Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΕικονοθήκηLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση

Μοιραστείτε | 
 

 προβλημα με μπαταρια..

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
vstromholikos

vstromholikos

Ηλικία : 44
Τόπος : Πατρα
Registration date : 09/11/2011

προβλημα με μπαταρια.. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: προβλημα με μπαταρια..   προβλημα με μπαταρια.. Icon_minitimeΤρι Φεβ 28 2012, 16:55

Καλησπερα συμφορουμιτες.Θα ηθελα την αμεση βοηθεια σας σχετικα με ενα προβλημα που αντιμετωπιζω στα ηλεκτρικα του στρωμα μου και πιο συγκεκριμενα με την μπαταρια.Σημερα το πρωι προσπαθωντας να βαλω μπροστα το στρωμα για να παω για δουλεια,η μπαταρια ειχε αλλη ...γνωμη!Την βγαζω και την παω σε μαγαζι(γνωστο) οπου και την ειχα αγορασει.Με εναν προχειρο ελεγχο η μπαταρια ηταν off.Την αφησα λοιπον για φορτιση και θα την παραλαβω οταν θα ειναι ετοιμη.Και για να σας δωσω περισοτερες πληροφοριες η μπαταρια ειναι καινουργια με μολις 1 μηνα πανω στο στρωμα.Στα 7 χρονια που εχω την μηχανη αυτη ειναι η 3η μπαταρια που αλλαζω με την εξης διαφορα.Αυτη η μπαταρια δινει ρευμα στα εξης κοκοκοψαρα που εχω πανω και τα οποια ειναι θερμενομενα γκριπ,προβολεις ομιχλης,πριζα 12v και συναγερμο μηχανης.Ολα αυτα δεν τα ειχα με τις προηγουμενες μπαταριες.Επισης τα φωτα της μηχανης με διακοπτη τα εχω κλειστα.Ολα τα αξεσουαρ εχουν τοποθετηθει με ρελε και σε ολα παρεμβαλετε ο κεντρικος διακοπτης της μηχανης για να ειναι "ενεργα" μολις ανοιξω την μηχανη.Και θελω να ρωτησω το εξης?Μηπως εχει να κανει με το δυναμο?Υπαρχει καπου στην πατρα που μπορω να παω να το ελεγξω?
υγ. αν υπαρχει καπου μεσα στο φορουμ καποιο παρομοιο ποστ ζηταω συγνωμη που ανοιξα νεο.Αν ειναι θα σας απαντησω το βραδυ λογω οτι σε λιγο θα πρεπει να παω για δουλεια..δυστυχως..με το πεζο το 2!!

Σας ευχαριστω προκαταβολικα...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
STROMER

STROMER

Ηλικία : 50
Τόπος : ATHENS
Registration date : 28/03/2008

προβλημα με μπαταρια.. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: προβλημα με μπαταρια..   προβλημα με μπαταρια.. Icon_minitimeΤρι Φεβ 28 2012, 17:07

Καλησπέρα φίλε μου , εγώ το stroma το έχω 4 χρόνια σε 18 μέρες, είμαι ακόμα με τη μαμά μπαταρία, και έχω όλα αυτά που είπες παραπάνω χωρίς την πρίζα των 12V. Μονίμως τον τελευταίο χρόνο έχω τα προβολάκια αναμμένα γιατί στα ξένον αξιώθηκα και έβαλα διακόπτη. 2 φορές έμεινα από μπαταρία, τη μια όταν την άφησα λόγο υγείας στο parking με το συναγερμο για περίπου 2 μήνες, την άλλη φέτος στις αρχές Δεκεμβρίου. Και τις δυο φορές την έβγαλα και τη φόρτισα με το φορτιστή που έχω αγοράσει από τα lidl.
Τη δεύτερη φορά ήμουν σίγουρος λόγο ηλικίας πια (3,5 ετών) πως θα πήγαινα για καινούργια όμως σε πληροφορώ πως εδώ και 4 μήνες δουλεύει μια χαρά.
Κάνε έναν έλεγχο μήπως έχεις καμιά διαρροή.
Δυναμό δεν έχει νομίζω αλλά ανορθωτή, σε όποιο ηλεκτρολόγο αυτοκινήτων και να πας ζήτα να σου μετρήσουν την τάση που φορτίζει η μπαταρία σου όταν δουλεύει το μηχανάκι. 14,κάτι πρέπει να βγάζει.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Hypersonic
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
Hypersonic

Ηλικία : 47
Τόπος : Πετρουπολη, Καλλιθεα
Registration date : 12/04/2010

προβλημα με μπαταρια.. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: προβλημα με μπαταρια..   προβλημα με μπαταρια.. Icon_minitimeΤρι Φεβ 28 2012, 18:21

Εχει δυναμο!!! 3φασικη γεννητρια για την ακριβεια.
Αυτη παραγει εναλλασσομενο ρευμα που μεσα απο τον ανορθωτη γινεται συνεχες.

Οπως ειπωθηκε πρεπει να μετρας πανω στη μπαταρια 14V-15.5V οταν λειτουργει η μηχανη στις 5000σαλ. Αν ισχυει αυτο απο δυναμι και ανορθωτη εισαι ΟΚ.

Και οταν λες πως η μπαταρια ηταν off, τι εννοεις?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
to nou sou
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
to nou sou

Ηλικία : 49
Τόπος : Αθήνα
Registration date : 07/09/2011

προβλημα με μπαταρια.. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: προβλημα με μπαταρια..   προβλημα με μπαταρια.. Icon_minitimeΤρι Φεβ 28 2012, 18:38

εκτος ολο αυτον που λενε οι απο πανω μου αν διαβασα σωστα κλεινεις με διακοπτη τα φωτα της μηχανης ...δλδ μπορεις να τα εχεις κλειστα εν πορεια?
αν ναι εγκλημα....ειναι θεμα ασφαλειας δεν φαινεσε....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://WWW.OGAME.GR
leonady2
gold member
gold member
leonady2

Ηλικία : 45
Τόπος : ΠΑΤΡΑ
Registration date : 24/03/2009

προβλημα με μπαταρια.. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: προβλημα με μπαταρια..   προβλημα με μπαταρια.. Icon_minitimeΤρι Φεβ 28 2012, 19:02

Αν χρειαστείς τσεκαρισμα για την μπαταρία σου ή οτιδήποτε άλλο που να εχει σχεση με δυναμο στείλε μου pm να σου προτείνω ενα Μαγαζι κοντά σε μένα, στον οποίο πήγα πριν μερικές μέρες και συμπλήρωσα υγρά στην μπαταρία μου γιατί δεν είχε σταλα μέσα. (η μπαταρία μου είναι 6 χρόνων και δεν έχει κάνει γκιχ) φτου της να μην την ματιασω....!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.militsopoulos.com
K0k0$
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic
K0k0$

Ηλικία : 44
Τόπος : Αθηνα
Registration date : 06/06/2011

προβλημα με μπαταρια.. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: προβλημα με μπαταρια..   προβλημα με μπαταρια.. Icon_minitimeΤρι Φεβ 28 2012, 19:21

leonady2 έγραψε:
Αν χρειαστείς τσεκαρισμα για την μπαταρία σου ή οτιδήποτε άλλο που να εχει σχεση με δυναμο στείλε μου pm να σου προτείνω ενα Μαγαζι κοντά σε μένα, στον οποίο πήγα πριν μερικές μέρες και συμπλήρωσα υγρά στην μπαταρία μου γιατί δεν είχε σταλα μέσα. (η μπαταρία μου είναι 6 χρόνων και δεν έχει κάνει γκιχ) φτου της να μην την ματιασω....!

Στο Strom εννοεις? Αυτο πως εγινε???
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
leonady2
gold member
gold member
leonady2

Ηλικία : 45
Τόπος : ΠΑΤΡΑ
Registration date : 24/03/2009

προβλημα με μπαταρια.. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: προβλημα με μπαταρια..   προβλημα με μπαταρια.. Icon_minitimeΤρι Φεβ 28 2012, 20:19

k0k0$ έγραψε:


Στο Strom εννοεις? Αυτο πως εγινε???

Ναι ναι στο stromaki εννοώ , δεν ξέρω απλά τυχαία λόγω του ότι θα κάνω ένα μακρινό ταξίδι είπα να ρίξω μια ματιά στην μπαταρία γιατί όπως είπα και πιο πάνω την έχω 6 χρόνια. Στο Μαγαζι που ρώτησα και μου συμπληρωσαν υγρα μου είπαν ότι ήταν φυσιολογικό αλλά δεν ξέρω κατα πόσο ισχύει αυτο.... Συμπλήρωσα υγρά και τώρα περιμένω να δώ αν θα βγάλω και αυτόν το χειμώνα affraid
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.militsopoulos.com
K0k0$
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic
K0k0$

Ηλικία : 44
Τόπος : Αθηνα
Registration date : 06/06/2011

προβλημα με μπαταρια.. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: προβλημα με μπαταρια..   προβλημα με μπαταρια.. Icon_minitimeΤρι Φεβ 28 2012, 20:26

Μα οι μπαταριες αυτες που εχουμε ΔΕΝ ανοιγονται γιατι δεν επιδεχονται συντηρηση!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
STROMER

STROMER

Ηλικία : 50
Τόπος : ATHENS
Registration date : 28/03/2008

προβλημα με μπαταρια.. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: προβλημα με μπαταρια..   προβλημα με μπαταρια.. Icon_minitimeΤρι Φεβ 28 2012, 20:41

Hypersonic έγραψε:
Εχει δυναμο!!! 3φασικη γεννητρια για την ακριβεια.
Αυτη παραγει εναλλασσομενο ρευμα που μεσα απο τον ανορθωτη γινεται συνεχες.

Οπως ειπωθηκε πρεπει να μετρας πανω στη μπαταρια 14V-15.5V οταν λειτουργει η μηχανη στις 5000σαλ. Αν ισχυει αυτο απο δυναμι και ανορθωτη εισαι ΟΚ.

Και οταν λες πως η μπαταρια ηταν off, τι εννοεις?
I
Δεν το ήξερα νόμιζα πως ο ανορθωτης έκανε ολη τη δουλειά.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
leonady2
gold member
gold member
leonady2

Ηλικία : 45
Τόπος : ΠΑΤΡΑ
Registration date : 24/03/2009

προβλημα με μπαταρια.. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: προβλημα με μπαταρια..   προβλημα με μπαταρια.. Icon_minitimeΤετ Φεβ 29 2012, 00:24

k0k0$ έγραψε:
Μα οι μπαταριες αυτες που εχουμε ΔΕΝ ανοιγονται γιατι δεν επιδεχονται συντηρηση!

Αυτές που δεν ανοίγονται είναι οι ξηρούς τύπου. Έχω λοιπόν την εντύπωση ότι οι δικές μας δεν είναι τέτοιου τύπου μιας και την άνοιξα μόνος μου (σχεδόν) και το διαπίστωσα ! 🐰
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.militsopoulos.com
K0k0$
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic
K0k0$

Ηλικία : 44
Τόπος : Αθηνα
Registration date : 06/06/2011

προβλημα με μπαταρια.. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: προβλημα με μπαταρια..   προβλημα με μπαταρια.. Icon_minitimeΤετ Φεβ 29 2012, 00:48

Συνηθως εχουν μεσα κλειστου τυπου, αλλα δεν αποκλειεται εσυ να εχεις κανονικη. Το σωμα της μπαταριας ειναι ασπρο? Τα καπακια σε καθε στοιχειο ανοιγουν ξεβιδωνοντας τα?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
leonady2
gold member
gold member
leonady2

Ηλικία : 45
Τόπος : ΠΑΤΡΑ
Registration date : 24/03/2009

προβλημα με μπαταρια.. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: προβλημα με μπαταρια..   προβλημα με μπαταρια.. Icon_minitimeΤετ Φεβ 29 2012, 00:53

k0k0$ έγραψε:
Συνηθως εχουν μεσα κλειστου τυπου, αλλα δεν αποκλειεται εσυ να εχεις κανονικη. Το σωμα της μπαταριας ειναι ασπρο? Τα καπακια σε καθε στοιχειο ανοιγουν ξεβιδωνοντας τα?

Οχι τα καπακια της μπαταρίας ηταν ενσωματωμένα-κολλημένα με μια μεμβράνη και ανοίγοντας το πρώτο ανοιγαν όλα μαζί.
Όταν λες το σώμα τις μπαταρίας τι εννοείς ?
Απο ξέρω όμως οι μπαταρίες ξηρου τύπου έχουν μια μικρή ένδειξη στην απ έξω πλευρά. Η δική μου δεν έχει κάτι τέτοιο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.militsopoulos.com
K0k0$
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic
K0k0$

Ηλικία : 44
Τόπος : Αθηνα
Registration date : 06/06/2011

προβλημα με μπαταρια.. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: προβλημα με μπαταρια..   προβλημα με μπαταρια.. Icon_minitimeΤετ Φεβ 29 2012, 00:55

Οχι, στις μηχανες λογω ελλειψης χωρου δεν εχουν δεικτη. Το σωμα εννοω το κουτι της μπαταριας αν ειναι ασπρο-διαφανο.

Γενικα απο μαμα ερχονται παντως με κλειστου τυπου που κανονικα δε θα επρεπε να ξεσφραγιζουν τοσο ευκολα, αυτη ειναι και η λογικη τους, για να μη χυνεται υγρο και καλα ευκολα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
leonady2
gold member
gold member
leonady2

Ηλικία : 45
Τόπος : ΠΑΤΡΑ
Registration date : 24/03/2009

προβλημα με μπαταρια.. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: προβλημα με μπαταρια..   προβλημα με μπαταρια.. Icon_minitimeΤετ Φεβ 29 2012, 01:00

Το κουτί της μπαταρίας ήταν μαύρο. Ρώτησα όμως και εκεί που πήγα να προσθέσω υγρα και μου είπαν πως η συγκεκριμένη μπαταρία σίγουρα δεν ήταν κλειστού τύπου ?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.militsopoulos.com
mikios
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic
mikios

Ηλικία : 41
Τόπος : Ηράκλειο, Κρήτη - Περαία Θεσσαλονίκης
Registration date : 25/02/2008

προβλημα με μπαταρια.. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: προβλημα με μπαταρια..   προβλημα με μπαταρια.. Icon_minitimeΤετ Φεβ 29 2012, 09:01

είναι κλειστού τύπου η μπαταρία μας και υποτίθεται ότι δεν θέλει ποτέ συμπλήρωμα... τώρα εγώ ξέρω κάποιον που την συμπληρώνει κανονικά, και εγώ όλο λεω να κοιτάξω και το ξεχνάω, αλλά το έχω στα υπ' όψιν...
Παρεμπιπτόντως, γεμίζουμε μα καταλύτη, πχ το FLASH που έχουν τα βενζινάδικα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.kangaroo.gr
STROMER

STROMER

Ηλικία : 50
Τόπος : ATHENS
Registration date : 28/03/2008

προβλημα με μπαταρια.. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: προβλημα με μπαταρια..   προβλημα με μπαταρια.. Icon_minitimeΤετ Φεβ 29 2012, 12:52

Όλοι λοιπόν που φοράμε μαμά μπαταρία έχουμε αυτό το ;;;; Για το αν χρειάζεται υγρά, εγώ η δική μου δε νομίζω πως ανοίγει κάπου, τέλος πάντων ο φίλος θα μπορούσε να βγάλει μια φωτογραφία τη μπαταρία του να δούμε γιατί μιλάμε;;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
leonady2
gold member
gold member
leonady2

Ηλικία : 45
Τόπος : ΠΑΤΡΑ
Registration date : 24/03/2009

προβλημα με μπαταρια.. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: προβλημα με μπαταρια..   προβλημα με μπαταρια.. Icon_minitimeΤετ Φεβ 29 2012, 13:26

Η μπαταρία που φοράω είναι η παρακάτω, δυστηχώς τράβηξα μόνο μια και αυτή χωρίς συγκεκριμενο λόγω απλά την τράβηξα για να υπάρχει.

προβλημα με μπαταρια.. Img1454sd

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.militsopoulos.com
STROMER

STROMER

Ηλικία : 50
Τόπος : ATHENS
Registration date : 28/03/2008

προβλημα με μπαταρια.. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: προβλημα με μπαταρια..   προβλημα με μπαταρια.. Icon_minitimeΤετ Φεβ 29 2012, 17:32

ΘΑ ΤΣΕΚΑΡΩ ΝΑ ΔΩ ΑΝ ΑΝΟΙΓΕΙ Η ΔΙΚΗ ΜΟΥ, ΝΟΜΙΖΩ ΕΙΝΑΙ Η ΙΔΙΑ,
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
aris_n
gold member
gold member
aris_n

Ηλικία : 43
Τόπος : Άθενς
Registration date : 08/04/2008

προβλημα με μπαταρια.. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: προβλημα με μπαταρια..   προβλημα με μπαταρια.. Icon_minitimeΤετ Φεβ 29 2012, 23:33

Εμένα ρε Αντρέα αυτό το "SEALED TYPE BATTERY" γιατί μου κάνει οτι εννοεί "Κλειστού τύπου";
Τώρα αν εσύ την άνοιξες, συμπλήρωσες και δεν έχεις πρόβλημα, πάω πάσο.

EDIT: Τώρα πρόσεξα οτι ακριβώς απο κάτω γράφει "do not open sealing cap"...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 

προβλημα με μπαταρια..

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 

 Παρόμοια θέματα

+
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: ΣΥΝΑΝΤΗΣΕΙΣ ΜΕΛΩΝ ΦΟΡΟΥΜ :: Ενότητα μελών φόρουμ Πελοποννήσου-
Μετάβαση σε: