Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΕικονοθήκηLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση

Μοιραστείτε | 
 

 Κώτσος ο τετραΜπίστονος!

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Kostas-DL 650 ADVENTURE

Kostas-DL 650 ADVENTURE

Τόπος : Αθηνανιστάν
Registration date : 31/05/2010

Κώτσος ο τετραΜπίστονος! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Κώτσος ο τετραΜπίστονος!   Κώτσος ο τετραΜπίστονος! Icon_minitimeΚυρ Νοε 25 2012, 21:26

Η σκέση μου geek με τον tweety VSTROM μπαίνει πλέον σε νέα βάση. success

Δυστυχώς μ' εκνεύριζε τα μάλλα η ασάφεια του μπροστινού συστήματος και η ανεπάρκεια των φρένων.
Σε σημείο που είχα αποφασίσει: "ή θα πουληθεί ή θα το φτιάξω".

Τελικά (ευτυχώς) δεν πουλήθηκε και απορώ λιγάκι..... αν και δεν ήμουν και ο καλύτερος διαφημιστής του πρέπει να παραδεχτώ. pale


Αφού λοιπόν έμεινε στα χέρια μου, και με τη βοήθεια του Johnny (δεν υπάρχουν λόγια για την υποχρέωση που τού 'χω γενικώς) respect ενημερώθηκα ότι υπάρχει τυποποιημένη και με σίγουρη επιτυχία μετατροπή-βελτίωση των φρένων, με 4πίστονες δαγκάνες Brembo από Ducatti 900ss, που τις βρίσκεις μεταχείρω στον θείο απ' την Αμερική (e-bay.com)

- Ξεψαχνίζοντας το σχετικό θέμα απ' το forum των V-Strom (ευχαριστώ Χρήστο περιπτέραρχε για τον πλήρη οδηγό κι ας μην γνωριζόμαστε), respect και αφού δοκίμασα ένα φτιαγμένο Stroma του φίλτατου Αποστόλη (Aposgt) - thanks man - respect προχώρησα άμεσα στη παραγγελία δαγκανών και αποστατών μέσω του φίλου Νίκου (δυστυχώς δεν τα πάω μ' αυτά τα μπλιμπλίκια, δαγκάνες θα έψαχνα και πιπίλες θα παράγγελνα, οπότε η βοήθεια ενός φίλου γνώστη ήταν απαραίτητη και σωτήρια). Τα παρήγγειλε για λογαριασμό μου κι εγώ του πλήρωσα άμεσα το αντίτιμο...... και μετά η γλυκιά γεύση αναμονής για την άφιξη. Νικολή (sailing) σ' ευχαριστώ πάρα πολύ για τη μεσολάβηση. respect


Οι δαγκάνες ήρθαν πριν λίγες μέρες από Florida-USA και οι αποστάτες από Taiwan.
Ιδού τα πράγματα που κείτονται με προσμονή στην αποθήκη μου:
(1η φωτό)

Κώτσος ο τετραΜπίστονος! DSCF0500


- Λόγω των δαγκανών έπρεπε όπως έχει ειπωθεί εδώ στο forum να αλλαχτεί και η μαμίσια τρόμπα του φρένου (14άρα), επειδή η απαιτούμενη πίεση που έχει δεν αρκεί για τις απαιτήσεις των 4πίστονων. Ευτυχώς η μετατροπή σήκωνε ως ιδανική λύση την ίδια σε σχήμα-διαστάσεις πιο ισχυρή 16άρα από το 1000άρι Stroma. Μεταχείρω από εδώ Ellada σε άριστη κατάσταση και μια χαρά.
Κάποιοι προτείνουν ακτινική δαγκάνα από ZX10, που όμως εκτός του ότι για μένα προσωπικά μάλλον είναι μια υπερβολική λύση, δημιουργεί και κάποια προβληματάκια μια και μετά δεν ταιριάζει η μανέτα του φρένου και η χούφτα, οπότε θέλει κι εκεί αλλαγές και πατέντες......... και δεν είμαι άτομο για τέτοια. Η άγνοια σε κάνει άτολμο.

- Απ' την "έρευνα" που έκανα προέκυπτε και η ανάγκη (λόγω πιο ισχυρών δαγκανών πλέον) να τοποθετηθούν νέα πιο σκληρά και σοβαρά ελατήρια απ' τα σούργελα που έχει από μαμά. Κανένα πρόβλημα, μ' ένα σμπάρο δυο τρυγόνια, αφού ούτως ή άλλως το ήθελα κι εγώ να τ' αλλάξω γιατί αυτή τη σωβρακοειδή συμπεριφορά τους δεν την άντεχα. Ειδικά σε σαμαράκια και λακούβες νόμιζα πως οδηγούσα σκούνα!
Έτσι αγοράστηκαν τα HyperPro με λαδάκι 15άρι σετ.
Γιατί επέλεξα αυτά? Απλά γιατί τα έχουν βάλει αρκετοί απο εδώ μέσα και είναι ευχαριστημένοι σε σχέση πάντα με τον χαρακτήρα της μηχανής. Τα WP & Ohlins πχ θεωρούνται κάπως σκληρά για το Stroma. Υποκειμενικές απόψεις, αλλά αν το πολυζαλίσεις μόνο να μπερδευτείς θα καταφέρεις για το τί είναι καλύτερο.
Έτσι κι αλλιώς, όποιο κι αν έπαιρνα θα απείχε έτη φωτός απ' τα μαμίσια και αυτό αποδείχτηκε πριν ακόμα τα βάλω πάνω, όταν είδα τα βγαλμένα πλέον και τα σύγκρινα με τα καινούργια (βλέπε παρακάτω).



Βρήκα και συνεργείο που λειτουργεί και Σάββατα για όσους δυσκολεύονται (σαν εμένα) να λείψουν καθημερινή και χτες Σάββατο 09:00 νταν ήμουν απ' έξω απ' το μαγαζί (Moto RR) με τα συμπράγκαλα στα χέρια.


Οι μπροστινές 2πίστονες δαγκάνες Tokico ποζάρουν για μια τελευταία φορά
2η φωτό

Κώτσος ο τετραΜπίστονος! DSCF0502




Και μετά την "εγχείριση", βουαλά:
3η & 4η φωτό

Κώτσος ο τετραΜπίστονος! DSCF0517
Κώτσος ο τετραΜπίστονος! DSCF0516





Στη 2η φωτογραφία πάνω-πάνω δεξιά διακρίνεται ένα ασημί λαμάκι που φτιάχτηκε επί τόπου και χρησιμοποιήθηκε ως αποστάτης για το σωληνάκι φρένου, επειδή η νέα θέση της δαγκάνας (λίγο πιο χαμηλά και πιο έξω) απομάκρυνε 2-3 ποντάκια το όλο σύστημα και δεν έφτανε να κουμπώσει επάνω στο καλάμι όπως πριν. Αστεία υπόθεση η ανάγκη αυτή και totally safe.



Οδηγικές Εντυπώσεις:

1) Αναρτήσεις:
Απ' τα πρώτα χιλιόμετρα φάνηκε η διαφορά στην ανάρτηση.
"Έσφιξε", δίνει πλέον την εντύπωση στιβαρούς κατασκευής ενώ δεν χαζοψαρεύει στις ανωμαλίες του δρόμου.
Ο λόγος? Όπως είδα και ιδίοι όμασι κατά την αλλαγή, το πυκνό σπείρωμα στα παλιά ήταν μικρού εύρους (λίγα σπειρώματα δηλαδή πυκνά) και το περισσότερο ελατήριο ήταν αραιό. Σε συνδυασμό με τα μακριά καλάμια και το βάρος της μηχανής, δεν είναι δύσκολο να φανταστούμε γιατί πήγαινε βάρκα-γυαλό.
Τα HyperPro είχαν υπερδιπλάσιο σε μήκος πυκνό σπείρωμα (ίσως και τριπλάσιο) των μαμίσιων, το πυκνό σπείρωμα εκτείνεται στο 1/3 ή και περισσότερο (δεν το μέτρησα κιόλας) του συνολικού μήκους του ελατηρίου σε σχέση με το 1/5-1/6 περίπου του μαμίσιου, ενώ και το ελατήριο ως μέταλλο ήταν αισθητά παχύτερο.
Έχω την αίσθηση ότι και το ενοχλητικό μεταλλικό "τακ" που έκανε η ανάρτηση σε κάμποσες λακούβες εξαφανίζεται πλέον, ίσως όχι εντελώς αλλά πάντως σε μια σημερινή βόλτα μέχρι Ραφήνα το άκουσα μόλις μία φορά, έναντι αρκετών που θα το άκουγα με τα παλιά.
Για να μην είναι "παράταιρο" το μπροστά με το πίσω, ζήτησα και σφίξαμε λίγο την προφόρτιση του πίσω ελατηρίου και μπορώ να πω ότι είναι πλέον πιο ευχάριστο οδηγικά και δείχνει να συμβαδίζει μια χαρά με το μπροστινό.

2) Φρένα
Μέχρι να κάτσουν καλά στις δισκόπλακες τα τακάκια (άφησα αυτά που είχαν επάνω οι δαγκάνες αφού είχαν πολύ ψωμί ακόμα και δεν είχαν φαγωθεί άτσαλα αλλά πολύ ομοιόμορφα), χρειάζεται λίγη υπομονή από μέρους μου, αν και η αίσθηση στη μανέτα έχει αλλάξει δραματικά! Πριν, στο δυνατό πάτημα και με τη μανέτα στη σκληρή θέση 1, πολύ συχνά αισθανόμουν αυτή να τερματίζει πάνω στο γκριπ, χωρίς ωστόσο να έχουν κάνει τη δουλειά τους τα φρένα.
Τώρα η απόσταση μίκρυνε κατά πολύ, "γέμισε" σε αίσθηση στο πάτημα, ενώ είναι ενδεικτικό ότι το κατέβασα κιόλας στη θέση 2 (λίγο πιο μαλακή).
Το φρενάρισμα - ακόμα και με μόλις 50 μόλις χλμ που πρόλαβα να κάνω, είναι δυνατό και με διάρκεια χωρίς να νοιώθεις ότι το χάνεις κάποιες φορές, αν και δεν τα κούρασα όντας δικάβαλος και οδηγώντας ήρεμα.
Όταν στρώσουν τα τακάκια προσεχώς, ίσως χρειαστεί να επανέλθω για περισσότερες και πιο ακριβείς πληροφορίες.

Κόστος: (στο περίπου μια και μπορείτε να βρείτε και λίγο φτηνότερα αν έχετε υπομονή και επιμονή στο e-bay, εγώ ήθελα να τελειώνω μ' αυτήν την εκκρεμότητα)
- Δαγκάνες (μεταχείρω) & αποστάτες (καινούργιοι) 260 ευρώ με τα μεταφορικά (180+80)
- Τρόμπα 16άρα από 1000άρι 60 ευρώ (μεταχείρω)
- Ελατήρια μπροστά Hyperpro 130 ευρώ
- Τοποθέτηση τα πάντα όλα σε συνεργείο μαζί με την εργασία για ολοκληρωμένο service (αλλαγή λάδια & φίλτρο λαδιού, καθάρισμα φίλτρου αέρα, αλλαγή μπουζί, αλλαγή ελατηρίων και δαγκανών, εξαέρωση) 90 ευρώ.

Απαιτούμενος Χρόνος:
Στο συνεργείο και με 2 άτομα αποκλειστικά πάνω στον Tweety (μόνο με το δικό μου ασχολήθηκαν) 2,5+ ώρες γεμάτες-γεμάτες χωρίς χαζοδιαλείμματα.


Συμπερασματικά:
Για όσους έχουν Stroma, και ΑΝ ενοχλούνται απ' τα υπάρχοντα φρένα και την ανάρτηση (υπάρχουν πάρα πολλοί που δεν συμμερίζονται τις δικές μου απόψεις και τα θεωρούν μια χαρά), η παραπάνω μετατροπή θα τους δικαιώσει και θα πιάσει τόπο το τρέξιμο και τα χρήματα που θα διαθέσουν.
Προσωπικά τη συνιστώ ανεπιφύλακτα και θέλω να ευχαριστήσω για άλλη μία φορά όσα παιδιά συνέβαλαν με τις γνώσεις και την όρεξή τους για προσφορά για να μπορούμε όλοι να γευτούμε ένα άλλο Stroma.
merci respect goood bravvoo thewave




Κι επειδή την είδα με άλλο μάτι πλέον, της έριξα σήμερα κι ένα ξεγυριμένο πλύσιμο στο σπίτι μαζί με γυάλισμα που είχα να της κάνω από τότε που την πήρα (2,5 χρόνια). Πάρτε μια γεύση
5η & 6η φωτό


Κώτσος ο τετραΜπίστονος! DSCF0521
Κώτσος ο τετραΜπίστονος! DSCF0514

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
apogt
moderator
moderator
apogt

Ηλικία : 45
Τόπος : Άνοιξη
Registration date : 19/03/2011

Κώτσος ο τετραΜπίστονος! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Κώτσος ο τετραΜπίστονος!   Κώτσος ο τετραΜπίστονος! Icon_minitimeΚυρ Νοε 25 2012, 21:59

Καλά χιλιόμετρα, με τα νέα σου παιχνίδια!!!! Πιστεύω ότι με το που το καβάλησες θα νόμιζες ότι σου έδωσαν άλλο μηχανάκι!!!! Είναι ,νομίζω, η πρώτη μετατροπή που πρέπει να κάνει κάποιος, αν θέλει να βελτιώσει την ασφάλειά του πάνω στο strom!!!! Απλά θα ερωτευτείς ξανά!!! kittybike
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Kostas-DL 650 ADVENTURE

Kostas-DL 650 ADVENTURE

Τόπος : Αθηνανιστάν
Registration date : 31/05/2010

Κώτσος ο τετραΜπίστονος! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κώτσος ο τετραΜπίστονος!   Κώτσος ο τετραΜπίστονος! Icon_minitimeΚυρ Νοε 25 2012, 22:26

apogt έγραψε:
Καλά χιλιόμετρα, με τα νέα σου παιχνίδια!!!! Πιστεύω ότι με το που το καβάλησες θα νόμιζες ότι σου έδωσαν άλλο μηχανάκι!!!! Είναι ,νομίζω, η πρώτη μετατροπή που πρέπει να κάνει κάποιος, αν θέλει να βελτιώσει την ασφάλειά του πάνω στο strom!!!! Απλά θα ερωτευτείς ξανά!!! kittybike

Ευχαριστώ και πάλι για τον χρόνο σου και τις συμβουλές. thumbs

Ναι, σαν νέο πρώτο ραντεβού ήτανε το καβάλημα σήμερα. rollere
Όταν θα πατήσουνε τα τακάκια σωστά πιστεύω θα είναι ακόμα καλύτερα τα αποτελέσματα.


Να σημειώσω εδώ ότι:
1) Η εξαέρωση έγινε χωρίς παρατράγουδα και όπως δείχνουν τα πράγματα μάλλον έπιασε με τη μία και δε θα χρειαστεί πάλι. Ούτε δείχνει να έχω τα προβλήματα που αντιμετώπισαν μερικοί και το φοβόμουνα.
2) Για όσους το σκέφτονται ή προγραμματίζουν ήδη μια τέτοια μετατροπή, δε χρειάζεται παίδες να ανατρέχετε σε εξειδικευμένες λύσεις με ακτινικές τρόμπες κλπ. Μια 16άρα από μοντέλο χωρίς ABS φτάνει και περισσεύει ως φαίνεται και γλιτώνετε κόπο και έξοδα. Τώρα βέβαια αν θέλετε έτσι το κάτι παραπάνω περί ορέξεως κολοκυθόπιττα.
3) Μην ψάχνετε το φτηνότερο-φτηνότερο, γιατί μπορεί να σας βγει ακριβό στο τέλος.
Όταν κοίταγα για δαγκάνες, υπήρχαν μόνο 2 ζευγάρια με διαφορά μεταξύ τους 20 dollars. Πήρα τις ακριβές (αν και τις κατέβασα λίγο σε τιμή όσο τις άλλες) και ο λόγος ήταν γιατί απ' τις φωτό έδειχναν σε καλύτερη κατάσταση. Οι φτηνές είχαν ψιλοσκουριασμένες βίδες και έλειπαν οι λαστιχένιες τάπες του εξαερωτήρα, ενώ και τα τακάκια ήταν λιγότερα. Το σημαντικότερο είναι να δουλεύουν σωστά και να μην έχετε προβλήματα. Με 5 πάνω 5 κάτω δε σωζόμαστε.

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
hristos13gr
gold member
gold member
hristos13gr

Ηλικία : 42
Τόπος : Αθήνα - Νέα Σμύρνη
Registration date : 26/02/2009

Κώτσος ο τετραΜπίστονος! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κώτσος ο τετραΜπίστονος!   Κώτσος ο τετραΜπίστονος! Icon_minitimeΚυρ Νοε 25 2012, 23:11

Κώστα καλοφόρετα τα φρένα & οι αναρτήσεις.
Χαίρομαι που έστω & έμμεσα βοήθησα κάποιον συμφορουμίτη να αποκτήσει ένα πιο ασφαλές μηχανάκι...
Εύχομαι ποτέ να μην σου χρειαστεί με την μέγιστη δύναμη που έχουν τα νέα σου φρένα.

OK OK OK


υγ. σου διόρθωσα & την σειρά των φωτογραφιών όπως ζήτησες.... rock
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
apogt
moderator
moderator
apogt

Ηλικία : 45
Τόπος : Άνοιξη
Registration date : 19/03/2011

Κώτσος ο τετραΜπίστονος! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κώτσος ο τετραΜπίστονος!   Κώτσος ο τετραΜπίστονος! Icon_minitimeΚυρ Νοε 25 2012, 23:25

hristos13gr έγραψε:
.
Χαίρομαι που έστω & έμμεσα βοήθησα κάποιον συμφορουμίτη να αποκτήσει ένα πιο ασφαλές μηχανάκι...
Έχεις πάρει πολύ κόσμο στο λαιμό σου.... Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Ευτυχώς που το σύστημα δουλεύει και με το παραπάνω γιατί διαφορετικά..... mapes mapes mapes !!! Να σου θυμίσω με το ίδιο τρόπο απέκτησα και εγώ φρένα imarton imarton , αυτό το ρημάδι το ποστ σου φταίει!!! sm6 sm6 sm6
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
socrates
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic
socrates

Τόπος : Αθήνα, Χαλκίδα
Registration date : 25/06/2010

Κώτσος ο τετραΜπίστονος! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κώτσος ο τετραΜπίστονος!   Κώτσος ο τετραΜπίστονος! Icon_minitimeΚυρ Νοε 25 2012, 23:50

Πολύ καλή περιγραφή... μοιράστηκα και εγώ τον ενθουσιασμό σου ως μέλος του κλαμπ των τετραΜπίστονων!

Μια μικρή επισήμανση... στα ελατήρια δεν μετράει μόνο το σπείρωμα που έχουν αλλά και η ποιότητα κατασκευής του μετάλλου. Πχ ένα τρικ που κάνουν για τα προοδευτικά είναι κατά την κατασκευή τους να θερμαίνουν/ψύχουν διαφορετικά το μέταλλο κατά το μήκος του, δίνοντας του έτσι άλλες ιδιότητες (αυτό σημαίνει ότι ένα ίδιο φαινομενικά ελατήριο μπορεί να συμπεριφέρεται διαφορετικά). Το ιδανικό είναι να μπορέσεις να δοκιμάσεις την συμπεριφορά σε κάποιον που ήδη έχει κάνει τοποθέτηση και να επιλέξεις αυτό που σου ταιριάζει ... ξαναλέω... ιδανικά.

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mAthosalas
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
mAthosalas

Ηλικία : 52
Τόπος : Patrasso
Registration date : 19/06/2009

Κώτσος ο τετραΜπίστονος! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κώτσος ο τετραΜπίστονος!   Κώτσος ο τετραΜπίστονος! Icon_minitimeΔευ Νοε 26 2012, 01:30

Πορνογερε που μου θες και φτιασιδωματα σε μοτοσυκλετες τωρα στα γεραματα ξεχασες την σημαντικοτερη προσθηκη σε αυτα που εκανες:Κολλα για τη μασελα σου μη σου φυγει απο το διαρκες χαμογελο!!! What a Face success lol!
Με γειες Κωστη...και σιγουρα βελτιωσες κατα πολυ την vstromαρα σου!Ο Γιαννης ειμαι σιγουρος οτι εκανε τα παντα ωστε ολα να εγιναν σωστα...
(θα ανεβω Αθηνα οσονουπω...κανονισε να το δω απο κοντα)!
Καλες βολτες φιλε... cheers
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
jOnnYs
gold member
gold member
jOnnYs

Τόπος : Οπου φυσάει ο άνεμος...
Registration date : 12/04/2010

Κώτσος ο τετραΜπίστονος! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κώτσος ο τετραΜπίστονος!   Κώτσος ο τετραΜπίστονος! Icon_minitimeΔευ Νοε 26 2012, 08:01

Oπως ειδες,οι ενδοιασμοι σου εξαφανιστηκαν.. success

Καλοριζικες και ΠΡΟΣΕΧΕ οταν στρωσουν,τα σφραγισματα σου.. Razz Razz
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Kostas-DL 650 ADVENTURE

Kostas-DL 650 ADVENTURE

Τόπος : Αθηνανιστάν
Registration date : 31/05/2010

Κώτσος ο τετραΜπίστονος! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κώτσος ο τετραΜπίστονος!   Κώτσος ο τετραΜπίστονος! Icon_minitimeΔευ Νοε 26 2012, 11:58

hristos13gr έγραψε:
Κώστα καλοφόρετα τα φρένα & οι αναρτήσεις.
Χαίρομαι που έστω & έμμεσα βοήθησα κάποιον συμφορουμίτη να αποκτήσει ένα πιο ασφαλές μηχανάκι...
Εύχομαι ποτέ να μην σου χρειαστεί με την μέγιστη δύναμη που έχουν τα νέα σου φρένα.

OK OK OK


υγ. σου διόρθωσα & την σειρά των φωτογραφιών όπως ζήτησες.... rock

Νά 'σαι πάντα καλά. merci
Πέρασα κι απ' το "Στρατηγείο" σου το Σάββατο τελειώνοντας τη μόντα για να σ' ευχαριστήσω από κοντά, αλλά δεν ήσουν. Θα στο είπε φαντάζομαι ο αδερφός σου.

Η βοήθειά σου Χρήστο με βάση το αναλυτικότατο θέμα είναι υπεραρκετή ως μπούσουλας και αποτελεί πλέον "Αγία Γραφή" για όσους προβληματίζονται απ' τα φρένα και θέλουν να κάνουν κάτι.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Kostas-DL 650 ADVENTURE

Kostas-DL 650 ADVENTURE

Τόπος : Αθηνανιστάν
Registration date : 31/05/2010

Κώτσος ο τετραΜπίστονος! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κώτσος ο τετραΜπίστονος!   Κώτσος ο τετραΜπίστονος! Icon_minitimeΔευ Νοε 26 2012, 12:00

jOnnYs έγραψε:
Oπως ειδες,οι ενδοιασμοι σου εξαφανιστηκαν.. success

Καλοριζικες και ΠΡΟΣΕΧΕ οταν στρωσουν,τα σφραγισματα σου.. Razz Razz

Θα βάλω μασελάκι και θα το αφαιρώ όταν καβαλάω. YOU!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kerneld
Member
Member
kerneld

Ηλικία : 53
Τόπος : Γλυκά Νερά - ΑΘΗΝΑ
Registration date : 10/08/2011

Κώτσος ο τετραΜπίστονος! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κώτσος ο τετραΜπίστονος!   Κώτσος ο τετραΜπίστονος! Icon_minitimeΔευ Νοε 26 2012, 12:16

Τελικό-τελικό κόστος για όλα αυτά?
Πόσο χρόνο σου πήρε μέσω ebay να βρεις τα απαραίτητα?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Kostas-DL 650 ADVENTURE

Kostas-DL 650 ADVENTURE

Τόπος : Αθηνανιστάν
Registration date : 31/05/2010

Κώτσος ο τετραΜπίστονος! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κώτσος ο τετραΜπίστονος!   Κώτσος ο τετραΜπίστονος! Icon_minitimeΔευ Νοε 26 2012, 12:25

socrates έγραψε:
Πολύ καλή περιγραφή... μοιράστηκα και εγώ τον ενθουσιασμό σου ως μέλος του κλαμπ των τετραΜπίστονων!

Μια μικρή επισήμανση... στα ελατήρια δεν μετράει μόνο το σπείρωμα που έχουν αλλά και η ποιότητα κατασκευής του μετάλλου. Πχ ένα τρικ που κάνουν για τα προοδευτικά είναι κατά την κατασκευή τους να θερμαίνουν/ψύχουν διαφορετικά το μέταλλο κατά το μήκος του, δίνοντας του έτσι άλλες ιδιότητες (αυτό σημαίνει ότι ένα ίδιο φαινομενικά ελατήριο μπορεί να συμπεριφέρεται διαφορετικά). Το ιδανικό είναι να μπορέσεις να δοκιμάσεις την συμπεριφορά σε κάποιον που ήδη έχει κάνει τοποθέτηση και να επιλέξεις αυτό που σου ταιριάζει ... ξαναλέω... ιδανικά.

Νά 'σαι καλά ευτυχή κάτοχε Brembo. cheers

Ναι, σίγουρα παίζει ρόλο και το υλικό του ελατηρίου και φαίνεται στο αποτέλεσμα, μια και εμείς δεν μπορούμε να διακρίνουμε τις διαφορές με το μάτι.
Απλά ανέφερα αυτό που (περίμενα να) δω, δηλαδή μια εμφανή διαφορά στην πυκνότητα του σπειρώματος. Πραγματικά ήταν η μέρα με τη νύχτα τα δυο τους.

Όσο για τη δοκιμή που λες, έτσι είναι αλλά είναι λιγάκι δύσκολο να δοκιμάσεις 3-4 διαφορετικά μηχανάκια με άλλα ελατήρια (δεν είναι υποχρεωμένος ο καθένας να μου δίνει βόλτα τη μηχανή του επειδή ψάχνω προσπαθώ να δυιλίσω το κουνούπι), και να ψάχνεις να βρεις τις απειροελάχιστες διαφορές που ίσως υπάρχουν και ίσως ποτέ εμείς ως απλοί οδηγοί να μην εντοπίσουμε.
Μια επώνυμη εταιρεία με όχι αρνητικά σχόλια χρηστών ήταν για μένα αρκετό, όχι ότι δεν αμφιταλαντεύτηκα ανάμεσα και σε WP & Ohlins. Απλά κάπου διάβασα ότι θεωρούνται λίγο σκληρά για τον χαρακτήρα του Stromatos που είναι για πιο κουλ οδήγηση και χρήση (σε σχέση πχ με Tiger 1050, KTM 990 κλπ) και θα του χάλαγαν (ίσως) το στήσιμο, απαιτώντας μετά και αλλαγή για το πίσω και πάει λέγοντας.
Δεν αξίζει νομίζω να ρίχνεις ένα σκασμό λεφτά σ' ένα Stroma για να το κάνεις Tiger. Και τα λεφτά σου θα πετάξεις και δεν θα το πετύχεις και δεν υπάρχει και λόγος δηλαδή. Αν θέλεις κάτι τέτοιο δεν παίρνεις Stroma. Τόσο απλά.

Νά 'μαστε καλά και πάντα όρθιοι. Laughing
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Kostas-DL 650 ADVENTURE

Kostas-DL 650 ADVENTURE

Τόπος : Αθηνανιστάν
Registration date : 31/05/2010

Κώτσος ο τετραΜπίστονος! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κώτσος ο τετραΜπίστονος!   Κώτσος ο τετραΜπίστονος! Icon_minitimeΔευ Νοε 26 2012, 12:33

kerneld έγραψε:
Τελικό-τελικό κόστος για όλα αυτά? Αδιάβαστο αγόρι..... XYLO γράφω αναλυτικά στο 1ο ποστ. Θα το ξαναδώσεις το μάθημα, κόπηκες. bliax
Πόσο χρόνο σου πήρε μέσω ebay να βρεις τα απαραίτητα? Τίποτα. Με βάση το θέμα του Χρήστου και τις σαφείς υποδείξεις του κυρίως για να μην μπερδευτούμε στο ποιές είναι με τα 40mm (αυτές που έβαλα), όπως και τις αναλυτικότατες κοντινές φωτογραφίες, βρήκα αμέσως στο e-bay 2 ζευγάρια δαγκάνες και διάλεξα το καλύτερο, καθώς και τους αποστάτες (άλλα δύο ζευγάρια υπήρχαν με ίδια τιμή fix), οπότε τα έκλεισα ταυτόχρονα για να μη μείνω με το πουλί δαγκάνα στο χέρι και να περιμένω το άλλο απαραίτητο αξεσουάρ.
Το βασικό για μένα ήταν να πειστώ για την αποτελεσματικότητα του όλου εγχειρήματος. Μετά όλα έγιναν μπαμ-μπαμ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kerneld
Member
Member
kerneld

Ηλικία : 53
Τόπος : Γλυκά Νερά - ΑΘΗΝΑ
Registration date : 10/08/2011

Κώτσος ο τετραΜπίστονος! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κώτσος ο τετραΜπίστονος!   Κώτσος ο τετραΜπίστονος! Icon_minitimeΔευ Νοε 26 2012, 12:52

Σορρυ,
από τις φωτό πήδηξα στα σχόλια για τα μασελάκια και έχασα το....εξοδολόγιο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Kostas-DL 650 ADVENTURE

Kostas-DL 650 ADVENTURE

Τόπος : Αθηνανιστάν
Registration date : 31/05/2010

Κώτσος ο τετραΜπίστονος! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κώτσος ο τετραΜπίστονος!   Κώτσος ο τετραΜπίστονος! Icon_minitimeΔευ Νοε 26 2012, 13:08

kerneld έγραψε:
Σορρυ,
από τις φωτό πήδηξα στα σχόλια για τα μασελάκια και έχασα το....εξοδολόγιο.

Σιγά το ατόπημα. Σε πειράζω..... flamp
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
sakismip
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic
sakismip

Ηλικία : 43
Τόπος : Kαστοριά
Registration date : 22/03/2009

Κώτσος ο τετραΜπίστονος! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κώτσος ο τετραΜπίστονος!   Κώτσος ο τετραΜπίστονος! Icon_minitimeΔευ Νοε 26 2012, 13:11

μπράβο σας παιδιά,καλά χιλιόμετρα εύχομαι Very Happy
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Sailing
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
Sailing

Ηλικία : 46
Τόπος : Μαρούσι
Registration date : 15/06/2012

Κώτσος ο τετραΜπίστονος! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κώτσος ο τετραΜπίστονος!   Κώτσος ο τετραΜπίστονος! Icon_minitimeΔευ Νοε 26 2012, 14:21

Κωστή μου καλοφόρετα και προσοχή τα σφραγίσματα όπως είπε και ο Γιάννης!!!! pirat
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Kostas-DL 650 ADVENTURE

Kostas-DL 650 ADVENTURE

Τόπος : Αθηνανιστάν
Registration date : 31/05/2010

Κώτσος ο τετραΜπίστονος! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κώτσος ο τετραΜπίστονος!   Κώτσος ο τετραΜπίστονος! Icon_minitimeΔευ Νοε 26 2012, 15:11

Sailing έγραψε:
Κωστή μου καλοφόρετα και προσοχή τα σφραγίσματα όπως είπε και ο Γιάννης!!!! pirat

Πού 'σαι μωρή Ιταλίδα χορεύτρια? tsir flamp

Ευχαριστώ βρε συ, νά 'σαι καλά. merci

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
John The Son
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
John The Son

Τόπος : Ξανθη
Registration date : 27/04/2009

Κώτσος ο τετραΜπίστονος! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κώτσος ο τετραΜπίστονος!   Κώτσος ο τετραΜπίστονος! Icon_minitimeΔευ Νοε 26 2012, 15:25

Κωστα καλοριζικες οι 4αΜπιστονες και μεγειες για τις ελατηριουμπες..

Τα ιδια ελατηρια θελω να βαλω και εγω αλλα να δω ποτε..

Καλα φρεναρισματα φιλε..!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Kostas-DL 650 ADVENTURE

Kostas-DL 650 ADVENTURE

Τόπος : Αθηνανιστάν
Registration date : 31/05/2010

Κώτσος ο τετραΜπίστονος! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κώτσος ο τετραΜπίστονος!   Κώτσος ο τετραΜπίστονος! Icon_minitimeΔευ Δεκ 17 2012, 12:53

Οδηγικές εντυπώσεις λοιπόν από χτεσινή βόλτα μέχρι Λευκαντί Ευβοίας.


Αν και χρειάζεται άλλη μία εξαέρωση για τέλεια αποτελέσματα, τα φρένα πλέον είναι ούτως ή άλλως διαστημικά. broum
Η αλλαγή ελατηρίων μπροστά και δαγκανών μαζί με τρόμπα έφερε μια χαοτική διαφορά στο Stroma.
Πλέον η μηχανή δείχνει δεμένη σε κάθε φάση, έχει σφιχτό σαφές τιμόνι και φρενάρει απίστευτα γρήγορα, χωρίς χαζοκοσκινίσματα του μπροστινού και με ελεγχόμενη βύθιση που δεν τρομάζει ακόμα και αν έχεις πολλά χλμ στο κοντέρ.
(Τηρουμένων πάντα βέβαια των αναλογιών αναλογιζόμενοι ότι είναι ένα ψηλό on-off και όχι street, έτσι?)


Επίσης, επειδή έγινε λόγος στο mybike για το ABS (αν θα δουλεύει σωστά κλπ), έχω να πω πώς όσοι είπαν εκεί ότι δεν επηρρεάζεται προς το χειρότερο, αλλά μάλλον προς το καλύτερο, είχαν απόλυτο δίκιο, τουλάχιστον στη δική μου περίπτωση.
Δεν ένοιωσα πουθενά να με προδίδει, απεναντίας μάλιστα μπορώ να πω ότι δεν ένοιωσα πουθενά τον τροχό να κάνει αυτό το ενοχλητικό κλασικό κοσκίνισμα που κάνει το ABS, ενώ δεν ένοιωσα και πουθενά ότι μπήκε σε λειτουργία, αν και μπορεί να μπήκε και να μην το κατάλαβα. Αυτό που μετράει είναι η αίσθηση που δίνει και αυτή είναι (προς το παρόν) ιδανική, καθώς μοιάζει σαν να μην έχει καν ABS.



Ένα μόνο πρόβλημα εντόπισα με τα καινούργια φρένα..............................................
σταματάει τόσο γρήγορα affraid που δεν προλαβαίνω να κατεβάσω όλες τις ταχύτητες!!!!!! scared1 flamp rollere
Συγκεκριμένο παράδειγμα στη μεγάλη ευθεία πριν φτάσουμε τη Γέφυρα της Χαλκίδας, όπου δοκίμασα να σταματήσω από πολλά χλμ δίπλα σε 2 φίλους ήδη σταματημένους κι έμεινα κόκκαλο με 3η στο κιβώτιο....... sm6

Τώρα πλέον το βλέπω με άλλο μάτι το μοτόρι. tsir






Εύχομαι τα καλύτερα στον επόμενο που θα το αποφασίσει, αν και εφόσον φυσικά θέλει και σκοπεύει να κρατήσει για καιρό το Stromatex του.
Αν έχετε ενδοιασμούς, σας λέω μόνο ότι ήμουν απ' τους πιο δύσπιστους και φοβητσιάρηδες πάνω σε θέμα μετατροπής και ειδικά των φρένων, κι αυτό λόγω καθαρά ασχετοσύνης με τα τεχνικά.
Η τυποποιημένη όμως μετατροπή του Περιπτέραρχου έχει 100% επιτυχία. respect




Υ.Γ.
Ζητείται έμπειρος οδοντίατρος να μου κολλήσει κάτι σφραγίσματα που μου φύγανε........
bliax

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Sailing
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
Sailing

Ηλικία : 46
Τόπος : Μαρούσι
Registration date : 15/06/2012

Κώτσος ο τετραΜπίστονος! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κώτσος ο τετραΜπίστονος!   Κώτσος ο τετραΜπίστονος! Icon_minitimeΔευ Δεκ 17 2012, 13:28

Εκδρομή και δεν είπες τίποτα μωρή κουφάλα? Θα σε σιάξω εγώ!!!!! Laughing Laughing Laughing Laughing
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mounodoulos
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic


Ηλικία : 56
Registration date : 07/08/2009

Κώτσος ο τετραΜπίστονος! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κώτσος ο τετραΜπίστονος!   Κώτσος ο τετραΜπίστονος! Icon_minitimeΔευ Δεκ 17 2012, 13:32

την 16αρα απο που?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Kostas-DL 650 ADVENTURE

Kostas-DL 650 ADVENTURE

Τόπος : Αθηνανιστάν
Registration date : 31/05/2010

Κώτσος ο τετραΜπίστονος! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κώτσος ο τετραΜπίστονος!   Κώτσος ο τετραΜπίστονος! Icon_minitimeΔευ Δεκ 17 2012, 13:35

Sailing έγραψε:
Εκδρομή και δεν είπες τίποτα μωρή κουφάλα? Θα σε σιάξω εγώ!!!!! Laughing Laughing Laughing Laughing

Μπορούσες μωρή λουλού? tsir
Γιατί απ' ότι είδα έβαζες αλυσογράναζα χτες........ thumbs

Και σου είπα, μπαίνε και στο άλλο να βλέπεις τί παίζει, εσύ τίποτα....... slapping
22 μηχανές μαζευτήκαμε!!! Είπες τίποτα? cow


Οκ, άλλη φορά θα σου στέλνω κανά sms νά 'χεις το νου σου. cooool


Έχει επεξεργασθεί από τον/την Kostas-DL 650 ADVENTURE στις Δευ Δεκ 17 2012, 13:39, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Kostas-DL 650 ADVENTURE

Kostas-DL 650 ADVENTURE

Τόπος : Αθηνανιστάν
Registration date : 31/05/2010

Κώτσος ο τετραΜπίστονος! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κώτσος ο τετραΜπίστονος!   Κώτσος ο τετραΜπίστονος! Icon_minitimeΔευ Δεκ 17 2012, 13:38

Adder έγραψε:
την 16αρα απο που?

Από εδώ: http://mouratisgp.gr/v2/gr/eng/index.html

Πήρα τηλ. και έτυχε να έχει μία, μόλις την είχε φέρει. Του ζήτησα να μου την κρατήσει και πήγα καπάκι (δεν είναι να τ' αφήνεις γιατί μετά μπορεί να περιμένεις καιρό να εμφανιστεί άλλη σ' αυτό ή άλλο παρόμοιο μαγαζί).
Άρα: ό,τι βρίσκετε παίδες, χτυπάτε τα να μαζευτούν. Εγώ ήμουν τυχερός και τα βρήκα όλα μαζί χωρίς να περιμένω.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Sailing
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
Sailing

Ηλικία : 46
Τόπος : Μαρούσι
Registration date : 15/06/2012

Κώτσος ο τετραΜπίστονος! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κώτσος ο τετραΜπίστονος!   Κώτσος ο τετραΜπίστονος! Icon_minitimeΔευ Δεκ 17 2012, 14:11

Kostas-DL 650 ADVENTURE έγραψε:
Sailing έγραψε:



Οκ, άλλη φορά θα σου στέλνω κανά sms νά 'χεις το νου σου. cooool
Τώρα μιλάς σωστά! Razz
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 

Κώτσος ο τετραΜπίστονος!

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 2Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ-ΑΝΑΒΑΤΗΣ :: Φρένα-Μετάδοση-
Μετάβαση σε: