Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΕικονοθήκηLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση

Μοιραστείτε | 
 

 τι λαδια & φιλτρο προτεινεται?

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Επισκέπτης
Επισκέπτης



τι λαδια & φιλτρο προτεινεται? - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: τι λαδια & φιλτρο προτεινεται?   τι λαδια & φιλτρο προτεινεται? - Σελίδα 5 Icon_minitimeΠαρ Ιουν 07 2013, 17:06

Και μενα τα motul σε 10-40 μετα τις 4000χλμ εγιναν απαραδεκτα οσο αφορα το σασμαν.
σκεφτομαι να δοκιμασω τα 15-50 γιατι μπορει να μην αλλαξω φιλτρο τωρα,αλλα εαν τελικα αλλαξω λεω να βαλω τα ipone.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
liakosvol
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
liakosvol

Ηλικία : 60
Registration date : 05/10/2010

τι λαδια & φιλτρο προτεινεται? - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: τι λαδια & φιλτρο προτεινεται?   τι λαδια & φιλτρο προτεινεται? - Σελίδα 5 Icon_minitimeΣαβ Ιουν 08 2013, 00:54

Dante έγραψε:
Και μενα τα motul σε 10-40 μετα τις 4000χλμ εγιναν απαραδεκτα οσο αφορα το σασμαν.
σκεφτομαι να δοκιμασω τα 15-50 γιατι μπορει να μην αλλαξω φιλτρο τωρα,αλλα εαν τελικα αλλαξω λεω να βαλω τα ipone.

Τι εννοείς όταν λες απαράδεκτα τα motul?Τι παρουσιάζουν? Βέβαια εγώ χρησιμοποιώ τα ipon.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
michalistzi



Ηλικία : 56
Τόπος : Ρεθυμνο
Registration date : 09/05/2013

τι λαδια & φιλτρο προτεινεται? - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: τι λαδια & φιλτρο προτεινεται?   τι λαδια & φιλτρο προτεινεται? - Σελίδα 5 Icon_minitimeΣαβ Ιουν 08 2013, 09:31

Ποια χτυπανε λιγοτερο οι ταχυτητες????
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NIKOlaS505
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
NIKOlaS505

Ηλικία : 49
Τόπος : ΜΟΣΧΑΤΟ - . . . -ΚΟΡΙΝΘΟΣ-. . . -AΧΕΡΟΝΤΑΣ-
Registration date : 30/06/2012

τι λαδια & φιλτρο προτεινεται? - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: τι λαδια & φιλτρο προτεινεται?   τι λαδια & φιλτρο προτεινεται? - Σελίδα 5 Icon_minitimeΣαβ Ιουν 08 2013, 09:41

michalistzi έγραψε:
Ποια χτυπανε λιγοτερο οι ταχυτητες????
XAROntaS έγραψε:
τι λαδια & φιλτρο προτεινεται? - Σελίδα 5 451272 τι λαδια & φιλτρο προτεινεται? - Σελίδα 5 451272
τι λαδια & φιλτρο προτεινεται? - Σελίδα 5 Q8logo
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nikosdll
Member
Member
nikosdll

Ηλικία : 47
Τόπος : Αθήνα
Registration date : 07/01/2010

τι λαδια & φιλτρο προτεινεται? - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: τι λαδια & φιλτρο προτεινεται?   τι λαδια & φιλτρο προτεινεται? - Σελίδα 5 Icon_minitimeΣαβ Ιουν 08 2013, 10:43

εγω εβαλα ipone από oils moto είδα μικρή διαφορά στο ανέβασμα στο κατέβασμα γαμησε τα αν δεν ρίξεις ξερογκαζιά γελάει ο κόσμος με το γκαπα γκουπα
Φίλτρο εννοείται μαμα...!!!
1651003G00X07 Φίλτρο Λαδιού Suzuki V-Strom
8,46? με Φ.Π.Α. γιατί να βάλεις άλλο?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nikosdll
Member
Member
nikosdll

Ηλικία : 47
Τόπος : Αθήνα
Registration date : 07/01/2010

τι λαδια & φιλτρο προτεινεται? - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: τι λαδια & φιλτρο προτεινεται?   τι λαδια & φιλτρο προτεινεται? - Σελίδα 5 Icon_minitimeΣαβ Ιουν 08 2013, 10:55

XAROntaS


αυτο εννοείς γιατί το site δεν δουλευει
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NIKOlaS505
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
NIKOlaS505

Ηλικία : 49
Τόπος : ΜΟΣΧΑΤΟ - . . . -ΚΟΡΙΝΘΟΣ-. . . -AΧΕΡΟΝΤΑΣ-
Registration date : 30/06/2012

τι λαδια & φιλτρο προτεινεται? - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: τι λαδια & φιλτρο προτεινεται?   τι λαδια & φιλτρο προτεινεται? - Σελίδα 5 Icon_minitimeΣαβ Ιουν 08 2013, 11:19

nikosdll έγραψε:
XAROntaS


αυτο εννοείς γιατί το site δεν δουλευει
Δεν ειχα. Βαλει συνδεσμο
Τα περνω απο τον γιατρο και εδω και καμποσες φορες που τα εχω βαλει ειμαι πολυ ικανοποιημενος
Σημειωτεον οτι η μηχανη κανει συνεχεια πολλα χιλ ( αθηνα-ναυπακτος)



edit:
Q8 MOTO SBK 4T Racing 10w40


Έχει επεξεργασθεί από τον/την XAROntaS στις Σαβ Ιουν 08 2013, 19:54, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nikosdll
Member
Member
nikosdll

Ηλικία : 47
Τόπος : Αθήνα
Registration date : 07/01/2010

τι λαδια & φιλτρο προτεινεται? - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: τι λαδια & φιλτρο προτεινεται?   τι λαδια & φιλτρο προτεινεται? - Σελίδα 5 Icon_minitimeΣαβ Ιουν 08 2013, 11:20

XAROntaS έγραψε:
nikosdll έγραψε:
XAROntaS


Τα περνω απο τον γιατρο

ποιος ειναι ο doctor?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NIKOlaS505
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
NIKOlaS505

Ηλικία : 49
Τόπος : ΜΟΣΧΑΤΟ - . . . -ΚΟΡΙΝΘΟΣ-. . . -AΧΕΡΟΝΤΑΣ-
Registration date : 30/06/2012

τι λαδια & φιλτρο προτεινεται? - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: τι λαδια & φιλτρο προτεινεται?   τι λαδια & φιλτρο προτεινεται? - Σελίδα 5 Icon_minitimeΣαβ Ιουν 08 2013, 11:28

nikosdll έγραψε:
XAROntaS έγραψε:
nikosdll έγραψε:
XAROntaS


Τα περνω απο τον γιατρο

ποιος ειναι ο doctor?
Παντελης λεγεται και εχει το μοτο παρκινγκ στα κ.πατησια (παρκινγκ , πλυντηριο μοτο , και Συνεργειο)

Υ.Π.
Ηδη τον εχω βαλει στην μπριζα να μας κανει καποια ειδικη προσφορα η οποια αναμενεται


Έχει επεξεργασθεί από τον/την XAROntaS στις Σαβ Ιουν 08 2013, 14:26, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτης
Επισκέπτης



τι λαδια & φιλτρο προτεινεται? - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: τι λαδια & φιλτρο προτεινεται?   τι λαδια & φιλτρο προτεινεται? - Σελίδα 5 Icon_minitimeΣαβ Ιουν 08 2013, 14:09

liakosvol έγραψε:
Dante έγραψε:
Και μενα τα motul σε 10-40 μετα τις 4000χλμ εγιναν απαραδεκτα οσο αφορα το σασμαν.
σκεφτομαι να δοκιμασω τα 15-50 γιατι μπορει να μην αλλαξω φιλτρο τωρα,αλλα εαν τελικα αλλαξω λεω να βαλω τα ipone.

Τι εννοείς όταν λες απαράδεκτα τα motul?Τι παρουσιάζουν? Βέβαια εγώ χρησιμοποιώ τα ipon.
Εννοω οτι το σασμαν χτυπαει ,εχει αθλια αισθηση,λες και τριβονται τα γραναζια και ολο αυτο περναει στο ποδι σου,καμια φορα σα να κολλανε κιολας οι ταχυτητες.ασε ,αν τυχει και σταματησω και δεν εχω νεκρα η πρωτη μεσα ,μετα σταματημενος ειναι βασανο να κτεβασω 1-2 ταχυτητες και να βρω και νεκρα.
παντως εχω παρατηρησει οτι το σασμαν δουλευει καλυτερα οταν ειναι κρυα η μηχανη
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nikos147
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
nikos147

Registration date : 06/08/2010

τι λαδια & φιλτρο προτεινεται? - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: τι λαδια & φιλτρο προτεινεται?   τι λαδια & φιλτρο προτεινεται? - Σελίδα 5 Icon_minitimeΣαβ Ιουν 08 2013, 16:44

Macis έγραψε:
stakhs έγραψε:
andreasp έγραψε:
Εγώ τα Belray EXP τα θυμάμαι πριν 20 χρόνια που τα έβαζα στο παπάκι, ώς τα κορυφαία λάδια. Υπάρχουν ακόμα?


Πες τα φιλε μου Macis, πες τα! Φοραω Bel Ray εδω και πολυ καιρο στο σκουτερακι και ηδη 2 φορες στο στρωμα και ειμαι ΑΠΟΛΥΤΑ ευχαριστημενος απο το δουλεμα του κινητηρα αλλα και το απαλο σαζμαν.


Ναι Ανδρεα υπαρχουν αν και προσωπικα προτιμω τα Bel Ray Thumper στο Strom. Μεχρι τα 5.000 χιλιομετρα το σαζμαν ειναι βελουδο!

Έτσι έτσι. Σκέφτομαι και εγώ μάλιστα απο Bel Ray EXP να πάω σε Bel Ray Thumper μου είπανε πως είναι καλύτερα, και δεν έχουνε και διαφορά στην τιμή απλά νομίζω πως δεν τα βγάζει σε 20W/50 αλλά μόνο 15W/50. Πάντως όπως και να έχει είναι φοβερά λάδια και ΑΝΕΤΑ βγάζουνε τα 5000 χλμ.

Kάθε λαδακι που έχω δοκιμάσει το αλλάζω στα 4.000km, περισσότερο για ψυχολογικούς λόγους μιας και μετα νιώθω οτι το λάδι "σπάει"...μέχρι στιγμής έχω δοκιμάσει ipone road twin, motul 5100 και τωρα δοκιμασα και τα Bel Ray EXP μιας και διαβασα καλά λόγια εδω μέσα! Επειδη τα Bel Ray δεν έχω καιρο που τα φορεσα (περιπου 300km) δε μπορώ να βγαλω ακομη συμπεράσματα αλλά από τα υπόλοιπα που έχω βάλει πιστέυω οτι τα motul είναι άθλια ενα τα ipone μου άρεσαν πολύ αλλά και στις 3 αλλαγές που τους έκανα στα 3500km, και ενώ τα έλεγχα συχνά, παρατηρησα οτι ξαφνικα είχαν μια κατανάλωση της ταξης των 400ml περίπου, κατι το οποίο δεν έχω παρατηρησει με καποιο άλλο λάδι που έχω δοκιμάσει...
Για τα Bel Ray το μονο που μπορω να πω σαν πρωτη παρατηρηση είναι οτι όντως το μοτερ ακουγεται να δουλεύει καπως πιο στρωτά...αν μεινω ευχαριστημένος από τα EXP ίσως δοκιμασω και τα Thumper (αλήθεια ποιά είναι η διαφορά τους γιατί στο oilmoto μου είπαν οτι το EXP μονο κανει για τα strom...)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
antonis46

antonis46

Ηλικία : 42
Τόπος : κορινθος
Registration date : 14/04/2013

τι λαδια & φιλτρο προτεινεται? - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: τι λαδια & φιλτρο προτεινεται?   τι λαδια & φιλτρο προτεινεται? - Σελίδα 5 Icon_minitimeΣαβ Ιουν 08 2013, 19:05

ξεκινησα με motul 5100 10-40 κ μετα απο πειραματικεσ αλλαγες με αλλα 4 διαφορετικα ξαναγυρισα στα motul.μεχρι τα 4000χλμ που κανω τις αλλαγες ηταν τα καλυτερα σε θεμα σασμαν κ λειτουργειας κινητηρα.τα 4 που δοκιμασα ηταν bel ray,eneos,repsol,shell.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nikosdll
Member
Member
nikosdll

Ηλικία : 47
Τόπος : Αθήνα
Registration date : 07/01/2010

τι λαδια & φιλτρο προτεινεται? - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: τι λαδια & φιλτρο προτεινεται?   τι λαδια & φιλτρο προτεινεται? - Σελίδα 5 Icon_minitimeΣαβ Ιουν 08 2013, 20:21

Κώδικας:
Εννοω οτι το σασμαν χτυπαει ,εχει αθλια αισθηση,λες και τριβονται τα γραναζια και ολο αυτο περναει στο ποδι σου,καμια φορα σα να κολλανε κιολας οι ταχυτητες.ασε ,αν τυχει και σταματησω και δεν εχω νεκρα η πρωτη μεσα ,μετα σταματημενος ειναι βασανο να κτεβασω 1-2 ταχυτητες και να βρω και νεκρα.
παντως εχω παρατηρησει οτι το σασμαν δουλευει καλυτερα οταν ειναι κρυα η μηχανη

Περίεργο μου ακούγεται αυτό, πόσα χιλιόμετρα έχεις και τι κ είναι??
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΤΑΚΗΣ81
Member
Member
ΤΑΚΗΣ81

Ηλικία : 42
Registration date : 01/05/2012

τι λαδια & φιλτρο προτεινεται? - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: τι λαδια & φιλτρο προτεινεται?   τι λαδια & φιλτρο προτεινεται? - Σελίδα 5 Icon_minitimeΣαβ Ιουν 08 2013, 20:53

scratch scratch scratch Να βάλω τα motul και να τ'αλλάζω πιο συχνά; (αλλωστε και το βιβλιαράκι motul λέει), να ρισκάρω να βάλω άλλα; Γρίφος για γερούς λύτες μου φαίνεται είναι το θέμα αυτό... mouuuuuu
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nikosdll
Member
Member
nikosdll

Ηλικία : 47
Τόπος : Αθήνα
Registration date : 07/01/2010

τι λαδια & φιλτρο προτεινεται? - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: τι λαδια & φιλτρο προτεινεται?   τι λαδια & φιλτρο προτεινεται? - Σελίδα 5 Icon_minitimeΚυρ Ιουν 09 2013, 10:37

ΤΑΚΗ νομίζω είναι θέμα οδήγησης του καθενός.
Εγώ έχω 80.000χλμ δεν έχω συμπληρώσει ποτέ λάδια
μεταξύ των αλλαγών, δεν ξέρω γιατί πολλοί συμπληρώνουν λαδάκι,
μπορεί να του πίνουν το αιμα, οπότε μην σκάς δοκίμασέ τα και
διάλεξε αυτό που ταιριάζει στον τρόπο οδήγησής σου
alien

Παράθεση :
να ρισκάρω να βάλω άλλα;
Δέν ρισκάρεις τπτ μπορείς να βάλεις ότι θέλεις από τα συνιστώμενα λαδάκια...
Απλά μην τα αφήνεις πολλά χιλιόμετρα πάνω στην μηχανή...
Πιο συχνές αλλαγές ...είναι το μυστικό!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
liakosvol
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
liakosvol

Ηλικία : 60
Registration date : 05/10/2010

τι λαδια & φιλτρο προτεινεται? - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: τι λαδια & φιλτρο προτεινεται?   τι λαδια & φιλτρο προτεινεται? - Σελίδα 5 Icon_minitimeΚυρ Ιουν 09 2013, 20:06

Πολύ σωστά τα λέει ο Nikosdll παραπάνω. Κι εμένα δεν μου έχει κάψει ούτε σταγόνα και είναι κ5. Αν και αναφέρεται κάπου εδω μέσα οτι στα μοντέλα απο κ7 και νεώτερα τσιμπάει λίγο λαδάκι αλλά θεωρείται φυσιολογικό. Λοιπόν πιστεύω οτι ελάχιστες οι διαφορές μεταξύ των διαφόρων λιπαντικώνΑπλά άλλαξέ τα πάντα μέσα στα όρια του μάνουαλ.Άποψή μου και την εφαρμόζω. Very Happy
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
pantwd
Member
Member
pantwd

Ηλικία : 42
Τόπος : Κατερίνη
Registration date : 28/04/2011

τι λαδια & φιλτρο προτεινεται? - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: τι λαδια & φιλτρο προτεινεται?   τι λαδια & φιλτρο προτεινεται? - Σελίδα 5 Icon_minitimeΚυρ Ιουν 09 2013, 23:33

αποψη μου, αλλα και πολλων αλλων βεβαια...το καλυτερο λαδι ειναι το φρεσκο λαδι...οσο πιο συχνα αλλαζουμε τα λαδακια στα μοτορια μας ~ ήτοι 3000κμ, τοσο καλυτερα ειναι...εγω προσωπικα εχω δοκιμασει τα motul τα οποια αυτη τη στιγμη φοραω, τα ipone αλλα και τα spectro τα οποια οταν τα εβαλα...ειπα ''απιστευτο λαδι...πουπουλο το σασμαν'', όμως δεν εχω ολοκληρωμενη αποψη γιατι σταματησα να το μετακινω το μηχανακι μεσα στο χειμωνα και ετσι οταν το ξανακαβαλησα τα αλλαξα αμεσως...γιατι ενιωθα οτι δεν δουλευουν πλεον οπως πριν...απο τα motul ειμαι ευχαριστημενος αλλα μεχρι 3000κμ....μετα νιωθω οτι δεν προσφαιρουν τπτ πλεον...τα ipone μια φορα τα εβαλα και μπορω να πω οτι εμεινα αρκετα ευχαριστημενος...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Macis

Macis

Ηλικία : 51
Τόπος : Χανιά Κρήτη
Registration date : 06/04/2010

τι λαδια & φιλτρο προτεινεται? - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: τι λαδια & φιλτρο προτεινεται?   τι λαδια & φιλτρο προτεινεται? - Σελίδα 5 Icon_minitimeΣαβ Ιουν 22 2013, 00:55

nikos147 έγραψε:
Macis έγραψε:
stakhs έγραψε:
andreasp έγραψε:
Εγώ τα Belray EXP τα θυμάμαι πριν 20 χρόνια που τα έβαζα στο παπάκι, ώς τα κορυφαία λάδια. Υπάρχουν ακόμα?


Πες τα φιλε μου Macis, πες τα! Φοραω Bel Ray εδω και πολυ καιρο στο σκουτερακι και ηδη 2 φορες στο στρωμα και ειμαι ΑΠΟΛΥΤΑ ευχαριστημενος απο το δουλεμα του κινητηρα αλλα και το απαλο σαζμαν.


Ναι Ανδρεα υπαρχουν αν και προσωπικα προτιμω τα Bel Ray Thumper στο Strom. Μεχρι τα 5.000 χιλιομετρα το σαζμαν ειναι βελουδο!

Έτσι έτσι. Σκέφτομαι και εγώ μάλιστα απο Bel Ray EXP να πάω σε Bel Ray Thumper μου είπανε πως είναι καλύτερα, και δεν έχουνε και διαφορά στην τιμή απλά νομίζω πως δεν τα βγάζει σε 20W/50 αλλά μόνο 15W/50. Πάντως όπως και να έχει είναι φοβερά λάδια και ΑΝΕΤΑ βγάζουνε τα 5000 χλμ.

Kάθε λαδακι που έχω δοκιμάσει το αλλάζω στα 4.000km, περισσότερο για ψυχολογικούς λόγους μιας και μετα νιώθω οτι το λάδι "σπάει"...μέχρι στιγμής έχω δοκιμάσει ipone road twin, motul 5100 και τωρα δοκιμασα και τα Bel Ray EXP μιας και διαβασα καλά λόγια εδω μέσα! Επειδη τα Bel Ray δεν έχω καιρο που τα φορεσα (περιπου 300km) δε μπορώ να βγαλω ακομη συμπεράσματα αλλά από τα υπόλοιπα που έχω βάλει πιστέυω οτι τα motul είναι άθλια ενα τα ipone μου άρεσαν πολύ αλλά και στις 3 αλλαγές που τους έκανα στα 3500km, και ενώ τα έλεγχα συχνά, παρατηρησα οτι ξαφνικα είχαν μια κατανάλωση της ταξης των 400ml περίπου, κατι το οποίο δεν έχω παρατηρησει με καποιο άλλο λάδι που έχω δοκιμάσει...
Για τα Bel Ray το μονο που μπορω να πω σαν πρωτη παρατηρηση είναι οτι όντως το μοτερ ακουγεται να δουλεύει καπως πιο στρωτά...αν μεινω ευχαριστημένος από τα EXP ίσως δοκιμασω και τα Thumper (αλήθεια ποιά είναι η διαφορά τους γιατί στο oilmoto μου είπαν οτι το EXP μονο κανει για τα strom...)
__________________
__________________

Προφανώς αυτό θα στο είπανε γιατί τα Thumper στη συσκευασία πάνω αναγράφουν πως έχουνε εξελιχτεί πάνω σε μονοκύλινδρους πολυβάλβιδους κινητήρες. Αυτό δεν σημαίναι πως δεν μπορείς να τα βάλεις σε δικύλινδρο ή τετρακύλινδρο κινητήρα, μια χαρά θα δουλέψουν. Εγώ τα έβαλα πρόσφατα στο Burgman που έχω και επίσης και σε ένα CBF 1000 και δουλεύουν μια χαρά. Τα ΕΧΡ έβαζα και εγώ μέχρι πρότινως αλλά νομίζω πως τα Thumper κάνουν καλύτερα τη δουλειά τους. Η δικιά μου επιλογή στα Thumper και στο Burgman και στο CBF είναι τα 15W/50 λόγο καιρικών συνθηκών εδώ στη Κρήτη.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
stakhs
Member
Member
stakhs

Ηλικία : 39
Τόπος : Θεσσαλονικη
Registration date : 02/07/2012

τι λαδια & φιλτρο προτεινεται? - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: τι λαδια & φιλτρο προτεινεται?   τι λαδια & φιλτρο προτεινεται? - Σελίδα 5 Icon_minitimeΣαβ Ιουν 22 2013, 01:32

Φιλε Macis, ζηλεύω το νησί που μένεις αρχικά. Το 15/50 είναι ότι πρέπει για Ελλάδα ποσο μάλιστα για Κρήτη. Προσωπικά, φοραω το ιδιο ιξωδες χειμώνα καλοκαίρι. 
 Ειναι η δεύτερη φορά που βαζω τα thumper και βρίσκομαι  ηδη στα 4.500 χλμ αρκετά εκ των οποίων στην πόλη, σε επαρχία, 3 φορές εθνική μια δικαβαλος Καβάλα - Θεσσαλονίκη μεταξυ 170-190 και ενα σκισιμο στην  πιστα. Το σασμάν  είναι ακόμη απαλό 
και γλυκο στις  αλλαγες χωρίς χτυπηματα. Χθες που εκανα τσεκ στα λάδια, δεν έχει σπάσει καθόλου. Δεν  τσιμπησε σταγονα παρα μονο στην εθνικη που ημουν για καμια ωριτσα περιπου στην τελική ταχύτητα της μηχανης.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Miskin
Member
Member
Miskin

Τόπος : ΑΘΗΝΑ
Registration date : 25/05/2008

τι λαδια & φιλτρο προτεινεται? - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: τι λαδια & φιλτρο προτεινεται?   τι λαδια & φιλτρο προτεινεται? - Σελίδα 5 Icon_minitimeΤρι Ιουλ 09 2013, 11:51

Να πω και γω τη γνώμη μου για τα λάδια. Τα Χριστούγεννα έβαλα τα Belray EXS 10w-40 (πλήρως συνθετικό) και τα κράτησα 6000 χλμ. Καταπληκτικά λάδια! Το σασμάν σταμάτησε να κάνει θόρυβο και το πιο σημαντικό, έβρισκα τη νεκρά στα φανάρια (8 χρόνια με τα Motul 5100 την είχα χάσει). Έκαψα κάμποσα λαδάκια αλλά μετά τα 5000 χλμ και αφού είχανε μπει οι ζέστες. Έβαλα τα IPONE ROAD TWIN 15w-50. Τα BELRAY με 6000 χλμ είχανε καλύτερη συμπεριφορά από τα IPONE με 0 χλμ. Είναι ακόμη νωρίς βέβαια αλλά μάλλον εμένα δε μου κάνουν. Έτσι κι αλλιώς τα έβαλα για λίγα χλμ. Το φθινόπωρο που θα έχω κάνει 3000 χλμ θα βάλω πάλι ένα πλήρως συνθετικό 10w-40 και την Άνοιξη να δοκιμάσω ενα επίσης συνθετικό 15w-50.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
massai
gold member
gold member
massai

Ηλικία : 50
Τόπος : Ίλιον
Registration date : 03/11/2008

τι λαδια & φιλτρο προτεινεται? - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: τι λαδια & φιλτρο προτεινεται?   τι λαδια & φιλτρο προτεινεται? - Σελίδα 5 Icon_minitimeΤρι Ιουλ 09 2013, 13:48

Ποιά ακριβώς BelRay έβαλες;
Link please? Smile
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NIKOlaS505
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
NIKOlaS505

Ηλικία : 49
Τόπος : ΜΟΣΧΑΤΟ - . . . -ΚΟΡΙΝΘΟΣ-. . . -AΧΕΡΟΝΤΑΣ-
Registration date : 30/06/2012

τι λαδια & φιλτρο προτεινεται? - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: τι λαδια & φιλτρο προτεινεται?   τι λαδια & φιλτρο προτεινεται? - Σελίδα 5 Icon_minitimeΤρι Ιουλ 09 2013, 14:01

τι λαδια & φιλτρο προτεινεται? - Σελίδα 5 2beef6d3062e2caf00cb4ab9b46b4142

ολα τα αλλα ειναι για τηγανησμα . . .
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
massai
gold member
gold member
massai

Ηλικία : 50
Τόπος : Ίλιον
Registration date : 03/11/2008

τι λαδια & φιλτρο προτεινεται? - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: τι λαδια & φιλτρο προτεινεται?   τι λαδια & φιλτρο προτεινεται? - Σελίδα 5 Icon_minitimeΤρι Ιουλ 09 2013, 14:04

Για το καλοκαίρι, φαντάζομαι, μιά χαρά.
Το χειμώνα θα πρότεινα να χρησιμοποιείς ΗΜΙσυνθετικό Wink
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NIKOlaS505
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
NIKOlaS505

Ηλικία : 49
Τόπος : ΜΟΣΧΑΤΟ - . . . -ΚΟΡΙΝΘΟΣ-. . . -AΧΕΡΟΝΤΑΣ-
Registration date : 30/06/2012

τι λαδια & φιλτρο προτεινεται? - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: τι λαδια & φιλτρο προτεινεται?   τι λαδια & φιλτρο προτεινεται? - Σελίδα 5 Icon_minitimeΤρι Ιουλ 09 2013, 14:12

massai έγραψε:
Για το καλοκαίρι, φαντάζομαι, μιά χαρά.
Το χειμώνα θα πρότεινα να χρησιμοποιείς ΗΜΙσυνθετικό Wink
αν το λες για μενα φιλε
ειναι τουμπανο χειμωνα - καλοκαιρι  το λαδακι
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
massai
gold member
gold member
massai

Ηλικία : 50
Τόπος : Ίλιον
Registration date : 03/11/2008

τι λαδια & φιλτρο προτεινεται? - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: τι λαδια & φιλτρο προτεινεται?   τι λαδια & φιλτρο προτεινεται? - Σελίδα 5 Icon_minitimeΤρι Ιουλ 09 2013, 14:13

Ναι λεβέντη μου, για σένα το λέω.
Όπως νομίζεις! Smile
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 

τι λαδια & φιλτρο προτεινεται?

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 

 Παρόμοια θέματα

+
Σελίδα 4 από 7Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ-ΑΝΑΒΑΤΗΣ :: Υγρά....& φίλτρα-
Μετάβαση σε: