Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΕικονοθήκηLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση

Μοιραστείτε | 
 

 Λάδια EUROL

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Miskin
Member
Member
Miskin

Τόπος : ΑΘΗΝΑ
Registration date : 25/05/2008

Λάδια EUROL Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Λάδια EUROL   Λάδια EUROL Icon_minitimeΚυρ Δεκ 01 2013, 12:45

Παιδιά τα ξέρει κανείς; Είχα πάει το καλοκαίρι να πάρω μπουζί DENSO από εδώ. Είχε αυτά τα λάδια αλλά δεν τα πήρα γιατί είχα πάρει ήδη λάδια (IPONE 15w-50). Τώρα που έχω κλείσει 6000 χλμ και πρέπει να τα αλλάξω, είπα να τα δοκιμάσω. Τα λάδια είναι ημισυνθετικά μη σας μπερδεύει το sythetic που γράφει πάνω. Αν ήταν συνθετικά θα έγραφε fully synthetic.

Λάδια EUROL 333k84i

Λάδια EUROL Oi50yq

Λάδια EUROL 10rir8i

Τα πήρα 7 ? το λίτρο. Νομίζω ότι η τιμή του είναι καλή. Αν είναι καλό λάδι, δε βλέπω γιατί να μην είναι, θα το μάθω τους επόμενους 6 μήνες που θα το δουλέψω.
Επίσης πήρα και ένα λιπαντικό αλυσίδας με 5 ? της ίδιας εταιρίας

Λάδια EUROL 2j2yk2d

http://www.eurol.com/en/37-products/1887-eurol-chain-spray-ptfe-400ml.html






Έχει επεξεργασθεί από τον/την Miskin στις Παρ Δεκ 18 2015, 19:25, 3 φορές συνολικά (Λόγος της επεξεργασίας : Έβαλα το σωστο link για το μαγαζί που τα πήρα)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
IKARUS
Member
Member
IKARUS

Ηλικία : 53
Τόπος : Καπου ψιλα με θεα
Registration date : 26/01/2012

Λάδια EUROL Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λάδια EUROL   Λάδια EUROL Icon_minitimeΔευ Δεκ 14 2015, 20:11

Για δωσε καμιά πληροφορια για αυτά τα λαδάκια τα καίει όπως τ'αλλα μαυρίζουν γρήγορα τι γίνεται?
Ξέρω ότι είναι Ολλανδικά και τα έχει προσφορά ο Χαραλαμπακης στα 6.5? τα συνθετικά! Τσάμπα πράμα! cheers
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Miskin
Member
Member
Miskin

Τόπος : ΑΘΗΝΑ
Registration date : 25/05/2008

Λάδια EUROL Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λάδια EUROL   Λάδια EUROL Icon_minitimeΔευ Δεκ 14 2015, 20:28

IKARUS έγραψε:
Για δωσε καμιά πληροφορια για αυτά τα λαδάκια τα καίει όπως τ'αλλα μαυρίζουν γρήγορα τι γίνεται?
Ξέρω ότι είναι Ολλανδικά και τα έχει προσφορά ο Χαραλαμπακης στα 6.5? τα συνθετικά! Τσάμπα πράμα! cheers

Τα καίει, αλλά το δικό μου τα καίει όλα, οπότε δεν είναι είναι αξιόπιστο το μηχανάκι μου... No

Δεν είδα κάποια διαφορά θετική ή αρνητική οπότε μια χαρά! mouuuuuu
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
IKARUS
Member
Member
IKARUS

Ηλικία : 53
Τόπος : Καπου ψιλα με θεα
Registration date : 26/01/2012

Λάδια EUROL Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λάδια EUROL   Λάδια EUROL Icon_minitimeΔευ Δεκ 14 2015, 20:45

Επειδή είναι για μοτο έως 2006 απ'ότι διάβασα λόγο ότι ειναι μεχρι SG SJ και απο ότι ξέρω αυτες οι προδιαγραφές δεν είναι μειωμένες σε θείο τέφρα φώσφορο οπότε έλεγα μήπως δεν τα καίει και τόσο, αλλά δεν πειράζει τσάμπα πράμα ειναι και καλό ειναι! Και ολανδικο είναι! Wink
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Miskin
Member
Member
Miskin

Τόπος : ΑΘΗΝΑ
Registration date : 25/05/2008

Λάδια EUROL Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λάδια EUROL   Λάδια EUROL Icon_minitimeΔευ Δεκ 14 2015, 21:09

Νομίζω ότι έχει αλλάξει η προδιαγραφή του σε μεταγενέστερη. Για ποιο λάδι μιλάς, το 10w-40;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
IKARUS
Member
Member
IKARUS

Ηλικία : 53
Τόπος : Καπου ψιλα με θεα
Registration date : 26/01/2012

Λάδια EUROL Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λάδια EUROL   Λάδια EUROL Icon_minitimeΔευ Δεκ 14 2015, 21:39

Για το 15-50 συνθετικό και 20-50 ημισινθετικο για ν κηνητηρα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Miskin
Member
Member
Miskin

Τόπος : ΑΘΗΝΑ
Registration date : 25/05/2008

Λάδια EUROL Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λάδια EUROL   Λάδια EUROL Icon_minitimeΔευ Δεκ 14 2015, 22:32

Για δες εδώ τις προδιαγραφές γιατί νομίζω άλλαξαν, όπως και στα Ipone

http://www.eurol.com/en/37-products.html
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
loverdos11
moderator
moderator
loverdos11

Ηλικία : 40
Τόπος : ΝΕΑ ΣΜΥΡΝΗ
Registration date : 11/03/2012

Λάδια EUROL Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λάδια EUROL   Λάδια EUROL Icon_minitimeΔευ Δεκ 14 2015, 22:39

Miskin έγραψε:
Για δες εδώ τις προδιαγραφές γιατί νομίζω άλλαξαν, όπως και στα Ipone

http://www.eurol.com/en/37-products.html

of topic όπα όπα τι άλλαξε στα ipone Question
έχεις κάποιο λινκ Question

_________________
Αντώνης DL 650 L0 Black


Λάδια EUROL 33ncnm10Λάδια EUROL 33e6ee10Λάδια EUROL 63u2ip10Λάδια EUROL Amzm8k10Λάδια EUROL 2rpb8y10
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Miskin
Member
Member
Miskin

Τόπος : ΑΘΗΝΑ
Registration date : 25/05/2008

Λάδια EUROL Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λάδια EUROL   Λάδια EUROL Icon_minitimeΔευ Δεκ 14 2015, 22:45

loverdos11 έγραψε:
Miskin έγραψε:
Για δες εδώ τις προδιαγραφές γιατί νομίζω άλλαξαν, όπως και στα Ipone

http://www.eurol.com/en/37-products.html

of topic όπα όπα τι άλλαξε στα ipone Question
έχεις κάποιο λινκ Question

Παλιά το Road Twin ήταν API SG. Τώρα είναι SL

Λάδια EUROL N21yci
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
loverdos11
moderator
moderator
loverdos11

Ηλικία : 40
Τόπος : ΝΕΑ ΣΜΥΡΝΗ
Registration date : 11/03/2012

Λάδια EUROL Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λάδια EUROL   Λάδια EUROL Icon_minitimeΔευ Δεκ 14 2015, 22:47

αν γνωρίζει με απλά λόγια να μου πεις και τις διαφορές τους? merci

_________________
Αντώνης DL 650 L0 Black


Λάδια EUROL 33ncnm10Λάδια EUROL 33e6ee10Λάδια EUROL 63u2ip10Λάδια EUROL Amzm8k10Λάδια EUROL 2rpb8y10
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Miskin
Member
Member
Miskin

Τόπος : ΑΘΗΝΑ
Registration date : 25/05/2008

Λάδια EUROL Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λάδια EUROL   Λάδια EUROL Icon_minitimeΔευ Δεκ 14 2015, 23:02

loverdos11 έγραψε:
αν γνωρίζει με απλά λόγια να μου πεις και τις διαφορές τους? merci

Ουσιαστικά δεν έχουν και καμιά τρελή διαφορά, απλώς σύμφωνα με κάποιους επιστήμονες του ελαίου (όχι του ελέους) κάνουν οριακά για το δικό μου Κ4. Εσύ δεν έχεις θέμα. Βέβαια όλα αυτά είναι και λίγο τραβηγμένα από τα μαλλιά. Δε παίζουν μεγάλο ρόλο.

Λάδια EUROL V5lpbs
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
IKARUS
Member
Member
IKARUS

Ηλικία : 53
Τόπος : Καπου ψιλα με θεα
Registration date : 26/01/2012

Λάδια EUROL Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λάδια EUROL   Λάδια EUROL Icon_minitimeΔευ Δεκ 14 2015, 23:06

Σιγα τα αυγα! Πηγε σε SL και εγινε και MA2!
Εδω τα motul εχουν φτασει SN SM!
Οι διαφορες τους ειναι πως πιο νεας χρονολογιας δηλ. Πιο πολλα προσθετα και πως δεν ειναι τοσο συμβατα με τα παλιοτερα μοτερ σαν τα δικα μας γιατι καίγονται πιο εύκολα! Το SL ειναι παλιας χρονολογιας εως το 2009 νομιζω!
Γι'αυτο και η Suzuki εχει στα motul της εως SG!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτης
Επισκέπτης



Λάδια EUROL Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λάδια EUROL   Λάδια EUROL Icon_minitimeΔευ Δεκ 14 2015, 23:28

Δλδ εάν βάλουμε λαδι σύγχρονο τύπου SL ή SM που ειναι τα τελευταία θα καίγονται πιο εύκολα;

Ενώ της Suzuki τα μαμά που οντως ειναι SG δλδ παλιάς τεχνολογίας δεκαετίας 1990+ δεν θα καίγονται;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
IKARUS
Member
Member
IKARUS

Ηλικία : 53
Τόπος : Καπου ψιλα με θεα
Registration date : 26/01/2012

Λάδια EUROL Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λάδια EUROL   Λάδια EUROL Icon_minitimeΔευ Δεκ 14 2015, 23:45

BLaCkXs.... έγραψε:
Δλδ εάν βάλ ουμε λαδι σε ύγονο τύπου SL ή SM που ειναι τα τελευταία θα καίγονται πιο εύκολα;

Ενώ της Suzuki τα μαμά που οντως ειναι SG δλδ παλιάς τεχνολογίας δεκαετίας 1990+ δεν θα καίγονται;

Ναι μπορει δεν τον κοβω κιολας! Παντος εμενα αρχισε να μου καίει υπερβολικά όταν πέρασα στα τελευταία SM SN! Και ξέρω πως μετά τα SG μοιωνουν την περιεκτηκοτητα σε φωσφορο και ψευδαργυρο που ειναι παραγοντες για πιο καλη λιπανση ειδικα στα παλιοτερα μοντελα που εχουν αλλα μεταλλα!
Βεβαια αυτοι ισχυρίζονται πως οι ποιο καινουριες προδιαγραφες υπερκαλιπτουν τις παλιες,αλλα γιατί ασπουμε η  Suzuki αλλα και αλλες κρατανε ακομα το SG?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Miskin
Member
Member
Miskin

Τόπος : ΑΘΗΝΑ
Registration date : 25/05/2008

Λάδια EUROL Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λάδια EUROL   Λάδια EUROL Icon_minitimeΔευ Δεκ 14 2015, 23:51

Και μένα το Ipone όταν ήταν SG δε το έκαιγε. Τη τελευταία φορά που έβαλα το έκαψε και ήταν SL. Μπορεί να είναι και τυχαίο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτης
Επισκέπτης



Λάδια EUROL Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λάδια EUROL   Λάδια EUROL Icon_minitimeΔευ Δεκ 14 2015, 23:55

Άρα όσοι λενε οτι τα suzuki by motul λάδια είναι ιδια με τα motul της αγοράς κάνουν λάθος σωστα;Αλλο τα SG και αλλο τα SM που ενδείκνυνται για κινητήρες 2010+

Άρα κάνουμε σφάλμα βάζοντας πιο σύγχρονα λαδια στη μηχανή μας;κατι θα ξερει παραπάνω η σούσι και κρατάει τα SG αν και μπερδεύομαι λίγο στο οτι τα SG ειναι τεχνολογίας 1993.Δλδ δεν εχει πολλα πρόσθετα οπως φώσφορο κλπ......και αντιτριβικά μηδέν.Απο εκεί και πέρα ξεκινησαν να βάζουν αντιτριβικά

Για του λόγου το αληθές

Λάδια EUROL 2afwrcy
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτης
Επισκέπτης



Λάδια EUROL Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λάδια EUROL   Λάδια EUROL Icon_minitimeΠεμ Δεκ 17 2015, 17:12

Το service manual λεει το εξής

Λάδια EUROL 2v8l6jk

Άρα τα SL και SM που βάζουμε ειναι λάθος;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Miskin
Member
Member
Miskin

Τόπος : ΑΘΗΝΑ
Registration date : 25/05/2008

Λάδια EUROL Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λάδια EUROL   Λάδια EUROL Icon_minitimeΠεμ Δεκ 17 2015, 17:58

Αν στα καίει δοκίμασε κάποιο λάδι SG. Motul, Motorex, κ.α. Δε χάνεις τίποτα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
IKARUS
Member
Member
IKARUS

Ηλικία : 53
Τόπος : Καπου ψιλα με θεα
Registration date : 26/01/2012

Λάδια EUROL Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λάδια EUROL   Λάδια EUROL Icon_minitimeΠεμ Δεκ 17 2015, 23:52

Το φώσφορο είναι από αυτά που έχουν τα παλιά λαδια μέχρι και τα SL, απο τα καινουρια SM SN ειναι που το μοιωνουν αυτό αλλά και άλλα συστατικα οπως θειο και τεφρα για διάφορους λόγους,και προσθέτουν πολλα αλλά πρόσθετα που τα κάνουν ποιο ευπαθει κάτι σαν τα συνθετικά γι'αυτο και μπορεί να καίγονται και πιο εύκολα σε ορισμένα μηχανάκια που έχουν θέμα και τσιμπάνε λίγο λάδι! Σε αυτά που στις 5000 Χιλ. μπορεί να κάψουν 200 ΜΙ δεν νομίζω να υπάρχει κάνα θέμα!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτης
Επισκέπτης



Λάδια EUROL Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λάδια EUROL   Λάδια EUROL Icon_minitimeΠαρ Δεκ 18 2015, 00:39

Miskin έγραψε:
Αν στα καίει δοκίμασε κάποιο λάδι SG. Motul, Motorex, κ.α. Δε χάνεις τίποτα.

Δεν έχω ιδιαίτερο πρόβλημα στα φυσιολογικά πλαίσιο τσιμπάει

Τα motul ειναι SM εδω και καιρό

SilcoLene shell motorex amsoil κοκ μάρκες οχι και τοσο εμπορικές εχουν κρατήσει τον τύπο SG.μηπως τελικα ξέρουν κατι παραπάνω;Η Shell ειδικά ειναι η αυτοκρατορία στα λιπαντικά κατι θα ξερει περισσότερο
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Miskin
Member
Member
Miskin

Τόπος : ΑΘΗΝΑ
Registration date : 25/05/2008

Λάδια EUROL Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λάδια EUROL   Λάδια EUROL Icon_minitimeΠαρ Δεκ 18 2015, 06:01

Το Motul by Suzuki είναι SG; Ξέρετε πόσο το δίνει η suzuki;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτης
Επισκέπτης



Λάδια EUROL Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λάδια EUROL   Λάδια EUROL Icon_minitimeΠαρ Δεκ 18 2015, 13:30

Miskin έγραψε:
Το Motul by Suzuki είναι SG; Ξέρετε πόσο το δίνει η suzuki;

Ναι SG είναι αν δεις και στη φωτο που έβαλα φαινεται

Γύρω στα 11 ? το λίτρο εχει

Για την ακρίβεια 11,30 στο makinaparts και 11? το εχω βρει στο Κουκάκι
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Miskin
Member
Member
Miskin

Τόπος : ΑΘΗΝΑ
Registration date : 25/05/2008

Λάδια EUROL Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λάδια EUROL   Λάδια EUROL Icon_minitimeΠαρ Δεκ 18 2015, 14:14

11/lt δε δίνω με τίποτα! Ας τα καίει...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτης
Επισκέπτης



Λάδια EUROL Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λάδια EUROL   Λάδια EUROL Icon_minitimeΠαρ Δεκ 18 2015, 14:27

Και τα ipone 33?/4lt μια χαρα είναι και περισσεύει για να συμπληρώνεις pirat
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Miskin
Member
Member
Miskin

Τόπος : ΑΘΗΝΑ
Registration date : 25/05/2008

Λάδια EUROL Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λάδια EUROL   Λάδια EUROL Icon_minitimeΠαρ Δεκ 18 2015, 14:31

BLaCkXs.... έγραψε:
Και τα ipone 33?/4lt μια χαρα είναι και περισσεύει για να συμπληρώνεις pirat
OK
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 

Λάδια EUROL

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 

 Παρόμοια θέματα

+
Σελίδα 1 από 2Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ-ΑΝΑΒΑΤΗΣ :: Υγρά....& φίλτρα-
Μετάβαση σε: