Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΕικονοθήκηLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση

Μοιραστείτε | 
 

 ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΓΙΑ ΖΕΛΑΤIΝΕΣ !!!

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 10 ... 16, 17, 18, 19, 20  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
σαλιγκάρι
gold member
gold member
σαλιγκάρι

Ηλικία : 49
Τόπος : Περιστέρι
Registration date : 11/09/2008

ΤΑ ΠΑΝΤΑ  ΓΙΑ ΖΕΛΑΤIΝΕΣ !!! - Σελίδα 17 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΓΙΑ ΖΕΛΑΤIΝΕΣ !!!   ΤΑ ΠΑΝΤΑ  ΓΙΑ ΖΕΛΑΤIΝΕΣ !!! - Σελίδα 17 Icon_minitimeΠεμ Σεπ 29 2011, 00:32

bananaki έγραψε:
Να κάνω μια ερώτηση παίδες. Η ζελατίνα Barracuda Aerotour ή η Mra 515 κόβουν την τελική καθόλου??? Επίσης μήπως αυξάνεται και η κατανάλωση έστω και λίγο?????

όχι.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
terino
gold member
gold member
terino

Ηλικία : 43
Τόπος : Athens
Registration date : 15/01/2008

ΤΑ ΠΑΝΤΑ  ΓΙΑ ΖΕΛΑΤIΝΕΣ !!! - Σελίδα 17 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΓΙΑ ΖΕΛΑΤIΝΕΣ !!!   ΤΑ ΠΑΝΤΑ  ΓΙΑ ΖΕΛΑΤIΝΕΣ !!! - Σελίδα 17 Icon_minitimeΠεμ Σεπ 29 2011, 00:34

Όπως βλέπεις, οι απόψεις διίστανται!!! Laughing
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.schoolofdance.gr
σαλιγκάρι
gold member
gold member
σαλιγκάρι

Ηλικία : 49
Τόπος : Περιστέρι
Registration date : 11/09/2008

ΤΑ ΠΑΝΤΑ  ΓΙΑ ΖΕΛΑΤIΝΕΣ !!! - Σελίδα 17 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΓΙΑ ΖΕΛΑΤIΝΕΣ !!!   ΤΑ ΠΑΝΤΑ  ΓΙΑ ΖΕΛΑΤIΝΕΣ !!! - Σελίδα 17 Icon_minitimeΠεμ Σεπ 29 2011, 00:38

terino έγραψε:
Όπως βλέπεις, οι απόψεις διίστανται!!! Laughing
I love you
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
terino
gold member
gold member
terino

Ηλικία : 43
Τόπος : Athens
Registration date : 15/01/2008

ΤΑ ΠΑΝΤΑ  ΓΙΑ ΖΕΛΑΤIΝΕΣ !!! - Σελίδα 17 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΓΙΑ ΖΕΛΑΤIΝΕΣ !!!   ΤΑ ΠΑΝΤΑ  ΓΙΑ ΖΕΛΑΤIΝΕΣ !!! - Σελίδα 17 Icon_minitimeΠεμ Σεπ 29 2011, 00:42

Πάντως επιμένω στην άποψη μου αν και οι διαφορές αρχίζουν να γίνονται εμφανείς σίγουρα μετά τα 120 με 140 χαω!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.schoolofdance.gr
mavras
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
mavras

Registration date : 16/06/2010

ΤΑ ΠΑΝΤΑ  ΓΙΑ ΖΕΛΑΤIΝΕΣ !!! - Σελίδα 17 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΓΙΑ ΖΕΛΑΤIΝΕΣ !!!   ΤΑ ΠΑΝΤΑ  ΓΙΑ ΖΕΛΑΤIΝΕΣ !!! - Σελίδα 17 Icon_minitimeΠεμ Σεπ 29 2011, 01:07

terino έγραψε:
Πάντως επιμένω στην άποψη μου αν και οι διαφορές αρχίζουν να γίνονται εμφανείς σίγουρα μετά τα 120 με 140 χαω!
το λογικο παντως ειναι να αυξανεται η καταναλωση, εστω και λιγο, και να πεφτει η τελικη, εστω και λιγο
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
matsos13
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
matsos13

Ηλικία : 40
Τόπος : ΑΘΗΝΑ - ΜΥΤΙΛΗΝΗ
Registration date : 31/07/2011

ΤΑ ΠΑΝΤΑ  ΓΙΑ ΖΕΛΑΤIΝΕΣ !!! - Σελίδα 17 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΓΙΑ ΖΕΛΑΤIΝΕΣ !!!   ΤΑ ΠΑΝΤΑ  ΓΙΑ ΖΕΛΑΤIΝΕΣ !!! - Σελίδα 17 Icon_minitimeΠεμ Σεπ 29 2011, 02:38

mavras έγραψε:
terino έγραψε:
Πάντως επιμένω στην άποψη μου αν και οι διαφορές αρχίζουν να γίνονται εμφανείς σίγουρα μετά τα 120 με 140 χαω!
το λογικο παντως ειναι να αυξανεται η καταναλωση, εστω και λιγο, και να πεφτει η τελικη, εστω και λιγο


Να κανω μια μικρη παρατηριση δλδ αν εχω την μικρη ζελατινα ο αερας που τρωω στην μαπα ομους και οπου αλλου φανταστεις (1.88 115 κιλα) δλδ εγω σαν ογκος δεν εχω την ιδια αεροσυναμικη αντισταση με το αν ειχα μια ζελατινα στα μετρα μου οποτε κ πιο μεγαλη?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
iannag
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
iannag

Ηλικία : 46
Τόπος : Βόλος
Registration date : 24/11/2010

ΤΑ ΠΑΝΤΑ  ΓΙΑ ΖΕΛΑΤIΝΕΣ !!! - Σελίδα 17 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΓΙΑ ΖΕΛΑΤIΝΕΣ !!!   ΤΑ ΠΑΝΤΑ  ΓΙΑ ΖΕΛΑΤIΝΕΣ !!! - Σελίδα 17 Icon_minitimeΠεμ Σεπ 29 2011, 03:23

matsos13 έγραψε:
mavras έγραψε:
terino έγραψε:
Πάντως επιμένω στην άποψη μου αν και οι διαφορές αρχίζουν να γίνονται εμφανείς σίγουρα μετά τα 120 με 140 χαω!
το λογικο παντως ειναι να αυξανεται η καταναλωση, εστω και λιγο, και να πεφτει η τελικη, εστω και λιγο


Να κάνω μια μικρή παρατηριση δλδ αν εχω την μικρη ζελατινα ο αερας που τρωω στην μαπα ομους και οπου αλλου φανταστεις (1.88 115 κιλα) δλδ εγω σαν ογκος δεν εχω την ιδια αεροσυναμικη αντισταση με το αν ειχα μια ζελατινα στα μετρα μου οποτε κ πιο μεγαλη?

Θα συμφωνήσω με την απορία του φίλου απο πάνω και θα ήθελα να δω τις απαντήσεις::: Είμαι 1,75 84 κιλά αλλά έχω ακούσει τόσα που τελικά λέω ότι απάντηση τεκμηριωμένη δεν υπάρχει περίπτωση να πάρω άρα ας αρχίσω να μαζεύω γνώμες και απόψεις και να δω τι υπερισχύει.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
terino
gold member
gold member
terino

Ηλικία : 43
Τόπος : Athens
Registration date : 15/01/2008

ΤΑ ΠΑΝΤΑ  ΓΙΑ ΖΕΛΑΤIΝΕΣ !!! - Σελίδα 17 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΓΙΑ ΖΕΛΑΤIΝΕΣ !!!   ΤΑ ΠΑΝΤΑ  ΓΙΑ ΖΕΛΑΤIΝΕΣ !!! - Σελίδα 17 Icon_minitimeΠεμ Σεπ 29 2011, 10:46

Δεν είναι θέμα άποψης! Είναι θέμα φυσικής απλά... Μεγαλύτερος όγκος = μεγαλύτερη αεροδυναμική αντίσταση = μικρότερη ταχύτητα = μεγαλύτερη κατανάλωση.

ΟΜΩΣ

Για να τα παρατηρήσετε αυτά σε μεγέθη που να μπορείτε να δείτε, μιλάμε για μεγάλες ταχύτητες και συνέχεια, όχι έπιασα 160 για 5-10 λεπτά και έπεσε 100χλμ η αυτονομία μου. Και όπως γράφω και παραπάνω, είναι γεωμετρική η αύξηση αυτών των μεγεθών.

Γιατί βάζετε τον εαυτό σας ως μέρος της εξίσωσης? Για να παίξει τόσο μεγάλο ρόλο το σώμα σας θα πρέπει να πηγαίνετε με πολλά χιλιόμετρα. Εγώ όταν θέλω να πάω με τόσα χιλιόμετρα απλά σκύβω λίγο να με καλύψει η ζελατίνα. Αφού το ξέρεις, γιατί να επιβαρύνεις?

Κάνε και το άλλο, πιάσε μια Χ ταχύτητα με μικρή ζελατίνα και σε χαμηλή θέση και σκύψε μέσα στη ζελατίνα. Κράτα σταθερό γκάζι και σταθερή ταχύτητα και σήκω όρθιος παρακολουθώντας το κοντέρ..... και πες μου τι παρατήρησες.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.schoolofdance.gr
matsos13
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
matsos13

Ηλικία : 40
Τόπος : ΑΘΗΝΑ - ΜΥΤΙΛΗΝΗ
Registration date : 31/07/2011

ΤΑ ΠΑΝΤΑ  ΓΙΑ ΖΕΛΑΤIΝΕΣ !!! - Σελίδα 17 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΓΙΑ ΖΕΛΑΤIΝΕΣ !!!   ΤΑ ΠΑΝΤΑ  ΓΙΑ ΖΕΛΑΤIΝΕΣ !!! - Σελίδα 17 Icon_minitimeΠεμ Σεπ 29 2011, 17:23

terino έγραψε:
Δεν είναι θέμα άποψης! Είναι θέμα φυσικής απλά... Μεγαλύτερος όγκος = μεγαλύτερη αεροδυναμική αντίσταση = μικρότερη ταχύτητα = μεγαλύτερη κατανάλωση.

ΟΜΩΣ

Για να τα παρατηρήσετε αυτά σε μεγέθη που να μπορείτε να δείτε, μιλάμε για μεγάλες ταχύτητες και συνέχεια, όχι έπιασα 160 για 5-10 λεπτά και έπεσε 100χλμ η αυτονομία μου. Και όπως γράφω και παραπάνω, είναι γεωμετρική η αύξηση αυτών των μεγεθών.

Γιατί βάζετε τον εαυτό σας ως μέρος της εξίσωσης? Για να παίξει τόσο μεγάλο ρόλο το σώμα σας θα πρέπει να πηγαίνετε με πολλά χιλιόμετρα. Εγώ όταν θέλω να πάω με τόσα χιλιόμετρα απλά σκύβω λίγο να με καλύψει η ζελατίνα. Αφού το ξέρεις, γιατί να επιβαρύνεις?

Κάνε και το άλλο, πιάσε μια Χ ταχύτητα με μικρή ζελατίνα και σε χαμηλή θέση και σκύψε μέσα στη ζελατίνα. Κράτα σταθερό γκάζι και σταθερή ταχύτητα και σήκω όρθιος παρακολουθώντας το κοντέρ..... και πες μου τι παρατήρησες.

Δεν λεω οχι να ισως να καει λιγο παραπανω αλλα τη μηχανη την πειρα για να καθομαι ορθιος, αμα ηθελα να σκυβω για να τρεξω θα επαιρνα ενα street που παει κ πιο γρυγορα. Οποτε γιατι να τρώω εγω τον αερα κ να μην τον κοβει η ζελατινα αφου ετσι κ αλλιος την ιδια αεροδυναμικη αντίσταση θα εχω ειτε με ζελατινα ειτε χωρις. Χόρια οτι μερικες ζελατινες (αν οχι ολες) εχουν καλητερη αεροδυναμικη αντισταση απο οτι το σωμα του καθενος οποτε ειναι καλητερα με ζελατινα παρα χωρις.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτης
Επισκέπτης



ΤΑ ΠΑΝΤΑ  ΓΙΑ ΖΕΛΑΤIΝΕΣ !!! - Σελίδα 17 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΓΙΑ ΖΕΛΑΤIΝΕΣ !!!   ΤΑ ΠΑΝΤΑ  ΓΙΑ ΖΕΛΑΤIΝΕΣ !!! - Σελίδα 17 Icon_minitimeΠεμ Σεπ 29 2011, 18:15

Mε την ζελατινα της καππα που εβαλα προσφατα, ειναι σαν να εχασα 10 αλογα...
Απεκτησα φυσικα και καλυτερα φρενα bounce bounce bounce
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
barbacool

barbacool

Τόπος : Αθήνα (ex Μεσολόγγι)
Registration date : 07/04/2008

ΤΑ ΠΑΝΤΑ  ΓΙΑ ΖΕΛΑΤIΝΕΣ !!! - Σελίδα 17 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΓΙΑ ΖΕΛΑΤIΝΕΣ !!!   ΤΑ ΠΑΝΤΑ  ΓΙΑ ΖΕΛΑΤIΝΕΣ !!! - Σελίδα 17 Icon_minitimeΠαρ Σεπ 30 2011, 13:31

μια παράκληση,
επειδή 1.) 28 σελίδες είναι πολλές και χάνομαι...
2.) ο terino έχει αναλάβει το συντονισμό και μας ενημερώνει...
3.) το 2004, αρχές 2005 δεν ήξερα τίποτα, απλά είδα στο Μοτό μια διαφήμιση με ζελατίνες MRA (με το φρυδάκι, φιμέ) και πήγα και την πήρα...
αυτό το Νο 415 και Νο 515 της MRA μπορεί κάποιος να το εξηγήσει λιτά και περιεκτικά?
Ευχαριστώ και ελπίζω να μην σας κουράζω....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
massai
gold member
gold member
massai

Ηλικία : 50
Τόπος : Ίλιον
Registration date : 03/11/2008

ΤΑ ΠΑΝΤΑ  ΓΙΑ ΖΕΛΑΤIΝΕΣ !!! - Σελίδα 17 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΓΙΑ ΖΕΛΑΤIΝΕΣ !!!   ΤΑ ΠΑΝΤΑ  ΓΙΑ ΖΕΛΑΤIΝΕΣ !!! - Σελίδα 17 Icon_minitimeΠαρ Σεπ 30 2011, 13:57

415 -> 415 χιλιοστά ύψος ζελατίνας
515 -> 515 χιλιοστά ύψος ζελατίνας

σα να λέμε, η 515 είναι 10 πόντους ψηλότερη.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
terino
gold member
gold member
terino

Ηλικία : 43
Τόπος : Athens
Registration date : 15/01/2008

ΤΑ ΠΑΝΤΑ  ΓΙΑ ΖΕΛΑΤIΝΕΣ !!! - Σελίδα 17 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΓΙΑ ΖΕΛΑΤIΝΕΣ !!!   ΤΑ ΠΑΝΤΑ  ΓΙΑ ΖΕΛΑΤIΝΕΣ !!! - Σελίδα 17 Icon_minitimeΠαρ Σεπ 30 2011, 15:08

Μάλλον θέλει καθάρισμα το τόπικ, ε? Laughing
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.schoolofdance.gr
tazakos
gold member
gold member
tazakos

Ηλικία : 43
Τόπος : Καλλιθέα ,από Καβαλα
Registration date : 22/05/2008

ΤΑ ΠΑΝΤΑ  ΓΙΑ ΖΕΛΑΤIΝΕΣ !!! - Σελίδα 17 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΓΙΑ ΖΕΛΑΤIΝΕΣ !!!   ΤΑ ΠΑΝΤΑ  ΓΙΑ ΖΕΛΑΤIΝΕΣ !!! - Σελίδα 17 Icon_minitimeΠαρ Σεπ 30 2011, 20:39

matsos13 έγραψε:
Οποτε γιατι να τρώω εγω τον αερα κ να μην τον κοβει η ζελατινα αφου ετσι κ αλλιος την ιδια αεροδυναμικη αντίσταση θα εχω ειτε με ζελατινα ειτε χωρις. Χόρια οτι μερικες ζελατινες (αν οχι ολες) εχουν καλητερη αεροδυναμικη αντισταση απο οτι το σωμα του καθενος οποτε ειναι καλητερα με ζελατινα παρα χωρις.

Δυστυχώς δεν είναι έτσι τα πράγματα ακριβώς. Το ίδια δεν ισχύει σε καμιά περίπτωση, η μονοκόματη μεγάλη ζελατίνα έχει μεγαλύτερη αεροδυναμική αντίσταση από κάθε σώμα.
Εγω είμαι 1,90 120λίγο κιλά κ το μηχανάκι είναι αισθητά "βαρύτερο" τόσο σε επιτάχυνση όσο κ σε τελική με την 515 από ότι με την 415 mra.

όταν δε βγάλω εντελώς την ζελατίνα ανοίγω ακόμη πιο γρήγορα αλλά νοιώθω στα πολλά ότι με σπρώχνουν 5 άντρες πίσω.

Για μένα η ουσία είναι η εξής: Θέλεις απόλυτη κάλυψη? θα πάρεις μεγάλη ζελατίνα αλλά μην απατασαι, θα πηγαίνεις αργότερα κ λίγο πιο ακριβά. Σε ότι αλλάζεις γενικά από το μαμά σετάπ υπάρχει συν κ πλην, κάτι παίρνεις δηλαδή κ κάτι χάνεις για να το πάρεις.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
barbacool

barbacool

Τόπος : Αθήνα (ex Μεσολόγγι)
Registration date : 07/04/2008

ΤΑ ΠΑΝΤΑ  ΓΙΑ ΖΕΛΑΤIΝΕΣ !!! - Σελίδα 17 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΓΙΑ ΖΕΛΑΤIΝΕΣ !!!   ΤΑ ΠΑΝΤΑ  ΓΙΑ ΖΕΛΑΤIΝΕΣ !!! - Σελίδα 17 Icon_minitimeΣαβ Οκτ 01 2011, 08:13

massai έγραψε:
415 -> 415 χιλιοστά ύψος ζελατίνας
515 -> 515 χιλιοστά ύψος ζελατίνας

σα να λέμε, η 515 είναι 10 πόντους ψηλότερη.

thanks.... θα τη μετρήσω... (από το κέντρο μετράς, γιατί η MRA έχει ένα κόψιμο στο κέντρο, σε σχέση με της μαμάς...)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nikos147
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
nikos147

Registration date : 06/08/2010

ΤΑ ΠΑΝΤΑ  ΓΙΑ ΖΕΛΑΤIΝΕΣ !!! - Σελίδα 17 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΓΙΑ ΖΕΛΑΤIΝΕΣ !!!   ΤΑ ΠΑΝΤΑ  ΓΙΑ ΖΕΛΑΤIΝΕΣ !!! - Σελίδα 17 Icon_minitimeΔευ Νοε 14 2011, 22:27

Πρόσφατα τοποθέτησα την Secdem Bulster, την οποία αγόρασα από τον terino και είναι πραγματικά τεραστια σε σχέση με την μαμα ή την mra 415 που φορουσα πριν...αν και είναι τόσο μεγάλη σε μέγεθος σε πορεία 120χαω και πάνω είχα έντονο τρέμουλο στο κράνος, μάλλον αποτέλεσμα των στροβιλισμών του αέρα! Δεν ειχα καθόλου θορυβο από φύσημα, όπως με την μικρή mra, αλλά το αεροδυναμικό αυτό τρέμουλο ηταν πολυ εντονο σε σημειο να φέρνει ζάλη!! Το δοκίμασα αυτες τις μέρες σε όλες τις θέσεις αλλά παντού τα ίδια...τρέμουλο σε διαφορετική ενταση!!
Τελικά χθες δοκίμασα να κάνω μια πατέντα, χωρίς όμως να ξέρω εαν τελικά δουλέυει μιας και σήμερα με την βροχή δεν κυκλοφόρησα την μηχανή. Η πατέντα που έκανα ήταν να κόψω με dremel ένα ημικυκλικό κομμάτι από το κάτω μέρος της Secdem Bulster, όπως ακριβώς είναι και η mra εκει, και να τοποθετήσω το spoiler της mra από την mra 415 που έχω στο επάνω μέρος, όπως ακριβώς ορίζει η ίδια η mra στο pdf του παρακάτω link. Μόλις την δοκιμάσω σε πορεία θα αναφέρω εαν τελικά πέτυχε ή όχι η πατέντα!


http://www.twistedthrottle.com/trade/productview/2710
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
terino
gold member
gold member
terino

Ηλικία : 43
Τόπος : Athens
Registration date : 15/01/2008

ΤΑ ΠΑΝΤΑ  ΓΙΑ ΖΕΛΑΤIΝΕΣ !!! - Σελίδα 17 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΓΙΑ ΖΕΛΑΤIΝΕΣ !!!   ΤΑ ΠΑΝΤΑ  ΓΙΑ ΖΕΛΑΤIΝΕΣ !!! - Σελίδα 17 Icon_minitimeΔευ Νοε 14 2011, 23:16

mouuuuuu mouuuuuu mouuuuuu
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.schoolofdance.gr
nikos147
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
nikos147

Registration date : 06/08/2010

ΤΑ ΠΑΝΤΑ  ΓΙΑ ΖΕΛΑΤIΝΕΣ !!! - Σελίδα 17 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΓΙΑ ΖΕΛΑΤIΝΕΣ !!!   ΤΑ ΠΑΝΤΑ  ΓΙΑ ΖΕΛΑΤIΝΕΣ !!! - Σελίδα 17 Icon_minitimeΤρι Νοε 15 2011, 07:55

terino έγραψε:
mouuuuuu mouuuuuu mouuuuuu

Πραγματικά δεν την πάλευα ούτε στα 20km που κάνω το πρωι στην Αττικη οδο μεχρι την δουλειά...το τρέμουλο που προκαλούσε στο κράνος πάνω από τα 120χαω ηταν ανυπόφορο!! Βαρέθηκα να το αλλάζω θέσεις μήπως βρώ λύση αλλά μάταια...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
terino
gold member
gold member
terino

Ηλικία : 43
Τόπος : Athens
Registration date : 15/01/2008

ΤΑ ΠΑΝΤΑ  ΓΙΑ ΖΕΛΑΤIΝΕΣ !!! - Σελίδα 17 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΓΙΑ ΖΕΛΑΤIΝΕΣ !!!   ΤΑ ΠΑΝΤΑ  ΓΙΑ ΖΕΛΑΤIΝΕΣ !!! - Σελίδα 17 Icon_minitimeΤρι Νοε 15 2011, 11:07

Οκ!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.schoolofdance.gr
groi1000
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic
groi1000

Ηλικία : 43
Τόπος : ΜΥΤΙΛΗΝΗ
Registration date : 31/03/2010

ΤΑ ΠΑΝΤΑ  ΓΙΑ ΖΕΛΑΤIΝΕΣ !!! - Σελίδα 17 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΓΙΑ ΖΕΛΑΤIΝΕΣ !!!   ΤΑ ΠΑΝΤΑ  ΓΙΑ ΖΕΛΑΤIΝΕΣ !!! - Σελίδα 17 Icon_minitimeΤρι Νοε 15 2011, 11:23

Εγώ τη secdem την είχα αρκετά χρόνια και δεν είχα τέτοια προβλήματα,σκέτη ασπίδα ήτανε η ρουφιάνα Laughing Εάν δεν την είχα βαρεθεί δε θα την άλλαζα με την καμμία.Βέβαια εγώ είμαι κοντός (1,80μ),οπότε σε σχέση με το Νικόλα ίσως να μην είχα τέτοια θέματα Rolling Eyes
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Dimitris P.



Registration date : 28/11/2011

ΤΑ ΠΑΝΤΑ  ΓΙΑ ΖΕΛΑΤIΝΕΣ !!! - Σελίδα 17 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΓΙΑ ΖΕΛΑΤIΝΕΣ !!!   ΤΑ ΠΑΝΤΑ  ΓΙΑ ΖΕΛΑΤIΝΕΣ !!! - Σελίδα 17 Icon_minitimeΤετ Δεκ 07 2011, 09:00

Καλημέρα σε όλους,
Επιτρέψτε μου να επιβεβαιώσω, ώστε να μη κάνω άσκοπα την αγορά της MRA 41,5.
Το ύψος μου είναι 1,75 και ταξιδεύω με συνεπιβάτη (την γυναίκα μου). Έχω την μαμά ζελατίνα στην πάνω-πάνω θέση. Πάνω από τα 110-120 ο θόρυβος αρχίζει να γίνεται ενοχλητικός ώστε να μην ακούμε την ενδοσυνεννόηση, που την ακούμε τέλεια μέχρι τα 100. Σ'αυτή την ταχύτητα αρχίζουν και δονήσεις στο κράνος μου και σε ταχύτητες 150-160 τρέμουν μέχρι και τα δόντια μου. Το κράνος μου είναι ένα Nolan Ν85. Από αυτά που διάβασα, νομίζω, ότί μια MRA 41,5 θα με βοηθούσε να αποφύγω τον θόρυβο και τους κραδασμούς. Συμφωνείτε ή θα προτείνατε την 51.5, όπου όπως κατάλαβα είναι για οδηγούς πάνω από 1.80.

Σημείωση: έχω βρεί την 41,5 σε διάφανη έκδοση στα 100€, θα ρωτήσω αν είναι μια τελευταία ή υπάρχουν κι άλλες, ώστε να βάλω το link, μήπως θέλουν και άλλοι φίλοι.

Ευχαριστώ πολύ,
Δημήτρης
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kyriakos II
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
kyriakos II

Ηλικία : 45
Τόπος : Ηράκλειο Κρήτης
Registration date : 26/06/2011

ΤΑ ΠΑΝΤΑ  ΓΙΑ ΖΕΛΑΤIΝΕΣ !!! - Σελίδα 17 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΓΙΑ ΖΕΛΑΤIΝΕΣ !!!   ΤΑ ΠΑΝΤΑ  ΓΙΑ ΖΕΛΑΤIΝΕΣ !!! - Σελίδα 17 Icon_minitimeΤετ Δεκ 07 2011, 09:25

καλημερα φιλε
επειδη εχουμε το ιδιο υψος πιστευω οτι η 41,5 ειναι μια χαρα.
εγω την εβαλα πριν κανενα μηνα και εχω δει τεραστια διαφορα.ειναι σα να οδηγας αλλη μηχανη.

παντως για τη μαμα ζελατινα που αναφερεις να σου πω οτι για εμενα ηταν πολυ χειροτερη η αισθηση και ετρωγα πολυ περισσοτερο αερα με την ζελατινα στην πανω θεση γι'αυτο και την ειχα στη μεσαια.

αυτα ελπιζω να σε βοηθησα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
thodoris20vt

thodoris20vt

Ηλικία : 43
Τόπος : Αθήνα
Registration date : 09/12/2011

ΤΑ ΠΑΝΤΑ  ΓΙΑ ΖΕΛΑΤIΝΕΣ !!! - Σελίδα 17 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΓΙΑ ΖΕΛΑΤIΝΕΣ !!!   ΤΑ ΠΑΝΤΑ  ΓΙΑ ΖΕΛΑΤIΝΕΣ !!! - Σελίδα 17 Icon_minitimeΠεμ Δεκ 29 2011, 21:26

παιδια καλησπερα για ατομο 1.78 τι ζελατινα θα πρωτεινατε???
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
groi1000
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic
groi1000

Ηλικία : 43
Τόπος : ΜΥΤΙΛΗΝΗ
Registration date : 31/03/2010

ΤΑ ΠΑΝΤΑ  ΓΙΑ ΖΕΛΑΤIΝΕΣ !!! - Σελίδα 17 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΓΙΑ ΖΕΛΑΤIΝΕΣ !!!   ΤΑ ΠΑΝΤΑ  ΓΙΑ ΖΕΛΑΤIΝΕΣ !!! - Σελίδα 17 Icon_minitimeΠεμ Δεκ 29 2011, 21:37

thodoris20vt έγραψε:
παιδια καλησπερα για ατομο 1.78 τι ζελατινα θα πρωτεινατε???
Υπάρχει της Barracuda,η MRA 415,η Secdem της Bullster...Διαλέγεις Wink
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
duke
Member
Member
duke

Ηλικία : 36
Τόπος : Θεσσαλονικη
Registration date : 22/09/2011

ΤΑ ΠΑΝΤΑ  ΓΙΑ ΖΕΛΑΤIΝΕΣ !!! - Σελίδα 17 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΓΙΑ ΖΕΛΑΤIΝΕΣ !!!   ΤΑ ΠΑΝΤΑ  ΓΙΑ ΖΕΛΑΤIΝΕΣ !!! - Σελίδα 17 Icon_minitimeΠεμ Δεκ 29 2011, 23:06

Απ οτι καταλαβα εγω στο μεταιχμιο δηλαδη 1,83.
Τι προτεινετε την 515 ή 415?
Η 515 κοβει την τελικη ταχυτητα?
Επηρεαζει γενικα?

Οπως εχω πει πολλακις ειμαι καινουριος στον χωρο των μηχανων και εχω πολλες αποριες... Embarassed
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 

ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΓΙΑ ΖΕΛΑΤIΝΕΣ !!!

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 

 Παρόμοια θέματα

+
Σελίδα 17 από 20Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 10 ... 16, 17, 18, 19, 20  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ-ΑΝΑΒΑΤΗΣ :: Ταξιδιωτικός εξοπλισμός-
Μετάβαση σε: