ΦόρουμΠόρταλΕικονοθήκηΗμερολόγιοΕγγραφήΣύνδεση

Μοιραστείτε | 

Προσοχή με τη ρύθμιση των xenon.

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Επισκέπτης
Επισκέπτης

ΔημοσίευσηΘέμα: Προσοχή με τη ρύθμιση των xenon.   Τετ Ιαν 02 2013, 18:33

Πρίν λίγες ημέρες, και ενώ οδηγούσα το ΙΧ μου, είδα μια "λαμψη μαγική" και παραλίγο να χάσω τον έλεγχο και να έχουμε άλλα. Πίσω μου ήτανε ενα Vstrom με φώτα xenon τα οποία στράβωναν επικίνδυνα!! Το αποτέλεσμα ήτανε να μή βλέπω τίποτα πίσω, να ρυθμίσω τον καθρεφτη τον κεντρικό στη νυχτερινή οδήγηση και να μή μπορώ να κοιτάξω στα πλαινά απο τους καθρέπτες! Κάθησε πολύ ώρα πίσω μου και προσπαθούσα να καταλάβω πού βρίσκεται για να κάνω στην άκρη και να μή πέσω πάνω του και να περάσει.
Με αυτό το τρόπο, όχι μόνο δε γίνεσαι ορατός, αλλά είναι πολύ επικίνδυνο να προκληθεί ατύχημα. Το γράφω γιατί ποτέ δε μου έχει συμβει κάτι παρόμοιο και ποτέ δε πίστευα οτι ενα φώς θα είναι τόσο επικίδυνο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mikios
vstromhellasforum Fanatic

Τόπος : Ηράκλειο, Κρήτη - Περαία Θεσσαλονίκης
Registration date : 25/02/2008

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Προσοχή με τη ρύθμιση των xenon.   Τετ Ιαν 02 2013, 21:58

όταν έχει κάποιον πίσω σου που σε ενοχλέι ή σε αγχώνει (πχ σου κολλάει) το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να κόψεις λίγο για να σε περάσει. Όσο και να γκαζώσεις, πάντα πίσω σου θα τον έχεις.
Κατά τα άλλα, έχεις απόλυτο δίκιο. Τα κάτοπτρά μας δεν κάνουν για απλά ξένον, ειδικά τα κινέζικα που βάζουν 9 στους 10.
http://www.kangaroo.gr
endurasx
vstromhellasforum Enthusiast

Τόπος : Περιστερι
Registration date : 28/11/2012

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Προσοχή με τη ρύθμιση των xenon.   Τετ Ιαν 02 2013, 23:47

mikios έγραψε:
όταν έχει κάποιον πίσω σου που σε ενοχλέι ή σε αγχώνει (πχ σου κολλάει) το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να κόψεις λίγο για να σε περάσει. Όσο και να γκαζώσεις, πάντα πίσω σου θα τον έχεις.
Κατά τα άλλα, έχεις απόλυτο δίκιο. Τα κάτοπτρά μας δεν κάνουν για απλά ξένον, ειδικά τα κινέζικα που βάζουν 9 στους 10.

Αλλα για τι ξενον κανουν?
Ειδα και τα ευρωπαικα που ειχα βαλει στο gixxer παλυ δεν ρυθμιζωνταν με τιποτα!!
@lex_73

Τόπος : Αθήνα
Registration date : 29/01/2009

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Προσοχή με τη ρύθμιση των xenon.   Τετ Ιαν 02 2013, 23:59

υπάρχουν και τα αγγελόματα... Cool
Highlander

Τόπος : Πάτρα
Registration date : 30/05/2011

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Προσοχή με τη ρύθμιση των xenon.   Πεμ Ιαν 03 2013, 00:13

endurasx έγραψε:
mikios έγραψε:

Αλλα για τι ξενον κανουν?
Ειδα και τα ευρωπαικα που ειχα βαλει στο gixxer παλυ δεν ρυθμιζωνταν με τιποτα!!
Πατάς και τα Alarm μια-δυο φορές και αν δεν πάρει χαμπάρι, κάνεις δεξιά να περάσει.
Αυτό ισχύει για όλα τα οχήματα και όχι μόνο για τις μηχανές.

mikios έγραψε:
Όλα ρυθμίζονται.
Αν έχεις καλή διάθεση και χρόνο...
http://www.gr
Επισκέπτης
Επισκέπτης

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Προσοχή με τη ρύθμιση των xenon.   Πεμ Ιαν 03 2013, 09:43

...δεξιά έκανα, αλλά μέχρι να βρώ σημείο να τον αφήσω να περάσει τα είχα δει όλα. Βασικά ήτανε δρόμος με κίνηση, και φανάρια, και για κάθε ελιγμό, έπρεπε να βλέπεις και τί ειναι δεξιά και αριστερά, γιατί αυτός πήγαινε μια δεξια και μια αριστερα! Πάντως ήτανε πολύ δυνατά xenon...και ευρωπαικά να ήτανε, δε θα άλλαζε τίποτα αν δε τα είχανε ρυθμίσει σωστά. Το καλύτερο, όταν κάποιος τα βάλει, είναι να κάνει και μια βόλτα με ένα φίλο του, που να πηγαίνει μπροστά με το αμάξι, για να καταλάβει αν ειναι ή όχι σωστά ρυθμισμένα.
ammoulianiotis

Τόπος : ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ - ΑΜΜΟΥΛΙΑΝΗ
Registration date : 09/09/2009

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Προσοχή με τη ρύθμιση των xenon.   Πεμ Ιαν 03 2013, 10:18

Το ιδιο θεμα ειχα και εγω οταν ειχα τα xenon πανω. Οταν ημουν μονοκαβαλος ολα ηταν οκ, οταν ομως ειχα πανω ατομο τοτε τα αυτοκινητα μπροστα μου εκαναν νοηματα, στραβωναν καθρεφτες κτλ. Εκατσα ρυθμισα τα φωτα προς τα κατω και μετα ουτε γατα, ουτε ζημια!
http://www.stilo-club.gr
andreasp

Τόπος : Αθήνα
Registration date : 29/01/2010

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Προσοχή με τη ρύθμιση των xenon.   Πεμ Ιαν 03 2013, 10:46

ammoulianiotis έγραψε:
Το ιδιο θεμα ειχα και εγω οταν ειχα τα xenon πανω. Οταν ημουν μονοκαβαλος ολα ηταν οκ, οταν ομως ειχα πανω ατομο τοτε τα αυτοκινητα μπροστα μου εκαναν νοηματα, στραβωναν καθρεφτες κτλ. Εκατσα ρυθμισα τα φωτα προς τα κατω και μετα ουτε γατα, ουτε ζημια!

Ναι... και τώρα βλέπεις χειρότερα απο ότι έβλεπες πριν βάλεις Xenon...
Τα XENON σε γενικές γραμμές δεν κάνουν για απλά κάτοπτρα.
Οι κατασκευαστές δεν είναι ηλίθιοι, που δίνουν Xenon φανάρια, και σύστημα πλυσίματος.
Καλύτερη είναι η κατάσταση σε φανάρια με Bullet.
Σε μηχανή, με την μεγάλη διαφορά που κάνει στην κλίση του φωτισμού το αν είσαι δικάβαλος ή όχι, τα Xenon είναι απαγορευτικά.
ή θα τυφλώνεις όλο τον κόσμο, είτε θα αναγκαστείς να τα ρυθμίσεις πολύ κάτω απο εκεί που θα έπρεπε, και θα ήταν , αν δεν είχες βάλει xenon, με αποτέλεσμα να μην βλέπεις τίποτα.
bandit

Τόπος : θεσσαλονικη
Registration date : 09/01/2011

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Προσοχή με τη ρύθμιση των xenon.   Πεμ Ιαν 03 2013, 10:50

ammoulianiotis έγραψε:
Εκατσα ρυθμισα τα φωτα προς τα κατω και μετα ουτε γατα, ουτε ζημια!

OK OK

εγώ τα φοράω στα 2 χρόνια και δεν ενοχλώ κανέναν
Bretsos

Τόπος : Φυλακισμένος στην Αθήνα...
Registration date : 06/03/2009

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Προσοχή με τη ρύθμιση των xenon.   Πεμ Ιαν 03 2013, 11:15

cool μαγκες!!
ok!! το σετ ξενον ειναι μοντα και οντως το φως ξεφευγει αρκετα παραπανω σε απλο κατοπτρο.
Τα καλα φωτα ειναι ασφαλεια στην μοτο αλλα αυτο προυποθετει και σχολαστικη αλλα και σωστη ρυθμιση.
Τα φοραω 5 χρονια και η αληθεια ειναι πως μου παραπονιουνται μονο με συνοδηγο και τριβαλιτσο, δυστηχως σε αυτη την περιπτωση δεν μπορω να κανω κατι...
Οι περισσοτεροι τα βαζουν πανω στην μοτο και τελος, αν ομως τα κατεβασεις αρκετα χαμηλα σε σχεση με τις μαμα λαμπες παλι το ιδιο φασμα θα εχουν γιατι μιλαμε για 3-4 φορες πιο δυνατο φως αλλα πολυ πιο ατιθασο.
Στην εθνικη το δικο μου προβλημα ειναι στις παλιάς τεχνολογιας αυτοκινητα με αρυθμιστα ξενον φωτα και σχεδον ποτε με μοτοσυκλετα.
Επισκέπτης
Επισκέπτης

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Προσοχή με τη ρύθμιση των xenon.   Σαβ Ιαν 05 2013, 18:15

Υπάρχουν πολύ καλές λάμπες που δίνουν περισσότερο φώς, είναι λιγότερα watt και δεν ενοχλούν κανένα. Επειδή είχα βάλει σε αμάξι xenon, μόλις τα έβαλα δε στράβωναν, αλλά έβλεπα χειρότερα (αν δεν έχει το αναλογο κάτοπτρο καθρέπτη). Επίσης έπεσα σε χιόνι και πραγματικά το φώς δεν το διαπέρναγε με τίποτα, απλά εκανε κατι αντανακλάσεις και ενοχλούσε και τον οδηγό. Ετσι τα έβγαλα και έβαλα λαμπίτσες καλές. Με τα φώτα xenon χρειάζονται και αυτόματο ρυθμιστή ύψους δέσμης, καθώς και πλυστικό, και ειδικό φανάρι.

Προσοχή με τη ρύθμιση των xenon.

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 

Παρόμοια θέματα

+
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ-ΑΝΑΒΑΤΗΣ :: Ηλεκτρικά-
Μετάβαση σε: