Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΕικονοθήκηLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση

Μοιραστείτε | 
 

 Τάπα Λαδιών

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
dkniles

dkniles

Ηλικία : 46
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Registration date : 12/06/2013

Τάπα Λαδιών Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Τάπα Λαδιών   Τάπα Λαδιών Icon_minitimeΠαρ Ιουν 28 2013, 22:27

Μία Βοήθεια παρακαλώ... sos 
Μπορεί κάποιος να μου πεί η τάπα αλλαγής λαδιών στο v-strom τι καρυδάκι χρειάζεται;
Είναι η πρώτη μου συμμετοχή στο forum!!! Very Happy 
Ευχαριστώ!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
jasonR
Member
Member
jasonR

Ηλικία : 37
Τόπος : ανω κατω ραχουλα
Registration date : 11/11/2012

Τάπα Λαδιών Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τάπα Λαδιών   Τάπα Λαδιών Icon_minitimeΠαρ Ιουν 28 2013, 22:53

καλως ηρθες, 14αρι καρυδακι θες
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
dkniles

dkniles

Ηλικία : 46
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Registration date : 12/06/2013

Τάπα Λαδιών Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τάπα Λαδιών   Τάπα Λαδιών Icon_minitimeΠαρ Ιουν 28 2013, 22:54

Σε ευχαριστώ καλέ μου v-strom-ά!!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
n.l
Member
Member
n.l

Ηλικία : 44
Τόπος : Θεσσαλονίκη-Ηγουμενίτσα
Registration date : 18/04/2012

Τάπα Λαδιών Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τάπα Λαδιών   Τάπα Λαδιών Icon_minitimeΤρι Σεπ 03 2013, 17:39

Σήμερα άλλαξα λάδια κ στο συνεργείο ενας φίλος μου δωσε να βαλω στη ταπα (βιδα) μια φλατζα (απλη χαλκου)απο αυτες που βαζουν κ στα αυτοκινητα.Γινεται αυτο; Για την ιστορια εγω ξαναεβλα αυτη που ηδη ειχα μιας κ στα βιντεο του Dr.Vstrom Very Happy λεει οτι αν την βιδωνεις με ροποκλειδο (αυτο κανω) δε θελει αλλαγη η φλατζα μιας κ δε χαλαει.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Apache
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
Apache

Ηλικία : 43
Τόπος : Αχαρναί Καρπενήσι
Registration date : 20/06/2009

Τάπα Λαδιών Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τάπα Λαδιών   Τάπα Λαδιών Icon_minitimeΤρι Σεπ 03 2013, 22:08

n.l έγραψε:
Σήμερα άλλαξα λάδια κ στο συνεργείο ενας φίλος μου δωσε να βαλω στη ταπα (βιδα) μια φλατζα (απλη χαλκου)απο αυτες που  βαζουν κ στα αυτοκινητα.Γινεται αυτο; Για την ιστορια εγω ξαναεβλα αυτη που ηδη ειχα μιας κ στα βιντεο του Dr.Vstrom Very Happy λεει οτι αν την βιδωνεις με ροποκλειδο (αυτο κανω) δε θελει αλλαγη η φλατζα μιας κ δε χαλαει.
Υπαρχει ειδικη φλατζα ροδελα για την ταπα καρτερ..οσο για την χαλκινη δεν νομοζω να υπαρχει θαμα αλλα καλα έκανες και εβαλες αυτη που ειχε., την αλλη φορα παρε μια απο ενα σερβις της σουζι
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
tasos78
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
tasos78

Ηλικία : 45
Τόπος : ΚΥΜΗ - ΒΟΛΟΣ
Registration date : 23/03/2011

Τάπα Λαδιών Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τάπα Λαδιών   Τάπα Λαδιών Icon_minitimeΤρι Σεπ 03 2013, 22:35

n.l έγραψε:
Σήμερα άλλαξα λάδια κ στο συνεργείο ενας φίλος μου δωσε να βαλω στη ταπα (βιδα) μια φλατζα (απλη χαλκου)απο αυτες που  βαζουν κ στα αυτοκινητα.Γινεται αυτο;
Η ροδελα που μπαινει στην ταπα πρεπει να ειναι αλουμινιου.
Σε αντιθετη περιπτωση λογω των θερμοκρασιων και της διαφορας των μεταλων θα σου κανει ενα ''ψωριασμα'' στο σημειο εδρασης της στο μοτερ.
Καλα εκανες και χρησιμοποιησες την ιδια, αλλα προσπαθησε να βρεις μερικες αλουμινενιες ροδελες για καβατζα, για να βαζεις καινουργια με την αλλαγη λαδιων για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο απο πλευρας στεγανωσης...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
andreasp
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic
andreasp

Ηλικία : 46
Τόπος : Αθήνα
Registration date : 29/01/2010

Τάπα Λαδιών Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τάπα Λαδιών   Τάπα Λαδιών Icon_minitimeΠαρ Σεπ 15 2017, 07:33

tasos78 έγραψε:
n.l έγραψε:
Σήμερα άλλαξα λάδια κ στο συνεργείο ενας φίλος μου δωσε να βαλω στη ταπα (βιδα) μια φλατζα (απλη χαλκου)απο αυτες που  βαζουν κ στα αυτοκινητα.Γινεται αυτο;
Η ροδελα που μπαινει στην ταπα πρεπει να ειναι αλουμινιου.
Σε αντιθετη περιπτωση λογω των θερμοκρασιων και της διαφορας των μεταλων θα σου κανει ενα ''ψωριασμα'' στο σημειο εδρασης της στο μοτερ.
Καλα εκανες και χρησιμοποιησες την ιδια, αλλα προσπαθησε να βρεις μερικες αλουμινενιες ροδελες για καβατζα, για να βαζεις καινουργια με την αλλαγη λαδιων για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο απο πλευρας στεγανωσης...

Θυμάται κανείς τι διάσταση είναι η ροδέλα?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Miskin
Member
Member
Miskin

Τόπος : ΑΘΗΝΑ
Registration date : 25/05/2008

Τάπα Λαδιών Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τάπα Λαδιών   Τάπα Λαδιών Icon_minitimeΤρι Σεπ 19 2017, 09:06

http://www.motosp.gr/partcategory.php?sc=%20178%202%20&partcat=CRANKCASE&year=2004#content

12.1x16.2x3.7

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
andreasp
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic
andreasp

Ηλικία : 46
Τόπος : Αθήνα
Registration date : 29/01/2010

Τάπα Λαδιών Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τάπα Λαδιών   Τάπα Λαδιών Icon_minitimeΤρι Σεπ 19 2017, 09:09

Miskin έγραψε:
http://www.motosp.gr/partcategory.php?sc=%20178%202%20&partcat=CRANKCASE&year=2004#content

12.1x16.2x3.7


Ευχαριστώ.
Τελικά πήρα την βίδα στο χέρι, πήγα στον ντέτσικα και βρήκα μία ωραία χάλκινη ροδέλα και ταίριαξε μια χαρά.
0,60ευρω τα 4 κομμάτια.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 

Τάπα Λαδιών

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 

 Παρόμοια θέματα

+
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ-ΑΝΑΒΑΤΗΣ :: Υγρά....& φίλτρα-
Μετάβαση σε: