Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΕικονοθήκηLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση

Μοιραστείτε | 
 

 ερωτηση

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
alex-vstrom
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
alex-vstrom

Ηλικία : 47
Τόπος : ΝΕΑ ΠΕΡΑΜΟΣ ΑΤΤΙΚHΣ
Registration date : 18/01/2008

ερωτηση Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: ερωτηση   ερωτηση Icon_minitimeΤρι Οκτ 15 2013, 11:02

Προς όλους όσου κάνουν την βόλτα τους σε επαρχιακές οδούς κεντρικές αρτηρίες κ.τ.λ
Γιατί λέω γιατί πατέ, πάνε ζευγάρι δηλ. ο ένας διπλά στον άλλο και όταν από πίσω πλησιάζει τροχοφόρο δεν μπαίνουν ο ένας πίσω από τον αλο παρά μόνο όταν τους κορνάρεις, κάνουν νόημα να περάσει από διπλά, και θα πρέπει το τροχοφόρο να πατήσει διπλή γραμμή για να προσπεράσει δηλ. να παρανομήσει για χαρεί τους, και η ταχύτητα τους 25 έως 35 χιλιόμετρα. Το πλήθος τους από 2 έως 10 15 ποδηλάτες.
Δηλ πως την έχουν δει ότι τους ανήκει ο δρόμος έλεος πια………
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://www.vstromhellasforum.com/
Highlander
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
Highlander

Ηλικία : 49
Τόπος : Πάτρα
Registration date : 30/05/2011

ερωτηση Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ερωτηση   ερωτηση Icon_minitimeΤρι Οκτ 15 2013, 12:02

Άνοιξες μεγάλο και σοβαρό θέμα.
Δεν θέλω να σχολιάσω γιατί θα πέσουν να με φάνε.
Λέω μόνο πως είμαι υπέρ σου.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.gr
alex-vstrom
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
alex-vstrom

Ηλικία : 47
Τόπος : ΝΕΑ ΠΕΡΑΜΟΣ ΑΤΤΙΚHΣ
Registration date : 18/01/2008

ερωτηση Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ερωτηση   ερωτηση Icon_minitimeΤρι Οκτ 15 2013, 12:09

Highlander έγραψε:
Άνοιξες μεγάλο και σοβαρό θέμα.
Δεν θέλω να σχολιάσω γιατί θα πέσουν να με φάνε.
Λέω μόνο πως είμαι υπέρ σου.
εγώ για να με φάνε το είπα τι νομιζές, το θέλω το σχόλιο σου

Προπονητική ποδηλασίας : Κάνοντας ποδηλασία με ασφάλεια στους ελληνικούς δρόμους.
Από: Triathlonworld Κατηγορία: Αθλητική Επιστήμη, Ψυχολογία

Κείμενο : Γιάννης Ψαρέλης -Προπονητική Ομάδα Smart Sport & Συντακτική Ομάδα TriathlonWorld & Triathlon.gr (Email :info@triathlonworld.gr). Δυστυχώς ζούμε σε μία χώρα όπου δεν υπάρχει ποδηλατική παιδεία και οι οδηγοί αυτοκινήτων δε σέβονται τους ποδηλάτες. Τα πράγματα φυσικά έχουν καλυτερέψει σε σχέση με παλιά, όμως και πάλι δεν είναι στο επίπεδο άλλων ευρωπαικών πόλεων και χωρών. Τη δεκαετία του 80 και στις αρχές της δεκαετίας του 90 υπήρχαν φορές που κάναμε προπόνηση και οδηγοί για να μας τρομάξουν φρέναραν απότομα από πίσω μας, λεωφορεία περνούσαν ξυστά από εμάς ή οδηγοί μας κόρναραν πολύ έντονα κάνοντας μας άσχημες χειρονομίες… και σε ακραίες περιπτώσεις μηχανάκια ερχόντουσαν για να σε σπρώξουν να πέσεις κάτω κ.λπ.

Όμως ακόμα και σε χώρες όπου υπάρχει μεγαλύτερος σεβασμός, ο κίνδυνος ατυχήματος είναι πολύ μεγάλος, ιδίως όταν δεν τηρούμε κάποιους κανόνες ασφαλείας :

1)Συντήρηση & έλεγχος ποδηλάτου : Φροντίζουμε το ποδήλατό μας να είναι καλοδιατηρημένο και πριν φύγουμε από το σπίτι για να βγούμε στο δρόμο πρέπει να τσεκάρουμε τα λάστιχα μας για τυχόν φθορές (καθώς και την πίεσή τους), τη σωστή λειτουργία των φρένων και να ελέγχουμε πολύ γρήγορα το σφίξιμο στις βίδες του λαιμού, τιμονιού και της σέλλας.
2)Κράνος & γυαλιά ηλίου : Φοράμε κράνος και γυαλιά ηλίου (ειδικά για την ποδηλασία) για να μας προστατεύουμε εκτός από τον ήλιο και τα έντομα και από πετραδάκια και χώμα που μπορεί να μας «εκτοξεύουν» τα αυτοκίνητα
3) Όχι ακουστικά μουσικής. Ποτέ μα ποτέ δε φοράμε ακουστικά για να ακούμε μουσική. Είναι σίγουρο ότι μπορούμε να ακούσουμε εγκαίρως φρεναρίσματα και ήχους που θα μας προειδοποιήσουν για επερχόμενο κίνδυνο
4)Θέση στο οδόστρωμα. Καθόμαστε στα δεξιά του δρόμου, ιδανικά δεξιά της συνεχόμενης άσπρης γραμμής. Εκεί πρέπει να προσέχουμε γιατί εκεί μαζεύονται πολλά σκουπίδια μεταξύ των οποίων και αιχμηρά αντικείμενα (π.χ. γυαλάκια) τα οποία μπορούν να σκίσουν τα λάστιχά μας
5) Σεβόμαστε και τηρούμε τον Κώδικα Οδικής Ασφαλείας. Σύμφωνα με τον ΚΟΚ απαγορεύεται η κίνηση σε δυάδες. Πρέπει να αποφασίζουμε με σύνεση σε τι ποδηλατικό σχηματισμό θα κινούμαστε.
6)Αλληλεπίδραση με οδηγούς. Δυστυχώς ή ευτυχώς η αλληλεπίδραση με τους οδηγούς, με χειρονομίες (π.χ. να περιμένουν), με ηχητικά σήματα (σφυρίγματα, ή δυνατές οδηγίες) είναι απόλυτα αποτελεσματικό. Πάνω από όλα πρέπει να τους κοιτάμε και να προσπαθούμε να προβέψουμε τις κινήσεις τους.
7)Φρένα. Το να φρενάρουμε εγκαίρως είναι όπως και στην οδήγηση η κίνηση κλειδί. Έτσι γρήγορη αντίληψη του τί συμβαίνει και γρήγορη αντίδραση με φρενάρισμα μπορεί να μας απαλλάξει από πολλά ατυχήματα.

Μερικά από τα πιο συνηθισμένα πράγματα που κάνουν οι ελληνες οδηγοί είναι τα εξής:

Έρχονται από πίσω και κορνάρουν. Αυτό συμβαίνει με αρχάριους οδηγούς και ηλικιωμένους οι οποίοι δεν έχουν καλο χειρισμό του αυτοκινήτου και δυσκολεύονται να προσπεράσουν. Σε αυτή την περίπτωση καθόμαστε όσο πιο δεξιά μπορούμε και τους κάνουμε νόημα να προσπεράσουν.
Μας προσπερνούν και στρίβουν αμέσως μετά δεξιά. Απαιτείται να φρενάρουμε εγκαίρως
Λεωφορεία περνούν ξυστά δίπλα μας. Κάνουμε δεξιά για να μην μας ακουμπήσουν και εάν χρειαστεί φρενάρουμε ή ακόμα σταματάμε τελείως.

για δες τι λεει το 3,4,5

http://www.triathlonworld.gr/cycling-training-2/
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://www.vstromhellasforum.com/
leonidas_dl650
gold member
gold member
leonidas_dl650

Ηλικία : 39
Τόπος : ΙΩΑΝΝΙΝΑ
Registration date : 28/09/2008

ερωτηση Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ερωτηση   ερωτηση Icon_minitimeΤρι Οκτ 15 2013, 14:59

Alex καλησπέρα φίλε.
Γενικά συμφωνώ με τα παραπάνω. Προέχει παίδες η ασφάλεια όλων των κινούμενων στο δρόμο.

Από την μία, επειδή τυχαίνει και κάνω μόνος μου ποδήλατο και πάντα πιάνω άκρη, έχει τύχει ουκ ολίγες φορές να μου περνάει αυτοκίνητο στους 20-30 πόντους... Μιλάμε δολοφονικές καταστάσεις... και να μην έχεις κατα πού αλλού να κάνεις...
Και δεν θα μιλήσω για κάποια χορι@τομ@λ@κισμένα με μηχανές που επειδή ξέρουν ότι δεν τους βλέπεις σε περνάνε ξυστά για να σε τρομάξουν...Evil or Very Mad Evil or Very Mad 
Σε κάτι τέτοιες καταστάσεις λέω να καθίσω στην μέση και όταν μπορέσεις πέρνα με.

Από την άλλη, αφού λέμε ότι κινούμαστε σε επαρχιακούς δρόμους, ας αφήσουμε τους ποδηλάτες να τα πούνε δίπλα δίπλα και τους προσπερνάμε κανονικά σαν να είναι αυτοκίνητο μόλις βρούμε ευκαιρία. (Δηλαδή αμέσως μετά).

Προσωπική μου άποψη ως μηχανόβιος, ποδηλάτης και κουτάκιας (λίγο από όλα).

Είπαμε, προέχει η ασφάλεια όλων... και των ανεγκέφαλων...Very Happy
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.bikepics.com/members/2006dl650leontis/07dl650/
 

ερωτηση

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 

 Παρόμοια θέματα

+
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ.... :: Ποδήλατο-
Μετάβαση σε: