ΦόρουμΠόρταλΕικονοθήκηΗμερολόγιοΕγγραφήΣύνδεση

Μοιραστείτε | 

φάκελλος ρατσισμός !!!

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
jk_prince
vstromhellasforum Enthusiast

Τόπος : Πάτρα
Registration date : 06/09/2011

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: φάκελλος ρατσισμός !!!   Τρι Φεβ 25 2014, 00:35

geoman87 έγραψε:
jk_prince έγραψε:
Ένοχος ο οδηγός του ΟΑΣΘ που ανάγκασε Αφρικανούς επιβάτες να κατέβουν από το λεωφορείο

και καποιοι ρατσιστες στη Σκωτια....

Ρε συ πριγκηπα αμα ειναι να βαφτιζουμε ρατσιστη τον καθε μεθυσμενο που κυκλοφορει στην βορεια Ευρωπη (και πιστεψε με τα Σαββατοκυριακα κυκλοφορουν πολλοι τετοιοι) τοτε εχουμε προβλημα...ανοιγει πολυ ο κυκλος....Οι τυποι αλλου πατανε και αλλου βρισκονται...ειδικα ο τυπος που επιτειθεται συνεχως με το ζορι στεκεται...

O ξανθος ειναι γνωστος Νεο-Ναζιστης. Μηπως οι κινησεις επιθεσης(θρασυδειλη επιθεση με το ποδι) του "μεθυσμενου" σου θυμισαν καποιες σκηνες απο Ελλαδα?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://patra2.meteoclub.gr
george83

Τόπος : Κυψέλη
Registration date : 06/12/2009

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: φάκελλος ρατσισμός !!!   Τρι Φεβ 25 2014, 08:59

Επειδή βλέπουμε το δέντρο και χάνουμε το δάσος, ένα απλό παράδειγμα που δείχνει πως με φωνές και άλλες κατηγορίες δε γίνεται κάτι!!!!
Εαν θέλετε να φωνάξετε για να διώξετε τη Χ.Α, όπως κι εγώ φυσικά, κάντε κάτι να εξαλειφθούν τα προβλήματα που φέραμε όλοι τόσα χρόνια!!!
Δεν αρκεί να φωνάζεις να φύγει η Χ.Α και από την άλλη να πας να ψηφίζεις Ν.Δ, ΠΑΣΟΚ, Συριζα(Πρωην ΠΑΣΟΚ), Δημαρ, ΑΝ.ΕΛ, ΚΚΕ!!!!!
Τί δε καταλαβαίνετε???
Ναι....ΕΣΕΙΣ ΦΤΑΙΤΕ!!!

Δυστυχώς όπου δεν υπάρχει ΗΓΕΣΙΑ (με το σωστό όρο της λέξης), υπάρχει αυθαιρεσία!!!!
Συνεχίστε να φωνάζετε για Χ.Α και να φοράτε παρωπίδες σε όλα τα υπόλοιπα προβλήματα και θα έρθει πιο γρήγορα απ'ότι φαντάζεστε!!!
Όπως ακούω και κάποιους(από κόμματα κυρίως) που λένε την εξής, συγχωρέστε με, Π@Π@ΡΙ@...."Η αγανάκτηση δε δικαιολογεί τον κόσμο να ψηφίζει Χ.Α" ή το άλλο "Είναι δολοφόνοι"!!!!
Σωστά και τα 2, ΑΛΛΑ....όταν ο άλλος πεινάει(με την ευρύτερη έννοια), θα αντιδράσει με κάθε τρόπο!!! Εδώ κάποιοι, ίσως και από εδώ μέσα, σχεδόν δικαιολογούν τους δολοφόνους για μια κάμερα επειδή πεινάνε!!!
Είναι δολοφόνοι??? Πόσους έχει σκοτώσει η Χ.Α όλα αυτά τα χρόνια και πόσους ο Σαμαράς???

Συνεχίστε λοιπόν να βλέπετε το δέντρο και να ψηφίζετε "σωστά" και να είστε σίγουροι πως και ο ίδιος ο Χίτλερ να έρθει θα μας κυβερνήσει!!!

http://www.zougla.gr/politiki/article/ta-apotelesmata-tis-diadiktiakis-psifoforias-980216
socrates
vstromhellasforum Fanatic

Τόπος : Αθήνα, Χαλκίδα
Registration date : 25/06/2010

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: φάκελλος ρατσισμός !!!   Τρι Φεβ 25 2014, 13:31

confused  scratch confused

Από που βγαίνουν αυτά τα συμπεράσματα; Τι σχέση έχει η δημοσκόπηση της ζούγκλας;
Θέμα μας είναι ο ρατσισμός.. τι είναι, που οφείλεται, πως μπορεί να αντιμετωπιστεί.

Παρεπιπτόντως αλεργία δεν έχω μόνο στις ταμπέλες αλλά και στις "αδιάβλητες" δημοσκοπήσεις.
george83

Τόπος : Κυψέλη
Registration date : 06/12/2009

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: φάκελλος ρατσισμός !!!   Τρι Φεβ 25 2014, 14:25

Εχει σχέση και μεγάλη μάλιστα!
Σου εξηγώ τη λύση του προβλήματος!!!

Δε τη κατάλαβες??? Σταμάτα να βλέπεις το δέντρο και δες το δάσος!!!
Έτσι μόνο θα καταπολεμηθεί!
Σταμάτα να φοράς παρωπίδες σε όλα τα άλλα προβλήματα, σταμάτα να ψηφίζεις τα ίδια κόμματα τόσα χρόνια (και μικρότερα που έχουν σχηματιστεί από τους ίδιους)....αυτό είπα ξεκάθαρα!

Το να λέμε, ναι υπάρχει ρατσισμός, λύνει το πρόβλημα δλδ???

Εγώ σου έδωσα λύση!!!
Δεν είναι θέμα ρατσισμού, είναι θέμα ΟΡΓΗΣ!!!!!!!!

Οργής ακόμα και που μπαίνει ο άλλος στο τρυπάκι που τον έχουν βάλει!!!
Δε μας αρέσει η οργή???
Βγάζουμε εκτός νόμου ένα κόμμα εκλεγμένο, που του επέτρεψαν να πάρει μέρος στις εκλογές επειδή δε μας κάνει και λεεεεεεεεμε εμείς για τους εγκληματίες, ακόμα και εαν δεν έχει αποδειχθεί τπτ ακόμα (προσωπικά πιστεύω πως είναι)! Όπως και όλοι του κυνοβουλίου, πλην ελαχίστων εξαιρέσεων!

Έτσι γεννάται ο ρατσισμός φίλε Σωκράτη!!!!
Από τους λεγόμενους "δημοκράτες" που πιστεύουν και υπερασπίζονται την ισονομία και ισοπολιτεία!!!!!

Μια λύση για την καταπολέμηση ανέφερα πιο πάνω!!!!

Είμαι άραγε τόσο off topic?

edit: Όταν λέω φοράς, εσύ κτλ δεν εννοώ εσένα Σωκράτη! Ελπίζω να το καταλαβαίνεις, έτσι???
socrates

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: φάκελλος ρατσισμός !!!   Τρι Φεβ 25 2014, 15:31

Ναι βρε συζήτηση κάνουμε...

Όποιος συνεχίζει να ψηφίζει τους ίδιους που κυβερνούν, αυτόματα τους επιβραβεύει και τους συγχωρεί για ότι έχουν κάνει ή δεν έχουν κάνει.

Οποιοσδήποτε άλλος υποψήφιος, κρίνεται όταν πάρει αυτός τα ινία (τα λόγια -προγραμματικές δηλώσεις κλπ- πλέον δεν μου λένε κάτι, κρίνω πράξεις). Αυτό σημαίνει ότι η ψήφος δεν κλειδώνει αλλά είναι μια διαδικασία συνεχούς αξιολόγησης. Δεν δίνουμε λευκές επιταγές. Η ψήφος ακόμα μετράει. Μετράει σαν αρνητική ψήφος αλλά και σαν δυνατότητα ευκαιρίας για ανανέωση (ψήφος σε κόμμα που έχει ευκαιρία να μπει στην βουλή). Βέβαια αν ρωτάς εμένα δεν αρκεί μόνο η ψήφος μιας και η δημοκρατία έχει πληγεί με το υπάρχων καθεστώς.

Λύση στο μεταναστευτικό μπορεί να υπάρξει αν αλλάξει η υπάρχουσα συνθήκη του Δουβλίνου ΙΙ. Οι κυβερνώντες που έχουν και την προεδρία της ΕΕ αυτό το διάστημα δεν έκαναν απολύτως τίποτα προς αυτή την κατεύθυνση. Οπότε ναι είναι να υπάρχει και πολιτική βούληση.
jk_prince

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: φάκελλος ρατσισμός !!!   Τρι Φεβ 25 2014, 17:03

Βρε Γιωργο αν μην τι αλλο στο οτι ΕΜΕΙΣ φταιμε το εχουμε ξαναπει και αναλυσει σε αρκετα τοπικ εδω μεσα. ΕΝΝΟΟΙΤΑΙ οτι συμφωνω απολυτα σε αυτο μαζι σου.
Διαφωνω βεβαια καθετα οτι ο τροπος εκδηλωσης της οργης μας (αυτος που αναφερεις) ειναι ο σωστος. Φαντασου να ηθελα να ανατιναξω το ΥπΟικ ή το 10% το τραπεζων ως αντιδραση οργης θα συμφωνουσες? ποσο μαλλον αν ειχε και θυματα αυτη η ενεργεια? Οσο και αν ενδομυχα συμφωνουσες, θα με βοηθουσες?
Ο καθενας ειναι υπολογος για το τι ψηφιζει και ποσο μαλλον για το ποσο και αν αντιδρα.
Και γω για δεντρο βλεπω το να καθομαι στην τηλεοραση βριζοντας τους παντες(εννοοιται πλην του Καθαρου και Αρχαιους κατευθειαν αρχοντομουτσουναρα μου) για τα κακα που περναω και η μονη αντιδραση οργης που εχω να ειναι να ψηφισω κατι ρατσιστικο το λιγοτερο(καθαρα για να ειμαι on topic). Αν και αυτο δεν ειναι δεντρο μες το δασος? τοτε τι ειναι?

Το βιντεακι το ανεβασα γιατι δειχνει καθαρα ΡΑΤΣΙΣΤΙΚΗ συμεριφορα(Εσεις εχετε ξεζουμισει τη Σκωτια και για αυτο δεν βρισκουμε δουλεια...) αλλα και αντιδραση απο το θυμα της επιθεσης, το κοσμο και (φυσικα στα ευνοούμενα κρατη) απο την αστυνομια.
jk_prince

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: φάκελλος ρατσισμός !!!   Πεμ Φεβ 27 2014, 01:03

«Ο Μοχάμεντ Μαχμούντ, ο Μοχάμεντ Ιρφάν, ο Αντνάν Φαγιάζ και ο Αμπτούλ Γαφάρ δεν έγιναν πρώτο θέμα στις ειδήσεις ούτε και πρωτοσέλιδο. Δεν έκλεψαν, δεν σκότωσαν, δεν βίασαν. Δεν έγιναν πρωταγωνιστές επειδή έκαναν το καλό. Δεν έγιναν ήρωες επειδή ήταν Πακιστανοί». Με αυτά τα λόγια σχολίασε την πρωτοβουλία των Πακιστανών μεταναστών ένας Κεφαλλονίτης δημοσιογράφος που μας βοήθησε να συνομιλήσουμε με αυτούς τους σεμνούς και ταπεινούς ανθρώπους.

Πηγη «Όπως κι αν μας αποκαλούν εμείς θα παραμείνουμε άνθρωποι»
stam

Τόπος : πάνω στη σέλα...
Registration date : 19/11/2009

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: φάκελλος ρατσισμός !!!   Πεμ Φεβ 27 2014, 09:38

μπράβο στους ανθρώπους για τις πράξεις τους.

Απλά όταν τελειώσει ο προσυλητισμός ενημερώστε μας εσείς οι μη ρατσιστες, εμάς τους υπόλοιπους ρατσιστές διότι τους τελευταίους μήνες μην πω και περισσότερο, το μόνο που ενημερώνεται και φρεσκάρεται ευλαβικά και ιεροτελεστιακά κάθε μέρα είναι το παρόν νήμα συν κανά δυο παρεμφερή ακόμα....
αν ήξερα ότι είναι τοσο ρατσιστής ο Έλληνας θα αρνιόμουν την ελληνική ταυτότητα!

αλλά και έτσι πάλι μετά ρατσιστής θα ήμουν γιατί θα αποδοκίμαζα ένα ολόκληρο έθνος με αυτή την πράξη... τελικά δεν τη γλυτώνεις τη ρετσινια...
socrates

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: φάκελλος ρατσισμός !!!   Πεμ Φεβ 27 2014, 12:46

Αμφισβητείς ότι υπάρχει ιδιαίτερα έντονος ρατσισμός στην Ελλάδα του σήμερα; Κάτι που καλιεργείται έντεχνα συστημικά μιας και εξυπηρετεί στο να μεταβιβάζονται αλλού οι ευθύνες της τωρινής κατάστασης (μακριά από τους κύριους υπαίτιους).

Νομίζω όπως έχει ήδη αναφερθεί από πολλούς η συζήτηση γίνεται σε πάρα πολυ καλό επίπεδο. Μάθε να κρίνεις απόψεις και όχι άτομα (από που βγαίνει το να συζητάς κάτι ως προσυλητισμός; ) Δεν απαγορεύει σε κανέναν να πει τις δικές του απόψεις και να τις στηρίξει με τα δικά του επιχειρήματα.
geoman87
Member
Member

Τόπος : Αιγαλεω,Αττικη
Registration date : 10/02/2011

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: φάκελλος ρατσισμός !!!   Πεμ Φεβ 27 2014, 13:37

socrates έγραψε:
Αμφισβητείς ότι υπάρχει ιδιαίτερα έντονος ρατσισμός στην Ελλάδα του σήμερα; Κάτι που καλιεργείται έντεχνα συστημικά μιας και εξυπηρετεί στο να μεταβιβάζονται αλλού οι ευθύνες της τωρινής κατάστασης (μακριά από τους κύριους υπαίτιους).

Εδω διαφωνω λιγακι Σωκρατη....Εγω θεωρω οτι το ολο θεμα με τον ρατσισμο και την ''τεραστια'' εξαρση του τα τελευταια χρονια απλα μας το εριξαν ως τυρακι για να κανουμε αυτο που κανουμε εμεις εδω τωρα δλδ να συζηταμε και να ''τρωγομαστε'' μεταξυ μας αποπροσανατολισμενοι απο πολυ πιο σημαντικα ζητηματα που συμβαινουν γυρω μας....
stam

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: φάκελλος ρατσισμός !!!   Πεμ Φεβ 27 2014, 14:45

socrates έγραψε:

Νομίζω όπως έχει ήδη αναφερθεί από πολλούς η συζήτηση γίνεται σε πάρα πολυ καλό επίπεδο. Μάθε να κρίνεις απόψεις και όχι άτομα (από που βγαίνει το να συζητάς κάτι ως προσυλητισμός; ) Δεν απαγορεύει σε κανέναν να πει τις δικές του απόψεις και να τις στηρίξει με τα δικά του επιχειρήματα.

τουναντίον συμφωνώ απολύτως και σου απάντησα γι' αυτόν στη δεύτερη σελίδα του νήματος στο ένατο μήνυμα! και πράγματι όπως τα λες (περίπου), ο ρατσισμός καλλιεργείται έντονα συστημικά από τους ίδιους τους ορκισμένους εχθρούς του, που για λογαριασμό των κύριων υπαίτιων έχουν αναλάβει να φτυαρίζουν τόνους λάσπης καθημερινά στη συνείδηση του έλληνα πολίτη. Αυτουνού του φουκαρά που αν ήταν οτιδήποτε άλλο εκτός από Έλληνας ( π.χ. Τούρκος, Γερμανός, Εγγλέζος, Γάλλος κλπ) θα είχε πει πολύ πιο νωρίς "για καθήστε ρε παιδιά, τι μου τους φέρατε όλους αυτούς εδώ?" ανταυτού ο Έλληνας ακόμα ανέχεται και φορτώνεται στη συνείδησή του τα λαικίστικα επιχειρήματα του κάθε αντιρατσιστή που "μάχεται" το ρατσισμό αδιάλειπτα, προκαλώντας πόλωση και αντιπαλότητα μέσα στο λαό.
Θα σου πω εγώ ποιος είναι μεγαλύτερος κίνδυνος από το ρατσισμό: η διχόνοια...

και ευχαριστώ που έτσι αυστηρά με προτρέπεις να μάθω να κρίνω απόψεις και όχι άτομα γιατί μέχρι τώρα ακολουθούσα το δικό σας παράδειγμα να κρίνω και να κατακρίνω όπως εσείς, τον "χαζό" λαό, τον "χαζό"-"αφελή"-"εγωιστή" κοινωνό του ρατσισμού, που κατ' εσάς γεννήθηκε ή γαλουχήθηκε με αυτή την ανωμαλία μέσα του να μη γουστάρει τον διπλανό του...
Ευτυχώς από εδώ και πέρα, μετά από το φροντιστήριο των 10 σελίδων συν των 50τόσων που περιέχονται στον "φάκελο"-γελάω- "ΧΑ" θα αρχίσω να βλέπω κι εγώ πιο αντιρατσιστικά τα πράγματα. Μπορούμε να λήξουμε τον προσυλητισμό με ένα γκόσπελ τύπου "I 'm a believer"...?

Παρεμπιπτόντως προσοχή με τόσους φακέλους γιατί από φόρουμ μοτοσυκλετσιστικού ενδιαφέροντος, κινδυνεύουμε να γίνουμε παράρτημα της Μοσάντ (που είναι και αντιρατσιστές, και πολέμιοι του φασισμού)....
nikSalonik
Administrator
Administrator

Τόπος : Νεάπολη θεσσαλονίκη
Registration date : 09/10/2008

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: φάκελλος ρατσισμός !!!   Πεμ Φεβ 27 2014, 22:21

η ενότητα :περι ανεμων και υδατων με την υποενότητα  :  "αποψεις"  υπάρχουν ανέκαθεν στο φορουμ ...κατά καιρους εχουν φιλοξενηθεί διάφορες "αποψεις " μη μοτοσυκλετιστικου ενδιαφεροντος με πολύ ενδιαφερουσες αναφορές με υγιείς διαξιφισμούς αλλα και αρκετές εντάσεις ...ο ορος "αποψη" άλλωστε αυτο προϋποθέτει ...

πες ,,,να πω ...συμφωνω ...διαφωνω με αυτο που λές ....αλλα πανω απ ολα σέβομαι το δικαιωμα του :να το λές  
αν παρα ταυτα κριθεί,  η καποιος απ την παρέα μας πιστεύει οτι καποιο νήμα εξυπηρετεί   σκοπιμότητες δεν ειναι κακο να ενημερωθεί η ομαδα διαχείρισης και συντονισμού και το νημα αν πρέπει, να κλείδώσει η να διαγραφεί ...

μιλάω ως φιλος σας και συγγραφέας του νηματος και οχι ως συντονιστής ...

παντως επιμένω οτι η συμμετοχή ολών μας στο νημα ειναι πολιτισμένη κόσμια και χρήσιμη ...συμφωνώντας με τον Σταμέλο οτι μεγαλύτερος κίνδυνος από το ρατσισμό ειναι  η διχόνοια..

σας ευχαριστώ ολους σας παιδες ...

το καλύτερο  δ ώ ρ ο   σ 'εναν μοτοσυκλετιστή ειναι η ...επόμενη βόλτα...

...γιατι η ζωή ειναι σαν την μοτοσυκλέτα...δεν έχει όπισθεν !!!

τι κι αν εχω "μαυροπούλι"... ρε...Vstromhellasforum...μεσα μου κι εξω μου
http://insuranceate.blogspot.com
mpetatzis
Member
Member

Registration date : 17/01/2008

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: φάκελλος ρατσισμός !!!   Σαβ Μαρ 01 2014, 17:24

διαβαζοντας το παρακατω αρθρο και ειδικα την τελευταια παραγραφο κάθομαι και σκέφτομαι ποιοι είναι τελικα αυτοι που εχουν τέτοιες αποψεις και μενα όπως και πολλους αλλους επειδή διαφωνούμε με κατι τετοιο, αυοι οι ιδιοι θα μας πουν φασιστες..

http://www.protothema.gr/politics/article/357685/agriotites-kai-asteiotites-apo-vouleutes-tou-suriza/
NASOS_p

Τόπος : Πυργος Ηλειας
Registration date : 07/05/2011

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: φάκελλος ρατσισμός !!!   Τρι Μαρ 04 2014, 15:42

Αν ισχυει αυτο το περιστατικο, μαλλον πρεπει να αναθεωρησουμε πολλα.

http://takalyteraedw.blogspot.gr/2014/01/ektakto-met.html

Μηπως σε καποιους πρεπει να υποβληθει μηνυση;
nikSalonik
Administrator
Administrator

Τόπος : Νεάπολη θεσσαλονίκη
Registration date : 09/10/2008

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: φάκελλος ρατσισμός !!!   Σαβ Ιουν 21 2014, 22:33

ευφυέστατο πορτογαλικό σποτάκι κατά του Ρατσισμού

το καλύτερο  δ ώ ρ ο   σ 'εναν μοτοσυκλετιστή ειναι η ...επόμενη βόλτα...

...γιατι η ζωή ειναι σαν την μοτοσυκλέτα...δεν έχει όπισθεν !!!

τι κι αν εχω "μαυροπούλι"... ρε...Vstromhellasforum...μεσα μου κι εξω μου
http://insuranceate.blogspot.com
NASOS_p

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: φάκελλος ρατσισμός !!!   Σαβ Ιουν 21 2014, 23:13

Nαι λες και ειναι πολλοι που θα το εκαναν αυτο.Πολυ της μοδας εγινε ο αντιρατσισμος, σε επιπεδο δυσαναλογο του υπαρκτου ρατσισμου.
Αν και την εννοια του ρατσισμου την χρησιμοποιουμε με τη λαθος ερμηνεια αλλα ας το κανω κ εγω ετσι για να γινω αντιληπτος.
andreasp

Τόπος : Αθήνα
Registration date : 29/01/2010

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: φάκελλος ρατσισμός !!!   Κυρ Ιουν 22 2014, 09:28

NASOS_p έγραψε:
Nαι λες και ειναι πολλοι που θα το εκαναν αυτο.Πολυ της μοδας εγινε ο αντιρατσισμος, σε επιπεδο δυσαναλογο του υπαρκτου ρατσισμου.
Αν και την εννοια του ρατσισμου την χρησιμοποιουμε με τη λαθος ερμηνεια αλλα ας το κανω κ εγω ετσι για να γινω αντιληπτος.

Διαβάζοντας όλα αυτά τα αντιρατσιστικά... νομίζω πώς ζώ στην εποχή του "12 χρόνια σκλάβος"
Απορώ για ποιον ρατσισμό μιλάνε...
Τέτοια αποδοχή του ξένου, δεν παίζει να έχει γίνει σε άλλο τόπο. Σε μία κλειστή κοινωνία, μέσα σε μία δεκαετία 2 εκατομμύρια Αλβανοί, ενοποιηθήκαν και αφομοιώθηκαν σχεδόν άψογα, και μάλιστα όταν αυτό έγινε, ερχόμενοι μαζί τους μερικές χιλιάδες σκληροί εγκληματίες. Σε οποιαδήποτε άλλη "ευρωπαική" κοινωνία, θα έβλεπαν Αλβανό και θα τον κρεμάγαν στο Σύνταγμα.
Κανα μύριο λοιποί ξένοι, υπάρχουν, ζούν και εργάζονται ανάμεσα μας, και μάλιστα άνθρωποι απο μέρη, με πλήρως διαφορετική κουλτούρα και πολιτισμό.
Μάλλον οι αντιρατσιστές... όταν βλέπουν Πακιστανό, στήνονται στα 4, και τους δίνουν και το K-Y στο χέρι... Μόνο έτσι μάλλον θεωρείσαι αντιρατσιστής.
Περισσότερο ρατσισμό έχω βιώσει εγώ επειδή έχω καταγωγή απο Πύργο, παρά οι Αλβανοί που ήρθαν στην Ελλάδα.
stam

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: φάκελλος ρατσισμός !!!   Κυρ Ιουν 22 2014, 09:37

Απο πυργο...; ξουξουξου.... Ωπαπαπαπα....

Very Happy 

Miskin
Member
Member

Τόπος : ΑΘΗΝΑ
Registration date : 25/05/2008

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: φάκελλος ρατσισμός !!!   Κυρ Ιουν 22 2014, 11:04

Πέρα όμως από όλα αυτά τα τσιτάτα που γράφετε δεν μπορούμε να παραβλέψουμε ότι έχουμε ένα ξενοφοβικό καθεστώς το οποίο το κατηγορούμε για όλα τα δεινά που μας συμβαίνουν (και καλά κάνουμε, μαζί και γω) αλλά στα παλιά μας τα παπούτσια γράφουμε τα στρατόπεδα συγκέντρωσης στη Κόρινθο και στην Αμυγδαλέζα. Ακολουθούμε κατά γράμμα τις επιταγές της ρατσιστικής Ευρώπης και γίναμε και μεις τα ίδια σκατά με αυτούς. Η ξενοφοβία (και η μαλακία) δεν είναι ελληνικό προνόμιο. Ποτέ δεν ήταν.
NASOS_p

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: φάκελλος ρατσισμός !!!   Κυρ Ιουν 22 2014, 12:28

Miskin έγραψε:

Πέρα όμως από όλα αυτά τα τσιτάτα που γράφετε δεν μπορούμε να παραβλέψουμε ότι έχουμε ένα ξενοφοβικό καθεστώς το οποίο το κατηγορούμε για όλα τα δεινά που μας συμβαίνουν (και καλά κάνουμε, μαζί και γω) αλλά στα παλιά μας τα παπούτσια γράφουμε τα στρατόπεδα συγκέντρωσης στη Κόρινθο και στην Αμυγδαλέζα. Ακολουθούμε κατά γράμμα τις επιταγές της ρατσιστικής Ευρώπης και γίναμε και μεις τα ίδια σκατά με αυτούς. Η ξενοφοβία (και η μαλακία) δεν είναι ελληνικό προνόμιο. Ποτέ δεν ήταν.

Αυτον που δε θες, δεν τον φοβασαι απαραιτητα.Συνεπως ας αφησουμε την καραμελα περι ξενοφοβιας

Οσο για τα στρατοπεδα συγκεντρωσης, ειναι το φυσικο επακολουθο της υπογραφης που μας υπεδειξαν οι φιλοι μας Ευρωπαιοι να βαλουμε και τελικα βαλαμε, στο Δουβλινο 2 για να γινουμε η χωρα συγκεντρωσης λαθρομεταναστων.Οταν εχεις τετοιους αριθμους να συγκεντρωνεις που θα τους βαλεις σε ξενοδοχεια;Λογικο ειναι να στερουνται καλων συνθηκων.Οπως και οταν φτιαχνεις φαγητο για ενα στρατο δεν θα εχει την ποιοτητα του φαγητου που φτιαχνεις για δεκα ατομα.Δεν το δικαιολογω, το εξηγω.Εγω ειμαι της αποψης να φυγουν να πανε κ σε αλλες χωρες αλλα το προβλημα ειναι Ευρωπαικο κι οχι τοπικο.Δλδ ακομα κι αν φυγουν απ εδω, το προβλημα θα υπαρχει κ θα ξαναγυρισει μπουμερανγκ διοτι ειναι προβλημα της Ευρωπης πλεον δεν ειναι τοπικο μονον.Στην Ευρωπη το εχουν καταλαβει γιαυτο και μας τους φορτωσαν.Εμεις εδω ακομα κοιμομαστε τον υπνο του δικαιου.

Σε πολλα κρατη της Ευρωπης που εχουν παρομοιο ποβλημα,ετσι και στην Ελλαδα, δεν αναπτυχθηκε κανενας ρατσισμος.Αναπτυχθηκε μια αμυνα κατοπιν της μαζικης εισροης λαθρομεταναστων, η οποια δεν εχει προηγουμενο.Αυτη η αντιδραση θεωρηθηκε ρατσισμος απο καποιους.Ισως θα πρεπει να ανοιξουν κανα βιβλιο να διαβασουν μερικους "ρατσιστες" των πολιτικων επιστημων, οι οποιοι αναφερονται στους κινδυνους των εθνολογικων αλλοιωσεων.
Miskin
Member
Member

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: φάκελλος ρατσισμός !!!   Κυρ Ιουν 22 2014, 12:56

NASOS_p έγραψε:

Αυτον που δε θες, δεν τον φοβασαι απαραιτητα.Συνεπως ας αφησουμε την καραμελα περι ξενοφοβιας
Μη παίζουμε με τις λέξεις, ενήλικες είμαστε καταλαβαινόμαστε.
NASOS_p έγραψε:

Οσο για τα στρατοπεδα συγκεντρωσης, ειναι το φυσικο επακολουθο της υπογραφης που μας υπεδειξαν οι φιλοι μας Ευρωπαιοι να βαλουμε και τελικα βαλαμε, στο Δουβλινο 2 για να γινουμε η χωρα συγκεντρωσης λαθρομεταναστων.Οταν εχεις τετοιους αριθμους να συγκεντρωνεις που θα τους βαλεις σε ξενοδοχεια;Λογικο ειναι να στερουνται καλων συνθηκων.Οπως και οταν φτιαχνεις φαγητο για ενα στρατο δεν θα εχει την ποιοτητα του φαγητου που φτιαχνεις για δεκα ατομα.Δεν το δικαιολογω, το εξηγω.Εγω ειμαι της αποψης να φυγουν να πανε κ σε αλλες χωρες αλλα το προβλημα ειναι Ευρωπαικο κι οχι τοπικο.Δλδ ακομα κι αν φυγουν απ εδω, το προβλημα θα υπαρχει κ θα ξαναγυρισει μπουμερανγκ διοτι ειναι προβλημα της Ευρωπης πλεον δεν ειναι τοπικο μονον.Στην Ευρωπη το εχουν καταλαβει γιαυτο και μας τους φορτωσαν.Εμεις εδω ακομα κοιμομαστε τον υπνο του δικαιου.

Σε πολλα κρατη της Ευρωπης που εχουν παρομοιο ποβλημα,ετσι και στην Ελλαδα, δεν αναπτυχθηκε κανενας ρατσισμος.Αναπτυχθηκε μια αμυνα κατοπιν της μαζικης εισροης λαθρομεταναστων, η οποια δεν εχει προηγουμενο.Αυτη η αντιδραση θεωρηθηκε ρατσισμος απο καποιους.Ισως θα πρεπει να ανοιξουν κανα βιβλιο να διαβασουν μερικους "ρατσιστες" των πολιτικων επιστημων, οι οποιοι αναφερονται στους κινδυνους των εθνολογικων αλλοιωσεων.
Δηλαδή μετά τα ξενοδοχεία είναι τα στρατόπεδα συγκέντρωσης; Με τους μισούς να κάνουν απεργία πείνας; Και να τους έχεις φυλακισμένους δίχως να γνωρίζουν το "γιατί" και το "μέχρι πότε"; Η μεγαλύτερη ήττα μας σαν λαός είναι ότι οι σημερινές συνθήκες μας έκαναν ... άντε μη το πω γιατί θα παρεξηγηθούμε. Δεν ήμασταν έτσι.
Ναι, ωραία, οι συνθήκες μας έκαναν. Η πουτ@α@@@ η Ευρώπη που βαράει το ντέφι και μεις χορεύουμε. Αν σας πουν όμως να πα να γαμηθεί η Ευρώπη μαζί με το ευρώ της τότε  NO 
Στο δίλημμα να σηκώσω κεφάλι και ότι επιπτώσεις έχει αυτό, ή να βουλιάζω βάρκες στο Αιγαίο διαλέγω το πρώτο.
ghostnik83
Member
Member

Registration date : 26/09/2013

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: φάκελλος ρατσισμός !!!   Κυρ Ιουν 22 2014, 19:38

Εσύ το διαλέγεις το πρώτο, οι καλομαθημένοι μπλαμπλάδες που το μόνο που μάθανε να κοιτάνε είναι ο κώλος τους όμως, διαλέγουν να το παίζουν εθνικιστές. Ξεπουλήσανε οι Ευρωπαίοι εταίροι μέχρι και την κ^#^πίδα τους, με τη δική τους πολιτική τα τραβάμε (κι εμείς και οι μετανάστες, που παρεπιπτόντως είναι ΑΝΘΡΩΠΟΙ για όσους το ξεχνάνε) αυτά τα δεινά. Αλλά... Έχουμε κι ένα μεγάλο, ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΑΛΛΑ!
Ο Ελληνάρας θέλει ισχυρό νόμισμα, θέλει ισχυρή οικονομία και να πάν' να γ*^%θουν οι "άλλοι"... Κοντόφθαλμα χρυσόψαρα, παρατηρεί κανείς τελευταία ότι γίναμε οι "άλλοι";;; Ίσως, και τι κάνουμε γι' αυτό; Στηρίζουμε τους ίδιους που μας έφεραν σε αυτή την κατάσταση!
NASOS_p

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: φάκελλος ρατσισμός !!!   Δευ Ιουν 23 2014, 00:10

Αν κοιτουσαμε τον κ@λο μας θα ηταν αλλιως τα πραγματα οχι να εχουμε γινει ο υποδοχεας μεταναστων.Καλα τα ανθρωπιστικα αισθηματα, δεν ειπε κανεις να του πνιξουμε αλλα θα πρεπει να ερθει και η στιγμη να κοιταξουμε και λιγο τα του οικου μας.Κανεις λογικος ανθρωπος δεν θα αρνουνταν να δωσει βοηθεια και στεγη σε καποιον που του χτυπα την πορτα αλλα τι γινεται οταν θα πλακωσουν αλλοι δεκα απο πισω;Βλεπει κανεις τον κινδυνο που κρυβεται ή εγω γινομαι παραφρων;
Miskin
Member
Member

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: φάκελλος ρατσισμός !!!   Δευ Ιουν 23 2014, 00:34

NASOS_p έγραψε:
Αν κοιτουσαμε τον κ@λο μας θα ηταν αλλιως τα πραγματα οχι να εχουμε γινει ο υποδοχεας μεταναστων.Καλα τα ανθρωπιστικα αισθηματα, δεν ειπε κανεις να του πνιξουμε αλλα θα πρεπει να ερθει και η στιγμη να κοιταξουμε και λιγο τα του οικου μας.Κανεις λογικος ανθρωπος δεν θα αρνουνταν να δωσει βοηθεια και στεγη σε καποιον που του χτυπα την πορτα αλλα τι γινεται οταν θα πλακωσουν αλλοι δεκα απο πισω;Βλεπει κανεις τον κινδυνο που κρυβεται ή εγω γινομαι παραφρων;

Η μετανάστευση των ανθρώπων υπάρχει από τότε που υπάρχει ο άνθρωπος. Όταν δε βρίσκει μάσα ή σε κυνηγάνε τα λιοντάρια στην από κει κοιλάδα θα πας να βρεις τη τύχη σου στην από δω. Τίποτα δεν θα σταματήσει αυτούς τους ανθρώπους να έρχονται στην Ελλάδα και γενικότερα στην Ευρώπη. Μόνο ένας δικαιότερος κόσμος. Πάρε λοιπόν μια καραμπίνα και συ και όποιος άλλος θέλει να "καθαρίσουμε από τα σκατά" και βγείτε να καθαρίσετε μετανάστες ή να σας καθαρίσουν. Καμιά Frontex, καμιά χρυσαυγη και κανένας π@@στης δε πρόκειται να σταματήσει τη φυσιολογική αντίδραση των ανθρώπων στη πείνα. Τη δεκαετία του 90' φαντάροι πυροβολούσαν εν ψυχρώ τους Αλβανούς στα σύνορα. Κολώσανε μήπως οι Αλβανοί; Όχι. Έχω κάνει ναυτικός και τη δεκαετία του 90' έχω περάσει από χώρες όπως Μαλαισία, Ταυλάνδη, Ινδονησία, Νότια Αφρική, Γεωργία, κλπ. Η φτώχια που βίωναν αυτοί οι άνθρωποι με είχε αφήσει μαλάκα. Από τότε έχουν περάσει 20 χρόνια και τα πράγματα μονίμως χειροτερεύουν. Εσύ δηλαδή τι θα έκανες στη θέση τους; Να σου πω εγώ τι θα έκανα, αν ζούσα έτσι. Θα μας έσφαζα όλους αν μπορούσα. Ελπίζω να καταλαβαίνεις την υπερβολή των λόγων μου.
K0k0$ tis Aravias

Τόπος : Abu Dhabi, UAE
Registration date : 06/06/2011

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: φάκελλος ρατσισμός !!!   Δευ Ιουν 23 2014, 08:29

Οπως αναφερεται και παραπανω, πριν μερικα χρονια βαλαμε στην Ελλαδα ενα τσουρμο Αλβανων (κυριως εργατων αλλα μαζι μπηκαν και πολλα εγκληματικα στοιχεια). Ολοι βολευτικαμε τοτε, καθως εκεινοι εκαναν τη δουλεια για ψιχουλα και εμεις αραζαμε με τον φραπε στο χερι. Ολα καλα μεχρι εκει. Φεραμε και Πακιστανους, Μπαγκαλια κτλ κτλ, και τους χωσαμε στις οικοδομες και στη λατζα. Ειχαμε λεφτα, δεν μας πολυαπασχολουσαν και που ζουσαν αναμεσα μας...

Τωρα ομως που ζορισαν τα πραγματα, το βλεπουμε αλλιως. Φυσιολογικο ειναι!

Η ουσια ειναι οτι πλεον η κατασταση εχει ξεφυγει. Η ουσια ειναι οτι δεν τους αντεχει αλλο η οικονομια μας. Η ουσια ειναι οτι πλεον ειναι υπεραριθμοι. Κανεις δε διαφωνει.

Απλα πρεπει να ξεκαθαρισουμε μεταξυ μας οτι ειναι θεμα οικονομικο και οχι ρατσισμου. Ειναι???

Κατα την αποψη μου δεν ειναι. Αν ηταν καθαρα οικονομικο, θα πιεζαμε τους απο πανω, θα πλακωνομαστε με τους διοικουντες για να φυγουν, δε θα επιτεθομασταν στους ιδιους. Οταν ομως ειμαστε ΚΟΤΕΣ και την πεφτουμε σε αυτους τους ιδιους, λες και φταινε αυτοι για το ενστικτο αυτοσυντηρησης που κυριαρχει μεσα τους , οπως και σε καθε ανθρωπο.

Μην πεταχτειτε οι ... γνωστοι να πειτε την καραμελα σας, "τι θα τους αφησουμε να μας σκοτωσουν, θα τους στηθουμε στα τεσσερα?" κτλ... Δε λεω να τους αφησουμε να κανουν ο,τι θελουν. Απλα, επειδη 10 Πακιστανοι σκοτωσαν ή ληστεψαν , δε σημαινει οτι θα το κανουν και οι υπολοιποι 90.

Ρατσισμος δεν ειναι "ειδα εναν αλλοδαπο να την πεφτει σε μια γριουλα και τον σαπισα στο ξυλο". Ρατσισμος ειναι "ειδα εναν αλλοδαπο να την πεφτει σε μια γριουλα γιαυτο πλακωσα 30 τετοιους στο ξυλο".

Να τους διωξουμε, να τους γυρισουμε πισω, να φυγουν απο δω, μαζι σας. Απλα οχι με τη βια. Οσους ασκουν βια ή επιδιδονται σε ανομες πραξεις, να τους τιμωρισουμε. Απλα οχι και τους υπολοιπους, ετσι, προκαταβολικα, επειδη μαλλον θα το κανουν κι αυτοι. Στο Ντουμπαι ας πουμε, που το 80% του πλυθησμου ειναι Ινδοπακιστανομπαγκαλια και δεν τρεχει καστανο τι κανουνε? Ουτε χερια κοβουνε οπως στη Σαουδια, ουτε κεφαλια παιρνουν οπως στο Ιραν. Τι μαγκια κανουν και εχουν δωσει σε ολους τους ξενους να καταλαβουν οτι "εισαι εδω φιλοξενουμενος, σε προστατευω, ζησε, δουλεψε, αλλα αν τολμησεις να κανεις το παραμικρο, σε πηρε ο διαολος..."

...φερονται και στους Αμερικανους, και στους Ευρωπαιους, και στους Ασιατες με τον ιδιο τροπο. Παρανομησες? Σε πηρε ο διαολος. Μεσα. Φυλακα. Κεφαλι γουλι, φερε εδω το κινητο, σε 3 μηνες θα δικαστεις και στην καλυτερη θα σε σουταρουμε απο την χωρα, στην οποια δεν παιζει να ξαναμπεις ποτε, γιατι σε ολα τα λιμανια, αεροδρομια, οδικα συνορα εχουμε μεχρι και μηχανιματα σκαναρισματος της ιριδας, της οποιας το αποτυπωμα εχουμε ηδη αποθηκευμενο απο την πρωτη φορα που σου επιτρεψαμε να μπεις στη χωρα, εστω και σαν επισκεπτης...

φάκελλος ρατσισμός !!!

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 6 από 8Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ.... :: Απόψεις....-
Μετάβαση σε: