Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΕικονοθήκηLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση

Μοιραστείτε | 
 

 Led στα φλας, μήπως είναι κακή ιδέα..?

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
nikolasr200
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic


Τόπος : Αθήνα
Registration date : 10/10/2010

Led στα φλας, μήπως είναι κακή ιδέα..? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Led στα φλας, μήπως είναι κακή ιδέα..?   Led στα φλας, μήπως είναι κακή ιδέα..? Icon_minitimeΣαβ Οκτ 27 2012, 19:56

σε συνέχεια του θέματος, που άνοιξα για τον meta..μου "γεννήθηκε" η εξής απορία..
"μήπως τα led στα φλας, είναι κακή ιδέα?"
ψάχνοντας λίγο λοιπόν σήμερα τη μηχανή..γιατί δεν ανάβουν τα φλας από τη μία μεριά με τον meta,
διαπίστωσα, ότι ουσιαστικά (τουλάχιστον την ώρα που έκανα τον έλεγχο) δεν ήταν το πρόβλημα και με τα δύο φλας της αριστερής μεριάς, αλλά μόνο με το πίσω..!! ntoing..!!!!
οπότε η επομενη κίνηση εύλογα, ήταν να δω αν με alarm, ή με το διακόπτη μόνο δούλευε κανονικά..
τζίφος..!!!
οπότε πολύ πιθανό, να μην ήταν μόνο εκείνη τη στιγμή, αλλά και στην πορεία να μη δούλευε..

το θέμα όμως ποιο είναι..? με τις κλασσικές λάμπες, και το κλασσικό φλάσερ, αν μια λάμπα δεν δουλέψει, θα το καταλάβουμε άμεσα, από την αλλαγή συχνότητας που αναβοσβήνει το φλας..
με τα led Και επομένως με το αλλαγμένο φλάσερ, αν δεν κάνουμε οπτικό έλεγχο κάθε φορά, δεν πρόκειται να "ειδοποιηθούμε" ότι κάποιο φλας δεν λειτουργεί γιατί προφανώς ο τρόπος λειτουργίας του φλάσερ που είναι συμβατός με τα Led, είναι διαφορετικός..

αν ισχύει όλο αυτό, και δεν έπεσα θύμα, συμπτώσεων και επομένως λανθασμένων συμπερασμάτων, αξίζει το ότι οι κλασσικές λάμπες τραβάνε λίγο παραπάνω ρεύμα, να συγκριθεί, με το ενδεχόμενο κάποιο led φλας να μη δουλεύει, και να μην το πάρουμε χαμπάρι? οπότε μιλάμε για θέμα ασφάλειας..?!?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Highlander
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
Highlander

Ηλικία : 49
Τόπος : Πάτρα
Registration date : 30/05/2011

Led στα φλας, μήπως είναι κακή ιδέα..? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Led στα φλας, μήπως είναι κακή ιδέα..?   Led στα φλας, μήπως είναι κακή ιδέα..? Icon_minitimeΚυρ Οκτ 28 2012, 01:24

Από όσο θυμάμαι το led flasher δεν μας δίνει τη δυνατότητα να ξέρουμε αν έχουμε καμμένη λάμπα.
Είναι ένα θέμα, αλλά όταν πήγες να δώσεις για δίπλωμα, αν θυμάσαι πριν ξεκινήσεις, έλεγξες όλους τους λαμπτήρες του δικύκλου Laughing

Προσωπικά ελέγχω αρκετά συχνά και σχεδόν πάντα το βράδυ που είναι και πιο εύκολο όλες τις λάμπες, STOP, FLASH κλπ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.gr
nikolasr200
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic


Τόπος : Αθήνα
Registration date : 10/10/2010

Led στα φλας, μήπως είναι κακή ιδέα..? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Led στα φλας, μήπως είναι κακή ιδέα..?   Led στα φλας, μήπως είναι κακή ιδέα..? Icon_minitimeΚυρ Οκτ 28 2012, 03:51

Highlander έγραψε:
Από όσο θυμάμαι το led flasher δεν μας δίνει τη δυνατότητα να ξέρουμε αν έχουμε καμμένη λάμπα.
Είναι ένα θέμα, αλλά όταν πήγες να δώσεις για δίπλωμα, αν θυμάσαι πριν ξεκινήσεις, έλεγξες όλους τους λαμπτήρες του δικύκλου Laughing

Προσωπικά ελέγχω αρκετά συχνά και σχεδόν πάντα το βράδυ που είναι και πιο εύκολο όλες τις λάμπες, STOP, FLASH κλπ.

ήμουν σίγουρος πως κάποιος θα έφερνε αυτό το επιχείρημα..και έχεις 1000% δίκιο και καλά έκανες και το ανέφερες..
πρακτικά όμως, αυτοί οι έλεγχοι δεν είναι κάτι που το κάνω συστηματικά, πόσο μάλλον κάθε φορά πριν πάρω τη μηχανή..οπότε ακόμα και 1 φορά τη βδομάδα να το έλεγχα, αν ήμουν αρκετά άτυχος, θα μπορούσα να κυκλοφορώ σχεδόν μία βδομάδα χωρίς να ανάβουν τα φλας.. πόσο μάλλον τώρα που "κινητοποιήθηκα" από άσχετο γεγονός..!!! What a Face
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Highlander
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
Highlander

Ηλικία : 49
Τόπος : Πάτρα
Registration date : 30/05/2011

Led στα φλας, μήπως είναι κακή ιδέα..? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Led στα φλας, μήπως είναι κακή ιδέα..?   Led στα φλας, μήπως είναι κακή ιδέα..? Icon_minitimeΚυρ Οκτ 28 2012, 14:05

Νικόλα την ιστορία για το δίπλωμα την είπα μεταξύ σοβαρού και αστείου.
Από τη μία, πραγματικά πρέπει να σκεφτόμαστε έτσι.

Πλέον επειδή το μυαλό μου δεν λειτουργεί όπως παλιά, έχω σημειώσεις στο κινητό μου, μία φορά την εβδομάδα, για πίεση ελαστικών, λάδια και έχω στο μυαλό μου κάθε μέρα (και συνήθως βράδυ) για έλεγχο λαμπτήρων.

Δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα. (τουλάχιστον με το παρόν flasher)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.gr
nikolasr200
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic


Τόπος : Αθήνα
Registration date : 10/10/2010

Led στα φλας, μήπως είναι κακή ιδέα..? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Led στα φλας, μήπως είναι κακή ιδέα..?   Led στα φλας, μήπως είναι κακή ιδέα..? Icon_minitimeΚυρ Οκτ 28 2012, 15:36

γι'αυτό σου είπα ότι είχες δίκιο που το αναφέρεις, γιατί είναι πράγματα που πρέπει να τα κάνουμε, αλλά οι περισσότεροι?! τα παραλείπουμε.. Smile
πάντως με έχει βάλει σε σκέψεις, να ξαναγυρίσω στο non-led setup..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
hristos13gr
gold member
gold member
hristos13gr

Ηλικία : 42
Τόπος : Αθήνα - Νέα Σμύρνη
Registration date : 26/02/2009

Led στα φλας, μήπως είναι κακή ιδέα..? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Led στα φλας, μήπως είναι κακή ιδέα..?   Led στα φλας, μήπως είναι κακή ιδέα..? Icon_minitimeΔευ Οκτ 29 2012, 09:07

Νικόλα θα σου απαντήσω με ένα μικρό σεντόνι...

Ας ξεκινήσουμε με το ότι τα LED δεν καίγονται σχεδόν ποτέ. άρα το ότι δεν δουλεύει κάποιο φλας δεν είναι θέμα LED αλλά θέμα κάποιας "βλάβης/ζημιάς". Θεωρώ ότι το να σου παρουσιαστεί κάποια βλάβη, στα ηλεκτρονικά στο κομμάτι των φλας, έχει ακριβώς την ίδια πιθανότητα να συμβεί για οποιοδήποτε φλας & αν φοράς... ή μάλλον τώρα που το ξανασκέφτομαι πιο πιθανό είναι να σου δημιουργηθεί κάποια βλάβη στα ηλεκτρικά σου αν φοράς λάμπες αλογόνου λόγω μεγάλης διαφοράς στην κατανάλωση (1-2watt με 21watt η διαφορά είναι 19-20watt & αν το πάμε επί 4 τότε πάει σχεδόν 80watt). Άρα αποτέλεσμα πρώτο είναι ότι θα πρέπει να προσέξουμε κατά την εγκατάσταση...

πάμε στο 2ο κομμάτι, το φλασέρ. όντως το συγκεκριμένο φλασέρ δεν σε "ειδοποιεί" για το αν κάτι πάει στραβά...
Το θέμα είναι ότι δεν ξέρω αν υπάρχει η δυνατότητα αυτή για τα φλασέρ των LED. Τον τελευταίο καιρό βγαίνουν όλο & πιο πολλά αυτοκίνητα & μηχανές που έχουν φλας led. Τι γίνεται με αυτά? έχουν την δυνατότητα της "ειδοποίησης"??? & να το πάω ένα βήμα πιο πέρα... Μήπως η δυνατότητα της ¨ειδοποίησης" στα παλιά φλασέρ ήταν κάποιο bug αλλά η κατασκευαστές το κράτησαν & το βάπτισαν "δυνατότητα ειδοποίησης"? Αυτό δεν το ξέρω & απλώς αναρωτιέμαι. Ας μας διαφωτίσει όποιος ξέρει!!!

Άρα το συμπέρασμα το δικό μου & η προσωπική μου άποψη είναι ότι προτιμώ να κερδίσω σε watt & άρα να μην επιβαρύνω τα ηλεκτρονικά, & ας χρειάζεται να ελέγχω κάπου κάπου τα φλας για την σωστή λειτουργία τους... Cool Very Happy
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nikolasr200
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic


Τόπος : Αθήνα
Registration date : 10/10/2010

Led στα φλας, μήπως είναι κακή ιδέα..? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Led στα φλας, μήπως είναι κακή ιδέα..?   Led στα φλας, μήπως είναι κακή ιδέα..? Icon_minitimeΔευ Οκτ 29 2012, 14:08

debate time.. Smile

ξεκινάω με το ότι τα Led δεν καίγονται σχεδόν ποτέ.. έχεις και δίκιο υπό προϋποθέσεις.. Smile πράγματι τα led υπό ιδανικές συνθήκες, έχουν πάρα πολύ μεγάλη διάρκεια ζωής, και φυσικά υπό εξαιρετική ποιότητα κατασκευής, πρακτικά όμως, σίγουρα έχουμε όλοι βρεθεί με καμένα led, στις λάμπες, που βάλαμε εκ των υστέρων (φλας, ψείρες κλπ) σε αντίθεση π.χ. με τα led των οργάνων, ή ακόμα και του κωλοφάναρου, όπου προφανώς τα κυκλώματα ήταν σωστά σχεδιασμένα για να μην την "ακούν" τα led από τις διακυμάνσεις τις τάσης λόγω δυναμό..
πιο συγκεκριμένα τώρα στο δικό μου θέμα, δεν έχω κάνει κάποια παρέμβαση στο συγκεκριμένο σημείο, οπότε, και οτιδήποτε άλλο να "φταίει" σίγουρα δεν το πείραξα εγώ.. Embarassed συμπτωματικά πάντως ήταν το φλας που δοκιμάσαμε προχθές σε σένα..και το τονίζω το συμπτωματικά, γιατί το "πρόβλημα" το είχα παρατηρήσει από πριν.. Smile
σχετικά με τα νεότερα μοντέλα αυτοκινήτων και μηχανών που αναφέρεις..χωρίς να είμαι σίγουρος, ενδεχομένως αν πράγματι εκεί υπάρχει η "ανίχνευση" βλάβης, να οφείλεται σε canbus.. Smile
όσο για τα κλασσικά φλάσερ, χωρίς να είμαι ειδικός, δε νομίζω ότι είναι θέμα bug, απλά εκμεταλλεύτηκαν συγκεκριμένες ιδιότητες (διαφορετικές από των led) και είχαμε αυτήν την "ειδοποίηση"

σίγουρα αν κάλυπτε πάντως και αυτό το κομμάτι το φλάσερ, δεν θα υπήρχε λόγος να μην έχουμε led.. Smile
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
jk_prince
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
jk_prince

Ηλικία : 49
Τόπος : Πάτρα
Registration date : 06/09/2011

Led στα φλας, μήπως είναι κακή ιδέα..? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Led στα φλας, μήπως είναι κακή ιδέα..?   Led στα φλας, μήπως είναι κακή ιδέα..? Icon_minitimeΔευ Οκτ 29 2012, 14:49

hristos13gr έγραψε:
Νικόλα θα σου απαντήσω με ένα μικρό σεντόνι...

Ας ξεκινήσουμε με το ότι τα LED δεν καίγονται σχεδόν ποτέ. άρα το ότι δεν δουλεύει κάποιο φλας δεν είναι θέμα LED αλλά θέμα κάποιας "βλάβης/ζημιάς". Θεωρώ ότι το να σου παρουσιαστεί κάποια βλάβη, στα ηλεκτρονικά στο κομμάτι των φλας, έχει ακριβώς την ίδια πιθανότητα να συμβεί για οποιοδήποτε φλας & αν φοράς... ή μάλλον τώρα που το ξανασκέφτομαι πιο πιθανό είναι να σου δημιουργηθεί κάποια βλάβη στα ηλεκτρικά σου αν φοράς λάμπες αλογόνου λόγω μεγάλης διαφοράς στην κατανάλωση (1-2watt με 21watt η διαφορά είναι 19-20watt & αν το πάμε επί 4 τότε πάει σχεδόν 80watt). Άρα αποτέλεσμα πρώτο είναι ότι θα πρέπει να προσέξουμε κατά την εγκατάσταση...

πάμε στο 2ο κομμάτι, το φλασέρ. όντως το συγκεκριμένο φλασέρ δεν σε "ειδοποιεί" για το αν κάτι πάει στραβά...
Το θέμα είναι ότι δεν ξέρω αν υπάρχει η δυνατότητα αυτή για τα φλασέρ των LED. Τον τελευταίο καιρό βγαίνουν όλο & πιο πολλά αυτοκίνητα & μηχανές που έχουν φλας led. Τι γίνεται με αυτά? έχουν την δυνατότητα της "ειδοποίησης"??? & να το πάω ένα βήμα πιο πέρα... Μήπως η δυνατότητα της ¨ειδοποίησης" στα παλιά φλασέρ ήταν κάποιο bug αλλά η κατασκευαστές το κράτησαν & το βάπτισαν "δυνατότητα ειδοποίησης"? Αυτό δεν το ξέρω & απλώς αναρωτιέμαι. Ας μας διαφωτίσει όποιος ξέρει!!!

Άρα το συμπέρασμα το δικό μου & η προσωπική μου άποψη είναι ότι προτιμώ να κερδίσω σε watt & άρα να μην επιβαρύνω τα ηλεκτρονικά, & ας χρειάζεται να ελέγχω κάπου κάπου τα φλας για την σωστή λειτουργία τους... Cool Very Happy

Χρηστο μια διορθωση αν μου επιτρεπεις. Τα "μαμα" φλας ειναι 5W αρα 5x4=20W.
2x5/21W ειναι το κολοφαναρο που και να σου καει το ρελε/φλασερ δεν σου δινει καμμια ενδειξη αρα ξαναγυριζουμε στο θεμα ελεγχου σε ολα τα φωτα της μηχανης
Και γω με led ειμαι και αλλαγμενο φλασερ μεχρι και το 1 ζευγαρι προβολακια που εχω ειναι led 2x10W ελεω καταναλωσης
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://patra2.meteoclub.gr
nikolasr200
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic


Τόπος : Αθήνα
Registration date : 10/10/2010

Led στα φλας, μήπως είναι κακή ιδέα..? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Led στα φλας, μήπως είναι κακή ιδέα..?   Led στα φλας, μήπως είναι κακή ιδέα..? Icon_minitimeΔευ Οκτ 29 2012, 15:56

jk_prince έγραψε:

Χρηστο μια διορθωση αν μου επιτρεπεις. Τα "μαμα" φλας ειναι 5W αρα 5x4=20W.
2x5/21W ειναι το κολοφαναρο που και να σου καει το ρελε/φλασερ δεν σου δινει καμμια ενδειξη αρα ξαναγυριζουμε στο θεμα ελεγχου σε ολα τα φωτα της μηχανης
Και γω με led ειμαι και αλλαγμενο φλασερ μεχρι και το 1 ζευγαρι προβολακια που εχω ειναι led 2x10W ελεω καταναλωσης

σωστές και οι δύο επισημάνσεις σου.. Smile εννοείται πως πρέπει να γίνεται ο έλεγχος τόσο των φώτων, όσο και άλλων παραμέτρων που υποδεικνύει ο κατασκευαστής απλά τουλάχιστον στη περίπτωση του φλάσερ έχεις και μια επιπλέον "ειδοποίηση" από τη μηχανή..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
terino
gold member
gold member
terino

Ηλικία : 43
Τόπος : Athens
Registration date : 15/01/2008

Led στα φλας, μήπως είναι κακή ιδέα..? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Led στα φλας, μήπως είναι κακή ιδέα..?   Led στα φλας, μήπως είναι κακή ιδέα..? Icon_minitimeΔευ Οκτ 29 2012, 15:59

nikolasr200 έγραψε:

σωστές και οι δύο επισημάνσεις σου.. Smile εννοείται πως πρέπει να γίνεται ο έλεγχος τόσο των φώτων, όσο και άλλων παραμέτρων που υποδεικνύει ο κατασκευαστής απλά τουλάχιστον στη περίπτωση του φλάσερ έχεις και μια επιπλέον "ειδοποίηση" από τη μηχανή..

Εγώ λέω να σταματήσεις να είσαι τεμπέλης και να κοιτάς τα φώτα σου που και που! Τα βατ που γλυτώνεις αξίζουν τον κόπο. Εκτός αν σε λένε τερίνο, οπότε βάζεις διπλά φλας και ξεμπερδεύεις!! success
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.schoolofdance.gr
nikolasr200
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic


Τόπος : Αθήνα
Registration date : 10/10/2010

Led στα φλας, μήπως είναι κακή ιδέα..? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Led στα φλας, μήπως είναι κακή ιδέα..?   Led στα φλας, μήπως είναι κακή ιδέα..? Icon_minitimeΔευ Οκτ 29 2012, 16:15

terino έγραψε:
nikolasr200 έγραψε:

σωστές και οι δύο επισημάνσεις σου.. Smile εννοείται πως πρέπει να γίνεται ο έλεγχος τόσο των φώτων, όσο και άλλων παραμέτρων που υποδεικνύει ο κατασκευαστής απλά τουλάχιστον στη περίπτωση του φλάσερ έχεις και μια επιπλέον "ειδοποίηση" από τη μηχανή..

Εγώ λέω να σταματήσεις να είσαι τεμπέλης και να κοιτάς τα φώτα σου που και που! Τα βατ που γλυτώνεις αξίζουν τον κόπο. Εκτός αν σε λένε τερίνο, οπότε βάζεις διπλά φλας και ξεμπερδεύεις!! success

ε ναι λοιπόν..αυτό θα κάνω..διπλά φλας.. Razz

πάντως η αίσθησή μου είναι ότι το θέμα των watt το'χουμε παρερμηνεύσει.. αλλά δεν προς το παρόν, δεν μπορώ να το τεκμηριώσω, γι'αυτό αναφέρομαι ως "αίσθηση" που έχω..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Hypersonic
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
Hypersonic

Ηλικία : 47
Τόπος : Πετρουπολη, Καλλιθεα
Registration date : 12/04/2010

Led στα φλας, μήπως είναι κακή ιδέα..? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Led στα φλας, μήπως είναι κακή ιδέα..?   Led στα φλας, μήπως είναι κακή ιδέα..? Icon_minitimeΔευ Οκτ 29 2012, 18:09

nikolasr200 έγραψε:
.... γιατί προφανώς ο τρόπος λειτουργίας του φλάσερ που είναι συμβατός με τα Led, είναι διαφορετικός..

αν ισχύει όλο αυτό, και δεν έπεσα θύμα, συμπτώσεων και επομένως λανθασμένων συμπερασμάτων, αξίζει το ότι οι κλασσικές λάμπες τραβάνε λίγο παραπάνω ρεύμα, να συγκριθεί, με το ενδεχόμενο κάποιο led φλας να μη δουλεύει, και να μην το πάρουμε χαμπάρι? οπότε μιλάμε για θέμα ασφάλειας..?!?


Τα φλασερ για Led εχουν μια στανταρ συχνοτητα φλασαρισματος, ενω τα "απλα" παιρνουν αναφορα τα φορτια των λαμπων, οποτε αν καει μια λαμπα αναβοσβηνει πιο γρηγορα.... και το καταλαβαινεις.

Αλλα, πρακτικα και να το καταλαβεις, ναι μεν στην πρωτη ευκαιρια θα αλλαξεις λαμπα, αλλα μεχρι τοτε θα πηγαινεις με μια λαμπα σβηστη.
Αρα το θεμα ασφαλειας θα υπαρχει ετσι κι αλλιως (με την προυποθεση οτι οι "αλλοι" δινουν σημασια στα φλας σου...)

Παράθεση :
προφανώς τα κυκλώματα ήταν σωστά σχεδιασμένα για να μην την "ακούν" τα led από τις διακυμάνσεις τις τάσης λόγω δυναμό.
Αν το δυναμο σου - ο ανορθωτης βασικα- λειτουργει σωστα οι διακυμανσεις ειναι ελαχιστες και εντος οριων των LED....


Αυτο με την παρερμηνια των watt, για πες κι αλλα.... τι εννοεις?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nikolasr200
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic


Τόπος : Αθήνα
Registration date : 10/10/2010

Led στα φλας, μήπως είναι κακή ιδέα..? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Led στα φλας, μήπως είναι κακή ιδέα..?   Led στα φλας, μήπως είναι κακή ιδέα..? Icon_minitimeΔευ Οκτ 29 2012, 19:51

Hypersonic έγραψε:
Αυτο με την παρερμηνια των watt, για πες κι αλλα.... τι εννοεις?

εννοώ ότι έτσι όπως αντιλαμβάνομαι εγώ τα πράγματα, εφόσον το φορτίο των περιφερειακών παραμένει μέσα στα πλαίσια του τι μπορεί να σηκώσει/να παρέχει το δυναμό, και πολλές φορές και αρκετά χαμηλότερα από το μέγιστο δυνατό, ποια είναι αυτή η διαφορά που κάνει την χρήση των led πιο "σοφή"?

δηλαδή αν το δυναμό παράγει 100, και εμείς του ζητάμε με τις συμβατικές 70, ποιο είναι το όφελος να του ζητήσουμε 40, εφόσον και το "αρχικό" 70 είναι εντός των προδιαγραφών?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Highlander
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
Highlander

Ηλικία : 49
Τόπος : Πάτρα
Registration date : 30/05/2011

Led στα φλας, μήπως είναι κακή ιδέα..? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Led στα φλας, μήπως είναι κακή ιδέα..?   Led στα φλας, μήπως είναι κακή ιδέα..? Icon_minitimeΔευ Οκτ 29 2012, 22:03

Χωρίς να σε πάω σε τεχνικές λεπτομέρειες κατά την λειτουργία της μηχανής, σου φέρνω παράδειγμα τη θέση Parking:
Θέλεις να καις flash + Ψείρες + κωλοφάναρο με κλασικές λάμπες (δεν θυμάμαι ακριβώς τα watt) ή τα αντίστοιχα σε led ;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.gr
nikolasr200
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic


Τόπος : Αθήνα
Registration date : 10/10/2010

Led στα φλας, μήπως είναι κακή ιδέα..? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Led στα φλας, μήπως είναι κακή ιδέα..?   Led στα φλας, μήπως είναι κακή ιδέα..? Icon_minitimeΔευ Οκτ 29 2012, 22:47

Highlander έγραψε:
Χωρίς να σε πάω σε τεχνικές λεπτομέρειες κατά την λειτουργία της μηχανής, σου φέρνω παράδειγμα τη θέση Parking:
Θέλεις να καις flash + Ψείρες + κωλοφάναρο με κλασικές λάμπες (δεν θυμάμαι ακριβώς τα watt) ή τα αντίστοιχα σε led ;

αν εννοείς, τη θέση Parking όπου ο κινητήρας είναι σβηστός, εννοείται πως θέλω όσο μικρότερη κατανάλωση γίνεται γιατί εκεί "τραβάω" από τη μπαταρία..
η δική μου ερώτηση εστιάζεται, στη λειτουργία του κινητήρα, οπότε και υπάρχει παραγωγή της απαιτούμενης ενέργειας..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
hristos13gr
gold member
gold member
hristos13gr

Ηλικία : 42
Τόπος : Αθήνα - Νέα Σμύρνη
Registration date : 26/02/2009

Led στα φλας, μήπως είναι κακή ιδέα..? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Led στα φλας, μήπως είναι κακή ιδέα..?   Led στα φλας, μήπως είναι κακή ιδέα..? Icon_minitimeΤρι Οκτ 30 2012, 09:54

jk_prince έγραψε:

Χρηστο μια διορθωση αν μου επιτρεπεις. Τα "μαμα" φλας ειναι 5W αρα 5x4=20W.
2x5/21W ειναι το κολοφαναρο που και να σου καει το ρελε/φλασερ δεν σου δινει καμμια ενδειξη αρα ξαναγυριζουμε στο θεμα ελεγχου σε ολα τα φωτα της μηχανης
Και γω με led ειμαι και αλλαγμενο φλασερ μεχρι και το 1 ζευγαρι προβολακια που εχω ειναι led 2x10W ελεω καταναλωσης


Πρίγκιπά μου με συγχωρείς αλλά κάνεις λάθος. οι λάμπες των φλας είναι 21watt η καθεμιά. Αυτό μπορείς να το δεις αν λύσεις μια λάμπα & την πάρεις στο χέρι ή αν δεις το manual.
Led στα φλας, μήπως είναι κακή ιδέα..? Manualj



άρα όταν έχουμε τα αλάρμ αναμμένα έχουμε μια κατανάλωση 4*21=84watt.


Αυτό το νούμερο Νικόλα είναι αρκετά μεγάλο για τα ηλεκτρικά της μηχανής μας, ακόμη & αν είναι στα όρια που έχει θέσει η suzuki.
Για να το καταλάβεις αυτό κάνε το εξής πείραμα.
Σε μια μηχανή με μαμά φλας, άναψε το μοτέρ για να τραβάς ρεύμα από το "δυναμό" (& όχι από την μπαταρία) & μετά άναψε τα αλάρμ. Στην συνέχεια παρατήρησε το κωλοφάναρο ή τις λάμπες στα μπροστά φώτα της μηχανής. Θα δεις ότι όποτε ανάβουν οι λάμπες των φλας, πέφτει η φωτεινότητα στο κωλοφάναρο/μπροστά φώτα. Αυτό σημαίνει ότι τα ηλεκτρικά ζορίζονται για να σου αποδώσουν στο μέγιστο & για τον λόγο αυτό προσπαθούμε να ξαλαφρώσουμε λιγάκι βάζοντας led. Wink Wink



nikolasr200 έγραψε:
..ποια είναι αυτή η διαφορά που κάνει την χρήση των led πιο "σοφή"?

δηλαδή αν το δυναμό παράγει 100, και εμείς του ζητάμε με τις συμβατικές 70, ποιο είναι το όφελος να του ζητήσουμε 40, εφόσον και το "αρχικό" 70 είναι εντός των προδιαγραφών?


Αυτή η απορία σου Νικόλα, με σακάτεψε & γι'αυτό θα σου απαντήσω με μια ερώτηση.
Τι είναι πιο σοφό? Να δουλεύει κάτι στο 80%/90%/100% (στα κόκκινα που λέμε) το οποίο το επιβαρύνει τα μάλα & κάποια στιγμή να τα παίξει, ή να δουλεύει στο 40%/50% το οποίο σημαίνει ότι θα δουλεύει χαλαρά & άρα ο χρόνος ζωής του θα φτάσει στο μέγιστο δυνατό???


υγ. ΑΜΑΝ ρε Νικόλα με τις απορίες σου. Είναι χιλιοαπαντημένες αλλά εσύ βαριέσαι να τις ψάξεις μου φαίνεται... Razz Razz Laughing Laughing
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
jk_prince
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
jk_prince

Ηλικία : 49
Τόπος : Πάτρα
Registration date : 06/09/2011

Led στα φλας, μήπως είναι κακή ιδέα..? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Led στα φλας, μήπως είναι κακή ιδέα..?   Led στα φλας, μήπως είναι κακή ιδέα..? Icon_minitimeΤρι Οκτ 30 2012, 10:23

Mea culpa Χρηστακο. Κολλησα με τα θεσεως που ειναι 5αρια. Αρα ακομα χειροτερα τα πραγματα για τα ηλεκτρικα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://patra2.meteoclub.gr
hristos13gr
gold member
gold member
hristos13gr

Ηλικία : 42
Τόπος : Αθήνα - Νέα Σμύρνη
Registration date : 26/02/2009

Led στα φλας, μήπως είναι κακή ιδέα..? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Led στα φλας, μήπως είναι κακή ιδέα..?   Led στα φλας, μήπως είναι κακή ιδέα..? Icon_minitimeΤρι Οκτ 30 2012, 10:30

jk_prince έγραψε:
Αρα ακομα χειροτερα τα πραγματα για τα ηλεκτρικα

έτσι έτσι. Κάνε το πείραμα που είπα πιο πάνω για να δεις πόσο επιβαρύνουν αυτά τα 84watt... Shocked Shocked
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
hristos13gr
gold member
gold member
hristos13gr

Ηλικία : 42
Τόπος : Αθήνα - Νέα Σμύρνη
Registration date : 26/02/2009

Led στα φλας, μήπως είναι κακή ιδέα..? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Led στα φλας, μήπως είναι κακή ιδέα..?   Led στα φλας, μήπως είναι κακή ιδέα..? Icon_minitimeΤρι Οκτ 30 2012, 10:37

Να απαντήσω & στο "τα led από το ebay την ακούνε λόγω χαμηλής ποιότητας".
ΛΑΘΟΣ!!! Δεν την ακούνε τα LED αλλά οι κολλήσεις που κάνουν οι μαλάκες οι κινέζοι για να ρίξουν το κόστος. οι κολλήσεις στα περισσότερα (που βγάζουν πρόβλημα) είναι ψυχρές ή με πολύ λίγο καλάι. Με αποτέλεσμα οι κραδασμοί να κάνουν τις κολλήσεις να σπάνε.
Αυτό μπορεί να το δει κάποιος (που πιάνουν τα χέρια του κολλητήρι) αν επιχειρήσει να ξανακολλήσει μια χαλασμένη λάμπα LED... Wink Wink
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Kostas_Ath
Member
Member
Kostas_Ath

Ηλικία : 44
Τόπος : ΓΛΥΦΑΔΑ - ΜΑΝΤΟΥΔΙ
Registration date : 26/09/2012

Led στα φλας, μήπως είναι κακή ιδέα..? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Led στα φλας, μήπως είναι κακή ιδέα..?   Led στα φλας, μήπως είναι κακή ιδέα..? Icon_minitimeΤρι Οκτ 30 2012, 11:04

Για την ιστορια συμφωνω απολυτα με τον Χρηστο. Γι αυτο κι εγω προσπαθω τα ηλεκτρικα στην μηχανη να καταναλωνουν το λιγοτερο δυνατο, ενω το ιδιο κανω και στο σπιτι μου. Εχω κανει τους κινεζους πλουσιους απο τις smd λαπμπες που εχω αγορασει. Τα μονα led που μου εχουν καει στην μηχανη και χρειαστηκε να τα αλλαξω, ηταν αυτα της πορειας, ενω στο σπιτι που εχουν περισοτερες ωρες λειτουργιας δεν εχω ποτε αστοχια στα 4 χρονια λειτουργιας.

Ρε παιδια με την ευκαιρεια θελω μια βοηθεια για την λαμπα της πινακιδας. Πως ανοιγει αυτο το παπαρι για να αλλαξω και εκει την λαμπα μου??? Ελυσα τα δυο παξιμαδια μεσα απο το φτερο και δεν μπορεσα να κανω κατι...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nikosdll
Member
Member
nikosdll

Ηλικία : 47
Τόπος : Αθήνα
Registration date : 07/01/2010

Led στα φλας, μήπως είναι κακή ιδέα..? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Led στα φλας, μήπως είναι κακή ιδέα..?   Led στα φλας, μήπως είναι κακή ιδέα..? Icon_minitimeΤρι Οκτ 30 2012, 11:14

Eγώ από τότε που τα βαλα δεν τρεμοπαιζει το κωλοφαναρο όταν έχω τα αλαρμ ανοιχτα και έχω καλύυερη πρώτη κίνηση το πρωί που είναι παγωμενη. Αυτά έχω διαπιστώσει. Τώρα για την πινακίδα πίσω από τα 2 παξιμαδια βγαίνει αλλά δεν το έχω κανει και γω το χω ξεχασει.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kgalano
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
kgalano

Ηλικία : 38
Τόπος : Άγιος Δημήτριος
Registration date : 04/08/2010

Led στα φλας, μήπως είναι κακή ιδέα..? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Led στα φλας, μήπως είναι κακή ιδέα..?   Led στα φλας, μήπως είναι κακή ιδέα..? Icon_minitimeΤρι Οκτ 30 2012, 11:21

kostas_ath έγραψε:
Για την ιστορια συμφωνω απολυτα με τον Χρηστο. Γι αυτο κι εγω προσπαθω τα ηλεκτρικα στην μηχανη να καταναλωνουν το λιγοτερο δυνατο, ενω το ιδιο κανω και στο σπιτι μου. Εχω κανει τους κινεζους πλουσιους απο τις smd λαπμπες που εχω αγορασει. Τα μονα led που μου εχουν καει στην μηχανη και χρειαστηκε να τα αλλαξω, ηταν αυτα της πορειας, ενω στο σπιτι που εχουν περισοτερες ωρες λειτουργιας δεν εχω ποτε αστοχια στα 4 χρονια λειτουργιας.

Ρε παιδια με την ευκαιρεια θελω μια βοηθεια για την λαμπα της πινακιδας. Πως ανοιγει αυτο το παπαρι για να αλλαξω και εκει την λαμπα μου??? Ελυσα τα δυο παξιμαδια μεσα απο το φτερο και δεν μπορεσα να κανω κατι...

Λύνεις τα 2 παξιμάδια, το τραβάς προς τα έξω το πλαστικό όλο, θα δεις πως το καλώδιο καταλήγει σε ένα λευκό πλαστικό σαν τάπα/στεγανοποίηση. Αυτό το ταβάς (με τη βοήθεια ενός ίσιου κατσαβιδιού για να ξεμαγκώσει καλύτερα) και έχεις στα χέρια σου το ντουί της λάμπας με τη λάμπα. Η λάμπα είναι ίδια με τις ψείρες που έχουμε μπροστά. Λύσεις για led λάμπες υπάρχουν πολλές. Μια βόλτα από το ebay και θα βρεις ότι θέλεις.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.tax-advices.gr
Kostas_Ath
Member
Member
Kostas_Ath

Ηλικία : 44
Τόπος : ΓΛΥΦΑΔΑ - ΜΑΝΤΟΥΔΙ
Registration date : 26/09/2012

Led στα φλας, μήπως είναι κακή ιδέα..? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Led στα φλας, μήπως είναι κακή ιδέα..?   Led στα φλας, μήπως είναι κακή ιδέα..? Icon_minitimeΤρι Οκτ 30 2012, 11:26

kgalano έγραψε:
kostas_ath έγραψε:
Για την ιστορια συμφωνω απολυτα με τον Χρηστο. Γι αυτο κι εγω προσπαθω τα ηλεκτρικα στην μηχανη να καταναλωνουν το λιγοτερο δυνατο, ενω το ιδιο κανω και στο σπιτι μου. Εχω κανει τους κινεζους πλουσιους απο τις smd λαπμπες που εχω αγορασει. Τα μονα led που μου εχουν καει στην μηχανη και χρειαστηκε να τα αλλαξω, ηταν αυτα της πορειας, ενω στο σπιτι που εχουν περισοτερες ωρες λειτουργιας δεν εχω ποτε αστοχια στα 4 χρονια λειτουργιας.

Ρε παιδια με την ευκαιρεια θελω μια βοηθεια για την λαμπα της πινακιδας. Πως ανοιγει αυτο το παπαρι για να αλλαξω και εκει την λαμπα μου??? Ελυσα τα δυο παξιμαδια μεσα απο το φτερο και δεν μπορεσα να κανω κατι...

Λύνεις τα 2 παξιμάδια, το τραβάς προς τα έξω το πλαστικό όλο, θα δεις πως το καλώδιο καταλήγει σε ένα λευκό πλαστικό σαν τάπα/στεγανοποίηση. Αυτό το ταβάς (με τη βοήθεια ενός ίσιου κατσαβιδιού για να ξεμαγκώσει καλύτερα) και έχεις στα χέρια σου το ντουί της λάμπας με τη λάμπα. Η λάμπα είναι ίδια με τις ψείρες που έχουμε μπροστά. Λύσεις για led λάμπες υπάρχουν πολλές. Μια βόλτα από το ebay και θα βρεις ότι θέλεις.


ολες απο το ebay τις εχω παρει

οσον αφορα για την λαμπα της πινακιδας

merci merci merci
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
jk_prince
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
jk_prince

Ηλικία : 49
Τόπος : Πάτρα
Registration date : 06/09/2011

Led στα φλας, μήπως είναι κακή ιδέα..? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Led στα φλας, μήπως είναι κακή ιδέα..?   Led στα φλας, μήπως είναι κακή ιδέα..? Icon_minitimeΤρι Οκτ 30 2012, 12:22

hristos13gr έγραψε:
jk_prince έγραψε:
Αρα ακομα χειροτερα τα πραγματα για τα ηλεκτρικα

έτσι έτσι. Κάνε το πείραμα που είπα πιο πάνω για να δεις πόσο επιβαρύνουν αυτά τα 84watt... Shocked Shocked
Τα πάντα πλην φανάρι μπροστά και 2 extra προβολια HELLA είναι led ήδη καρντια μου Razz
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://patra2.meteoclub.gr
2FAST4U(GEORGES)
Member
Member
2FAST4U(GEORGES)

Ηλικία : 43
Τόπος : ΠΡΕΒΕΖΑ
Registration date : 16/08/2011

Led στα φλας, μήπως είναι κακή ιδέα..? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Led στα φλας, μήπως είναι κακή ιδέα..?   Led στα φλας, μήπως είναι κακή ιδέα..? Icon_minitimeΤρι Οκτ 30 2012, 12:51

η προσωπική μου άποψη στα led φλας είναι οτι πόσο μπορεί να επιβαρύνει τη μπαταρία κάτι που ανάβει στιγμιαία και επί το πλείστον μόνο τα 2 από αυτά. Ο μόνος λόγος που θα τα αλλάψω είναι οτι δεν καίγονται γρήγορα, είναι μικρότερα και δεν σπάνε σε χαζοπτώσεις και τελευταία το θέμα της εμφάνισης.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 

Led στα φλας, μήπως είναι κακή ιδέα..?

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 

 Παρόμοια θέματα

+
Σελίδα 1 από 2Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ-ΑΝΑΒΑΤΗΣ :: Ηλεκτρικά-
Μετάβαση σε: