ΦόρουμΠόρταλΕικονοθήκηΗμερολόγιοΕγγραφήΣύνδεση

Μοιραστείτε | 

Πρόβλημα με σαμαρια Colori

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Επισκέπτ
Επισκέπτης

ΔημοσίευσηΘέμα: Πρόβλημα με σαμαρια Colori   Κυρ Απρ 01 2012, 10:08

Καλημέρα σε όλους! Έβαλα για πρώτη φορά πάνω στην Vstrom ένα ζευγάρι σαμάρια της Colori που είχα απο άλλη μηχανή. Όσο ήμουν μόνος δεν είχα κανένα πρόβλημα, ούτε με κουνήματα-πεταρίσματα στην διαδρομή ούτε αστάθειες.
Με το που ανέβηκε δευτερο άτομο επάνω προέκυψαν γκρίνιες γιατί δεν υπάρχει μέρος για να κρατιέται ο πίσω. Οι λαβές που καταλήγουν στην μπαγκαζιέρα καλύπτονται πλήρως απο το ύφασμα του σαμαριού, με αποτέλεσμα σε φρένα ή σε στροφές να μην υπάρχει τρόπος να κρατηθει ο συνεπιβάτης από την μηχανή. Και εντάξει στην Εθνική ή στην Εγνατία παλεύεται.. Στις στροφές του Βόλου και του Πηλίου ήταν βάσανο!! Υπάρχει κανένα τρόπος να λύσω αυτό το πρόβλημα?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
.........
vstromhellasforum Fanatic

Τόπος :
Registration date : 31/03/2010

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πρόβλημα με σαμαρια Colori   Κυρ Απρ 01 2012, 10:21

Να της πεις να μην γκρινιαζει και να κρατιεται απο πανω σου!(τα ιδια σαμαρια εχω και μαλιστα πηγα στην colori και δωρεαν μου μακρυναν το υφασμα που τα ενωνει για να καθονται καλυτερα τα σαμαρια δεξια και αριστερα!)

αλλη λυση ειναι αλλα σαμαρια ή να καθεσαι να ξεβιδωνεις τις δυο βιδες απο τις χειρολαβες για να περνας τα σαμαρια απο κατω!

(στη δευτερη λυση δεν ξερω αν θα καθονται καλα!)
dadounis
Member
Member

Τόπος : Αθήνα - Άνοιξη
Registration date : 18/03/2012

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πρόβλημα με σαμαρια Colori   Κυρ Απρ 01 2012, 10:58

Άλλη λύση είναι να τα αφήσεις όλα οπως έχουν και να αλλάξεις την κοπέλα.... success success success
Επισκέπτ
Επισκέπτης

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πρόβλημα με σαμαρια Colori   Τρι Απρ 03 2012, 09:06

Τελικά βρήκα μια λίγο διαφορετική λύση.
Δεν χρησιμοποίησα καθόλου το δέσιμο των σαμαριών με τα χρατς, αλλα το έδεσα με τρεις ιμάντες, έναν απο τα χερούλια δύο απο τα πλαινά κρικάκια, περνώντας τους δύο μπροστά κάτω από την σέλα και τον τρίτο πίσω από την μπαγκαζιέρα. Το μόνο που πρόσεξα πολύ είναι να μην πληγώσω το πλαστικό εκεί που κάθεται η σέλα. Δεν ξέρω αν φαίνεται καλά στην φωτογραφία..

Πολύ βολική λύση και πολύ πιο σταθερό δέσιμο. Smile Κάθονται και λίγο πιο κάτω απ'οτι αν τα περάσεις κανονικά απο πάνω. Πάλι καλά που το έκανα γιατί γυρνώντας από μια βόλτα προχτές το βράδυ, πέσαμε σε τρελό αέρα απο την Κατερίνη και μετά. Evil or Very Mad Evil or Very Mad

Τεράστια ταλαιπωρία έτσι και αλλιως, αλλα χωρίς τα σαμάρια δεμένα καλά και χαμηλά θα υπέφερα πολύ παραπάνω. Very Happy

largkat
Member
Member

Τόπος : pieceland, larissa
Registration date : 05/10/2009

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πρόβλημα με σαμαρια Colori   Τρι Απρ 03 2012, 12:24

έχω τα ίδια, και γω τελικα τα δένω με ιμάντες χωρίς το ύφασμα που τα ενώνει (είχα καταφέρει να το περάσω από τις χειρολαβές, αλλά γλυστράει πολύ περισσότερο από την βελτιωμένη σέλα που έκανα). και περνάω και ένα χταποδάκι από κάτω.
http://bcplatykampos.blogspot.com/
.........

Τόπος :
Registration date : 31/03/2010

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πρόβλημα με σαμαρια Colori   Τρι Απρ 03 2012, 14:49

Εγω τελικα δεν εχω αυτα άλλα νομιζα οτι ειχες!

..εμενα το κομματι που τα ενωνει απο επανω, δεν βγαινει οποτε δεν μπορεις να τους κανεις τετοιο δεσιμο!
msp
vstromhellasforum Enthusiast

Τόπος : Αθηνα
Registration date : 27/10/2009

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πρόβλημα με σαμαρια Colori   Τρι Απρ 03 2012, 21:38

Vkonstantinos έγραψε:
Άλλη λύση είναι να τα αφήσεις όλα οπως έχουν και να αλλάξεις την κοπέλα.... success success success
OK
http://log-css-clan.page.tl/Home.htm
Morniac

Τόπος : Οχι εδω παντως
Registration date : 28/04/2010

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πρόβλημα με σαμαρια Colori   Τετ Απρ 04 2012, 18:59

Προσεχε μονο το δεσιμο πατεντα να ειναι γερο μην μαζευεις τα σαμαρια απο το δρομο σε καποιο ταξιδι....
http://www.youtube.com/watch?v=XoMngonBiO8
Επισκέπτ
Επισκέπτης

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πρόβλημα με σαμαρια Colori   Παρ Απρ 06 2012, 19:14

Morniac το πρόσεξα πολύ. Τα είχα και γερά φορτωμένα αλλα με τρεις ιμάντες δεν μπορούσαν να πάνε και πουθενά..! Κάτι άλλο μου έκανε πολύ εντύπωση. Σε ένα σημείο στο δρόμο και ενώ εγώ πάλευα με τους αέρηδες και πήγαινα με 60-70 γιατί αλλιώς ένιωθα οτι θα μας έπαιρνε ο αέρας, μας πέρασαν μια CBF 600 και μια V-Strom 650, απο δύο άτομα άτομα στην καθεμία, με 120-130 χλμ/ωρα σαν να μην συμβαίνει τίποτα. Τι διάολο?Εγω το φοβόμουν παραπάνω απ'οτι έπρεπε?
Kostis
Member
Member

Τόπος : Χανιά-Άγιος Νικόλαος
Registration date : 17/11/2009

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πρόβλημα με σαμαρια Colori   Σαβ Απρ 07 2012, 14:24

Φίλε αν τα δενεις χωρίς καγκελάκι θα φας το χρώμα απο τα πλαστικά...και ειναι κρίμα..

Πρόβλημα με σαμαρια Colori

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 

Παρόμοια θέματα

+
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ-ΑΝΑΒΑΤΗΣ :: Ταξιδιωτικός εξοπλισμός-
Μετάβαση σε: