Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΕικονοθήκηLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση

Μοιραστείτε | 
 

 Κολλάει η μανέτα του φρένου...sos!!!

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
nikolasr200
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic


Τόπος : Αθήνα
Registration date : 10/10/2010

Κολλάει η μανέτα του φρένου...sos!!! - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κολλάει η μανέτα του φρένου...sos!!!   Κολλάει η μανέτα του φρένου...sos!!! - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Ιαν 10 2013, 20:27

apogt έγραψε:
Στο ebay έχει πολλά, αλλά δεν έχω ιδέα για την ποιότητά τους! Ρώτα πρώτα εδώ και ανάλογα με τη τιμή βλέπεις!!!

μία από τα ίδια, ούτε εγώ έχω ιδέα, γι'αυτό περιμένω απάντηση από κάποιο παιδί που έχει εμπειρία, αν είναι να ψάξω από Ελλάδα και που, ή κάποιο συγκεκριμένο από ebay..?
έστειλα και στον πωλητή μια ερώτηση μήπως έχει stock αυτός από replacement kits..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nikolasr200
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic


Τόπος : Αθήνα
Registration date : 10/10/2010

Κολλάει η μανέτα του φρένου...sos!!! - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κολλάει η μανέτα του φρένου...sos!!!   Κολλάει η μανέτα του φρένου...sos!!! - Σελίδα 2 Icon_minitimeΣαβ Ιαν 12 2013, 12:28

αν ο κωδικός που πήρα είναι σωστός 59600-45860 το μόνο που μένει τώρα είναι η εργασία..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nikolasr200
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic


Τόπος : Αθήνα
Registration date : 10/10/2010

Κολλάει η μανέτα του φρένου...sos!!! - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κολλάει η μανέτα του φρένου...sos!!!   Κολλάει η μανέτα του φρένου...sos!!! - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ Ιαν 18 2013, 02:31

Λοιπον, την ελυσα σημερα.. Εκτος απο λιγη μακα δεν παρατηρησα κατι αξιοσημειωτο στα εντόσθια, παρολα αυτα τα αντικατεστησα..
Εμοιαζε να δουλευει καλα, οσο ηταν αδεια αλλα με το που γεμισε με υγρο παλι ηταν τεμπελα στην επαναφορα.. :-(
Επισης μετα την αλλαγη παρατηρησα να κανει και σποραδικα χαζοσκαλωματα στην πιεση, σαννα μην ηταν ομαλη, αλλα οχι παντα.. Τα νευρα μου!!!

Παιζει να κανει καμια μαλακια το πανω λαμακι και να ζοριζει την επιστροφη;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nikolasr200
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic


Τόπος : Αθήνα
Registration date : 10/10/2010

Κολλάει η μανέτα του φρένου...sos!!! - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κολλάει η μανέτα του φρένου...sos!!!   Κολλάει η μανέτα του φρένου...sos!!! - Σελίδα 2 Icon_minitimeΚυρ Ιαν 20 2013, 16:26

update..
την Παρασκευή πήγα να πάρω τη μηχανή για μια βόλτα/δοκιμή και βγάζοντας την από το γκαράζ, η μανέτα ήταν πέτρα, όταν λέμε πέτρα όμως εννοούμε πέτρα, πατιόταν ελάχιστα και δεν υπήρχε "ανταπόκριση" στο φρενάρισμα..δεν έπιανε δηλαδή (αυτό το διαπίστωσα τσουλώντας την για να την βγάλω για τη βόλτα)
στη βόλτα, με το που τσούλησε λίγο η μηχανή και έσβησε και το λαμπάκι του abs (δεν ξέρω αν σχετίζεται) το φρένο επανήλθε από άποψη αποτελεσματικότητας, αλλά το "τεμπέλιασμα" παραμένει και με το καινούριο σετ..

επειδή χέστηκα και λίγο με το κομμάτι που δεν έπιανε καθόλου, σταμάτησα από ένα συνεργείο, του είπα τι είχα κάνει και τι έγινε..αλλά δεν είχε κάποια εξήγηση, πέρα από το ότι ίσως είχε κολλήσει το abs? εκείνη τη στιγμή..
από τότε, κατά τα άλλα το φρενάρισμα είναι ικανοποιητικό, αλλά η επαναφορά παραμένει λίγο αργή, αλλά ακόμα έχω την απορία τι έγινε εκείνα τα λεπτά, που δεν υπήρχε φρένο και η μανέτα σχεδόν δεν πατιόταν..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
bandit
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic
bandit

Ηλικία : 59
Τόπος : θεσσαλονικη
Registration date : 09/01/2011

Κολλάει η μανέτα του φρένου...sos!!! - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κολλάει η μανέτα του φρένου...sos!!!   Κολλάει η μανέτα του φρένου...sos!!! - Σελίδα 2 Icon_minitimeΚυρ Ιαν 20 2013, 18:45

με μια αντίσταση 100kΩ θα εισαι ένταξη στην σειρα Very Happy Very Happy

ξανάκανε εξαέρωση και από εδώ και δες



Κολλάει η μανέτα του φρένου...sos!!! - Σελίδα 2 22018050n

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
martinez

martinez

Registration date : 24/08/2008

Κολλάει η μανέτα του φρένου...sos!!! - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κολλάει η μανέτα του φρένου...sos!!!   Κολλάει η μανέτα του φρένου...sos!!! - Σελίδα 2 Icon_minitimeΚυρ Ιαν 20 2013, 18:57

Βαλε λίγο γράσο στο σημείο ανάμεσα στην μανέτα και το εμβολάκι. Όταν στο σημείο αυτό ξεραθεί ή λείψει το γράσο, κάνει σκαλώματα όταν πατάς την μανέτα. Εννοείτα βέβαια ότι θα έχεις γρασαριμένο και τον άξονα της μανέτας.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nikolasr200
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic


Τόπος : Αθήνα
Registration date : 10/10/2010

Κολλάει η μανέτα του φρένου...sos!!! - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κολλάει η μανέτα του φρένου...sos!!!   Κολλάει η μανέτα του φρένου...sos!!! - Σελίδα 2 Icon_minitimeΚυρ Ιαν 20 2013, 19:48

bandit έγραψε:
με μια αντίσταση 100kΩ θα εισαι ένταξη στην σειρα Very Happy Very Happy

ξανάκανε εξαέρωση και από εδώ και δες



Κολλάει η μανέτα του φρένου...sos!!! - Σελίδα 2 22018050n


το ίδιο μου είπε και το συνεργείο..να κάνω μια εξαέρωση από εκείνο το σημείο..και παρόλο που η αίσθηση (στο πάτημα, στη βόλτα που έκανε και αυτός) του φάνηκε καλή, οπότε έδινε μικρά περιθώρια να έχει μείνει αέρας, μου είπε ότι από την περιγραφή της εξαέρωσης που έκανα, δεν φαινόταν "αρκετή" αλλά τι σκατά, θα μπορούσε η εξαέρωση να επηρεάζει την επαναφορά?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
bandit
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic
bandit

Ηλικία : 59
Τόπος : θεσσαλονικη
Registration date : 09/01/2011

Κολλάει η μανέτα του φρένου...sos!!! - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κολλάει η μανέτα του φρένου...sos!!!   Κολλάει η μανέτα του φρένου...sos!!! - Σελίδα 2 Icon_minitimeΚυρ Ιαν 20 2013, 19:55

να φανταστώ το ελατήριο μεταξυ αντλίας και μανετα το έβαλες Question Question

το 5

Κολλάει η μανέτα του φρένου...sos!!! - Σελίδα 2 Dp024518

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nikolasr200
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic


Τόπος : Αθήνα
Registration date : 10/10/2010

Κολλάει η μανέτα του φρένου...sos!!! - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κολλάει η μανέτα του φρένου...sos!!!   Κολλάει η μανέτα του φρένου...sos!!! - Σελίδα 2 Icon_minitimeΚυρ Ιαν 20 2013, 20:16

bandit έγραψε:
να φανταστώ το ελατήριο μεταξυ αντλίας και μανετα το έβαλες Question Question

το 5

Κολλάει η μανέτα του φρένου...sos!!! - Σελίδα 2 Dp024518


δεν την έλυσα τη μανέτα..!!! την έβγαλα όλη μαζί..όλο το νούμερο 2 δηλαδή.. λες να έχει κάνει κανά άλμα το ελατήριο και να παιδεύομαι τσάμπα?

edit: βασικά νομίζω το συγκεκριμένο ελατήριο είναι για να επαναφέρει τη μανέτα αν την σπρώξεις προς τα έξω..


Έχει επεξεργασθεί από τον/την nikolasr200 στις Κυρ Ιαν 20 2013, 20:30, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
bandit
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic
bandit

Ηλικία : 59
Τόπος : θεσσαλονικη
Registration date : 09/01/2011

Κολλάει η μανέτα του φρένου...sos!!! - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κολλάει η μανέτα του φρένου...sos!!!   Κολλάει η μανέτα του φρένου...sos!!! - Σελίδα 2 Icon_minitimeΚυρ Ιαν 20 2013, 20:29

δεν την έλυσα τη μανέτα. Exclamation Exclamation

όταν λες δεν την έλυσα εννοεις ετσι Question Question

Κολλάει η μανέτα του φρένου...sos!!! - Σελίδα 2 Dp041538



κακός τότε Mad
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nikolasr200
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic


Τόπος : Αθήνα
Registration date : 10/10/2010

Κολλάει η μανέτα του φρένου...sos!!! - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κολλάει η μανέτα του φρένου...sos!!!   Κολλάει η μανέτα του φρένου...sos!!! - Σελίδα 2 Icon_minitimeΚυρ Ιαν 20 2013, 20:31

Δημήτρη, αφαίρεσα τη μανέτα μαζί με το μηχανισμό της.. δηλαδή όλο το νούμερο 2, και πήρα στο χέρι την τρόμπα δηλαδή όλο το υπόλοιπο κομμάτι που δείχνεις στη νέα φωτογραφία..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
terino
gold member
gold member
terino

Ηλικία : 43
Τόπος : Athens
Registration date : 15/01/2008

Κολλάει η μανέτα του φρένου...sos!!! - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κολλάει η μανέτα του φρένου...sos!!!   Κολλάει η μανέτα του φρένου...sos!!! - Σελίδα 2 Icon_minitimeΚυρ Ιαν 20 2013, 21:18

Τη μανέτα γιατί να τη λύσεις? Ποιός ο λόγος? Επίσης δεν έχω καταλάβει που και γιατί μπαίνει η αντίσταση των 100kΩ. Μπορείς να μου το αναλύσεις λίγο αυτό?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.schoolofdance.gr
bandit
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic
bandit

Ηλικία : 59
Τόπος : θεσσαλονικη
Registration date : 09/01/2011

Κολλάει η μανέτα του φρένου...sos!!! - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κολλάει η μανέτα του φρένου...sos!!!   Κολλάει η μανέτα του φρένου...sos!!! - Σελίδα 2 Icon_minitimeΚυρ Ιαν 20 2013, 21:54

terino έγραψε:
Τη μανέτα γιατί να τη λύσεις? Ποιός ο λόγος? Επίσης δεν έχω καταλάβει που και γιατί μπαίνει η αντίσταση των 100kΩ. Μπορείς να μου το αναλύσεις λίγο αυτό?



Ποιός ο λόγος? Επίσης δεν έχω καταλάβει που και γιατί μπαίνει η αντίσταση των 100kΩ. Μπορείς να μου το αναλύσεις λίγο αυτό?


OXI το κρατώ μυστικό Razz Razz
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
K0k0$
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic
K0k0$

Ηλικία : 44
Τόπος : Αθηνα
Registration date : 06/06/2011

Κολλάει η μανέτα του φρένου...sos!!! - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κολλάει η μανέτα του φρένου...sos!!!   Κολλάει η μανέτα του φρένου...sos!!! - Σελίδα 2 Icon_minitimeΚυρ Ιαν 20 2013, 22:22

Δες μηπως κολλαει το σημειο που παταει το κεφαλι της μανετας πανω στο κεφαλι του εμβολου. Ειτε απο βρωμια ειτε απο ψιλοσκαψιματακια που μπορει να εχει κανει εκει.

Το ιδιο μπορει να συμβαινει και αν εχει μαζεψει μπιχλα το προστατευτικο εξωτερικο τσιμουχακι της κεφαλης του εμβολου. Ή αν αυτο εχει στραβοπατησει. Εκει δε βαζουμε γρασα και λαδια, ουτε καν WD40. Ενα σπρει σιλικονης και ειναι οκ.

Το εσωτερικο ελατηριο στο εμβολο το αλλαξες?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
SOTHRHS
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
SOTHRHS

Registration date : 01/06/2008

Κολλάει η μανέτα του φρένου...sos!!! - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κολλάει η μανέτα του φρένου...sos!!!   Κολλάει η μανέτα του φρένου...sos!!! - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Ιαν 21 2013, 00:27

λυσε μανετα και ριξε λιγο λαδι ψιλο (με μια συριγγα πχ) μεσα στο εμβολακι της τρομπας και λογικα εισαι οκ!
αν παλι οχι λυσε τρομπα και καθαρισε την Smile
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nikolasr200
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic


Τόπος : Αθήνα
Registration date : 10/10/2010

Κολλάει η μανέτα του φρένου...sos!!! - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κολλάει η μανέτα του φρένου...sos!!!   Κολλάει η μανέτα του φρένου...sos!!! - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Ιαν 21 2013, 01:15

Άλλαξα το εσωτερικό ελατήριο και το έμβολο, και το εξωτερικό τσιμουχάκι.. δηλαδή ό,τι κινούμενο μέρος έχει η τρόμπα..
Εσωτερικά τον κύλινδρο τον καθάρισα με ύφασμα (εδώ το συνεργείο είχε ένσταση μου είπε έπρεπε με ένα ψιλό ίσως 1000άρι γυαλόχαρτο να το κάνω εσωτερικά) ωστόσο ήταν καθαρός και δεν φάνηκαν υπολλείματα..
οπότε και το σημείο που ακουμπάει η μανέτα με το έμβολο ήταν κομπλέ, εφόσον είχε αλλαχτεί το έμβολο και καθαριστεί η περιοχή..και το εξωτερικό τσιμουχάκι είναι κομπλέ (καθαρό/καινούριο) και νομίζω ότι έχει πατήσει κανονικά..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
endurasx
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
endurasx

Ηλικία : 43
Τόπος : Περιστερι
Registration date : 28/11/2012

Κολλάει η μανέτα του φρένου...sos!!! - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κολλάει η μανέτα του φρένου...sos!!!   Κολλάει η μανέτα του φρένου...sos!!! - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Ιαν 21 2013, 16:45

Tσεκαρε το ελατηριο που ειπε ενας φιλος πιο πανω το 5 στην εικονακαι αν γινετε αντικατεστησε το!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nikolasr200
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic


Τόπος : Αθήνα
Registration date : 10/10/2010

Κολλάει η μανέτα του φρένου...sos!!! - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κολλάει η μανέτα του φρένου...sos!!!   Κολλάει η μανέτα του φρένου...sos!!! - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Ιαν 21 2013, 17:03

endurasx έγραψε:
Tσεκαρε το ελατηριο που ειπε ενας φιλος πιο πανω το 5 στην εικονακαι αν γινετε αντικατεστησε το!

το ελατήριο της μανέτας../? αυτό δεν έχει ρόλο να επαναφέρει τη μανέτα (όπως ρώτησα και παραπάνω) όταν την σπρώχνουμε προς τα πίσω..??
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
grassogr

grassogr

Ηλικία : 37
Τόπος : Πειραιάς
Registration date : 02/10/2012

Κολλάει η μανέτα του φρένου...sos!!! - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κολλάει η μανέτα του φρένου...sos!!!   Κολλάει η μανέτα του φρένου...sos!!! - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Ιαν 21 2013, 17:15

Καλησπέρα.

Σκέφτηκα να μην ανοίξω νέα θέμα μιας και εγώ έχω πρόβλημα με τη μανέτα του φρένου που κολλάει.

Πιο συγκεκριμένα, σήμερα παρατήρησα ότι όταν πάω να πατήσω φρένο τη στιγμή ακριβώς που η μηχανή περνάει από καμιά λακκούβα ή από κανένα σαμαράκι, τότε η μανέτα του φρένου είναι πάρα πολύ σκληρή. Έχει κανείς καμιά ιδέα τι μπορεί να παίζει? Σε όλες τις άλλες στιγμές οι μανέτα είναι οκ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.pvtech.gr
endurasx
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
endurasx

Ηλικία : 43
Τόπος : Περιστερι
Registration date : 28/11/2012

Κολλάει η μανέτα του φρένου...sos!!! - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κολλάει η μανέτα του φρένου...sos!!!   Κολλάει η μανέτα του φρένου...sos!!! - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Ιαν 21 2013, 17:27

nikolasr200 έγραψε:
endurasx έγραψε:
Tσεκαρε το ελατηριο που ειπε ενας φιλος πιο πανω το 5 στην εικονακαι αν γινετε αντικατεστησε το!

το ελατήριο της μανέτας../? αυτό δεν έχει ρόλο να επαναφέρει τη μανέτα (όπως ρώτησα και παραπάνω) όταν την σπρώχνουμε προς τα πίσω..??

Βλεπωντας και συγκρινωντας τις διαφανειες που ανεβασε ο φιλος πριν και με αυτην: [img]Κολλάει η μανέτα του φρένου...sos!!! - Σελίδα 2 71311844 [/img]
διακρινω οτι το ελατηριο υποβοηθαει την επιστροφη της μανετα απο φρεναρισμα μιας και κανει μοχλικο με την βιδα και οχι στο σπρωξιμο!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
tzou
Member
Member
tzou

Ηλικία : 42
Τόπος : Πετρούπολη
Registration date : 18/02/2009

Κολλάει η μανέτα του φρένου...sos!!! - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κολλάει η μανέτα του φρένου...sos!!!   Κολλάει η μανέτα του φρένου...sos!!! - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Ιαν 21 2013, 19:24

grassogr έγραψε:
Καλησπέρα.

Σκέφτηκα να μην ανοίξω νέα θέμα μιας και εγώ έχω πρόβλημα με τη μανέτα του φρένου που κολλάει.

Πιο συγκεκριμένα, σήμερα παρατήρησα ότι όταν πάω να πατήσω φρένο τη στιγμή ακριβώς που η μηχανή περνάει από καμιά λακκούβα ή από κανένα σαμαράκι, τότε η μανέτα του φρένου είναι πάρα πολύ σκληρή. Έχει κανείς καμιά ιδέα τι μπορεί να παίζει? Σε όλες τις άλλες στιγμές οι μανέτα είναι οκ.

είναι εκεί που χάνει πρόσφυση ο τροχός απο το έδαφος. σε όλους τους absατους το κάνει. λίγο η τέλεια ανάρτηση του vstrom λίγο το τέλειο abs.... θα το συνηθίσεις σιγά σιγά. μόλις αλλάξεις λάστιχα αναρτήσεις και βάλεις 4 πίστωνες δαγκάνες θα είσαι άρχοντας.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
tzou
Member
Member
tzou

Ηλικία : 42
Τόπος : Πετρούπολη
Registration date : 18/02/2009

Κολλάει η μανέτα του φρένου...sos!!! - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κολλάει η μανέτα του φρένου...sos!!!   Κολλάει η μανέτα του φρένου...sos!!! - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Ιαν 21 2013, 19:27

endurasx έγραψε:
nikolasr200 έγραψε:
endurasx έγραψε:
Tσεκαρε το ελατηριο που ειπε ενας φιλος πιο πανω το 5 στην εικονακαι αν γινετε αντικατεστησε το!

το ελατήριο της μανέτας../? αυτό δεν έχει ρόλο να επαναφέρει τη μανέτα (όπως ρώτησα και παραπάνω) όταν την σπρώχνουμε προς τα πίσω..??

Βλεπωντας και συγκρινωντας τις διαφανειες που ανεβασε ο φιλος πριν και με αυτην: [img]Κολλάει η μανέτα του φρένου...sos!!! - Σελίδα 2 71311844 [/img]
διακρινω οτι το ελατηριο υποβοηθαει την επιστροφη της μανετα απο φρεναρισμα μιας και κανει μοχλικο με την βιδα και οχι στο σπρωξιμο!

το ελατήριο της εικόνας είναι η ασφάλεια του ρυθμιστή της μανέτας δεν κάνει την επιστροφή μανέτας στο φρενάρισμα. ασφαλίζει το ρυθμιστή μα μη γυρνάει μόνος του απο τους κραδασμούς.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
grassogr

grassogr

Ηλικία : 37
Τόπος : Πειραιάς
Registration date : 02/10/2012

Κολλάει η μανέτα του φρένου...sos!!! - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κολλάει η μανέτα του φρένου...sos!!!   Κολλάει η μανέτα του φρένου...sos!!! - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Ιαν 21 2013, 19:38

tzou έγραψε:
grassogr έγραψε:
Καλησπέρα.

Σκέφτηκα να μην ανοίξω νέα θέμα μιας και εγώ έχω πρόβλημα με τη μανέτα του φρένου που κολλάει.

Πιο συγκεκριμένα, σήμερα παρατήρησα ότι όταν πάω να πατήσω φρένο τη στιγμή ακριβώς που η μηχανή περνάει από καμιά λακκούβα ή από κανένα σαμαράκι, τότε η μανέτα του φρένου είναι πάρα πολύ σκληρή. Έχει κανείς καμιά ιδέα τι μπορεί να παίζει? Σε όλες τις άλλες στιγμές οι μανέτα είναι οκ.

είναι εκεί που χάνει πρόσφυση ο τροχός απο το έδαφος. σε όλους τους absατους το κάνει. λίγο η τέλεια ανάρτηση του vstrom λίγο το τέλειο abs.... θα το συνηθίσεις σιγά σιγά. μόλις αλλάξεις λάστιχα αναρτήσεις και βάλεις 4 πίστωνες δαγκάνες θα είσαι άρχοντας.

Οκ.

Ευχαριστώ για την απάντηση γιατί με άγχωσε αυτό σήμερα!!
Για να δω, λάστιχα + αναρτήσεις + 4πίστονες >1000 ευρώ -> Θα αργήσω αρκετά ακόμα!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.pvtech.gr
nikolasr200
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic


Τόπος : Αθήνα
Registration date : 10/10/2010

Κολλάει η μανέτα του φρένου...sos!!! - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κολλάει η μανέτα του φρένου...sos!!!   Κολλάει η μανέτα του φρένου...sos!!! - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Ιαν 21 2013, 21:38

grassogr έγραψε:
Καλησπέρα.

Σκέφτηκα να μην ανοίξω νέα θέμα μιας και εγώ έχω πρόβλημα με τη μανέτα του φρένου που κολλάει.

Πιο συγκεκριμένα, σήμερα παρατήρησα ότι όταν πάω να πατήσω φρένο τη στιγμή ακριβώς που η μηχανή περνάει από καμιά λακκούβα ή από κανένα σαμαράκι, τότε η μανέτα του φρένου είναι πάρα πολύ σκληρή. Έχει κανείς καμιά ιδέα τι μπορεί να παίζει? Σε όλες τις άλλες στιγμές οι μανέτα είναι οκ.

με επιφύλαξη (επειδή το είχα παρατηρήσει και εγώ και πριν την αλλαγή) νομίζω ότι απλά επειδή αν αναπηδήσει η ρόδα θα μπλοκάρει, πρέπει να κάνει αυτή την αντίδραση λόγω abs..

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
endurasx
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
endurasx

Ηλικία : 43
Τόπος : Περιστερι
Registration date : 28/11/2012

Κολλάει η μανέτα του φρένου...sos!!! - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κολλάει η μανέτα του φρένου...sos!!!   Κολλάει η μανέτα του φρένου...sos!!! - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Ιαν 23 2013, 00:00

tzou έγραψε:
endurasx έγραψε:
nikolasr200 έγραψε:
endurasx έγραψε:
Tσεκαρε το ελατηριο που ειπε ενας φιλος πιο πανω το 5 στην εικονακαι αν γινετε αντικατεστησε το!

το ελατήριο της μανέτας../? αυτό δεν έχει ρόλο να επαναφέρει τη μανέτα (όπως ρώτησα και παραπάνω) όταν την σπρώχνουμε προς τα πίσω..??

Βλεπωντας και συγκρινωντας τις διαφανειες που ανεβασε ο φιλος πριν και με αυτην: [img]Κολλάει η μανέτα του φρένου...sos!!! - Σελίδα 2 71311844 [/img]
διακρινω οτι το ελατηριο υποβοηθαει την επιστροφη της μανετα απο φρεναρισμα μιας και κανει μοχλικο με την βιδα και οχι στο σπρωξιμο!

το ελατήριο της εικόνας είναι η ασφάλεια του ρυθμιστή της μανέτας δεν κάνει την επιστροφή μανέτας στο φρενάρισμα. ασφαλίζει το ρυθμιστή μα μη γυρνάει μόνος του απο τους κραδασμούς.
Ουτε που μου ειχε περασει απο το μυαλο........ αλλα παρ ολα αυτα abs εχω και εγω και δεν εχω διαπιστωσει κατι τετοιο!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 

Κολλάει η μανέτα του φρένου...sos!!!

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 

 Παρόμοια θέματα

+
Σελίδα 2 από 3Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ-ΑΝΑΒΑΤΗΣ :: Φρένα-Μετάδοση-
Μετάβαση σε: