Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΕικονοθήκηLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση

Μοιραστείτε | 
 

 φάκελλος ρατσισμός !!!

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
NASOS_p
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
NASOS_p

Ηλικία : 43
Τόπος : Πυργος Ηλειας
Registration date : 07/05/2011

φάκελλος ρατσισμός !!! - Σελίδα 8 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: φάκελλος ρατσισμός !!!   φάκελλος ρατσισμός !!! - Σελίδα 8 Icon_minitimeΠαρ Αυγ 29 2014, 16:30

jk_prince

1) Σχετικα με τους ναους, οπως το κρατος οφειλει να χτισει σχολεια για να μαθουν οι νεοι Ελληνες την γλωσσα τους ετσι οφειλει να χτισει και ναους και να διδασκει θρησκευτικα και γενικα να πραττει ωστε να προαγονται τα πολιτιστικα του στοιχεια οπως αυτο της θρησκευτικης συνειδησησεως.

2) Το παρανομο των λαθρομεταναστων ειναι ο εξτρα λογος που μπορω να επικαλεστω για να σου πω οτι το κρατος δεν οφειλει να τους φτιαξει ναους.Δεν ειναι ο κυριος λογος.Τον κυριο λογο στον ανεφερα και σε παραπανω ποστ, η αν θες και στην παραπανω παραγραφο.Ουτε η μουσουλμανικη θρησκεια ειναι η επικρατουσα συνεπως καμια οφειλη να τους φτιαξουμε ναους

3) Εσυ μπορει να μην πιστευεις στο ναο που χτιζεται οπως ειπες αλλα ενα σοβαρο κρατος εχει θεσει καποιους κανονες που δεν επιδεχονται δημοψηφισματος για το αν θα εφαρμοσθουν.Ενα σοβαρο κρατος εχεις ορισει τα πολιτιστικα του στοιχεια και πληρωνει για να τα προαγει.Ενα απο αυτα ειναι η θρησκευτικη συνειδηση.Αν θεωρεις οτι δεν ειναι πολιτιστικο στοιχειο πες το μας να σε παραπεμψουμε σε καμια βιβλιογραφια να μορφωθεις.Ενα αλλο ειναι η γλωσσα.Σκεφτεσαι αυριο να βγει καποιος και να λεει οτι δεν θελει να χτιζονται σχολεια με εξοδα του κρατους γιατι δεν του αρεσει η ελληνικη γλωσσα, η ελληνικη ιστορια;Και μαλιστα να μας λεει οτι ειναι και αντιδημοκρατικο;Το ιδιο αστειο με αυτο που λες ακουγεται.

4) Δε μπερδευω την εκκλησια του δημου με την εκκλησια της θρησκειας διοτι δεν ορισα τον δημο ή τη θρησκεια.Ορισα τη λεξη εκκλησια.Λες να μπηκε τυχαια και στην περιπτωση της θρησκειας;

5) Σε αναγκασε το κρατος να ακολουθησεις τη θρησκεια και ειναι και αντιδημοκρατικο;Μαλιστα.Προσεξε τωρα τις αντιφασεις σου.Κατα το παρελθον εχεις καταφερθει κατα των χριστιανων οτι δε ζουν συμφωνα με τη θρησκεια αρα ειναι χριστιανοι γιαλαντζι.Σε πολλα ποστ σου κατα το παρελθον καταφερεσαι εναντιον της θρησκειας μας.Τοτε για ποιο εξαναγκασμο μιλας εσυ και μερικοι αλλοι;Προφανως δεν εξαναγκαστηκατε καθολου οποτε ασε τη γκρινια.Κι οχι μονο αυτο, βαζεις και θεμα δημοκρατικοτητας.Δλδ το οτι σε εμαθε ελληνικη ιστορια, γλωσσα, ηθη κι εθιμα αυτο το κρατος και μεσω σχολειων και μεσω κοινωνιας ηταν εξαναγκασμος και αντιδημοκρατικο;Μηπως ηταν και προσηλυτισμος;Λεω να καταφυγεις στα δικαστηρια ανθρωπινων δικαιωματω.Αν δικαιωθεις, προσπαθω να σκεφτω ενα κρατος του πλανητη που δεν θα κριθει ενοχο.Λοιπον καμια αντιδημοκρατικοτητα, ειναι η λειτουργια καθε κρατους στον πλανητη να προαγει και να διαιωνιζει τα πολιτιστικα του στοιχεια.

6) Να διδαχθουμε απο την αρχαιοτητα ειπα και αναφερεσαι στο Δια.Προφανως εσυ δεν εισαι ικανος να μιλησεις για αρχαιοτητα οχι εγω.Οι διδαχες των αρχαιων εχουν να κανουν με τις επιστημες, διοτι οι αρχαιοι ηταν αυτοι που εθεσαν τις βασεις μεταξυ των αλλων επιστημων κι αυτες της πολιτικης κοινωνιολογιας, που ισχυουν μεχρι σημερα και ειναι διαχρονικες.Οποτε τα περι Δια πες τα σε καποιον που δε μπορει να σου απαντησει.

7) Το οτι σε μεγαλωνουν με το φοβο οτι θα πας στην κολαση δειχνει την προφανη αγνοια σου και επι των θρησκευτικων.Ο ακατηχητος Χριστιανος σαν εσενα βλεπει το Χριστο σαν δυναμοκεντρικη θεοτητα, ως τιμωρο που ριχνει τους αμαρτωλους στην κολαση, παρανοει δλδ την εννοια του Παντοκρατορα.Ο Χριστος ομως, οπως μας διδασκει η κοινωνιολογια, σαν υποσταση κοινωνικου απολυτου θυσιαζει τον εαυτο του για τη σωτηρια των ανθρωπων, δλδ οχι μονο δεν ταυτιζεται με τη δυναμη και την ισχυ αλλα παραιτειται απο αυτην.Το μηνυμα του μεγαλυτερου γεγονοτος της σταυρωσης ειναι οτι η μεγαλυτερη δυναμη ειναι η παραιτηση απο τη δυναμη, η ταπεινοτητα.

Υ.Γ. Περι του χωρισμου κρατους εκκλησιας δεν το εβγαλα απο το μυαλο μου.Εσυ κατεδικασες το "χερι με χερι" οποτε συμπεραινουμε οτι θα ηθελες τον χωρισμο.Αλλιως πες μου τι αλλο μπορει να εννοεις.
Και μαλιστα μονο απο αριστερους το ακουω συνεχεια, γιαυτο και σε κατεταξα εκει.Δεν αντιλαμβανομαι γιατι το επιπεδο μου ειναι χαμηλο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Vato Loco
Member
Member
Vato Loco

Ηλικία : 47
Τόπος : ΑΘΗΝΑ
Registration date : 16/07/2012

φάκελλος ρατσισμός !!! - Σελίδα 8 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: φάκελλος ρατσισμός !!!   φάκελλος ρατσισμός !!! - Σελίδα 8 Icon_minitimeΠαρ Αυγ 29 2014, 19:45

http://www.mixanitouxronou.gr/archeoellinika-rita-gia-kathe-chrisi-vazoun-ton-sokrati-na-apangeli-parapiimeno-isokrati-me-to-prosopo-tou-pithagora-meta-tous-ftei-i-dimokratia/
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
jk_prince
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
jk_prince

Ηλικία : 49
Τόπος : Πάτρα
Registration date : 06/09/2011

φάκελλος ρατσισμός !!! - Σελίδα 8 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: φάκελλος ρατσισμός !!!   φάκελλος ρατσισμός !!! - Σελίδα 8 Icon_minitimeΠαρ Αυγ 29 2014, 21:46

Επειδη πολλα τα ειπαμε και ο καθεις κατεληξε εκει που ηθελε και επειδη για καποιους ειμαι Χριστιανοδιωκτης θα αντιγραψω κατι που βρηκα και πιστευω οτι με εκπροσωπει:


Εδώ λοιπόν θα ήθελα να ξεκαθαρίσω μερικά πράγματα για εμένα και να πω τη γνώμη μου περί σεβασμού και προσβολής.

ΟΧΙ, δεν σέβομαι τις θρησκευτικές σου πεποιθήσεις.
Σέβομαι το δικαίωμά σου να τις έχεις.
Σέβομαι το δικαίωμά σου να τις εκφράζεις.
Σέβομαι εσένα εφόσον και εσύ σέβεσαι εμένα.
Δεν σέβομαι το “δικαίωμά σου” να μου πεις πως είμαι “κακός” άνθρωπος επειδή δεν πιστεύω όπως εσύ.
Δεν σέβομαι το “δικαίωμά σου” να μου πεις πως θα πάω στη κόλαση επειδή δεν πιστεύω όπως εσύ.
Δεν σέβομαι το “δικαίωμά σου” να μου επιβάλεις τα πιστεύω σου.
Δεν σέβομαι την άγνοια.
Δεν σέβομαι τη πλύση εγκεφάλου.
Δεν σέβομαι τη θρησκευτική λατρεία.
Δεν σέβομαι το μίσος, τη θρησκοληψία, το μισογυνισμό, το σεξισμό και τη τυραννία.
Δεν σέβομαι τη θρησκεία σου και δεν είμαι υποχρεωμένος να το κάνω.(και εννοω ΟΛΕΣ τις θρησκειες)

Αυτά τα γράφω όχι γιατί είμαι με κάποιο τρόπο ανώτερος από τους πιστούς, ή πιο έξυπνος, ή οτιδήποτε άλλο. Αλλά για να ξεκαθαρίσω πως δεν δείχνω σεβασμό σε ιδέες και ιδεολογίες αλλά μόνο στους ανθρώπους που τον αξίζουν. Μια ιδέα είναι άξια σεβασμού αν προσφέρει κάτι θετικό και οι θρησκείες δεν με έχουν πείσει πως το κάνουν.

Συνεπώς το να μου λέει ο οποιοσδήποτε πως με αυτό που έγραψα δεν σέβομαι τη θρησκεία του, προσωπικά δεν μου λέει τίποτα και δεν με αγγίζει.

Το ίδιο συμβαίνει όταν κάποιος μου λέει πως τα γραπτά μου τον προσβάλλουν. Εμένα μπορεί να με προσβάλλουν αυτοί που φοράνε ρούχα φτιαγμένα από διαφορετικού είδους νήματα (πχ βαμβάκι και πολυεστέρα), αλλά δεν θα διανοηθώ να τους πω να μην το κάνουν ή να τους επιβάλλω την άποψη πως ο συνδυασμός αυτών των δύο είναι λάθος. Δείχνω σεβασμό σε όλους τους ανθρώπους και αν προσέξετε τα σχόλιά μου, προσπαθώ να μην είμαι ούτε καν σαρκαστικός (όσο μπορώ), και είμαι καλός στον σαρκασμό να πάρει!

Ο σωστός σκεπτικιστής δεν είναι σκεπτικός μόνο εκεί που τον βολεύει, αλλά δεν έχει «ιερό και όσιο», μεταφορικά και κυριολεκτικά. Όλα πρέπει να αμφισβητούνται και ειδικότερα τα δόγματα (όχι μόνο με τη θρησκευτική έννοια) και ο καθής θα πρέπει να είναι έτοιμος να αλλάξει γνώμη σε οτιδήποτε, αρκεί να παρουσιαστούν τα λογικά και βασισμένα στην επιστήμη επιχειρήματα.

Σε αυτό το site θα συνεχίσω να σέβομαι την απόφασή μας να μην γράψω κάτι θρησκευτικό, αλλά αυτό δεν σημαίνει πως ξαφνικά απέκτησα σεβασμό για τη θρησκεία και το να μου τον ζητάτε είναι άνευ ουσίας. Όποιος έχει δυνατό στομάχι ας επισκεφθεί το blog μου να δει αναλυτικά τη γνώμη μου.

Τα παραπάνω τα γράφω διότι μου αρέσει να είμαι ξεκάθαρος και να μην δίνω λάθος εντυπώσεις αλλά και γιατί σχόλια περί σεβασμού και προσβολής των θρησκειών μου φαίνονται πολύ αστεία.

φάκελλος ρατσισμός !!! - Σελίδα 8 318604_10150415467087119_627857118_10047501_712548805_n
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://patra2.meteoclub.gr
NASOS_p
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
NASOS_p

Ηλικία : 43
Τόπος : Πυργος Ηλειας
Registration date : 07/05/2011

φάκελλος ρατσισμός !!! - Σελίδα 8 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: φάκελλος ρατσισμός !!!   φάκελλος ρατσισμός !!! - Σελίδα 8 Icon_minitimeΚυρ Αυγ 31 2014, 15:30

Αγαπητε μου δεν προσπαθησε κανεις να σου επιβαλλει καμια αποψη ή σεβασμο, τουλαχιστον εδω μεσα νομιζω.
Εγω θα προσπερασω αυτα που ποσταρες γιατι αν τα σχολιασω ισως μπω σε θρησκευτικα θεματα που δεν ενθαρυνονται απο αυτο το φορουμ.Παντως πριν απορριψεις κατι μπορεις τουλαχιστον να προσπαθησεις να το γνωρισεις.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mpetatzis
gold member
gold member
mpetatzis

Ηλικία : 52
Registration date : 17/01/2008

φάκελλος ρατσισμός !!! - Σελίδα 8 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: φάκελλος ρατσισμός !!!   φάκελλος ρατσισμός !!! - Σελίδα 8 Icon_minitimeΚυρ Αυγ 31 2014, 19:42

jk_prince έγραψε:
Επειδη πολλα τα ειπαμε και ο καθεις κατεληξε εκει που ηθελε και επειδη για καποιους ειμαι Χριστιανοδιωκτης θα αντιγραψω κατι που βρηκα και πιστευω οτι με εκπροσωπει:


Εδώ λοιπόν θα ήθελα να ξεκαθαρίσω μερικά πράγματα για εμένα και να πω τη γνώμη μου περί σεβασμού και προσβολής.

ΟΧΙ, δεν σέβομαι τις θρησκευτικές σου πεποιθήσεις.
Σέβομαι το δικαίωμά σου να τις έχεις.
Σέβομαι το δικαίωμά σου να τις εκφράζεις.
Σέβομαι εσένα εφόσον και εσύ σέβεσαι εμένα.
Δεν σέβομαι το “δικαίωμά σου” να μου πεις πως είμαι “κακός” άνθρωπος επειδή δεν πιστεύω όπως εσύ.
Δεν σέβομαι το “δικαίωμά σου” να μου πεις πως θα πάω στη κόλαση επειδή δεν πιστεύω όπως εσύ.
Δεν σέβομαι το “δικαίωμά σου” να μου επιβάλεις τα πιστεύω σου.
Δεν σέβομαι την άγνοια.
Δεν σέβομαι τη πλύση εγκεφάλου.
Δεν σέβομαι τη θρησκευτική λατρεία.
Δεν σέβομαι το μίσος, τη θρησκοληψία, το μισογυνισμό, το σεξισμό και τη τυραννία.
Δεν σέβομαι τη θρησκεία σου και δεν είμαι υποχρεωμένος να το κάνω.(και εννοω ΟΛΕΣ τις θρησκειες)

Αυτά τα γράφω όχι γιατί είμαι με κάποιο τρόπο ανώτερος από τους πιστούς, ή πιο έξυπνος, ή οτιδήποτε άλλο. Αλλά για να ξεκαθαρίσω πως δεν δείχνω σεβασμό σε ιδέες και ιδεολογίες αλλά μόνο στους ανθρώπους που τον αξίζουν. Μια ιδέα είναι άξια σεβασμού αν προσφέρει κάτι θετικό και οι θρησκείες δεν με έχουν πείσει πως το κάνουν.

Συνεπώς το να μου λέει ο οποιοσδήποτε πως με αυτό που έγραψα δεν σέβομαι τη θρησκεία του, προσωπικά δεν μου λέει τίποτα και δεν με αγγίζει.

Το ίδιο συμβαίνει όταν κάποιος μου λέει πως τα γραπτά μου τον προσβάλλουν. Εμένα μπορεί να με προσβάλλουν αυτοί που φοράνε ρούχα φτιαγμένα από διαφορετικού είδους νήματα (πχ βαμβάκι και πολυεστέρα), αλλά δεν θα διανοηθώ να τους πω να μην το κάνουν ή να τους επιβάλλω την άποψη πως ο συνδυασμός αυτών των δύο είναι λάθος. Δείχνω σεβασμό σε όλους τους ανθρώπους και αν προσέξετε τα σχόλιά μου, προσπαθώ να μην είμαι ούτε καν σαρκαστικός (όσο μπορώ), και είμαι καλός στον σαρκασμό να πάρει!

Ο σωστός σκεπτικιστής δεν είναι σκεπτικός μόνο εκεί που τον βολεύει, αλλά δεν έχει «ιερό και όσιο», μεταφορικά και κυριολεκτικά. Όλα πρέπει να αμφισβητούνται και ειδικότερα τα δόγματα (όχι μόνο με τη θρησκευτική έννοια) και ο καθής θα πρέπει να είναι έτοιμος να αλλάξει γνώμη σε οτιδήποτε, αρκεί να παρουσιαστούν τα λογικά και βασισμένα στην επιστήμη επιχειρήματα.

Σε αυτό το site θα συνεχίσω να σέβομαι την απόφασή μας να μην γράψω κάτι θρησκευτικό, αλλά αυτό δεν σημαίνει πως ξαφνικά απέκτησα σεβασμό για τη θρησκεία και το να μου τον ζητάτε είναι άνευ ουσίας. Όποιος έχει δυνατό στομάχι ας επισκεφθεί το blog μου να δει αναλυτικά τη γνώμη μου.

Τα παραπάνω τα γράφω διότι μου αρέσει να είμαι ξεκάθαρος και να μην δίνω λάθος εντυπώσεις αλλά και γιατί σχόλια περί σεβασμού και προσβολής των θρησκειών μου φαίνονται πολύ αστεία.

φάκελλος ρατσισμός !!! - Σελίδα 8 318604_10150415467087119_627857118_10047501_712548805_n



πως γινεται αφου λες πως δεν σεβεσαι αυτά τα παραπανω να εισαι υπέρμαχος θρησκειας η οποια σε μεγαλο βαθμο τα επικροτει και τα επιβραβευει δεν το καταλαβαινω. γιατι άλλο είναι σεβομαι καποιον για τα πιστευω του και άλλο γινομαι υπερμαχος αυτων των πιστευω εστω και αν προσωπικα δεν τα σεβομαι...πολύ μπερδεμένα μου ακουγονται...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
jk_prince
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
jk_prince

Ηλικία : 49
Τόπος : Πάτρα
Registration date : 06/09/2011

φάκελλος ρατσισμός !!! - Σελίδα 8 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: φάκελλος ρατσισμός !!!   φάκελλος ρατσισμός !!! - Σελίδα 8 Icon_minitimeΚυρ Αυγ 31 2014, 23:51

NASOS_p

Εχω εμβαθύνει οσο κατα τη γνωμη μου χρειαζεται ωστε να ερθω σε αυτα τα συμπερασματα.

mpetatzis

Δεν εγινα πουθενα υπερμαχος καμμιας θρησκειας. Απλα αυτο που συζητάγαμε ειχε σαν βαση συγκεκριμενη θρησκεια. Θα μπορουσε καλλιστα να μιλαγαμε για Πρωτεσταντες, Καθολικους ή ακομα και Ινδουιστες. Τα ιδια ακριβως θα ελεγα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://patra2.meteoclub.gr
NASOS_p
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
NASOS_p

Ηλικία : 43
Τόπος : Πυργος Ηλειας
Registration date : 07/05/2011

φάκελλος ρατσισμός !!! - Σελίδα 8 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: φάκελλος ρατσισμός !!!   φάκελλος ρατσισμός !!! - Σελίδα 8 Icon_minitimeΤρι Σεπ 02 2014, 17:21

jk_prince έγραψε:
NASOS_p

Εχω εμβαθύνει οσο κατα τη γνωμη μου χρειαζεται ωστε να ερθω σε αυτα τα συμπερασματα.

mpetatzis

Δεν εγινα πουθενα υπερμαχος καμμιας θρησκειας. Απλα αυτο που συζητάγαμε ειχε σαν βαση συγκεκριμενη θρησκεια. Θα μπορουσε καλλιστα να μιλαγαμε για Πρωτεσταντες, Καθολικους ή ακομα και Ινδουιστες. Τα ιδια ακριβως θα ελεγα

Ειναι οφθαλμοφανες το ποσο εχεις εμβαθυνει.

Απο την απαντηση σου ομως στον "mpetatzis" μου δημιουργειται μια ευλογη απορια.Εσυ που ακριβως κινεισαι;Διοτι καλη και βολικη η αποστασιωποιηση και η φαινομενικη ουδετεροτητα αλλα ως νοημων ανθρωπος που εχει εμβαθυνει κιολας, καπου θα εχεις κατασταλαξει.Δε μας το λες λοιπον ετσι για να γνωριζομαστε σιγα σιγα;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
jk_prince
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
jk_prince

Ηλικία : 49
Τόπος : Πάτρα
Registration date : 06/09/2011

φάκελλος ρατσισμός !!! - Σελίδα 8 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: φάκελλος ρατσισμός !!!   φάκελλος ρατσισμός !!! - Σελίδα 8 Icon_minitimeΤρι Σεπ 02 2014, 21:32

NASOS_p έγραψε:
jk_prince έγραψε:
NASOS_p

Εχω εμβαθύνει οσο κατα τη γνωμη μου χρειαζεται ωστε να ερθω σε αυτα τα συμπερασματα.

mpetatzis

Δεν εγινα πουθενα υπερμαχος καμμιας θρησκειας. Απλα αυτο που συζητάγαμε ειχε σαν βαση συγκεκριμενη θρησκεια. Θα μπορουσε καλλιστα να μιλαγαμε για Πρωτεσταντες, Καθολικους ή ακομα και Ινδουιστες. Τα ιδια ακριβως θα ελεγα

Ειναι οφθαλμοφανες το ποσο εχεις εμβαθυνει.

Απο την απαντηση σου ομως στον "mpetatzis"  μου δημιουργειται μια ευλογη απορια.Εσυ που ακριβως κινεισαι;Διοτι καλη και βολικη η αποστασιωποιηση και η φαινομενικη ουδετεροτητα αλλα ως νοημων ανθρωπος που εχει εμβαθυνει κιολας, καπου θα εχεις κατασταλαξει.Δε μας το λες λοιπον ετσι για να γνωριζομαστε σιγα σιγα;

Δεν εχει σημασια και στη τελικη ΔΕΝ αφορα κανεναν εδω μεσα.
Οπως προειπα αρκετα ξεφυγαμε με αυτο το θεμα (αν και μπορει να σχετιστει με το "Θρησκευτικο ρατσισμο")
Εκτος και αν το θεωρεις απαραιτητο και πρεπει γυρισουμε καποιες σελιδες πισω(και στο θρεντ και στην Ιστορια)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://patra2.meteoclub.gr
stam
gold member
gold member
stam

Ηλικία : 39
Τόπος : πάνω στη σέλα...
Registration date : 19/11/2009

φάκελλος ρατσισμός !!! - Σελίδα 8 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: φάκελλος ρατσισμός !!!   φάκελλος ρατσισμός !!! - Σελίδα 8 Icon_minitimeΠεμ Σεπ 04 2014, 10:08

jk prince
nasos_p

είστε και οι δύο λάθος.

Όπως φαίνεται και παραπάνω, από το Σύνταγμα δεν προκύπτει καμμία υποχρέωση του Κράτους να ιδρύει ναούς για οποιαδήποτε θρησκεία. Ελπίζω να το ξεκαθαρίσαμε αυτό για να μην επιστρέφουμε πίσω πάλι. Άρα η ντε και καλά απόφαση της κυβέρνησης να ανεγείρει θρησκευτικό μουσουλμανικό τέμενος με κρατική δαπάνη είναι μία υπέρβαση της εξουσίας της, εις βάρος όλων μας, και είναι καταφωρη αδικία και σημάδι ρατσιστικής εύνοιας υπέρ των μουσουλμάνων που κατοικούν στη χώρα μας έναντι των υπολοίπων θρησκευόμενων κατοίκων της χώρας.

Nasos p αν τώρα τοποθετείς την άποψή σου ιδεολογικά και όχι βάσει νόμου στο ότι θα έπρεπε να χτίζει ορθόδοξους ναούς, αντιλαμβάνομαι τη θέση σου ως υπέρμαχου της διατήρησης της εθνικής ομοιογένειας, και την συμμερίζομαι σαν θέση, όμως ευτυχώς στις μέρες μας οι ελληνορθόδοξοι ναοί δεν λείπουν, και δεύτερον θα ήταν ένας ακόμη τρόπος για να αποδυθούν οι "έξυπνοι" σε ρεμούλες επί των κατασκευαστικών δαπανών...



Ας πούμε όμως κάτι πιο σημαντικό και άμεσα σχετικό με τον "φάκελο"...
Ψηφίστικε το αντιρατσιστικό νομοσχέδιο...

Η γενοκτονία των Ποντίων ΔΕΝ συμπεριελήφθη εξ αρχής, όπως με των Εβραίων, και κατατέθηκε, ύστερα από αντιδράσεις, βελτιωτική νομοτεχνική ρύθμιση του νομοσχεδίου, βάσει της οποίας αναγνωρίζονται και οι 53 γενοκτονίες τις οποίες έχει αναγνωρίσει η Βουλή μέσα στις οποίες τυχαίνει να είναι και των Ποντίων....
Μένει να επικυρωθεί στα προσεχώς....

Δυό όμορφες και γραφικές λεπτομέρειες που τσίμπησα βιαστικά από μια γρήγορη ανάγνωση, αν και είναι δεκάδες τα ενδιαφέροντα σημεία τα οποία έρχονται να β(γ)άλουν τοίχους και ερείσματα ανάμεσα στο λαό...

ένα όμορφο σημείο είναι η μεταλλαγή της φράσης στην παράγραφο 4 "...εν όψει των σοβαρών προκλήσεων που αντιμετωπίζει σήμερα η χώρα μας κατά τη μετάβασή της σε μία πολυπολιτισμική κοινωνία..." το οποίο έγινε "...σε μία ανοιχτή κοινωνία...", απ' ότι φαίνεται το πολυπολιτισμική ακούστηκε κάπως παραπάνω "προχώ", αν και συνοψίζει όλη τους την ενέργεια και σκοπιμότητα να φτιάξουν μία κοινωνία αχταρμά...

"Θεσπίζεται η διοικητική ευθύνη των νομικών προσώπων ή
ενώσεων προσώπων που εμπλέκονται με οποιοδήποτε τρόπο σε
εκδηλώσεις ρατσισμού και ξενοφοβίας ή στη διάπραξη εγκλημάτων
με τέτοια κίνητρα."

Για παράδειγμα μία εκδήλωση, ένας έρανος, ένα συσσίτιο που μπορεί να συσταθεί για να βοηθήσει συγκεκριμένες ομάδες ανθρώπων δεν θα μπορεί να αρνηθεί την αρωγή κάποιου άσχετου με την ομάδα, διότι αυτό θα μπορεί να αποτελεί ρατσισμό. Αν ας πούμε μαζευτεί το φόρουμ για στριφτερή γρήγορη εκδρομή στη ριτσώνα και στο Μπράλλο και έρθει ένας χαρλεάς με καθισμένο το πραπρα του μέχρι κάτω και τις γυαλισμένες βαλίτσες του εκατέρωθεν που είναι μόνο για ευθείες, δεν θα μπορεί να εξαιρεθεί από την εκδρομή ως κίνδυνος, διότι θα αποτελεί εκδήλωση ρατσισμού και ξενοφοβίας αντιθέτως θα πρέπει να αλλάξει το πρόγραμμα της εκδρομής και να γίνει Λαμία και πίσω από εθνική οδό ΜΟΝΟ. Στην περίπτωση 50ριού GLX στρογγυλοφάναρου με sebring η διαδρομή θα αλλάξει σε Πειραιάς -Γλυφάδα και αυστηρά μέχρι τα 70 χαω...

Για την συνεχή έως κουραστική αναφορά του γενετήσιου-σεξουαλικού προσανατολισμού, ας χαριτολογήσουμε λίγο...
Αν μιλάς με ένα φίλο σου στο δρόμο, και λόγω αθυροστομίας του απευθυνθείς "Ρε πούστη" υπάρχει περίπτωση να κατηγορηθείς διότι χρησιμοποιείς ρατσιστικούς χαρακτηρισμούς?
ή αν έναν μη δηλωμένο οπισθογεμή (sic), (αλλιώς κρυφή) τον φωνάξεις πούστη, εφόσον δεν το έχει δηλώσει ότι είναι, θα κατηγορηθείς και πάλι? Αφού δεν ξέρεις το γενετήσιο - σεξουαλικό προσανατολισμό του...!
Εκτός και αν πάλι σε κατηγορήσει αυτός ότι έθιξες τον προσανατολισμό του, τότε όμως σημαίνει ότι αναγνωρίζει ότι είναι πούστης....? Άρα βρήκαμε μέθοδο να ξεσκεπάζουμε τις συκιές....?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
jk_prince
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
jk_prince

Ηλικία : 49
Τόπος : Πάτρα
Registration date : 06/09/2011

φάκελλος ρατσισμός !!! - Σελίδα 8 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: φάκελλος ρατσισμός !!!   φάκελλος ρατσισμός !!! - Σελίδα 8 Icon_minitimeΠεμ Σεπ 04 2014, 12:08

Stam αυτο(το νομοσχεδιο) και αν θελει αναλυση....Παιζει καπου ολο το κειμενο?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://patra2.meteoclub.gr
stam
gold member
gold member
stam

Ηλικία : 39
Τόπος : πάνω στη σέλα...
Registration date : 19/11/2009

φάκελλος ρατσισμός !!! - Σελίδα 8 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: φάκελλος ρατσισμός !!!   φάκελλος ρατσισμός !!! - Σελίδα 8 Icon_minitimeΠεμ Σεπ 04 2014, 12:19

jk_prince έγραψε:
Stam αυτο(το νομοσχεδιο) και αν θελει αναλυση....Παιζει καπου ολο το κειμενο?

ανοίγεις τον επίσημο ιστότοπο στον οποίο βρίσκονται και όλα τα προσχέδια... καλή ανάγνωση.
http://www.parliament.gr/Nomothetiko-Ergo/Anazitisi-Nomothetikou-Ergou?law_id=1fddd6cf-874b-4b4a-b01d-05f37f9c598d
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
jk_prince
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
jk_prince

Ηλικία : 49
Τόπος : Πάτρα
Registration date : 06/09/2011

φάκελλος ρατσισμός !!! - Σελίδα 8 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: φάκελλος ρατσισμός !!!   φάκελλος ρατσισμός !!! - Σελίδα 8 Icon_minitimeΠεμ Σεπ 04 2014, 14:56

Thanks Stam
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://patra2.meteoclub.gr
NASOS_p
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
NASOS_p

Ηλικία : 43
Τόπος : Πυργος Ηλειας
Registration date : 07/05/2011

φάκελλος ρατσισμός !!! - Σελίδα 8 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: φάκελλος ρατσισμός !!!   φάκελλος ρατσισμός !!! - Σελίδα 8 Icon_minitimeΣαβ Σεπ 06 2014, 12:45

Στο αντιρατσιστικο, για να καταδικασθεις για ρατσισμο πρεπει να συντρεχουν καποιες προυποθεσεις, οπως η κακοβουλη προθεση, η προτροπη κλπ αλλα στην πραξη θα δουμε τι ακριβως συμβαινει.Παντως για καλο δεν ψηφισθηκε.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Σκεπτόμενος



Registration date : 07/08/2016

φάκελλος ρατσισμός !!! - Σελίδα 8 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: φάκελλος ρατσισμός !!!   φάκελλος ρατσισμός !!! - Σελίδα 8 Icon_minitimeΚυρ Αυγ 07 2016, 11:11

Δεν εχω Vstrom.
Μπορω να συμμετεχω στη συζητηση;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
DHMOKRITOS69
moderator
moderator
DHMOKRITOS69

Ηλικία : 42
Τόπος : Θεσσαλονικη
Registration date : 18/05/2010

φάκελλος ρατσισμός !!! - Σελίδα 8 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: φάκελλος ρατσισμός !!!   φάκελλος ρατσισμός !!! - Σελίδα 8 Icon_minitimeΚυρ Αυγ 07 2016, 11:29

Η συζήτηση ειναι αρκετά παλιά. Και για αυτό δεν ξερω αν θα σου απαντησουν
Μπορείς να κανεις Εγγραφή να περάσεις απο τα νεα μέλη να μας πεις δυο πράγματα για σενα.
Μετα εισαι ελεύθερος ακολουθοντας τους κανονες και τους κανονισμούς του φορουμ να μπεις σε οποιαδήποτε συζήτηση .
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Σκεπτόμενος



Registration date : 07/08/2016

φάκελλος ρατσισμός !!! - Σελίδα 8 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: φάκελλος ρατσισμός !!!   φάκελλος ρατσισμός !!! - Σελίδα 8 Icon_minitimeΚυρ Αυγ 07 2016, 11:33

Εχω κανει εγγραφη.
Πρεπει να κανω και κατι αλλο εκτος απο αυτο;

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
DHMOKRITOS69
moderator
moderator
DHMOKRITOS69

Ηλικία : 42
Τόπος : Θεσσαλονικη
Registration date : 18/05/2010

φάκελλος ρατσισμός !!! - Σελίδα 8 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: φάκελλος ρατσισμός !!!   φάκελλος ρατσισμός !!! - Σελίδα 8 Icon_minitimeΔευ Αυγ 08 2016, 21:48

Πας στα νέα μελη άνοιξε ένα καινούργιο ποστ πες δύο πραγματάκια για σένα απο που εισαι πως σε λένε τη μηχανή Καβάλας και ολα καλά.
Μπορείς να συμμετέχεις σε όλες της συζητήσεις οπως όλοι είναι ελεύθερο φορουμ αλλα προπάντων διάβασε τους κανόνες του φορουμ και είμαστε εδώ όλοι για να σε βοηθήσουμε σε οτι αλλο χρειαστείς
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 

φάκελλος ρατσισμός !!!

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 

 Παρόμοια θέματα

+
Σελίδα 8 από 8Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ.... :: Απόψεις....-
Μετάβαση σε: