Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΕικονοθήκηLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση

Μοιραστείτε | 
 

 Προστατεύουν τα πίσω κάγκελα???

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
tazakos
gold member
gold member
tazakos

Ηλικία : 43
Τόπος : Καλλιθέα ,από Καβαλα
Registration date : 22/05/2008

Προστατεύουν τα πίσω κάγκελα??? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Προστατεύουν τα πίσω κάγκελα???   Προστατεύουν τα πίσω κάγκελα??? Icon_minitimeΠαρ Νοε 11 2011, 23:41

Χρήστο επί καιρό είχα τα πισινά κάγκελα φορεμένα με σκοπό προστασία σε πιθανή πτώση των πλαστικών. Ωστόσο κάποια στιγμή ένας μάστορας μου είπε ότι οκ αλλά μεταφέρουν το στούκο στο υποπλαίσιο κ εκείνο αν στραβώσει είναι χειρότερα από ένα πλαστικό. Δεν ξέρω, από τότε διχάζομαι, τι είναι κ τι όχι πιο βάσιμο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
σαλιγκάρι
gold member
gold member
σαλιγκάρι

Ηλικία : 49
Τόπος : Περιστέρι
Registration date : 11/09/2008

Προστατεύουν τα πίσω κάγκελα??? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Προστατεύουν τα πίσω κάγκελα???   Προστατεύουν τα πίσω κάγκελα??? Icon_minitimeΠαρ Νοε 11 2011, 23:44

tazakos έγραψε:
Χρήστο επί καιρό είχα τα πισινά κάγκελα φορεμένα με σκοπό προστασία σε πιθανή πτώση των πλαστικών. Ωστόσο κάποια στιγμή ένας μάστορας μου είπε ότι οκ αλλά μεταφέρουν το στούκο στο υποπλαίσιο κ εκείνο αν στραβώσει είναι χειρότερα από ένα πλαστικό. Δεν ξέρω, από τότε διχάζομαι, τι είναι κ τι όχι πιο βάσιμο.


+1 στο μαστορη , ειναι φυσιολογικοτατο να συμβει κατι τετοιο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mavras
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
mavras

Registration date : 16/06/2010

Προστατεύουν τα πίσω κάγκελα??? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Προστατεύουν τα πίσω κάγκελα???   Προστατεύουν τα πίσω κάγκελα??? Icon_minitimeΠαρ Νοε 11 2011, 23:45

σαλιγκάρι έγραψε:
tazakos έγραψε:
Χρήστο επί καιρό είχα τα πισινά κάγκελα φορεμένα με σκοπό προστασία σε πιθανή πτώση των πλαστικών. Ωστόσο κάποια στιγμή ένας μάστορας μου είπε ότι οκ αλλά μεταφέρουν το στούκο στο υποπλαίσιο κ εκείνο αν στραβώσει είναι χειρότερα από ένα πλαστικό. Δεν ξέρω, από τότε διχάζομαι, τι είναι κ τι όχι πιο βάσιμο.


+1 στο μαστορη , ειναι φυσιολογικοτατο να συμβει κατι τετοιο.
κατι σαν τις μπαρες θολων στα αυτοκινητα δλδ ε?
σε χαζοπτωσεις ομως θα σωσουν την παρτιδα...Γιαννη με εβαλες σε σκεψεις τωρα...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kgalano
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
kgalano

Ηλικία : 38
Τόπος : Άγιος Δημήτριος
Registration date : 04/08/2010

Προστατεύουν τα πίσω κάγκελα??? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Προστατεύουν τα πίσω κάγκελα???   Προστατεύουν τα πίσω κάγκελα??? Icon_minitimeΠαρ Νοε 11 2011, 23:53

Ακριβώς σαν τις θολόμπαρες των αυτοκίνητων είναι. Κάτι αντίστοιχο σκέφτομαι και εγώ όταν μου την έσκασε από πίσω μια στο δρόμο... Δεν είχα κάγκελα τότε, αλλά αν κρίνω το που έφτασε το φτερό μάλλον θα είχα θέμα. Βέβαια σε μια στατική πτώση θα βοηθήσουν πολύ τα πλαστικά μας.

Χρήστο μπορείς να τον ρωτήσεις αν είναι εύκολο και υπάρχει η αντιρίδα που πιάνει τα 2 πλαϊνά κάγκελα σαν ανταλλακτικό και το κόστος της? Ακόμα να βρω κάποια από τρακαρισμένο εδώ Ελλάδα ή στο ebay.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.tax-advices.gr
σαλιγκάρι
gold member
gold member
σαλιγκάρι

Ηλικία : 49
Τόπος : Περιστέρι
Registration date : 11/09/2008

Προστατεύουν τα πίσω κάγκελα??? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Προστατεύουν τα πίσω κάγκελα???   Προστατεύουν τα πίσω κάγκελα??? Icon_minitimeΠαρ Νοε 11 2011, 23:55

kgalano έγραψε:
Ακριβώς σαν τις θολόμπαρες των αυτοκίνητων είναι. Κάτι αντίστοιχο σκέφτομαι και εγώ όταν μου την έσκασε από πίσω μια στο δρόμο... Δεν είχα κάγκελα τότε, αλλά αν κρίνω το που έφτασε το φτερό μάλλον θα είχα θέμα. Βέβαια σε μια στατική πτώση θα βοηθήσουν πολύ τα πλαστικά μας.

Χρήστο μπορείς να τον ρωτήσεις αν είναι εύκολο και υπάρχει η αντιρίδα που πιάνει τα 2 πλαϊνά κάγκελα σαν ανταλλακτικό και το κόστος της? Ακόμα να βρω κάποια από τρακαρισμένο εδώ Ελλάδα ή στο ebay.


σε στατικη πτωση πολυ σπανια εως ποτε να παθουν ζημια τα πισω πλαστικα η μοτο σταματαει σε μπροστα καγκελα αντιβαρο τιμονιου κτλ οποτε ......................
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
hristos13gr
gold member
gold member
hristos13gr

Ηλικία : 42
Τόπος : Αθήνα - Νέα Σμύρνη
Registration date : 26/02/2009

Προστατεύουν τα πίσω κάγκελα??? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Προστατεύουν τα πίσω κάγκελα???   Προστατεύουν τα πίσω κάγκελα??? Icon_minitimeΠαρ Νοε 11 2011, 23:55

tazakos έγραψε:
Χρήστο επί καιρό είχα τα πισινά κάγκελα φορεμένα με σκοπό προστασία σε πιθανή πτώση των πλαστικών. Ωστόσο κάποια στιγμή ένας μάστορας μου είπε ότι οκ αλλά μεταφέρουν το στούκο στο υποπλαίσιο κ εκείνο αν στραβώσει είναι χειρότερα από ένα πλαστικό. Δεν ξέρω, από τότε διχάζομαι, τι είναι κ τι όχι πιο βάσιμο.

Αν & όντως μεταφέρονται οι στούκοι στο υποπλαίσιο, η δύναμη που θα μεταφερθεί από μια χαζοπτώση δεν νομίζω να είναι τόση ώστε να προκαλέσει ζημιά. Το υποπλαίσιο δεν είναι δα & υπερευαίσθητο.
Σε περίπτωση όμως μιας δυνατής πτώσης, αν προσφέρουν τα κάγκελα έστω & ένα μικρό ποσοστό επιπλέον στην ασφάλειά μου, τότε θα μπορούσα να θυσιάσω τα 250? του υποπλαισίου. Μιλάμε για την υγεία μας... Wink Wink Wink

Σίγουρα τα καλά μαστόρια ξέρουν καλύτερα από τους περισσότερους από εμάς, χωρίς αυτό να είναι νόμος. Έχουμε ακούσει πολλά από αυτούς που μας έχουν κουφάνει...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
fousekis
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
fousekis

Ηλικία : 38
Τόπος : ΜΟΥΖΑΚΙ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ - ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ
Registration date : 14/01/2009

Προστατεύουν τα πίσω κάγκελα??? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Προστατεύουν τα πίσω κάγκελα???   Προστατεύουν τα πίσω κάγκελα??? Icon_minitimeΣαβ Νοε 12 2011, 00:13

Από δική μου προσωπική εμπειρία (ατύχημα που είχα πριν 2μισι χρονια με ενα v strom 650 K4 που είχα τοτε) για να μην τα πολυλογώ τράκαρα με ένα αμάξι παραβίασε στοπ και χτύπησα το αμάξι στην πόρτα του οδηγού με αποτέλεσμα η μηχανή μου να γυρίσει (ο κόλοσ τησ) και να χτυπήσει σας σφαλιάρα δηλαδή την πίσω πόρτα απο τον οδηγό (δεν ξέρω εαν έγινα κατανοητός).

Εαν δεν είχα τα κάγκελα τα πίσω και τα μπροστά φυσικά θα είχα σπάσει το πόδι μου γιατί θα είχα χτυπήσει στην κολόνα του αυτοκινήτου ανάμεσα δλδ σε πορτα οδηγου και πίσω πόρτα ..... αλλά λόγο του ότι τα κάγκελα εξήχαν έστω και λίγο έξω απο το πόδι μου χτύπησαν αυτά πάνω στο αυτοκίνητο με αποτέλεσμα να μην πάθω εγω τιποτα απολύτωσ.....

Βέβαια το υποπλαίσιο εγινε....χαλια αν βρω την φωτο που το έχω τραβηγμενω από πίσω φαίνετε ότι έχει στραβώσει.... αλλα χαλάλι αφου εγω δεν έπαθα ΤΙΠΟΤΑ....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
hristos13gr
gold member
gold member
hristos13gr

Ηλικία : 42
Τόπος : Αθήνα - Νέα Σμύρνη
Registration date : 26/02/2009

Προστατεύουν τα πίσω κάγκελα??? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Προστατεύουν τα πίσω κάγκελα???   Προστατεύουν τα πίσω κάγκελα??? Icon_minitimeΣαβ Νοε 12 2011, 00:21

fousekis έγραψε:
Από δική μου προσωπική εμπειρία (ατύχημα που είχα πριν 2μισι χρονια με ενα v strom 650 K4 που είχα τοτε) για να μην τα πολυλογώ τράκαρα με ένα αμάξι παραβίασε στοπ και χτύπησα το αμάξι στην πόρτα του οδηγού με αποτέλεσμα η μηχανή μου να γυρίσει (ο κόλοσ τησ) και να χτυπήσει σας σφαλιάρα δηλαδή την πίσω πόρτα απο τον οδηγό (δεν ξέρω εαν έγινα κατανοητός).

Εαν δεν είχα τα κάγκελα τα πίσω και τα μπροστά φυσικά θα είχα σπάσει το πόδι μου γιατί θα είχα χτυπήσει στην κολόνα του αυτοκινήτου ανάμεσα δλδ σε πορτα οδηγου και πίσω πόρτα ..... αλλά λόγο του ότι τα κάγκελα εξήχαν έστω και λίγο έξω απο το πόδι μου χτύπησαν αυτά πάνω στο αυτοκίνητο με αποτέλεσμα να μην πάθω εγω τιποτα απολύτωσ.....

Βέβαια το υποπλαίσιο εγινε....χαλια αν βρω την φωτο που το έχω τραβηγμενω από πίσω φαίνετε ότι έχει στραβώσει.... αλλα χαλάλι αφου εγω δεν έπαθα ΤΙΠΟΤΑ....

Αυτό ακριβώς εννοούσα πιο πάνω. Ούτε παραγγελία να το έκανα....
Σημασία έχει ότι εσύ είσαι καλά φίλε μου. Το υποπλαίσιο θυμάσαι πόσο έκανε? Νομίζω ότι πρέπει να κάνει γύρω στα 250-300?.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
fousekis
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
fousekis

Ηλικία : 38
Τόπος : ΜΟΥΖΑΚΙ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ - ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ
Registration date : 14/01/2009

Προστατεύουν τα πίσω κάγκελα??? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Προστατεύουν τα πίσω κάγκελα???   Προστατεύουν τα πίσω κάγκελα??? Icon_minitimeΣαβ Νοε 12 2011, 00:29

hristos13gr έγραψε:
fousekis έγραψε:
Από δική μου προσωπική εμπειρία (ατύχημα που είχα πριν 2μισι χρονια με ενα v strom 650 K4 που είχα τοτε) για να μην τα πολυλογώ τράκαρα με ένα αμάξι παραβίασε στοπ και χτύπησα το αμάξι στην πόρτα του οδηγού με αποτέλεσμα η μηχανή μου να γυρίσει (ο κόλοσ τησ) και να χτυπήσει σας σφαλιάρα δηλαδή την πίσω πόρτα απο τον οδηγό (δεν ξέρω εαν έγινα κατανοητός).

Εαν δεν είχα τα κάγκελα τα πίσω και τα μπροστά φυσικά θα είχα σπάσει το πόδι μου γιατί θα είχα χτυπήσει στην κολόνα του αυτοκινήτου ανάμεσα δλδ σε πορτα οδηγου και πίσω πόρτα ..... αλλά λόγο του ότι τα κάγκελα εξήχαν έστω και λίγο έξω απο το πόδι μου χτύπησαν αυτά πάνω στο αυτοκίνητο με αποτέλεσμα να μην πάθω εγω τιποτα απολύτωσ.....

Βέβαια το υποπλαίσιο εγινε....χαλια αν βρω την φωτο που το έχω τραβηγμενω από πίσω φαίνετε ότι έχει στραβώσει.... αλλα χαλάλι αφου εγω δεν έπαθα ΤΙΠΟΤΑ....

Αυτό ακριβώς εννοούσα πιο πάνω. Ούτε παραγγελία να το έκανα....
Σημασία έχει ότι εσύ είσαι καλά φίλε μου. Το υποπλαίσιο θυμάσαι πόσο έκανε? Νομίζω ότι πρέπει να κάνει γύρω στα 250-300?.

Δεν είχα μπεί καν στην διαδικασία να το φτιάξω... είχε στραβώσει ζάντα , μπουκάλες, τιμόνι, πλαστικα στη μουρή σπασμένα, τιμόνι, υποπλαίσιο, σκασμένο μπροστινό λάστιχο, καγκελα μπρος πίσω, αρκετά χρήματα και άσε που και να το έφτιαχνα εμένα θα μου φαινόταν η μηχανή στραβιά... όποτε είχα ένα δικό μου μάστορα έκανε μια υπερτιμολόγιση και το έβγαλα ολική καταστροφή και πήρα 4.000 αποζημιώση απο την ασφαλιστικής της κυρίας που χτύπησα και πήγα και πήρα ενα vstrom 1000 που συγκεκριμένα εκείνη την περίοδο ψηνόμουν να πάρω...Αυτά από την δική μου μικρή ιστορία.... Φυσικά όταν πήρα το 1000 το πρωτο πράγμα που έβαλα ήταν πίσω κάγκελα Laughing Laughing
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
bozosd
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic
bozosd

Ηλικία : 48
Τόπος : ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Registration date : 12/12/2009

Προστατεύουν τα πίσω κάγκελα??? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Προστατεύουν τα πίσω κάγκελα???   Προστατεύουν τα πίσω κάγκελα??? Icon_minitimeΣαβ Νοε 12 2011, 02:23

Φυσικά ο ρόλος ύπαρξης τους είναι αποκληστικά για τοποθέτηση πλαινών βαλιτσών.
Εαν παίζουν και προστατευτικό ρόλο....πιστεύω πως σε κάποιες περιπτώσεις πολύ πιθανών ναι,
αλλά στις περισσότερες των περιπτώσεων θα προκαλέσουν μεταφορά συντονισμού-κραδασμού λόγο κρούσης.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vassilis79
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
vassilis79

Ηλικία : 44
Τόπος : ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Registration date : 26/11/2009

Προστατεύουν τα πίσω κάγκελα??? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Προστατεύουν τα πίσω κάγκελα???   Προστατεύουν τα πίσω κάγκελα??? Icon_minitimeΣαβ Νοε 12 2011, 08:35

Πιστεύω οτι μόνο σε χαζές πτώσεις , μπορούν να προστατέψουν τα πλαστικά. Τα υπόλοιπα είναι θέμα τύχης .
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
shadow.gr.
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
shadow.gr.

Ηλικία : 47
Τόπος : ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Registration date : 25/05/2008

Προστατεύουν τα πίσω κάγκελα??? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Προστατεύουν τα πίσω κάγκελα???   Προστατεύουν τα πίσω κάγκελα??? Icon_minitimeΣαβ Νοε 12 2011, 18:09

bozosd έγραψε:
Φυσικά ο ρόλος ύπαρξης τους είναι αποκληστικά για τοποθέτηση πλαινών βαλιτσών.
Εαν παίζουν και προστατευτικό ρόλο....πιστεύω πως σε κάποιες περιπτώσεις πολύ πιθανών ναι,
αλλά στις περισσότερες των περιπτώσεων θα προκαλέσουν μεταφορά συντονισμού-κραδασμού λόγο κρούσης.




+650....


ο morniac που ειχε στραβωση υποπλαισιο με 70 ευρωπαικα ο γιατρος του το φερε.... Arrow
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
K0k0$
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic
K0k0$

Ηλικία : 44
Τόπος : Αθηνα
Registration date : 06/06/2011

Προστατεύουν τα πίσω κάγκελα??? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Προστατεύουν τα πίσω κάγκελα???   Προστατεύουν τα πίσω κάγκελα??? Icon_minitimeΣαβ Νοε 12 2011, 18:21

σαλιγκάρι έγραψε:


σε στατικη πτωση πολυ σπανια εως ποτε να παθουν ζημια τα πισω πλαστικα η μοτο σταματαει σε μπροστα καγκελα αντιβαρο τιμονιου κτλ οποτε ......................


+645 Προστατεύουν τα πίσω κάγκελα??? 3787515331
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
michalis_archangel

michalis_archangel

Τόπος : salonica
Registration date : 16/07/2011

Προστατεύουν τα πίσω κάγκελα??? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Προστατεύουν τα πίσω κάγκελα???   Προστατεύουν τα πίσω κάγκελα??? Icon_minitimeΠαρ Νοε 25 2011, 20:41

φιλος γλιστρησε σε ψιλοβροχο και η μηχανη του κρατησε το ποδι και τον εσερνε οπου πηγαινε.εαν ειχε καγκελα δεν θα γινοταν κατι τετοιο γιατι πολυ απλα θα ειχε αερα αναμεσα σε μηχανη-ποδι-ασφαλτο. παιδια τα σιδερα φτιαχνονται. εμεις να ειμαστε καλα...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 

Προστατεύουν τα πίσω κάγκελα???

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 

 Παρόμοια θέματα

+
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ-ΑΝΑΒΑΤΗΣ :: Προστασία, οπτικές βελτιώσεις-
Μετάβαση σε: