Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΕικονοθήκηLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση

Μοιραστείτε | 
 

 Τοποθέτηση 16άρας τρόμπας σε ABS μοντέλο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
zabounis
Member
Member
zabounis

Ηλικία : 45
Τόπος : Αθήνα, N. Πεντέλη
Registration date : 27/10/2010

Τοποθέτηση 16άρας τρόμπας σε ABS μοντέλο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Τοποθέτηση 16άρας τρόμπας σε ABS μοντέλο   Τοποθέτηση 16άρας τρόμπας σε ABS μοντέλο Icon_minitimeΣαβ Νοε 03 2012, 13:27

Επειδή ως γνωστόν με τρώει ο κ@λος μου βρήκα κατά τύχη μια φτηνή 16άρα τρόμπα από 1000 K4 και την πήρα. Την περιμένω σε 5-6 μέρες να έρθει.

Ερώτησις:

1) Το έχει κάνει κάποιος? Έχω Κ7 μοντέλο με μαμά setup. Δεν έχω βάλει τρετραπίστονες. Θα δω κάποια διαφορά?
Με ενδιαφέρει να βελτιωθεί λίγο η αίσθηση και να δυναμώσουν λίγο τα φρένα. Γενικά είμαι ικανοποιημένος με τον τρόπο που οδηγώ αλλά θέλω ένα κλικ πιο πάνω.


2) Μπορεί κάποιος να μου πει απλά και περιεκτικά τι πρέπει να προσέξω στη διαδικασία της αφαίρεσης της παλιάς και τοποθέτησης της καινούριας. Τα βήματα αν είναι εύκολο.

Ευχαριστώ.

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kalampokas
gold member
gold member
kalampokas

Ηλικία : 50
Τόπος : Κυψελάρα πάουα
Registration date : 06/10/2008

Τοποθέτηση 16άρας τρόμπας σε ABS μοντέλο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τοποθέτηση 16άρας τρόμπας σε ABS μοντέλο   Τοποθέτηση 16άρας τρόμπας σε ABS μοντέλο Icon_minitimeΣαβ Νοε 03 2012, 13:59

Απάντησις : (από κάτοχο μηχανής με την ανωτέρω τρόμπα και τετραπίστονων ΝΙSSIN)

1. χωρίς τετραπίστονες και αξιόλογα τακάκια, δεν θα δεις διαφορά.
2. καλή εξαέρωση και όλα θα πάνε καλά, προσοχή στο υγρό φρένων.

κατά τη γνώμη μου, από τις καλύτερες αναβαθμίσεις του στρώματος, άρα ψάχνεις για τετραπίστονες.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
zabounis
Member
Member
zabounis

Ηλικία : 45
Τόπος : Αθήνα, N. Πεντέλη
Registration date : 27/10/2010

Τοποθέτηση 16άρας τρόμπας σε ABS μοντέλο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τοποθέτηση 16άρας τρόμπας σε ABS μοντέλο   Τοποθέτηση 16άρας τρόμπας σε ABS μοντέλο Icon_minitimeΣαβ Νοε 03 2012, 14:11

ελπίζω να μην την πάτησα και πήρα λάθος

αυτή είναι
Τοποθέτηση 16άρας τρόμπας σε ABS μοντέλο 48340764
`

με προβληματίζει το 14 που γράφει, αλλά ο τύπος στο ebay λέει ότι είναι από DL1000 K4 βγαλμένη με 10640 miles.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
msp
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
msp

Ηλικία : 47
Τόπος : Athens, Ellas - Shantou, China
Registration date : 27/10/2009

Τοποθέτηση 16άρας τρόμπας σε ABS μοντέλο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τοποθέτηση 16άρας τρόμπας σε ABS μοντέλο   Τοποθέτηση 16άρας τρόμπας σε ABS μοντέλο Icon_minitimeΣαβ Νοε 03 2012, 14:14

Με πρόλαβε ο άνωθεν και είναι ακριβώς όπως σου τα λέει!
Θα έλεγα σιγα σιγά να ψηθείς για τετραπίστονες, τώρα πλέον σου λέιπουν μόνο οι αποστάτες και οι τετραπίστονες και εκεί σίγουρα θα καταλάβεις την αναβάθμιση του φρένου!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
msp
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
msp

Ηλικία : 47
Τόπος : Athens, Ellas - Shantou, China
Registration date : 27/10/2009

Τοποθέτηση 16άρας τρόμπας σε ABS μοντέλο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τοποθέτηση 16άρας τρόμπας σε ABS μοντέλο   Τοποθέτηση 16άρας τρόμπας σε ABS μοντέλο Icon_minitimeΣαβ Νοε 03 2012, 14:22

zabounis έγραψε:
ελπίζω να μην την πάτησα και πήρα λάθος

αυτή είναι
Τοποθέτηση 16άρας τρόμπας σε ABS μοντέλο 48340764
`

με προβληματίζει το 14 που γράφει, αλλά ο τύπος στο ebay λέει ότι είναι από DL1000 K4 βγαλμένη με 10640 miles.

Αυτό το 14 το γράφει η παλιά μου τρόμπα του 650!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nikos147
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
nikos147

Registration date : 06/08/2010

Τοποθέτηση 16άρας τρόμπας σε ABS μοντέλο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τοποθέτηση 16άρας τρόμπας σε ABS μοντέλο   Τοποθέτηση 16άρας τρόμπας σε ABS μοντέλο Icon_minitimeΣαβ Νοε 03 2012, 14:43

msp έγραψε:
zabounis έγραψε:
ελπίζω να μην την πάτησα και πήρα λάθος

αυτή είναι
Τοποθέτηση 16άρας τρόμπας σε ABS μοντέλο 48340764
`

με προβληματίζει το 14 που γράφει, αλλά ο τύπος στο ebay λέει ότι είναι από DL1000 K4 βγαλμένη με 10640 miles.

Αυτό το 14 το γράφει η παλιά μου τρόμπα του 650!

Kαι εμενα η τρομπα του 650 έγραφε 14 ενώ η τρομπα απο 1000 που είχα βρεί έγραφε 5/8 σε εκείνο το σημείο δηλαδή 5/8 της ίντσας που είναι περίπου 16mm (5/8*25,4mm=15,87mm)...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
zabounis
Member
Member
zabounis

Ηλικία : 45
Τόπος : Αθήνα, N. Πεντέλη
Registration date : 27/10/2010

Τοποθέτηση 16άρας τρόμπας σε ABS μοντέλο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τοποθέτηση 16άρας τρόμπας σε ABS μοντέλο   Τοποθέτηση 16άρας τρόμπας σε ABS μοντέλο Icon_minitimeΣαβ Νοε 03 2012, 14:52

του έστειλα μνμ να βεβαιωθώ ότι θα μου στείλει τη σωστή.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
@lex_73
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
@lex_73

Ηλικία : 50
Τόπος : Αθήνα
Registration date : 29/01/2009

Τοποθέτηση 16άρας τρόμπας σε ABS μοντέλο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τοποθέτηση 16άρας τρόμπας σε ABS μοντέλο   Τοποθέτηση 16άρας τρόμπας σε ABS μοντέλο Icon_minitimeΣαβ Νοε 03 2012, 15:16

Αν δεν κάνω λάθος κι όπως φαίνεται από τη φωτο είναι ναι μεν από 1000, αλλά πρέπει να είναι η τρόμπα του συμπλέκτη και πρέπει να φοράει 14άρα.
Από τη φωτο πάντως φαίνεται ότι η είσοδος για το σωληνάκι είναι από δεξιά.
Αν και στην περιγραφή λέει πουθενά "clutch" τότε τραβάς ένα άκυρο και συνεχίζεις το ψάξιμο.
Διέθεσε και κάνα 2 κατοστάρικα για 4πίστονες, δε θα χάσεις...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Highlander
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
Highlander

Ηλικία : 49
Τόπος : Πάτρα
Registration date : 30/05/2011

Τοποθέτηση 16άρας τρόμπας σε ABS μοντέλο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τοποθέτηση 16άρας τρόμπας σε ABS μοντέλο   Τοποθέτηση 16άρας τρόμπας σε ABS μοντέλο Icon_minitimeΣαβ Νοε 03 2012, 17:43

Σε K9 με μαμά φρένα έχω 16 από Κ5 και είδα αρκετή διαφορά.
Πλέον με το ένα δάχτυλο φρενάρεις ικανοποιητικά.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.gr
zabounis
Member
Member
zabounis

Ηλικία : 45
Τόπος : Αθήνα, N. Πεντέλη
Registration date : 27/10/2010

Τοποθέτηση 16άρας τρόμπας σε ABS μοντέλο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τοποθέτηση 16άρας τρόμπας σε ABS μοντέλο   Τοποθέτηση 16άρας τρόμπας σε ABS μοντέλο Icon_minitimeΣαβ Νοε 03 2012, 18:41

o @lex_73 έχει δίκιο δική μου βλακεία και τον πλήρωσα κι όλας.

η αγγελία έχει τον όρο clutch μέσα. δεν τον γνώριζα καλά που σας ρώτησα ελπίζω να το προλάβω και να ακυρώσω τη συναλλαγή.

τι στο καλό είναι αυτό που πήγα να πάρω???
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
zabounis
Member
Member
zabounis

Ηλικία : 45
Τόπος : Αθήνα, N. Πεντέλη
Registration date : 27/10/2010

Τοποθέτηση 16άρας τρόμπας σε ABS μοντέλο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τοποθέτηση 16άρας τρόμπας σε ABS μοντέλο   Τοποθέτηση 16άρας τρόμπας σε ABS μοντέλο Icon_minitimeΣαβ Νοε 03 2012, 18:47

Highlander έγραψε:
Σε K9 με μαμά φρένα έχω 16 από Κ5 και είδα αρκετή διαφορά.
Πλέον με το ένα δάχτυλο φρενάρεις ικανοποιητικά.


αυτό ελπίζω κι εγώ!!! thanx για την επιβεβαίωση!! Smile
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nikolasr200
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic


Τόπος : Αθήνα
Registration date : 10/10/2010

Τοποθέτηση 16άρας τρόμπας σε ABS μοντέλο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τοποθέτηση 16άρας τρόμπας σε ABS μοντέλο   Τοποθέτηση 16άρας τρόμπας σε ABS μοντέλο Icon_minitimeΚυρ Νοε 11 2012, 14:47

εγώ να ρωτήσω κάτι..μετά την αλλαγή τρόμπας, στην συνεπακόλουθη εξαέρωση, περιμένουμε να φτάσει ο όποιος αέρας κάτω στη δαγκάνα? ή υπάρχει ενδιάμεσο σημείο?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
tazakos
gold member
gold member
tazakos

Ηλικία : 43
Τόπος : Καλλιθέα ,από Καβαλα
Registration date : 22/05/2008

Τοποθέτηση 16άρας τρόμπας σε ABS μοντέλο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τοποθέτηση 16άρας τρόμπας σε ABS μοντέλο   Τοποθέτηση 16άρας τρόμπας σε ABS μοντέλο Icon_minitimeΚυρ Νοε 11 2012, 23:52

ναι φτάνει στην δαγκάνα. Ενδιάμεσα σημεία έχει, αλλά φτάνει στην δαγκάνα κ βγαίνει με εξαέρωση.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
terino
gold member
gold member
terino

Ηλικία : 43
Τόπος : Athens
Registration date : 15/01/2008

Τοποθέτηση 16άρας τρόμπας σε ABS μοντέλο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τοποθέτηση 16άρας τρόμπας σε ABS μοντέλο   Τοποθέτηση 16άρας τρόμπας σε ABS μοντέλο Icon_minitimeΚυρ Νοε 11 2012, 23:59

Εκτός αν έχεις αντρικό, προ-ABS μηχανάκι, οπότε σου βγαίνει το χέρι να τρομπάρεις!!! Laughing Laughing
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.schoolofdance.gr
vs_yoshi
Member
Member
vs_yoshi

Ηλικία : 34
Τόπος : Δράμα
Registration date : 24/07/2012

Τοποθέτηση 16άρας τρόμπας σε ABS μοντέλο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τοποθέτηση 16άρας τρόμπας σε ABS μοντέλο   Τοποθέτηση 16άρας τρόμπας σε ABS μοντέλο Icon_minitimeΔευ Νοε 12 2012, 00:01

Να κάνω και γω μια ερώτηση ρε παιδιά;Τι δαγκάνα φοράει μπρος και πίσω από μαμά το στρώμα;Επειδή το πήρα μεταχειρισμένο παρατήρησα τις προάλες οτι μπροστά έχει tikico και πίσω δεν θυμάμαι αλλά είχε μια άλλη μάρκα όχι γνωστή σε μένα και θέλω
να δω αν τις έβαλε ο προηγούμενος ή είναι πάνω από το εργοστάσιο(που δεν νομίζω).Μοντέλο 650 Κ4
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
terino
gold member
gold member
terino

Ηλικία : 43
Τόπος : Athens
Registration date : 15/01/2008

Τοποθέτηση 16άρας τρόμπας σε ABS μοντέλο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τοποθέτηση 16άρας τρόμπας σε ABS μοντέλο   Τοποθέτηση 16άρας τρόμπας σε ABS μοντέλο Icon_minitimeΔευ Νοε 12 2012, 00:03

Φοράει tokico διπίστονες πλευστές μπροστά και μονοπίστονη Nissin πλευστή πίσω.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.schoolofdance.gr
vs_yoshi
Member
Member
vs_yoshi

Ηλικία : 34
Τόπος : Δράμα
Registration date : 24/07/2012

Τοποθέτηση 16άρας τρόμπας σε ABS μοντέλο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τοποθέτηση 16άρας τρόμπας σε ABS μοντέλο   Τοποθέτηση 16άρας τρόμπας σε ABS μοντέλο Icon_minitimeΔευ Νοε 12 2012, 00:06

terino έγραψε:
Φοράει tokico διπίστονες πλευστές μπροστά και μονοπίστονη Nissin πλευστή πίσω.

Γουάτ ιζ ''πλευστή'' για να μαθαίνουμε;;;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nikolasr200
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic


Τόπος : Αθήνα
Registration date : 10/10/2010

Τοποθέτηση 16άρας τρόμπας σε ABS μοντέλο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τοποθέτηση 16άρας τρόμπας σε ABS μοντέλο   Τοποθέτηση 16άρας τρόμπας σε ABS μοντέλο Icon_minitimeΔευ Νοε 12 2012, 01:01

tazakos έγραψε:
ναι φτάνει στην δαγκάνα. Ενδιάμεσα σημεία έχει, αλλά φτάνει στην δαγκάνα κ βγαίνει με εξαέρωση.

δεν "βολεύει" να εξαερωθεί από κάπου ενδιάμεσα, ή αυτό το πράγμα δεν μπορεί να γίνει στο κύκλωμα της μηχανής?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
zabounis
Member
Member
zabounis

Ηλικία : 45
Τόπος : Αθήνα, N. Πεντέλη
Registration date : 27/10/2010

Τοποθέτηση 16άρας τρόμπας σε ABS μοντέλο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τοποθέτηση 16άρας τρόμπας σε ABS μοντέλο   Τοποθέτηση 16άρας τρόμπας σε ABS μοντέλο Icon_minitimeΔευ Νοε 12 2012, 12:40

Λοιπόν το θέμα της εξαέρωσης με έχει προβληματίσει λίγο και έκατσα και διάβασα και είδα στο internet ό,τι σχεδόν βίντεο και άρθρο υπάρχει. (πιο πολύ από χόμπι)

Δεν έχω βρει το χρόνο ακόμα να τοποθετήσω την τρόμπα για να σας πω εντυπώσεις αλλά θέλω να επισημάνω μερικά πράματα που διάβασα και είδα και συζήτησα με έναν μηχανικό.

Το πρόβλημα με την αλλαγή τρόμπας είναι ότι όταν λυθεί η 12άρα βίδα από την τρόμπα και βγεί το καλώδιο μέχρι να το βιδώσουμε στη νέα τρόμπα θα χυθεί υγρό και θα πάρει λίγο αέρα το κύκλωμα μέσα.
Αν αρχίσουμε να τρομπάρουμε από πάνω με την καινούρια τρόμπα, ο αέρας θα κατέβει προς τα κάτω και πρέπει να γίνει σχολαστική εξαέρωση για να φύγει όλος.



Υπάρχει η διαδικασία Reverse Bleeding
σχετικό βίντεο εδώ: https://www.youtube.com/watch?v=lBk00597EyE

Χρειαζόμαστε μια μεγάλη σύριγγα και σωληνάκι ορού (από φαρμακείο κόστος 1.5ευρώ)

Ανοίγουμε καπάκι τρόμπας βγάζουμε τα παλιά υγρά.
Γεμίζουμε τη σύριγγα με καινούριο υγρό φρένων και συνδέουμε με το σωληνάκι στην βαλβίδα εξαέρωσης.
Προσέχουμε να μην έχει αέρα η σύριγγα και το σωληνάκι (έχουμε χτυπήσει τη σύριγγα όπως κάνουν οι νοσοκόμες) και ανοίγοντας τη βαλβίδα πρεσάρουμε υγρό. Αρχίζει να ανεβαίνει σιγά σιγά γεμίζοντας το δοχείο της τρόμπας. Με δεύτερη μικρή σύριγγα αδειάζουμε το δοχείο και συνεχίζουμε και πρεσάρουμε με την σύριγγα καινούριο υγρό από κάτω διαδοχικά και από τις 2 δαγκάνες.
Αφού επαναλάβουμε τη διαδικασία αρκετές φορές έχουμε καινούριο υγρό το οποίο έχει σπρώξει ότι αέρα έχει εγκλωβιστεί προς τα πάνω και τον έχει πετάξει από το δοχείο της τρόμπας.
Ο μόνος εγκλωβισμένος αέρας είναι πλέον στις δαγκάνες και τα πιστόνια.
Αυτόν τον αφαιρούμε κάνοντας 1-2 φορές την κλασσική εξαέρωση πλέον από πάνω με πρεσάρισμα μανέτας - άνοιξε/κλείσε βαλβίδα.


Δεν έχω κάνει ακόμα κάτι.
Με ένα μηχανικό μου που μίλησα μου είπε να μην το κάνω έτσι γιατί υπάρχει περίπτωση να φύγουν κάτι λαστιχάκια μου είπε που υπάρχουν στις βαλβίδες ή στην τρόμπα, δεν κατάλαβα καλά.

Μου είπε ότι είναι πολύ απλό και επέμενε να το κάνω έτσι:
Να γεμίσω την καινούρια τρόμπα με υγρό. Να κρατάω με το δάχτυλο την τρύπα όπου βιδώνει η 12άρα βίδα και να πρεσάρω μέχρι να αρχίσει να πετάει υγρό η τρόμπα. Αφού το κάνω να βιδώσω την τρόμπα κανονικά με στο καλώδιο με την 12άρα.
Ύστερα πρεσάρω μανέτα και ξεσφίγγω πάλι την 12άρα γιανά κάνω εξαέρωση στην τρόμπα (να φύγει ότι έχει εγκλωβιστεί εκεί.)
Μετά ανοίγω τις βαλβίδες στις δαγκάνες και αφήνω να τρέχει σιγά σιγά μόνο του συμπληρώνοντας από πάνω.
Έτσι δε θα μείνει τίποτα μέσα από αέρα.







Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
stam
gold member
gold member
stam

Ηλικία : 39
Τόπος : πάνω στη σέλα...
Registration date : 19/11/2009

Τοποθέτηση 16άρας τρόμπας σε ABS μοντέλο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τοποθέτηση 16άρας τρόμπας σε ABS μοντέλο   Τοποθέτηση 16άρας τρόμπας σε ABS μοντέλο Icon_minitimeΔευ Νοε 12 2012, 12:50

zabounis έγραψε:

Μου είπε ότι είναι πολύ απλό και επέμενε να το κάνω έτσι:
Να γεμίσω την καινούρια τρόμπα με υγρό. Να κρατάω με το δάχτυλο την τρύπα όπου βιδώνει η 12άρα βίδα και να πρεσάρω μέχρι να αρχίσει να πετάει υγρό η τρόμπα. Αφού το κάνω να βιδώσω την τρόμπα κανονικά με στο καλώδιο με την 12άρα.
Ύστερα πρεσάρω μανέτα και ξεσφίγγω πάλι την 12άρα γιανά κάνω εξαέρωση στην τρόμπα (να φύγει ότι έχει εγκλωβιστεί εκεί.)
Μετά ανοίγω τις βαλβίδες στις δαγκάνες και αφήνω να τρέχει σιγά σιγά μόνο του συμπληρώνοντας από πάνω.
Έτσι δε θα μείνει τίποτα μέσα από αέρα.


θετικόν. να συμπληρώσω ότι πρέπει να προσέξεις πάνω στο δοχειάκι όπως πρεσάρεις μανέτα να μην κατέβει η στάθμη του υγρού παρακάτω από το έμβολο της τρόμπας....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Kostas-DL 650 ADVENTURE

Kostas-DL 650 ADVENTURE

Τόπος : Αθηνανιστάν
Registration date : 31/05/2010

Τοποθέτηση 16άρας τρόμπας σε ABS μοντέλο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τοποθέτηση 16άρας τρόμπας σε ABS μοντέλο   Τοποθέτηση 16άρας τρόμπας σε ABS μοντέλο Icon_minitimeΚυρ Νοε 25 2012, 22:47

zabounis έγραψε:
ελπίζω να μην την πάτησα και πήρα λάθος

αυτή είναι
Τοποθέτηση 16άρας τρόμπας σε ABS μοντέλο 48340764
`

με προβληματίζει το 14 που γράφει, αλλά ο τύπος στο ebay λέει ότι είναι από DL1000 K4 βγαλμένη με 10640 miles.

Αυτή είναι 14άρα των μοντέλων με ABS, η αδύναμη.

Στο λέω με σιγουριά διότι έκανα τη μετατροπή με τις 4πίστονες μόλις χτες και έβαλα επάνω 16άρα που πήρα μεταχείρω από μαγαζί με μεταχειρισμένα στην Πέτρου Ράλλη.
Η 16άρα γράφει 5/8. Δεν έχω φωτό να σου βάλω, αλλά έτσι είναι (δυστυχώς). Αν έχεις τη δυνατότητα πες του να στην αλλάξει.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
zabounis
Member
Member
zabounis

Ηλικία : 45
Τόπος : Αθήνα, N. Πεντέλη
Registration date : 27/10/2010

Τοποθέτηση 16άρας τρόμπας σε ABS μοντέλο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τοποθέτηση 16άρας τρόμπας σε ABS μοντέλο   Τοποθέτηση 16άρας τρόμπας σε ABS μοντέλο Icon_minitimeΔευ Νοε 26 2012, 03:19

Kostas-DL 650 ADVENTURE έγραψε:
Αυτή είναι 14άρα των μοντέλων με ABS, η αδύναμη.

Στο λέω με σιγουριά διότι έκανα τη μετατροπή με τις 4πίστονες μόλις χτες και έβαλα επάνω 16άρα που πήρα μεταχείρω από μαγαζί με μεταχειρισμένα στην Πέτρου Ράλλη.
Η 16άρα γράφει 5/8. Δεν έχω φωτό να σου βάλω, αλλά έτσι είναι (δυστυχώς). Αν έχεις τη δυνατότητα πες του να στην αλλάξει.

Ναι είναι 14 άρα και μάλιστα συμπλέκτη. Την ακύρωσα και πήρα τη σωστή.

Λοιπόν να ενημερώσω και εγώ με τη σειρά μου ότι σήμερα τοποθέτησα την 5/8 τρόμπα από DL1000 στο Κ7 ABS μου με μαμά δαγκάνες tokico.

Παρατηρήσεις:

1. τα φρένα βελτιώθηκαν πολύ. Η μανέτα είναι σκληρή και πιάνει με τη μία. Έχεις πιο δυνατό grip όταν πατάς και πιο ελεγχόμενη αίσθηση στο πάτημα. Φρενάρεις άνετα και δυνατά με το ένα δάχτυλο.

2. Όσον αφορά την εξαέρωση 2 πραματάκια σε όσους το κάνουν.

α. όταν τοποθετήσετε τη νέα τρόμπα γεμίστε τη με νέο υγρό και πριν βιδώσετε το σωληνάκι πάνω στην τρόμπα πρεσάρετε μερικές
φορές κρατώντας με το δάχτυλο την τρύπα μέχρι να αρχίσει να πετάει υγρό.
β. Βιδώνετε με γρήγορες κινήσεις το σωληνάκι και ύστερα ίσα που ακουμπάτε την μανέτα (τακ-τακ απαλά) την πιέζετε ελάχιστα
το πολύ 10mm και παρατηρείται μέσα στο δοχείο ότι πετάγονται μικρές μικρές μπουρμπουλίθρες. Έτσι βγάζουμε όλο τον αέρα
που έχει εγκλωβιστεί στην τρόμπα.
γ. Αφού σταματήσουν να βγαίνουν με τα πολύ απαλά χτυπήματα της μανέτας, συνεχίζουμε κάνοντας την κλασσική εξαέρωση
αλλάζοντας όλο το υγρό στο κύκλωμα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nikolasr200
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic


Τόπος : Αθήνα
Registration date : 10/10/2010

Τοποθέτηση 16άρας τρόμπας σε ABS μοντέλο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τοποθέτηση 16άρας τρόμπας σε ABS μοντέλο   Τοποθέτηση 16άρας τρόμπας σε ABS μοντέλο Icon_minitimeΔευ Νοε 26 2012, 05:16

αν δεν έγραφες το (γ) θα ήμουν ένας ευτυχισμένος άνθρωπος που θα έψαχνε κιόλας για τρόμπα..αλλά το γραψες..και με στεναχώρησες..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
zabounis
Member
Member
zabounis

Ηλικία : 45
Τόπος : Αθήνα, N. Πεντέλη
Registration date : 27/10/2010

Τοποθέτηση 16άρας τρόμπας σε ABS μοντέλο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τοποθέτηση 16άρας τρόμπας σε ABS μοντέλο   Τοποθέτηση 16άρας τρόμπας σε ABS μοντέλο Icon_minitimeΔευ Νοε 26 2012, 12:17

nikolasr200 έγραψε:
αν δεν έγραφες το (γ) θα ήμουν ένας ευτυχισμένος άνθρωπος που θα έψαχνε κιόλας για τρόμπα..αλλά το γραψες..και με στεναχώρησες..


??? explain please....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
socrates
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic
socrates

Τόπος : Αθήνα, Χαλκίδα
Registration date : 25/06/2010

Τοποθέτηση 16άρας τρόμπας σε ABS μοντέλο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τοποθέτηση 16άρας τρόμπας σε ABS μοντέλο   Τοποθέτηση 16άρας τρόμπας σε ABS μοντέλο Icon_minitimeΔευ Νοε 26 2012, 12:34

zabounis έγραψε:
nikolasr200 έγραψε:
αν δεν έγραφες το (γ) θα ήμουν ένας ευτυχισμένος άνθρωπος που θα έψαχνε κιόλας για τρόμπα..αλλά το γραψες..και με στεναχώρησες..


??? explain please....

Μάλλον ο Νικόλας θέλει να αποφύγει την διαδικασία της κλασσικής εξαέρωσης Rolling Eyes Very Happy
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 

Τοποθέτηση 16άρας τρόμπας σε ABS μοντέλο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 

 Παρόμοια θέματα

+
Σελίδα 1 από 3Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ-ΑΝΑΒΑΤΗΣ :: Φρένα-Μετάδοση-
Μετάβαση σε: