ΦόρουμΠόρταλΕικονοθήκηΗμερολόγιοΕγγραφήΣύνδεση

Μοιραστείτε | 

?

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Επισκέπτ
Επισκέπτης

ΔημοσίευσηΘέμα: ?   Τρι Φεβ 12 2013, 00:23

Question 

Έχει επεξεργασθεί από τον/την BlackStorm στις Τρι Ιουλ 16 2013, 03:26, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NASOS_p
vstromhellasforum Enthusiast

Τόπος : Πυργος Ηλειας
Registration date : 07/05/2011

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ?   Τρι Φεβ 12 2013, 14:50

Αν ψαξει αναμεσα στα δοντια του θα δει και μερικους κυνοδοντες και κοπτηρες.Αν το ειδος μας ηταν προορισμενο μονο για χορτοφαγια θα ειχαμε τα δοντια κατσικας.Σε κατι τετοιους θα στηριχθει η παραγωγη μεταλλαγμενου κρεατος σε συνδυασμο με τους κατασκευασμενους ιους στα ζωα βλ. τρελες αγελαδες,νοσος χοιρων κλπ.
geoman87
Member
Member

Τόπος : Αιγαλεω,Αττικη
Registration date : 10/02/2011

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ?   Τρι Φεβ 12 2013, 15:49

Απο την αλλη βεβαια το οτι εχουμε τους κυνοδοντες και τους κοπτηρες δεν δικαιολογει σε καμια περιπτωση την συχνοτητα με την οποια εχουμε φτασει να καταναλωνουμε κρεας στις μερες μας...

Εγω ξερω απο τους δικους μου (γονεις ,παππουδες κτλ..) οτι καποτε και οταν λεω καποτε δεν εννοω πριν 500 χρονια τρωγαν κρεας Χριστουγεννα και Πασχα...

Επισης η ικανοτητα μας να τρωμε κρεας δεν αναιρει το οτι το ζωο απο το οποιο προερχεται το κρεας δεν υπεφερε ειτε κατα την διαρκεια της ανατροφης του ειτε κατα την διαρκεια της σφαγης του ειτε και στις δυο περιπτωσεις...

Οσο για το θεμα υγειας αν οντως ειμασταν ''φτιαγμενοι'' να τρωμε τοσο μεγαλες ποσοτητες κρεατος δεν θα αρρωσταιναμε ολοι σαν τα κοτοπουλα συνεχεια....Δεν ξερω αν εχεις παρατηρησει τον μεσο ορο ηλικιας των γεροντων στα χωρια ανα την Ελλαδα....Ειναι πραγματικα αξιοθαυμαστο το πως ζουν τοσο πολλοι αυτοι οι ανθρωποι και πολλες φορες χωρις κανενα οργανικο προβλημα μεχρι τα βαθια τους γεραματα...Σε αντιθεση φυσικα με τους γεροντες της πολης που παιρνουν μια σκαφη χαπια ημερισιως για να επιμηκινουν οσο μπορουν το αναποφευχτο...
Ξερω πολυ καλα οτι σε αυτο παιζουν ρολο χιλιοι δυο αλλοι παραγοντες αλλα σιγουρα η διατροφη μας ειναι ενας απο τους κυριοτερους...

Υ.Γ Τρωω κρεας 7-8 φορες την εβδομαδα...δεν το παιζω εξυπνος...απλα καλο ειναι να βλεπουμε την αληθεια καταματα...
NASOS_p

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ?   Τρι Φεβ 12 2013, 16:01

geoman87 έγραψε:
Απο την αλλη βεβαια το οτι εχουμε τους κυνοδοντες και τους κοπτηρες δεν δικαιολογει σε καμια περιπτωση την συχνοτητα με την οποια εχουμε φτασει να καταναλωνουμε κρεας στις μερες μας...

Εγω ξερω απο τους δικους μου (γονεις ,παππουδες κτλ..) οτι καποτε και οταν λεω καποτε δεν εννοω πριν 500 χρονια τρωγαν κρεας Χριστουγεννα και Πασχα...

Επισης η ικανοτητα μας να τρωμε κρεας δεν αναιρει το οτι το ζωο απο το οποιο προερχεται το κρεας δεν υπεφερε ειτε κατα την διαρκεια της ανατροφης του ειτε κατα την διαρκεια της σφαγης του ειτε και στις δυο περιπτωσεις...

Οσο για το θεμα υγειας αν οντως ειμασταν ''φτιαγμενοι'' να τρωμε τοσο μεγαλες ποσοτητες κρεατος δεν θα αρρωσταιναμε ολοι σαν τα κοτοπουλα συνεχεια....Δεν ξερω αν εχεις παρατηρησει τον μεσο ορο ηλικιας των γεροντων στα χωρια ανα την Ελλαδα....Ειναι πραγματικα αξιοθαυμαστο το πως ζουν τοσο πολλοι αυτοι οι ανθρωποι και πολλες φορες χωρις κανενα οργανικο προβλημα μεχρι τα βαθια τους γεραματα...Σε αντιθεση φυσικα με τους γεροντες της πολης που παιρνουν μια σκαφη χαπια ημερισιως για να επιμηκινουν οσο μπορουν το αναποφευχτο...
Ξερω πολυ καλα οτι σε αυτο παιζουν ρολο χιλιοι δυο αλλοι παραγοντες αλλα σιγουρα η διατροφη μας ειναι ενας απο τους κυριοτερους...

Υ.Γ Τρωω κρεας 7-8 φορες την εβδομαδα...δεν το παιζω εξυπνος...απλα καλο ειναι να βλεπουμε την αληθεια καταματα...

Εσυ μιλας για το παν μετρον αριστον με το οποιο δε μπορει να διαφωνησει κανεις.Συμφωνω οτι εχουμε φθασει στην υπερκαταναλωση κρεατος.Η μονη μου διαφωνια ηταν στο να μην τρωμε καθολου κρεας..Οι ανθρωποι στα χωρια ζον περισσοτερο για πολλους λογους, ενας εκ των οποιων ειναι και η καλυτερη διατροφη οχι η παντελης απουσια του κρεατος στη διατροφη,
stam
vstromhellasforum Fanatic

Τόπος : πάνω στη σέλα...
Registration date : 19/11/2009

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ?   Τρι Φεβ 12 2013, 16:02

εμένα ο τύπος μου θυμίζει ένα τρελό παιδί από την Κρήτη...!

geia

όσο για τα υπόλοιπα.... έλεος! Μέτρον άριστον!
massai

Τόπος : Ίλιον
Registration date : 03/11/2008

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ?   Τρι Φεβ 12 2013, 19:37

stam έγραψε:

geia

όσο για τα υπόλοιπα.... έλεος! Μέτρον άριστον!

Laughing Laughing Laughing ΝΑΙ ρε φίλε! Φτυστός ο φούστης!!! Laughing Laughing
Επισκέπτ
Επισκέπτης

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ?   Τρι Φεβ 12 2013, 19:38

Question 

Έχει επεξεργασθεί από τον/την BlackStorm στις Τρι Ιουλ 16 2013, 03:26, 1 φορά
gmavrid

Τόπος : Σέρρες-Θεσσαλονίκη
Registration date : 20/02/2008

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ?   Τρι Φεβ 12 2013, 19:43

stam έγραψε:

Το πρώτο που σκέφτηκα!!!

stam έγραψε:
Μέτρον άριστον!

Σωστός!!!! το "παν" είναι μαλλιαρός πλεονασμός... Ένα είναι το μέτρο...
paitos

Τόπος : Χανια
Registration date : 08/07/2008

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ?   Τρι Φεβ 12 2013, 21:46

stam έγραψε:
!

Ρε σεις??? Τι κανει ο συντεκνος μου εκει περα?
Rory
moderator
moderator

Τόπος : Χανια
Registration date : 25/01/2009

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ?   Τρι Φεβ 12 2013, 22:37

Ρ ε τι σου κανει αυτη η τσικουδιά !!!!!! geia mas

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ?   Τετ Φεβ 13 2013, 16:24

BlackStorm έγραψε:
NASOS_p έγραψε:
Αν ψαξει αναμεσα στα δοντια του θα δει και μερικους κυνοδοντες και κοπτηρες.Αν το ειδος μας ηταν προορισμενο μονο για χορτοφαγια θα ειχαμε τα δοντια κατσικας.Σε κατι τετοιους θα στηριχθει η παραγωγη μεταλλαγμενου κρεατος σε συνδυασμο με τους κατασκευασμενους ιους στα ζωα βλ. τρελες αγελαδες,νοσος χοιρων κλπ.

Εγώ το είπα....

BlackStorm έγραψε:

Αυτό το βίντεο δεν θα πρέπει να αγνοηθεί... Καλή προβολή!

Φαίνεται οτι το αγνόησες ομως, δικαίωμα σου... Όμως αν θες να παραθέσεις την αποψή σου θα πρέπει να το δείς και όταν το κάνεις θα διαπιστώσεις οτι ο τύπος έχει απαντήσει σε όλους σου τους προβληματισμούς... Δεν είναι τίποτα 70 λεπτά μαζί με μιά κούπα καφέ, ούτε που θα το καταλάβεις... Wink

Μπορουμε να συζητησουμε οποιο κομματι θες.Περιληπτικα σου λεω οτι οι τεχνικες πειθους που χρησιμοποιει ειναι φαινομενικα πειστικες.Σε βαθυτερη κριτικη σκεψη δε μπορουν να σταθουν.Κι επειδη εχουμε παψει να σκεφτομαστε και πολυ μας πειθουν ευκολα.Αιτιωδης συναφεια μεταξυ παγκοσμιας καταναλωσης κρεατος και βασανιστηριων,επικινδυνων τροφων,αρρωστιων κλπ;;;Σοβαρα;Κρεας απο σογια ισοδυναμο με το κανονικο;Σοβαρα;Προτογονοι οσοι τρνε ακομα κρεας;Σοβαρα;Το ου φονευσεις ισχυε και για τα ζωα;Αληθεια;Για κοιτα τι μαθαινει κανεις.Καμια θρησκεια δεν απαιτει την κρεαοφαγια;Σοβαρα;Ουτε την απαγορευει (τουλαχιστον η δικη μας).Οσο για τα γαμψα νυχια που δεν εχουμε, για το κυνηγι χωρις οπλα, για τα στομαχια μας κλπ να γελασω μηπως;Φιλε μου για ολα οσα λεει υπαρχουν πολυ καλες απαντησεις αν εχεις τη διαθεση να ψαξεις και να μην παιρνεις ετοιμα οτι σου πλασαρουν.Εχω πολλες αμφιβολιες για το κινητρο του.Σημερα μας λεει για τροφες απο σογια, αυριο θα προσθεσει κ και τα μεταλλαγμενα.Μια χαρα θα τα περασουν σιγα σιγα.Λεγε λεγε κατι θα μεινει.Αν εχεις ψαχει θα δεις οτι κατι τετοια λενε και οσοι θελουν να περασουν τα μεταλλαγμενα φιλε μου.Κι αποτι βλεπω δε θα δυσκολευτουν και πολυ δυσυχως.Αυτος ο τυπος δεν ειναι ο μονος, ολο αυτο το συστημα ειναι αλλο ενα περιστατικο διδυμων πυργων με κινητρο μια ακομα υποδουλωση, την τροφικη.Η λυση εναντια στις επικινδυνες τεχνικες που χρησιμοποιουνται δεν ειναι να καταργησεις τη καταναλωση κρεατος.Ωραια λογικη φαινομενικα ετσι δεν ειναι;Οποτε να καταργησουμεκαι το ποδοσφαιρο εξαιτιας των στημενων, των χουλιγκαν κλπ.Αθλια επιχειρηματολογια...

mpetatzis
Member
Member

Registration date : 17/01/2008

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ?   Πεμ Φεβ 14 2013, 00:19

ξεχασες και κατι που εσκασε στην επικαιροτητα προσφατα...δημιουργια κρεατος για καταναλωση στο εργαστηριο...

?

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ.... :: Απόψεις....-
Μετάβαση σε: