ΦόρουμΠόρταλΕικονοθήκηΗμερολόγιοΕγγραφήΣύνδεση

Μοιραστείτε | 

Κατασκευή Πλαϊνών Βάσεων - Κάγκελα για Σαμάρια

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Επισκέπτ
Επισκέπτης

ΔημοσίευσηΘέμα: Κατασκευή Πλαϊνών Βάσεων - Κάγκελα για Σαμάρια   Σαβ Ιουλ 21 2012, 14:49

Ψάχνοντας κάτι σχετικό με σαμάρια, έπεσα πάνω σε αυτό

http://www.kawasaki-bikers.gr/core/forum/viewtopic.php?f=36&t=9372

Είναι βέβαια για KLE αλλά λογικά μπορεί να γίνει με λίγη φαντασία και στα Στρώματα!

Ειδικά στους καιρούς μας και μια που όλοι ψάχνουμε φθηνές λύσεις και τα 60 Ευρώ για κάγκελα για σαμάρια, είναι αρκετά σε σχέση με την κατασκευή που προσφέρουν, ορίστε μια λύση για όσους μπορούν να κάνουν υποτυπώδεις κατασκευές (ηλεκτροκόλληση) ..!

Από Δευτέρα, προς αναζήτηση υλικών!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
V - NIGHTHAWK
vstromhellasforum Fanatic

Τόπος : Από τον άλλο κόσμο κουφάλες..... κάμπος
Registration date : 06/07/2011

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κατασκευή Πλαϊνών Βάσεων - Κάγκελα για Σαμάρια   Σαβ Ιουλ 21 2012, 15:32

κοιτα για να λεμε και την αληθεια οκ???

δεν θα χαραμησω την ασφαλεια για 60 ευρω...καλυτερα να μην βρω δυο βδομαδες που λεει ο λογος ρε

παιδι μου παρα για 60 ευρω να κανω τετοια πατεντα....γιατι οσο να ειναι πατεντα ειναι και θα εχει και βαρος...

η γνωμη μου παντα.....και εχω καθησει και ολο το χειμωνα μεσα για να παρω την στολη που φοραω παραδειγμα.

η ασφαλεια πανω απ' ολα και απο την στιγμη που επιλεγεις ενα μεταφορικο μεσο και ξερεις οτι απετουνται

καποια χρηματα για μερικα στανταρ απο την στιγμη που θα ταξιδεψεις τοτε για εμενα προσωπικα καλυτερα

βαλε οτι κουμπωνει γαντι χωρις να εχεις εστω και μια αμφιβολια και να εισαι ΑΡΧΟΝΤΑΣ.....

Φιλικα παντα Δημητρης. Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy
Επισκέπτ
Επισκέπτης

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κατασκευή Πλαϊνών Βάσεων - Κάγκελα για Σαμάρια   Σαβ Ιουλ 21 2012, 15:51

Συμφωνώ με τον τρόπο σκέψης σου σίγουρα!Ειδικά στα πράγματα που αφορούν την ασφάλεια.

Η μόνη μου ένσταση στην συγκεκριμένη περίπτωση είναι ότι έχοντας δει τέτοιου είδους κάγκελα, διαφόρων εταιριών, η ποιότητα, τα υλικά αλλά και η αντοχή της κατασκευής δεν είναι κάτι που δεν μπορεί να αναπαραχθεί με σχετική ευκολία.

Ίσως όχι με Σιδεροπρίονα, αλλά με χρήση υλικών ουσιαστικά όμοιων των διαφόρων κατασκευαστών, αλλά χωρίς να αυξάνεται το κόστος απλά και μόνο λόγω της ετικέτας που φοράει.
georgaras
vstromhellasforum Enthusiast

Τόπος : Χίος
Registration date : 24/08/2008

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κατασκευή Πλαϊνών Βάσεων - Κάγκελα για Σαμάρια   Σαβ Ιουλ 21 2012, 16:26

Αυτό με τα σιδεροπρίονα εκτός ότι είναι άσχημο σαν αποτέλεσμα, είναι και επικίνδυνο.. Η ολη κατασκευή στηρίζεται σε ένα λαμακι που μπορεί να σπάσει για πλάκα... Shocked Shocked Shocked Suspect Suspect Suspect

martinez

Registration date : 24/08/2008

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κατασκευή Πλαϊνών Βάσεων - Κάγκελα για Σαμάρια   Σαβ Ιουλ 21 2012, 22:37

georgaras έγραψε:
Αυτό με τα σιδεροπρίονα εκτός ότι είναι άσχημο σαν αποτέλεσμα, είναι και επικίνδυνο.. Η ολη κατασκευή στηρίζεται σε ένα λαμακι που μπορεί να σπάσει για πλάκα... Shocked Shocked Shocked Suspect Suspect Suspect

Αν είναι για σαμάρια και έχει κολληθεί σωστά δεν έχει πρόβλημα να σπάσει . Αυτό που δεν μου αρέσει είναι οτι δείχνει πρόχειρη κατασκευή
nikolasr200

Τόπος : Αθήνα
Registration date : 10/10/2010

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κατασκευή Πλαϊνών Βάσεων - Κάγκελα για Σαμάρια   Κυρ Ιουλ 22 2012, 00:14

Αν και δεν μου αρέσει το αποτέλεσμα ιδιαίτερα, ωστόσο αναγνωρίζω την προσπάθεια και την φαντασία του παιδιού που τα έφτιαξε..

τώρα στα δικά μας..το πρώτο που μου ήρθε στο μυαλό είναι το

"Ακριβοί στα πίτουρα και φθηνοί στ΄ αλεύρι"

θεωρώ ότι δεν αξίζει ούτε τον κόπο, ούτε την ταλαιπωρία (συναρτήσει και του αποτελέσματος..θα σου πρότεινα, να δεις αν μπορείς να κατασκευάσεις κάτι τέτοιο http://www.vstromhellasforum.com/t3228p120-topic
JIMEYROS

Registration date : 10/04/2012

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κατασκευή Πλαϊνών Βάσεων - Κάγκελα για Σαμάρια   Κυρ Ιουλ 22 2012, 00:24

Εγω θα σου ελεγα να δοκιμασεις . Δεν ειναι και τιποτα τρελο.
Αρκει να το χεις λιγο με τροχο και ηλεκτροκοληση.

Εκανα κατι αντιστοιχο πριν κανα 2 χρονια.
πηρα και βαλιτσακια και εκανα ολοκληρη
κατασκευη για να κουμπωνουν κλειδωνουν με μια κινηση

Το κακο ειναι οτι διαλεξα βαλιτσακια 15 περιπου λιτρων και δεν χωρανε
πολλα πραγματα .

τα δοκιμασα ομως γεματα πορεια ακομα και με αερα 180+ και δεν κουνουσαν καθολου

παιδευομουν μια βδομαδα αλλα εγιναν.

παρε μια λαμα και ηλεκτροδια και δοκιμασε
Επισκέπτ
Επισκέπτης

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κατασκευή Πλαϊνών Βάσεων - Κάγκελα για Σαμάρια   Κυρ Ιουλ 22 2012, 03:13

Μια που έχω λίγη άνεση με την ηλεκτροκόλληση και τα υπόλοιπα υλικά που χρειάζονται είναι πολύ εύκολο να βρεθούν, θα το προσπαθήσω..
Θα πάω μια βόλτα από κανα δύο μαγαζιά αν το επιτρέψει ο φόρτος εργασίας την Δευτέρα, για να πάρω υλικά και να δω πως θα προχωρήσω..

Τώρα αν το αποτέλεσμα θα είναι καλό..θα φανεί!
DIM RAFT

Τόπος : Λιβαδειά Βοιωτίας
Registration date : 10/08/2011

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κατασκευή Πλαϊνών Βάσεων - Κάγκελα για Σαμάρια   Δευ Ιουλ 23 2012, 00:43

πωπω αυτά τα κλε για να τα κλεν οι ρέγκες ήταν πάντα μόνο εκεί πάνω μπορούσε να παίξει τέτοια πατέντα ........
χάλασε ο άλλος 4 πριόνια και τι να πω...... ο χρόνος που χάλασε και η πιθανότητα αποτυχίας της πατέντας ζήτημα να γλύτωσε 10ε που τελικά δεν άξιζε τν κόπο..... καλή η προσπάθεια και καλή η ιδέα αλλά μερικές ιδέες δεν αξίζει τν κόπο να υλοποιούνται .....
V - NIGHTHAWK

Τόπος : Από τον άλλο κόσμο κουφάλες..... κάμπος
Registration date : 06/07/2011

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κατασκευή Πλαϊνών Βάσεων - Κάγκελα για Σαμάρια   Δευ Ιουλ 23 2012, 01:41

georgeh έγραψε:
Μια που έχω λίγη άνεση με την ηλεκτροκόλληση και τα υπόλοιπα υλικά που χρειάζονται είναι πολύ εύκολο να βρεθούν, θα το προσπαθήσω..
Θα πάω μια βόλτα από κανα δύο μαγαζιά αν το επιτρέψει ο φόρτος εργασίας την Δευτέρα, για να πάρω υλικά και να δω πως θα προχωρήσω..

Τώρα αν το αποτέλεσμα θα είναι καλό..θα φανεί!

κανε και ενα καλο ρεπορταζ για να δουμε την δουλεια ολη απο την αρχη αφου θες να το φτιαξεις να δουμε τελικα πως γινετε ολη η δουλεια!!!!
tolismark

Τόπος : Χανιά
Registration date : 30/12/2010

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κατασκευή Πλαϊνών Βάσεων - Κάγκελα για Σαμάρια   Δευ Ιουλ 23 2012, 07:03

nikolasr200 έγραψε:

"Ακριβοί στα πίτουρα και φθηνοί στ΄ αλεύρι"

+650

Κατασκευή Πλαϊνών Βάσεων - Κάγκελα για Σαμάρια

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ-ΑΝΑΒΑΤΗΣ :: Ταξιδιωτικός εξοπλισμός-
Μετάβαση σε: