Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΕικονοθήκηLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση

Μοιραστείτε | 
 

 Προσωπικές απόψεις περί κρίσης (οικονομικής και μη)...

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
george83
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
george83

Ηλικία : 40
Τόπος : Κυψέλη
Registration date : 06/12/2009

Προσωπικές απόψεις περί κρίσης (οικονομικής και μη)... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Προσωπικές απόψεις περί κρίσης (οικονομικής και μη)...   Προσωπικές απόψεις περί κρίσης (οικονομικής και μη)... Icon_minitimeΣαβ Μάης 12 2012, 02:09

Ανοίγω αυτό το θέμα μιας και καιρό τώρα υπάρχουν διαξιφισμοί για την κρίση σε διάφορα άλλα θέματα, έχοντας ως αποτέλεσμα να αλλάζει τελείως ο λόγος σύστασής τους.
Εδώ πιστεύω πως μπορεί να γίνει διάλογος χωρίς να ενοχλούμε.
Παρακαλώ να μείνει καθαρό από ειδήσεις κτλ μιας και υπάρχουν αντίστοιχες ενότητες και θέματα.
Βέβαια είναι δεκτή κάθε παραπομπή σε εξωτερικούς συνδέσμους προς απόδειξη των γραφόμενών μας.



Ξεκινάω λοιπόν να εκθέτω κάποιες σκέψεις που κάνω καθημερινά πάνω σε θέματα που με προβληματίζουν.

Όσον αφορά το λόγο ύπαρξης της κρίσεως, πιστεύω όλοι λίγο πολύ καταλαβαίνουμε πως έχουμε και οι ίδιοι ευθύνη.
Μπορεί να μην έχουμε κλέψει, να μην έχουμε φοροδιαφύγει, να μην είχαμε ποτέ πελατειακές σχέσεις με τα κόμματα εξουσίας, αλλά τουλάχιστον δεν έχουμε καταγγείλει(στις αρχές, σε φίλους, σε γνωστούς).
Γιατί??? Κατά την άποψή μου γιατί θεωρούμε πως χάνεις χρόνο και χρήμα χωρίς αποτέλεσμα.
Γιατί αυτό??? Επειδή κατά την άποψή μου φοβόμαστε, όχι αδίκως, πως οι απατεώνες θα τα βρουν με τις αρμόδιες αρχές και εμείς θα έχουμε χάσει χρόνο αλλά και χρήμα.
Γιατί αυτό??? Επειδή δεν υπάρχει κανένας έλεγχος κι επειδή όταν υπάρχει έλεγχος είναι για να καλυφθούν κάποιες ανάγκες των ελεγκτών.
Γιατί αυτό??? Επειδή υπάρχουν οι πελατειακές σχέσεις που όλα αυτά τα χρόνια ριζώθηκαν καλά μέσα στο μυαλό μας.
.
.
.


Ειλικρινά, μπορώ να συνεχίσω ως αύριο αλλά δε θα το κάνω.
Όλη αυτή η παράνοια που επικρατεί τόσα χρόνια μας έχει καταντήσει πρεζάκια. Ψάχνουμε κάποιο γνωστό να μας βολέψει κάπου, κάποιον άλλο να μας δανείσει για να πάμε διακοπές, να μας βοηθήσει με την εφορία. Αν δε βρούμε γνωστό αγοράζουμε έναν.
Έτσι έχουμε φτάσει στο σημείο να ζητάμε απεγνωσμένα τη δόση μας.

Όπως προείπα έχουμε μεγάλο μερίδιο ευθύνης και άλλος ένας λόγος είναι επειδή μας κορόιδεψαν.
Ήξεραν από την αρχή που θα καταλήγαμε. Βέβαια η ανάγκη τους για εξουσία και για χρήμα δεν τους επέτρεπε να μας πουν την αλήθεια. Μας έδιναν 1, έβγαζαν 10.

Το θέμα είναι, πρέπει να διαιωνιστεί αυτή η κατάσταση???
Είμαι βέβαιος πως κάποιοι από εδώ μέσα, ίσως πολλοί, ψήφισαν πασοκ και νδ. Όχι επειδή δε συμμετέχουν στις συζητήσεις, απλά σύμφωνα με τις πιθανότητες.
Αυτοί λοιπόν πρέπει να αναλογιστούν που θα καταλήξει όλο αυτό. Τί πραγματικά θέλουν.
Αν θέλουν να ζουν αυτοί στη σιγουριά και ας πεθάνει ο σκύλος του γείτονα, πιστεύω πως δεν είναι ανάγκη να ξαναμπούν σε αυτό το θέμα. Βέβαια η σιγουριά που ανέφερα παραπάνω σηκώνει μεγάλη κουβέντα κατά πόσο υφίσταται.

Είναι και μερικοί οι οποίοι πιστεύουν πως πρέπει να αλλάξουν τα πράγματα αλλά φοβούνται. Κι εγώ μέσα σε αυτούς βρίσκομαι.
Το θέμα είναι με ποιον τρόπο θα αλλάξουν τα πράγματα και που θα καταλήξουν.

Έρχομαι λοιπόν στο δίλλημα που αντιμετωπίζουμε: μνημόνιο ή όχι???

Κάποιοι πιστεύουν πως πρέπει να εφαρμοστεί γιατί έτσι θα αλλάξουμε και θα έρθει η ευημερία χωρίς να εκτεθούμε και φανούμε αφερέγγυοι.
Επίσης το υποστηρίζουν γιατί φοβούνται πως θα χάσουν και αυτά τα λίγα που έχουν, μιας και είτε έχουν καταλάβει μια θέση στο δημόσιο και θεωρούν πως δε μπορούν να κάνουν τίποτα άλλο, είτε βρίσκονται σε κάποια εταιρία που προσωρινά επιβιώνει.
Ακόμη και αυτοί έχουν υποστεί μειώσεις μισθών και θα υποστούν και άλλες, όμως από το τίποτα καλύτερα κάτι.
Επίσης φοβούνται έξοδο από το ευρώ(που δε γίνεται εαν δεν το θέλουμε, αλλά θα αναγκαστούμε αν μας αποκλείσουν) και χάος. Έλλειψη φαρμάκων, ενέργειας, τροφίμων κτλ.
Χωρίς να θέλω να θίξω κανένα, πιστεύω πως αυτά τα σκέφτεται γιατί δε γνωρίζει. Απλά αναμασά αυτά που βλέπει στις ειδήσεις και σε διάφορες ιστοσελίδες, που ο μόνος τους σκοπός είναι να τρομοκρατίσουν τον κόσμο.
Σε καμία περίπτωση δε θα περάσουμε εύκολα. Σίγουρα πρέπει να βάλουμε πλάτη, που μας έλεγε και ο Ευάγγελος.
Η πλάτη αυτή θα πιάσει τόπο όμως.

Κάποιοι άλλοι πιστεύουν πως δεν πρέπει να εφαρμοστεί γιατί δεν θα αλλάξει τίποτα άλλο παρά μόνο το γεγονός πως οι πλούσιοι θα γίνουν πλουσιότεροι και οι φτωχοί φτωχότεροι. Κάπου εκεί βρίσκομαι κι εγώ.
Ο σκοπός του μνημονίου 1 και 2 δεν είναι να ζήσω εγώ καλά και αυτοί καλύτερα.
Σίγουρα κάποια πράγματα πρέπει να γίνουν, όμως όχι όλα και σίγουρα όχι με αυτή τη σειρά.

Οι 2 κύριοι των πρώην μεγάλων κομμάτων δε νοιάζονται για την ευτυχία τη δική μου, τη δική σου κτλ. Οι 2 κύριοι και σχεδόν όλοι οι άλλοι νοιάζονται μόνο για το πως θα συνεχίζουν να παίρνουν το μποναμά τους(ξέρετε siemens, υποβρύχια κτλ). Ανταλάσσουν λοιπόν το μποναμά τους με κάτι που δεν τους ανήκει. Με κάτι που και αν το χάσουν δε θα στεναχωρηθούν. Και φυσικά δεν είναι τίποτα άλλο εκτός από την Ελλάδα και τους πολίτες της.
Αυτά τα κόμματα λοιπόν πρέπει να σβηστούν εντελώς από τον χάρτη.

Πως θα γίνει αυτό?? Εδώ είναι η δύσκολη απάντηση.

Η άποψή μου λοιπόν, είναι πως δε μπορεί να γίνει αυτό εκτός εαν δυναμωθούν αυτοί που τους απειλούν. Αν μπορούσαμε να μιλήσουμε μεταξύ μας όλοι οι Έλληνες σήμερα, θα μπορούσαμε να εκλέξουμε τον οποιονδήποτε. Αυτό όμως είναι ανέφικτο με την παρούσα κατάσταση.
Ποιοι τους απειλούν αντικειμενικά??? Σύριζα και ΑΝ.ΕΛ. Να σημειώσω εδώ πως δε θα ψήφιζα κανέναν από τους 2 υπό άλλες συνθήκες. Συνεχίζω λοιπόν. Εκτός από την οικονομική κρίση η άποψή μου είναι πως επικρατεί και εθνική κρίση(σκοπιανό, λαθρομετανάστευση, ΑΟΖ). Εαν είχαμε επιλύσει αυτά τα προβλήματα, θα μπορούσαμε να δούμε την κατάσταση της οικονομίας με άλλο μάτι.
Για παράδειγμα, εαν είχε διευθετηθεί η ΑΟΖ θα μπορούσαμε να ξεκινήσουμε να παίρνουμε προσφορές για πετρέλαια.
Ή εαν είχε επιλυθεί το θέμα της λαθρομετανάστευσης. Για παράδειγμα, αυτοί που στήνουν σεντόνια στο δρόμο και τις λαϊκές αγορές, πού τα βρίσκουν τα ρούχα, τα παπούτσια, τις ηλεκτρικές συσκευές, τα τσιγάρα. Κλέβοντας λοιπόν κάποιος από εμένα που πχ έχω μαγαζί, μια μπλούζα, έχει ως αποτέλεσμα να χάσω εγώ τη μπλούζα και το κράτος το φόρο. Ποιος αγοράζει την κλεμμένη μπλούζα? Αυτός που δεν έχει μπλούζα ή χρήματα να πάρει από το μαγαζί. Γιατί δεν έχει χρήματα? Γιατί τον απέλυσαν από το μαγαζί που δούλευε μιας και λόγω ανταγωνισμού(δε μπορώ να πουλήσω φθηνότερα από κάποιον που τα έχει κλεμμένα) και κρίσης (δε μπορεί να αγοράσει ακριβότερα αφού δεν έχει λεφτά) έκλεισε. Κι έτσι συνεχίζει η σπείρα του Αρχιμήδη, προς τα μέσα.
Βέβαια δεν είναι όλοι οι λαθρομετανάστες κακοί, ούτε όλοι οι Έλληνες καλοί. Μην παρεξηγηθώ.

Εξακολουθώ να προβληματίζομαι, όπως επίσης υπάρχουν πολλά ακόμα που έχω να πω αλλά δε μπορώ να γράψω(λόγω όγκου).
Κουράστηκα, οπότε το αφήνω εδώ.

To be continued... όμως.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
alexmon
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic
alexmon

Τόπος : ΠΑΤΡΑ
Registration date : 05/09/2010

Προσωπικές απόψεις περί κρίσης (οικονομικής και μη)... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Προσωπικές απόψεις περί κρίσης (οικονομικής και μη)...   Προσωπικές απόψεις περί κρίσης (οικονομικής και μη)... Icon_minitimeΣαβ Μάης 12 2012, 06:24

εμπεριστατωμένες σκέψεις με μεγάλη ανησυχία για το μέλλον.σίγουρα όμως χρειάζεται αλλαγή νοοτροπίας για να αλλάξουν οι καταστάσεις.και εδώ είναι που πρέπει να ανοιχτεί άλλο θέμα.!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 

Προσωπικές απόψεις περί κρίσης (οικονομικής και μη)...

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 

 Παρόμοια θέματα

+
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ.... :: Απόψεις....-
Μετάβαση σε: