Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΕικονοθήκηLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση

Μοιραστείτε | 
 

 Δίλημμα για xenon

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
dadounis
Member
Member
dadounis

Ηλικία : 38
Τόπος : Αθήνα - Άνοιξη
Registration date : 18/03/2012

Δίλημμα για xenon - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Δίλημμα για xenon   Δίλημμα για xenon - Σελίδα 3 Icon_minitimeΣαβ Φεβ 16 2013, 23:01

terino έγραψε:
Δεν θέλω να τον υπερασπιστώ τον τύπο, άλλωστε ούτε καν που τον ξέρω... αλλά το λάθος οφείλω να το επισημάνω...

Εσείς εδώ που συζητάτε για τα λεφτά που ζητάει, έχετε δοκιμάσει να βάλετε μόνοι σας angel eyes; Κάποιος έγραψε παραπάνω ότι είναι ζήτημα να είναι 3 ώρες δουλειά... What a Face

Το έχεις κάνει φίλε μου και το λες έτσι αβίαστα; γιατί εγώ που έχω κάνει ήδη 3 εγκαταστάσεις σε εμένα και σε φίλους (και πάω για την 4η) σου λέω πως είναι 8 ώρες μίνιμουμ και με προϋπόθεση να πάνε όλα καλά... αν στραβώσει κάτι χέστα. Για θύμισε μου πόσο κοστίζει η εργατοώρα του ανειδίκευτου στην Ελλάδα.

Και 100 να του κοστίζουν τα υλικά, και πάλι λίγα παίρνει... και θα το καταλάβετε αν προσπαθήσετε να το κάνετε μόνοι σας και δείτε τι αγγούρι είναι.

Αυτά που γράφω είναι φιλικά και δεν στοχεύω κανέναν σας. Μου αρέσει ο αντίλογος όμως και οι τεκμηριωμένες απόψεις.

Ευχαριστώ.

+650
Στην τελική ρε παιδιά υπηρεσία προσφέρει ο άνθρωπος, δεν εμπορεύεται ένα προϊόν για να αγοράσει ποσότητα και να του έρθει και πιο φθηνά. Αν και νομίζω πως θα συμφωνήσω με τον terino ότι δεν είναι και ιδιαίτερα τσιμπημένη η τιμή που ζητάει.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
puppy

puppy

Ηλικία : 57
Registration date : 18/01/2008

Δίλημμα για xenon - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Δίλημμα για xenon   Δίλημμα για xenon - Σελίδα 3 Icon_minitimeΚυρ Φεβ 17 2013, 01:17

Φιλε Terino,θα σου πω κατι,παντα με φιλικη διαθεση.Δεν ισχυριστηκα οτι ειναι 2,3 ωρες δουλεια.Απο την αλλη μερια δεν πιστευω οτι ο τυπος αν εκανε περιπου 8 ωρες,θα ζητουσε 200 ευτω.Με τιποτα..........Γιατι μπορει να λες,και το πιστευω οτι ειναι αγγουρι η ολη διαδικασια αλλα ο τυπος τοχει κανει πολλες φορες και δεν νομιζω να ειναι το ιδιο δυσκολο για αυτον οπως θα ειναι για σενα.Και στην τελικη,παντα υποκειμενικα μιλω,ΣΗΜΕΡΑ,ειναι πολλα τα λεφτα.......
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
invman
Member
Member
invman

Ηλικία : 35
Τόπος : ΠΑΤΡΑ-ΑΘΗΝΑ
Registration date : 02/12/2011

Δίλημμα για xenon - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Δίλημμα για xenon   Δίλημμα για xenon - Σελίδα 3 Icon_minitimeΚυρ Φεβ 17 2013, 02:55

terino έγραψε:
Δεν θέλω να τον υπερασπιστώ τον τύπο, άλλωστε ούτε καν που τον ξέρω... αλλά το λάθος οφείλω να το επισημάνω...

Εσείς εδώ που συζητάτε για τα λεφτά που ζητάει, έχετε δοκιμάσει να βάλετε μόνοι σας angel eyes; Κάποιος έγραψε παραπάνω ότι είναι ζήτημα να είναι 3 ώρες δουλειά... What a Face

Το έχεις κάνει φίλε μου και το λες έτσι αβίαστα; γιατί εγώ που έχω κάνει ήδη 3 εγκαταστάσεις σε εμένα και σε φίλους (και πάω για την 4η) σου λέω πως είναι 8 ώρες μίνιμουμ και με προϋπόθεση να πάνε όλα καλά... αν στραβώσει κάτι χέστα. Για θύμισε μου πόσο κοστίζει η εργατοώρα του ανειδίκευτου στην Ελλάδα.

Και 100 να του κοστίζουν τα υλικά, και πάλι λίγα παίρνει... και θα το καταλάβετε αν προσπαθήσετε να το κάνετε μόνοι σας και δείτε τι αγγούρι είναι.

Αυτά που γράφω είναι φιλικά και δεν στοχεύω κανέναν σας. Μου αρέσει ο αντίλογος όμως και οι τεκμηριωμένες απόψεις.

Ευχαριστώ.

Δηλαδή ο φίλος αν υποθέσουμε οτι θέλει και αυτός 8 ώρες θα πάρει μεροκάματο για εργασία 100 ? .ποιος βγάζει την σημερον ημέρα 100 μεροκάματο ;;;

Πολλά θέλει ας μην τα βάλω ποτέ !!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
loverdos11
moderator
moderator
loverdos11

Ηλικία : 40
Τόπος : ΝΕΑ ΣΜΥΡΝΗ
Registration date : 11/03/2012

Δίλημμα για xenon - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Δίλημμα για xenon   Δίλημμα για xenon - Σελίδα 3 Icon_minitimeΚυρ Φεβ 17 2013, 03:13

Ρε παιδια ήρεμα.
Αν υποθέσουμε ότι θέλει 6 με 8 ώρες.
Αν κόβει και χαρτί για το σύνολο 200 , τότε του μένουν 150.
Από αυτά αν βγάλουμε το κόστος των angel eyes , να του μένουν τα 75?
Αν αναλαμβάνει και την ευθύνη ,αν στραβώσει κάτι στην τοποθέτηση
+ ότι έχει μαγαζί που μάλλον πληρώνει ενοίκιο και μισθό στο προσωπικό που έχει,
τότε το κέρδος του μάλλον ειναι κατω απο 40?.

Μιλάμε για κάτι που απαιτει πατέντα .

Δεν νομιζω προσωπικά πάντα ότι η τιμή ειναι τόσο τραγική.

Με την ίδια λογική και ο ηλεκτρονικός που αλλάζει τον φωτισμό των οργάνων ασχολειται 2 με 3 ώρες θέλει 30? εργασία και χωρίς χαρτί. ( κάνει όμως πολύ καλή δουλειά, το εχω κανει 2 μηνες τώρα .)

Απλώς στην μια περίπτωση λέμε 30 ? και δεν το πολυσκεφτομασται ενω εδω μιλάμε για 7πλάσια τιμή και μας τσούζει.

Η επιλογή ειναι δική μας, αν τα εχουμε το κανουμε αν οχι κανουμε υπομονη ( όπως εγω ) .

Αυτα απο εμένα .

Υ.Γ δεν το γνωρίζω το μαγαζί , μην νομίζει κανεις ότι προσπαθω να του κανω αβάντα.

_________________
Αντώνης DL 650 L0 Black


Δίλημμα για xenon - Σελίδα 3 33ncnm10Δίλημμα για xenon - Σελίδα 3 33e6ee10Δίλημμα για xenon - Σελίδα 3 63u2ip10Δίλημμα για xenon - Σελίδα 3 Amzm8k10Δίλημμα για xenon - Σελίδα 3 2rpb8y10
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nikolasr200
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic


Τόπος : Αθήνα
Registration date : 10/10/2010

Δίλημμα για xenon - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Δίλημμα για xenon   Δίλημμα για xenon - Σελίδα 3 Icon_minitimeΚυρ Φεβ 17 2013, 03:19

Εδώ βρίσκεται θέμα με οδηγίες εγκατάστασης για angel eyes

https://www.vstromhellasforum.com/t13200-topic?highlight=angel+eyes

αν κάποιος συμφορουμίτης μπορεί και θέλει, δεν χρειάζεται να δώσει τα 200 ευρώ..και αν πιστεύει ότι "αξίζει" μπορεί να το προσφέρει και σαν υπηρεσία σε ενδιαφερόμενους συμφορουμίτες σε πολύ καλύτερη τιμή..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
terino
gold member
gold member
terino

Ηλικία : 43
Τόπος : Athens
Registration date : 15/01/2008

Δίλημμα για xenon - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Δίλημμα για xenon   Δίλημμα για xenon - Σελίδα 3 Icon_minitimeΚυρ Φεβ 17 2013, 03:26

Μου αρέσει η νοοτροπία μας ώρες ώρες... αφού δεν βγάζω εγώ 100 ευρώ μεροκάματο γιατί να βγάλει αυτός;

Γιατί μπορεί! Έτσι απλά... γιατί ξέρει να κάνει κάτι που εσύ δεν ξέρεις, και η γνώση φίλε μου πληρώνεται, όπως και η πείρα.
Και γιατί έχει να πληρώσει νοίκι, φόρο, ΦΠΑ, ΤΕΒΕ, δεη, ΙΚΑ και μισθό στον υπάλληλο και ότι άλλο πληρώνουν οι καταστηματάρχες
Και σε ξαναρωτάω, πόσο είναι η νόμιμη εργατοώρα του ανειδίκευτου εργάτη στην Ελλάδα;

Μου ήρθε κι άλλη ιδέα, πήγαινε ρωτά τον πόσα θέλει μόνο για το κιτ χωρίς εγκατάσταση, παρ'το και βάλτο μόνος σου με τις οδηγίες του φωτορεπορτάζ που παίζει εδώ μέσα... Και σε αυτή την περίπτωση δεν θα σου αρέσει η τιμή γιατί και πάλι πληρώνεις το τελωνείο που πλήρωσε, τον φόρο, το ΦΠΑ και φυσικά τουλάχιστον το ελάχιστο νόμιμο κέρδος που τον υποχρεώνει το κράτος να βγάλει και που τον φορολογεί.

Ας μη γελιόμαστε λοιπόν, το ότι υπάρχει το eBay και μπορούμε να τη βγάλουμε φθηνά δεν σημαίνει ότι είναι κανόνας αυτό.
Εμείς είμαστε οι "παράνομοι" που ψάχνουμε τρόπο να μη πληρώσουμε τελωνείο και φόρο, όχι αυτός που τα έχει πληρώσει όλα αυτά.

Και κάτι τελευταίο, ας μη ξεχνάμε ότι αυτή η μετατροπή είναι 90% αισθητικής φύσεως και όχι λειτουργικής. Αυτό το φωτεινό δαχτυλιδάκι μας γυάλισε πρώτα και μετά η σωστή διάχυση του φωτός. Άρα μιλάμε για μια πολυτέλεια και οι πολυτέλειες δυστυχώς κοστίζουν...

Επαναλαμβάνω ότι τα γραφόμενα μου δεν στοχεύουν κάποιον, γράφω απλά την άποψη μου και προσπαθώ να την τεκμηριώσω.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.schoolofdance.gr
loverdos11
moderator
moderator
loverdos11

Ηλικία : 40
Τόπος : ΝΕΑ ΣΜΥΡΝΗ
Registration date : 11/03/2012

Δίλημμα για xenon - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Δίλημμα για xenon   Δίλημμα για xenon - Σελίδα 3 Icon_minitimeΚυρ Φεβ 17 2013, 03:32

nikolasr200 έγραψε:
Εδώ βρίσκεται θέμα με οδηγίες εγκατάστασης για angel eyes

https://www.vstromhellasforum.com/t13200-topic?highlight=angel+eyes

αν κάποιος συμφορουμίτης μπορεί και θέλει, δεν χρειάζεται να δώσει τα 200 ευρώ..και αν πιστεύει ότι "αξίζει" μπορεί να το προσφέρει και σαν υπηρεσία σε ενδιαφερόμενους συμφορουμίτες σε πολύ καλύτερη τιμή..

Ρε Νικόλα που το ξέθαψες αυτό.
Μέχρι και ο Λευτέρης εχει μαλλια στις φωτό . lol!

_________________
Αντώνης DL 650 L0 Black


Δίλημμα για xenon - Σελίδα 3 33ncnm10Δίλημμα για xenon - Σελίδα 3 33e6ee10Δίλημμα για xenon - Σελίδα 3 63u2ip10Δίλημμα για xenon - Σελίδα 3 Amzm8k10Δίλημμα για xenon - Σελίδα 3 2rpb8y10
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
terino
gold member
gold member
terino

Ηλικία : 43
Τόπος : Athens
Registration date : 15/01/2008

Δίλημμα για xenon - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Δίλημμα για xenon   Δίλημμα για xenon - Σελίδα 3 Icon_minitimeΚυρ Φεβ 17 2013, 03:34

Ήμουνα νιος και γέρασα...

Στην εγκατάσταση των angel eyes έφυγαν πολλά μαλλιά από το άγχος... What a Face
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.schoolofdance.gr
loverdos11
moderator
moderator
loverdos11

Ηλικία : 40
Τόπος : ΝΕΑ ΣΜΥΡΝΗ
Registration date : 11/03/2012

Δίλημμα για xenon - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Δίλημμα για xenon   Δίλημμα για xenon - Σελίδα 3 Icon_minitimeΚυρ Φεβ 17 2013, 03:39

Αν και δεν το εχω κανει Λευτέρη σε πιστευω .
Πολυ πακέτο το όλο εγχείρημα.

_________________
Αντώνης DL 650 L0 Black


Δίλημμα για xenon - Σελίδα 3 33ncnm10Δίλημμα για xenon - Σελίδα 3 33e6ee10Δίλημμα για xenon - Σελίδα 3 63u2ip10Δίλημμα για xenon - Σελίδα 3 Amzm8k10Δίλημμα για xenon - Σελίδα 3 2rpb8y10
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
terino
gold member
gold member
terino

Ηλικία : 43
Τόπος : Athens
Registration date : 15/01/2008

Δίλημμα για xenon - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Δίλημμα για xenon   Δίλημμα για xenon - Σελίδα 3 Icon_minitimeΚυρ Φεβ 17 2013, 03:44

loverdos11 έγραψε:
Αν και δεν το εχω κανει Λευτέρη σε πιστευω .
Πολυ πακέτο το όλο εγχείρημα.


Μη ξερογλύφεσαι, δεν σου βάζω... What a Face Laughing
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.schoolofdance.gr
loverdos11
moderator
moderator
loverdos11

Ηλικία : 40
Τόπος : ΝΕΑ ΣΜΥΡΝΗ
Registration date : 11/03/2012

Δίλημμα για xenon - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Δίλημμα για xenon   Δίλημμα για xenon - Σελίδα 3 Icon_minitimeΚυρ Φεβ 17 2013, 03:46

terino έγραψε:


Μη ξερογλύφεσαι, δεν σου βάζω... What a Face Laughing

και αν πάρω έτοιμο το φανάρι σου Question

_________________
Αντώνης DL 650 L0 Black


Δίλημμα για xenon - Σελίδα 3 33ncnm10Δίλημμα για xenon - Σελίδα 3 33e6ee10Δίλημμα για xenon - Σελίδα 3 63u2ip10Δίλημμα για xenon - Σελίδα 3 Amzm8k10Δίλημμα για xenon - Σελίδα 3 2rpb8y10
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
terino
gold member
gold member
terino

Ηλικία : 43
Τόπος : Athens
Registration date : 15/01/2008

Δίλημμα για xenon - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Δίλημμα για xenon   Δίλημμα για xenon - Σελίδα 3 Icon_minitimeΚυρ Φεβ 17 2013, 03:50

Δεν σε συμφέρει! Πήγαινε στο μαγαζί καλύτερα! Laughing
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.schoolofdance.gr
bandit
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic
bandit

Ηλικία : 59
Τόπος : θεσσαλονικη
Registration date : 09/01/2011

Δίλημμα για xenon - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Δίλημμα για xenon   Δίλημμα για xenon - Σελίδα 3 Icon_minitimeΚυρ Φεβ 17 2013, 08:46

loverdos11 έγραψε:

Ρε Νικόλα που το ξέθαψες αυτό.
Μέχρι και ο Λευτέρης εχει μαλλια στις φωτό . lol!


https://www.vstromhellasforum.com/t23371-topic



ammoulianiotis έγραψε:
EliasPl έγραψε:
Όντως πολύ ωραίοι αλλα αυτό ειναι το θέμα... φοβάμαι τυχόν τριξίματα κτλπ.

Αν κλεισει καλα με σιλικονη στο τελος δεν νομιζω να εχει τριξιματα κτλ, αλλωστε τοσοι το εκαναν. Αυτο που με απασχολει ειναι κατα ποσο θα ανοιξει ευκολα το φαναρι για να μπουν οι προτζεκτορες!



https://www.vstromhellasforum.com/t13200-topic?highlight=angel


https://www.vstromhellasforum.com/t10760-topic?highlight=angel






Very Happy Very Happy
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΤΑΚΗΣ81
Member
Member
ΤΑΚΗΣ81

Ηλικία : 42
Registration date : 01/05/2012

Δίλημμα για xenon - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Δίλημμα για xenon   Δίλημμα για xenon - Σελίδα 3 Icon_minitimeΚυρ Φεβ 17 2013, 12:13

Απο μια γρήγορη ψαχτική που έκανα πάντως, κι επειδή έχω διαβάσει την όλη κουβέντα εδώ αν δείτε σε αυτό το site http://eshop.ktautopart.com/motorcycle-headlight-assembly/suzuki-headlight-assembly/suzuki-gsx-r600.html πάλι τουλάχιστον καμιά 100άρα σε ευρώ θα ερχόταν έτοιμο το φανάρι (αν το βγάζει για vstrom που δεν το βλέπω...) με τον προτζέκτορα. Οπότε γλύτωνε κάποιος τα άλλα 100 στο παιδί με το μαγαζί που λέτε αλλά έτρωγε όλο το αγγούρι να λύσει τη μηχανή να συνδέσει κλπ κλπ. Και σε ηλεκτρολόγο να πήγαινε θα ήθελε λυμένη τη μηχανή για να τα συνδέσει.
Που θέλω να καταλήξω; Ναί όντως είναι πολλά τα 200 ευρώ σήμερα αλλά και το εν λόγω μαγαζί που ούτε κι εγώ τον γνωρίζω προσωπικά, αναλαμβάνει να φέρει σε πέρας όλη την εργασία απο λύσιμο μηχανής/συνδεσμολογία ηλεκτρική κλπ κλπ απ'οτι έχω καταλάβει.
Για εμένα (που μου αρέσει also το συγκεκριμένο project αλλά σκέφτομαι την όλη φασαρία) καλό είναι να μελετηθεί καλά η όλη εργασία που έχει γίνει απο τα παιδιά εδώ μέσα,να καταννοηθεί και στη συνέχεια να εφαρμοστεί απο τον κάθε ένα ενδιαφερόμενο στη μοτοσυκλέτα του-έτσι και τα λεφτά θα γλυτώσει και θα έχει τη χαρά της δημιουργίας... φιλικά πάντα!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
puppy

puppy

Ηλικία : 57
Registration date : 18/01/2008

Δίλημμα για xenon - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Δίλημμα για xenon   Δίλημμα για xenon - Σελίδα 3 Icon_minitimeΚυρ Φεβ 17 2013, 12:33

Φιλε Terino,καλημερα.Εχω μια ''γευση''οτι πολυ γερνεις προς τον τυπο.Προσωπικα ΧΕΣΤΗΚΑ αν ο τυπος και ο καθε τυπος εχει ενοικιο,εφορια,ικα,υπαλληλο κτλ κτλ.Σου λεω οτι πολλοι παιρνουν 20-25 ευρω μεροκαματο και εσυ μου λες οτι κανει πατεντα,και αξιζει.Το οτι εγω προσωπικα ειμαι ΑΣΧΕΤΟΣ,και δεν πιανουν τα χερια μου,κατ' εμε δεν δικαιολογει τον τυπο.Τωρα βεβαια,αν μου πεις''γιατι,σε υποχρεωσε κανεις να πας να τα βαλεις,εγω σταματω εδω την συζυτηση.Οσο για εφοριες,τελωνια κτλ,δεν ξερουμε τι εχει πληρωσει και τι οχι.Γι αυτο μην τον υπερασπιζεσαι τοσο αβασανιστα.Και μην μου πεις οτι κοβει παντα αποδειξεις.Δεν τον ξερω τον ανθρωπο αλλα δεν το πιστευω.Επισης τα καλα(και ομορφα)φωτα δεν ειναι πολυτελεια,οποτε και πρεπει να τα σκασουμε για να την εχουμε.Μερικες φορες ειναι αναγκη,ειναι για να μας βλεπουνε και να βλεπουμε καλυτερα, συγκεκριμενα.Ουτε ενοικιο ξερουμε οτι εχει.Αλλα δεν φταιει αυτος.''Φταιμε''ολοι εμεις που κατα καιρους παμε και τα ακουμπαμε.Εμεις τους εχουμε κανει αλαζονικους.Επισης αυτο που με χαλασε εντελως ειναι οτι λεει την ιδια τιμη,ατομικα οσο και ομαδικα.Απο αυτο φαινεται ποσο μας εχει γραμμενους(το εχω ξαναπει).Ακους συχνα,εσυ,την ιδια τιμη,ατομικα οσο και ομαδικα.Σου ξαναλεω,το οτι εγω το μονο που πιανουν τα χερια μου ειναι να βαζω το κλειδι και αερα στα λαστιχα,δεν κανουν τον τυπο ΝΑΣΑ.Δηλαδη,αφου ειναι 6 με 8 ωρες δουλεια,λιγα μαλλον ζηταει.Επρεπε κανα 600 αρι,φιλικη τιμη, παντα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
terino
gold member
gold member
terino

Ηλικία : 43
Τόπος : Athens
Registration date : 15/01/2008

Δίλημμα για xenon - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Δίλημμα για xenon   Δίλημμα για xenon - Σελίδα 3 Icon_minitimeΚυρ Φεβ 17 2013, 13:04

Αρχίζω να διατρέχω έντονα τον κίνδυνο να παρεξηγηθώ οπότε θεωρώ πως πρέπει να ξεκαθαρίσω κάποια πράγματα...

1ον : Δεν τον ξέρω τον άνθρωπο, δεν τον έχω δει ούτε σε φωτογραφία, δεν έχω περάσει ούτε έξω από το μαγαζί του...
2ον : Αυτά που λέω δεν τα λέω για να προκαλέσω ούτε ένταση ούτε εντυπώσεις, είναι η ταπεινή μου άποψη...
3ον : Δεν υπερασπίζομαι αυτόν συγκεκριμένα, επιχειρηματολογώ εναντίον κάποιων προκαταλήψεων...

Αφού ξεκαθάρισα τα παραπάνω, συνεχίζω...

Θα απευθυνθώ προς εσένα φίλε puppy μιας και είσαι ο μόνος που συνεχίζει τον αντίλογο, δίχως αυτό να σημαίνει βέβαια ότι έχω κάτι εναντίον σου, υγιή διάλογο θεωρώ ότι κάνουμε και παράθεση επιχειρημάτων.

Από τη φράση σου "χέστηκα... κτλ" συμπεραίνω ότι δεν έχεις δική σου επιχείρηση γιατί αν είχες πιστεύω πως θα είχες λίγο παραπάνω κατανόηση. Ούτε εγώ έχω δική μου επιχείρηση, είμαι στο άλλο άκρο, είμαι στρατιωτικός. Χτες μάλιστα είχα και 24ωρη βάρδια και γύρισα σπίτι μου πριν από λίγο. Για αυτές τις 24 ώρες που δούλεψα έξτρα ξέρεις πόση υπερωρία πήρα?? 8,8 ευρώ!!! Πως σου φαίνεται σαν ποσό? Καλό, ε? Άρα και το μεροκάματο που μου λες (τα 20-25 ευρώ) σε σύγκριση με τη δική μου αποζημίωση, είναι πολλά! Η λύση είναι να πέσουν τα 20-25 ή να αυξηθούν τα 8,8? Ποιο σου φαίνεται πιο λογικό?

Μέχρι πριν λίγα χρόνια ήμουν και εγώ άσχετος όπως χαρακτηρίζεις τον εαυτό σου... φοβόμουν να βγάλω μέχρι και τη σέλα που λέει ο λόγος. Μέχρι που μου άνοιξε τα μάτια το φόρουμ, ξεθάρεψα, απέκτησα τσαγανό όσον αφορά τα μαστορέματα και άρχισα να σκαλίζω και λίγο παραπάνω κάθε φορά μέχρι που έφτασα στο επίπεδο που είμαι... δεν έγιναν όλα μέσα σε ένα βράδυ. Αν δεν ήταν πχ ο tazakos πόσοι από εμάς σήμερα θα φόραγαν angel eyes ή θα τα είχαν καν ακουστά?

Ακολούθησα τις οδηγίες του, τον πήρα και τηλέφωνο και τον ρώτησα τι να προσέξω και πήρα τη μεγάλη απόφαση και το επιχείρησα... τόσο απλά. Και μετά έκανα ακόμα πιο αναλυτικό φωτορεπορτάζ για αυτούς που ενδιαφερόντουσαν.

Επίσης συμφωνώ σε αυτό που λες ότι τα καλά φώτα δεν είναι πολυτέλεια... ας μη ξεχνάμε όμως ότι το V-Strom έχει (αν όχι τα καλύτερα) από τα καλύτερα φώτα στην κατηγορία του. Τεράστιο φανάρι με αντίστοιχα κάτοπτρα και 2 Η4 λάμπες που κάνουν τη νύχτα μέρα... αυτό με είχε εντυπωσιάσει όταν το πρωτοπήρα. Εχθρός του καλού όμως, είναι το καλύτερο... και γουστάρουμε να σκαλίζουμε, και γουστάρουμε να βάζουμε προσωπικές πινελιές... και βρήκαμε και τα angel eyes. Όχι όμως ότι δεν έχουμε φώτα χωρίς αυτά, μη λέμε ότι θέλουμε. Απλά γουστάρουμε όλοι μας το άσπρο ξέξασπρο φως και το δαχτυλιδάκι που ανάβει και κάνει εντύπωση.


Προσπαθώ να είμαι καλοπροαίρετος με τους ανθρώπους και θέλω πάντα να πιστεύω πως δεν είναι κακοί (διατηρώντας πάντα μια μικρή επιφύλαξη βαθιά μέσα μου). Άρα θέλω να πιστεύω πως κάποιος είναι αθώος μέχρι αποδείξεως του εναντίον... άρα μέχρι να δω το αντίθετο θέλω να πιστεύω πως ο άνθρωπος έχει πληρώσει και τελωνείο, και ΦΠΑ, και νοίκι και ταπανταολα που του αναλογούν και αναγκάζεται να τα χρεώσει 200 ευρώ και ότι αυτό είναι όντως το μίνιμουμ κέρδος που μπορεί να βγάλει. Για να μη πω για τον 1 χρόνο εγγύηση που σου δίνει... αν τα πάρεις από ebay και στους 3 μήνες σου χαλάσουν πιστεύεις ότι ο κινεζούλης θα νοιαστεί??? Άπαξ και μπει το feedback μετά τέλος! Δεν σε ξέρω δεν με ξέρεις και ο κινέζος θα κάνει τον κινέζο! Και καλά θα κάνει.

Τα πρώτα angel eyes που είχα πάρει τα είχα πληρώσει 160 ευρώ και είναι πολύ ποιοτικά. Αυτά που πήρα τώρα τα πλήρωσα 110 ευρώ (πάντα για ebay μιλάω) και δεν έχουν καμία σχέση με τα προηγούμενα, πολύ υποδεέστερα. Εγώ το συμπέρασμα που έχω καταλήξει είναι ότι για να πάρεις ποιοτικούς προτζέκτορες από ebay θες τουλάχιστον 130 ευρώ (και αν...) και φυσικά μιλάμε χωρίς εγκατάσταση, χωρίς εγγύηση και χωρίς ΙΚΑ-ΤΕΒΕ-ΔΕΗ-νοίκι κτλ...

Άρα ΝΑΙ, τα 200 είναι ΠΟΛΥ ΛΙΓΑ και αν δεν πιάνανε τα χέρια μου και εμένα θα τα έδινα αβασάνιστα και θα του έκανα και τα @@ τσουρέκια 6-7 ωρίτσες πάνω από το κεφάλι του να του λέω το μακρύ μου και το κοντό μου...

Προσπάθησε να τα σκεφτείς λίγο αυτά που σου γράφω. Δεν τα γράφω τυχαία... Και τέλος σου ξαναλέω πως δεν έχω κάτι προσωπικό μαζί σου, έχεις την άποψη σου, έχω την άποψη μου και ο καθένας μας προσπαθεί να την υποστηρίξει.

Αν είσαι Αθηναίος κερνάω και καφέ στο Πλέριο να το αναλύσουμε και περισσότερο και να δεις ιδίοις όμμασι τον χαρακτήρα μου και τον φιλικό τόνο των γραφόμενων μου.


Υ.Γ. : Καλό κουράγιο να διαβάσετε το σεντονάκι μου... ελπίζω να έχετε υπομονή! Laughing
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.schoolofdance.gr
ΤΑΚΗΣ81
Member
Member
ΤΑΚΗΣ81

Ηλικία : 42
Registration date : 01/05/2012

Δίλημμα για xenon - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Δίλημμα για xenon   Δίλημμα για xenon - Σελίδα 3 Icon_minitimeΚυρ Φεβ 17 2013, 13:17

Λευτέρη άν έχεις κανά λίνκ για καλούς προτζέκτορες απο ebay και όχι for the π@υτσ (βλέπε κινέζικους) ρίχτο σε παρακαλώ!
Κι επίσης θέλω να ρωτήσω-ζητήσω μια χάρη...
Εγώ έχω ήδη xenon στα φανάρια, οι προτζέκτορες κάνουν μεγάλη διαφορά στον φωτισμό;
Γίνεται μήπως κάποια στιγμή να βάλετε φωτό βραδυνή 2 vstromια ένα με xenon κι ενα με προτζέκτορες να δούμε διαφορά στο φωτισμό τη νύχτα; Πιστεύω όσοι το σκέφτονται να το κάνουν (μέσα σε αυτούς κι εγώ αλλά ας όψεται η βάβουρα) με το φωτορεπορτάζ σου θα τους φανεί καταλυτικό (η συγκριτική φωτό νύχτα xenon vs projectors) για την απόφασή τους να επέμβουν στο μαμά φανάρι...
merci!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
puppy

puppy

Ηλικία : 57
Registration date : 18/01/2008

Δίλημμα για xenon - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Δίλημμα για xenon   Δίλημμα για xenon - Σελίδα 3 Icon_minitimeΚυρ Φεβ 17 2013, 14:56

Terino,να το παρουμε παλι απο την αρχη που λεει και ο Σταυριδης.Εννοειται πως απλα ανταλασουμε αποψεις.Δεν τρεχει τιποτα.Να σαι καλα.Ο.κ, καφε να με κερασεις.Αλλα ελπιζω να μην θελεις μετα να ερθεις σπιτι μου για ποτο Laughing .
Υ.Γ :Οσο για το ''χεστηκα''που εγραψα,εννοουσα οτι και εγω παιρνω 850 και εχω ας πουμε 300 ενοικιο και και και....Δεν φταιω εγω αν και ο αλλος εχει,ικα,συκα μικα φπα κτλ.Τελος παντων,ειναι ενας φαυλος κυκλος.Βεβαια ομολογω οτι σε αλλες εποχες θα εδινα 200 ευρω για τα αγγελακια.Λοιπον,και παλι δεν τρεχει τιποτα.Αρκει να μην εισαι Παναθηναικος βεβαια Very Happy Laughing Rolling Eyes .Ο Περιπτερς ακουει;;;Γεια χαρα...(Απο Αθηνα ειμαι,οποτε την''εκατσες'') Smile .
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mounodoulos
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic


Ηλικία : 56
Registration date : 07/08/2009

Δίλημμα για xenon - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Δίλημμα για xenon   Δίλημμα για xenon - Σελίδα 3 Icon_minitimeΚυρ Φεβ 17 2013, 15:03

καλα το πηγαινες αλλα με το παναθηναικος το εχεσες το θεμα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
dadounis
Member
Member
dadounis

Ηλικία : 38
Τόπος : Αθήνα - Άνοιξη
Registration date : 18/03/2012

Δίλημμα για xenon - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Δίλημμα για xenon   Δίλημμα για xenon - Σελίδα 3 Icon_minitimeΚυρ Φεβ 17 2013, 16:07

ΤΑΚΗΣ81 έγραψε:
Λευτέρη άν έχεις κανά λίνκ για καλούς προτζέκτορες απο ebay και όχι for the π@υτσ (βλέπε κινέζικους) ρίχτο σε παρακαλώ!
Κι επίσης θέλω να ρωτήσω-ζητήσω μια χάρη...
Εγώ έχω ήδη xenon στα φανάρια, οι προτζέκτορες κάνουν μεγάλη διαφορά στον φωτισμό;
Γίνεται μήπως κάποια στιγμή να βάλετε φωτό βραδυνή 2 vstromια ένα με xenon κι ενα με προτζέκτορες να δούμε διαφορά στο φωτισμό τη νύχτα; Πιστεύω όσοι το σκέφτονται να το κάνουν (μέσα σε αυτούς κι εγώ αλλά ας όψεται η βάβουρα) με το φωτορεπορτάζ σου θα τους φανεί καταλυτικό (η συγκριτική φωτό νύχτα xenon vs projectors) για την απόφασή τους να επέμβουν στο μαμά φανάρι...
merci!

Στο παρακάτω βίντεο θα δεις την χαοτική διαφορά μεταξύ των λαμπτήρων αλογόνου, απλού kit xenon και kit xenon με angel eyes.

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
xristos
Member
Member
xristos

Ηλικία : 40
Τόπος : Ιωάννινα
Registration date : 06/03/2010

Δίλημμα για xenon - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Δίλημμα για xenon   Δίλημμα για xenon - Σελίδα 3 Icon_minitimeΚυρ Φεβ 17 2013, 16:26

Απλά ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ !!!!!!!!!!!!!!!!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
invman
Member
Member
invman

Ηλικία : 35
Τόπος : ΠΑΤΡΑ-ΑΘΗΝΑ
Registration date : 02/12/2011

Δίλημμα για xenon - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Δίλημμα για xenon   Δίλημμα για xenon - Σελίδα 3 Icon_minitimeΚυρ Φεβ 17 2013, 17:20

Μετά το βίντεο χαλάλι τα 200 ?!τοση μεγάλη διάφορα ;;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
dadounis
Member
Member
dadounis

Ηλικία : 38
Τόπος : Αθήνα - Άνοιξη
Registration date : 18/03/2012

Δίλημμα για xenon - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Δίλημμα για xenon   Δίλημμα για xenon - Σελίδα 3 Icon_minitimeΚυρ Φεβ 17 2013, 18:34

invman έγραψε:
Μετά το βίντεο χαλάλι τα 200 ?!τοση μεγάλη διάφορα ;;
Wink
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΤΑΚΗΣ81
Member
Member
ΤΑΚΗΣ81

Ηλικία : 42
Registration date : 01/05/2012

Δίλημμα για xenon - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Δίλημμα για xenon   Δίλημμα για xenon - Σελίδα 3 Icon_minitimeΚυρ Φεβ 17 2013, 19:00

Shocked Εντάξει ναι όντως δεν υπάρχει...
Γελιέμαι ή είναι και λίγο πιο warm white τα angel kit xenon; Γιατί και το άσπρο των ξένον να μη λέω υπερβολές αλλά εμένα μου είναι κουραστικό στη βροχή αλλά δε βλέπω και τόσο... Μια καλή θερμοκρασία χρώματος κοντά στα ξένον αλλά πιο ζεστό;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nikolasr200
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic


Τόπος : Αθήνα
Registration date : 10/10/2010

Δίλημμα για xenon - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Δίλημμα για xenon   Δίλημμα για xenon - Σελίδα 3 Icon_minitimeΚυρ Φεβ 17 2013, 19:39

πράγματι μεγάλη η διαφορά..και το βίντεο την τονίζει αρκετά..
ωστόσο νομίζω ότι είναι πολύ εύστοχη η παρατήρηση του Λευτέρη..

terino έγραψε:
ας μη ξεχνάμε όμως ότι το V-Strom έχει (αν όχι τα καλύτερα) από τα καλύτερα φώτα στην κατηγορία του. Τεράστιο φανάρι με αντίστοιχα κάτοπτρα και 2 Η4 λάμπες που κάνουν τη νύχτα μέρα... αυτό με είχε εντυπωσιάσει όταν το πρωτοπήρα. Εχθρός του καλού όμως, είναι το καλύτερο...

συμφωνώ ότι για τα δεδομένα της μηχανής τα φώτα είναι αρκετά ικανοποιητικά από στοκ κατάσταση..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 

Δίλημμα για xenon

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 

 Παρόμοια θέματα

+
Σελίδα 3 από 4Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ-ΑΝΑΒΑΤΗΣ :: Ηλεκτρικά-
Μετάβαση σε: