Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΕικονοθήκηLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση

Μοιραστείτε | 
 

 Αστυνομικός στο καθήκον.

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
stam
gold member
gold member
stam

Ηλικία : 39
Τόπος : πάνω στη σέλα...
Registration date : 19/11/2009

Αστυνομικός στο καθήκον. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Αστυνομικός στο καθήκον.   Αστυνομικός στο καθήκον. Icon_minitimeΤρι Νοε 13 2012, 11:46

Αφήγηση του αστυφύλακα Ρ.Τ. Πρόκειται για έναν από τους πολλούς καθημερινούς ήρωες που αθόρυβα και μοναχικά κυκλοφορούν ανάμεσά μας, χωρίς να επιζητούν την εξόφληση της προσφοράς και της πράξης τους, την οποία ερμηνεύουν ως μία ανώτερη εσωτερική προσταγή της μοίρας τους.

Παραθέτω την αφήγησή του, χωρίς καμία παρέμβαση, σχόλιο ή κρίση:

Στις 18/19-2-2000 εκτελούσα υπηρεσία ως οδηγός περιπολικού της ομάδας (Σ) κατά τις ώρες 22.00 - 06.00, στην περιοχή Ομονοίας Μεταξουργείου. Είχα τότε γύρω στα 10 χρόνια υπηρεσίας και την τελευταία διετία είχα παρακολουθήσει τρία σεμινάρια αυτοπροστασίας και μία εκπαίδευση στον προσομοιωτή. Αισθανόμουν σίγουρος για τον εαυτό μου. Γύρω στις 04.20 και ενώ ανερχόμασταν στην οδό Μάρνη προς Πατησίων στη συμβολή με την Καποδιστρίου, διασταυρωθήκαμε με όχημα BMW, όπου επέβαιναν τρία άτομα. Το ανωτέρω όχημα έστριψε αριστερά προς Πλατεία Καραισκάκη και αμέσως έκανε δεξιά στην οδό Μαιζώνος.

Συνέχισα αργά την αρχική μου πορεία και γύρω στα 100 μέτρα, μετά τη διασταύρωση Μάρνη και Καποδιστρίου, έκανα επί τόπου στροφή και ταυτόχρονα κάλεσα σε ενίσχυση σταθμό (Σ), που βρισκόταν σε κοντινή απόσταση, για να ελέγξουμε από κοινού το όχημα BMW με τα τρία άτομα. Ο σταθμός έφτασε σχεδόν αμέσως, αφού ήταν επί της Αριστοτέλους με κατεύθυνση προς το κέντρο. Αμέσως κινηθήκαμε προς Μαιζώνος και με το που στρίψαμε δεξιά απο Μάρνη προς Μαιζώνος γύρω στα 60 - 70 μέτρα πιο κάτω εντοπίσαμε σταθμευμένο το BMW, με τα άτομα μέσα. Κινηθήκαμε γύρω στα 50 μέτρα με τα οχήματά μας και τα σταθμεύσαμε σχεδόν στη μέση του δρόμου. Κατεβήκαμε και οι τέσσερις αστυνομικοί απο τα περιπολικά και με τους φακούς και τα όπλα στα χέρια κινηθήκαμε προς το BMW.

Οι δύο οδηγοί απο την αριστερή πλευρά του οχήματος και οι δύο συνοδοί μας απο τη δεξιά πλευρά του, έχοντας προσυννενοηθεί για το ποιός θα δώσει εντολές στους ελεγχόμενους. Πλησιάσαμε το όχημα στα 2 - 3 μέτρα (ίσως πήγαμε πολύ κοντά) και έδωσα εντολές να βάλουν τα χέρια στο καντράν του αυτοκινήτου και ο πίσω επιβάτης στο προσκέφαλο του οδηγού, ταυτόχρονα με τους φακούς οι δύο συνοδοί φώτιζαν την καμπίνα του οχήματος. Από τους τρεις μόνο ο οδηγός φάνηκε να υπακούει και μάλιστα, από το ανοικτό 8 - 10 εκατοστά παράθυρό του, με διαβεβαίωνε οτι δεν έπρεπε να ανησυχώ: "Δεν είμαστε εγκληματίες, μην φωνάζεις τόσο αυστηρά". Εκείνη τη στιγμή και σχεδόν αστραπιαία κάνει μία απότομη κίνηση με το αριστερό του χέρι και ανοίγει την πόρτα του προβάλλοντας έξω με το άλλο χέρι, όπλο τύπου UZI (χαρακτηριστικό με τη μεγάλη γεμιστήρα). Φωνάζω "όπλο" και αρχίζω να πυροβολώ τον οδηγό που είχε ήδη βγεί και πυροβολούσε και αυτός κατά πάνω μου. Ταυτόχρονα ακούγονταν πυροβολισμοί παντού και δεχόμασταν πυρά από τους επιβάτες του οχήματος. Εγώ έχοντας "κλειδώσει" το βλέμμα μου στον οδηγό από όπου δεχόμουν τα πυρά ανταπέδιδα, μέχρι να σιγουρευτώ οτι δεν ήταν απειλή για εμένα ή τους υπολοίπους. Αυτός έτρεχε στο πεζοδρόμιο και με το χέρι γυρισμένο συνέχιζε να ρίχνει πίσω του. Στραβοπάτησε τέσσερις φορές αλλά δεν έπεσε κάτω. Το ίδιο είχε συμβεί και όταν του έριξα μόλις βγήκε από το αμάξι με το όπλο στραμμένο πάνω μου.

Και τότε τινάχτηκε 2 - 3 φορές χωρίς να πέσει κάτω.Ήμουν σίγουρος οτι φορούσε αλεξίσφαιρο γιλέκο, αλλά δεν είχα τη δυνατότητα να σκοπεύσω συγκεκριμένα σημεία του σώματός του. Ενώ έτρεχε έριχνα πάνω σε κινούμενη φιγούρα, που έτρεχε μέσα σε τούνελ. Όταν άδειασε η γεμιστήρα του όπλου μου και προσπάθησα να βάλω την εφεδρική, τότε κατάλαβα οτι είχα τραυματιστεί στο αριστερό μου χέρι, αφού αυτό ήταν ακίνητο και έκαιγε στο ύψος του ώμου σχεδόν. Μόνο εκείνη τη στιγμή ένιωσα κάποιο φόβο οτι ήμουν ακάλυπτος και γύρισα και είδα τους υπόλοιπους συναδέλφους μου τραυματισμένους και αυτούς να με ρωτάνε πως είμαι, αν έχω χτυπήσει και να μου λένε οτι τελείωσαν όλα.

Τότε ηρέμησα και άρχισα να βλέπω γύρω. Ευτυχώς είμασταν όλοι σχετικά καλά. Αμέσως σκέφτηκα την οικογένειά μου και πώς θα τους ειδοποιούσα όσο πιο "ανώδυνα" μπορούσα. Την ίδια στιγμή άρχισα να νοιώθω ξαφνικά έντονη κόπωση και να ζεσταίνομαι πάρα πολύ. Φθάνοντας τα πρώτα περιπολικά που είχαν ενημερωθεί απο το κέντρο, οι συνάδελφοί μου με βοήθησαν να μπω σε ένα, για να με μεταφέρουν στο νοσοκομείο. Στο διάστημα που με μετέφεραν προσπαθούσα με το κινητό μου τηλέφωνο να μιλήσω σε κάποιον από την οικογένειά μου. Φθάνοντας στο νοσοκομείο μιλούσα και τους καθησύχαζα οτι δεν είναι τίποτα σοβαρό. "Ελάτε" τους είπα "στο Λαικό Νοσοκομείο με την ησυχία σας". Αμέσως μετά από ότι μου είπαν αργότερα οι συνάδελφοι και οι γιατροί που με μετέφεραν προς το χειρουργείο, είχα χάσει τις αισθήσεις μου.

Όπως αποδείχθηκε στη συνέχεια, τα άτομα που μας πυροβόλησαν ήταν ο διαβόητος κακοποιός Κ. Πάσσαρης, ο Ιον Βασίλε, που τραυματίστηκε θανάσιμα και ο Γκορέα Νίκολ ο οποίος διαφεύγει ακόμα. Ήταν από τους πιο στυγνούς κακοποιούς. Συνήλθα το Σάββατο αργά το μεσημέρι απο το χειρουργείο και αμέσως ζήτησα να σηκωθώ να νιώσω οτι είμαι καλά και να δω τους δικούς μου και τους άλλους συναδέλφους μου. Όταν τους είδα όλους ηρέμησα και ζητούσα μόνο να μάθω πότε θα γίνει καλά το χέρι μου και πότε θα φύγω από το νοσοκομείο. Ο γιατρός που με ενημέρωσε, του έκανε ιδιαίτερη εντύπωση το πόσο χαλαρά και με αίσθηση του χιούμορ αντιμετώπιζα την τόσο σοβαρή κατάσταση που βρισκόμουν.

Του εξήγησα οτι από την πρώτη στιγμή που άνοιξα τα μάτια μου ένιωθα χαρούμενος, που ήμουν ζωντανός και πως ήμουν πεπεισμένος ότι τα δύσκολα είχαν περάσει. Ευχαριστώ την υπηρεσία για την βοήθειά της, κυρίως όμως ευχαριστώ όλους τους συναδέλφους μου για την αγάπη τους και τη συμπαράστασή τους ηθική και υλική τόσο σε μένα όσο και στην οικογένειά μου. Κανένα βράδυ από τότε ως τώρα δεν θυμάμαι να ξαναέζησα το περιστατικό αυτό σε κανένα όνειρό μου. Δύο φορές που με επισκέφθηκε ψυχολόγος της Υπηρεσίας και συζητήσαμε, έκρινε ότι συνέχιζα να είμαι απολύτως ήρεμος και φυσιολογικός, όπως πριν τραυματιστώ. Ποτέ δεν αισθάνθηκα άσχημα με το να το εξιστορώ σε φίλους, συναδέλφους ή γνωστούς.
Ακόμα και όταν παρακολουθώ σχετικά ρεπορτάζ ή αναφορές για τον άνθρωπο που με πυροβόλησε, το μόνο που αισθάνομαι είναι το πόσο τυχερός στάθηκα, που είμαι ζωντανός. Νιώθω σαν να παρακολούθησα μία ακόμη αστυνομική ταινία, που απλά μου αποτυπώθηκε στο μυαλό, με κάθε λεπτομέρεια, σαν να ήτανε η αγαπημένη μου. (Σήμερα ο συνάδελφος Ρ.Τ. ύστερα από πολύμηνη νοσηλεία και πέντε πολύ λεπτές εγχειρίσεις στο χέρι και μία στη καρδιά, το βράδυ του τραυματισμού του, -ένα βλήμα του είχε πλήξει την υποκλείδιο αρτηρία και σφηνώθηκε στο βραχιόνιο πλέγμα του αριστερού χεριού-, βρίσκεται σε υπηρεσία γραφείου, έχει αγωνιστική διάθεση για τη ζωή και απολαμβάνει τις χαρές της, ευτυχισμένος με την οικογένειά του.) Α.Μ.

πηγή: eglimatikotita
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
stakhs
Member
Member
stakhs

Ηλικία : 39
Τόπος : Θεσσαλονικη
Registration date : 02/07/2012

Αστυνομικός στο καθήκον. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αστυνομικός στο καθήκον.   Αστυνομικός στο καθήκον. Icon_minitimeΤρι Νοε 13 2012, 12:02

Ερε stam, τι μας κανεις πρωινιατικα. Πραγματικα, απο τους λιγους αφανης ηρωες! Να ειναι καλα τα παιδια που εκει εξω δινουν καθε μερα τον καλυτερο τους εαυτο με νεροπιστοστολα κοντρα στα αυτοματα των κακοποιων!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
LALAS
Member
Member
LALAS

Ηλικία : 46
Τόπος : θεσσαλονικη
Registration date : 05/08/2011

Αστυνομικός στο καθήκον. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αστυνομικός στο καθήκον.   Αστυνομικός στο καθήκον. Icon_minitimeΤρι Νοε 13 2012, 12:18

παντου υπαρχουν καλοι και κακοι OK OK OK
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kostastsek912
Member
Member
kostastsek912

Ηλικία : 48
Τόπος : ΗΠΕΙΡΟΣ
Registration date : 11/10/2010

Αστυνομικός στο καθήκον. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αστυνομικός στο καθήκον.   Αστυνομικός στο καθήκον. Icon_minitimeΤρι Νοε 13 2012, 13:15

goood goood goood
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
jk_prince
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
jk_prince

Ηλικία : 49
Τόπος : Πάτρα
Registration date : 06/09/2011

Αστυνομικός στο καθήκον. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αστυνομικός στο καθήκον.   Αστυνομικός στο καθήκον. Icon_minitimeΤρι Νοε 13 2012, 15:34

και κατι απο τα καθημερινα......

Κυριολεκτικά ούτε στην Ουγκάντα δεν γίνονται αυτά. Όπως δηλαδή αυτό που συνέβη την Δευτέρα το μεσημέρι στην οδό Κορίνθου, όπου ένας τροχονόμος απηύδησε - και με το δίκιο του ο άνθρωπος - και αφού προμηθεύτηκε ...μόνος του πριονίδι, το έριξε (πάλι μόνος του εννοείται) στον λαδωμένο δρόμο! Όλα άρχισαν όταν άγνωστο όχημα έπεσαν λάδια στο οδόστρωμα και συγκεκριμένα από το ύψος της Β. Ηπείρου μέχρι και τη συμβολή με την Κορυτσάς (αρκετή απόσταση). Και επειδή ο υπαίτιος μάλλον δεν το είχε αντιληφθεί και ως εκ τούτου δεν έκανε τίποτα για να προστατέψει όσους ανυποψίαστους ακολουθούσαν, οι ανατροπές δικύκλων έδωσαν και πήραν, ευτυχώς όμως χωρίς σοβαρό τραυματισμό. Κάτοικοι τηλεφώνησαν στην άμεση δράση και στην οδό έσπευσε τροχονόμος για να ελέγξει την κατάσταση και να προβεί στις απαραίτητες ενέργειες, τόσο για τη ρύθμιση της κυκλοφορίας, όσο και για την αποκατάσταση του προβλήματος. Και εδώ συνέβη το αναπάντεχο. Πιο συγκεκριμένα, όταν επικοινώνησε με την αρμόδια υπηρεσία του Δήμου Πατρέων ενημερώνοντας ότι έπρεπε να φροντίσουν για την αποστολή συνεργείου στην περιοχή και για τη ρίψη πριονιδιού στο οδόστρωμα. Αλλά τι το απάντησαν; «Συγγνώμη, αλλά... απεργούμε»! Ο τροχονόμος έμεινε με ανοικτό το στόμα και δεν πίστευε στα αυτιά του και τόνισε ότι υπήρχε πολύ σοβαρό πρόβλημα και ελλόχευε κίνδυνος για τη σωματική ακεραιότητα των διερχομένων. Αλλά του ξαναπάντησαν ότι δεν γινόταν λόγω της απεργίας και του είπαν ότι θα μπορούσαν την... επόμενη μέρα να στείλουν συνεργείο!...


Πήρε μόνος του πριονίδι κι έριξε στο δρόμο!
Η συνέχεια της ιστορίας αποδεικνύει πόσο αξιέπαινος είναι ο εν λόγω τροχονόμος. Ο οποίος μη μπορώντας να αφήσει εκτεθειμένους οδηγούς και πεζούς με τα λάδια στο δρόμο, τηλεφώνησε σε έναν προσωπικό του φίλο που έχει πριονίδι και κανόνισε να προμηθευτεί. Πήγε λοιπόν ο ίδιος και πήρε αρκετή ποσότητα (ήταν και μεγάλο το λαδωμένο τμήμα του δρόμου) κι άρχισε να ρίχνει μόνος του πριονίδι με έναν κουβά! Μάλιστα αξιέπαινοι είναι και οι κάτοικοι και οι καταστηματάρχες της περιοχής διότι μόλις τον είδαν άρπαξαν κι εκείνοι κουβάδες και βγήκαν στο δρόμο για να τον βοηθήσουν. Και όταν τέλειωσαν, πήγαν όλοι μαζί σε παρακείμενο βενζινάδικο κι έριχναν πάνω τους αέρα με το λάστιχο για να καθαριστούν...

πηγη
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://patra2.meteoclub.gr
dadounis
Member
Member
dadounis

Ηλικία : 38
Τόπος : Αθήνα - Άνοιξη
Registration date : 18/03/2012

Αστυνομικός στο καθήκον. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αστυνομικός στο καθήκον.   Αστυνομικός στο καθήκον. Icon_minitimeΤρι Νοε 13 2012, 16:43

Ευτυχώς που υπάρχουν και αυτοί οι Άνθρωποι με Α ΚΕΦΑΛΑΙΟ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 

Αστυνομικός στο καθήκον.

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 

 Παρόμοια θέματα

+
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ.... :: Απόψεις....-
Μετάβαση σε: