Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΕικονοθήκηLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση

Μοιραστείτε | 
 

 Help! Ηλεκτρικά είδη...

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
socrates
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic
socrates

Τόπος : Αθήνα, Χαλκίδα
Registration date : 25/06/2010

Help! Ηλεκτρικά είδη... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Help! Ηλεκτρικά είδη...   Help! Ηλεκτρικά είδη... Icon_minitimeΠαρ Φεβ 22 2013, 17:26

Μιας και το έχω πάρει ζεστά το θέμα να βάλω τακτοποιημένα διάφορα ηλεκτρικά πάνω στην μηχανή βγήκα στην γύρα εδώ Αθήνα να βρω διάφορα ψιλολόγια που μου λείπουν... Στην πρώτη μου βόλτα όμως απογοητεύτηκα αφού πείστηκα ότι θέλει να σπαταλήσω πολύ χρόνο στο ψάξιμο και στις διαδρομές. Για internet δεν το συζητάω οι έλληνες έμποροι το σνομπάρουν γενικότερα ή δεν ξέρουν πως να το αξιοποιούν. Επομένως βάζω εδώ την λίστα και αν έχει κάποιος γνώση του που μπορούμε να βρούμε τα είδη αυτά ας μας πει...

1. Καλώδια (καρρέ 1,5 | 2,5 | 4άρι και 6άρι) *Στον Κατουμα που πήγα ΔΕΝ είχε προς έκπληξη μου.
2. Θερμοσυστελλόμενα για τα παραπάνω καλώδια (κατά προτίμηση από το ίδιο μαγαζί που θα προμηθευτώ και τα καλώδια)
3. Κλέφτες πχ http://www.marinlife.gr/images/detailed/4/M1002331.jpg
4. Μικρή αδιάβροχη ασφαλειοθήκη για μαχαιρωτές ασφάλειες. *Ιδανικά 3 θέσεων, αφού θα τοποθετηθεί σαν 2η ασφαλειοθήκη σε ένα από τα μάγουλα της μηχανής. *ϊσως σε κάποιο μαγαζί με ναυτιλιακά αλλά ποιο; *Μια σκέψη είναι για αυτή αν και λίγο μεγαλύτερη 6 θέσεων + ότι ακόμα ψάχνω να βρω το μαγαζί που την έχει.
5. Συλλέκτη γειώσεων. *Σκοπός να μαζεύω όλες τις γειώσεις εκεί (στο ένα μάγουλο της μηχανής) και μετά να φύγει ένα καλώδιο από εκεί προς την μπαταρία. πχ. http://www.amotostuff.com/mm5/graphics/00000001/ec_mgb.jpg
6. Ρελέ 30A (έχω έναν αλλά θα χρειαστώ και 2ο)

Υπάρχει και η λύση του ebay, κάστορα κλπ αλλά θέλω να εξαντλήσω την εδώ εγχώρια αγορά λόγω χρόνου και λόγω του ότι κάθε τόσο θα χρειάζομαι κάτι από τα προαναφερθέντα.

Ασφάλειες και ακροδέκτες είχε και το oilsmotoauto (που είχα πάει προσφατα) επομένως τα έχω αφαιρέσει από την λίστα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NIKOlaS505
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
NIKOlaS505

Ηλικία : 49
Τόπος : ΜΟΣΧΑΤΟ - . . . -ΚΟΡΙΝΘΟΣ-. . . -AΧΕΡΟΝΤΑΣ-
Registration date : 30/06/2012

Help! Ηλεκτρικά είδη... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Help! Ηλεκτρικά είδη...   Help! Ηλεκτρικά είδη... Icon_minitimeΠαρ Φεβ 22 2013, 17:47

socrates έγραψε:


1. Καλώδια (καρρέ 1,5 | 2,5 | 4άρι και 6άρι) *Στον Κατουμα που πήγα ΔΕΝ είχε προς έκπληξη μου.
2. Θερμοσυστελλόμενα για τα παραπάνω καλώδια (κατά προτίμηση από το ίδιο μαγαζί που θα προμηθευτώ και τα καλώδια)
3. Κλέφτες

Για κλεφτες ρηξε μια ματια στην ΣΕΗΛΕ (Σωκράτους 13- ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ)
απο κι περναμε εμεις απο την δουλεια , πυθανων να εχει και τα καλωδια
μαζι με τα θερμοσυστελομενα μακαρονια που θες
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
pisherman
Member
Member
pisherman

Ηλικία : 48
Τόπος : ΓΙΩΡΓΟΣ - Αθήνα, Ηράκλειο - Κρήτης
Registration date : 24/10/2011

Help! Ηλεκτρικά είδη... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Help! Ηλεκτρικά είδη...   Help! Ηλεκτρικά είδη... Icon_minitimeΠαρ Φεβ 22 2013, 18:38

Εγώ έχω εξυπηρετηθεί πολλές φορές από τον Γιάννου στην Σπύρου Πάτση, δεν ξέρω τι έχει από αυτά που θέλεις, αλλά είναι πολύ εξυπηρετικός άνθρωπος και βοηθάει εάν ξέρει να σου απαντήσει. Εάν είναι, κάνε ένα τηλ πιο μπροστά,...μπορείς να τσεκάρεις και το site που έχει.


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nikolasr200
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic


Τόπος : Αθήνα
Registration date : 10/10/2010

Help! Ηλεκτρικά είδη... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Help! Ηλεκτρικά είδη...   Help! Ηλεκτρικά είδη... Icon_minitimeΠαρ Φεβ 22 2013, 19:05

Ο κάστορας κατά τη γνώμη μου είναι μόνο για πολύ εξειδικευμένα πράγματα, και αυτά μόνο αν δεν βρεθούν αλλού, γιατί έχει και τσιμπημένες τιμές και με τα μεταφορικά "χαλάει" πολύ..
Τα καλώδια που αναφέρεις Σωκράτη, 4άρι καρέ δλδ 4mm2 είναι αρκετά χοντρούτσικο..αν εξαιρέσεις του να τροφοδοτήσεις κάποια ασφαλειοθήκη, δε νομίζω ότι χρειάζεται τόσο χοντρό πουθενά..?
το 1mm2 πάντως θα σε βγάλει ασπροπρόσωπο στα περισσότερα..και αν θες και καλύτερης ποιότητας παίρνεις σιλικόνης.. Smile
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
psilos
Member
Member
psilos

Ηλικία : 51
Τόπος : Ν.Κηφισιά-Αθήνα
Registration date : 09/02/2011

Help! Ηλεκτρικά είδη... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Help! Ηλεκτρικά είδη...   Help! Ηλεκτρικά είδη... Icon_minitimeΠαρ Φεβ 22 2013, 19:19

Δοκίμασες σε Αλεξανδράτο ή Καυκά?Επίσης είναι και η Ηλεκτραποθήκη στην Κωνσταντινουπόλεως.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
socrates
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic
socrates

Τόπος : Αθήνα, Χαλκίδα
Registration date : 25/06/2010

Help! Ηλεκτρικά είδη... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Help! Ηλεκτρικά είδη...   Help! Ηλεκτρικά είδη... Icon_minitimeΠαρ Φεβ 22 2013, 19:29

Νικόλα ναι, το συγκεκριμένο καρέ 4άρι - 6άρι το θέλω για να καλύψω την σύνδεση της κεντρικής ασφαλειοθήκης με την μπαταρία της μηχανής (30Α ασφάλεια). Για τα περισσότερα θέλω 1,5 δλδ 10A ασφάλειες, αλλά για την κόρνα θέλω κάτι παραπάνω όπως επίσης για την σύνδεση της 2ης ασφαλειοθήκης.

btw από σένα υπερφανταστικέ χορηγέ θέλω να μου ετοιμάσεις ένα καλώδιο που να πηγαίνει από την 4πλή φύσα για το dealer mode σε διακόπτη! Razz bounce bounce

Καλώδιο γενικά που βρίσκεις; Ειδικά αυτό το σιλλικονάτο που είπες Smile

@all tnx για τις πληροφορίες... αντε να δούμε γιατί με τις βροχές δεν είμαστε για άσκοπες διαδρομές.

Καυκά ήταν να περάσω αύριο που θα πήγαινα προς Χαλάνδρι - Αγ. Παρασκευή μεριά.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
σαλιγκάρι
gold member
gold member
σαλιγκάρι

Ηλικία : 50
Τόπος : Περιστέρι
Registration date : 11/09/2008

Help! Ηλεκτρικά είδη... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Help! Ηλεκτρικά είδη...   Help! Ηλεκτρικά είδη... Icon_minitimeΠαρ Φεβ 22 2013, 22:46

http://venieris.com/

Σωκρατη πιστευω να σε καλυψει στα περισσοτερα που ζητας φιλε.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nikolasr200
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic


Τόπος : Αθήνα
Registration date : 10/10/2010

Help! Ηλεκτρικά είδη... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Help! Ηλεκτρικά είδη...   Help! Ηλεκτρικά είδη... Icon_minitimeΣαβ Φεβ 23 2013, 01:55

Το τελευταίο καιρό παίρνω από τον Φανό..
Πάντως καλώδια βρίσκεις παντού ρε.. Smile
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
everg
Member
Member
everg

Ηλικία : 52
Τόπος : ΓΑΛΑΤΑΣ ΤΡΟΙΖΗΝΙΑΣ-ΑΙΓΑΛΕΩ CITY
Registration date : 30/01/2009

Help! Ηλεκτρικά είδη... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Help! Ηλεκτρικά είδη...   Help! Ηλεκτρικά είδη... Icon_minitimeΣαβ Φεβ 23 2013, 03:04

Σωκρατη στα περισσοτερα που ζητας θα σε καλυψει και ο www.assimacopoulos.gr πισω ακριβως απο το περιπτερο του χρηστου
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
socrates
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic
socrates

Τόπος : Αθήνα, Χαλκίδα
Registration date : 25/06/2010

Help! Ηλεκτρικά είδη... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Help! Ηλεκτρικά είδη...   Help! Ηλεκτρικά είδη... Icon_minitimeΣαβ Φεβ 23 2013, 09:46

nikolasr200 έγραψε:
Το τελευταίο καιρό παίρνω από τον Φανό..
Πάντως καλώδια βρίσκεις παντού ρε.. Smile

Έτσι έλεγα και εγώ... πήγα σε 2-3 και δεν βρήκα... βέβαια όταν δεν έχεις πολύ χρόνο στην διάθεση σου και μικρή υπομονή αυτά παθαίνεις. Twisted Evil

Παίδες ευχαριστώ για τις πληροφορίες... τώρα ξέρω που θα πάω για τα περισσότερα...

Το μόνο που ίσως με δυσκολέψει είναι η 2η αδιάβροχη ασφαλειοθήκη. Μάλλον εκεί χρειάζεται μαγαζί με ναυτιλιακά είδη.

@hristos13gr ελπίζω να βρω στην Αθηνάς που μου είπες...

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mavras
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
mavras

Registration date : 16/06/2010

Help! Ηλεκτρικά είδη... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Help! Ηλεκτρικά είδη...   Help! Ηλεκτρικά είδη... Icon_minitimeΣαβ Φεβ 23 2013, 10:41

Κατεβαινοντας την Μεσογειων, μετα το Ερρικος Ντυναν εινια ο Γκιοκας (Μεσογειων 102 αν θυμαμαι καλα). Εκει εχει πολλα πραγματα για ηλεκτρολογικα αυτοκινητων.
θα βρεις τα περισσοτερα απο αυτα που θες.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nikolasr200
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic


Τόπος : Αθήνα
Registration date : 10/10/2010

Help! Ηλεκτρικά είδη... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Help! Ηλεκτρικά είδη...   Help! Ηλεκτρικά είδη... Icon_minitimeΣαβ Φεβ 23 2013, 14:55

mavras έγραψε:
Κατεβαινοντας την Μεσογειων, μετα το Ερρικος Ντυναν εινια ο Γκιοκας (Μεσογειων 102 αν θυμαμαι καλα). Εκει εχει πολλα πραγματα για ηλεκτρολογικα αυτοκινητων.
θα βρεις τα περισσοτερα απο αυτα που θες.
πράγματι.. και ο Γκιόκας έχει υλικό και σε ορισμένες περιπτώσεις και πιο "ειδικό"
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
socrates
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic
socrates

Τόπος : Αθήνα, Χαλκίδα
Registration date : 25/06/2010

Help! Ηλεκτρικά είδη... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Help! Ηλεκτρικά είδη...   Help! Ηλεκτρικά είδη... Icon_minitimeΤρι Φεβ 26 2013, 14:13

Το λοιπόν....

Βρήκα τα περισσότερα στο Περιστέρι μιας και με βόλευε από το να κατέβω κέντρο-κέντρο. Αρχικά πέρασα από Καυκά στην Δυρραχίου και εκεί με τα 1000 ζόρια μου βρήκε 2,5 σιλικόννης (κόκκινο), αντίθετα ο Βενιέρης που πήγα αμέσως μετά είχε ό,τι καρρέ ήθελα σε καλώδιο σιλικόννης βέβαια μικρή επιλογή σε χρώμματα (με αυτό μπορώ να ζήσω). Επίσης είχε ρελεδάκια αυτοκινήτου 12v/30A-40A (ανοιχτό - κλειστό κύκλωμα 87 και 87Α) με 3,5?/τμχ. Πήρα και κλέφτες (ανάλογα με την διατομή του καλωδίου πάνε και τα χρώμα τους). Ασφαλειοθήκη και συλλέκτη για τα καλώδια γείωσης δεν είχε ο Βενιέρης, αλλά τουλάχιστον τώρα μπορώ να κάνω την πρώτη συνδεσμολογία.

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες γιατί με έβλεπα να καταφεύγω στον θείο μπέυ. Βλέποντας και αυτό το θέμα http://www.moto.gr/forums/archive/index.php/t-130606.html ξέρω ότι δεν είμαι ο μοναδικός. Πρέπει να ξυπνήσουν λίγο οι εγχώριοι έμποροι και να χρησιμοποιούν περισσότερο το net, να ενημερώνουν τις σελίδες τους (απαραιτήτως περιγραφή/τιμή), και να μπαίνουν σε καταλόγους. Έβλεπα τα site του Ασημακόπουλου πχ και τα τηλέφωνα επικοινωνίας είναι ακόμα στην μορφή 010- χχχχχχχχ.


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 

Help! Ηλεκτρικά είδη...

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 

 Παρόμοια θέματα

+
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ-ΑΝΑΒΑΤΗΣ :: Ηλεκτρικά-
Μετάβαση σε: