Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΕικονοθήκηLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση

Μοιραστείτε | 
 

 Στήριξη tablet pc

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
tziale

tziale

Ηλικία : 46
Τόπος : Γιάννενα
Registration date : 18/04/2008

Στήριξη tablet pc Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Στήριξη tablet pc   Στήριξη tablet pc Icon_minitimeΔευ Μαρ 26 2012, 09:36

Καλημέρα,

Έχει δοκιμάσει κανείς να στηρίξει σε βάση tablet pc; Ρωτάω γιατί πρόσφατα αγόρασα το Α1 IdeaPad της Lenovo το οποίο εκτός των άλλων είναι και GPS. Σε αντίθεση όμως με τις κλασικές συσκευές GPS και smartphome το IdeaPad είναι και πιο ογκώδες (7ʼʼ οθόνη) και φυσικά πιο βαρύ (σχεδόν 400 gr χωρίς το ειδικό αποσπώμενο σκιάστρο για να φαίνεται αξιοπρεπώς η οθόνη σε εξωτερικό χώρο με έντονη ηλιοφάνεια).
Τώρα στο internet παίζουν αρκετές βάσεις μοτοσικλέτας για 7ʼʼ tablet, π.χ.
http://www.mountguys.com/Universal_Swivel_Handlebar_Rail_Mount_for_Tablets_p/mfx125-st2-tab001.htm ή http://www.mountguys.com/product_p/mfx-125-sbh-sm050-2-longarm.htm αλλά όλες οι βάσεις χρησιμοποιούν ελατήρια και δεν ξέρω πόσο καλά κλειδώνει το tablet καθώς είναι πολύ πιο βαρύ από ένα smartphone ή ένα απλό GPS.
Το κρατάει σφιχτά ή στην πρώτη λακκούβα με πολλά χλμ η συσκευή θα πετάξει από τη βάση της;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
socrates
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic
socrates

Τόπος : Αθήνα, Χαλκίδα
Registration date : 25/06/2010

Στήριξη tablet pc Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Στήριξη tablet pc   Στήριξη tablet pc Icon_minitimeΔευ Μαρ 26 2012, 11:32

Το έχω σκεφτεί και εγώ αλλά για αυτές τις διαστάσεις μου φαίνεται υπερβολικό να το στερεώσω στο τιμόνι ή πίσω από την ζελατίνα.
Ίσως μια λύση με bagster θα βόλευε καλύτερα έτσι ώστε να μην έχεις και θέμα αν βραχεί.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
tziale

tziale

Ηλικία : 46
Τόπος : Γιάννενα
Registration date : 18/04/2008

Στήριξη tablet pc Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Στήριξη tablet pc   Στήριξη tablet pc Icon_minitimeΔευ Μαρ 26 2012, 12:22

socrates έγραψε:
Το έχω σκεφτεί και εγώ αλλά για αυτές τις διαστάσεις μου φαίνεται υπερβολικό να το στερεώσω στο τιμόνι ή πίσω από την ζελατίνα.
Ίσως μια λύση με bagster θα βόλευε καλύτερα έτσι ώστε να μην έχεις και θέμα αν βραχεί.

Έχεις δίκιο, το tablet είναι πολύ ογκώδες σαν GPS μοτοσικλέτας αλλά αφού υπάρχει το θεωρώ υπερβολή να αγοράσω ξεχωριστή συσκευή. To tankbag που λες το δοκίμασα ήδη αλλά έχει τα έξής προβλήματα:
1. Η οθόνη αφής δεν δουλεύει με σωστά κάτω από τη ζελατίνα του tankbag και
2. Η ευκρίνεια είναι σκέτη απελπισία. Ούτως ή άλλως το IdeaPad της Lenovo έχει ένα θέμα με τη γωνία όρασης. Σχεδόν μόνο κάθετα βλέπεις σωστά την οθόνη. Φαντάσου τώρα ότι μέσα στο tankbag η οθόνη κοιτάει τον ουρανό και για να δεις καλά πρέπει σχεδόν να σηκωθείς όρθιος στα μαρσπιέ και να σκύψεις πάνω από το tablet. Πέρα από το ότι και πάλι δεν βλέπεις καλά, παίρνεις τα μάτια σου από το δρόμο για πολλή ώρα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
paitos
gold member
gold member
paitos

Ηλικία : 47
Τόπος : Χανια
Registration date : 08/07/2008

Στήριξη tablet pc Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Στήριξη tablet pc   Στήριξη tablet pc Icon_minitimeΔευ Μαρ 26 2012, 12:26

Ρωτα τον Κιτσο που το εβαλε στον γαιδαρο!!!


XAXAXAXA XAXAXAXA XAXAXAXA


Sorry δεν αντεξα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
spyros74

spyros74

Ηλικία : 49
Τόπος : Λυκόβρυση-Αμπελόκηποι-Ωρωπός
Registration date : 27/05/2010

Στήριξη tablet pc Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Στήριξη tablet pc   Στήριξη tablet pc Icon_minitimeΔευ Μαρ 26 2012, 12:40

paitos έγραψε:
Ρωτα τον Κιτσο που το εβαλε στον γαιδαρο!!!


XAXAXAXA XAXAXAXA XAXAXAXA


Sorry δεν αντεξα

tragik..... YOU! YOU! YOU!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kerneld
Member
Member
kerneld

Ηλικία : 53
Τόπος : Γλυκά Νερά - ΑΘΗΝΑ
Registration date : 10/08/2011

Στήριξη tablet pc Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Στήριξη tablet pc   Στήριξη tablet pc Icon_minitimeΔευ Μαρ 26 2012, 12:47

Από ότι βλέπω καμία από τις 2 λύσεις που δίνεις links δεν δίνει την αίσθηση ότι θα κρατήσει σταθερό το tablet: θα τις φοβόμουν εξίσου και τις 2.

Και δεν εννοώ να τρεμοπαίζει (που θα τρεμοπαίζει του κερατά από τους κραδασμούς με τόσο βάρος και όγκο), αλλά να το κρατήσει σφιχτά/σίγουρα να μην φύγει/ξεκολλήσει και πέσει στο δρόμο μετά από καμιά λακκούβα ή κανά γερό τράνταγμα.

Γενικά παρόμοιες λύσεις στήριξης για ταμπλέτες νομίζω ότι έχουν νόημα στο αυτοκίνητο που έχει και πιο μαλακές αναρτήσεις, αλλά και αν γίνει το κακό το πολύ-πολύ να το μαζέψεις από το χαλάκι του συνοδηγού.

Για φτηνή λύση κάτω από κατοστάρικο κοιτάς σε απλό κλασσικό GPS 3,5" αυτοκινήτου (περί τα 65-75?) και μια θήκη/βάση στήριξης από ebay (περί τα 12?-15?).


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
konstantinos
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
konstantinos

Ηλικία : 55
Τόπος : Ωρωπός
Registration date : 01/12/2010

Στήριξη tablet pc Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Στήριξη tablet pc   Στήριξη tablet pc Icon_minitimeΔευ Μαρ 26 2012, 12:55

spyros74 έγραψε:
paitos έγραψε:
Ρωτα τον Κιτσο που το εβαλε στον γαιδαρο!!!


XAXAXAXA XAXAXAXA XAXAXAXA


Sorry δεν αντεξα

tragik..... YOU! YOU! YOU!


YOU! YOU! YOU! YOU! YOU! YOU!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 

Στήριξη tablet pc

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 

 Παρόμοια θέματα

+
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ-ΑΝΑΒΑΤΗΣ :: Συστήματα Πλοήγησης- Συναγερμών-
Μετάβαση σε: