Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΕικονοθήκηLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση

Μοιραστείτε | 
 

 Μη ζορίζετε τα ηλεκτρικά!!! LED παντού...

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3 ... , 10, 11, 12  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
V-Tom
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
V-Tom

Ηλικία : 45
Registration date : 11/02/2011

Μη ζορίζετε τα ηλεκτρικά!!! LED παντού... - Σελίδα 11 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μη ζορίζετε τα ηλεκτρικά!!! LED παντού...   Μη ζορίζετε τα ηλεκτρικά!!! LED παντού... - Σελίδα 11 Icon_minitimeΠεμ Μάης 16 2013, 21:27

Φίλε Στάθη μπορείς με αρκετά μικρό κόστος να τα μετατρέψεις κι αυτά σε ξένον.. έτσι τα έκανα εγώ και το αποτέλεσμα είναι φανταστικό.

Πήρα αυτό εδώ το πακέτο:
http://www.ebay.co.uk/itm/Car-Xenon-HID-Headlight-Kit-Slim-Ballast-H3-6000K-35W-12V-/281007070463?ssPageName=ADME:L:OC:US:3160


Σύμφωνα με αυτόν εδώ τον οδηγό μετατροπής σε xenon τοποθέτησα τις λάμπες:

https://www.vstromhellasforum.com/t20275-topic?highlight=%EC%E5%F4%E1%F4%F1%EF%F0%E7+xenon
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
xplast
Member
Member
xplast

Ηλικία : 38
Τόπος : Ζάκυνθος
Registration date : 08/11/2010

Μη ζορίζετε τα ηλεκτρικά!!! LED παντού... - Σελίδα 11 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μη ζορίζετε τα ηλεκτρικά!!! LED παντού...   Μη ζορίζετε τα ηλεκτρικά!!! LED παντού... - Σελίδα 11 Icon_minitimeΚυρ Ιουν 02 2013, 23:43

Επειδή τα λινκ στο πρώτο πόστ δεν λειτουργούν, για προτείνεται κανένα λαμπάκι πινακίδας!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
REDPOWER
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
REDPOWER

Ηλικία : 42
Τόπος : Μυτιλήνη
Registration date : 27/05/2012

Μη ζορίζετε τα ηλεκτρικά!!! LED παντού... - Σελίδα 11 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μη ζορίζετε τα ηλεκτρικά!!! LED παντού...   Μη ζορίζετε τα ηλεκτρικά!!! LED παντού... - Σελίδα 11 Icon_minitimeΔευ Ιουν 03 2013, 01:14

Εγω εχω παει σε αυτες .Εδω και 5 μηνες κανενα προβλημα ουτε ενα ledακι δεν εχει καει και απο φωτισμο κατα την αποψη μου σουπερ..Η επιλογη δικη σου και παντα σε Τ10 led...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
THEOD



Registration date : 11/05/2013

Μη ζορίζετε τα ηλεκτρικά!!! LED παντού... - Σελίδα 11 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μη ζορίζετε τα ηλεκτρικά!!! LED παντού...   Μη ζορίζετε τα ηλεκτρικά!!! LED παντού... - Σελίδα 11 Icon_minitimeΔευ Ιουν 03 2013, 10:43

Να κάνω μια ερώτηση "γενικής - ηλεκτρικής" γνώσης ?

Όλα αυτά που γράφονται γύρω από την αντικατάσταση λαμπτήρων με Led ισχύουν και για το 1000 ?

Σκέφτομαι σταδιακά να αλλάξω σε Led κωλοφάναρο, φλας, ψείρες κλπ αλλά δεν ξέρω αν τα αναγραφόμενα που αφορούν προφανώς το 650 παραμένουν τα ίδια (ίδιοι τύποι λαμπτήρων, ίδια διαδικασία αλλαγής-αντικατάστασης) και όταν μιλάμε για το 1000άρι...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nikosdll
Member
Member
nikosdll

Ηλικία : 47
Τόπος : Αθήνα
Registration date : 07/01/2010

Μη ζορίζετε τα ηλεκτρικά!!! LED παντού... - Σελίδα 11 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μη ζορίζετε τα ηλεκτρικά!!! LED παντού...   Μη ζορίζετε τα ηλεκτρικά!!! LED παντού... - Σελίδα 11 Icon_minitimeΔευ Ιουν 03 2013, 10:47


Κώδικας:
Όλα αυτά που γράφονται γύρω από την αντικατάσταση λαμπτήρων με Led ισχύουν και για το 1000 ?

GIA ΌΛΑ ΤΑ ΟΧΗΜΑΤΑ ΙΣΧΥΟΥΝ

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nikosdll
Member
Member
nikosdll

Ηλικία : 47
Τόπος : Αθήνα
Registration date : 07/01/2010

Μη ζορίζετε τα ηλεκτρικά!!! LED παντού... - Σελίδα 11 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μη ζορίζετε τα ηλεκτρικά!!! LED παντού...   Μη ζορίζετε τα ηλεκτρικά!!! LED παντού... - Σελίδα 11 Icon_minitimeΔευ Ιουν 03 2013, 10:49

REDPOWER έγραψε:
Εγω εχω παει σε αυτες .Εδω και 5 μηνες κανενα προβλημα ουτε ενα ledακι δεν εχει καει και απο φωτισμο κατα την αποψη μου σουπερ..Η επιλογη δικη σου και παντα σε Τ10 led...

Αυτές έχω και γώ τούμπανο είναι . . . .
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Giorgos-Patra
moderator
moderator
Giorgos-Patra

Ηλικία : 54
Τόπος : Πατρα
Registration date : 14/01/2011

Μη ζορίζετε τα ηλεκτρικά!!! LED παντού... - Σελίδα 11 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μη ζορίζετε τα ηλεκτρικά!!! LED παντού...   Μη ζορίζετε τα ηλεκτρικά!!! LED παντού... - Σελίδα 11 Icon_minitimeΔευ Ιουν 03 2013, 10:51

Για την πινακιδα εγω εχω βαλει αυτες τις εχω πανω απο ενα χρονο και απο φωτισμο ειναι σουπερ .

_________________
Γιώργος - DL 650 K8

Ζήσε το σήμερα ........αύριο ποιος ξέρει...

Μη ζορίζετε τα ηλεκτρικά!!! LED παντού... - Σελίδα 11 IMG_20160604_205151Μη ζορίζετε τα ηλεκτρικά!!! LED παντού... - Σελίδα 11 IMG_20160607_110417Μη ζορίζετε τα ηλεκτρικά!!! LED παντού... - Σελίδα 11 IMG_20160606_153929Μη ζορίζετε τα ηλεκτρικά!!! LED παντού... - Σελίδα 11 IMG_20170715_102923Μη ζορίζετε τα ηλεκτρικά!!! LED παντού... - Σελίδα 11 IMG_20170714_155559
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
REDPOWER
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
REDPOWER

Ηλικία : 42
Τόπος : Μυτιλήνη
Registration date : 27/05/2012

Μη ζορίζετε τα ηλεκτρικά!!! LED παντού... - Σελίδα 11 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μη ζορίζετε τα ηλεκτρικά!!! LED παντού...   Μη ζορίζετε τα ηλεκτρικά!!! LED παντού... - Σελίδα 11 Icon_minitimeΔευ Ιουν 03 2013, 14:17

nikosdll έγραψε:
REDPOWER έγραψε:
Εγω εχω παει σε αυτες .Εδω και 5 μηνες κανενα προβλημα ουτε ενα ledακι δεν εχει καει και απο φωτισμο κατα την αποψη μου σουπερ..Η επιλογη δικη σου και παντα σε Τ10 led...

Αυτές έχω και γώ τούμπανο είναι . . . .


+6500000000000000
Υποψιν τις εχω και στο αυτοκινητο και ειναι και εκει τουμπανο...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
loverdos11
moderator
moderator
loverdos11

Ηλικία : 39
Τόπος : ΝΕΑ ΣΜΥΡΝΗ
Registration date : 11/03/2012

Μη ζορίζετε τα ηλεκτρικά!!! LED παντού... - Σελίδα 11 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μη ζορίζετε τα ηλεκτρικά!!! LED παντού...   Μη ζορίζετε τα ηλεκτρικά!!! LED παντού... - Σελίδα 11 Icon_minitimeΔευ Ιουν 03 2013, 17:18

loverdos11 έγραψε:
Αυτές τις έχει πάρει κανείς?
Ξέρει αν αντέχουν?
http://www.ebay.com/itm/10-x-T10-20-SMD1210-Blue-LED-Super-Bright-Car-Lights-Bulb-194-168-2825-W5W-/111032131560?rt=nc&_trksid=p2047675.m1851&_trkparms=aid%3D222002%26algo%3DSIC.FIT%26ao%3D1%26asc%3D163%26meid%3D6584414134386932253%26pid%3D100005%26prg%3D1088%26rk%3D1%26sd%3D350697562370%26


Μιας και υπάρχει ενδιαφέρον ξανα για λάμπες.
Αυτές τι λένε?

_________________
Αντώνης DL 650 L0 Black


Μη ζορίζετε τα ηλεκτρικά!!! LED παντού... - Σελίδα 11 33ncnm10Μη ζορίζετε τα ηλεκτρικά!!! LED παντού... - Σελίδα 11 33e6ee10Μη ζορίζετε τα ηλεκτρικά!!! LED παντού... - Σελίδα 11 63u2ip10Μη ζορίζετε τα ηλεκτρικά!!! LED παντού... - Σελίδα 11 Amzm8k10Μη ζορίζετε τα ηλεκτρικά!!! LED παντού... - Σελίδα 11 2rpb8y10
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Kostas_Ath
Member
Member
Kostas_Ath

Ηλικία : 44
Τόπος : ΓΛΥΦΑΔΑ - ΜΑΝΤΟΥΔΙ
Registration date : 26/09/2012

Μη ζορίζετε τα ηλεκτρικά!!! LED παντού... - Σελίδα 11 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μη ζορίζετε τα ηλεκτρικά!!! LED παντού...   Μη ζορίζετε τα ηλεκτρικά!!! LED παντού... - Σελίδα 11 Icon_minitimeΔευ Ιουν 03 2013, 17:20

loverdos11 έγραψε:
loverdos11 έγραψε:
Αυτές τις έχει πάρει κανείς?
Ξέρει αν αντέχουν?
http://www.ebay.com/itm/10-x-T10-20-SMD1210-Blue-LED-Super-Bright-Car-Lights-Bulb-194-168-2825-W5W-/111032131560?rt=nc&_trksid=p2047675.m1851&_trkparms=aid%3D222002%26algo%3DSIC.FIT%26ao%3D1%26asc%3D163%26meid%3D6584414134386932253%26pid%3D100005%26prg%3D1088%26rk%3D1%26sd%3D350697562370%26


Μιας και υπάρχει ενδιαφέρον ξανα για λάμπες.
Αυτές τι λένε?

Θα σου προτεινα να βρεις λαμπες που να εχουν χαλκινη επιστρωση στο πισω μερος αντι για συρματακια. Τα συρματακια κοβονται για πλακα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
jimkopa
Member
Member
jimkopa

Τόπος : Πτολεμαίδα
Registration date : 06/05/2013

Μη ζορίζετε τα ηλεκτρικά!!! LED παντού... - Σελίδα 11 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μη ζορίζετε τα ηλεκτρικά!!! LED παντού...   Μη ζορίζετε τα ηλεκτρικά!!! LED παντού... - Σελίδα 11 Icon_minitimeΤετ Ιουν 19 2013, 20:06

http://www.ebay.com/itm/320963233811?ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1497.l2649

Παιδιά πήγα να εγκαταστήσω αυτές αλλά αναβόσβηναν πολύ γρήγορα στο δεξί και αριστερό φλας ...αλλά με καλό ρυθμό στα αλαρμ δεν ξέρω για τι γίνεται αυτό και τελικά δεν τις έβαλα ...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Kostas_Ath
Member
Member
Kostas_Ath

Ηλικία : 44
Τόπος : ΓΛΥΦΑΔΑ - ΜΑΝΤΟΥΔΙ
Registration date : 26/09/2012

Μη ζορίζετε τα ηλεκτρικά!!! LED παντού... - Σελίδα 11 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μη ζορίζετε τα ηλεκτρικά!!! LED παντού...   Μη ζορίζετε τα ηλεκτρικά!!! LED παντού... - Σελίδα 11 Icon_minitimeΤετ Ιουν 19 2013, 20:10

Θες αλλαγή φλασερ για τις λεντ λάμπες. Γι αυτό σου αναβοσβηναν γρήγορα!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
jimkopa
Member
Member
jimkopa

Τόπος : Πτολεμαίδα
Registration date : 06/05/2013

Μη ζορίζετε τα ηλεκτρικά!!! LED παντού... - Σελίδα 11 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μη ζορίζετε τα ηλεκτρικά!!! LED παντού...   Μη ζορίζετε τα ηλεκτρικά!!! LED παντού... - Σελίδα 11 Icon_minitimeΤετ Ιουν 19 2013, 20:33

Α  Ευχαριστω
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
zorro
Member
Member
zorro

Ηλικία : 36
Τόπος : ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Registration date : 24/12/2013

Μη ζορίζετε τα ηλεκτρικά!!! LED παντού... - Σελίδα 11 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μη ζορίζετε τα ηλεκτρικά!!! LED παντού...   Μη ζορίζετε τα ηλεκτρικά!!! LED παντού... - Σελίδα 11 Icon_minitimeΤρι Νοε 18 2014, 21:23

να ρωτησω κατι? τα πηνια παραγουν καποιο ρευμα χ αν ριξουμε ολες αυτες τις καταναλωσεις που θα παει το ρευμα??
πιστευω πως θα γυρισει πισω στα πηνια και θα τα καταστρεψει...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
bandit
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic
bandit

Ηλικία : 59
Τόπος : θεσσαλονικη
Registration date : 09/01/2011

Μη ζορίζετε τα ηλεκτρικά!!! LED παντού... - Σελίδα 11 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μη ζορίζετε τα ηλεκτρικά!!! LED παντού...   Μη ζορίζετε τα ηλεκτρικά!!! LED παντού... - Σελίδα 11 Icon_minitimeΤρι Νοε 18 2014, 22:24

zorro έγραψε:
να ρωτησω κατι? τα πηνια παραγουν καποιο ρευμα χ αν ριξουμε ολες αυτες τις καταναλωσεις που θα παει το ρευμα??
πιστευω πως θα γυρισει πισω στα πηνια και θα τα καταστρεψει...


οτι δεν καταναλώνεται επιστρέφει στην μπαταρία
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mateo1
Member
Member
mateo1

Ηλικία : 45
Registration date : 06/11/2012

Μη ζορίζετε τα ηλεκτρικά!!! LED παντού... - Σελίδα 11 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μη ζορίζετε τα ηλεκτρικά!!! LED παντού...   Μη ζορίζετε τα ηλεκτρικά!!! LED παντού... - Σελίδα 11 Icon_minitimeΤρι Νοε 18 2014, 22:44

NO NO NO

δεν μπορεί να επιστρέψει στην μπαταριά γιατί δεν παράγεται από την μπαταριά
το ρεύμα που περισσεύει επιστρέφει από τον ανορθωτή με την πόλωση των θυριστορ πίσω στα πηνία
έχει κάνει ολόκληρη ανάλυση ο Χείρων γι αυτό το θέμα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Χείρων
Member
Member
Χείρων

Ηλικία : 59
Registration date : 30/08/2013

Μη ζορίζετε τα ηλεκτρικά!!! LED παντού... - Σελίδα 11 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μη ζορίζετε τα ηλεκτρικά!!! LED παντού...   Μη ζορίζετε τα ηλεκτρικά!!! LED παντού... - Σελίδα 11 Icon_minitimeΠεμ Νοε 20 2014, 00:21

Ευκαιρία μια που τέθηκε το ερώτημα να κάνουμε επαναληψούλα:

Τα πηνία παράγουν συνεχώς και ανεξάρτητα από τα ηλεκτρικά φορτία που φορτώνουμε την ηλεκτρική μας εγκατάσταση, το μέγιστο ρεύμα που μπορούν! Ανάλογα βέβαια και με τις στροφές του μοτέρ.
Υπεύθυνος γι αυτή την υπερλειτουργία των πηνίων είναι ο "ανορθωτής-ρυθμιστής τάσης". Ο "ανορθωτής" είναι φτιαγμένος με μία τεχνολογία που λέγεται ρύθμιση τάσης σε σειρά ή "shunt regulation". Λογω αυτής της τεχνολογίας ο ανορθωτής φροντίζει όταν δεν υπάρχουν άλλα φορτία να φορτίζει αυτός τα πηνία. Και το κάνει βραχυκυκλώνοντας τα περιοδικά ώστε να γονατίζει η τάση που παράγουν στα 14,5 βολτ. Τάση που φορτίζει την μπαταρία μας.

Έτσι, τουλάχιστον τα πηνία μας αδιαφορούν πλήρως αν εμείς βάλουμε παντού led ή λάμπες πετρελαίου. Αυτά πάντα θα πηγαίνουν "τέρμα γκάζι" μέσα στην κόλαση με το καυτό λάδι του κάρτερ που χρησιμοποιούν για να δροσίζονται.

Ο ανορθωτής μας από την άλλη ενδιαφέρεται ιδιαιτέρως για κάθε φορτίο που προσθέτουμε ή αφαιρούμε. Λόγω όμως των ιδιόρρυθμων καθηκόντων του, όταν εμείς αφαιρούμε φορτία από την εγκατάσταση μας,  τοποθετώντας πχ παντού led, αυτός αναγκάζεται να φορτωθεί ο ίδιος όσα φορτία αφαιρέσαμε εμείς. Και είναι αναγκασμένος να το κάνει αυτό ώστε τα πηνία μας να μην μπορέσουν στιγμή να "πάρουν ανάσα". Γιατί αν "πάρουν ανάσα" θα ανεβάσουν τάση και θα μας κάνουν μαντάρα την εγκατάσταση από υπερταση!...

Ο ανορθωτής λοιπόν είναι ένας σκοτεινός και καταραμένος τύπος ο οποίος βασανίζει τα πηνία αλλά βασανίζεται ταυτόχρονα κι ο ίδιος! Πως γίνεται αυτό; Τα πηνία παράγουν πάντα όλο το ρεύμα που μπορούν. Αυτό το ρεύμα διέρχεται όλο μέσα από τις διόδους ανόρθωσης του ανορθωτή ζεσταίνοντάς τον. Άν υπάρχουν φορτία έχει καλώς, το ρεύμα θα κατευθυνθεί στα φορτία. Αν δεν υπάρχουν φορτία ο ανορθωτής είναι υποχρεωμένος να γίνει ο ίδιος φορτίο στα πηνία περνώντας όλο το ρεύμα μέσα από τα θυρίστορ του και ανακυκλώνοντάς το στα πηνία. Τότε ζεσταίνεται ακόμα περισότερο και τσουρουφλίζεται! Κάπου εκεί παραμονεύει το έμφραγμα....

Ευτυχώς ο ανορθωτής που χρησιμοποιεί το strom είναι μεγάλης αντοχής και σπάνια ακούμε κάποιον να καταστρέφεται. Ο αδύναμος κρίκος έτσι γίνονται τα πηνία που πιο συχνά παραδίδουν πνεύμα ειδικά σε κάποια μοντέλα κακών χρονιών!...

Έτσι λοιπόν η τοποθέτηση led δεν κάνει στην πραγματικότητα απολύτως κανένα καλό στην καρδιά της ηλεκτρικής μας εγκατάστασης. Τόσο στα πηνία όσο και στον ανορθωτή. Τουναντίον τον τελευταίο τον επιβαρύνει επιπλέον. Και αν έχουμε τοποθετήσει διακόπτη και συνηθίζουμε να σβήνουμε τα φώτα μας, τότε ...ούτε ψύλος στον κόρφο του!

Τι κερδίζουμε με τα led? Δεν ζορίζουμε πολύ τις φύσες και τους διακόπτες. Με αποτέλεσμα να μην καίγονται οι επαφές και να ζουν πολύ περισσότερο. Κι όταν είναι σβηστός ο κινητήρας δεν αδειάζουμε την μπαταρία με γρήγορους ρυθμούς.

Πιο δυνατά φανάρια στοπ φλας κλπ; Αυτό παίζεται αλλά μάλλον όχι....

Τι άλλο; Αν έχουμε πολλές καταναλώσεις, προβολάκια, ηλεκτρικές κάλτσες, σώβρακα, φανέλες κλπ, είμαστε αναγκασμένοι να εξοικονομίσουμε ενέργεια από όπου μπορούμε.

Σε όλες τις άλλες περιπτώσεις η τοποθέτηση led είναι δίκοπο μαχαίρι. Ενώ τα πηνία δεν τα ελαφρώνουμε ούτε δράμι απεναντίας τον ανορθωτή τον καψαλίζουμε...

Αυτή η αλοπρόσαλη κατάσταση μοιάζει να αλλάζει στο strom του 14 το οποίο φαίνεται να το έχουν εξοπλίσει με "series regulator-rectifier". Πράγμα πρωτοποριακό για μοτοσυκλέτα.

sunny
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
massai
gold member
gold member
massai

Ηλικία : 50
Τόπος : Ίλιον
Registration date : 03/11/2008

Μη ζορίζετε τα ηλεκτρικά!!! LED παντού... - Σελίδα 11 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μη ζορίζετε τα ηλεκτρικά!!! LED παντού...   Μη ζορίζετε τα ηλεκτρικά!!! LED παντού... - Σελίδα 11 Icon_minitimeΠεμ Νοε 20 2014, 13:20

Δάσκαλος... το εννοώ. Πιό απλά και κατανοητά, δε γίνεται να μας τα μεταδώσεις.

merci
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Χείρων
Member
Member
Χείρων

Ηλικία : 59
Registration date : 30/08/2013

Μη ζορίζετε τα ηλεκτρικά!!! LED παντού... - Σελίδα 11 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μη ζορίζετε τα ηλεκτρικά!!! LED παντού...   Μη ζορίζετε τα ηλεκτρικά!!! LED παντού... - Σελίδα 11 Icon_minitimeΠεμ Νοε 20 2014, 16:51

Ευχαριστώ! Embarassed

Θα ήθελα να κάνω δύο τρεις τελικές παρατηρήσεις σχετικά με αυτά που γράφω παραπάνω. Αν και κάπως οδηγούμαστε εκτός θέματος, αλλά αφενός κάποιοι φίλοι με ρωτάνε με pm και αφετέτου το να βάζουμε led παντού ναι μεν παύουμε να ζορίζουμε κάποια μέρη της ηλεκτρικής μας εγκατάστασης αλλά ζορίζουμε άθελά μας κάποια άλλα!

Κατ αρχήν να τονίσω πως δεν είναι καθόλου καλό και λογικό πράγμα να λειτουργούμε την μηχανή μας χωρίς καμία ηλεκτρική κατανάλωση. Κάποιοι φίλοι έχουν βάλει διακόπτες στα φώτα τους. Πέρα από τα θέματα της ασφάλειας, είναι κακό για το ηλεκτρικό μας σύστημα να έχουμε τα φώτα μας σβηστά!

Η μοτοσυκλέτα μας φτιάχτηκε για να λειτουργεί συνεχώς με ένα στάνταρ ηλεκτρικό φορτίο γύρω στα 150-200 βατ. Και με αυτό κατά νου επιλέχτηκε και ο ανορθωτής που φοράει από την μαμά της. Αν αυξήσουμε το φορτίο στα 350 βατ δεν πειράζει γιατί είναι μέσα στις προδιαγραφές μας. Αν όμως το ελλατώσουμε υπερβολικά πχ τοποθετώντας led παντού και σβήνοντας με διακόπτη τα φώτα μας, αναγκάζουμε τον ανορθωτή να ανακυκλώσει αυτός όλο το παραγόμενο ρεύμα της γεννήτριας μέσα από τα θυρίστορ του και κατά συνέπεια να υπερθερμανθεί. Κι αυτό δεν είναι μέσα στις αρχικές προδιαγραφές της μοτοσυκλέτας μας.

Ο ανορθωτής μας είναι ανθεκτικός και δεν θα έχει σοβαρό πρόβλημα να ελλατώσουμε τα φορτία κατά πχ 20-30 βατ. Αλλά να τα μηδενίσουμε; Αυτό είναι υπερβολή! Τον αναγκάζουμε έτσι να ανακυκλώνει συνεχώς 20-25 αμπερ από την γεννήτρια και να υπερθερμαίνεται. Πόσο θα αντέξει; Αν ήταν να ζήσει 10 χρόνια στους 50 βαθμούς Κελσίου, στους 60 ή 70 βαθμούς δεν θα ζήσει ούτε πέντε! Κι αν είναι λίγο πιο ευαίσθητος από τον μέσο όρο τότε μπορεί να καταστραφεί πολύ πιο γρήγορα. Μην ξεχνάμε και οτι κάποιοι καταστρέφονται και χωρίς επιπλέον ζόρι.

Κι εγώ έχω στο νού μου να αλλάξω κάποια στιγμή όλα τα "βοηθητικά" λεγόμενα φώτα, (θέσης, στοπ, φλας, πινακίδα...) με led. Έχω μάλιστα και διακόπτη που σκέφτομαι να τον βάλω στα φώτα μου για να μπορώ να τα σβήνω. Σκέφτομαι επίσης την μέρα να κυκλοφορώ με τα φώτα σβηστά και μόνο δύο προβολάκια led των 10 βατ αναμμένα.

Αλλά εγώ έχω ήδη στα χέρια μου έναν καινούριο ανορθωτή σειράς, σαν αυτόν που φοράει το 1000άρι strom του 14 τον οποίο θα τοποθετήσω προσεχώς στην μηχανή. Kαι μετά θα αρχίσω να κόβω φορτία. Σ αυτή την περίπτωση επιβάλεται κανείς να μειώνει τα φορτία του. Αν μη τι άλλο κάνει έτσι και κάποια οικονομία στα καύσιμα.

sunny
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mateo1
Member
Member
mateo1

Ηλικία : 45
Registration date : 06/11/2012

Μη ζορίζετε τα ηλεκτρικά!!! LED παντού... - Σελίδα 11 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μη ζορίζετε τα ηλεκτρικά!!! LED παντού...   Μη ζορίζετε τα ηλεκτρικά!!! LED παντού... - Σελίδα 11 Icon_minitimeΠεμ Νοε 20 2014, 19:46

Μη ζορίζετε τα ηλεκτρικά!!! LED παντού... - Σελίδα 11 Ipv7fp
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
loverdos11
moderator
moderator
loverdos11

Ηλικία : 39
Τόπος : ΝΕΑ ΣΜΥΡΝΗ
Registration date : 11/03/2012

Μη ζορίζετε τα ηλεκτρικά!!! LED παντού... - Σελίδα 11 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μη ζορίζετε τα ηλεκτρικά!!! LED παντού...   Μη ζορίζετε τα ηλεκτρικά!!! LED παντού... - Σελίδα 11 Icon_minitimeΠεμ Νοε 20 2014, 20:27

Χείρων έγραψε:


Αλλά εγώ έχω ήδη στα χέρια μου έναν καινούριο ανορθωτή σειράς, σαν αυτόν που φοράει το 1000άρι strom του 14 τον οποίο θα τοποθετήσω προσεχώς στην μηχανή.  Kαι μετά θα αρχίσω να κόβω φορτία. Σ αυτή την περίπτωση επιβάλεται κανείς να μειώνει τα φορτία του. Αν μη τι άλλο κάνει έτσι και κάποια οικονομία στα καύσιμα.

sunny

Αυτός πόσο κοστίζει Question
Μπαίνει εύκολα ή θέλει πατέντα Question
ευχαριστώ

_________________
Αντώνης DL 650 L0 Black


Μη ζορίζετε τα ηλεκτρικά!!! LED παντού... - Σελίδα 11 33ncnm10Μη ζορίζετε τα ηλεκτρικά!!! LED παντού... - Σελίδα 11 33e6ee10Μη ζορίζετε τα ηλεκτρικά!!! LED παντού... - Σελίδα 11 63u2ip10Μη ζορίζετε τα ηλεκτρικά!!! LED παντού... - Σελίδα 11 Amzm8k10Μη ζορίζετε τα ηλεκτρικά!!! LED παντού... - Σελίδα 11 2rpb8y10
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
rilas

rilas

Ηλικία : 43
Τόπος : Πατρα
Registration date : 25/11/2013

Μη ζορίζετε τα ηλεκτρικά!!! LED παντού... - Σελίδα 11 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μη ζορίζετε τα ηλεκτρικά!!! LED παντού...   Μη ζορίζετε τα ηλεκτρικά!!! LED παντού... - Σελίδα 11 Icon_minitimeΠεμ Νοε 20 2014, 20:29

Ωραίος......
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
iannag
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
iannag

Ηλικία : 46
Τόπος : Βόλος
Registration date : 24/11/2010

Μη ζορίζετε τα ηλεκτρικά!!! LED παντού... - Σελίδα 11 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μη ζορίζετε τα ηλεκτρικά!!! LED παντού...   Μη ζορίζετε τα ηλεκτρικά!!! LED παντού... - Σελίδα 11 Icon_minitimeΠεμ Νοε 20 2014, 20:48

Χείρων έγραψε:
......
..........
..............
......................
Αν μη τι άλλο κάνει έτσι και κάποια οικονομία στα καύσιμα.

sunny

Αυτό το έχω ακούσει ξανά αλλά δεν καταλαβαίνω τι σχέση έχουν τα φώτα με την κατανάλωση.
Μπορείς να μου το εξηγήσεις;


ΥΓ. Μπράβο για τις παραπάνω αναλύσεις!!! goood goood goood
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Χείρων
Member
Member
Χείρων

Ηλικία : 59
Registration date : 30/08/2013

Μη ζορίζετε τα ηλεκτρικά!!! LED παντού... - Σελίδα 11 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μη ζορίζετε τα ηλεκτρικά!!! LED παντού...   Μη ζορίζετε τα ηλεκτρικά!!! LED παντού... - Σελίδα 11 Icon_minitimeΠεμ Νοε 20 2014, 23:01

iannag έγραψε:
Χείρων έγραψε:
......
..........
..............
......................
Αν μη τι άλλο κάνει έτσι και κάποια οικονομία στα καύσιμα.

sunny

Αυτό το έχω ακούσει ξανά αλλά δεν καταλαβαίνω τι σχέση έχουν τα φώτα με την κατανάλωση.
Μπορείς να μου το εξηγήσεις;


ΥΓ. Μπράβο για τις παραπάνω αναλύσεις!!! goood goood goood

Αν ρωτήσεις κάποιον που πουλάει "μαλλί της γριάς" στα πανηγύρια πόσο πληρώνει για ρεύμα για τα φώτα του θα σου απαντήσει "όση βενζίνη καίει η γεννήτρια".
Αυτό ακριβώς ισχύει και στην περίπτωσή μας. Η γεννήτρια για να παράγει ενέργεια για τα φώτα μας την κλέβει από τον στρόφαλο του κινητήρα. Ο κινητήρας όμως καίει βενζίνη για να παράγει αυτή την ενέργεια.

Αν έχουμε τον μαμά ανορθωτή που είναι παράλληλης λειτουργίας "shunt" τότε αυτός βραχυκυκλώνει όπως είπαμε την γεννήτρια η οποία έτσι ζητάει ή "κλέβει" μεγαλύτερη ισχύ από τον στρόφαλο, έχουμε δεν έχουμε αναμμένα φώτα.

Αν τον αλλάξουμε με έναν ανορθωτή σειράς, τότε αυτός όταν δεν έχουμε φώτα, φορτία κλπ, απλά "κλείνει" την γεννήτρια ανοίγοντας το κύκλωμα της. Η γεννήτρια δεν παράγει ρεύμα και άρα δεν ζητάει ενέργεια από τον στρόφαλο. Αυτό ελευθερώνει τον κινητήρα από ένα φορτίο και άρα καίει λιγότερο καύσιμο.

Σκεφτείτε πως η γεννήτριά μας είναι 350-400 βατ. Όταν δουλεύει στο φουλ και με έναν βαθμό απόδοσης γύρω στο 50% που έχουν αυτές οι γεννήτριες, σημαίνει πως κλέβει από τον στρόφαλο του μοτέρ 700-800 βατ δηλαδή έναν ολόκληρο ίππο!

Στην πράξη αν κάποιος αφαιρέσει τις φίσες του ανορθωτή και λειτουργήσει την μηχανή μόνο από την μπαταρία, θα παρατηρήσει αμέσως πως ο κινητήρας δουλεύει πιο "ανάλαφρα" και "βελούδινα" στο ρελαντί. Οι στροφές του ρελαντί θα ανέβουν και αν κάνει μία χαλαρή βόλτα θα παρατηρήσει πόσο πιο θετικά θα τραβάει και θα επιταχύνει η μηχανή με ελάχιστο γκάζι. Σαν ο δρόμος να έγινε κατηφόρα. Απλά η μηχανή έχει κερδίσει έναν ίππο, που στα χαμηλά φαίνεται πολύ, μόνο και μόνο από την έλλειψη του ηλεκτρικού φορτίου της γεννήτριας.

Προσοχή μόνο να βγάλετε την ασφάλεια των φώτων για να μην αδειάσουν την μπαταρία. Και προσοχή πάλι μήν γουστάρετε πολύ και ξεχαστείτε στις βόλτες και μείνετε από μπαταρία.


sunny



Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
iannag
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
iannag

Ηλικία : 46
Τόπος : Βόλος
Registration date : 24/11/2010

Μη ζορίζετε τα ηλεκτρικά!!! LED παντού... - Σελίδα 11 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μη ζορίζετε τα ηλεκτρικά!!! LED παντού...   Μη ζορίζετε τα ηλεκτρικά!!! LED παντού... - Σελίδα 11 Icon_minitimeΠεμ Νοε 20 2014, 23:42

Πιο αναλυτικά δεν γίνετε!
respect respect respect
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 

Μη ζορίζετε τα ηλεκτρικά!!! LED παντού...

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 

 Παρόμοια θέματα

+
Σελίδα 11 από 12Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3 ... , 10, 11, 12  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ-ΑΝΑΒΑΤΗΣ :: Ηλεκτρικά-
Μετάβαση σε: