Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΕικονοθήκηLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση

Μοιραστείτε | 
 

 γνώμες για εξάτμιση ΥΟSHIMURA

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
shadow.gr.
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
shadow.gr.

Ηλικία : 47
Τόπος : ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Registration date : 25/05/2008

γνώμες για εξάτμιση ΥΟSHIMURA - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: γνώμες για εξάτμιση ΥΟSHIMURA   γνώμες για εξάτμιση ΥΟSHIMURA - Σελίδα 3 Icon_minitimeΣαβ Ιουν 09 2012, 15:38

Shocked και εμεις 400 την πηραμε απλα την βαλαμε μονη μας!εχει και φιλτρο αερα η ειναι σκετη.....???




θα γεμισει ο τοπος γιοσουμουριαααα... ειναι μακραν η ομορφοτερη εξατμιση οχι σαν τον μαμα τον θερμοσιφωνα......

ο ιαπωνας που σχεδιασε την μαμα εξατμιση (τρατζικ χ απειρο) πρεπει να εχει πολλα χρονια να δει μαλλον γυναικα γιαυτο την εβγαλε ετσι..... Laughing Laughing
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
shadow.gr.
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
shadow.gr.

Ηλικία : 47
Τόπος : ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Registration date : 25/05/2008

γνώμες για εξάτμιση ΥΟSHIMURA - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: γνώμες για εξάτμιση ΥΟSHIMURA   γνώμες για εξάτμιση ΥΟSHIMURA - Σελίδα 3 Icon_minitimeΣαβ Ιουν 09 2012, 15:53

για να ξεσηκωσω λιγο....μετα απο μια μικρη παρεμβαση στις ταπες....πραααααααπππππαππ


γνώμες για εξάτμιση ΥΟSHIMURA - Σελίδα 3 25052012063

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mavras
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
mavras

Registration date : 16/06/2010

γνώμες για εξάτμιση ΥΟSHIMURA - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: γνώμες για εξάτμιση ΥΟSHIMURA   γνώμες για εξάτμιση ΥΟSHIMURA - Σελίδα 3 Icon_minitimeΣαβ Ιουν 09 2012, 16:02

χωρις τις ταπες πως πηγαινει στο δρομο σε σχεση με την μαμα?
φιλο μου ελεγε οτι ξεταπωτη δεν πηγαινε πανω απο 160χλμ, ισχυει??
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
bozosd
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic
bozosd

Ηλικία : 48
Τόπος : ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Registration date : 12/12/2009

γνώμες για εξάτμιση ΥΟSHIMURA - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: γνώμες για εξάτμιση ΥΟSHIMURA   γνώμες για εξάτμιση ΥΟSHIMURA - Σελίδα 3 Icon_minitimeΚυρ Ιουν 10 2012, 00:50

mavras έγραψε:
χωρις τις ταπες πως πηγαινει στο δρομο σε σχεση με την μαμα?
φιλο μου ελεγε οτι ξεταπωτη δεν πηγαινε πανω απο 160χλμ, ισχυει??

Δεν ισχύει.
Απλά θέλει τα μίγματα του....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mavras
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
mavras

Registration date : 16/06/2010

γνώμες για εξάτμιση ΥΟSHIMURA - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: γνώμες για εξάτμιση ΥΟSHIMURA   γνώμες για εξάτμιση ΥΟSHIMURA - Σελίδα 3 Icon_minitimeΚυρ Ιουν 10 2012, 12:36

bozosd έγραψε:
mavras έγραψε:
χωρις τις ταπες πως πηγαινει στο δρομο σε σχεση με την μαμα?
φιλο μου ελεγε οτι ξεταπωτη δεν πηγαινε πανω απο 160χλμ, ισχυει??

Δεν ισχύει.
Απλά θέλει τα μίγματα του....
το πρωτο πραγμα που σκεφτηκα ηταν αυτο και του το ειπα, αλλα η απαντηση ηταν αποστομωτική...."Ειχα κανει ρυθμιση στα μειγματα και μετα επεμεινε να βαλει τις ταπες...
τις εβαλε και παει σαν μαμα."
και επειδη μου κανει εντυπωση ολο αυτο, για αυτο ρωταω


Έχει επεξεργασθεί από τον/την mavras στις Δευ Ιουν 11 2012, 00:30, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
apogt
moderator
moderator
apogt

Ηλικία : 45
Τόπος : Άνοιξη
Registration date : 19/03/2011

γνώμες για εξάτμιση ΥΟSHIMURA - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: γνώμες για εξάτμιση ΥΟSHIMURA   γνώμες για εξάτμιση ΥΟSHIMURA - Σελίδα 3 Icon_minitimeΚυρ Ιουν 10 2012, 14:01

Επειδή έχω τραβήξει αρκετά με αυτήν την εξάτμιση σχετικά με το αν πάει ή δεν πάει η μηχανή μετά από την τοποθέτηση της, μπορώ να πω από την εμπειρία μου τα παρακάτω.

Η εξάτμιση αυτή δεν είναι για αύξηση της ιπποδύναμης και ταπωμένη δεν αλλάζει σχεδόν καθόλου τον ήχο της μηχανής, αποτελεί μια απλά after market επιλογή για την αντικατάσταση της μαμάς. Είναι μόνο για αισθητικούς λόγους!!! ΄Όποιος θέλει να τη βάλει για να πάρει παραπάνω άλογα μάλλον θα πρέπει να κοιτάξει κάτι άλλο.

Ο λόγος που την έβαλα είναι γιατί είναι ποιοτική, είναι"suzuki" - δεν χρειάζεται πατέντες για να μπει, μέχρι και το τελευταίο παξιμάδι που θα χρειαστεί για την τοποθέτηση υπάρχει μέσα στο κουτί, μου αρέσει αισθητικά και τέλος για 400 ευρώ που την πλήρωσα νομίζω ότι ήταν μια καλή επιλογή για τα γούστα μου!

Για να γίνει σωστή ρύθμιση πρέπει η μηχανή να μπει στο δυναμόμετρο πριν την τοποθέτηση και μετά, να γίνουν διάφοροι πειραματισμοί στα μείγματα και να βρεθεί η σωστή ρύθμιση για να πάρεις ότι είναι να πάρεις και να μην χάσεις.

Εμένα στο συνεργείο με την τοποθέτηση μου πείραξαν και τα μείγματα με μια ρύθμιση που έκαναν φασόν σε όλους, το αποτέλεσμα ήταν εντυπωσιακό!!!! πήγαινα πιο αργά από τα μαμά!!! και όχι λίγο, πολύ ειδικά στις μεσαίες!!!! Όταν η μηχανή ρυθμίστηκε στο δυναμόμετρο πλέον πάει τουλάχιστον σαν μαμά. Η ρύθμιση έγινε με τις τάπες γιατί δεν θέλω τη βαβούρα στα ταξίδια. Αν αποφασίσω να την ξεταπώσω νομίζω ότι πάλι θα πρέπει να γίνει εκ νέου παρέμβαση - ρύθμιση για να πάρω το μέγιστο. Πάντως αυτό που λες ότι δεν πάει ξατάπωτη, μου προκαλεί εντύπωση! ο μόνος λόγος είναι να μην είναι σωστά ρυθμισμένη η μηχανή. Όσες βλέπω στον δρόμο 8/10 είναι ξετάπωτες και δεν νομίζω να μην πηγαίνουν πάνω από 160, γιατί απλά θα τις τάπωναν!

Η τιμή της πριν την προσφορά ήταν απαράδεκτη και νομίζω ότι δεν άξιζε να ασχοληθεί κανείς μαζί της ούτε για πλάκα!!! 1000+ ευρώ!!! Έλεος !!!
Για 400 ευρώ το συζητάμε!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
shadow.gr.
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
shadow.gr.

Ηλικία : 47
Τόπος : ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Registration date : 25/05/2008

γνώμες για εξάτμιση ΥΟSHIMURA - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: γνώμες για εξάτμιση ΥΟSHIMURA   γνώμες για εξάτμιση ΥΟSHIMURA - Σελίδα 3 Icon_minitimeΚυρ Ιουν 10 2012, 21:32

φιλε μου δεν νομιζω να θελεις αλλαγη στα μειγματα (η καποια αλλη ρυθμιση) με η χωρις ταπες.εκτος και αν εχεις pc....







Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
V - NIGHTHAWK
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic
V - NIGHTHAWK

Ηλικία : 39
Τόπος : Από τον άλλο κόσμο κουφάλες..... κάμπος
Registration date : 06/07/2011

γνώμες για εξάτμιση ΥΟSHIMURA - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: γνώμες για εξάτμιση ΥΟSHIMURA   γνώμες για εξάτμιση ΥΟSHIMURA - Σελίδα 3 Icon_minitimeΣαβ Ιουν 23 2012, 08:43

Δεν ξέρω αδερφια για εσάς αλλα οι δικές μου οι γνώμες είναι αυτές...... Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Razz Razz Razz Razz


Την έβαλα εχθές 22/6/2012 μόνος μου... με διαλύματα -φωτογραφίες - τσιγαράκι με πήρε γύρω στα 45 λεπτά και χαλαρή δουλειά......

Το βγάλσημο της μαμάς εξάτμισης ήταν κάπως μέτριας ταλαιπωρίας γιατί πρώτη φορά έβγαινε η εξάτμιση και πρώτη φορά έβγαζα εξάτμιση...και ήταν κάπως αρτσούμπαλο το βγάλσιμο χεχε Razz Razz Razz Razz

στην συνέχεια για να λύσω τον αισθητήρα της εξάτμισης έπρεπε να λύσω το φρένο ποδιού..δηλαδη να βγάλω τον πίρο και να τραβίξω το σιδεράκι προς την άκρη για να μπορώ να γυρήσω το κλειδί...μετά στο δέσιμο του αισθητήρα δεν είχα θέμα αφου ξεχάστικα και έβαλα παλι το φρένο ολα κομπλέ.... Very Happy Very Happy

μετά στο βάλσιμο έκανα 2 λεπτά να βάλω την εξάτμιση την μισή χωρίς το τελικό καθόμουν έκανα ενα τσιγάρο και θαύμαζα... Very Happy Very Happy Very Happy

αφού την ολοκλήρωσα την τοποθέτηση την έβαλα μπροστά.....

ο θόρυβος με κάλυψε απόλυτα , αυτο ακριβώς που ήθελα....

απο εμφάνιση
δεν το ζυσητάω....είναι να
γνώμες για εξάτμιση ΥΟSHIMURA - Σελίδα 3 214921.................

Τώρα επειδή είχα κ εγω της επιφυλάξεις μου με ολα αυτα που άκουγα φοβόμουν λίγο....

ΑΛΛΑ

σύμφωνα με την λογική μου
Very Happy Razz Razz Razz με αυτήν την εξάτμιση έπρεπε το μηχανάκι να απελευθερωθή....


Τελικά αυτό που είδα με το δικό μου μηχανάκι απο της 7 σχεδόν το απόγευμα που τελείωσα εκανα βόλτες σαν μικρο παιδι να την χαρώ είδα...-->

περισσότερο νεύρο και τράβηγμα παραπάνω....οχι δεν με έκοψε το μηχανάκι που έχω ακούσει αλλα δίνει παραπάνω...και η λογική αυτό λεει...οταν βάζεις μια ελευθερας εξάτμιση το μηχανακι περνει παραπανω αερα.....

Εγω ειμαι καταευχαριστημηνος και ευχαριστω τον @kopanos που έβαλε αυτην την προσφορα....δεν πειραξα ουτε μιγματα ουτε ουτε ουτε ουτε ουτε τιποτα αλλο.....

ΠΑΝΤΑ Η ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ ΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ Very Happy Very Happy Razz Razz ΚΑΛΕΣ ΜΟΥ ΒΟΛΤΕΣ ΛΟΙΠΟΝ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


( Υ/Γ : Τέλος γουστάρω πολύ τον μπάσο που έχει γιατί έχει κάτι κολόγριες εδω στην γειτονιά μου μου σπάνε τα νεύρα.....τώρα τα πρωινά 7 που φεύγω για δουλειά γουστάρω πολύ να την μαρσάρω.....χεχεχεχε να πετάγονται οι πατσόγριες...χαχαχχαα )
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mavras
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
mavras

Registration date : 16/06/2010

γνώμες για εξάτμιση ΥΟSHIMURA - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: γνώμες για εξάτμιση ΥΟSHIMURA   γνώμες για εξάτμιση ΥΟSHIMURA - Σελίδα 3 Icon_minitimeΣαβ Ιουν 23 2012, 12:46

cromellarisa έγραψε:

περισσότερο νεύρο και τράβηγμα παραπάνω....οχι δεν με έκοψε το μηχανάκι που έχω ακούσει αλλα δίνει παραπάνω...και η λογική αυτό λεει...οταν βάζεις μια ελευθερας εξάτμιση το μηχανακι περνει παραπανω αερα.....
φιλε μου οταν απελευθερωνεις την εξαγωγη συμβαινουν αρκετα πραγματα (παλμοι-ταχυτητα-θερμοκρασια καυσαεριων, και πολλα αλλα), ΑΛΛΑ το μηχανακι δεν παιρνει παραπανω αερα...Δεν θα μπορουσε κιολας να παιρνει αερα απο την εξαγωγη...
εξαλλου η εισαγωγη αερα ειναι η ιδια οποτε δεν εχει αλλαξει κατι εκει.

οσο για την αποδοση, μην ξεχνας το Placebo effect αλλα και το γεγονος οτι κατα γενικη ομολογια τα strom χανουν απο την Yosi. Οι φημες λενε οτι δεν προωριζεται καν για strom και οτι ειναι παντρεμα του Σφακ.

απο εκει και επειτα, εφοσον το δικο σου εχει παρει τα πανω του και ΕΣΥ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙΣ, τοτε ενα τεραστιο μπραβο απο εμενα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
V - NIGHTHAWK
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic
V - NIGHTHAWK

Ηλικία : 39
Τόπος : Από τον άλλο κόσμο κουφάλες..... κάμπος
Registration date : 06/07/2011

γνώμες για εξάτμιση ΥΟSHIMURA - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: γνώμες για εξάτμιση ΥΟSHIMURA   γνώμες για εξάτμιση ΥΟSHIMURA - Σελίδα 3 Icon_minitimeΣαβ Ιουν 23 2012, 13:15

mavras έγραψε:
cromellarisa έγραψε:

περισσότερο νεύρο και τράβηγμα παραπάνω....οχι δεν με έκοψε το μηχανάκι που έχω ακούσει αλλα δίνει παραπάνω...και η λογική αυτό λεει...οταν βάζεις μια ελευθερας εξάτμιση το μηχανακι περνει παραπανω αερα.....
φιλε μου οταν απελευθερωνεις την εξαγωγη συμβαινουν αρκετα πραγματα (παλμοι-ταχυτητα-θερμοκρασια καυσαεριων, και πολλα αλλα), ΑΛΛΑ το μηχανακι δεν παιρνει παραπανω αερα...Δεν θα μπορουσε κιολας να παιρνει αερα απο την εξαγωγη...
εξαλλου η εισαγωγη αερα ειναι η ιδια οποτε δεν εχει αλλαξει κατι εκει.

οσο για την αποδοση, μην ξεχνας το Placebo effect αλλα και το γεγονος οτι κατα γενικη ομολογια τα strom χανουν απο την Yosi. Οι φημες λενε οτι δεν προωριζεται καν για strom και οτι ειναι παντρεμα του Σφακ.

απο εκει και επειτα, εφοσον το δικο σου εχει παρει τα πανω του και ΕΣΥ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙΣ, τοτε ενα τεραστιο μπραβο απο εμενα


σε ευχαριστω πολυ φιλε μου για την συμβουλη - πληροφορια αλλα αυτο παρατηρησα...μεχρι τα 150 που το πηγα σκιζωντας πρωτη φορα ειδα τοσο νευρο.... και να γραφει συνεχεια.... υποψην να λυθουνε ολες οι αποριες εχω βαλει και Κ&Ν φιλτρο και εκτος απο αυτο μονο το βραδυ το σκιζω λογο οτι δεν εχει πολυ ζεστη και ειδικα αυτες της μερες στην λαρισα ειναι αστα να πανε... μην φανταστεις οτι ειδα καμια τρελη διαφορα...μια ψιλοδιαφορουλα ειδα...αλλα ενταξει δεν την εβαλα για αυτον τον λογο...την εβαλα βασικα για ομορφια κ λιγο μπασο :-)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
V - NIGHTHAWK
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic
V - NIGHTHAWK

Ηλικία : 39
Τόπος : Από τον άλλο κόσμο κουφάλες..... κάμπος
Registration date : 06/07/2011

γνώμες για εξάτμιση ΥΟSHIMURA - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: γνώμες για εξάτμιση ΥΟSHIMURA   γνώμες για εξάτμιση ΥΟSHIMURA - Σελίδα 3 Icon_minitimeΔευ Ιουν 25 2012, 17:33

οριστε και μερικες φωτο επι το εργο με την νεα μου yoshimura....


αφου εβγαλα την μαμα εξατμιση με τα κοπω και βασανων σαν πρωταρης τελειως ........

γνώμες για εξάτμιση ΥΟSHIMURA - Σελίδα 3 220620121010




μετα πήρα την εξατμιση να τσεκάρω αν όλα είναι οκ ......


γνώμες για εξάτμιση ΥΟSHIMURA - Σελίδα 3 220620121009




και αφου φορεσα τον σωληνα στην συνεχεια πηγα να βαλω το τελικο .......


γνώμες για εξάτμιση ΥΟSHIMURA - Σελίδα 3 220620121011





και ορίστε το αποτέλεσμα .....


γνώμες για εξάτμιση ΥΟSHIMURA - Σελίδα 3 220620121012




αυτο το μπλεδακι της βασεις τα σπαει οντως......
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
bandit
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic
bandit

Ηλικία : 59
Τόπος : θεσσαλονικη
Registration date : 09/01/2011

γνώμες για εξάτμιση ΥΟSHIMURA - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: γνώμες για εξάτμιση ΥΟSHIMURA   γνώμες για εξάτμιση ΥΟSHIMURA - Σελίδα 3 Icon_minitimeΔευ Ιουν 25 2012, 17:55

κουκλα Very Happy Very Happy Very Happy


OK OK
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Kostas-DL 650 ADVENTURE

Kostas-DL 650 ADVENTURE

Τόπος : Αθηνανιστάν
Registration date : 31/05/2010

γνώμες για εξάτμιση ΥΟSHIMURA - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: γνώμες για εξάτμιση ΥΟSHIMURA   γνώμες για εξάτμιση ΥΟSHIMURA - Σελίδα 3 Icon_minitimeΤρι Ιαν 13 2015, 10:34

zabounis έγραψε:

Σήμερα έβγαλα τις τάπες από την Yoshimura μου.
Ο ήχος έχει γίνει πιο δυνατός και ιδιαίτερα μπάσος. Ακούς τη δικυλινδρήλα μέσα από τα dual μπουριά!!!
Δεν είναι κουραστικός σε καμία περίπτωση ούτε επικίνδυνος για γράψιμο από τροχαία. Απόλυτα φυσιολογικός και υποκειμενικά ωραίος!

Σε εκτεταμένη βόλτα που πήγα στο βουνό του Διονύσου έχω την αίσθηση ότι υπάρχει βελτίωση και στο άνοιγμα της μηχανής. Ιδιαίτερα μετά τις 5Κ RPM.


Το ξεθάβω λίγο για να ρωτήσω.

Πώς μπορεί κάποιος να βγάλει τις τάπες?
Είναι με βίδες ή μήπως πιρτσίνια και πρέπει να τα κόψεις?

Διότι μ' ενδιαφέρει να μπορώ να τις βγάζω/βάζω γρήγορα κι εύκολα αναλόγως των αναγκών.
Και όχι να τις βγάλω και να είναι μόνιμο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
apogt
moderator
moderator
apogt

Ηλικία : 45
Τόπος : Άνοιξη
Registration date : 19/03/2011

γνώμες για εξάτμιση ΥΟSHIMURA - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: γνώμες για εξάτμιση ΥΟSHIMURA   γνώμες για εξάτμιση ΥΟSHIMURA - Σελίδα 3 Icon_minitimeΤρι Ιαν 13 2015, 11:13

Δυστυχώς είναι πιρτσίνια  και δεν είναι με βίδα. Αν δεν τις έχεις βγάλει ποτέ είναι λίγο δύσκολο να καταφέρεις να τις ξεκολλήσεις από την μάκα από το σώμα της εξάτμισης χωρίς να τις καταστρέψεις. Προσπάθησα και εγώ να τις βγάλω αλλά τελικά δεν ξεκόλλαγαν με τίποτα, για να μην τις καταστρέψω και δεν μπορώ να τις ξαναβάλω σε περίπτωση που ήθελα πάλι στο μέλλον, εγκατέλειψα την προσπάθεια. Αν το προσπαθήσεις καλή τύχη. Αν βγάλεις τα πιρτσίνια μετά μπορείς να βάλεις βίδα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Kostas-DL 650 ADVENTURE

Kostas-DL 650 ADVENTURE

Τόπος : Αθηνανιστάν
Registration date : 31/05/2010

γνώμες για εξάτμιση ΥΟSHIMURA - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: γνώμες για εξάτμιση ΥΟSHIMURA   γνώμες για εξάτμιση ΥΟSHIMURA - Σελίδα 3 Icon_minitimeΤρι Ιαν 13 2015, 11:20

Κρίμα..... Crying or Very sad  καλά το είχα καταλάβει ότι δε γίνεται έτσι εύκολα όπως πχ με την Arrow που είχα κάποτε στο ΧΤ.

Κι άμα τα βγάλεις τα πιρτσίνια, πώς μπαίνουν μετά βίδες? Θα πρέπει να δημιουργήσεις βόλτες πάνω στην εξάτμιση?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτης
Επισκέπτης



γνώμες για εξάτμιση ΥΟSHIMURA - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: γνώμες για εξάτμιση ΥΟSHIMURA   γνώμες για εξάτμιση ΥΟSHIMURA - Σελίδα 3 Icon_minitimeΤρι Ιαν 13 2015, 12:49

Πανε μια βόλτα στον Παπαγιαννη στη RaceTech και κάτι μπορεί να κανει ειναι πολύ καλό και εξυπηρετικό παιδί σίγουρα θα σε βοηθήσει
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Decepticon650
Member
Member
Decepticon650

Τόπος : πατρα
Registration date : 08/10/2011

γνώμες για εξάτμιση ΥΟSHIMURA - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: γνώμες για εξάτμιση ΥΟSHIMURA   γνώμες για εξάτμιση ΥΟSHIMURA - Σελίδα 3 Icon_minitimeΤρι Ιαν 13 2015, 12:59

ρε παιδια σιγα το πραγμα ....τρυπας (χαλας) τα πριτσινια με ενα τρυπανακι και με προσοχη τα αφαιρεις......μετα αν θελησεις να ξαναβαλεις ταπες... με ανοξειδωτη βιδα και παξιμαδι τα τοποθετεις παλι......
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
apogt
moderator
moderator
apogt

Ηλικία : 45
Τόπος : Άνοιξη
Registration date : 19/03/2011

γνώμες για εξάτμιση ΥΟSHIMURA - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: γνώμες για εξάτμιση ΥΟSHIMURA   γνώμες για εξάτμιση ΥΟSHIMURA - Σελίδα 3 Icon_minitimeΤρι Ιαν 13 2015, 13:04

Decepticon650 έγραψε:
ρε παιδια σιγα το πραγμα ....τρυπας (χαλας) τα πριτσινια με ενα τρυπανακι και με προσοχη   τα αφαιρεις......μετα αν θελησεις να  ξαναβαλεις ταπες... με ανοξειδωτη βιδα και παξιμαδι τα τοποθετεις παλι......
Το πρόβλημα δεν είναι να αφαιρέσεις το πριτσίνια, ούτε η βίδα που θα βάλεις! Το θέμα είναι να βγάλεις τις κολλημένες τάπες από τα καυσαέρια χωρίς να τις παραμορφώσεις για να μπορείς να τις ξαναβάλεις και να μην φαίνονται άσχημα. Αν θες να τις βγάλεις χωρίς να σε νοιάζει πως θα καταντήσεις τις τάπες, βγαίνουν σε 2 λεπτά.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Decepticon650
Member
Member
Decepticon650

Τόπος : πατρα
Registration date : 08/10/2011

γνώμες για εξάτμιση ΥΟSHIMURA - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: γνώμες για εξάτμιση ΥΟSHIMURA   γνώμες για εξάτμιση ΥΟSHIMURA - Σελίδα 3 Icon_minitimeΤρι Ιαν 13 2015, 13:23

συγγνωμη δηλαδη εχουν τσιμπημα εσωτερικο? ή πανω στο στομιο? (την εχω την εξατμιση.. ταπωμενη...)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
apogt
moderator
moderator
apogt

Ηλικία : 45
Τόπος : Άνοιξη
Registration date : 19/03/2011

γνώμες για εξάτμιση ΥΟSHIMURA - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: γνώμες για εξάτμιση ΥΟSHIMURA   γνώμες για εξάτμιση ΥΟSHIMURA - Σελίδα 3 Icon_minitimeΤρι Ιαν 13 2015, 14:00

Decepticon650 έγραψε:
συγγνωμη  δηλαδη εχουν  τσιμπημα  εσωτερικο? ή πανω στο στομιο? (την εχω την εξατμιση.. ταπωμενη...)
Και εγώ μέχρι να αποφασίσω να τις βγάλω νόμιζα ότι θα βγαίνουν εύκολα, έλεγα θα τρυπήσω το πριτσίνι και θα βγουν με τη μία, μόνο ο μάστορας ήξερε τι θα αντιμετωπίζαμε. Το κακό είναι ότι μπαίνουν σφινωτά, από τα καυσαέρια έχουν πιάσει μάκα, έχουν κολλήσει και ότι το υλικό τους παραμορφώνεται πολύ εύκολα! Αν βάλεις πένσα ή άλλο εργαλείο να τις πιάσεις και να τις τραβήξεις οι τρύπες θα γίνουν τετράγωνες και θα είναι άσχημες όταν πας να τις ξαναβάλεις. Με τα χίλια ζόρια κατάφερα να βγάλω τη μισή πάνω και εγκατέλειψα την προσπάθεια! Αν τις έβγαζες από την αρχή δεν είχαν θέμα, μετά είναι δύσκολο να τις βγάλεις χωρίς να τις χαλάσεις!!! Αν πάλι δεν σε νοιάζει να τις ξαναβάλεις τις τραβάς με ότι βρεις και δεν σε απασχολεί πως θα γίνουν. Εγώ επειδή είμαι και λίγο παράξενος ήθελα να βγουν όπως είναι, χωρίς ίχνος παραμόρφωσης γι αυτό και σταμάτησα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτης
Επισκέπτης



γνώμες για εξάτμιση ΥΟSHIMURA - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: γνώμες για εξάτμιση ΥΟSHIMURA   γνώμες για εξάτμιση ΥΟSHIMURA - Σελίδα 3 Icon_minitimeΤρι Ιαν 13 2015, 14:10

Εγω πιστεύω πάντως οτι αν τους βγάλεις μία φορά,δεν πρόκειται να τους ξαναβαλεις γτ βγάζει όμορφο ήχο χωρις να κανει σαματα.Αρα ασε τους σιγαστηρες να χαλάσουν,να στραβώσουν να να να και κλείστους στο ντουλάπι ώστε να χαρείς την εξάτμιση σου cheers
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
bozosd
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic
bozosd

Ηλικία : 48
Τόπος : ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Registration date : 12/12/2009

γνώμες για εξάτμιση ΥΟSHIMURA - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: γνώμες για εξάτμιση ΥΟSHIMURA   γνώμες για εξάτμιση ΥΟSHIMURA - Σελίδα 3 Icon_minitimeΤρι Ιαν 13 2015, 14:27

Η αλήθεια είναι οτι είναι πολύ ζόρικες στο βγάλσιμο.
Έβγαλα τις δικές μου και απο δύο ακόμη μηχανές και πραγματικά ίδρωσα και στις τρεις περιπτώσεις...
Φυσικά ο βαθμός δυσκολίας αυξάνεται σε συνάρτηση με την προσπάθεια για λιγότερη ζημιά.
Με την ανάλογη υπομονή αφαιρούνται με μικρή παραμόρφωση,η οποία έρχεται.

Πάντως σίγουρα αυτή η δουλειά δεν είναι για πολλά βγάλε-βάλε..... Very Happy
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
SILOUANOS

SILOUANOS

Τόπος : ΑΘΗΝΑ
Registration date : 09/06/2014

γνώμες για εξάτμιση ΥΟSHIMURA - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: γνώμες για εξάτμιση ΥΟSHIMURA   γνώμες για εξάτμιση ΥΟSHIMURA - Σελίδα 3 Icon_minitimeΤρι Ιαν 13 2015, 18:14

πάντως εγω όταν την εβαλα ο Σταθης το εκανε μπαμ μπαμ -με ενα τρυπανακι ανα θυμαμαι ανοιξε τρυπουλες στην εξατμιση αλλα και στις ταπες

τωρα αν θελησω τις βαζω και απλα σγιγγω τη βιδα με το παξιμαδι-

συνηθως την εχω ξεταπωτη ομως γιατι γενικα εχει διακριτικο θορυβο..

τις τρυπες τις εχω κλειστες με τις βιδες και το παξιμαδα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
bozosd
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic
bozosd

Ηλικία : 48
Τόπος : ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Registration date : 12/12/2009

γνώμες για εξάτμιση ΥΟSHIMURA - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: γνώμες για εξάτμιση ΥΟSHIMURA   γνώμες για εξάτμιση ΥΟSHIMURA - Σελίδα 3 Icon_minitimeΤρι Ιαν 13 2015, 20:20

Ναι...όπως ήδη αναφέρθηκε,το ξετρύπημα γίνετε μπαμ-μπαμ όπως το λες φίλος.

Το δύσκολο είναι να βγάλεις τις τάπες χωρίς να τις κάνεις ζημιά (παραμορφώσεις).
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Decepticon650
Member
Member
Decepticon650

Τόπος : πατρα
Registration date : 08/10/2011

γνώμες για εξάτμιση ΥΟSHIMURA - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Εξατμίσεις :: γνώμες για εξάτμιση ΥΟSHIMURA   γνώμες για εξάτμιση ΥΟSHIMURA - Σελίδα 3 Icon_minitimeΤετ Ιαν 14 2015, 11:21

μαλιστα .... mapes κανα w40 δεν θα διευκολυνε το καθαρισμο της μακας...?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 

γνώμες για εξάτμιση ΥΟSHIMURA

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 

 Παρόμοια θέματα

+
Σελίδα 3 από 4Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ-ΑΝΑΒΑΤΗΣ :: Εξατμίσεις-
Μετάβαση σε: