ΦόρουμΠόρταλΕικονοθήκηΗμερολόγιοΕγγραφήΣύνδεση

Μοιραστείτε | 

?

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Επισκέπτ
Επισκέπτης

ΔημοσίευσηΘέμα: ?   Τρι Φεβ 28 2012, 13:16

Question 

Έχει επεξεργασθεί από τον/την BlackStorm στις Τρι Ιουλ 16 2013, 03:27, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Hypersonic
vstromhellasforum Enthusiast

Τόπος : Πετρουπολη, Παιανια, Καλλιθεα
Registration date : 12/04/2010

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ?   Τρι Φεβ 28 2012, 13:23

BlackStorm έγραψε:
..... χρειαζόμαστε μία φωτογραφική μηχανή που να μπορεί να πληροί τα κάτωθι:
α) Να είναι φιλική ως προς την χρήση και με σχετικά φιλικό μενού ακόμη και για κάποιον αρχάριο στο είδος.
β) Να είναι αρκετά ελαφριά και με καλή φορητότητα, για ευνόητους λόγους...
γ) Να έχει αρκετά καλή και ποιοτική φωτογραφική αποτύπωση. Νομίζω ότι εδώ θέλουμε καλές και σταθερές φωτογραφίες χωρίς την χρήση τρίποδου (γιατί αλλιώς χάνουμε σε φορητότητα) και αν χρειαστεί ακόμη και εν κινήσει (με την βοήθεια του συνεπιβάτη μας φυσικά).
δ) Να έχει εύκολα εναλλάξιμους φακούς, όσο γίνεται πιο εύκολα να αλλαχτούν ακόμη και φορώντας γάντια μηχανής.
ε) Φακούς με καλή φωτεινότητα για λήψη φωτογραφιών ακόμη και το σούρουπο ή με συνθήκες μειωμένης φωτεινότητας, μιας και οι περισσότεροι από τους αναβάτες οδηγούμε κυρίως κατά την διάρκεια της ημέρας και ξεκουραζόμαστε ή απολαμβάνουμε την βόλτα μας κυρίως το απογευματάκι.
στ) Όλα τα παραπάνω να συμπεριλαμβάνονται σε μια λογική τιμή πακέτου, για ευνόητους λόγους πάλι... Smile .......

SONY NEX σειρα, για εναλλαξιμους φακους

http://www.sony.gr/hub/nex-camera

ή κατι σε πιο compact
http://www.sony.gr/hub/cyber-shot-digital-cameras/seires/ypsili-apodosi

Για το ε), οσο πιο μεγαλος (σε διαμετρο) ειναι ο φακος τοσο περισσοτερο ΦΩΣ μπορει να φτασει στον αισθητηρα....

Επισκέπτ
Επισκέπτης

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ?   Τρι Φεβ 28 2012, 13:32

Question 

Έχει επεξεργασθεί από τον/την BlackStorm στις Τρι Ιουλ 16 2013, 03:27, 1 φορά
Hypersonic

Τόπος : Πετρουπολη, Παιανια, Καλλιθεα
Registration date : 12/04/2010

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ?   Τρι Φεβ 28 2012, 13:41

Ειναι καλη και τραβαει και καλο βιντεο.

Εγω παντως εχω μια μικρη HD camera για τα video και μια R1 (κορυφαια φωτογραφικη).

Το να εχω και να κουβαλαω σε ταξιδι μηχανη με εναλλαξιμους φακους δεν το βρισκω πρακτικο... ουτε απο ανεση χωρου, ουτε απο συσκευασια για να προστατευονται, ουτε απο αποψη "σκονισμενου" περιβαλλοντος κατα την εναλλαγη φακων...
stam
vstromhellasforum Fanatic

Τόπος : πάνω στη σέλα...
Registration date : 19/11/2009

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ?   Τρι Φεβ 28 2012, 13:54

πάντως και ένα τέτοιο πάντα βοηθάει....

ειδικά για αργές λήψεις, παρατεταμένης έκθεσης.....

και χωράει εύκολα παντού στη μηχανή!

Έχει επεξεργασθεί από τον/την stam στις Τρι Φεβ 28 2012, 19:39, 1 φορά
LARRY
Member
Member

Τόπος : ΧΑΛΑΝΔΡΙ
Registration date : 15/01/2009

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ?   Τρι Φεβ 28 2012, 15:26

Canon g10, canon g11.Αν τις βρείτε γιατί είναι λίγο παλιότερες και τις κυνηγάνε σαν τρελοί.Από τις καλύτερες ''σχεδόν'' compact μηχανές σε όλες τις λήψεις.
vstromolado
Member
Member

Τόπος : Αθήνα
Registration date : 26/02/2010

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ?   Κυρ Σεπ 23 2012, 10:54

Είναι μεγάλη κουβέντα το τι θα κουβαλάς στο μηχανάκι από φωτογραφικά. Αξίζει να περιορίσεις τις δυνατότητες σου σε ένα ταξίδι στο εξωτερικό να πάρεις μία compact ή μία τα κάνω όλα καμερούλα, και να αφήσεις την τσάντα με τα φωτογραφικά σπίτι;
Είναι μεγάλο το ερώτημα καθώς και η δυσκολία μεταφοράς του φωτογραφικού εξοπλισμού.
Οι πολλές μου δοκιμές είχαν σαν αποτέλεσμα να γκρινιάζω για τους φακούς, βάλε βγάλε κράνος φακούς φίλτρα ιστορίες αλλά πάντα όταν επιστρέφω σπίτι και βλέπω τις εικόνες στο μόνιτορ λέω καλά έκανα και κουράστικα τόσο για να τις βγάλω τις φωτογραφίες. ¶ξιζε ο κόπος και το γεμάτο tank-bag.
Από εκεί και πέρα είμαι της άποψης ότι καλό είναι να υπάρχει επικουρικά και μία compact καμερούλα για να συμπληρώνει κάποια πλάνα που μπορεί να θέλεις να τα βγάλεις αλλά λόγο της ιστορίας ή της στιγμής που συμβαίνουν να μην μπορείς να τα φωτογραφίσεις.
Μετά από έρευνα απέκλεισα τις τύπου nex και ειδικά την nex-7 που είναι τρομερή μηχανή και την προτείνω σε όσους δεν έχουν dslr και φακούς και ιστορίες, την tz150 και άλλες mirror-less που υπάρχουν, και έβγαλα το πόρισμα ότι η δευτερεύουσα φωτογραφική μηχανή πρέπει να είναι εξαιρετικά μικρή στο μέγεθος, μέγεθος τσέπης μπουφάν μηχανής. Τέτοια μηχανή και ασυναγώνιστη αυτή τη στιγμή, είναι η Sony RX-100 κάνει και 650 ευρώ βέβαια αλλά δεν έχει αντιμέτωπο με το F1.8 και τον τρομερό αισθηρήρα που έχει.
Σύντομα θα την πάρω και θα έχω καλύτερη άποψη γι' αυτήν.

Υ.Γ. ¶ποψή μου συνοψίζοντας. D-SLR για κυρίως και High End compact για επικουρική-βοηθητική.
socrates

Τόπος : Αθήνα, Χαλκίδα
Registration date : 25/06/2010

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ?   Κυρ Σεπ 23 2012, 11:25

nice thred

Πολύ καλό θέμα! Ακριβό χόμπι αλλά και η καταγραφή των αναμνήσεών μας ανεκτίμητη.
Σίγουρα υπάρχουν εδώ άτομα που το κατέχουν το άθλημα και έχω δει φωτογραφίες τους που με έχουν εκπλήξει ευχάριστα.

Περιμένω και άλλες απαντήσεις...

popcorn popcorn popcorn
GiannisM78
Member
Member

Τόπος : Παπάγου, Αθήνα
Registration date : 28/08/2011

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ?   Κυρ Σεπ 23 2012, 14:24

vstromolado έγραψε:
Είναι μεγάλη κουβέντα το τι θα κουβαλάς στο μηχανάκι από φωτογραφικά. Αξίζει να περιορίσεις τις δυνατότητες σου σε ένα ταξίδι στο εξωτερικό να πάρεις μία compact ή μία τα κάνω όλα καμερούλα, και να αφήσεις την τσάντα με τα φωτογραφικά σπίτι;
Είναι μεγάλο το ερώτημα καθώς και η δυσκολία μεταφοράς του φωτογραφικού εξοπλισμού.
Οι πολλές μου δοκιμές είχαν σαν αποτέλεσμα να γκρινιάζω για τους φακούς, βάλε βγάλε κράνος φακούς φίλτρα ιστορίες αλλά πάντα όταν επιστρέφω σπίτι και βλέπω τις εικόνες στο μόνιτορ λέω καλά έκανα και κουράστικα τόσο για να τις βγάλω τις φωτογραφίες. ¶ξιζε ο κόπος και το γεμάτο tank-bag.
Από εκεί και πέρα είμαι της άποψης ότι καλό είναι να υπάρχει επικουρικά και μία compact καμερούλα για να συμπληρώνει κάποια πλάνα που μπορεί να θέλεις να τα βγάλεις αλλά λόγο της ιστορίας ή της στιγμής που συμβαίνουν να μην μπορείς να τα φωτογραφίσεις.
Μετά από έρευνα απέκλεισα τις τύπου nex και ειδικά την nex-7 που είναι τρομερή μηχανή και την προτείνω σε όσους δεν έχουν dslr και φακούς και ιστορίες, την tz150 και άλλες mirror-less που υπάρχουν, και έβγαλα το πόρισμα ότι η δευτερεύουσα φωτογραφική μηχανή πρέπει να είναι εξαιρετικά μικρή στο μέγεθος, μέγεθος τσέπης μπουφάν μηχανής. Τέτοια μηχανή και ασυναγώνιστη αυτή τη στιγμή, είναι η Sony RX-100 κάνει και 650 ευρώ βέβαια αλλά δεν έχει αντιμέτωπο με το F1.8 και τον τρομερό αισθηρήρα που έχει.
Σύντομα θα την πάρω και θα έχω καλύτερη άποψη γι' αυτήν.

Υ.Γ. ¶ποψή μου συνοψίζοντας. D-SLR για κυρίως και High End compact για επικουρική-βοηθητική.

Ο Νίκος (vstromolado) νομίζω ότι είναι ο καταλληλότερος όλων μας για να μας απαντήσει σε τέτοιου είδους ερωτήματα και συμφωνώ απόλυτα με ότι λέει.
Προσωπική μου άποψη είναι ότι μία slr μηχανή δεν υπάρχει λόγος να την κουβαλάς αν δεν έχεις 2-3 διαφορετικούς φακούς μαζί σου με ότι αυτό συνεπάγεται. Η ζυγαριά λοιπόν, κατά τη γνώμη μου, γέρνει λίγο προς compact μηχανές και συγκεκριμένα στην CANON G12, υπάρχει και η νέα G1X, με κόστος ίσως απαγορευτικό. Για D-SLR θα πρότεινα την Nikon D5100 με φακό 18-105.
vstromolado
Member
Member

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ?   Κυρ Σεπ 23 2012, 20:32

Όλοι με δοκιμές βελτιωνόμαστε, λίγο να πάρουμε ιδέες από εδώ και εκεί, λίγο οι καινούριες φωτογραφικές μηχανές που τα κάνουν όλα μόνες τους και γλυτώνεις και τον κόπο της φωτομέτρησης, λίγο τα ψηλά ISO και ο μικρός θόρυβος σε σχέση με άλλες εποχές, κάνουν την φωτογραφία πιό διασκεδαστική.
Ο φίλος Γιάννης είχε μία πολύ καλή πρόταση την Nikon d5100 με φακό 18-105. Είναι σε καλά λεφτά και κάνει πραγματικά τα πάντα. Έχει από τα πιό φρέσκα τσιπάκια μαζί με την Nikon d7000.
Εγώ έχω την nikon D5000 και ο all around φακός που έχω κατασταλάξει είναι ο 16-85vr μπορεί να είναι ακριβός αλλά σε λογικά πλαίσια γι αυτό που κάνει, λίγο κάτω από τα 700 ευρώ.
Στην πανελλήνια είχα μία ωραία κουβέντα με ένα παιδί από Θεσ/κη για τον σταθερό τον 50άρι με 1.8f με 100 ευρώ και υπάρχει και με 1.4f με τα τριπλάσια χρήματα αν δεν κάνω λάθος. Σχετικά με τον 50mm 1.8f αξίζει να τον πάρετε άμεσα!!!! Ο λόγος είναι ότι σαν παραγωγή οι διαστάσεις του είναι βολικές για την Nikon και βγαίνει σε χαμηλό κόστος ΑΛΛΑ η ποιότητα που έχουν οι φωτογραφίες είναι ισάξια με φακούς 2000+ ευρώ!!!!!! Είναι ένα καλό τιπ αυτό για πρώτο δευτερεύοντα φακό με τρομακτικές δυνατότητες.
Επίσης καλό είναι ότι μάρκα είναι το σώμα της μηχανής να είναι και ο φακός για πολλούς λόγους.
Προτιμώ προσωπικά την Nikon σαν μάρκα γιατί τα χρώματα συμφωνούν με τα γούστα μου, και φυσικά γιατί έχω αγοράσει φακούς και κάθε αλλαγή σε σώμα άλλης μάρκας θα μου είναι φτου και από την αρχή!
Σχετικά με τις Canon compact που αναφέρθηκαν παραπάνω, είναι εξαιρετικές, τραβάνε raw που είναι και το πιό σημαντικό, αλλά έχουν πρόβλημα υπερθέρμανσης, barrel effect, soft focus και χάλια μενού κατά την άποψή μου.

Ακολουθούν σκέψεις και προτάσεις που πολλοί κάνουμε:

Αν θέλω κάτι που να τα κάνω όλα αλλά θέλω με λίγα χρήματα και μεγάλη υποβοήθηση από την μηχανή θα έπαιρνα Sony HX9V (250 euro), Sony HX20V (-360 euros) http://www.youtube.com/watch?v=HjbG_6xR3jc

Αν δεν είχα τίποτα για φωτογραφική, ήμουν σε φάση να ξεκινήσω το σπορ με συνδιασμό την μοτοσυκλέτα θα έπαιρνα την FZ150 τα κάνω όλα και με τρομερό zoom για καδράρισμα και άλλα πολλά βάζω και βιντεάκι: http://www.youtube.com/watch?v=ERtj-sOTB8E

Αν είμαι πιό έτοιμος να μπώ για τα καλά στην φωτογραφία αλλά και πάλι θέλω να τα κάνω όλα και βίντεο καλό και και και θα έπαιρνα την Sony Nex - 7: http://www.youtube.com/watch?v=TjpWaG6Lnhg ούτε και η ίδια η sony δεν έχει καταλάβει πόσο καλή μηχανή έχει βγάλει!!!!

Αν θέλω να είμαι ο σούστας.... βγήκε ένα τερατάκι σε πολύ καλές διαστάσει και έχει full frame format!!!!!!!!!! Nikon D600 απίστευτη μηχανή αλλά πρέπει να παίζει το σώμα κοντά στα 2000ευρώ. Είναι πραγματικά τρομερή με τα πιό φρέσκα τσιπάκια της αγοράς και δυνατότητες.....άστα να πάνε βάζω βιντεάκι για να καταλάβετε τι λέω... : http://www.youtube.com/watch?v=XB7C1QUfkio&feature=relmfu

Αν θέλω μία compact πραγματικά compact με ασυναγώνιστο φακός και σένσορα Sony RX-100 όπως είπα και παραπάνω. Πρόκειται για μηχανή για απαιτητικούς φωτογράφους που θέλουν μία σούπερ δευτερεύουσα μηχανή για να καλύψουν κάποιες ανάγκες από βίντεο και πλάνα που δεν μπορούν να πάρουν αλλιώς, όπως είπα και παραπάνω. http://www.youtube.com/watch?v=AdFFZcsNwlU

ΠΡΟΣΟΧΗ: Δεν έχω ιδιαίτερη προτίμηση στις παραπάνω μάρκες ούτε έχω σχέση με κάποιο μαγαζί, δικηγόρος είμαι και χομπίστας-τουρίστας φωτογράφος με σανδάλι!

Δεν έχω στις επιλογές μου πολλές mirror less γενικά κάμερες και 4:3 γιατί νομίζω ότι παίζουν μπάλα σε ακριβά χωράφια που μπορείς να πάρεις d-slr και στην ουσία πάλι κουβαλάς φακούς και είναι οι περισσότερες χωρίς view finder. Εξαίρεση σε αυτό είναι η παραπάνω nex απλά γιατί είναι απίθανη και θα την ήθελα πολύ αν δεν είχα τίποτα από φωτογραφικά.
Περιμένω και άλλες προτάσεις το θέμα είναι ενδιαφέρον και χωρίς περιορισμούς σε μάρκες, κάθε μάρκα έχει το κάτι διαφορετικό που μπορεί κάποιον να βολεύει ή και να εντυπωσιάζει.
bandit

Τόπος : θεσσαλονικη
Registration date : 09/01/2011

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ?   Κυρ Σεπ 23 2012, 21:03

nikon d300
φακοί 17-55 2.8f
70-300 3.5-4,5f

261.000 φωτογραφίες σε 3 χρόνια λόγω δουλειάς

σκυλί μαύρο

Very Happy
mounodoulos

Registration date : 07/08/2009

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ?   Κυρ Σεπ 23 2012, 21:27

panasonic TZ10 LUMIX ομορφα απλα και νοικοκυρεμενα

vstromolado
Member
Member

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ?   Κυρ Σεπ 23 2012, 21:46

D300 φοβερή και το τσιπάκι της αν και έχει ξεπεραστεί από πολλά νέα μοντέλα της σειράς είναι πολύ καλή επιλογή για μεταχειρισμένη.
Με ΤΖ10 δανική έβγαλα το καλοκαίρι μου σε κάτι νησάκια, ενώ εντυπωσιαζόμουν από τις δυνατότητες και το zoom όταν τις έβαλα στην οθόνη λιγάκι μετάνιωσα που δεν είχα άλλη κάμερα. Βγήκε η ΤΖ30 αλλά και πάλι έχει τις ίδιες αδυναμίες στο crispness τις εικόνας.
Φοβερό βιντεάκι όμως με σταθεροποιητή.
Value for money λύση και στιβαρή κατασκευή.

Υ.Γ. ο φακός που λέει ο φίλος παραπάνω 17-55 2.8f είναι τούμπανος για όσους δεν ξέρουν με σταθερά μέρη και βάρος που καταλαβαίνεις τι οπτικά φοράει.
GiannisM78
Member
Member

Τόπος : Παπάγου, Αθήνα
Registration date : 28/08/2011

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ?   Κυρ Σεπ 23 2012, 22:13

Η D300 πραγματικά είναι πολύ καλή μηχανή αλλά ξεφεύγει από την κατηγορία entry level και απαιτεί κάποιες βασικές γνώσεις. Επίσης δεν παρέχει τη δυνατότητα λήψης video, κάτι που αρκετοί πλέον ζητούν.
Σε αυτά τα χρήματα ίσως να επέλεγα την SONY a77, αρκετά πιο φιλική προς τον χρήστη, πολύ καλή ποιότητα φωτογραφιών, αλλά και video. Μειονέκτημα της, ο κόκκος στα ψηλά ISO (πάνω από 800), που ελπίζω να διορθωθεί κάποια στιγμή με κάποιο firmware.
Τέλος επειδή νομίζω ότι θα μπορούσα να μιλάω για ώρες γι' αυτό το θέμα θα πρότεινα σε κάποιον που θέλει να προχωρήσει σε αγορά κάποιας μηχανής να επισκεφτεί και αυτό το site: http://www.dpreview.com/

@vstomolado. Την D600 τη χάζευα τις προάλλες στο δίκτυο και μου τρέχανε τα σάλια, όπως και την SONY a99
vstromolado
Member
Member

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ?   Κυρ Σεπ 23 2012, 22:15

¶στα να πάνε.... έχουν ξεφύγει
Translatoras
Member
Member

Τόπος : τα Βράχια της Πειραϊκής
Registration date : 21/11/2009

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ?   Δευ Σεπ 24 2012, 11:22

BlackStorm έγραψε:
Γεια σας και χαρά σας!
Στην προσπάθεια μου να προγραμματίσω .....
..........................
......................
......................
να μπορεί να πληροί τα κάτωθι:
α) Να είναι φιλική ως προς την χρήση και με σχετικά φιλικό μενού ακόμη και για κάποιον αρχάριο στο είδος.
β) Να είναι αρκετά ελαφριά και με καλή φορητότητα, για ευνόητους λόγους...
γ) Να έχει αρκετά καλή και ποιοτική φωτογραφική αποτύπωση. Νομίζω ότι εδώ θέλουμε καλές και σταθερές φωτογραφίες χωρίς την χρήση τρίποδου (γιατί αλλιώς χάνουμε σε φορητότητα) και αν χρειαστεί ακόμη και εν κινήσει (με την βοήθεια του συνεπιβάτη μας φυσικά).
δ) Να έχει εύκολα εναλλάξιμους φακούς, όσο γίνεται πιο εύκολα να αλλαχτούν ακόμη και φορώντας γάντια μηχανής.
ε) Φακούς με καλή φωτεινότητα για λήψη φωτογραφιών ακόμη και το σούρουπο ή με συνθήκες μειωμένης φωτεινότητας, μιας και οι περισσότεροι από τους αναβάτες οδηγούμε κυρίως κατά την διάρκεια της ημέρας και ξεκουραζόμαστε ή απολαμβάνουμε την βόλτα μας κυρίως το απογευματάκι.
στ) Όλα τα παραπάνω να συμπεριλαμβάνονται σε μια λογική τιμή πακέτου, για ευνόητους λόγους πάλι... Smile

Οπότε νομίζω ότι θα πρέπει να επικεντρωθούμε κυρίως στα ερωτήματα:
α) Τι μάρκα μηχανή μας ταιριάζει;
β) Τι χαρακτηριστικά πρέπει να έχει η μηχανή (αισθητήρας, pixels, ταχύτητα κλείστρου, βάρος, διαστάσεις, κλπ) και τι ο φακός;
γ) Τι feedback έχουμε από δική μας εμπειρία ή από κάποιου γνωστού;
δ) Κατασκευαστικές εγγυήσεις που δίνονται;
............................
............................
Ας παραθέσουμε τις απόψεις μας λοιπόν...!!!

Η άποψή μου είναι ότι οι απαιτήσεις α) έως και στ) ΔΕΝ ΚΑΛΥΠΤΟΝΤΑΙ από ένα και μόνο σύστημα σώμα-φακοί.
Αν υπήρχε τέτοιο πράγμα, τότε δεν θα πουλούσε καμία άλλη φίρμα/μάρκα/σύστημα.

Τα ερωτήματα που πρέπει να απαντήσει ο καθένας μας είναι τα εξής:

ΠΟΣΟ ΚΑΛΟΣ ΕΙΜΑΙ ΣΤΗ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ;
ΠΟΣΟ ΘΕΛΩ ΝΑ ΑΣΧΟΛΗΘΩ ΜΑΖΙ ΤΗΣ;
ΤΙ ΣΚΟΠΕΥΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΙΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΜΟΥ;

Αν γνωρίζουμε αυτά τα τρία τότε μπορούμε ΑΠΟ ΜΟΝΟΙ ΜΑΣ να καθορίσουμε τον εξοπλισμό που μας εξυπηρετεί.

Κακά τα ψέματα, μια καλή φωτογραφία ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΑΠΑΙΤΕΙ είναι ένα βασικό επίπεδο γνώσεων
(πως αλληλεπιδρά η ταχύτητα με το διάφραγμα και την εστιακή απόσταση, καθώς και τις βασικές αρχές καδραρίσματος).

Όποιος έχει αυτές τις ΒΑΣΙΚΕΣ (το τονίζω) γνώσεις μπορεί να βγάλει αξιοπρεπέστατες φωτογραφίες
ακόμα και με τη γκουμούτσα-σεντόνι του Βέγγου στο Πολυτεχνίτης και ερημοσπίτης.

Η ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ (όπως και η ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ) σαν τέχνη και τεχνική είναι από μόνη της ένα θέμα πολύ πλατύ και πολυσχιδές.

Αν προσθέσουμε και τον παράγοντα τεχνολογία τότε απλά ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΕΛΟΣ.

Η δική πρόταση είναι
ΠΑΡΤΕ ΟΤΙ ΕΧΕΤΕ ΗΔΗ από εξοπλισμό και αρχίστε να ΨΑΧΝΕΣΤΕ με τη φωτογραφία και την τεχνική της.
Μόλις ΒΕΒΑΙΩΘΕΊΤΕ ότι είστε ΚΑΛΥΤΕΡΟΙ από τον εξοπλισμό σας τότε κάντε το ΕΠΟΜΕΝΟ ΒΗΜΑ.

ΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ;;; Να είστε σίγουροι ότι θα ξέρετε.
derd

Registration date : 05/05/2008

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ?   Δευ Σεπ 24 2012, 12:05

Ο προλαλησαντας μιλησε σοφα παρολαυτα πιστευω οτι μια compact με δυνατοτητες DSLR ( manual ρυθμισεων κτλ) ειναι το απολυτο εργαλειο για 'βαζω τσεπη και φευγω'.
Σε αυτη τη κατηγορια τα κυριαρχα μοντελα ειναι : canon σειρα G (οπως ειπε και καποιος φιλος πιο πανω G11,G12 και το νεοτερο G1Χ ) και ΝΙΚΟΝ P7000 και P7100. Αν με το καιρο δε σε καλυπτουν οι συγκεκριμενες (κι αυτο λογο φακου..) πας σε DSLR .

Υ.Γ η NIKON P7000 ειδα οτι εχε πεσει σε τιμη 320¤ περιπου.. Shocked
Translatoras
Member
Member

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ?   Δευ Σεπ 24 2012, 18:27

Όποιος θέλει μπορεί να κατεβάσει σε ηλεκτρονική μορφή ένα αρκετά αξιοπρεπές βιβλίο (στα ελληνικά μάλιστα) σχετικά με την τεχνική της φωτογραφίας.

Το βρίσκετε ............... εδώ

Υπάρχει πολύ ζουμί από τη σελίδα 40 έως την 69.
johnnyb
Member
Member

Τόπος : Θεσσαλονίκη
Registration date : 03/06/2009

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ?   Τετ Σεπ 26 2012, 00:23

Translatoras έγραψε:
Όποιος θέλει μπορεί να κατεβάσει σε ηλεκτρονική μορφή ένα αρκετά αξιοπρεπές βιβλίο (στα ελληνικά μάλιστα) σχετικά με την τεχνική της φωτογραφίας.

Όντως πάρα πολύ καλό βιβλίο για όποιον θέλει να ασχοληθεί λίγο καλύτερα με τη φωτογραφία και επίσης δεν κουράζει καθόλου στο διάβασμα.
johnnyb
Member
Member

Τόπος : Θεσσαλονίκη
Registration date : 03/06/2009

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ?   Τετ Σεπ 26 2012, 00:27

vstromolado έγραψε:

Στην πανελλήνια είχα μία ωραία κουβέντα με ένα παιδί από Θεσ/κη για τον σταθερό τον 50άρι με 1.8f με 100 ευρώ και υπάρχει και με 1.4f με τα τριπλάσια χρήματα αν δεν κάνω λάθος. Σχετικά με τον 50mm 1.8f αξίζει να τον πάρετε άμεσα!!!! Ο λόγος είναι ότι σαν παραγωγή οι διαστάσεις του είναι βολικές για την Nikon και βγαίνει σε χαμηλό κόστος ΑΛΛΑ η ποιότητα που έχουν οι φωτογραφίες είναι ισάξια με φακούς 2000+ ευρώ!!!!!! Είναι ένα καλό τιπ αυτό για πρώτο δευτερεύοντα φακό με τρομακτικές δυνατότητες.
¶ντε να δούμε πότε θα αξιωθώ να τον αγοράσω Νίκο Smile
liakosvol

Registration date : 05/10/2010

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ?   Δευ Οκτ 29 2012, 09:25

Translatoras έγραψε:

Παιδιά με το συμπάθιο αλλά θα μιλήσω διδασκαλικά.....η πιο σωστή κουβέντα σ αυτό το τόπικ είναι αυτή η παραπάνω!
Όλα τα άλλα είναι προσωπικές προτιμήσεις του καθενός αφού άλλη χρήση χρειάζεται ο ένας κι άλλη ο άλλος καθώς και οτι δεν έχουν όλοι μας τα ίδια βαλάντια.....
Το βιβλίο ΒΟΗΘΑ στον καθένα μας να αξιοποιήσει πλήρως την δικιά του φωτογραφική μηχανή και αυτό χρειάζεται πάνω απο όλα....
Και μια προσωπική μου γνώμη: Η εμπειρία μου στα ταξίδια μου κυρίως στο εξωτερικό πάντα με τους τροχούς (4 ή2) λέει οτι μια απλή κόμπακτ φωτογραφική είναι αρκετή!!!!Εκτός αν έχεις χρόνο κάθε λίγο να σταματάς ....να περιμένεις με τις στιγμές το θέμα που θες να βγάλεις....και να το βγάζεις 100 φορές!Τότε ναι!Χρειάζεται μια φωτογραφική με εναλλάξιμους φακούς κ.λπ.κ.λ.π
Αυτά και να με συμπαθάτε!!!! Very Happy
natk
Member
Member

Τόπος : 40.632096,22.934683
Registration date : 24/08/2009

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ?   Πεμ Νοε 08 2012, 15:20

Αν και καθυστερημένος, να καταθέσω και εγώ την γνώμη μου...

Εγώ νομίζω ότι όπως είπαν και άλλοι, το θέμα δεν είναι η μηχανή, αλλά ο φωτογράφος. Πάντα εξαρτάται από το πόσο ξέρεις και πόσο θέλεις να μάθεις.
Όλες οι φωτογραφικές μηχανές μπορούν να τραβήξουν αξιόλογες φωτό. Από την κομπακτ των 100¤ έως την αναλογική/ψηφιακή των 25.000¤. Αυτό που τις ξεχωρίζει αδρά αλλά ουσιαστικά είναι το κατά πόσο την φωτογραφία την τραβάει Η ΜΗΧΑΝΗ ή ο ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣ

Για να το πούμε πιο απλά, το θεωρώ άσκοπη σπατάλη να πάρεις μια DSLR και να τραβάς στο αυτόματο όλη την ώρα. Αν θέλεις να μπορείς εσύ να καθορίσεις το τί θα βγάλεις welcome to the world of photography, μόλις κόλλησες το μικρόβιο.
Οπότε, γι'αυτόν που θέλει να πατάει ένα κουμπί και να βγαίνει φωτο, ας πάρει μια κόμπακτ. Μην τις υποτιμάτε, υπάρχουν και κομπακτ Leica ας πούμε. Και γ@μ@νε
Αυτός που θέλει κάτι φορητό με αλλαγές φακών υπάρχουν περιπτώσεις όπως Lumix, Olympus Pen κ.α.
Αυτός που θέλει πλέον ευελιξία υπάρχουν DSLR από 300-400 ¤ σε κιτ (Nikon,Canon, κ.ο.κ) Αλλά εκεί μιλάμε για όγκο.
Αν είσαι Ο τρελλαμένος με την φωτό και το σηκώνει και το πορτοφόλι σου πας και σε αναλογική με σκοτεινούς θαλάμους και άλλα.
Δεν θα μπορούσα να προτείνω συγκεκριμένα μοντέλα επειδή δεν το ψάχνω. Αλλά πριν μπει κανείς στην διαδικασία μοντέλο, πρέπει να σκεφτεί το ΕΙΔΟΣ της μηχανής που θέλει, βάσει της παραπάνω φιλοσοφίας.

Προσωπικά έχω μια Canon 550D με έναν φακό διπλάσιας τιμής από την μηχανή, τον EF-S 17-55 2.8 σταθερή φωτεινότητα. Θα ήθελα και άλλο φακό αλλά, ας όψεται το ΔΝΤ.
Είμαι αθεράπευτα κολλημένος με την αναλογική και τον σκοτεινό θάλαμο, αλλά το έχω εγκαταλείψει εδώ και 5 χρόνια για οικονομικούς λόγους.

Translatoras
Member
Member

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ?   Κυρ Ιαν 27 2013, 21:48

Μία ακόμα ενδιαφέρουσα ηλεκτρονική τοποθεσία με συμβουλές/υποδείξεις/παροτρύνσεις σχετικά με την τεχνική 9και όχι μόνο) της φωτογραφίας.

AnZer Photography

?

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ-ΑΝΑΒΑΤΗΣ :: Γενικός εξοπλισμός-
Μετάβαση σε: