Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΕικονοθήκηLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση

Μοιραστείτε | 
 

 Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 6 ... 8, 9, 10 ... 13 ... 18  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
nikos147
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
nikos147

Registration date : 06/08/2010

πως βρίσκω - Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO - Σελίδα 9 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO   πως βρίσκω - Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO - Σελίδα 9 Icon_minitimeΔευ Νοε 28 2011, 20:17

Chriss έγραψε:
Εγω απο κει πηρα ρακορ με εξαερωση και την εβαλα στο πανω μερος της δαγκανας ωστε τα σωληνακια να κουμπωσουν εκει που ηταν πριν, χωρις λαμακια, δετηρες κτλ. Παναγιωτη αυτο εννουσα προχθες:

πως βρίσκω - Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO - Σελίδα 9 Snc00071v.th πως βρίσκω - Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO - Σελίδα 9 Snc00076p.th

Επισης εχω ακουσει για ενα καλο και οικονομικο φρενα στην Σπυρου Πατση, οποιος θελει ας ψαχτει και πτος τα εκει.


Kαι εξαέρωση πως ακριβως κάνεις με την συγκεκριμενη βαλβιδα?





Στις φωτο του web απο την monster ομως η διαταξη τελικά ειναι διαφορετικη...

πως βρίσκω - Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO - Σελίδα 9 08_apr_ducati_monster_05
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Chriss

Chriss

Ηλικία : 47
Τόπος : Αθήνα-Ηγουμενίτσα
Registration date : 16/09/2011

πως βρίσκω - Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO - Σελίδα 9 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO   πως βρίσκω - Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO - Σελίδα 9 Icon_minitimeΔευ Νοε 28 2011, 20:29

Ρε παιδια... η σωστη διασταξη ειναι ανεξαρτητα μοτο, ο εξαερωτηρας στο ψηλοτερο σημειο της δαγκανας ωστε να φευγει ο αερας που μαζευεται εκει. Αρα αν εχεις ρακορ-βιδα τοτε της βαζεις κατω, και πανω βαζεις τον εξαερωτηρα.
Νομιζω οτι φαινεται στις φωτο αλλα να το πω κιολας, οτι εγω ναι μεν τα χω αναποδα, αλλα αντι για απλη ρακορ-βιδα πηρα αυτη:
http://www.ekon.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=garden_flypage.tpl&product_id=2484&category_id=151&option=com_virtuemart&Itemid=114
που εχει και εξαερωση μαζι. Δηλαδη εχω και τη βιδα για το σωληνακι στο πανω μερος ωστε να κουμπωσουν τα σωληνακια εκει που κουμπωναν πριν, αλλα και την εξαερωση στο ψηλοτερο σημειο. Την απο κατω εξαερωση ουσιαστικα δε θα τη χρησιμοποιησω ποτε.


Νικο, με τον ιδιο τροπο γινεται η εξαερωση. Απλα ο εξαερωτηρας αντι να ειναι στο σωμα της δαγκανας ειναι στη βιδα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nikos147
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
nikos147

Registration date : 06/08/2010

πως βρίσκω - Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO - Σελίδα 9 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO   πως βρίσκω - Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO - Σελίδα 9 Icon_minitimeΔευ Νοε 28 2011, 20:36

Chriss έγραψε:
Ρε παιδια... η σωστη διασταξη ειναι ανεξαρτητα μοτο, ο εξαερωτηρας στο ψηλοτερο σημειο της δαγκανας ωστε να φευγει ο αερας που μαζευεται εκει. Αρα αν εχεις ρακορ-βιδα τοτε της βαζεις κατω, και πανω βαζεις τον εξαερωτηρα.
Νομιζω οτι φαινεται στις φωτο αλλα να το πω κιολας, οτι εγω ναι μεν τα χω αναποδα, αλλα αντι για απλη ρακορ-βιδα πηρα αυτη:
http://www.ekon.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=garden_flypage.tpl&product_id=2484&category_id=151&option=com_virtuemart&Itemid=114
που εχει και εξαερωση μαζι. Δηλαδη εχω και τη βιδα για το σωληνακι στο πανω μερος ωστε να κουμπωσουν τα σωληνακια εκει που κουμπωναν πριν, αλλα και την εξαερωση στο ψηλοτερο σημειο. Την απο κατω εξαερωση ουσιαστικα δε θα τη χρησιμοποιησω ποτε.


Νικο, με τον ιδιο τροπο γινεται η εξαερωση. Απλα ο εξαερωτηρας αντι να ειναι στο σωμα της δαγκανας ειναι στη βιδα.

Δηλαδή οταν κάνεις την εξαέρωση ξεβιδώνεις μια βιδούλα η οποία ειναι βιδωμένη πάνω στην banjo bolt, σωστα?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Chriss

Chriss

Ηλικία : 47
Τόπος : Αθήνα-Ηγουμενίτσα
Registration date : 16/09/2011

πως βρίσκω - Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO - Σελίδα 9 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO   πως βρίσκω - Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO - Σελίδα 9 Icon_minitimeΔευ Νοε 28 2011, 20:41

nikos147 έγραψε:


Δηλαδή οταν κάνεις την εξαέρωση ξεβιδώνεις μια βιδούλα η οποία ειναι βιδωμένη πάνω στην banjo bolt, σωστα?

Nαι..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
hristos13gr
gold member
gold member
hristos13gr

Ηλικία : 42
Τόπος : Αθήνα - Νέα Σμύρνη
Registration date : 26/02/2009

πως βρίσκω - Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO - Σελίδα 9 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO   πως βρίσκω - Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO - Σελίδα 9 Icon_minitimeΔευ Νοε 28 2011, 20:50

Παιδιά, όπως είπε & ο συνονόματος από την Ηγουμενίτσα, ο εξαερωτήρας θα πρέπει να είναι στο υψηλότερο σημείο της δαγκάνας, γιατί σε αυτό το σημείο πάει & εγκλωβίζεται ο αέρας. Δείτε άλλες δαγκάνες σε μαμά φρένα από διάφορα μηχανάκια. όλοι έχουν τον εξαερωτήρα ψηλά!!! Απλός νόμος της φυσικής. ο αέρας πάει πάντα πάνω από τα υγρά!!! Wink Wink
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
K0k0$
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic
K0k0$

Ηλικία : 44
Τόπος : Αθηνα
Registration date : 06/06/2011

πως βρίσκω - Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO - Σελίδα 9 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO   πως βρίσκω - Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO - Σελίδα 9 Icon_minitimeΔευ Νοε 28 2011, 21:49

hristos13gr έγραψε:
Παιδιά, όπως είπε & ο συνονόματος από την Ηγουμενίτσα, ο εξαερωτήρας θα πρέπει να είναι στο υψηλότερο σημείο της δαγκάνας, γιατί σε αυτό το σημείο πάει & εγκλωβίζεται ο αέρας. Δείτε άλλες δαγκάνες σε μαμά φρένα από διάφορα μηχανάκια. όλοι έχουν τον εξαερωτήρα ψηλά!!! Απλός νόμος της φυσικής. ο αέρας πάει πάντα πάνω από τα υγρά!!! Wink Wink


Nαι ρε! Τι φωναζεις? Το ειπαμε! Razz Razz Razz

Απλα επισημαινω οτι σχεδον ολοι τις πουλανε ετσι, συν το σχεδιακι που παιζει (δεν ξερω αν ειναι οφισιαλ μπρεμπο...)

πως βρίσκω - Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO - Σελίδα 9 Brembo3034_Z


Τωρα που εκαψα καθαρισα καλα τα χερια μου, παμε στο θεμα μας.


Οταν ελεγα για τα πιστονακια, εννοουσα την εξωτερικη μερια (εκει που κανει κοιλοτητα δηλαδη) καθως και τη μικρη μικρη λωριδα στην εσωτερικη πλευρα, εκει που ακομη και καινουριο να ειναι το τακακι ποτε δεν μπαινει μεσα στην δαγκανα. Στα 8 εμβολακια που εβγαλα το ενα ειχε μονο ενα μικρο σημαδακι σε εκεινη τη λωριδα.

Οι δαγκανες πλυθηκαν σημερα, τσεκαριστηκαν, και στεγνωνουν για να μπουν αυριο.


ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Το κιτακι των αποστατων απο Ταιβαν, εχει 2 ειδων βιδες!!! Εναν τυπο για στερεωση αποστατη/καλαμιου και εναν αλλο για αποστατη/δαγκανας! Εχουν ιδια διαμετρο (Μ) αλλα διαφορετικα πασα, οποτε τσεκαρετε πρωτα ποια παει που. Προχειρα να πω οτι εκεινες με το πιο χοντρο υλικο στο κεφαλι πανε στο καλαμι.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mavras
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
mavras

Registration date : 16/06/2010

πως βρίσκω - Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO - Σελίδα 9 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO   πως βρίσκω - Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO - Σελίδα 9 Icon_minitimeΔευ Νοε 28 2011, 22:23

επισης οι δικες μου που μπηκαν στα καλαμια ηθελαν λιγο κοψιμο γιατι ηταν πολυ μακρυες
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nikos147
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
nikos147

Registration date : 06/08/2010

πως βρίσκω - Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO - Σελίδα 9 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO   πως βρίσκω - Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO - Σελίδα 9 Icon_minitimeΔευ Νοε 28 2011, 22:24

Τους αποστατες ποτε τους παρηγγειλες και ηρθαν κιολας?? Εμενα μου τους εχει στειλει από 16/11 και ακομη δεν εχει φανει τιποτα!!!

Επίσης αφου καθαρισουμε τα πιστονια και τα ξανατοποθετησουμε στην θεση τους, πειραζει που έχει στραγγίξει το εσωτερικο των δαγκανων από υγρο ή με την εξαέρωση θα στρώσει??
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
terino
gold member
gold member
terino

Ηλικία : 43
Τόπος : Athens
Registration date : 15/01/2008

πως βρίσκω - Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO - Σελίδα 9 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO   πως βρίσκω - Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO - Σελίδα 9 Icon_minitimeΔευ Νοε 28 2011, 22:51

nikos147 έγραψε:
Τους αποστατες ποτε τους παρηγγειλες και ηρθαν κιολας?? Εμενα μου τους εχει στειλει από 16/11 και ακομη δεν εχει φανει τιποτα!!!

Επίσης αφου καθαρισουμε τα πιστονια και τα ξανατοποθετησουμε στην θεση τους, πειραζει που έχει στραγγίξει το εσωτερικο των δαγκανων από υγρο ή με την εξαέρωση θα στρώσει??

Δεν πειράζει... με την εξαέρωση θα στρώσει. Μη σου κάνει θέμα μόνο στο μπάσιμο από έλλειψη λίπανσης... εγώ όταν έβαλα ξανά τα πιστόνια φρόντισα να είναι μπόλικο το υγρό εκεί μέσα για να μπουν γλυκά. Είχα λιπάνει και τα o-ring ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ, και έβαλα και στα πιστόνια πάνω μπόλικο υγρό... γενικά δεν νομίζω ότι υπάρχει λόγος να το λυπηθείς.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.schoolofdance.gr
K0k0$
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic
K0k0$

Ηλικία : 44
Τόπος : Αθηνα
Registration date : 06/06/2011

πως βρίσκω - Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO - Σελίδα 9 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO   πως βρίσκω - Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO - Σελίδα 9 Icon_minitimeΔευ Νοε 28 2011, 23:09

nikos147 έγραψε:
Τους αποστατες ποτε τους παρηγγειλες και ηρθαν κιολας?? Εμενα μου τους εχει στειλει από 16/11 και ακομη δεν εχει φανει τιποτα!!!

Επίσης αφου καθαρισουμε τα πιστονια και τα ξανατοποθετησουμε στην θεση τους, πειραζει που έχει στραγγίξει το εσωτερικο των δαγκανων από υγρο ή με την εξαέρωση θα στρώσει??

Αυτο που βγηκε παντως απο τις δικες μου ηταν καφε...


Τους αποστατες τους ειχα παρει 17/11 και ειχαν ερθει απο τις 25/11, αλλα ο διανομεας της περιοχης μου το εχει κανει χομπυ το αθλημα και περναει οποτε του βλωσει... Δεν πειραζει, μια εφεδρεια τους στρωνει ολους. Σημερα τις παρελαβα λοιπον απο το ταχυδρομιο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nikos147
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
nikos147

Registration date : 06/08/2010

πως βρίσκω - Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO - Σελίδα 9 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO   πως βρίσκω - Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO - Σελίδα 9 Icon_minitimeΤρι Νοε 29 2011, 07:39

k0k0$ έγραψε:
nikos147 έγραψε:
Τους αποστατες ποτε τους παρηγγειλες και ηρθαν κιολας?? Εμενα μου τους εχει στειλει από 16/11 και ακομη δεν εχει φανει τιποτα!!!

Επίσης αφου καθαρισουμε τα πιστονια και τα ξανατοποθετησουμε στην θεση τους, πειραζει που έχει στραγγίξει το εσωτερικο των δαγκανων από υγρο ή με την εξαέρωση θα στρώσει??

Αυτο που βγηκε παντως απο τις δικες μου ηταν καφε...


Τους αποστατες τους ειχα παρει 17/11 και ειχαν ερθει απο τις 25/11, αλλα ο διανομεας της περιοχης μου το εχει κανει χομπυ το αθλημα και περναει οποτε του βλωσει... Δεν πειραζει, μια εφεδρεια τους στρωνει ολους. Σημερα τις παρελαβα λοιπον απο το ταχυδρομιο.

Mε τι εταιρία ήρθε?? Μηπως περασω και εγω να δω εαν εχουν ερθει στο ταχυδρομιο...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
K0k0$
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic
K0k0$

Ηλικία : 44
Τόπος : Αθηνα
Registration date : 06/06/2011

πως βρίσκω - Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO - Σελίδα 9 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO   πως βρίσκω - Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO - Σελίδα 9 Icon_minitimeΤρι Νοε 29 2011, 15:16

Chriss έγραψε:
Ρε παιδια... η σωστη διασταξη ειναι ανεξαρτητα μοτο, ο εξαερωτηρας στο ψηλοτερο σημειο της δαγκανας ωστε να φευγει ο αερας που μαζευεται εκει. Αρα αν εχεις ρακορ-βιδα τοτε της βαζεις κατω, και πανω βαζεις τον εξαερωτηρα.

Δε διαφωνω καθολου, απλα στο συγκεκριμενο τυπο δαγκανας, θεωρω οτι δεν εχει να κανει και πολυ, καθως βλεπω τις 2 διοδους για ρακορ/εξαερωση να καταληγουν στο V που κανουν στο ιδιο σημειο... Δικη μου θεωρια, και μαλλον ειμαι λαθος. (και απ'οτι καταλαβαινω, στα παλιοτερα μοντελα τις εβαζε πανω εξαερωση/κατω ρακορ, στα νεοτερα αναποδα).
πως βρίσκω - Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO - Σελίδα 9 6424735531_219e3db3d4



Chriss έγραψε:
Νομιζω οτι φαινεται στις φωτο αλλα να το πω κιολας, οτι εγω ναι μεν τα χω αναποδα, αλλα αντι για απλη ρακορ-βιδα πηρα αυτη:
http://www.ekon.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=garden_flypage.tpl&product_id=2484&category_id=151&option=com_virtuemart&Itemid=114
που εχει και εξαερωση μαζι. Δηλαδη εχω και τη βιδα για το σωληνακι στο πανω μερος ωστε να κουμπωσουν τα σωληνακια εκει που κουμπωναν πριν, αλλα και την εξαερωση στο ψηλοτερο σημειο. Την απο κατω εξαερωση ουσιαστικα δε θα τη χρησιμοποιησω ποτε.

Τι εγινε ρε μουτρα??? Δεν προλαβε το παιδι να το ποσταρει και το αδειασατε το μαγαζι??? Πηγα να παρω 2 βιδιτσες και μου λεει η κοπελα "καλα τι εχει γινει σημερα με αυτες? Εχω δωσει 10 εδω και αλλες τοσες σε αποστολη!". Μονο ErgAl της ειχαν μεινει! Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Razz Razz


Μακαρι να διαβαζει ο κυριος Αρχοντας-των-φρενων-επαγγελματιας, για να δει τι μαλακια εκανε με την πελατεια του.......



Επισης (συνεχιζω τη γκρινια μου...) ποσο δυσευρετο εχει γινει αυτο το ριμαδι το γρασσο χαλκου??? Μονο εγω βαζω πια? Γυρισα ολη την Καλλιροης και τη Φραντζη και βρηκα σε ενα μονο μαγαζι απο τα 10 που πηγα! Εχει και το ΜοτοΜαρκετ αλλα σε σπρευ που δε με βολευει.

(Ταζ, μου ειπε η κοπελα οτι θα ερχοσουν λιγο αργοτερα αλλα δυστυχως βιαζομουν...)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nikos147
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
nikos147

Registration date : 06/08/2010

πως βρίσκω - Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO - Σελίδα 9 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO   πως βρίσκω - Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO - Σελίδα 9 Icon_minitimeΤρι Νοε 29 2011, 15:46

Δηλαδη δεν εχει άλλες τετοιες με εξαεριστικό?? Επειδη έλεγα να πεταχτω αργοτερα...

υ.γ. Επίσης K0K0S δεν μου ειπες...με ποια εταιρια ηρθαν οι ανταπτορες μιας και από 16/11 εμενα ακομη δεν εχουν εμφανιστει!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
K0k0$
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic
K0k0$

Ηλικία : 44
Τόπος : Αθηνα
Registration date : 06/06/2011

πως βρίσκω - Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO - Σελίδα 9 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO   πως βρίσκω - Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO - Σελίδα 9 Icon_minitimeΤρι Νοε 29 2011, 15:49

Eχει κατι λιγες απο τις πιο ακριβες (και καλες) των... 2.50? Razz

Δεν εχω το κουτι ρε συ να σου πω εταιρια, το πεταξα χτες, αλλα ηταν με ταχυδρομιο κανονικο (EMS νομιζω).
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nikos147
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
nikos147

Registration date : 06/08/2010

πως βρίσκω - Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO - Σελίδα 9 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO   πως βρίσκω - Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO - Σελίδα 9 Icon_minitimeΠεμ Δεκ 01 2011, 12:12

Δυστυχως, μετα από 2εβδομαδες ακόμη αφαντοι οι αποστατες την στιγμη που στον kOkOs ηρθαν την προηγουμενη Παρασκευη...ελπίζω να μην χαθηκαν μονο!!


Οσο για τις δαγκανες... βγηκαν όλα τα πιστονια πλήν ενος, καθαριστηκαν τα πιστονια, καθαριστηκαν τα o-ring και ξανατοποθετηθηκαν όλα στην θεση τους!! Το ενα πιστονι δεν εβγαινε με τιποτα!!! Οσο αερα και να έβαζα με όλα τα άλλα πιστονια μέσα (πιασμενα με tyre-up για να μην κινουνται) δεν έλεγε να κινηθει!! Λετε να υπάρχει κάποιο πρόβλημα με το πιστονι αυτο?? Πως μπορω να το ελέγξω οτι λειτουργει σωστα πριν τα περασω στην μηχανη??
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
terino
gold member
gold member
terino

Ηλικία : 43
Τόπος : Athens
Registration date : 15/01/2008

πως βρίσκω - Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO - Σελίδα 9 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO   πως βρίσκω - Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO - Σελίδα 9 Icon_minitimeΠεμ Δεκ 01 2011, 16:23

Πίεσε το περισσότερο... για να μη βγαίνει έτσι όπως έκανες και τα άλλα πάει να πει πως κάτι δεν πάει καλά με αυτό...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.schoolofdance.gr
Chriss

Chriss

Ηλικία : 47
Τόπος : Αθήνα-Ηγουμενίτσα
Registration date : 16/09/2011

πως βρίσκω - Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO - Σελίδα 9 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO   πως βρίσκω - Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO - Σελίδα 9 Icon_minitimeΠεμ Δεκ 01 2011, 16:50

Λοιπον επειδη ξεχασα να το αναφερω προχθες. Οπως ειδατε στις φωτο, ενα σημειο απο το λαστιχο ειναι βρεγμενο. Οταν τελειωσα με την εξαερωση εριξα λιγο νερο στις δαγκανες για να τεσταρω βρεγμενα τα τακακια(ebchh) για το θορυβο που διαβασα απο μερικους οτι κανουν. Λοιπον, με βρεγμενα τακακια, στο φρεναρισμα η stebel ειναι κορνα παπιου μπροστα στο τριξιμο τους. Οσοι ζειτε σε βροχερα μερη καλυτερα να το ξανασκεφτειτε για τα συγκεκριμενα τακακια..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nikos147
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
nikos147

Registration date : 06/08/2010

πως βρίσκω - Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO - Σελίδα 9 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO   πως βρίσκω - Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO - Σελίδα 9 Icon_minitimeΠεμ Δεκ 01 2011, 18:25

terino έγραψε:
Πίεσε το περισσότερο... για να μη βγαίνει έτσι όπως έκανες και τα άλλα πάει να πει πως κάτι δεν πάει καλά με αυτό...

Δεν μπορω να το πιέσω άλλο...ίσως την περασω πάνω στα σωληνακια απλά για δοκιμη και εαν εχει πρόβλημα θα δω τι θα κάνω...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
terino
gold member
gold member
terino

Ηλικία : 43
Τόπος : Athens
Registration date : 15/01/2008

πως βρίσκω - Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO - Σελίδα 9 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO   πως βρίσκω - Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO - Σελίδα 9 Icon_minitimeΠεμ Δεκ 01 2011, 18:31

nikos147 έγραψε:

Δεν μπορω να το πιέσω άλλο...ίσως την περασω πάνω στα σωληνακια απλά για δοκιμη και εαν εχει πρόβλημα θα δω τι θα κάνω...

Με τι τα πίεσες? Αέρα? Αν δεν βγήκε έτσι τότε δύσκολα να βγει με την τρόμπα... ποτέ δεν ξέρεις βέβαια. Όταν πρέσαρα τα δικά μου στο βενζινάδικο πετάχτηκαν αβίαστα έξω δίχως καθόλου ζόρι... Κάτι παίζει εκεί.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.schoolofdance.gr
K0k0$
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic
K0k0$

Ηλικία : 44
Τόπος : Αθηνα
Registration date : 06/06/2011

πως βρίσκω - Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO - Σελίδα 9 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO   πως βρίσκω - Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO - Σελίδα 9 Icon_minitimeΠεμ Δεκ 01 2011, 18:33

nikos147 έγραψε:
terino έγραψε:
Πίεσε το περισσότερο... για να μη βγαίνει έτσι όπως έκανες και τα άλλα πάει να πει πως κάτι δεν πάει καλά με αυτό...

Δεν μπορω να το πιέσω άλλο...ίσως την περασω πάνω στα σωληνακια απλά για δοκιμη και εαν εχει πρόβλημα θα δω τι θα κάνω...


Nαι αλλα μετα θα θες ολοκληρη εξαερωση απο την αρχη για να βαλεις παλι τις μαμα δαγκανες, εκτος αν δεν κινησεις τη μηχανη μεχρι να σου ερθουν οι αποστατες...

Παντως επειδη οπως και να το κανεις αυτες οι δαγκανες ειναι 10ετιας και βαλε, ολο και κατι θα εχει το θεμα του. Μπορει να εχει φθαρει το τσιμουχακι του πιστονιου και να εχει πιασει μουργα. Αν δε βγαινει καθολου, τοτε μαλλον εχει κολλησει το πιστονακι. Αν βγαινει λιγο και σταματαει, μπορει καπου να αρχισει να βγαινει λοξα και να σφηνωνει. Ξαναπροσπαθησε με τον αερα αρκετες φορες. Αφου θα το πλυνεις μετα ουτως η αλλως ριξε και λιγο WD40 μπας και το ξεφρακαρει...



Εγω πχ ειδα σημερα οτι δακρυζει η μια βαλβιδα εξαερωσης απο τις βολτες, οχι απο την τρυπα της. Ξηλωσα μια λοιπον απο το Φορντ μου που εχει ιδια πασα και αυριο θα την αλλαξω...
( το 2ο εξαρτημα που μεταμοσχευω... παμε για το υβριδικο focustrom! Razz )
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
hristos13gr
gold member
gold member
hristos13gr

Ηλικία : 42
Τόπος : Αθήνα - Νέα Σμύρνη
Registration date : 26/02/2009

πως βρίσκω - Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO - Σελίδα 9 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO   πως βρίσκω - Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO - Σελίδα 9 Icon_minitimeΠεμ Δεκ 01 2011, 18:43

k0k0$ έγραψε:
Αφου θα το πλυνεις μετα ουτως η αλλως ριξε και λιγο WD40 μπας και το ξεφρακαρει...

NO NO NO angry angry angry


Σε καμία περίπτωση το WD40 δεν πρέπει να έρθει σε επαφή με την τσιμούχα!!! Προσπάθησε με αέρα υπό μεγαλύτερη πίεση & τα άλλα 3 πιστονάκια στν θέση τους & δεμένα με tireups...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
K0k0$
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic
K0k0$

Ηλικία : 44
Τόπος : Αθηνα
Registration date : 06/06/2011

πως βρίσκω - Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO - Σελίδα 9 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO   πως βρίσκω - Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO - Σελίδα 9 Icon_minitimeΠεμ Δεκ 01 2011, 18:44

Καλα, για 5 λεπτα που θα μεινει πανω δε νομιζω να τη χαλασει...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
terino
gold member
gold member
terino

Ηλικία : 43
Τόπος : Athens
Registration date : 15/01/2008

πως βρίσκω - Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO - Σελίδα 9 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO   πως βρίσκω - Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO - Σελίδα 9 Icon_minitimeΠεμ Δεκ 01 2011, 18:45

Χρήστο η τσιμούχα διαχειρίζεται υγρό φρένων... δεν νομίζω να μασήσει από λίγο WD40
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.schoolofdance.gr
hristos13gr
gold member
gold member
hristos13gr

Ηλικία : 42
Τόπος : Αθήνα - Νέα Σμύρνη
Registration date : 26/02/2009

πως βρίσκω - Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO - Σελίδα 9 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO   πως βρίσκω - Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO - Σελίδα 9 Icon_minitimeΠεμ Δεκ 01 2011, 18:56

terino έγραψε:
Χρήστο η τσιμούχα διαχειρίζεται υγρό φρένων... δεν νομίζω να μασήσει από λίγο WD40
Άλλη η σύνθεση του WD40 για το οποίο δεν ξέρουμε αν θα πειράξει την τσίμουχα, & άλλη του υγρού φρένων τα οποία βάση προδιαγραφών σίγουρα θα το αντέξει η τσιμούχα.
αντίστοιχο παράδειγμα με αυτό που λέω είναι ότι τα o-ring της αλυσίδας αντέχουν υψηλές θερμοκρασίες, πιέσεις, λιπάντικά & καθαριστικά αλλά το (θαυματουργό κατά τα άλλα & πολυχρηστικό) WD40 τους κάνει ζημιά...

Εγώ πάντως εκεί δεν θα έβαζα το wd40 ούτε για 5' για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο. Μπορεί να έχω & άδικο, αλλά εκεί δεν θα έβαζα!!! Very Happy Very Happy
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
K0k0$
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic
K0k0$

Ηλικία : 44
Τόπος : Αθηνα
Registration date : 06/06/2011

πως βρίσκω - Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO - Σελίδα 9 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO   πως βρίσκω - Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO - Σελίδα 9 Icon_minitimeΠεμ Δεκ 01 2011, 18:58

Το WD40 δεν κανει ζημια στα ο-ρινγκ της αλυσιδας, κανει ζημια στο λιπαντικο που ειναι πισω απο τα ο-ρινγκς, γιατι εισχωρει και το διαλυει.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 

Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 

 Παρόμοια θέματα

+
Σελίδα 9 από 18Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 6 ... 8, 9, 10 ... 13 ... 18  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ-ΑΝΑΒΑΤΗΣ :: Φρένα-Μετάδοση-
Μετάβαση σε: