Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΕικονοθήκηLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση

Μοιραστείτε | 
 

 ερωτηση για ΄΄κουμπωμα΄΄1ης ταχυτητας

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
to nou sou
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
to nou sou

Ηλικία : 49
Τόπος : Αθήνα
Registration date : 07/09/2011

ερωτηση για ΄΄κουμπωμα΄΄1ης ταχυτητας - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ερωτηση για ΄΄κουμπωμα΄΄1ης ταχυτητας   ερωτηση για ΄΄κουμπωμα΄΄1ης ταχυτητας - Σελίδα 2 Icon_minitimeΚυρ Σεπ 18 2011, 23:13

mikios έγραψε:
για όλες τις ταχύτητες: Για να κουμπώσουν σωστά και γλυκά πρέπει οι στροφές του κινητήρα να ισοφαρίσουν τις στροφές του τροχού για την ταχύτητα που επιλέγουμε. Ήτοι, για να κατεβάσεις θέλει ξερογκαζιά. Προσοχή, για να κουμπώσουν γλυκά ξαναλέω.
Η 1η είναι η πιο μπίζιλη από όλες και θέλει ισοφάριση στροφών, αλλιώς αν μπει μουρώνει το μηχανάκι, αλλά μπορεί και να μην μπει. Οι υπόλοιπες ταχύτητες μπορεί να μην θέλουν τίποτα, χάρη στο συγχρονιζέ κιβώτιο.

Φίλε GEORGES με 2κ χλμ το σασμάν σου είναι τελέιως άστρωτο. Η συμπεριφορά του θα αλλάξει και μετά τα 10κ και ίσως μέχρι τα 20κ χλμ.

Επίσης, αν είχες GSXR τι λάδια θα έβαζες; Της NASA? Δεν υπάρχει κανένας λόγος να πετάς τα ? σου σε συνθετικά λάδια. Στα πρώτα 1000χλμ απαγορεύεται δια ροπάλου γιατί δεν αφήνει να στρωθεί σωστά ο κινητήρας, και μέχρι τα 10κ χλμ θα έλεγα το ίδιο. Μετά είναι απλώς περιττά.

διαβασα ξαναδιαβασα προσπαθησα να καταλαβω...δλδ σε καθε κατεβασια πρεπει να σκαμε πρωτα ξερογκαζια?πως θα καταλαβω αυτην την ισοφαρισει στροφων κινητηρα με στροφων τροχου?αρα καμια φορα που δεν μπαινει η πρωτη απο οτι καταλαβα δεν ειναι προβλημα....?σωστα?

τελος επειδη ειλικρινα δεν λυπαμε τα λεφτα στα λαδια αν του χωνω συνθετικα δεν του κανω καλο?
ευχαριστω ......για την βοηθεια προκειμενου να καταλαβω ....

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://WWW.OGAME.GR
painterakis
gold member
gold member
painterakis

Ηλικία : 49
Τόπος : Ο Δρόμος ...
Registration date : 18/01/2008

ερωτηση για ΄΄κουμπωμα΄΄1ης ταχυτητας - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ερωτηση για ΄΄κουμπωμα΄΄1ης ταχυτητας   ερωτηση για ΄΄κουμπωμα΄΄1ης ταχυτητας - Σελίδα 2 Icon_minitimeΚυρ Σεπ 18 2011, 23:25

mikios έγραψε:
για όλες τις ταχύτητες: Για να κουμπώσουν σωστά και γλυκά πρέπει οι στροφές του κινητήρα να ισοφαρίσουν τις στροφές του τροχού για την ταχύτητα που επιλέγουμε. Ήτοι, για να κατεβάσεις θέλει ξερογκαζιά. Προσοχή, για να κουμπώσουν γλυκά ξαναλέω.
τι μου θύμησες ...
οκτώμβριος του 2005, έχω κανα 6μηνο το μηχανάκι, πάω να αγοράσω τις χούφτες απο το "φίλο" σου (αυτόν που σου έκανε δώρο την εργασία) και του λέω οτι δε μου μπαίνουν καλά οι ταχύτητες ΑΛΛΑ έχω παρατηρήσει οτι παίζοντας μια ξερογκαζιά μπαίνουν γλυκά ...
τότε γυρνάει με το γνωστό (σε μας) στυλάκι και μου λέει: ρε φιλαράκι , ήντα νομίζεις οτι οδηγάς; STEYR; ερωτηση για ΄΄κουμπωμα΄΄1ης ταχυτητας - Σελίδα 2 Rofl
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
giannis roub...
Member
Member
giannis roub...

Ηλικία : 40
Τόπος : ΗΡΑΚΛΕΙΟ
Registration date : 16/05/2011

ερωτηση για ΄΄κουμπωμα΄΄1ης ταχυτητας - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ερωτηση για ΄΄κουμπωμα΄΄1ης ταχυτητας   ερωτηση για ΄΄κουμπωμα΄΄1ης ταχυτητας - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Σεπ 19 2011, 16:10

κ εμενατο ιδιο μου συνεβαινε κ μου συμβαινει ακομα κα τωρα μερικες φορες καλλαξα κ τα λαδια κ εβαλα τα ipon απλα εχω καλυτερα αποτελεσματα απο οτι πριν ισως να θελει κ ορεγουλατορος κ το σκουλικι κανενα ρυθμισμα γιατι μπωρει να φταιει κ οσυμπλεκτης αλλα περιμενω οταν θα ξανα γινει κανενα συνεργειο κ μπορω να παραβρεθω για να τα ρυθμισω κ να μου πουν κ την γνωμη τους κ οι αλλοι
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mikios
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic
mikios

Ηλικία : 42
Τόπος : Ηράκλειο, Κρήτη - Περαία Θεσσαλονίκης
Registration date : 25/02/2008

ερωτηση για ΄΄κουμπωμα΄΄1ης ταχυτητας - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ερωτηση για ΄΄κουμπωμα΄΄1ης ταχυτητας   ερωτηση για ΄΄κουμπωμα΄΄1ης ταχυτητας - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Σεπ 19 2011, 18:13

Μανώλη, ο τύπος θα μας τρελάνει lol!

to nou sou έγραψε:
διαβασα ξαναδιαβασα προσπαθησα να καταλαβω...δλδ σε καθε κατεβασια πρεπει να σκαμε πρωτα ξερογκαζια?πως θα καταλαβω αυτην την ισοφαρισει στροφων κινητηρα με στροφων τροχου?αρα καμια φορα που δεν μπαινει η πρωτη απο οτι καταλαβα δεν ειναι προβλημα....?σωστα?

τελος επειδη ειλικρινα δεν λυπαμε τα λεφτα στα λαδια αν του χωνω συνθετικα δεν του κανω καλο?
ευχαριστω ......για την βοηθεια προκειμενου να καταλαβω ....

Και ναι και όχι. Το καλύτερο κόλπο είναι να μην αφήνεις να πέσουν τελείως οι στροφές στις αλλαγές, ή αν θες, στο κατέβασμα να ανοίγεις λίγο το γκάζι, τόσο που μετά να το κρατάς σταθερά (αν θες απλώς κατεβασιά). Η υπορβολική ξερογκαζιά στα μηχανάκια με ιντζεκτσιον δημιουργεί άλλα θεματάκια (κυρίως ξεσυγχρονίζει τις εισαβωγές λένε - δεν έχω παρατηρήσει κάτι τέτοιο κοινώς TBS- και πρόωρη φθορά του TPS).

Τα συνθετικά είναι απλά περιττά. Άσε τα για μηχανάκια που τελικιάζουν με 18κ σαλ και τα έχουν ανάγκη. Σε άστρωτο κινητήρα δε, επαναλαμβάνω πως απαγορεύονται. Το γράφει και στο τεφτέρι, δεν το διάβασες; :drunken:

Giannis roub... έγραψε:
κ εμενατο ιδιο μου συνεβαινε κ μου συμβαινει ακομα κα τωρα μερικες φορες καλλαξα κ τα λαδια κ εβαλα τα ipon απλα εχω καλυτερα αποτελεσματα απο οτι πριν ισως να θελει κ ορεγουλατορος κ το σκουλικι κανενα ρυθμισμα γιατι μπωρει να φταιει κ οσυμπλεκτης αλλα περιμενω οταν θα ξανα γινει κανενα συνεργειο κ μπορω να παραβρεθω για να τα ρυθμισω κ να μου πουν κ την γνωμη τους κ οι αλλοι

Ακριβώς, σωστή ρύθμιση του συμπλέκτη είναι το Α και το Ω. Είναι πολύ εύκολο, δοκίμασέ το μόνος σου. Αν χρειαστείς κάτι εδώ είμαστε.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.kangaroo.gr
sifalios
Member
Member
sifalios

Ηλικία : 43
Τόπος : Χανιά
Registration date : 29/04/2011

ερωτηση για ΄΄κουμπωμα΄΄1ης ταχυτητας - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ερωτηση για ΄΄κουμπωμα΄΄1ης ταχυτητας   ερωτηση για ΄΄κουμπωμα΄΄1ης ταχυτητας - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Σεπ 19 2011, 18:58

GEORGES έγραψε:
παλικάρια εμένα καμια φορά μου τυχαίνει στο φανάρι όταν θέλω να ξεκινήσω και ενώ είμαι σταματημένος να μη μου πάρει τη πρώτη το μηχανάκι καινούριο 2000 χλμ.

Εμένα το κάνει αυτό μόνο αν βάλω νεκρά και δεν αφήσω συμπλέκτη οπότε μετά δεν κουμπώνει η πρώτη, αφήνω μια συμπλέκτη ξαναπατάω και μπαίνει μια χαρά. Επίσης καμιά φορά τυχαίνει να έχω ταχύτητα πχ δευτέρα η τρίτη και να μην κατεβαίνει σε πρώτη με τίποτα (σταματημένος) εκεί αφήνω λίγο συμπλέκτη κουμπώνει η ταχύτητα που μάλλον δεν είχε κουμπώσει μέχρι πριν λίγο και γίνονται μια χαρά μετά οι αλλαγές.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
to nou sou
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
to nou sou

Ηλικία : 49
Τόπος : Αθήνα
Registration date : 07/09/2011

ερωτηση για ΄΄κουμπωμα΄΄1ης ταχυτητας - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ερωτηση για ΄΄κουμπωμα΄΄1ης ταχυτητας   ερωτηση για ΄΄κουμπωμα΄΄1ης ταχυτητας - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Σεπ 19 2011, 21:55

mikios έγραψε:
Μανώλη, ο τύπος θα μας τρελάνει lol!

to nou sou έγραψε:
διαβασα ξαναδιαβασα προσπαθησα να καταλαβω...δλδ σε καθε κατεβασια πρεπει να σκαμε πρωτα ξερογκαζια?πως θα καταλαβω αυτην την ισοφαρισει στροφων κινητηρα με στροφων τροχου?αρα καμια φορα που δεν μπαινει η πρωτη απο οτι καταλαβα δεν ειναι προβλημα....?σωστα?

τελος επειδη ειλικρινα δεν λυπαμε τα λεφτα στα λαδια αν του χωνω συνθετικα δεν του κανω καλο?
ευχαριστω ......για την βοηθεια προκειμενου να καταλαβω ....

Και ναι και όχι. Το καλύτερο κόλπο είναι να μην αφήνεις να πέσουν τελείως οι στροφές στις αλλαγές, ή αν θες, στο κατέβασμα να ανοίγεις λίγο το γκάζι, τόσο που μετά να το κρατάς σταθερά (αν θες απλώς κατεβασιά). Η υπορβολική ξερογκαζιά στα μηχανάκια με ιντζεκτσιον δημιουργεί άλλα θεματάκια (κυρίως ξεσυγχρονίζει τις εισαβωγές λένε - δεν έχω παρατηρήσει κάτι τέτοιο κοινώς TBS- και πρόωρη φθορά του TPS).

Τα συνθετικά είναι απλά περιττά. Άσε τα για μηχανάκια που τελικιάζουν με 18κ σαλ και τα έχουν ανάγκη. Σε άστρωτο κινητήρα δε, επαναλαμβάνω πως απαγορεύονται. Το γράφει και στο τεφτέρι, δεν το διάβασες; :drunken:


φιλε σορρυ για το ζαλισμα που σου κανω...απο την μανα του το εργαλειο ειχε αγγλικο τεφτερι...δεν τα παω καλα με τα αγγλικα και ζητησα με μαιλ απο τον σφακιανακη και μου εστηλε το ελληνικο...το εχω διαβασει παρα πολλες φορες αλλα κατι για συνθετικα ή ημισυνθετικα δεν γραφει ειμαι σιγουρος....απο εκει και περα απο οτι καταλαβα προτεινεις ημισυνθετικα...τα 5100 15/50 της μοτουλ ειναι ημισυνθετικα?τα ipone το ιδιο?τελος και σε ευχαριστω για τον χρονο που μου διαθετεις, βαζω μεχρι τωρα τα μοτουλ της μανας του 15/50 πρασινο χρωμα που ειναι φουλ συνθετικα.ξερω πεταμενα λεφτα του κανω κακο?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://WWW.OGAME.GR
nikolasr200
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic


Τόπος : Αθήνα
Registration date : 10/10/2010

ερωτηση για ΄΄κουμπωμα΄΄1ης ταχυτητας - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ερωτηση για ΄΄κουμπωμα΄΄1ης ταχυτητας   ερωτηση για ΄΄κουμπωμα΄΄1ης ταχυτητας - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Σεπ 19 2011, 23:53

to nou sou έγραψε:
nikolasr200 έγραψε:
τι προάλες που το πήγα για service μου είπε ότι μου έβαλε motul 5/40 βγάζει όντως 5/40 η motul...?/
κατι δεν λες καλα...μπας και ειπε 10/40 ......???

την ίδια απορία έχω με σένα..
10/40 βάζω στο αυτοκίνητο repsol, γι'άυτό όταν μου είπε 5/40 μου αποτυπώθηκε ιδιαίτερα χαρακτηριστικά και δε νομίζω να άκουσα λάθος..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
painterakis
gold member
gold member
painterakis

Ηλικία : 49
Τόπος : Ο Δρόμος ...
Registration date : 18/01/2008

ερωτηση για ΄΄κουμπωμα΄΄1ης ταχυτητας - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ερωτηση για ΄΄κουμπωμα΄΄1ης ταχυτητας   ερωτηση για ΄΄κουμπωμα΄΄1ης ταχυτητας - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Σεπ 19 2011, 23:59

http://www.motul.com/gr/en/products/13?f[engine_type]=26&f[range]=21
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nikolasr200
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic


Τόπος : Αθήνα
Registration date : 10/10/2010

ερωτηση για ΄΄κουμπωμα΄΄1ης ταχυτητας - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ερωτηση για ΄΄κουμπωμα΄΄1ης ταχυτητας   ερωτηση για ΄΄κουμπωμα΄΄1ης ταχυτητας - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Σεπ 20 2011, 00:00

painter έγραψε:
http://www.motul.com/gr/en/products/13?f[engine_type]=26&f[range]=21
σωστός.. Smile
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
to nou sou
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
to nou sou

Ηλικία : 49
Τόπος : Αθήνα
Registration date : 07/09/2011

ερωτηση για ΄΄κουμπωμα΄΄1ης ταχυτητας - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ερωτηση για ΄΄κουμπωμα΄΄1ης ταχυτητας   ερωτηση για ΄΄κουμπωμα΄΄1ης ταχυτητας - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Σεπ 20 2011, 00:01

αν σου εβαλε τα 300v ποσα εδωσες?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://WWW.OGAME.GR
nikolasr200
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic


Τόπος : Αθήνα
Registration date : 10/10/2010

ερωτηση για ΄΄κουμπωμα΄΄1ης ταχυτητας - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ερωτηση για ΄΄κουμπωμα΄΄1ης ταχυτητας   ερωτηση για ΄΄κουμπωμα΄΄1ης ταχυτητας - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Σεπ 20 2011, 01:13

δεν ξέρω αν μου έβαλε όντως αυτά, δεν τα είδα, θεωρώ όμως ότι για συνοικιακό συνεργείο, πλήρωσα πολλά για λάδια,φίλτρο και μερικές συσφίξεις..
70 ευρώ..
και αν θεωρήσω καλή τι πίστη ότι φατσικά με ξέρει αν και σπάνια πήγαινα παλιότερα τα άλλα μηχανάκια εκεί, θέλω να πιστεύω ότι κάποια εξήγηση έχουν τα 70 ευρώ και δεν με έγδυσε απλά...

edit: για να είμαι πιο συγκεκριμένος, του ανέφερα, κάτι που είχα πει και στο Johny και στον Χρήστο, ότι στο v των κυλίνδρων φαινόταν στάμπα από παραφλού..και μου είπε ο μηχανικός ότι στις 18.000 κάνουν συσφίξεις τα κολάρα..και ότι μάλλον δεν είχα γίνει..
το περίεργο είναι όμως, ότι εκ των υστέρων παρατήρησα, ότι τα κολλάρα έχουν τους σφυγκτήρες με την καθορισμένη πίεση και όχι τους βιδωτούς, οπότε δεν μπορώ να καταλάβω ακριβώς τι συσφίξεις εννοούσε..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 

ερωτηση για ΄΄κουμπωμα΄΄1ης ταχυτητας

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 

 Παρόμοια θέματα

+
Σελίδα 2 από 2Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ-ΑΝΑΒΑΤΗΣ :: Φρένα-Μετάδοση-
Μετάβαση σε: