Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΕικονοθήκηLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση

Μοιραστείτε | 
 

 Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 6 ... 9, 10, 11 ... 14 ... 18  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
mavras
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
mavras

Registration date : 16/06/2010

Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO - Σελίδα 10 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO   Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO - Σελίδα 10 Icon_minitimeΠεμ Δεκ 01 2011, 22:12

nikos147 έγραψε:
terino έγραψε:
Πίεσε το περισσότερο... για να μη βγαίνει έτσι όπως έκανες και τα άλλα πάει να πει πως κάτι δεν πάει καλά με αυτό...

Δεν μπορω να το πιέσω άλλο...ίσως την περασω πάνω στα σωληνακια απλά για δοκιμη και εαν εχει πρόβλημα θα δω τι θα κάνω...
με αυτο θα κανεις σιγουρα δουλεια, αλλα κοστιζει...
http://www.ekon.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=230&category_id=18&option=com_virtuemart&Itemid=114
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nikos147
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
nikos147

Registration date : 06/08/2010

Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO - Σελίδα 10 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO   Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO - Σελίδα 10 Icon_minitimeΠεμ Δεκ 01 2011, 23:05

mavras έγραψε:
nikos147 έγραψε:
terino έγραψε:
Πίεσε το περισσότερο... για να μη βγαίνει έτσι όπως έκανες και τα άλλα πάει να πει πως κάτι δεν πάει καλά με αυτό...

Δεν μπορω να το πιέσω άλλο...ίσως την περασω πάνω στα σωληνακια απλά για δοκιμη και εαν εχει πρόβλημα θα δω τι θα κάνω...
με αυτο θα κανεις σιγουρα δουλεια, αλλα κοστιζει...
http://www.ekon.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=230&category_id=18&option=com_virtuemart&Itemid=114

Aν υπήρχε καποιος που να το εχει ηδη θα ηταν το ιδανικο...αλλιώς ειναι πολλά τα 37ευρω!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mavras
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
mavras

Registration date : 16/06/2010

Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO - Σελίδα 10 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO   Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO - Σελίδα 10 Icon_minitimeΠεμ Δεκ 01 2011, 23:29

nikos147 έγραψε:
mavras έγραψε:
nikos147 έγραψε:
terino έγραψε:
Πίεσε το περισσότερο... για να μη βγαίνει έτσι όπως έκανες και τα άλλα πάει να πει πως κάτι δεν πάει καλά με αυτό...

Δεν μπορω να το πιέσω άλλο...ίσως την περασω πάνω στα σωληνακια απλά για δοκιμη και εαν εχει πρόβλημα θα δω τι θα κάνω...
με αυτο θα κανεις σιγουρα δουλεια, αλλα κοστιζει...
http://www.ekon.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=230&category_id=18&option=com_virtuemart&Itemid=114

Aν υπήρχε καποιος που να το εχει ηδη θα ηταν το ιδανικο...αλλιώς ειναι πολλά τα 37ευρω!
συμφωνω
λιγο πιο φτηνα απο εδω
http://www.ebay.com/itm/Sealey-Motorbike-Motorcycle-Brake-Piston-Removal-Pliers-/180658570207?pt=UK_Motorcycle_Parts&hash=item2a101703df
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nikos147
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
nikos147

Registration date : 06/08/2010

Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO - Σελίδα 10 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO   Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO - Σελίδα 10 Icon_minitimeΠεμ Δεκ 01 2011, 23:51

mavras έγραψε:

συμφωνω
λιγο πιο φτηνα απο εδω
http://www.ebay.com/itm/Sealey-Motorbike-Motorcycle-Brake-Piston-Removal-Pliers-/180658570207?pt=UK_Motorcycle_Parts&hash=item2a101703df

Οντως...αρκετα καλυτερη τιμη!! Ίσως το χτυπήσω!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nikos147
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
nikos147

Registration date : 06/08/2010

Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO - Σελίδα 10 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO   Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO - Σελίδα 10 Icon_minitimeΠαρ Δεκ 02 2011, 19:31

Σημερα ευτυχως μου εστειλε ο Ταιβανεζος το tracking id και εαν μπω στο site των ΕΛΤΑ το δεμα αναφερει οτι ειναι εδω και μια εδβομαδα στο "ΥΠ.ΕΚΤΕΛ.ΔΕΜ.ΠΕΙΡ."

Μα καλα τι μπορει να κανει μια εβδομαδα εκει και δεν τον εχουν στειλει προς εμενα? Πως μπορω να κινηθω εγω για να μπορεσω να το παρω??
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mavras
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
mavras

Registration date : 16/06/2010

Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO - Σελίδα 10 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO   Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO - Σελίδα 10 Icon_minitimeΣαβ Δεκ 03 2011, 00:45

γιατι δεν τους περνεις ενα τηλεφωνο?
800 11 83000 και θα βγαλεις ακρη
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nikos147
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
nikos147

Registration date : 06/08/2010

Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO - Σελίδα 10 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO   Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO - Σελίδα 10 Icon_minitimeΔευ Δεκ 05 2011, 19:37

Τελικά σήμερα το μεσημερι πήρα το εργαλειάκι για τα πιστονια αλλά ειναι πολυ μουφα...δεν μπορει να κουνησει ούτε αυτα που δεν εχουν κανενα πρόβλημα, τα οποία με τον αερα κινουνται σαν βουτυρο...
Οσο για τους αποστάτες σήμερα μετα από 100 τηλέφωνα, στα οποία ο ένας με έστελνε στον άλλον, βρέθηκαν στο Ρουφ όπου, όπως μου ανεφεραν σε 1-2 μερες θα ειναι στην περιοχη μου...εκανε 4μερες να έρθει από Ταιβαν και 15μερες τωρα που βρισκεται στην Ελλάδα δεν μπορουν να μου το φέρουν...


Οταν με το καλό έρθουν οι αποστάτες στα χέρια μου λέω να βάλω τις brembo και μετα από 2-3 μέρες να βάλω και την νέα 16αρα τρομπα...η διαδικασια ποιά ειναι? Βγάζω τις μαμα, βάζω γρήγορα τις brembo και μετα εξαέρωση τρομπάρωντας 2-3 φορες την μανετα και στην συνέχεια ανοίγωντας τον εξαερωτήρα??
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
K0k0$
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic
K0k0$

Ηλικία : 44
Τόπος : Αθηνα
Registration date : 06/06/2011

Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO - Σελίδα 10 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO   Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO - Σελίδα 10 Icon_minitimeΔευ Δεκ 05 2011, 20:44

Εχε τις νεες ετοιμες για τοποθετηση, αλλα χωρις τακακια, ωστε αν πεσει καθολου υγρο να μην καθεσαι μετα να τα καθαριζεις. Οι δαγκανες θα ειναι κομπλε με τους εξαερωτηρες βιδωμενους. Μια μια πλευρα, βγαζεις δαγκανα, λυνεις ρακορ, καπακι βαζεις βιδα και ρακορ στη νεα δαγκανα. Καπακι πας στην αλλη μερια, κανεις μια απο τα ιδια.

Μετα βαλε αποστατες και φορεσε τις δαγκανες πανω στα καλαμια. Οταν τελειωσεις, σφηξε ολες τις βιδες. Κανε εξαερωση.

Αν εισαι αποφασισμενος να βαλεις και την τρομπα, καντα ολα μαζι για να γλυτωσεις τη διαδικασια της εξαερωσης ξανα!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mavras
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
mavras

Registration date : 16/06/2010

Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO - Σελίδα 10 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO   Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO - Σελίδα 10 Icon_minitimeΔευ Δεκ 05 2011, 22:42

nikos147 έγραψε:
Τελικά σήμερα το μεσημερι πήρα το εργαλειάκι για τα πιστονια αλλά ειναι πολυ μουφα...δεν μπορει να κουνησει ούτε αυτα που δεν εχουν κανενα πρόβλημα, τα οποία με τον αερα κινουνται σαν βουτυρο...
ποιο πηρες??
αυτο απο το παραπανω λινκ απο το ελληνικο καταστημα?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nikos147
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
nikos147

Registration date : 06/08/2010

Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO - Σελίδα 10 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO   Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO - Σελίδα 10 Icon_minitimeΔευ Δεκ 05 2011, 22:44

mavras έγραψε:
nikos147 έγραψε:
Τελικά σήμερα το μεσημερι πήρα το εργαλειάκι για τα πιστονια αλλά ειναι πολυ μουφα...δεν μπορει να κουνησει ούτε αυτα που δεν εχουν κανενα πρόβλημα, τα οποία με τον αερα κινουνται σαν βουτυρο...
ποιο πηρες??
αυτο απο το παραπανω λινκ απο το ελληνικο καταστημα?

Ναι...πήγα να πάρω την βιδα με το εξαεριστικο και μιας και μπήκα στον πειρασμό πήρα και την πένσα αλλά τζιφος...δεν κάνει τιποτα!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
terino
gold member
gold member
terino

Ηλικία : 43
Τόπος : Athens
Registration date : 15/01/2008

Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO - Σελίδα 10 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO   Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO - Σελίδα 10 Icon_minitimeΔευ Δεκ 05 2011, 23:10

nikos147 έγραψε:
Ναι...πήγα να πάρω την βιδα με το εξαεριστικο και μιας και μπήκα στον πειρασμό πήρα και την πένσα αλλά τζιφος...δεν κάνει τιποτα!!


Νίκο γνώμη μου μη δέσεις έτσι τις δαγκάνες... βρες τρόπο να βγάλεις το πιστόνι. Δες μην τυχόν έχει στραβοκάτσει και έχει σφηνώσει. Πιστεύω πως με παραπάνω πίεση αέρα θα κάνεις δουλειά αν επιμείνεις λίγο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.schoolofdance.gr
mavras
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
mavras

Registration date : 16/06/2010

Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO - Σελίδα 10 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO   Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO - Σελίδα 10 Icon_minitimeΔευ Δεκ 05 2011, 23:17

nikos147 έγραψε:
mavras έγραψε:
nikos147 έγραψε:
Τελικά σήμερα το μεσημερι πήρα το εργαλειάκι για τα πιστονια αλλά ειναι πολυ μουφα...δεν μπορει να κουνησει ούτε αυτα που δεν εχουν κανενα πρόβλημα, τα οποία με τον αερα κινουνται σαν βουτυρο...
ποιο πηρες??
αυτο απο το παραπανω λινκ απο το ελληνικο καταστημα?

Ναι...πήγα να πάρω την βιδα με το εξαεριστικο και μιας και μπήκα στον πειρασμό πήρα και την πένσα αλλά τζιφος...δεν κάνει τιποτα!!
περιεργο μου φαινεται ρε γμτ...
παντως ο τερινος εχει δικιο, μην βαλεις τις δαγκανες ετσι.
βγαλε το πιστονι και καθαρισε το.
που μενεις? αν θελεις το ΣΚ ισως εχω λιγο χρονο να ασχοληθουμε μαζι


Έχει επεξεργασθεί από τον/την mavras στις Τρι Δεκ 06 2011, 17:03, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nikos147
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
nikos147

Registration date : 06/08/2010

Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO - Σελίδα 10 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO   Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO - Σελίδα 10 Icon_minitimeΤρι Δεκ 06 2011, 08:17


terino έγραψε:
nikos147 έγραψε:
Ναι...πήγα να πάρω την βιδα με το εξαεριστικο και μιας και μπήκα στον πειρασμό πήρα και την πένσα αλλά τζιφος...δεν κάνει τιποτα!!


Νίκο γνώμη μου μη δέσεις έτσι τις δαγκάνες... βρες τρόπο να βγάλεις το πιστόνι. Δες μην τυχόν έχει στραβοκάτσει και έχει σφηνώσει. Πιστεύω πως με παραπάνω πίεση αέρα θα κάνεις δουλειά αν επιμείνεις λίγο.

Mιάς και με αέρα δεν μπόρεσα να κάνω τίποτα έλεγα να περάσω πρώτα την συγκεκριμένη και να δοκιμάσω εαν δουλεύει πάνω στην μηχανη με τα υγρά φρένων και όχι με αερα...ο Αγγλος απο τον οποίο τα πήρα επιμένει οτι τα φόραγε μέχρι πριν 2 εβδομάδες χωρίς κανενα πρόβλημα...


mavras έγραψε:
nikos147 έγραψε:
mavras έγραψε:
nikos147 έγραψε:
Τελικά σήμερα το μεσημερι πήρα το εργαλειάκι για τα πιστονια αλλά ειναι πολυ μουφα...δεν μπορει να κουνησει ούτε αυτα που δεν εχουν κανενα πρόβλημα, τα οποία με τον αερα κινουνται σαν βουτυρο...
ποιο πηρες??
αυτο απο το παραπανω λινκ απο το ελληνικο καταστημα?

Ναι...πήγα να πάρω την βιδα με το εξαεριστικο και μιας και μπήκα στον πειρασμό πήρα και την πένσα αλλά τζιφος...δεν κάνει τιποτα!!
περιεργο μου φαινεται ρε γμτ...
παντως ο τερινος εχει δικιο, μην βαλεις τις δαγκανες ετσι.
βγαλε το πιστοκι και καθαρισε το.
που μενεις? αν θελεις το ΣΚ ισως εχω λιγο χρονο να ασχοληθουμε μαζι

Σε ευχαριστω πολύ για την πρόσκληση!!! Σαββατο δεν μπορω γιατι έχω υπηρεσία αλλά Κυριακή εαν θέλεις και μπορείς να βοηθήσεις μπορώ να έρθω και εγώ όπου είσαι και να προσπαθήσουμε να το βγάλουμε και ίσως περάσουμε και τα φρένα (για την τοποθετηση ετσι και αλλιώς ήθελα μια βοηθεια...)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
terino
gold member
gold member
terino

Ηλικία : 43
Τόπος : Athens
Registration date : 15/01/2008

Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO - Σελίδα 10 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO   Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO - Σελίδα 10 Icon_minitimeΤρι Δεκ 06 2011, 10:43

Νίκο το ότι κολλάει το ένα πιστόνι δεν σημαίνει ότι η δαγκάνα δεν λειτουργεί, σημαίνει ότι υπολειτουργεί. Θα δουλεύει με τα υπόλοιπα 3 πιστόνια και από την πλευρά του κολλημένου θα δουλεύει μόνο με το ένα. Αυτό σημαίνει ανομοιογενείς πιέσεις στο τακάκι με σαφώς πλημμελές φρενάρισμα και φυσικά ανομοιογενές φάγωμα στο τακάκι. Μπορεί και ο Αγγλάκος να μη το είχε πάρει χαμπάρι... δεν αποκλείεται. Σου ξαναλέω πάντως, γνώμη μου να μη βάλεις πάνω τις δαγκάνες μέχρι να βρεις λύση.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.schoolofdance.gr
tenten
Member
Member
tenten

Ηλικία : 41
Τόπος : Αλεξανδρούπολη
Registration date : 04/04/2011

Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO - Σελίδα 10 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO   Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO - Σελίδα 10 Icon_minitimeΠεμ Δεκ 08 2011, 14:16

Σημερα ηρθαν και οι δικες μου με δωρο τακακια γιατι οπως ειπε καθηστερισε να τις στειλει μια μερα What a Face What a Face
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.e-evros.gr
mavras
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
mavras

Registration date : 16/06/2010

Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO - Σελίδα 10 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO   Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO - Σελίδα 10 Icon_minitimeΠαρ Δεκ 09 2011, 17:04

nikos147 έγραψε:
Σε ευχαριστω πολύ για την πρόσκληση!!! Σαββατο δεν μπορω γιατι έχω υπηρεσία αλλά Κυριακή εαν θέλεις και μπορείς να βοηθήσεις μπορώ να έρθω και εγώ όπου είσαι και να προσπαθήσουμε να το βγάλουμε και ίσως περάσουμε και τα φρένα (για την τοποθετηση ετσι και αλλιώς ήθελα μια βοηθεια...)
τωρα το ειδα, εχεις πμ
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vstromrider
Member
Member
vstromrider

Ηλικία : 39
Τόπος : brahames!!!!
Registration date : 14/07/2010

Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO - Σελίδα 10 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO   Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO - Σελίδα 10 Icon_minitimeΠεμ Δεκ 15 2011, 22:18

Απο σημερα ειμαι εγω με φορεμενες δαγκανες brembo επανω!!!!!!!
Ακομα εχω καποιο καιρο μεχρι να πατησει καλα τακακι και δισκος αλλα απο τα πρωτα φρενα φαινεται η διαφορα!!!

και παμε στο ζουμι.......
μπορει να προβληματιστουν καποιοι αλλα και εγω ετσι ειπα μεχρι να παω απο τον μηχανικο (φιλο) και να το δω ο ιδιος...
Λεω ''δεν γινεται,ολο το forum τις εχει βαλει,μονο εγω εχω θεμα;''
Οσοι βαλατε τις βιδες που ειναι μαζι με τους αποστατες,κανατε ζημια στο σπειρωμα της δαγκανας.
το καρε της δαγκανας ειναι 10mmχ150mm ενω αυτες που εχει ο τυπος μαζι ειναι 10mmχ125mm.
Η μποτα με τον αποστατη δενει μια χαρα,ο αποστατης με την δαγκανα=καταστροφη σπειρωματος.
Ακομα ενα θεμα ειναι οτι και αυτοι θελουν ενα μικρο κεντραρισμα στην δεξια δαγκανα και το
κανεις λυνοντας την κατω βιδα στην μποτα και πιεζοντας μεσα την μποτα(αυτο το λιγο που παει).η αριστερη καθεται ακριβως.

Και αφου ευτυχως καταλαβε αμεσως την διαφορα στο σπειρωμα και αφου μετρησε σπειρωμα συνεχισε και να σου το χειροτερο.....
Το σπειρωμα απο την βιδα τα σωληνακια του φρενου της μηχανης ειναι 125mm ενω της δαγκανας ειναι 100mm.
τι σημαινει αυτο;οτι βιδωνει με ζορι.
ευλογη απαντηση ειναι το ''ε και;"
το αποτελεσμα απο το δυσκολο σφιξιμο των βιδων στην δαγκαναειναι η καταστροφη του σπειρωματος της δαγκανας.
το αποτελεσμα απο το δυσκολο σφιξιμο των βιδων απο τα σωληνακια των φρενων στις δαγκανες ειναι οχι μονο την καταστροφη
των σπειρωματων αλλα και το γεμισμα του εσωτερικου της δαγκανας με γρεζια αφου η λαθος βιδα εχει ως αποτελεσμα
το κοψιμο των σπειρωματων και το ριξιμο γρεζιων στο εσωτερικο της δαγκανας.
Ακομα και αυτοι που εχουν βαλει σωληνακια υψηλης και εχουν κρατησει την εργοστασιακη βιδα στα σωληνακια που ειναι πανω στην
δαγκανα,εχουν κανει και αυτοι ζημια στο σπειρωμα της δαγκανας.
ολη η ζημια γινεται στην δαγκανα γιατι ειναι αλουμινιο και οχι τις βιδες.

Συγνωμη για την αναστατωση που δημιουργω αλλα μετα λυπης σας λεω τα πραγματα οπως ειναι.
Αν καποιος δεν εχει βαλει δαγκανες και την εχει στο χερι,θελω να κοιταξει αυτο που λεω και να μην βιαστει να τις βαλει
με τις βιδες του πακετου των αποστατων αλλα και ουτε με τις βιδες απο τα σωληνακια της suzuki.

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
terino
gold member
gold member
terino

Ηλικία : 43
Τόπος : Athens
Registration date : 15/01/2008

Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO - Σελίδα 10 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO   Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO - Σελίδα 10 Icon_minitimeΠεμ Δεκ 15 2011, 22:25

Χεχε... Κώστα τους βλέπω όλους με φακούς στις πιλοτές να ψάχνουν!!!! Laughing Laughing
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.schoolofdance.gr
K0k0$
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic
K0k0$

Ηλικία : 44
Τόπος : Αθηνα
Registration date : 06/06/2011

Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO - Σελίδα 10 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO   Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO - Σελίδα 10 Icon_minitimeΠεμ Δεκ 15 2011, 22:26

Απο που να αρχισω και που να τελειωσω...

1) Το θεμα με τη μποτα. Εγω φαντασου φοραω και γεφυρα. Κι ομως τα καλαμια σε καποια λακουβα ειχαν παρει λιγο, συγκλινωντας προς τα μεσα. Μολις εβαλα πανω τις δαγκανες αμεσως το ειδα. Κι επειδη φοραω γεφυρα, μολις ελυσα τη βιδα συγκρατησης του αξονα, εκανε ενα "ΤΑΚ" η μποτα και ηρθε στη θεση της απο μονη της... Εννοειται οτι αυτο λοιπον το κοιταμε παντα.

2) Κανα-δυο σελιδες πριν:
k0k0$ έγραψε:
ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Το κιτακι των αποστατων απο Ταιβαν, εχει 2 ειδων βιδες!!! Εναν τυπο για στερεωση αποστατη/καλαμιου και εναν αλλο για αποστατη/δαγκανας! Εχουν ιδια διαμετρο (Μ) αλλα διαφορετικα πασα, οποτε τσεκαρετε πρωτα ποια παει που. Προχειρα να πω οτι εκεινες με το πιο χοντρο υλικο στο κεφαλι πανε στο καλαμι.

3) To αυτο και για τις βιδες εξαερωσης/ρακορ. Τα εχουμε πει παραπανω. Οι brembo εχουν Μ10 Χ 1.00, οι μαμα Μ10 Χ 1.25


Αλλη φορα να πηγαινεις διαβασμενος! Razz
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
tenten
Member
Member
tenten

Ηλικία : 41
Τόπος : Αλεξανδρούπολη
Registration date : 04/04/2011

Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO - Σελίδα 10 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO   Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO - Σελίδα 10 Icon_minitimeΠεμ Δεκ 15 2011, 22:30

k0k0$ Με προλαβες Laughing
σημερα τοποθετησα κι εγω χωρις κανενα προβλημα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.e-evros.gr
vstromrider
Member
Member
vstromrider

Ηλικία : 39
Τόπος : brahames!!!!
Registration date : 14/07/2010

Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO - Σελίδα 10 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO   Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO - Σελίδα 10 Icon_minitimeΠεμ Δεκ 15 2011, 22:32

εμενα ολες οι βιδες απο το πακετο ηταν ιδιες και το τσεκαραμε και με τον Χρηστο οταν μου τις εδωσε.

Οσο για τα ρακορ XYLO XYLO ξυλο!!!!!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
K0k0$
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic
K0k0$

Ηλικία : 44
Τόπος : Αθηνα
Registration date : 06/06/2011

Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO - Σελίδα 10 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO   Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO - Σελίδα 10 Icon_minitimeΠεμ Δεκ 15 2011, 22:36

Σε μενα σιγουρα ειχε 2 και 2 βιδες σε καθε αποστατη, γιατι τις εψαξα μια μια για να δω απο πριν πως βιδωνουν. Ασχετως αν προτιμησα να κρατησω τις μαμα για ενωση αποστατη/μποτας.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vstromrider
Member
Member
vstromrider

Ηλικία : 39
Τόπος : brahames!!!!
Registration date : 14/07/2010

Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO - Σελίδα 10 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO   Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO - Σελίδα 10 Icon_minitimeΠεμ Δεκ 15 2011, 22:45

k0k0$ έγραψε:
. Ασχετως αν προτιμησα να κρατησω τις μαμα για ενωση αποστατη/μποτας.

Wink
για καλυτερη εφαρμογη και για να μην κοβουν τον αποστατη οι βιδες στην δαγκανα,θελουν μια ροδελα στο εξω μερος μεχρι 180mm
(προαιρετικα)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vstromrider
Member
Member
vstromrider

Ηλικία : 39
Τόπος : brahames!!!!
Registration date : 14/07/2010

Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO - Σελίδα 10 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO   Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO - Σελίδα 10 Icon_minitimeΠεμ Δεκ 15 2011, 22:46

terino έγραψε:
Χεχε... Κώστα τους βλέπω όλους με φακούς στις πιλοτές να ψάχνουν!!!! Laughing Laughing
λες να εγινε ζημια; Laughing Laughing
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nikos147
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
nikos147

Registration date : 06/08/2010

Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO - Σελίδα 10 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO   Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO - Σελίδα 10 Icon_minitimeΠεμ Δεκ 15 2011, 23:32

vstromrider έγραψε:
Απο σημερα ειμαι εγω με φορεμενες δαγκανες brembo επανω!!!!!!!
Ακομα εχω καποιο καιρο μεχρι να πατησει καλα τακακι και δισκος αλλα απο τα πρωτα φρενα φαινεται η διαφορα!!!

και παμε στο ζουμι.......
μπορει να προβληματιστουν καποιοι αλλα και εγω ετσι ειπα μεχρι να παω απο τον μηχανικο (φιλο) και να το δω ο ιδιος...
Λεω ''δεν γινεται,ολο το forum τις εχει βαλει,μονο εγω εχω θεμα;''
Οσοι βαλατε τις βιδες που ειναι μαζι με τους αποστατες,κανατε ζημια στο σπειρωμα της δαγκανας.
το καρε της δαγκανας ειναι 10mmχ150mm ενω αυτες που εχει ο τυπος μαζι ειναι 10mmχ125mm.

Eγω που τα εχω όλα στα χερια μου ταιριαζουν τα πάντα χωρις κανενα ζορι...όπως διαπιστωσε και ο k0k0s σε μερικα post νωριτερα ο ταιβανεζος το κιτακι με τους αποστατες το στελνει με 2 ειδων διαφορετικες βιδες και θελει προσοχη στο να το διαπιστωσεις, δηλαδη έχει μεσα άλλες βιδες για τις δαγκανες και άλλες για το καλάμι με διαφορετικο σπειρωμα η καθε τετραδα...


vstromrider έγραψε:

Ακομα ενα θεμα ειναι οτι και αυτοι θελουν ενα μικρο κεντραρισμα στην δεξια δαγκανα και το
κανεις λυνοντας την κατω βιδα στην μποτα και πιεζοντας μεσα την μποτα(αυτο το λιγο που παει).η αριστερη καθεται ακριβως.

Επίσης και αυτο εχει αναφερθει παλιοτερα ειτε σε αυτο το τοπικ, ειτε στο άλλο που αναφερεται στα 4πιστονα γενικοτερα οτι την ωρα που τα βιδωνεις θα πρεπει καποιος να σπρωχνει δυνατα προς τα πίσω και κάτω για να κάτσει σωστα και κεντραρισμενα η δαγκάνα!

vstromrider έγραψε:

Και αφου ευτυχως καταλαβε αμεσως την διαφορα στο σπειρωμα και αφου μετρησε σπειρωμα συνεχισε και να σου το χειροτερο.....
Το σπειρωμα απο την βιδα τα σωληνακια του φρενου της μηχανης ειναι 125mm ενω της δαγκανας ειναι 100mm.
τι σημαινει αυτο;οτι βιδωνει με ζορι.
ευλογη απαντηση ειναι το ''ε και;"
το αποτελεσμα απο το δυσκολο σφιξιμο των βιδων στην δαγκαναειναι η καταστροφη του σπειρωματος της δαγκανας.
το αποτελεσμα απο το δυσκολο σφιξιμο των βιδων απο τα σωληνακια των φρενων στις δαγκανες ειναι οχι μονο την καταστροφη
των σπειρωματων αλλα και το γεμισμα του εσωτερικου της δαγκανας με γρεζια αφου η λαθος βιδα εχει ως αποτελεσμα
το κοψιμο των σπειρωματων και το ριξιμο γρεζιων στο εσωτερικο της δαγκανας.
Ακομα και αυτοι που εχουν βαλει σωληνακια υψηλης και εχουν κρατησει την εργοστασιακη βιδα στα σωληνακια που ειναι πανω στην δαγκανα,εχουν κανει και αυτοι ζημια στο σπειρωμα της δαγκανας.
ολη η ζημια γινεται στην δαγκανα γιατι ειναι αλουμινιο και οχι τις βιδες.

Τέλος, και αυτό το κομμάτι που αφορά την βιδα στην οποία βιδωνουν τα ρακορ των σωληνων των φρενων προεκυψε αρχικα σε αυτο το τοπικ οταν καποιος πήγε να βαλει την μαμα suzuki βιδα στις brembo και δεν ταιριαζε με τιποτα...αυτο που καναμε όλοι ηταν να πάρουμε μια νεα βιδα με το σωστο σπειρωμα και όχι να πληγωσουμε την δαγκανα προσπαθωντας να βιδωσουμε βίδα με λαθος σπείρωμα...πολλοι επίσης δοκιμασαν (και εγω μεσα σε αυτους) και νεα βιδα με ενσωματωμενο εξαεριστικο!

Οπότε όλα τα προβληματα που "ανακάλυψε" ο φιλος σου είχαν ήδη λυθει εδω μεσα μιας και είχαν συζητηθει νωριτερα...πάντως το να βιδωσεις βίδα με λάθος σπείρωμα ηταν οτι χειροτερο μπορουσατε να κανετε...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 

Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 

 Παρόμοια θέματα

+
Σελίδα 10 από 18Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 6 ... 9, 10, 11 ... 14 ... 18  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ-ΑΝΑΒΑΤΗΣ :: Φρένα-Μετάδοση-
Μετάβαση σε: