηση των πολιτισμών από την κοινωνική ανθρωπολογία και στα βιβλία που γράφονται, ΠΕΡΙΓΡΑΦΟΝΤΑΙ πολιτισμοί και οι συνήθειές τους. Δεν λένε ότι ο μεν είναι παραπάνω από τον δε.
Παραδείγματα:

1.Εαν στην Χ δεδομένη στιγμή ο Εσκιμώος ξέρει καλά να κυνηγάει ενώ ο  Ευρωπαίος μπορεί να σου κάνει μια καταπληκτική ανάλυση του Νίτσε και του πόσο επηρεάστηκε το έργο του από τον Βάγκνερ, ποιός θα επιβιώσει στον Βόρειο Πόλο από τους 2; (Δεν ξέρω βέβαια τις αντιλήψεις που έχουν οι φώκιες για τον Νίτσε, όντως είναι ενδιαφέρον, αλλά καταλαβαίνετε τί θέλω να πω). Ποιός είναι "ανώτερος" ;

2. Σε ένα βιβλίο περιγράφεται η αρχαία συνήθεια ορισμένων λαών να βγάζουν τα νεογνά τους στον ήλιο, επειδή είχαν ίκτερο (ήταν κίτρινα). Πίστευαν ότι το κίτρινο του Θεού-Ήλιου θεράπευε το κίτρινο του νεογνού μέσω μιας "συμπαθητικής μαγείας", όπως την περιγράφει ο συγγραφέας. Μετέπειτα, το είδαν και οι αρχαίοι γιατροί όπως ο Ιπποκράτης και ακόμη αργότερα ανακαλύφτηκε η χολερυθρίνη (η οποία κιτρινίζει το δέρμα και τους βλεννογόνους) και το γεγονός ότι διασπάται από το UV φως. Ποιός είναι ο ανώτερος;

Στον κόσμο δεν υπάρχουν ανώτεροι. Υπάρχει συνέχεια και αλληλουχία. Σίγουρα κάποιοι πολιτισμοί προσέφεραν περισσότερες χρήσιμες γνώσεις από άλλους, αλλά αυτές οι γνώσεις υιοθετήθηκαν από όλους. Έφυγαν από τα σύνορα των πολιτισμών τους και της χώρας τους. Αυτό δεν μειώνει κανενός τον θαυμασμό για την αρχαία Ελλάδα.

Έτσι, με το να λέμε ότι είμαστε ανώτεροι, απλά ευλογάμε τα γένεια μας ΚΑΙ υποτιμούμε την αξία των προγόνων μας, λες και μόνο εμείς την υιοθετήσαμε. Και πάνω απ'όλα : Λες και έχουμε copyright στην αρχαιότητα.

Επίσης, ας μην ξεχνάμε ότι η ανθρωπότητα έχει ζήσει άλλα 2000 χρόνια μετά από την αρχαία Ελλάδα και σε αυτό το διάστημα έγιναν άλλες τόσες ανακαλύψεις. Η βλακεία μας φτάνει στο σημείο να μηδενίζει τόσους ανθρώπους και τόσα επιτεύγματα που θες λίστες για να τα αναφέρεις. Αυτό πάει στο γνωστό ρητό με τις μπανάνες που έτρωγαν οι Ευρωπαίοι όταν εμείς είχαμε μπλαμπλαμπλα. Εμείς γεννηθήκαμε μέσα στα τελευταία 30-40-50 χρόνια. Είναι τουλάχιστον χαζό το να παίρνουμε γεγονότα και αξίες που βρήκαν άνθρωποι που κόπιασαν και να τα κάνουμε copy-paste στο κούτελό μας, λες και είναι δικά μας δημιουργήματα. Αυτό μου θυμίζει τον χωριανό που έγινε βουλευτής και μαζί του όλο το χωριό μπήκε στην βουλή.


Αν έχει κάποιος να μου παραθέσει και εμένα σοβαρή και το ξαναλέω σ ο β α ρ ή έρευνα, με στατιστικά σημαντικό δείγμα,  που να αποδεικνύει ανωτερότητα φυλής, τον προσκαλώ σε παράθεση και συζήτηση. Αλλά όταν μιλάμε για σοβαρές πηγές, αυτό σημαίνει : Διεθνή επιστημονικά περιοδικά, με μεγάλο impact factor, διεθνώς αναγνωρισμένα βιβλία-βίβλους στο αντικείμενό τους και γενικότερα οποιαδήποτε πηγή απαιτεί από τον συγγραφέα να περάσει μέσα από επιτροπές που θα κρίνουν αν αυτό που έγραψε είναι δημοσιεύσιμο. Δύο λόγοι: 1)για την αλήθεια, ρε γαμώτο και 2)γιατί δεν μπορείς να λες κάτι που αφορά όλο τον κόσμο, χωρίς να αφήνεις όλο τον κόσμο να απαντήσει.

Αυτό αποκλείει blog, youtube και γενικότερα όλο το "μπάτε-σκύλοι-αλέστε" του ίντερνετ. Δηλαδή, εγώ μπορώ να πω ότι είμαστε ανώτεροι στην ταβέρνα της γειτονιάς μου και να μου πουν όλοι ότι έχω δίκιο. Για να έχω όμως αναγνώριση, θα πρέπει να το βγάλω έξω από τους ομοϊδεάτες μου, να το πάω σε αντικειμενικό ακροατήριο και να πουν το ίδιο. Δεν το είδα ποτέ να γίνεται.

Άλλο το βήξιμο άλλο το κλάσιμο, ώς να το κάνουμε... Very Happy

edit: έγινε αλλαγή στο url επειδή ήταν λάθος


Έχει επεξεργασθεί από τον/την natk στις Κυρ Φεβ 16 2014, 01:40, 2 φορές συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
jk_prince
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
jk_prince

Ηλικία : 49
Τόπος : Πάτρα
Registration date : 06/09/2011

φάκελλος ρατσισμός !!! - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: φάκελλος ρατσισμός !!!   φάκελλος ρατσισμός !!! - Σελίδα 2 Icon_minitimeΣαβ Φεβ 15 2014, 15:27

Μιλτο ειλικρινά χαιρομαι για αυτα που γραφεις. Ελπιζω καποια στιγμη να βρεθουμε και σε αντιπαραθεση (ειμαι και γω των "σεντονιων") και να ανταλλαξουμε αποψεις για καποιο θεμα το οποιο θα διαφωνήσουμε. Θα το χαρω ιδιαιτερα....Ειλικρινα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://patra2.meteoclub.gr
NASOS_p
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
NASOS_p

Ηλικία : 43
Τόπος : Πυργος Ηλειας
Registration date : 07/05/2011

φάκελλος ρατσισμός !!! - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: φάκελλος ρατσισμός !!!   φάκελλος ρατσισμός !!! - Σελίδα 2 Icon_minitimeΣαβ Φεβ 15 2014, 16:04

Θυμηθηκα μια συνεντευξη που ειχα ακουσει ποσφατως και την παραθετω πιο κατω.Ειναι του Ζουραρη, ο οποιος φυσικα και δε μπορει να χαρακτηρισθει εθνικιστης, ακροδεξιος κλπ καθοτι προερχεται απο την Αριστερα.Μεσα στα αλλα αναφερει οτι ο ελληνικος πολιτισμος ειναι ο λαμπροτερος επι της Γης ακομα κι απο αυτον του Κινεζικου.Μια παραδοχη που οπως ειπακαι πιο πριν τη δεχεται η παγκοσμια διανοηση.Οποιος ενδιαφερεται μπορει να κανει μια ερευνα σχετικα με το τι εχουν πει ξενοι μεγαλοι διανοουμενοι για την Ελλαδα.Θα επιμεινω οτι το προβλημα δεν ειναι να θεωρεις τον εαυτο σου ανωτερω βαση καποιων στοιχειων αλλα πως αυτο το γεγονος το διαχειριζεσαι.Αλλος μπορει να ο διαχειρισθει σφαζοντας τους αλλους λαους και καποιος μποιρει να το διαχειρισθει δινοντας τα φωτα του στους αλλους.Για τον Ζουραρη θα πουμε οτι ειναι ρατσιστης επειδη θεωρει τον ελληνικο πολιτισμο ανωτερο;

https://www.youtube.com/watch?v=yVqVgsW0CYU
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
natk
Member
Member
natk

Ηλικία : 42
Τόπος : 40.632096,22.934683
Registration date : 24/08/2009

φάκελλος ρατσισμός !!! - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: φάκελλος ρατσισμός !!!   φάκελλος ρατσισμός !!! - Σελίδα 2 Icon_minitimeΣαβ Φεβ 15 2014, 19:08

NASOS_p έγραψε:
Θυμηθηκα μια συνεντευξη που ειχα ακουσει ποσφατως και την παραθετω πιο κατω.Ειναι του Ζουραρη, ο οποιος φυσικα και δε μπορει να χαρακτηρισθει εθνικιστης, ακροδεξιος κλπ καθοτι προερχεται απο την Αριστερα.Μεσα στα αλλα αναφερει οτι ο ελληνικος πολιτισμος ειναι ο λαμπροτερος επι της Γης ακομα κι απο αυτον του Κινεζικου.Μια παραδοχη που οπως ειπακαι πιο πριν τη δεχεται η παγκοσμια διανοηση.Οποιος ενδιαφερεται μπορει να κανει μια ερευνα σχετικα με το τι εχουν πει ξενοι μεγαλοι διανοουμενοι για την Ελλαδα.Θα επιμεινω οτι το προβλημα δεν ειναι να θεωρεις τον εαυτο σου ανωτερω βαση καποιων στοιχειων αλλα πως αυτο το γεγονος το διαχειριζεσαι.Αλλος μπορει να ο διαχειρισθει σφαζοντας τους αλλους λαους και καποιος μποιρει να το διαχειρισθει δινοντας τα φωτα του στους αλλους.Για τον Ζουραρη θα πουμε οτι ειναι ρατσιστης επειδη θεωρει τον ελληνικο πολιτισμο ανωτερο;

https://www.youtube.com/watch?v=yVqVgsW0CYU

Πρωτ'απόλα, αυτό που λες δεν αποτελεί καμία αντικειμενική απόδειξη. Ποιά είναι η παγκόσμια διανόηση που την δέχεται; Δεν έχω καμία διανόηση υπόψη μου που να δέχεται τέτοιους αφορισμούς. Δεν είμαι ιστορίκός, αλλά αυτό είναι άκυρο σε όλες τις επιστήμες.

Η γνώμη οποιουδήποτε διανοούμενου είναι γνώμη του. Δεν είναι αξίωμα. Όταν θέλουμε να μιλάμε για σοβαρές πηγές, μιλάμε για αντικειμενικές πηγές. Οι γνώμες είναι υποκειμενικές. Σαν πηγή, η τάδε αναφορά του τάδε επιστήμονα, ακόμα και νομπελίστα, ότι "εγώ πιστεύω το τάδε" έχει ελάχιστη βαρύτητα. Σε καμία επιστήμη δεν λέμε "αυτό είναι έτσι επειδή το είπε ο τάδε". Δε πα να είναι και ο Einstein. Πρέπει να το δείξει και πρέπει να μας πείσει. Θέλει πολύ ψάξιμο η αλήθεια.

Για την ακρίβεια, δεν υπάρχει καμία επιστήμη που να μιλάει για ανώτερους πολιτισμούς. Υπάρχει επιστήμη που μιλάει για πολιτισμούς. Σκέτο. Τελεία.

Αν ο Ζούραρης εκφράζει άποψη για πολιτισμική ανωτερότητα, στα πλαίσια μιας κουβέντας, καλά κάνει. Αν το χρησιμοποιεί αυτό για να δικαιολογήσει οποιουδήποτε είδους διάκριση σε ανώτερους και κατώτερους ανθρώπους, τότε είναι ρατσιστής. Σε ξαναπαραπέμπω στον ορισμό του ρατσισμού, ο οποίος βρίσκεται στην πρώτη σελίδα. Λέξεις κλειδιά: Κοινωνική/πολιτική ΠΡΑΚΤΙΚΗ, ΔΟΓΜΑ ανωτερότητας φυλής και ΚΑΘΑΡΟΤΗΤΑ, ΚΥΡΙΑΡΧΙΚΟΣ ΡΟΛΟΣ και ΚΑΤΩΤΕΡΟΙ.

Υπάρχει σαφής διαφορά.

@jkprince Challenge accepted. Πετάει ο Γάιδαρος. Very Happy Very Happy Very Happy 
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
socrates
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic
socrates

Τόπος : Αθήνα, Χαλκίδα
Registration date : 25/06/2010

φάκελλος ρατσισμός !!! - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: φάκελλος ρατσισμός !!!   φάκελλος ρατσισμός !!! - Σελίδα 2 Icon_minitimeΣαβ Φεβ 15 2014, 20:11

Άσχετα με την αναγνωρισιμότητα ή όχι της "ανωτερότητας" του πολιτισμού της Αρχαίας Ελλάδας, που προσέφερε αναμφισβήτητα πολλά στην ανθρωπότητα, μιλάμε για το τώρα. Ποια είναι η διασύνδεση του Τότε με το Τώρα;

natk έγραψε:

...
Επίσης, ας μην ξεχνάμε ότι η ανθρωπότητα έχει ζήσει άλλα 2000 χρόνια μετά από την αρχαία Ελλάδα και σε αυτό το διάστημα έγιναν άλλες τόσες ανακαλύψεις. Η βλακεία μας φτάνει στο σημείο να μηδενίζει τόσους ανθρώπους και τόσα επιτεύγματα που θες λίστες για να τα αναφέρεις. Αυτό πάει στο γνωστό ρητό με τις μπανάνες που έτρωγαν οι Ευρωπαίοι όταν εμείς είχαμε μπλαμπλαμπλα. Εμείς γεννηθήκαμε μέσα στα τελευταία 30-40-50 χρόνια. Είναι τουλάχιστον χαζό το να παίρνουμε γεγονότα και αξίες που βρήκαν άνθρωποι που κόπιασαν και να τα κάνουμε copy-paste στο κούτελό μας, λες και είναι δικά μας δημιουργήματα.
...

Αυτό ακριβώς!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 

φάκελλος ρατσισμός !!!

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 

 Παρόμοια θέματα

+
Σελίδα 2 από 8Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ.... :: Απόψεις....-
Μετάβαση σε: