Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΕικονοθήκηLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση

Μοιραστείτε | 
 

 ΝΑΖΙΣΜΟΣ-ΚΟΜΜΟΥΝΙΣΜΟΣ,ΜΗΠΩΣ ΤΑ ΚΟΙΝΑ ΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ?

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Επισκέπτ
Επισκέπτης



ΝΑΖΙΣΜΟΣ-ΚΟΜΜΟΥΝΙΣΜΟΣ,ΜΗΠΩΣ ΤΑ ΚΟΙΝΑ ΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ? - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΝΑΖΙΣΜΟΣ-ΚΟΜΜΟΥΝΙΣΜΟΣ,ΜΗΠΩΣ ΤΑ ΚΟΙΝΑ ΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ?   ΝΑΖΙΣΜΟΣ-ΚΟΜΜΟΥΝΙΣΜΟΣ,ΜΗΠΩΣ ΤΑ ΚΟΙΝΑ ΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ? - Σελίδα 2 Icon_minitimeΣαβ Ιουλ 28 2012, 01:03

Φίλε mpetatzis, ο Γιάννης έχει δηλώσει πως θεωρεί το ντοκιμαντέρ προπαγανδιστικό 101%.

Εσύ θέτεις ερωτήματα, θεωρώντας τις πληροφορίες που έλαβες απ' το ντοκιμαντέρ ως θεμελιώδεις και βάσιμες...

Δεν νομίζω να κινείται στα ίδια πλαίσια ο διάλογος που προσπαθείς ν' ανοίξεις με το Γιάννη. Είναι αυτό που έγραφα παραπάνω, ότι η αντίληψη της ιστορίας είναι τελικά θέμα καθαρά υποκειμενικό για τον καθένα και περιλαμβάνει πολλές πτυχές της ζωής του.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mpetatzis
gold member
gold member
mpetatzis

Ηλικία : 52
Registration date : 17/01/2008

ΝΑΖΙΣΜΟΣ-ΚΟΜΜΟΥΝΙΣΜΟΣ,ΜΗΠΩΣ ΤΑ ΚΟΙΝΑ ΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ? - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΝΑΖΙΣΜΟΣ-ΚΟΜΜΟΥΝΙΣΜΟΣ,ΜΗΠΩΣ ΤΑ ΚΟΙΝΑ ΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ?   ΝΑΖΙΣΜΟΣ-ΚΟΜΜΟΥΝΙΣΜΟΣ,ΜΗΠΩΣ ΤΑ ΚΟΙΝΑ ΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ? - Σελίδα 2 Icon_minitimeΣαβ Ιουλ 28 2012, 01:21

ισα ισα δημητρη.εγω θετω ερωτηματα με βαση αυτες τις πληροφοριες και αλλες απο τα τοσα ντοκυμαντερ που εχω δει για τον Β παγκοσμιο πολεμο,
ενω ο φιλος μας δεν μας εξηγει τι απ'ολα αυτα ειναι λαθος ωστε να κρινετε κατι προπαγανδιστικο..αν δεν κανω λαθος προπαγανδα σημαινει η παραποιηση των στοιχειων ωστε κατι που δεν ισχυει και δεν υπαρχει να αποκτηση ισχυ και υποσταση..αρα πανω σε ποια στοιχεια και αποδειξεις δηλωνει πως ειναι προπαγανδα εναντιων του καλου κομμουνισμου??

να στο θεσω αλλιως με ενα παραδειγμα...

εγω σου λεω πως εισαι (και λογω ημερων) εγχρωμος και γιαυτο υποστηριζεις τους εγχρωμους,χωρις κανενα αλλο επιχειρημα
και εσυ μου απαντας με το επιχειρημα πως δεν εισαι επειδη το βραδυ φαινεσαι και επισης δεν εισαι τοσο προικισμενος οπως αυτοι ( lol! lol! lol! )

αυτο που λεω εγω δεν ειναι προπαγανδα αφου δεν εχω κανενα στοιχειο περαν του ενδιαφεροντος σου γιαυτους?
ενω εσυ με στοιχεια χειροπιαστα μου αποδεικνυεις πως λεω μαλακιες....


και το ονομα μου ειναι στελιος.. για να βρισεις ελευθερα...χεχεχεχεχεχεχεχε

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nickname
Member
Member
nickname

Ηλικία : 35
Τόπος : Ηράκλειο
Registration date : 04/08/2009

ΝΑΖΙΣΜΟΣ-ΚΟΜΜΟΥΝΙΣΜΟΣ,ΜΗΠΩΣ ΤΑ ΚΟΙΝΑ ΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ? - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΝΑΖΙΣΜΟΣ-ΚΟΜΜΟΥΝΙΣΜΟΣ,ΜΗΠΩΣ ΤΑ ΚΟΙΝΑ ΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ?   ΝΑΖΙΣΜΟΣ-ΚΟΜΜΟΥΝΙΣΜΟΣ,ΜΗΠΩΣ ΤΑ ΚΟΙΝΑ ΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ? - Σελίδα 2 Icon_minitimeΣαβ Ιουλ 28 2012, 01:31

dimnik83 έγραψε:
Φίλε mpetatzis, ο Γιάννης έχει δηλώσει πως θεωρεί το ντοκιμαντέρ προπαγανδιστικό 101%.

Εσύ θέτεις ερωτήματα, θεωρώντας τις πληροφορίες που έλαβες απ' το ντοκιμαντέρ ως θεμελιώδεις και βάσιμες...

Δεν νομίζω να κινείται στα ίδια πλαίσια ο διάλογος που προσπαθείς ν' ανοίξεις με το Γιάννη. Είναι αυτό που έγραφα παραπάνω, ότι η αντίληψη της ιστορίας είναι τελικά θέμα καθαρά υποκειμενικό για τον καθένα και περιλαμβάνει πολλές πτυχές της ζωής του.

Πολύ σωστός φίλε. Πέντε απλοί πολίτες,( κάνετε βέβαια διάλογο που κακό δεν είναι να ακούγονται διάφορες απόψεις ) αλλά μην περιμένετε να καταλήξετε σε συμφωνία ή σε κάποια λύση. Εδώ οι επιστήμονες που έχουν μελετήσει όλη τους τη ζωή, σηκώνουν τα χέρια ψηλά, γιατί αναγνωρίζουν την "αντικειμενικότητα" της ιστοριας.

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
jk_prince
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
jk_prince

Ηλικία : 49
Τόπος : Πάτρα
Registration date : 06/09/2011

ΝΑΖΙΣΜΟΣ-ΚΟΜΜΟΥΝΙΣΜΟΣ,ΜΗΠΩΣ ΤΑ ΚΟΙΝΑ ΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ? - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΝΑΖΙΣΜΟΣ-ΚΟΜΜΟΥΝΙΣΜΟΣ,ΜΗΠΩΣ ΤΑ ΚΟΙΝΑ ΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ?   ΝΑΖΙΣΜΟΣ-ΚΟΜΜΟΥΝΙΣΜΟΣ,ΜΗΠΩΣ ΤΑ ΚΟΙΝΑ ΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ? - Σελίδα 2 Icon_minitimeΣαβ Ιουλ 28 2012, 01:34

nickname έγραψε:
dimnik83 έγραψε:
Φίλε mpetatzis, ο Γιάννης έχει δηλώσει πως θεωρεί το ντοκιμαντέρ προπαγανδιστικό 101%.

Εσύ θέτεις ερωτήματα, θεωρώντας τις πληροφορίες που έλαβες απ' το ντοκιμαντέρ ως θεμελιώδεις και βάσιμες...

Δεν νομίζω να κινείται στα ίδια πλαίσια ο διάλογος που προσπαθείς ν' ανοίξεις με το Γιάννη. Είναι αυτό που έγραφα παραπάνω, ότι η αντίληψη της ιστορίας είναι τελικά θέμα καθαρά υποκειμενικό για τον καθένα και περιλαμβάνει πολλές πτυχές της ζωής του.

Πολύ σωστός φίλε. Πέντε απλοί πολίτες,( κάνετε βέβαια διάλογο που κακό δεν είναι να ακούγονται διάφορες απόψεις ) αλλά μην περιμένετε να καταλήξετε σε συμφωνία ή σε κάποια λύση. Εδώ οι επιστήμονες που έχουν μελετήσει όλη τους τη ζωή, σηκώνουν τα χέρια ψηλά, γιατί αναγνωρίζουν την "αντικειμενικότητα" της ιστοριας.


OK OK OK
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://patra2.meteoclub.gr
Επισκέπτ
Επισκέπτης



ΝΑΖΙΣΜΟΣ-ΚΟΜΜΟΥΝΙΣΜΟΣ,ΜΗΠΩΣ ΤΑ ΚΟΙΝΑ ΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ? - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΝΑΖΙΣΜΟΣ-ΚΟΜΜΟΥΝΙΣΜΟΣ,ΜΗΠΩΣ ΤΑ ΚΟΙΝΑ ΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ?   ΝΑΖΙΣΜΟΣ-ΚΟΜΜΟΥΝΙΣΜΟΣ,ΜΗΠΩΣ ΤΑ ΚΟΙΝΑ ΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ? - Σελίδα 2 Icon_minitimeΣαβ Ιουλ 28 2012, 01:43

Χαχαχαχα, γιατί να βρίσω Στέλιο; (για τα προσόντα μου, θα τα πούμε από κοντά στο Πλέριο κάποια στιγμή Wink I love you ) Όσο για τον ορισμό της προπαγάνδας, εντός πολιτικών ορίων είσαι σωστός...

Εγώ δεν έκρινα το ντοκιμαντέρ ως προπαγανδιστικό και οι απόψεις μου επί του θέματος περιορίζονται αυστηρά στις υποκειμενικότατες τοποθετήσεις ιστορικών πάνω σε συγκεκριμένα γεγονότα, οπότε όπως λέει και ο φίλος nickname η "αντικειμενικότητα" της ιστορίας απλά δεν υφίσταται σαν έννοια και καλό θα ήταν να ψάχναμε την ετυμολογία της λέξεως "ιστορία".


ΙΣΤΟΡΙΑ (ετυμολογία λέξεως)
1. η επιστήμη που μελετά τα γεγονότα του παρελθόντος (Μελετά, όχι καταγράφει αντικειμενικά δηλαδή βγάζει συμπεράσματα)

2. το μάθημα της Ιστορίας που διδάσκεται στα σχολεία (Στα Ελληνικά, στα Τουρκικά, στα Γερμανικά...)

3. κλάδος μιας επιστήμης που μελετά την εξέλιξη της (Μελετά την εξέλιξη, δηλαδή αντλεί πληροφορίες που απορρέουν απ' αυτή)

4. μία καταγραφή γεγονότων του παρελθόντος από έναν ιστοριογράφο (και εδώ έχουμε τη σημαντικότερη και πιο ευαίσθητη πτυχή της ετυμολογικής έννοιας της λέξης "ΙΣΤΟΡΙΑ"... Το κλειδί είναι το "από έναν ιστοριογράφο" και ο νοών νοείτω)

5, 6, 7, 8.... κ.λ.π.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mpetatzis
gold member
gold member
mpetatzis

Ηλικία : 52
Registration date : 17/01/2008

ΝΑΖΙΣΜΟΣ-ΚΟΜΜΟΥΝΙΣΜΟΣ,ΜΗΠΩΣ ΤΑ ΚΟΙΝΑ ΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ? - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΝΑΖΙΣΜΟΣ-ΚΟΜΜΟΥΝΙΣΜΟΣ,ΜΗΠΩΣ ΤΑ ΚΟΙΝΑ ΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ?   ΝΑΖΙΣΜΟΣ-ΚΟΜΜΟΥΝΙΣΜΟΣ,ΜΗΠΩΣ ΤΑ ΚΟΙΝΑ ΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ? - Σελίδα 2 Icon_minitimeΣαβ Ιουλ 28 2012, 01:45

nickname έγραψε:
dimnik83 έγραψε:
Φίλε mpetatzis, ο Γιάννης έχει δηλώσει πως θεωρεί το ντοκιμαντέρ προπαγανδιστικό 101%.

Εσύ θέτεις ερωτήματα, θεωρώντας τις πληροφορίες που έλαβες απ' το ντοκιμαντέρ ως θεμελιώδεις και βάσιμες...

Δεν νομίζω να κινείται στα ίδια πλαίσια ο διάλογος που προσπαθείς ν' ανοίξεις με το Γιάννη. Είναι αυτό που έγραφα παραπάνω, ότι η αντίληψη της ιστορίας είναι τελικά θέμα καθαρά υποκειμενικό για τον καθένα και περιλαμβάνει πολλές πτυχές της ζωής του.

Πολύ σωστός φίλε. Πέντε απλοί πολίτες,( κάνετε βέβαια διάλογο που κακό δεν είναι να ακούγονται διάφορες απόψεις ) αλλά μην περιμένετε να καταλήξετε σε συμφωνία ή σε κάποια λύση. Εδώ οι επιστήμονες που έχουν μελετήσει όλη τους τη ζωή, σηκώνουν τα χέρια ψηλά, γιατί αναγνωρίζουν την "αντικειμενικότητα" της ιστοριας.


παντως εγω μεχρι την μερα που ειδα το ντοκυμαντερ ειχα την ιδια εντυπωση που εχουν και οι περισσοτεροι ανθρωποι απο ιστορια..
οι κακοι ναζι που τα εβαλαν με ολο τον κοσμο και με την αρωστημενη φαντασια για αποκρουστικες δολοφονιες..και οι ηρωες ρωσοι κομμουνιστες που θυσιασαν εκατομμυρια στρατιωτες και πολιτες για να μην επιτρεψουν στον ναζισμο να κυριαρχησει.......
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nickname
Member
Member
nickname

Ηλικία : 35
Τόπος : Ηράκλειο
Registration date : 04/08/2009

ΝΑΖΙΣΜΟΣ-ΚΟΜΜΟΥΝΙΣΜΟΣ,ΜΗΠΩΣ ΤΑ ΚΟΙΝΑ ΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ? - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΝΑΖΙΣΜΟΣ-ΚΟΜΜΟΥΝΙΣΜΟΣ,ΜΗΠΩΣ ΤΑ ΚΟΙΝΑ ΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ?   ΝΑΖΙΣΜΟΣ-ΚΟΜΜΟΥΝΙΣΜΟΣ,ΜΗΠΩΣ ΤΑ ΚΟΙΝΑ ΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ? - Σελίδα 2 Icon_minitimeΣαβ Ιουλ 28 2012, 01:55

mpetatzis έγραψε:
nickname έγραψε:
dimnik83 έγραψε:
Φίλε mpetatzis, ο Γιάννης έχει δηλώσει πως θεωρεί το ντοκιμαντέρ προπαγανδιστικό 101%.

Εσύ θέτεις ερωτήματα, θεωρώντας τις πληροφορίες που έλαβες απ' το ντοκιμαντέρ ως θεμελιώδεις και βάσιμες...

Δεν νομίζω να κινείται στα ίδια πλαίσια ο διάλογος που προσπαθείς ν' ανοίξεις με το Γιάννη. Είναι αυτό που έγραφα παραπάνω, ότι η αντίληψη της ιστορίας είναι τελικά θέμα καθαρά υποκειμενικό για τον καθένα και περιλαμβάνει πολλές πτυχές της ζωής του.

Πολύ σωστός φίλε. Πέντε απλοί πολίτες,( κάνετε βέβαια διάλογο που κακό δεν είναι να ακούγονται διάφορες απόψεις ) αλλά μην περιμένετε να καταλήξετε σε συμφωνία ή σε κάποια λύση. Εδώ οι επιστήμονες που έχουν μελετήσει όλη τους τη ζωή, σηκώνουν τα χέρια ψηλά, γιατί αναγνωρίζουν την "αντικειμενικότητα" της ιστοριας.


παντως εγω μεχρι την μερα που ειδα το ντοκυμαντερ ειχα την ιδια εντυπωση που εχουν και οι περισσοτεροι ανθρωποι απο ιστορια..
οι κακοι ναζι που τα εβαλαν με ολο τον κοσμο και με την αρωστημενη φαντασια για αποκρουστικες δολοφονιες..και οι ηρωες ρωσοι κομμουνιστες που θυσιασαν εκατομμυρια στρατιωτες και πολιτες για να μην επιτρεψουν στον ναζισμο να κυριαρχησει.......

Εγώ προσωπικά το θεωρώ σωστό ότι όλοι ακούγονται και φτάνουν στα αυτιά μας διαφορετικά πράγματα κάθε μέρα. Αλλά ίσως να είναι και επικίνδυνος αυτός ο βομβαρδισμός που δεχόμαστε κάθε μέρα με πληροφορίες. Δεν είμαστε όλοι ούτε ιστορικοί ούτε ακαδημαικοί να μπορούμε να αξιολογούμε το κάθε τι που ακούμε καθε μέρα. Εγώ να σου πω την αλήθεια έχω φρικάρει με όλα αυτα που διαβάζω και βλέπω κάθε μέρα με αποτέλεσμα να μην μπορώ να τη διαχειριστώ όλη αυτήν την πληροφόρηση. Βασικά δεν μπορώ να έχω πρόσβαση σε σχεδόν καμία από τις πηγές των "καυτών θεμάτων" με αποτέλεσμα να είμαι ανίκανος να κρίνω επί της ουσίας κάτι. Αυτό είναι το πρόβλημά μου πλέον και έπαψα να κουβεντιάζω.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτ
Επισκέπτης



ΝΑΖΙΣΜΟΣ-ΚΟΜΜΟΥΝΙΣΜΟΣ,ΜΗΠΩΣ ΤΑ ΚΟΙΝΑ ΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ? - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΝΑΖΙΣΜΟΣ-ΚΟΜΜΟΥΝΙΣΜΟΣ,ΜΗΠΩΣ ΤΑ ΚΟΙΝΑ ΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ?   ΝΑΖΙΣΜΟΣ-ΚΟΜΜΟΥΝΙΣΜΟΣ,ΜΗΠΩΣ ΤΑ ΚΟΙΝΑ ΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ? - Σελίδα 2 Icon_minitimeΣαβ Ιουλ 28 2012, 02:29

Η αλήθεια είναι πως φοβάμαι να σκεφτώ πως θα ήταν σήμερα η Ευρώπη αν ο Χίτλερ είχε επιτύχει τα σχέδια του. Με βρίσκει, εκ διαμέτρου αντίθετο, η φιλοσοφία του Εθνικοσοσιαλιστικού φυλετικορατσιστικού "Εργατικού κόμματος" (όσα έχω διαβάσει γι' αυτό, γιατί για να πω την αλήθεια δεν έχω διαβάσει και το καταστατικό του).

Εν αντιθέσει, η λογική μου τείνει να συμβιβάζεται με πιο ελευθεριακές ιδέες και προσπαθώ να έχω το μυαλό μου ανοιχτό σε κάτι νέο.

Γενικά η άποψη μου είναι πως τα κοινωνικά συστήματα που χρησιμοποιούμε τόσα χρόνια βασίζονται σε παρωχημένες πληροφορίες και σε παλιές ιδεολογίες και αντιλήψεις, οπότε δεν έχουν (στην πράξη) άμεση εφαρμογή στη σημερινή σύγχρονη κοινωνία. Ο Καπιταλισμός, για παράδειγμα, είναι ένα παλιό (οικονομικό) μοντέλο που βασίζεται στην εκμετάλλευση του εργατικού δυναμικού, καθαρά υπέρ του κεφαλαίου! Είναι τυχαίο που η οικονομική επιστήμη τον έχει κηρύξει ως το πιο δίκαιο οικονομικό σύστημα και εφάμιλλο της δημοκρατίας στα πολιτικά συστήματα;;;; Suspect Θα ήμασταν, το λιγότερο, αφελής αν πέρναγε έστω και για λίγο απ' το μυαλό μας ότι είμαστε πραγματικά ελεύθεροι, ότι ζούμε σε ένα δημοκρατικό πολίτευμα και ότι ο ιμπεριαλιστικός καπιταλισμός είναι ένα δίκαιο και δημοκρατικό πολίτευμα.

Γι' αυτό και ελπίζω στον άνθρωπο, ελπίζω στα νέα μυαλά που δεν φέρουν κολλημένες ιδέες της "υποκειμενικότατης" ιστορίας που μας χωρίζει σε δύο στρατόπεδα και μας βάζει να τρωγόμαστε αναμεταξύ μας. Πιστεύω σε ένα νέο σύστημα το οποίο θα έχει ως θεμέλιο την ελευθερία του ατόμου και όχι την ελευθερία του κεφαλαίου και την καταπάτηση όλων των δικαιωμάτων.

Εύχομαι κάποια μέρα να ξεσηκωθεί ο κόσμος και να πετάξει τον δυνάστη πάνω απ' το κεφάλι του. Να συνειδητοποιήσει ότι το ρεύμα, το νερό, το τηλέφωνο και οτιδήποτε παράγεται για να ζει ο άνθρωπος καλύτερα στις οργανωμένες κοινωνίες δεν είναι κάτι που οφείλει να πληρώνει στο κεφάλαιο και στους τραπεζίτες αλλά το έχει δημιουργήσει, το συντηρεί κοπιάζοντας και ανήκει σε όλο τον κόσμο. Οπότε και δεν μπορούν να πάρουν τα δικαιώματα του νερού (όπως τρώγεται ο κώλος τους τελευταία), ούτε να αυξήσουν το κόστος του ρεύματος κατά 30% τώρα που έκοψαν τους μισθούς στη μέση, ούτε να αγοράσουν με τις απάτες τους, ιδιώτες την περιουσία που δημιούργησε ο Ελληνικός λαός.

Οπότε, όχι είμαι κάθετα και διαγώνια και παραλληλόγραμμα αντίθετος στο καπιταλιστικό σύστημα που βασίζει τη θεωρία της ανισότητας του ανθρώπου σε φυλετικά κριτήρια affraid

Είναι απόλυτα παράλογο να κρίνεις τους ανθρώπους σε πλούσιους και φτωχούς όπως και σε πιο ανθρώπους και λιγότερο ανθρώπους! Όση αξία έχω εγώ σαν άνθρωπος έχει και ο μαύρος απ' την Ουγκάντα και ο Πακιστανός και ο Αλβανός και ο οποιοσδήποτε. Δεν μπορώ να τον μειώσω μόνο και μόνο επειδή είναι από άλλη χώρα. Έχουν άλλες αξίες, άλλα έθιμα, άλλη ιδεολογία, μιλάνε διαφορετικά, συμπεριφέρονται διαφορετικά αλλά αυτό είναι απόλυτα λογικό και συνάμα πανέμορφο γιατί η ύπαρξη ποικιλίας είναι κάτι φυσικό και αυτό είναι που μας κάνει ξεχωριστούς σαν όντα.

Γι' αυτό λοιπόν, δεν υπερασπίζομαι κόμματα που προασπίζουν το μίσος ανάμεσα σε ανθρώπους, δεν κατηγορώ τους τελευταίους πεινασμένους που μας φέρανε συγκεκριμένοι άνθρωποι με συγκεκριμένες υπογραφές σε συγκεκριμένες συνθήκες γιατί όπως οι πεινασμένοι μπήκαν στο ξέφραγο αμπέλι που κάποιοι δημιούργησαν σκοπίμως αντιστοίχως, σε λίγο καιρό, μπορεί να ξεχυθούν και οι δικοί μας πεινασμένοι όπου βρουν.

Το γεγονός ότι η Ελλάδα έχει 2 χιλιάδες χρόνια ιστορία και ότι είμαστε υπερ-άνθρωποι και καλύτεροι απ' τους άλλους λαούς δυστυχώς δεν μπορώ να το δω. Ίσα ίσα, βλέπω πολλούς στενόμυαλους, άξεστους, αμόρφωτους και ανιστόρητους ανθρώπους να προσπαθούν να επιβληθούν σε αδύναμους και ταξικά "κατώτερους", κάτι που μόνο απέχθεια μου φέρνει.

Συγνώμη για το σεντόνι αλλά καμιά φορά χρειάζεται να τα πεις, να ξεδώσεις... (ρίχτε τα τώρα, είμαι έτοιμος να ακούσω τα χίλια μύρια....)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
jk_prince
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
jk_prince

Ηλικία : 49
Τόπος : Πάτρα
Registration date : 06/09/2011

ΝΑΖΙΣΜΟΣ-ΚΟΜΜΟΥΝΙΣΜΟΣ,ΜΗΠΩΣ ΤΑ ΚΟΙΝΑ ΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ? - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΝΑΖΙΣΜΟΣ-ΚΟΜΜΟΥΝΙΣΜΟΣ,ΜΗΠΩΣ ΤΑ ΚΟΙΝΑ ΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ?   ΝΑΖΙΣΜΟΣ-ΚΟΜΜΟΥΝΙΣΜΟΣ,ΜΗΠΩΣ ΤΑ ΚΟΙΝΑ ΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ? - Σελίδα 2 Icon_minitimeΣαβ Ιουλ 28 2012, 02:58

dimnik83 έγραψε:
Η αλήθεια είναι πως φοβάμαι να σκεφτώ πως θα ήταν σήμερα η Ευρώπη αν ο Χίτλερ είχε επιτύχει τα σχέδια του. Με βρίσκει, εκ διαμέτρου αντίθετο, η φιλοσοφία του Εθνικοσοσιαλιστικού φυλετικορατσιστικού "Εργατικού κόμματος" (όσα έχω διαβάσει γι' αυτό, γιατί για να πω την αλήθεια δεν έχω διαβάσει και το καταστατικό του).

Εν αντιθέσει, η λογική μου τείνει να συμβιβάζεται με πιο ελευθεριακές ιδέες και προσπαθώ να έχω το μυαλό μου ανοιχτό σε κάτι νέο.

Γενικά η άποψη μου είναι πως τα κοινωνικά συστήματα που χρησιμοποιούμε τόσα χρόνια βασίζονται σε παρωχημένες πληροφορίες και σε παλιές ιδεολογίες και αντιλήψεις, οπότε δεν έχουν (στην πράξη) άμεση εφαρμογή στη σημερινή σύγχρονη κοινωνία. Ο Καπιταλισμός, για παράδειγμα, είναι ένα παλιό (οικονομικό) μοντέλο που βασίζεται στην εκμετάλλευση του εργατικού δυναμικού, καθαρά υπέρ του κεφαλαίου! Είναι τυχαίο που η οικονομική επιστήμη τον έχει κηρύξει ως το πιο δίκαιο οικονομικό σύστημα και εφάμιλλο της δημοκρατίας στα πολιτικά συστήματα;;;; Suspect Θα ήμασταν, το λιγότερο, αφελής αν πέρναγε έστω και για λίγο απ' το μυαλό μας ότι είμαστε πραγματικά ελεύθεροι, ότι ζούμε σε ένα δημοκρατικό πολίτευμα και ότι ο ιμπεριαλιστικός καπιταλισμός είναι ένα δίκαιο και δημοκρατικό πολίτευμα.

Γι' αυτό και ελπίζω στον άνθρωπο, ελπίζω στα νέα μυαλά που δεν φέρουν κολλημένες ιδέες της "υποκειμενικότατης" ιστορίας που μας χωρίζει σε δύο στρατόπεδα και μας βάζει να τρωγόμαστε αναμεταξύ μας. Πιστεύω σε ένα νέο σύστημα το οποίο θα έχει ως θεμέλιο την ελευθερία του ατόμου και όχι την ελευθερία του κεφαλαίου και την καταπάτηση όλων των δικαιωμάτων.

Εύχομαι κάποια μέρα να ξεσηκωθεί ο κόσμος και να πετάξει τον δυνάστη πάνω απ' το κεφάλι του. Να συνειδητοποιήσει ότι το ρεύμα, το νερό, το τηλέφωνο και οτιδήποτε παράγεται για να ζει ο άνθρωπος καλύτερα στις οργανωμένες κοινωνίες δεν είναι κάτι που οφείλει να πληρώνει στο κεφάλαιο και στους τραπεζίτες αλλά το έχει δημιουργήσει, το συντηρεί κοπιάζοντας και ανήκει σε όλο τον κόσμο. Οπότε και δεν μπορούν να πάρουν τα δικαιώματα του νερού (όπως τρώγεται ο κώλος τους τελευταία), ούτε να αυξήσουν το κόστος του ρεύματος κατά 30% τώρα που έκοψαν τους μισθούς στη μέση, ούτε να αγοράσουν με τις απάτες τους, ιδιώτες την περιουσία που δημιούργησε ο Ελληνικός λαός.

Οπότε, όχι είμαι κάθετα και διαγώνια και παραλληλόγραμμα αντίθετος στο καπιταλιστικό σύστημα που βασίζει τη θεωρία της ανισότητας του ανθρώπου σε φυλετικά κριτήρια affraid

Είναι απόλυτα παράλογο να κρίνεις τους ανθρώπους σε πλούσιους και φτωχούς όπως και σε πιο ανθρώπους και λιγότερο ανθρώπους! Όση αξία έχω εγώ σαν άνθρωπος έχει και ο μαύρος απ' την Ουγκάντα και ο Πακιστανός και ο Αλβανός και ο οποιοσδήποτε. Δεν μπορώ να τον μειώσω μόνο και μόνο επειδή είναι από άλλη χώρα. Έχουν άλλες αξίες, άλλα έθιμα, άλλη ιδεολογία, μιλάνε διαφορετικά, συμπεριφέρονται διαφορετικά αλλά αυτό είναι απόλυτα λογικό και συνάμα πανέμορφο γιατί η ύπαρξη ποικιλίας είναι κάτι φυσικό και αυτό είναι που μας κάνει ξεχωριστούς σαν όντα.

Γι' αυτό λοιπόν, δεν υπερασπίζομαι κόμματα που προασπίζουν το μίσος ανάμεσα σε ανθρώπους, δεν κατηγορώ τους τελευταίους πεινασμένους που μας φέρανε συγκεκριμένοι άνθρωποι με συγκεκριμένες υπογραφές σε συγκεκριμένες συνθήκες γιατί όπως οι πεινασμένοι μπήκαν στο ξέφραγο αμπέλι που κάποιοι δημιούργησαν σκοπίμως αντιστοίχως, σε λίγο καιρό, μπορεί να ξεχυθούν και οι δικοί μας πεινασμένοι όπου βρουν.

Το γεγονός ότι η Ελλάδα έχει 2 χιλιάδες χρόνια ιστορία και ότι είμαστε υπερ-άνθρωποι και καλύτεροι απ' τους άλλους λαούς δυστυχώς δεν μπορώ να το δω. Ίσα ίσα, βλέπω πολλούς στενόμυαλους, άξεστους, αμόρφωτους και ανιστόρητους ανθρώπους να προσπαθούν να επιβληθούν σε αδύναμους και ταξικά "κατώτερους", κάτι που μόνο απέχθεια μου φέρνει.

Συγνώμη για το σεντόνι αλλά καμιά φορά χρειάζεται να τα πεις, να ξεδώσεις... (ρίχτε τα τώρα, είμαι έτοιμος να ακούσω τα χίλια μύρια....)

Απο τις πιο ωραιες προσωπικές τοποθετησεις που εχω διαβασει. Ευγε
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://patra2.meteoclub.gr
AYTOS
moderator
moderator
AYTOS

Τόπος : Macedonia - Thessaloniki - Toumba...Από το 356 π.χ
Registration date : 07/05/2011

ΝΑΖΙΣΜΟΣ-ΚΟΜΜΟΥΝΙΣΜΟΣ,ΜΗΠΩΣ ΤΑ ΚΟΙΝΑ ΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ? - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΝΑΖΙΣΜΟΣ-ΚΟΜΜΟΥΝΙΣΜΟΣ,ΜΗΠΩΣ ΤΑ ΚΟΙΝΑ ΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ?   ΝΑΖΙΣΜΟΣ-ΚΟΜΜΟΥΝΙΣΜΟΣ,ΜΗΠΩΣ ΤΑ ΚΟΙΝΑ ΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ? - Σελίδα 2 Icon_minitimeΣαβ Ιουλ 28 2012, 08:53

Καρντάσι τώρα έγραψες! Σωστός!

goood goood

_________________
Alexandros  ..   ♬ ♫ ♪ ♪ ♫ ♬ 
Thessaloniki - Macedonia - Hellas - Europe - World - .............
ΝΑΖΙΣΜΟΣ-ΚΟΜΜΟΥΝΙΣΜΟΣ,ΜΗΠΩΣ ΤΑ ΚΟΙΝΑ ΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ? - Σελίδα 2 2aΝΑΖΙΣΜΟΣ-ΚΟΜΜΟΥΝΙΣΜΟΣ,ΜΗΠΩΣ ΤΑ ΚΟΙΝΑ ΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ? - Σελίδα 2 Animationmoto2222ΝΑΖΙΣΜΟΣ-ΚΟΜΜΟΥΝΙΣΜΟΣ,ΜΗΠΩΣ ΤΑ ΚΟΙΝΑ ΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ? - Σελίδα 2 %25CE%25BA%25CE%25B1%25CF%2584%25CE%25AC%25CE%25BB%25CE%25BF%25CE%25B3%25CE%25BF%25CF%2582
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://www.opendrive.com/listen/NF81NjAwMjM4X1FQelZk#
V - NIGHTHAWK
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic
V - NIGHTHAWK

Ηλικία : 39
Τόπος : Από τον άλλο κόσμο κουφάλες..... κάμπος
Registration date : 06/07/2011

ΝΑΖΙΣΜΟΣ-ΚΟΜΜΟΥΝΙΣΜΟΣ,ΜΗΠΩΣ ΤΑ ΚΟΙΝΑ ΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ? - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΝΑΖΙΣΜΟΣ-ΚΟΜΜΟΥΝΙΣΜΟΣ,ΜΗΠΩΣ ΤΑ ΚΟΙΝΑ ΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ?   ΝΑΖΙΣΜΟΣ-ΚΟΜΜΟΥΝΙΣΜΟΣ,ΜΗΠΩΣ ΤΑ ΚΟΙΝΑ ΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ? - Σελίδα 2 Icon_minitimeΣαβ Ιουλ 28 2012, 10:01

dimnik83 έγραψε:


Το γεγονός ότι η Ελλάδα έχει 2 χιλιάδες χρόνια ιστορία και ότι είμαστε υπερ-άνθρωποι και καλύτεροι απ' τους άλλους λαούς δυστυχώς δεν μπορώ να το δω. Ίσα ίσα, βλέπω πολλούς στενόμυαλους, άξεστους, αμόρφωτους και ανιστόρητους ανθρώπους να προσπαθούν να επιβληθούν σε αδύναμους και ταξικά "κατώτερους", κάτι που μόνο απέχθεια μου φέρνει.

Συγνώμη για το σεντόνι αλλά καμιά φορά χρειάζεται να τα πεις, να ξεδώσεις... (ρίχτε τα τώρα, είμαι έτοιμος να ακούσω τα χίλια μύρια....)


Εκεί να μείνεις καρντάση..... και παλια πριν 2000 χρόνια πάλι υπήρχαν αυτοί.... υπάρχουμε και εμεις εδω για να τους θυμιζουμε , σε χωματα πατανε!!!!!!

Και δεν χρειάζεται να ζητάς καθόλου συγνώμη...... Ελευθεριά λόγου έχουμε.... πές τα να ξεδώσεις......

Ζουμε στην χώρα που γέννηση την ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ...... δεν θα τους αφησουμε να νομιζουν οτι ημαστε ζώα...... γιατι αυτο θελουν να κανουν....


Έχει επεξεργασθεί από τον/την V - NIGHTHAWK στις Σαβ Ιουλ 28 2012, 12:21, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mikios
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic
mikios

Ηλικία : 41
Τόπος : Ηράκλειο, Κρήτη - Περαία Θεσσαλονίκης
Registration date : 25/02/2008

ΝΑΖΙΣΜΟΣ-ΚΟΜΜΟΥΝΙΣΜΟΣ,ΜΗΠΩΣ ΤΑ ΚΟΙΝΑ ΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ? - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΝΑΖΙΣΜΟΣ-ΚΟΜΜΟΥΝΙΣΜΟΣ,ΜΗΠΩΣ ΤΑ ΚΟΙΝΑ ΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ?   ΝΑΖΙΣΜΟΣ-ΚΟΜΜΟΥΝΙΣΜΟΣ,ΜΗΠΩΣ ΤΑ ΚΟΙΝΑ ΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ? - Σελίδα 2 Icon_minitimeΣαβ Ιουλ 28 2012, 12:16

AYTOS έγραψε:
Καρντάσι τώρα έγραψες! Σωστός!

goood goood

Shocked πολύ εύστοχο Ντιμ! Βάλε όμως 4000 χρόνια ιστορία...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.kangaroo.gr
 

ΝΑΖΙΣΜΟΣ-ΚΟΜΜΟΥΝΙΣΜΟΣ,ΜΗΠΩΣ ΤΑ ΚΟΙΝΑ ΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ?

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 

 Παρόμοια θέματα

+
Σελίδα 2 από 2Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ.... :: Απόψεις....-
Μετάβαση σε: