Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΕικονοθήκηLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση

Μοιραστείτε | 
 

 Επιλογή δεύτερου κράνους

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
DIM RAFT

DIM RAFT

Ηλικία : 37
Τόπος : Λιβαδειά Βοιωτίας
Registration date : 10/08/2011

Επιλογή δεύτερου κράνους Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Επιλογή δεύτερου κράνους   Επιλογή δεύτερου κράνους Icon_minitimeΠεμ Ιουν 14 2012, 20:11

Επειδή τα μπανάκια ξεκινάνε σιγά σιγά και δεν θέλω να κουβαλάω μαζί μου στην παραλία το shoei xr1100 που έχω να μην είμαι συνέχεια με το άγχος μην μου λερωθεί από τα αλάτια από την άμμο η μην μ ανοίξουν την μπαγκαζιέρα και το ψάχνω ή μην μου το φάνε στην παραλία, θέλω να πάρω ένα δεύτερο κρανάκι. Έχω ψάξει αρκετά σε σελίδες, έχω πάει σε κάποια μαγαζιά και έχω δοκιμάσει κάποιες μάρκες έχω ελέγξει για ποιότητα από την σελίδα http://sharp.direct.gov.uk/home και ήμουν έτοιμος να πάρω το shark RSX αλλά τελειώσανε τα νούμερα από FCMOTO και τώρα είμαι ανάμεσα στα Bell M1 -- AGV S4 -- AGV K4 -- SHARK S650 μπορείτε να με βοηθήσετε να επιλέξω είναι όλα πολύ καλή ποιότητα και δεν θυσιάζουν σε θέμα προστασίας τίποτα επίσης οι τιμές τους είναι κοντινές.
Για πείτε καμιά γνώμη ρε παιδιά!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kgalano
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
kgalano

Ηλικία : 38
Τόπος : Άγιος Δημήτριος
Registration date : 04/08/2010

Επιλογή δεύτερου κράνους Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επιλογή δεύτερου κράνους   Επιλογή δεύτερου κράνους Icon_minitimeΠεμ Ιουν 14 2012, 20:30

DIM RAFT έγραψε:
Επειδή τα μπανάκια ξεκινάνε σιγά σιγά και δεν θέλω να κουβαλάω μαζί μου στην παραλία το shoei xr1100 που έχω να μην είμαι συνέχεια με το άγχος μην μου λερωθεί από τα αλάτια από την άμμο η μην μ ανοίξουν την μπαγκαζιέρα και το ψάχνω ή μην μου το φάνε στην παραλία, θέλω να πάρω ένα δεύτερο κρανάκι. Έχω ψάξει αρκετά σε σελίδες, έχω πάει σε κάποια μαγαζιά και έχω δοκιμάσει κάποιες μάρκες έχω ελέγξει για ποιότητα από την σελίδα http://sharp.direct.gov.uk/home και ήμουν έτοιμος να πάρω το shark RSX αλλά τελειώσανε τα νούμερα από FCMOTO και τώρα είμαι ανάμεσα στα Bell M1 -- AGV S4 -- AGV K4 -- SHARK S650 μπορείτε να με βοηθήσετε να επιλέξω είναι όλα πολύ καλή ποιότητα και δεν θυσιάζουν σε θέμα προστασίας τίποτα επίσης οι τιμές τους είναι κοντινές.
Για πείτε καμιά γνώμη ρε παιδιά!

Προχθές πήρα καλοκαιρινά γάντια και έτυχε να δω μπροστά μου το AGV K4. Το δοκίμασα από περιέργεια και μου φάνηκε αρκετά ελαφρύ κράνος, με καλή ποιότητα κατασκευής. Τώρα από θέμα θορύβου δεν το έχω για να σου πω πως συμπεριφέρεται...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.tax-advices.gr
δίας
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
δίας

Ηλικία : 41
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Registration date : 07/06/2010

Επιλογή δεύτερου κράνους Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επιλογή δεύτερου κράνους   Επιλογή δεύτερου κράνους Icon_minitimeΠεμ Ιουν 14 2012, 21:08

DIM RAFT έγραψε:
Επειδή τα μπανάκια ξεκινάνε σιγά σιγά και δεν θέλω να κουβαλάω μαζί μου στην παραλία το shoei xr1100 που έχω να μην είμαι συνέχεια με το άγχος μην μου λερωθεί από τα αλάτια από την άμμο η μην μ ανοίξουν την μπαγκαζιέρα και το ψάχνω ή μην μου το φάνε στην παραλία, θέλω να πάρω ένα δεύτερο κρανάκι. Έχω ψάξει αρκετά σε σελίδες, έχω πάει σε κάποια μαγαζιά και έχω δοκιμάσει κάποιες μάρκες έχω ελέγξει για ποιότητα από την σελίδα http://sharp.direct.gov.uk/home και ήμουν έτοιμος να πάρω το shark RSX αλλά τελειώσανε τα νούμερα από FCMOTO και τώρα είμαι ανάμεσα στα Bell M1 -- AGV S4 -- AGV K4 -- SHARK S650 μπορείτε να με βοηθήσετε να επιλέξω είναι όλα πολύ καλή ποιότητα και δεν θυσιάζουν σε θέμα προστασίας τίποτα επίσης οι τιμές τους είναι κοντινές.
Για πείτε καμιά γνώμη ρε παιδιά!

μήτσο σε τρώει ο κώλος να δώσεις λεφτά Razz Razz Razz Razz Razz

πάρε μία κουκούλα 2-3-4-5 ευρά πλένεται στο πλυντήριο ή στο χέρι και τελείωσες. το κράνος ή το κλειδώνες στην βαλίτσα όπως λές ή το παίρνεις μαζί σου σε μία τσάντα στην παραλία ή βουτάς ακόμα μαζί του ενώ το φοράς Razz Razz Razz Razz

πέρα από την πλάκα πάντως για agv κ4- κ3 και το bell που λες κοίτα εδώ πολύ καλές τιμές
http://www.numerotrearezzo.it/36/lstprod/it/06-casco-integrale-e-bluetooth


υ.γ θα ζητήσω ποσοστά από τον ιταλό!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://riding-around.blogspot.gr/
LORDOS
gold member
gold member
LORDOS

Ηλικία : 49
Τόπος : Suncity
Registration date : 03/08/2010

Επιλογή δεύτερου κράνους Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επιλογή δεύτερου κράνους   Επιλογή δεύτερου κράνους Icon_minitimeΠεμ Ιουν 14 2012, 21:31

όντως πολύ καλό το σάιτ φίλε δίας αλλά να έγραφε και κάνα Αγγλικό ........ Shocked Shocked
Αλλωστε εγώ σου είπα Laughing Laughing

eee eee eee
Ποσοστά ?????

XAXAXAXA XAXAXAXA XAXAXAXA
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://lordos.listen2myradio.com/
DIM RAFT

DIM RAFT

Ηλικία : 37
Τόπος : Λιβαδειά Βοιωτίας
Registration date : 10/08/2011

Επιλογή δεύτερου κράνους Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επιλογή δεύτερου κράνους   Επιλογή δεύτερου κράνους Icon_minitimeΠεμ Ιουν 14 2012, 22:15

δίας έγραψε:


μήτσο σε τρώει ο κώλος να δώσεις λεφτά Razz Razz Razz Razz Razz

πάρε μία κουκούλα 2-3-4-5 ευρά πλένεται στο πλυντήριο ή στο χέρι και τελείωσες. το κράνος ή το κλειδώνες στην βαλίτσα όπως λές ή το παίρνεις μαζί σου σε μία τσάντα στην παραλία ή βουτάς ακόμα μαζί του ενώ το φοράς Razz Razz Razz Razz

πέρα από την πλάκα πάντως για agv κ4- κ3 και το bell που λες κοίτα εδώ πολύ καλές τιμές
http://www.numerotrearezzo.it/36/lstprod/it/06-casco-integrale-e-bluetooth


υ.γ θα ζητήσω ποσοστά από τον ιταλό!

Ε δεν αγόρασα τπτ ακόμα . Ακόμα ψάχνω.....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Translatoras
Member
Member
Translatoras

Ηλικία : 51
Τόπος : τα Βράχια της Πειραϊκής
Registration date : 21/11/2009

Επιλογή δεύτερου κράνους Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επιλογή δεύτερου κράνους   Επιλογή δεύτερου κράνους Icon_minitimeΠαρ Ιουν 15 2012, 02:11

Δεν ξέρω που μένεις αλλά θα πρόγτεινα να ρίξεις μια ματιά στα GIVI.

Η ποιότητα των υλικών και η αίσθηση που προσφέρουν είναι κατά πολύ ανώτερη από την τιμή τους.

Για θόρυβο δεν ξέρω και η εφαρμογή παίζει σημαντικά από κεφάλι σε κεφάλι

Επίσης έχω ακούσει ότι απρόσμενα καλό κράνος και πάμφηνο είναι το MT Speed II

http://motomarket.gr/images/FlipBooksAll/MotoMarketHelmets2012_2012-04-03_15-06-33/Moto%20Market%20Helmets%202012.html

ΝΑί, είναι αυτό με τα 70 ευρώ που δίνουν δώρο τα καταστήματα όταν αγοράζεις μηχανάκι.

Αμα λάχει μπαίνεις και στη θάλασσα με αυτό και δεν σε νοιάζει!!! Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
DIM RAFT

DIM RAFT

Ηλικία : 37
Τόπος : Λιβαδειά Βοιωτίας
Registration date : 10/08/2011

Επιλογή δεύτερου κράνους Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επιλογή δεύτερου κράνους   Επιλογή δεύτερου κράνους Icon_minitimeΠαρ Ιουν 15 2012, 12:01

Givi δοκίμασα αλλά μου ήταν μικρό όχι στο θέμα νούμερο, αλλά στο θέμα πόσο κάτω κατεβαίνει στο σβέρκο και στο σαγόνι, πχ το σαγόνι μου ήταν το μισό εκτός κράνους (μάλλον είμαι κεφάλας afro afro ), δεν με κάλυπτε αρκετά σε σχέση με όλα τα άλλα που έχω βάλει.
Όσο για τα MT να πώ την αλήθεια μου δώσανε ενα και δοκίμασα και το αισθάνθηκα αρκετά καλό και ωραία επένδυση και γυαλάκια είχε και φθηνό (90?) αλλα δεν μου εμπνέουν εμπιστοσύνη......
Με απασχολεί να είναι καλή η κατασκευή γιατί η θάλασσα είναι στα 70 χιλ με επιστροφή απο το σπίτι μου οπότε έχω να κάνω δρόμο....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gmavrid
gold member
gold member
gmavrid

Ηλικία : 43
Τόπος : Σέρρες-Θεσσαλονίκη
Registration date : 20/02/2008

Επιλογή δεύτερου κράνους Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επιλογή δεύτερου κράνους   Επιλογή δεύτερου κράνους Icon_minitimeΠαρ Ιουν 15 2012, 12:08

Να βάζεις το καλό σου κράνος στο "καλό" σου κεφάλι...
Αν φορέσες το "δεύτερο" κεφάλι σου, τότε, ναι, βάλε το δεύτερο κράνος σου...

Το κράνος είναι αναλώσιμο, ας χαλάσει, ας φθαρεί θα πάρουμε άλλο...

Με τα παραπάνω δεν εννοώ πως τα AGV και BELL δεν είναι καλά κράνη, τουναντίον...
Είναι καλά κράνη για το "καλό" μας κεφάλι...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
DIM RAFT

DIM RAFT

Ηλικία : 37
Τόπος : Λιβαδειά Βοιωτίας
Registration date : 10/08/2011

Επιλογή δεύτερου κράνους Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επιλογή δεύτερου κράνους   Επιλογή δεύτερου κράνους Icon_minitimeΠαρ Ιουν 15 2012, 14:55

gmavrid επειδή είμαι πολύ ψείρας με αυτά ξέρω πως θα πηγαίνω για μπάνιο και θα είμαι συνέχεια στην τσίτα γιαυτό ψάχνω για κάτι άλλο από αυτά τα κράνη που είναι λίγο ποιο φθηνά....

Πήγα σήμερα σε ένα μαγαζί με ΑGV και δοκίμασα το stealth το προηγούμενο μοντέλο δηλ αυτό εδώ

http://www.ebay.it/itm/AGV-CASCO-HELMET-INTEGRALE-STEALTH-BLACK-BLUE-SILVER-TAGLIA-SIZE-M-/170803540717?pt=Caschi_Visiere&hash=item27c4af32ed

Εγώ φοράω L και στο shoei και σε άλλα κράνη που έχω δοκιμάσει βάζω πάντα το L εκεί δοκίμασα το ΧL να το δω σαν αίσθηση το κράνος μέσα και γιατί δεν είχε στο μαγαζί L και μπορώ να πω πως μου έκατσε αρκετά καλά,σχεδόν όπως μου έχει κάτσει και το shoei αλλά και πάλι δεν είμαι σίγουρος 100%. Ο πωλητής εκεί μου είπε <<Όταν πας σε ποιο racing κράνη είναι λίγο ποιο μικρά και χρειάζεσαι συνήθως ένα νούμερο μεγαλύτερο>> έχετε καμιά ιδέα σε αυτό τον τομέα τι παίζει με τα μεγέθη? μπορεί να ισχύει κάτι τέτοιο??
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gmavrid
gold member
gold member
gmavrid

Ηλικία : 43
Τόπος : Σέρρες-Θεσσαλονίκη
Registration date : 20/02/2008

Επιλογή δεύτερου κράνους Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επιλογή δεύτερου κράνους   Επιλογή δεύτερου κράνους Icon_minitimeΠαρ Ιουν 15 2012, 15:01

DIM RAFT έγραψε:
Ο πωλητής εκεί μου είπε <<Όταν πας σε ποιο racing κράνη είναι λίγο ποιο μικρά και χρειάζεσαι συνήθως ένα νούμερο μεγαλύτερο>> έχετε καμιά ιδέα σε αυτό τον τομέα τι παίζει με τα μεγέθη? μπορεί να ισχύει κάτι τέτοιο??

Σίγουρα δεν ισχύει κάτι τέτοιο...
Απλά υπάρχουν διαφορές μεταξύ εταιρειών, για αυτό και το ένιωθες το AGV XL σαν το SHOEI L...
Μπορεί να οφείλεται και στα padding...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
DIM RAFT

DIM RAFT

Ηλικία : 37
Τόπος : Λιβαδειά Βοιωτίας
Registration date : 10/08/2011

Επιλογή δεύτερου κράνους Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επιλογή δεύτερου κράνους   Επιλογή δεύτερου κράνους Icon_minitimeΠαρ Ιουν 15 2012, 15:21

μμμμ έτσι σκέφτηκα και εγώ αλλά τι να κάνω τώρα που θέλω να το κάνω παραγγελία από το εξωτερικό ? είναι προηγούμενο μοντέλο και το δίνουν σε πολύ καλή τιμή για 5αστερο..... να το πάρω σε L που φοράω και σε όλα τα άλλα ?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gmavrid
gold member
gold member
gmavrid

Ηλικία : 43
Τόπος : Σέρρες-Θεσσαλονίκη
Registration date : 20/02/2008

Επιλογή δεύτερου κράνους Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επιλογή δεύτερου κράνους   Επιλογή δεύτερου κράνους Icon_minitimeΠαρ Ιουν 15 2012, 15:33

Εάν έχει κάποιο άλλο μοντέλο AGV σε L (πχ. GP, K2) δοκίμασε αυτό, δεν θα έχει διαφορά...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
δίας
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
δίας

Ηλικία : 41
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Registration date : 07/06/2010

Επιλογή δεύτερου κράνους Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επιλογή δεύτερου κράνους   Επιλογή δεύτερου κράνους Icon_minitimeΠαρ Ιουν 15 2012, 16:12

LORDOS έγραψε:
όντως πολύ καλό το σάιτ φίλε δίας αλλά να έγραφε και κάνα Αγγλικό ........ Shocked Shocked
Αλλωστε εγώ σου είπα Laughing Laughing

eee eee eee

καπίτο ιταλιανο νο?
όπως λέτε και σεις οι βόρειοι και λένε πολλοί εδώ μέσα......................." ΤΙ ΔΕ ΚΑΤΑΛΛΛΑΒΑΙΝΕΙΣ??????????"
rollere rollere rollere


LORDOS έγραψε:
Ποσοστά ?????

XAXAXAXA XAXAXAXA XAXAXAXA

5% - 10% -15% slapping slapping slapping

geia
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://riding-around.blogspot.gr/
δίας
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
δίας

Ηλικία : 41
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Registration date : 07/06/2010

Επιλογή δεύτερου κράνους Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επιλογή δεύτερου κράνους   Επιλογή δεύτερου κράνους Icon_minitimeΠαρ Ιουν 15 2012, 16:15

gmavrid έγραψε:
Εάν έχει κάποιο άλλο μοντέλο AGV σε L (πχ. GP, K2) δοκίμασε αυτό, δεν θα έχει διαφορά...

OK
αυτό να κάνεις δημήτρη.
δοκίμασε ένα άλλο κράνος κ3 - κ4 - τ2 gp tech
εμένα μου κάθεται καλά το μίντιουμ σε όλα.
δοκίμασε μοντέλα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://riding-around.blogspot.gr/
 

Επιλογή δεύτερου κράνους

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 

 Παρόμοια θέματα

+
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ-ΑΝΑΒΑΤΗΣ :: Κράνη-
Μετάβαση σε: