Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΕικονοθήκηLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση

Μοιραστείτε | 
 

 Μη ζορίζετε τα ηλεκτρικά!!! LED παντού...

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3 ... 10, 11, 12  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
hristos13gr
gold member
gold member
hristos13gr

Ηλικία : 42
Τόπος : Αθήνα - Νέα Σμύρνη
Registration date : 26/02/2009

Μη ζορίζετε τα ηλεκτρικά!!! LED παντού... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Μη ζορίζετε τα ηλεκτρικά!!! LED παντού...   Μη ζορίζετε τα ηλεκτρικά!!! LED παντού... Icon_minitimeΣαβ Σεπ 10 2011, 21:59

Πιστεύω μια από τις σωστές κινήσεις που έχω κάνει όσον αφορά στην βελτίωση της μηχανής μου, είναι η αντικατάσταση όλων των λαμπών, με λάμπες LED (εκτός αυτών που έχουμε στο μπροστινό φανάρι). Με τα LED χαμηλώνουμε κατά πολύ την κατανάλωση ρεύματος στην μηχανή μας, με αποτέλεσμα την αύξηση της ζωής της μπαταρίας, των πηνίων, των καλωδίων & γενικά όλων αυτών των εξαρτημάτων, που καταπονούνται από την διέλευση ρεύματος.
Τα LED είναι κατά πολύ φωτεινότερα από της κοινές λάμπες στην κλίμακα lumens/watt (lumens= μονάδες μέτρησης φωτεινότητας), είναι πιο οικονομικά, όσον αφορά την κατανάλωση, αλλά είναι & πολλά υποσχόμενα επειδή η τεχνολογία τους, είναι ακόμη σε συνεχής εξέλιξη!!!
Σε γενικές γραμμές προτιμάμε τα SMD LED, τα οποία είναι τα πλακέ, όχι αυτά που είναι σαν μικρές λάμπες. Έχουν μεγαλύτερη διάρκεια ζωής από τα απλά LED & είναι & πιο φωτεινά.

Για να μην μπερδευτείτε μελετήστε μια μια τις παραγράφους γιατί, μπορεί να μπερδευτείτε.

1)Λοιπόν ξεκινάμε με τις λάμπες για τα φλας. Να σας πω εδώ ότι υπάρχουν πολλές λάμπες με LED που μπορεί να φτάσουν ακόμη & στα 35? το ζευγάρι, αλλά δεν πιστεύω ότι αξίζει να σκάσετε τόσα λεφτά σε λάμπες.
Εγώ έχω αυτές (1watt/λάμπα) & δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα τόσο καιρό. Θα μου άρεσε όμως να ήταν λίγο πιο φωτεινές.
Επίσης υπάρχουν & αυτές:
http://global.ebay.com/1156-Super-Amber-20-FLUX-LED-Light-Bulb-Turn-Signal-12v/120758580307/item (2,5watt/λάμπα)
http://cgi.ebay.com/ebaymotors/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=130564374519#ht_4566wt_1165 (1watt/λάμπα)
http://cgi.ebay.com/ebaymotors/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=130571471159#ht_3004wt_1165 (1,5watt/λάμπα)

που πιστεύω ότι είναι αρκετά καλές για τα λεφτά τους... Αλλά αυτές που θα σας πρότεινα αν σε παίρνει οικονομικά είναι αυτές (1watt/λάμπα) (2,5watt/λάμπα) !!!

Η κάθε λάμπα από τα μαμά φλας καταναλώνει 21watt. Άρα από τα φλας μπορούμε να εξοικονομήσουμε από 74 έως 80watt, όταν τα αλάρμ είναι αναμμένα.


ΠΡΟΣΟΧΗ
η Suzuki σε μια από τις τρελές αλλαγές- βελτιώσεις Razz Razz που έχει κάνει στις μηχανές μας, άλλαξε την υποδοχή που κουμπώνουν οι λάμπες. & έτσι έχουμε:
- για τις V-strom μέχρι & το Κ8 θέλουμε λάμπες 1156 ΒΑ15S (όπου βρίσκουμε με το κιλό...)
- Από Κ9 & μετά θέλουμε 1156 ΒΑU15S (όπου βρίσκουμε λίγο πιο δύσκολα...)

Δείτε την φωτογραφία για να καταλάβετε την διαφορά...
Μη ζορίζετε τα ηλεκτρικά!!! LED παντού... Bau15s1156150



Βέβαια με την πατέντα που έκανε ο JonnyS, μπορούμε τις πρώτες να τις κουμπώσουμε στη θέση των δεύτερων & τούμπαλιν!!!




2) Πάμε στο κωλοφάναρο
AYTO .-
Είναι το ίδιο με αυτό του Power Buy που τρέχει αυτές τις μέρες.

Οι δυο λάμπες που έχουμε στο κωλοφάναρο καταναλώνουν 5watt η μία, όταν είναι αναμμένη η σκάλα πορείας & 21watt η μία όταν πατάμε φρένο. Αν πούμε ότι το κωλοφάναρο με τα LED καταναλώνει το πολύ 5watt, τότε βλέπουμε ότι από το κωλοφάναρο εξοικονομούμε από 5watt μέχρι 37watt!!!


3)Ψείρες:
Για μένα κορυφαία επιλογή είναι
αυτή (2,5watt/λάμπα)

Αν θέλετε κάτι πολύ απλό να κάνετε την δουλειά σας πάτε σε αυτό (μάλλον λιγότερο από 1watt/λάμπα). Εγώ αυτές έχω αλλά τότε δεν το είχα ψάξει πολύ, αλλιώς θα επέλεγα τις πρώτες...

Για άλλες καλές & πολύ καλές λύσεις πάτε σε αυτές (1,2watt/λάμπα), αυτές (1watt/λάμπα), αυτές (1watt/λάμπα).

Αν θέλετε να βγάζετε μάτια & να ακούτε κατάρες & καντήλια, πάτε σε αυτές (σχεδόν 3watt/λάμπα), αυτές(περίπου 2,5watt/λάμπα) και κορυφαίες ΑΥΤΕΣ (3watt/λάμπα) που θα βγάζουν πιο πολύ φως & από τα προβολάκια που έχω εγώ.

* οι δυο τελευταίες δεν ξέρω αν θα χωρέσουν οριακά στο φανάρι!!!

Η κάθε ψείρα από μαμά καταναλώνει 5watt. Άρα από τις ψείρες μπορούμε να εξοικονομήσουμε από 4watt μέχρι 8watt.

4) φωτάκι πινακίδας
Εγώ τώρα έχω βάλει, αυτό (1watt) το οποίο είναι μια extreme επιλογή που φωτίζει πάρα πολύ.
μπορείτε να βάλετε άνετα όμως & αυτήν (0,8watt) αλλά & με αυτήν (ούτε μισό watt) κάνετε άνετα δουλειά (όπως & με οποιαδήποτε ψείρα) αφού το φωτάκι της πινακίδας δεν είναι & τίποτα σημαντικό & μάλιστα πολλοί το καταργούνε τελείως.
Η ψείρα που έχει από μαμά σε αυτό το σημείο είναι ίδια με τις μπροστινές, & καταναλώνει 5watt. Από το φωτάκι της πινακίδας μπορούμε να εξοικονομήσουμε από 4 έως 4,5watt.

Άρα συνολικά μπορούμε να εξοικονομήσουμε από 13watt έως 132,5watt Shocked Shocked Shocked
Με αυτόν τον τρόπο αυξάνονται τα "ελεύθερα" watt της μηχανής μας, τα οποία μπορούμε να τα χρησιμοποιήσουμε για να βάλουμε άλλα ηλεκτρικά καλούδια (θερμαινόμενα grips, προβολάκια, θερμαινόμενη σέλα κλπ.) χωρίς να επιβαρύνουμε τα ηλεκτρικά της μηχανής μας!!! yeye yeye yeye


Τι έχω κερδίσει εγώ? Η μπαταρία μετά από 4 χρόνια είναι σαν καινούργια, & δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα απολύτως πρόβλημα με ηλεκτρικά της μηχανής (πηνία κλπ). φτου φτου φτου μην το ματιάσουμε κιόλας!!!



υγ1. όλα τα link είναι ενδεικτικά & όχι δεσμευτικά. είναι απλώς παραδείγματα γιατί υπάρχουν πάρα πολλά στο ίμτερνετ & ο καθένας διαλέγει ότι του αρέσει.
υγ.2 Αν αλλαχτούν όλες οι λάμπες των φλας με λάμπες LED θα χρειαστεί ένα ρελέ-φλασέρ για να μην αναβοσβήνουν τα φλας πάρα πολύ γρήγορα.
υγ.3 όλες οι λάμπες που δείχνω πιο πάνω είναι κατάλευκα (cool white). μπορείτε επίσης να ψαχτείτε & για το "κιτρινωπό" λευκό (warm white).


Έχει επεξεργασθεί από τον/την hristos13gr στις Κυρ Σεπ 25 2011, 16:53, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
msp
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
msp

Ηλικία : 47
Τόπος : Athens, Ellas - Shantou, China
Registration date : 27/10/2009

Μη ζορίζετε τα ηλεκτρικά!!! LED παντού... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μη ζορίζετε τα ηλεκτρικά!!! LED παντού...   Μη ζορίζετε τα ηλεκτρικά!!! LED παντού... Icon_minitimeΣαβ Σεπ 10 2011, 23:57

+1 γιατί όντως μας έδωσες τα φώτα σου Idea

hristos13gr έγραψε:
Αν θέλετε να βγάζετε μάτια & να ακούτε κατάρες & καντήλια, πάτε σε αυτές (σχεδόν 3watt/λάμπα), αυτές(περίπου 2,5watt/λάμπα) και κορυφαίες ΑΥΤΕΣ (3watt/λάμπα) που θα βγάζουν πιο πολύ φως & από τα προβολάκια που έχω εγώ.

* οι δυο τελευταίες δεν ξέρω αν θα χωρέσουν οριακά στο φανάρι!!!

Λοιπόν στο θέμα διαστάσεων, ξέρει κανείς τις διαστάσεις ψείρας του VSTROM ;

Ο ένας λέει Size: approx. 30X12mm και ο άλλος Size: approx. 32X12mm. Χωράνε αυτά;

Εσένα Χρήστο είναι Size: 10mm (Base) x 30mm


Έχει επεξεργασθεί από τον/την msp στις Κυρ Σεπ 11 2011, 00:16, 2 φορές συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nikolasr200
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic


Τόπος : Αθήνα
Registration date : 10/10/2010

Μη ζορίζετε τα ηλεκτρικά!!! LED παντού... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μη ζορίζετε τα ηλεκτρικά!!! LED παντού...   Μη ζορίζετε τα ηλεκτρικά!!! LED παντού... Icon_minitimeΚυρ Σεπ 11 2011, 04:04

hristos13gr έγραψε:
ΠΡΟΣΟΧΗ
η Suzuki σε μια από τις τρελές αλλαγές- βελτιώσεις Razz Razz που έχει κάνει στις μηχανές μας, άλλαξε την υποδοχή που κουμπώνουν οι λάμπες. & έτσι έχουμε:
- για τις V-strom μέχρι & το Κ8 θέλουμε λάμπες 1156 ΒΑ15S (όπου βρίσκουμε με το κιλό...)
- Από Κ9 & μετά θέλουμε 1156 ΒΑU15S (όπου βρίσκουμε λίγο πιο δύσκολα...)

Δείτε την φωτογραφία για να καταλάβετε την διαφορά...
Μη ζορίζετε τα ηλεκτρικά!!! LED παντού... Bau15s1156150



Βέβαια με την πατέντα που έκανε ο JonnyS, μπορούμε τις πρώτες να τις κουμπώσουμε στη θέση των δεύτερων & τούμπαλιν!!!

να κάνω ένα μικρό σχόλιο για τη φωτογραφία..τα πινάκια είναι "επίτηδες" διαφορετικά, γιατί συνιθίζεται, οι λευκές λάμπες (που είχε μέχρι και το K8) να έχουν τα πινάκια σε ευθεία, ενώ οι πορτοκαλί λάμπες, για να μην τις μπερδεύουνε, έχουν τα πινάκι σε γωνία ώστε να μην κάνει λάθος και τοποθετήσει λευκή λάμπα κάποιος..γι'αυτό και στο k9 που μπήκαν λευκά κρύσταλλα άλλαξαν την βάση, ώστε να μπαίνει πορτοκαλί λάμπα..
εγώ όταν άλλαξα κρύσταλλα στο k8 και έβαλα λευκά, "δυσκολεύτηκα" λίγο να βρω πορτοκαλί λάμπα με πινάκια σε ευθεία..τελικά βρήκα από το ebay και βρήκα αυτά τα οποία λέγονται "382" αναφορικά με την διάταξη των πιν...προφανώς σύμφωνα με αυτά που λέει ο Χρήστος, να ισχυέι και ο άλλος κωδικός..

από εκεί και πέρα..μια ερώτηση..
επειδή τα led θέλουν συγκεκριμένη τάση λειτουργίας 12v, και το δυναμό, τουλάχιστον στο αυτοκίνητο, παίζει γύρω στα 13,5v με αποτέλεσμα, ίσως έχετε παρατηρήσει led σε πινακίδες που τρεμοσβήνουν και γενικά καίγονται γρήγορα..
τα "νεώτερα" led έχουν κάποια ενσωματωμένη προστασία..??
π.χ. στου αυτοκινήτου μου τα angel eyes που έχουν led, έχουν και ένα τετράγωνο κουτάκι σε ρυτίνη που είναι κύκλωμα που προστατεύει τα led από αυξομειώσεις της τάσης..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
msp
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
msp

Ηλικία : 47
Τόπος : Athens, Ellas - Shantou, China
Registration date : 27/10/2009

Μη ζορίζετε τα ηλεκτρικά!!! LED παντού... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μη ζορίζετε τα ηλεκτρικά!!! LED παντού...   Μη ζορίζετε τα ηλεκτρικά!!! LED παντού... Icon_minitimeΔευ Σεπ 12 2011, 00:23

Συνεχίζω να έχω απορία, εκτός από διαστάσεις ψείρας 30x10mm που χωράει, οι 30X12mm και 32X12mm χωράνε;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
hristos13gr
gold member
gold member
hristos13gr

Ηλικία : 42
Τόπος : Αθήνα - Νέα Σμύρνη
Registration date : 26/02/2009

Μη ζορίζετε τα ηλεκτρικά!!! LED παντού... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μη ζορίζετε τα ηλεκτρικά!!! LED παντού...   Μη ζορίζετε τα ηλεκτρικά!!! LED παντού... Icon_minitimeΔευ Σεπ 12 2011, 00:40

msp έγραψε:
Συνεχίζω να έχω απορία, εκτός από διαστάσεις ψείρας 30x10mm που χωράει, οι 30X12mm και 32X12mm χωράνε;

Μιχάλη, δυστυχώς δεν ξέρω μέχρι τι διαστάσεις χωράει. Πάντως μέχρι 2 σειρές led λογικά θα χωρέσει. Ειναι & σε ένα σημείο που για να μετρήσεις θα πρέπει να ξηλώσεις όλο τι πλαστικό των οργάνων. Αν μου δοθεί η ευκαιρία κάποια στιγμή, θα το κάνω...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Ilias-Patra

Ilias-Patra

Registration date : 08/02/2010

Μη ζορίζετε τα ηλεκτρικά!!! LED παντού... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μη ζορίζετε τα ηλεκτρικά!!! LED παντού...   Μη ζορίζετε τα ηλεκτρικά!!! LED παντού... Icon_minitimeΔευ Σεπ 12 2011, 00:49

Aπο προσωπικη εμπειρια χωραει 3 σειρές led αυτες εχω επανω τωρα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
msp
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
msp

Ηλικία : 47
Τόπος : Athens, Ellas - Shantou, China
Registration date : 27/10/2009

Μη ζορίζετε τα ηλεκτρικά!!! LED παντού... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μη ζορίζετε τα ηλεκτρικά!!! LED παντού...   Μη ζορίζετε τα ηλεκτρικά!!! LED παντού... Icon_minitimeΔευ Σεπ 12 2011, 01:06

Ilias-Patra έγραψε:
Aπο προσωπικη εμπειρια χωραει 3 σειρές led αυτες εχω επανω τωρα
Πες το χρυσόστομε και περιμένω για να βάλω τα εκτυφλωτικά! yeye
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Ilias-Patra

Ilias-Patra

Registration date : 08/02/2010

Μη ζορίζετε τα ηλεκτρικά!!! LED παντού... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μη ζορίζετε τα ηλεκτρικά!!! LED παντού...   Μη ζορίζετε τα ηλεκτρικά!!! LED παντού... Icon_minitimeΔευ Σεπ 12 2011, 15:28

Αυτον τον τυπο με 3 led εχω βαλει


[IMG=https://2img.net/r/ihimizer/img716/2215/carledt10with13smdled.jpg][/IMG]

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
badouras
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
badouras

Ηλικία : 58
Τόπος : Αγ.Παρασκευή-Αττική
Registration date : 08/05/2009

Μη ζορίζετε τα ηλεκτρικά!!! LED παντού... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μη ζορίζετε τα ηλεκτρικά!!! LED παντού...   Μη ζορίζετε τα ηλεκτρικά!!! LED παντού... Icon_minitimeΔευ Σεπ 12 2011, 16:27

Πόσο εύκολο είναι να αλλαχθούν οι ψείρες ???
Πρέπει να λυθεί κάτι, ή χώνεις χέρι κάνοντας τον . . . Μη ζορίζετε τα ηλεκτρικά!!! LED παντού... Tiramolla ???

Κάποια στιγμή στο παρελθόν θυμάμαι ότι κάπου είχε αναφερθεί, αλλά που ???

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
LARRY
Member
Member
LARRY

Ηλικία : 48
Τόπος : ΧΑΛΑΝΔΡΙ
Registration date : 15/01/2009

Μη ζορίζετε τα ηλεκτρικά!!! LED παντού... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μη ζορίζετε τα ηλεκτρικά!!! LED παντού...   Μη ζορίζετε τα ηλεκτρικά!!! LED παντού... Icon_minitimeΔευ Σεπ 12 2011, 17:32

Μιας και συζητάμε για led παντού, έχει βάλει κανένας led H3 στα hella micro de και με τι αποτελέσματα; Με μια πρόχειρη αναζήτηση http://cgi.ebay.com/ebaymotors/2-H3-68-SMD-LED-White-Car-Fog-Head-Light-Lamp-Bulb-12V-/370538445224?pt=Motors_Car_Truck_Parts_Accessories&hash=item5645cff9a8#ht_3039wt_1167
Θα φωτίζει ή θα βλέπω τα π@π@ρια μου;(Δεν γουστάρω να βάλω xenon στα κύρια φώτα,και οι H3 σε xenon δεν στεραιώνονται στα προβολάκια).
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mavras
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
mavras

Registration date : 16/06/2010

Μη ζορίζετε τα ηλεκτρικά!!! LED παντού... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μη ζορίζετε τα ηλεκτρικά!!! LED παντού...   Μη ζορίζετε τα ηλεκτρικά!!! LED παντού... Icon_minitimeΔευ Σεπ 12 2011, 18:24

LARRY έγραψε:
Μιας και συζητάμε για led παντού, έχει βάλει κανένας led H3 στα hella micro de και με τι αποτελέσματα; Με μια πρόχειρη αναζήτηση http://cgi.ebay.com/ebaymotors/2-H3-68-SMD-LED-White-Car-Fog-Head-Light-Lamp-Bulb-12V-/370538445224?pt=Motors_Car_Truck_Parts_Accessories&hash=item5645cff9a8#ht_3039wt_1167
Θα φωτίζει ή θα βλέπω τα π@π@ρια μου;(Δεν γουστάρω να βάλω xenon στα κύρια φώτα,και οι H3 σε xenon δεν στεραιώνονται στα προβολάκια).

με τις εν λογω λαμπες δεν θα βλεπεις τιποτα, ωστοσο στα hella micro de μπαινουν λαμπες xenon αρκει να φτιαξεις "κλιπσακια".
Τα κλιπς αυτα τα φτιαχνεις με συρματακι και μυτοτσιμπιδο.
Αν κανεις λιγο υπομονη θα ανεβασω φωτογραφιες. Απλα προσπαθω να βρω χρονο για να το κανω εγω.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
LARRY
Member
Member
LARRY

Ηλικία : 48
Τόπος : ΧΑΛΑΝΔΡΙ
Registration date : 15/01/2009

Μη ζορίζετε τα ηλεκτρικά!!! LED παντού... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μη ζορίζετε τα ηλεκτρικά!!! LED παντού...   Μη ζορίζετε τα ηλεκτρικά!!! LED παντού... Icon_minitimeΔευ Σεπ 12 2011, 19:34

mavras ανθρωπέ μου! Περιμένω... felix popcorn
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mavras
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
mavras

Registration date : 16/06/2010

Μη ζορίζετε τα ηλεκτρικά!!! LED παντού... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μη ζορίζετε τα ηλεκτρικά!!! LED παντού...   Μη ζορίζετε τα ηλεκτρικά!!! LED παντού... Icon_minitimeΔευ Σεπ 12 2011, 21:42

LARRY έγραψε:
mavras ανθρωπέ μου! Περιμένω... felix popcorn
αν βιαζεσαι δες εδω
http://www.hidplanet.com/forums/showthread.php?38090-Ultimate-Hella-MICRO-DE-FOG-Upgrade-Halogen-to-HID-%2856k-big-no-no%29

αν θες να μην βγαλεις την βαση, τοτε προσπαθησε με ενα μυτοτσιμπιδο να στραβωσεις ενα σκληρο, ανοιξειδωτο, δυσκαμπτο συρμα σε τετοιο σχημα ωστε να πιανει την λαμπα στην θεση της κανοντας "κοντρα" στις θεσεις της μαμα βασης.
ειλικρινα δεν ειναι δυσκολο. απλα θελει φαντασια στην υλοποιηση. Wink
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
iannag
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
iannag

Ηλικία : 46
Τόπος : Βόλος
Registration date : 24/11/2010

Μη ζορίζετε τα ηλεκτρικά!!! LED παντού... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μη ζορίζετε τα ηλεκτρικά!!! LED παντού...   Μη ζορίζετε τα ηλεκτρικά!!! LED παντού... Icon_minitimeΤρι Σεπ 13 2011, 02:31

Ρε Χρηστάρα για δώσε μου λίγο περισσότερο τα “φώτα” σου γιατί έχω βαρεθεί να στέλνω mail και να περιμένω απάντηση. Πώς μπορούμε να καταλάβουμε τα watt από τα λαμπάκια; Είναι πολύ λίγοι αυτοί που τα αναγράφουν (να μην πω κανείς)και θέλω να έχω μία ιδέα της φωτεινότητας τους.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
iannag
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
iannag

Ηλικία : 46
Τόπος : Βόλος
Registration date : 24/11/2010

Μη ζορίζετε τα ηλεκτρικά!!! LED παντού... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μη ζορίζετε τα ηλεκτρικά!!! LED παντού...   Μη ζορίζετε τα ηλεκτρικά!!! LED παντού... Icon_minitimeΤρι Σεπ 13 2011, 02:59

Guskafetzo έγραψε:
……

ΕΡΩΤΗΣΗ : θα αναλαβει κανεις να παραγγειλουμε λαμπιτσες LED για τις καλες μας
για οσα παιδια δεν κατεχουμε το EBAY μεσα σ' αυτους κ εγω.
Επειδή σίγουρα είναι μερικοί που δεν ασχολούνται με αγορές από το ebay, όπως ο φίλος παραπάνω , εγώ έχω σκοπό να πάρω αυτές τις λάμπες (λίγο ακριβές το ξέρω) από αυτόν,. Όποιος βρει κάτι ενδιαφέρων σε αυτόν ευχαρίστως να τον εξυπηρετήσω. Ο λόγος που επέλεξα τον συγκεκριμένο είναι ότι επειδή έχω αλλάξει τα μαμά μπροστινά φλάς με αυτά μόνο σε αυτόν βρήκα λάμπες που, πιθανότατα, να μπαίνουν στα φλας μου. Θα περιμένω να παραγγείλω την επόμενη εβδομάδα έτσι ώστε όποιος ενδιαφέρεται να έχει τον χρόνο να δει, να διαλέξει και να αποφασίσει.
Σε περίπτωση που κάποιος βρει κάτι σε άλλων ο οποίος να έχει ΚΑΙ smd led με μέγιστο μήκος 3 με 3,5cm και πάχος γύρω στα 2cm ευχαρίστως να πάρουμε από εκεί.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Ilias-Patra

Ilias-Patra

Registration date : 08/02/2010

Μη ζορίζετε τα ηλεκτρικά!!! LED παντού... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μη ζορίζετε τα ηλεκτρικά!!! LED παντού...   Μη ζορίζετε τα ηλεκτρικά!!! LED παντού... Icon_minitimeΤρι Σεπ 13 2011, 14:56

Μη ζορίζετε τα ηλεκτρικά!!! LED παντού... Led1156.th

Led πολύ υψηλής φωτεινότητας21 SMD Led πολύ υψηλής φωτεινότητας.

Με ευθεία και περιμετρική δέσμη.

Κατάλληλο για φώτα φλας πορείας και φρένων.



Χρώματα: Μπλε - Κόκκινο - Κίτρινο - Πράσινο.



Περιέχουν εσωτερικά microchips για σταθεροποίηση του ρεύματος
τροφοδοσίας, ώστε να μην επηρεάζονται και να καίγονται από μεταβολές
τάσης.

Το ρεύμα στα οχήματα δεν είναι σταθερό. Κυμαίνεται από 11~14.8V. Τα
χαμηλής ποιότητας Led χωρίς σταθεροποίηση, δεν μπορούν να ανταποκριθούν
σʼ αυτές τις μεταβολές, με αποτέλεσμα σε σύντομο χρονικό διάστημα να
καίγονται λόγω του ότι υπέρ-τροφοδοτούνται.

Έχουν διάρκεια ζωής 50.000~100.000 ώρες και παρέχουμε εγγύηση 2 χρόνων.

http://www.xenonlights.gr/index.php/led
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
matsos13
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
matsos13

Ηλικία : 40
Τόπος : ΑΘΗΝΑ - ΜΥΤΙΛΗΝΗ
Registration date : 31/07/2011

Μη ζορίζετε τα ηλεκτρικά!!! LED παντού... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μη ζορίζετε τα ηλεκτρικά!!! LED παντού...   Μη ζορίζετε τα ηλεκτρικά!!! LED παντού... Icon_minitimeΤρι Σεπ 13 2011, 18:11

Αν θελει καποιος στο κολοφαναρο να αλλαξει μονο τις λαμπες ξερει κανεις καμια καλη λεδ λαμπα?

επισης στο ψαξιμο για ψειρες επειδη εχει ληξει το λινκ μου εβγαλε

αυτα

http://cgi.ebay.com/ebaymotors/2x-Car-SMD-4-HP-LED-T10-194-Wedge-Light-Bulb-2825-White-/130564389982?pt=Motors_Car_Truck_Parts_Accessories&hash=item1e663e7c5e#ht_3030wt_1161
http://cgi.ebay.com/ebaymotors/2x-Car-SMD-4-HP-LED-T10-194-Wedge-White-Light-Bulb-2825-/130564382835?pt=Motors_Car_Truck_Parts_Accessories&hash=item1e663e6073#ht_3030wt_1161
http://cgi.ebay.com/ebaymotors/2x-Car-SMD-4-HP-LED-T10-194-Wedge-Light-2825-Bulb-White-/130571806158?pt=Motors_Car_Truck_Parts_Accessories&hash=item1e66afa5ce#ht_3030wt_1161

εμενα μου φαινονται ιδια αλλα γιατι τα εχει αλλη τιμη οεο? mouuuuuu mouuuuuu mouuuuuu
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
iannag
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
iannag

Ηλικία : 46
Τόπος : Βόλος
Registration date : 24/11/2010

Μη ζορίζετε τα ηλεκτρικά!!! LED παντού... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μη ζορίζετε τα ηλεκτρικά!!! LED παντού...   Μη ζορίζετε τα ηλεκτρικά!!! LED παντού... Icon_minitimeΤρι Σεπ 13 2011, 19:46

matsos13 έγραψε:
Αν θελει καποιος στο κολοφαναρο να αλλαξει μονο τις λαμπες ξερει κανεις καμια καλη λεδ λαμπα?

επισης στο ψαξιμο για ψειρες επειδη εχει ληξει το λινκ μου εβγαλε

αυτα

http://cgi.ebay.com/ebaymotors/2x-Car-SMD-4-HP-LED-T10-194-Wedge-Light-Bulb-2825-White-/130564389982?pt=Motors_Car_Truck_Parts_Accessories&hash=item1e663e7c5e#ht_3030wt_1161
http://cgi.ebay.com/ebaymotors/2x-Car-SMD-4-HP-LED-T10-194-Wedge-White-Light-Bulb-2825-/130564382835?pt=Motors_Car_Truck_Parts_Accessories&hash=item1e663e6073#ht_3030wt_1161
http://cgi.ebay.com/ebaymotors/2x-Car-SMD-4-HP-LED-T10-194-Wedge-Light-2825-Bulb-White-/130571806158?pt=Motors_Car_Truck_Parts_Accessories&hash=item1e66afa5ce#ht_3030wt_1161

εμενα μου φαινονται ιδια αλλα γιατι τα εχει αλλη τιμη οεο? mouuuuuu mouuuuuu mouuuuuu

Τα ίδια είναι όπως και η τιμή τους είναι ίδια. Απλά στο ένα ακριβό το λαμπάκι με δωρεάν μεταφορικά ενώ στα άλλα φθηνό το λαμπάκι αλλά πανάκριβα τα μεταφορικά. Άμα τσεκάρεις το τελικό κόστος (προϊόν + μεταφορικά) βγαίνουν πάνω κάτω τα ίδια.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
hristos13gr
gold member
gold member
hristos13gr

Ηλικία : 42
Τόπος : Αθήνα - Νέα Σμύρνη
Registration date : 26/02/2009

Μη ζορίζετε τα ηλεκτρικά!!! LED παντού... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μη ζορίζετε τα ηλεκτρικά!!! LED παντού...   Μη ζορίζετε τα ηλεκτρικά!!! LED παντού... Icon_minitimeΤρι Σεπ 13 2011, 20:42

[quote="matsos13"]Αν θελει καποιος στο κολοφαναρο να αλλαξει μονο τις λαμπες ξερει κανεις καμια καλη λεδ λαμπα?
[quote]

1157 είναι ο κωδικός για λάμπες στο κωλοφάναρο. Να προτιμήσεις SMD LED,αν & οι λάμπες led δεν θα σου γεμίσουν τόσο καλά το κωλοφάναρο με φως, όπως με τις μαμά λάμπες. Καλύτερα βάλε το κωλοφάναρο με τα ενσωματωμένα led...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
matsos13
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
matsos13

Ηλικία : 40
Τόπος : ΑΘΗΝΑ - ΜΥΤΙΛΗΝΗ
Registration date : 31/07/2011

Μη ζορίζετε τα ηλεκτρικά!!! LED παντού... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μη ζορίζετε τα ηλεκτρικά!!! LED παντού...   Μη ζορίζετε τα ηλεκτρικά!!! LED παντού... Icon_minitimeΤρι Σεπ 13 2011, 21:07

hristos13gr έγραψε:


1157 είναι ο κωδικός για λάμπες στο κωλοφάναρο. Να προτιμήσεις SMD LED,αν & οι λάμπες led δεν θα σου γεμίσουν τόσο καλά το κωλοφάναρο με φως, όπως με τις μαμά λάμπες. Καλύτερα βάλε το κωλοφάναρο με τα ενσωματωμένα led...


Thanks ξανα Χρησταρα κ εγω αυτη ελλεγα αλλα δεν ημουν σηγουρος γιατι τις δινουν για τα αυτοκινητα κ δεν ηξερα αν εκαναν.

επισης ειδα κ αυτο κ λεω ωχ, αντε βγαλε ακτη παλι...

Μη ζορίζετε τα ηλεκτρικά!!! LED παντού... Tbw323c
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Hypersonic
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
Hypersonic

Ηλικία : 47
Τόπος : Πετρουπολη, Καλλιθεα
Registration date : 12/04/2010

Μη ζορίζετε τα ηλεκτρικά!!! LED παντού... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μη ζορίζετε τα ηλεκτρικά!!! LED παντού...   Μη ζορίζετε τα ηλεκτρικά!!! LED παντού... Icon_minitimeΤρι Σεπ 13 2011, 23:41

matsos13 έγραψε:


επισης ειδα κ αυτο κ λεω ωχ, αντε βγαλε ακτη παλι...

Μη ζορίζετε τα ηλεκτρικά!!! LED παντού... Tbw323c

Αυτες ειναι λαμπες για STOP (στασης και φρενου).
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kyriakos II
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
kyriakos II

Ηλικία : 45
Τόπος : Ηράκλειο Κρήτης
Registration date : 26/06/2011

Μη ζορίζετε τα ηλεκτρικά!!! LED παντού... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μη ζορίζετε τα ηλεκτρικά!!! LED παντού...   Μη ζορίζετε τα ηλεκτρικά!!! LED παντού... Icon_minitimeΤετ Σεπ 14 2011, 00:36

Hypersonic έγραψε:
matsos13 έγραψε:


επισης ειδα κ αυτο κ λεω ωχ, αντε βγαλε ακτη παλι...

Μη ζορίζετε τα ηλεκτρικά!!! LED παντού... Tbw323c

Αυτες ειναι λαμπες για STOP (στασης και φρενου).


και οπως ειπε και ο φιλος χρηστος στο αρχικο του post ο τυπος της συγκεκριμενης λαμπας ειναι 1157 ΒΑU15S που ειναι καταλληλη για τα μοντελα κ9 και μετα λογω της ασυμετρης θεσης στα "αυτακια"...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
iannag
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
iannag

Ηλικία : 46
Τόπος : Βόλος
Registration date : 24/11/2010

Μη ζορίζετε τα ηλεκτρικά!!! LED παντού... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μη ζορίζετε τα ηλεκτρικά!!! LED παντού...   Μη ζορίζετε τα ηλεκτρικά!!! LED παντού... Icon_minitimeΣαβ Σεπ 24 2011, 03:24

Κάπου είχε ποστάρει κάποιος πόσα Watt βγάζει ο/η ……..… (δεν θυμάμαι πώς το λένε αλλά εννοώ το ατζίτζο που γεμίζει την μπαταρία) αλλά δεν το βρίσκω με τίποτα. Μπορεί κάποιος να με κατατοπίσει; Τι κατανάλωση ρεύματος έχουμε και πού, εκτός από φλας, κωλοφάναρο, ψείρες και φωτάκι πινακίδας που τα αναλύει ο Χρήστος στο πρώτο ποστ, και πόσα Watt περισσεύουνε για άλλες χρήσεις;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
hristos13gr
gold member
gold member
hristos13gr

Ηλικία : 42
Τόπος : Αθήνα - Νέα Σμύρνη
Registration date : 26/02/2009

Μη ζορίζετε τα ηλεκτρικά!!! LED παντού... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μη ζορίζετε τα ηλεκτρικά!!! LED παντού...   Μη ζορίζετε τα ηλεκτρικά!!! LED παντού... Icon_minitimeΣαβ Σεπ 24 2011, 04:18

Το έγραψε & ο Νίκος σήμερα...

nikolasr200 έγραψε:
http://www.vstrom.info/Smf/index.php/topic,1461.0.html

Παράθεση :
11. Strom Wattage Available. This is at 5000 RPM, at idle and slow speeds, considerably less.

02 DL1000 = (350 watts) ~95 watts to play with
03 & Up DL1000 = (400 watts) ~ 145 watts to play with
04-07 DL650 = (375 watts) ~ 120 watts to play with (ABS models somewhat less)
08 & Up DL650 = (400 watts) ~ 145 watts to play with (ABS models somewhat less)
02 DL1000 with 05 SV1000 engine & HID headlights & LED's ~ 190 to play with
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
iannag
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
iannag

Ηλικία : 46
Τόπος : Βόλος
Registration date : 24/11/2010

Μη ζορίζετε τα ηλεκτρικά!!! LED παντού... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μη ζορίζετε τα ηλεκτρικά!!! LED παντού...   Μη ζορίζετε τα ηλεκτρικά!!! LED παντού... Icon_minitimeΣαβ Σεπ 24 2011, 04:56

hristos13gr έγραψε:
Το έγραψε & ο Νίκος σήμερα...

nikolasr200 έγραψε:
http://www.vstrom.info/Smf/index.php/topic,1461.0.html

Παράθεση :
11. Strom Wattage Available. This is at 5000 RPM, at idle and slow speeds, considerably less.

02 DL1000 = (350 watts) ~95 watts to play with
03 & Up DL1000 = (400 watts) ~ 145 watts to play with
04-07 DL650 = (375 watts) ~ 120 watts to play with (ABS models somewhat less)
08 & Up DL650 = (400 watts) ~ 145 watts to play with (ABS models somewhat less)
02 DL1000 with 05 SV1000 engine & HID headlights & LED's ~ 190 to play with
Πού το έγραψε και δεν το βλέπω; Σε άλλο thread;
Αν κατάλαβα καλά εμένα που είναι μοντέλο του ’05 από τα 375W που γενικά μπορούν να καταναλωθούν, τα 255W είναι η maximum κατανάλωση της μηχανής και μου μένουν 120W για πάρτη μου, σωστά; Δηλαδή αν δεν αλλάξω τα λαμπάκια με led και βάλω 2 προβολάκια με 55W λάμπες σύνολο 110W (πχ Hella), θα είμαι στο όριο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 

Μη ζορίζετε τα ηλεκτρικά!!! LED παντού...

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 

 Παρόμοια θέματα

+
Σελίδα 1 από 12Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3 ... 10, 11, 12  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ-ΑΝΑΒΑΤΗΣ :: Ηλεκτρικά-
Μετάβαση σε: