Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΕικονοθήκηLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση

Μοιραστείτε | 
 

 Ροδέλες για intiminators

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
terino
gold member
gold member
terino

Ηλικία : 43
Τόπος : Athens
Registration date : 15/01/2008

Ροδέλες για intiminators - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ροδέλες για intiminators   Ροδέλες για intiminators - Σελίδα 3 Icon_minitimeΣαβ Ιουν 04 2011, 15:46

Είναι αρκετά σκληρό για τα γούστα μου... μάλλον στην επόμενη αλλαγή θα δοκιμάσω 7,5άρι
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.schoolofdance.gr
plumberfx
Member
Member
plumberfx

Ηλικία : 47
Τόπος : Aθηνα - Νεα Σμυρνη
Registration date : 21/10/2008

Ροδέλες για intiminators - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ροδέλες για intiminators   Ροδέλες για intiminators - Σελίδα 3 Icon_minitimeΚυρ Ιουν 05 2011, 18:23

παρελαβα σημερα τις ροδελες απο τον terino, με την πρωτη ευκαιρια θα τις τοποθετησω..., ευχαριστω Λευτερη.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
terino
gold member
gold member
terino

Ηλικία : 43
Τόπος : Athens
Registration date : 15/01/2008

Ροδέλες για intiminators - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ροδέλες για intiminators   Ροδέλες για intiminators - Σελίδα 3 Icon_minitimeΚυρ Ιουν 05 2011, 23:13

plumberfx έγραψε:
παρελαβα σημερα τις ροδελες απο τον terino, με την πρωτη ευκαιρια θα τις τοποθετησω..., ευχαριστω Λευτερη.


Παρακαλώ... συμβουλή, αν αλλάξεις λάδι μην πας σε 10άρι... δοκίμασε 7,5άρι μη σου πω και 5άρι...


Όσο πιο πολλά χλμ γράφω με τις ροδέλες, τόσο πιο πολύ το μετανιώνω το 10άρι!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.schoolofdance.gr
painterakis
gold member
gold member
painterakis

Ηλικία : 49
Τόπος : Ο Δρόμος ...
Registration date : 18/01/2008

Ροδέλες για intiminators - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ροδέλες για intiminators   Ροδέλες για intiminators - Σελίδα 3 Icon_minitimeΔευ Ιουν 06 2011, 00:26

terino έγραψε:
plumberfx έγραψε:
παρελαβα σημερα τις ροδελες απο τον terino, με την πρωτη ευκαιρια θα τις τοποθετησω..., ευχαριστω Λευτερη.
Παρακαλώ... συμβουλή, αν αλλάξεις λάδι μην πας σε 10άρι... δοκίμασε 7,5άρι μη σου πω και 5άρι...
Όσο πιο πολλά χλμ γράφω με τις ροδέλες, τόσο πιο πολύ το μετανιώνω το 10άρι!
μιας και είμουν ένα απο τα 4-5 πειραματόζωα του μπαρμπα-θωμά, είχα γράψει τα παρακάτω στο αδελφό φόρουμ της Λέσχης:
painter έγραψε:
Θωμαδέλες part 1:

πριν πώ κάτι για αυτές θα πώ τι έχω κάνει πριν απο αυτές για να έχουμε μια πλήρη εικόνα...

    στα 19000 km έχω βάλει εμπρός ελατήρια WP με λάδι 10W, εντυπώσεις: σαφώς καλύτερα (ποιό δεμένο) απο τα μαμά, πεδίο δράσης: άσφαλτο 100%
    στα 54000 km έβαλα τη γέφυρα, εντυπώσεις: έδεσε ακόμα καλύτερα, πεδιο δράσης: άσφαλτο και χώμα
    στα 73000 km έβαλα επιπλέον τα intiminator με λάδι Amsoil 5W, εντυπώσεις: πολύ μαλακό σε σχέση με πρίν, πεδίο δράσης: άσφαλτο
    στα 76000 km έβαλα λάδι 7W της Shell, εντυπώσεις: πολύ καλό και δεμένο εμπρός μέρος αλλά σε σημείο η ανακατασκευασμένη πίσω ανάρτηση να δείχνει λίγη, πεδίο δράσης: πολύ άσφαλτο (κυρίως ευρωπαϊκοί δρόμοι) και λίγο χωματόδρομοι.
    στα 89000 km, έβαλα τις ΘΩΜΑΔΕΛΕΣ στα intiminators με 7,5W της Agip, εντυπώσεις: είδα το φώς μου, πεδιο δράσης: 70% χώμα και 30% άσφαλτο


έχω κάνει 3100 km με το συνδιασμό WP + Intiminators + Thomadeles και η οδήγηση έχει γίνει άνετη χωρίς να να ψαρεύει, ούτε να χάνεις γραμμές, στο φρενάρισμα να βυθίζεται όσο πρέπει.
Εδώ θέλω να προσθέσω ότι φοράω λάστιχα με τακούνι που όπως και να το κάνουμε θα έπρεπε να μεταφέρνουν κραδασμούς στο τιμόνι, κάτι που δεν το έχω.
η συμπεριφορά στη στροφή (άσφαλτο) μέχρι το να πιάσει το επόμενο τακούνι είναι υποδειγματική, μιας και δεν αφήνει το μηχανάκι να "ψαρέψει" αλλά εκεί που εγώ του βγάζω του προβατίνα Ροδέλες για intiminators - Σελίδα 3 Sheep το καπέλο είναι στους ... χωματόδρομους
περνάω τα νεροφαγώματα, τις κροκάλες σαν αέρας και το σημαντικότερο ΦΡΕΝΑΡΩ με το σωστό βύθισμα, ειδικά στα τελευταία 800 km έχω βάλει τη προφόρτυση στο 5 και νομίζω οτι οδηγώ Desevo.
Στην άσφαλτο σκληρό όσο πρέπει και στο χώμα, εκεί που θα φάει το απότομο χτύπημα το εμπρός, μαλακό.
Σκέφτηκα να πάω σε stage 2, δηλαδή να βάλω 10W αλλά μου φαίνεται υπερβολή για μένα που το πάω και εκτός ασφάλτου, αλλά πιστεύω ότι για ένα που πάει 100% άσφαλτο θα μπορεσει να γυρίσει στο 10W που δίνει η suzuki.
το μόνο που έχει αλλάξει απο τότε είναι τα χιλιόμετρα (απο 89000 σε 94500), ότι έγραψα τότε ισχύουν ακόμα.
Πάντως πιστεύω οτι το 7,5W είναι το κατάλληλο αν και ο θωμάς μου πρότεινε 10άρι.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
plumberfx
Member
Member
plumberfx

Ηλικία : 47
Τόπος : Aθηνα - Νεα Σμυρνη
Registration date : 21/10/2008

Ροδέλες για intiminators - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ροδέλες για intiminators   Ροδέλες για intiminators - Σελίδα 3 Icon_minitimeΔευ Ιουν 06 2011, 00:28

και ποση πσσοτητα ανα καλαμι, 500ml ;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
painterakis
gold member
gold member
painterakis

Ηλικία : 49
Τόπος : Ο Δρόμος ...
Registration date : 18/01/2008

Ροδέλες για intiminators - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ροδέλες για intiminators   Ροδέλες για intiminators - Σελίδα 3 Icon_minitimeΔευ Ιουν 06 2011, 00:34

προσωπικά έχω βάλει 500ml/καλάμι και το δουλέυω με τη προφόρτιση στο 4, μιας κινούμε συχνά πυκνά σε χωματόδρομους.
έχω ακούσει και άλλους που βάζουν 475ml/καλάμι αλλά ... δε ξέρω, δεν απαντώ scratch
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
terino
gold member
gold member
terino

Ηλικία : 43
Τόπος : Athens
Registration date : 15/01/2008

Ροδέλες για intiminators - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ροδέλες για intiminators   Ροδέλες για intiminators - Σελίδα 3 Icon_minitimeΔευ Ιουν 06 2011, 00:54

Εγώ έβαλα 500 περ καλαμ αλλά μου φαίνεται σκληρο. Μάλλον θα αφαιρέσω λίγο μέχρι να έρθει η ώρα να αλλάξω λάδι!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.schoolofdance.gr
terino
gold member
gold member
terino

Ηλικία : 43
Τόπος : Athens
Registration date : 15/01/2008

Ροδέλες για intiminators - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ροδέλες για intiminators   Ροδέλες για intiminators - Σελίδα 3 Icon_minitimeΔευ Ιουν 06 2011, 17:44

Συνεχίζω το review μετά από 200 χλμ περίπου και επιμένω στην αρχική μου εκτίμηση. Σαν βελτίωση είναι σωστή, κινείται δηλαδή προς τον σωστό δρόμο αλλά δεν τον έχει φτάσει ακόμα.

Παραμένει αρκετά σκληρό και επιδέχεται περαιτέρω βελτίωση... όσοι το κάνετε τώρα βάλτε 7,5άρι λάδι παίδες και όσοι έχετε ήδη το λάδι, βάλτε λιγότερο. Ξεκινήστε με 450ml περ καλάμ και αν απαιτηθεί συμπληρώστε σγα σγα δοκιμάζοντας. Με 10ml κάθε φορά θα την βρείτε την άκρη.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.schoolofdance.gr
loxias
gold member
gold member
loxias

Ηλικία : 47
Τόπος : Βόλος
Registration date : 06/07/2008

Ροδέλες για intiminators - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ροδέλες για intiminators   Ροδέλες για intiminators - Σελίδα 3 Icon_minitimeΔευ Ιουν 06 2011, 20:25

Εχω οδηγησει με 5αρι λαδι ,με 7.5 ,με 10αρι και 15αρι.
Δικια μου επιλογη ειναι το 10αρι(500ml) με hyperpro ελατηρια.Απλα κορυφαιο!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mavras
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
mavras

Registration date : 16/06/2010

Ροδέλες για intiminators - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ροδέλες για intiminators   Ροδέλες για intiminators - Σελίδα 3 Icon_minitimeΔευ Ιουν 06 2011, 20:38

το δικο μου με 5αρι ειναι μαλλον αρκετα μαλακο.
Συντομα θα παω σε 10αρι και βλεπουμε.

απο οτι καταλαβαινω ειναι προσωπικη επιλογη του καθενα και εχει να κανει με τον τροπο οδήγησης
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mikios
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic
mikios

Ηλικία : 42
Τόπος : Ηράκλειο, Κρήτη - Περαία Θεσσαλονίκης
Registration date : 25/02/2008

Ροδέλες για intiminators - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ροδέλες για intiminators   Ροδέλες για intiminators - Σελίδα 3 Icon_minitimeΔευ Ιουν 06 2011, 22:50

mavras έγραψε:
το δικο μου με 5αρι ειναι μαλλον αρκετα μαλακο.

+1 κι εμένα πολύ μαλακό μου φαίνεται... το ερώτημα είναι όμως 10άρι ή 7,5άρι; Δεδομένου ότι πατάμε και λίγο χώμα ώρες ώρες.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.kangaroo.gr
mavras
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
mavras

Registration date : 16/06/2010

Ροδέλες για intiminators - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ροδέλες για intiminators   Ροδέλες για intiminators - Σελίδα 3 Icon_minitimeΔευ Ιουν 06 2011, 23:41

εφοσον προσπαθουμε να το φερουμε τοσο κοντα στα γουστα μας, νομιζω οτι μονο δοκιμαζοντας θα βρουμε αυτο που μας αρεσει.
ΙΣΩΣ με 7,5αρι να ειμαστε στην μεση και να καλυπτει περισσοτερες προτιμησεις...ισως...
στο επομενο σερβις θα αλλαξω και λαδια στα καλαμια και θα βαλω 10αρι. Αν μου κατσει πολυ σκληρο τοτε θα βαλω το 7.5αρι
το ξερω οτι κοστιζει ολο αυτο, αλλα δεν νομιζω οτι υπαρχει αλλος τροπος απο το trial and error
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
painterakis
gold member
gold member
painterakis

Ηλικία : 49
Τόπος : Ο Δρόμος ...
Registration date : 18/01/2008

Ροδέλες για intiminators - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ροδέλες για intiminators   Ροδέλες για intiminators - Σελίδα 3 Icon_minitimeΤρι Ιουν 07 2011, 00:18

mikios έγραψε:
mavras έγραψε:
το δικο μου με 5αρι ειναι μαλλον αρκετα μαλακο.

+1 κι εμένα πολύ μαλακό μου φαίνεται... το ερώτημα είναι όμως 10άρι ή 7,5άρι; Δεδομένου ότι πατάμε και λίγο χώμα ώρες ώρες.
φιλιππα 7,5W goood
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
terino
gold member
gold member
terino

Ηλικία : 43
Τόπος : Athens
Registration date : 15/01/2008

Ροδέλες για intiminators - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ροδέλες για intiminators   Ροδέλες για intiminators - Σελίδα 3 Icon_minitimeΤρι Ιουν 07 2011, 00:26

Τελικά το πιο σωστό είναι να το φέρει ο καθένας μας στα μέτρα του με δοκιμές.... άλλου το γούστο είναι σκληρό, άλλου μαλακό, άλλου άνετο... Πειραματιστείτε και βρείτε τι σας βολεύει τον καθένα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.schoolofdance.gr
terino
gold member
gold member
terino

Ηλικία : 43
Τόπος : Athens
Registration date : 15/01/2008

Ροδέλες για intiminators - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ροδέλες για intiminators   Ροδέλες για intiminators - Σελίδα 3 Icon_minitimeΤρι Ιουν 07 2011, 21:21

Φίλε Dimis δεν σε έχω ξεχάσει... δεν τις έχω στείλει ακόμα, δεν βρήκα χρόνο. Υπόσχομαι μέχρι την Παρασκεύη να ταξιδεύουν!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.schoolofdance.gr
V.Stratos
moderator
moderator
V.Stratos

Ηλικία : 41
Τόπος : Βόλος
Registration date : 19/08/2008

Ροδέλες για intiminators - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ροδέλες για intiminators   Ροδέλες για intiminators - Σελίδα 3 Icon_minitimeΤετ Ιουν 08 2011, 12:18

To 5αρι απλά το ξεχνάτε..Είναι σώβρακο..
Το 7,5αρι είναι μαλακό τόσο ώστε σου επιτρέπει άνετα περάσματα από χώμα
Το 10αρι προορίζεται για πιο road κατάσταση..(αν πατάει δλδ κάποιος χώμα 2-3-5 φορές τον χρόνο,βάζει 10αρι..)

Αλλά όπως είπε και ο Mavras και ίσως το πιο σωστό που διάβασα
εδώ και πολλά ποσταρίσματα

''Είναι προσωπικό γούστο το τί λάδι θα βάλει ο καθένας..''

Δοκιμάζετε και καταλήγετε..Το θέμα ποσότητας είναι άλλο κεφάλαιο

Συνήθως ξεκινάς με 500ml στο 7,5αρι και αν είναι πολύ μαλακό πας και 520..
Αν είναι πάλι μαλακό βάζεις 500ml και 10αρι..

Κι εκεί αφαιρείς-προσθέτεις ανάλογα με τη σκληρότητα

_________________
Ροδέλες για intiminators - Σελίδα 3 1331373600_20_1_EUR_3_dark

''Ride slower than your guardian angel can fly''

Reveka Project
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
terino
gold member
gold member
terino

Ηλικία : 43
Τόπος : Athens
Registration date : 15/01/2008

Ροδέλες για intiminators - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ροδέλες για intiminators   Ροδέλες για intiminators - Σελίδα 3 Icon_minitimeΤετ Ιουν 08 2011, 12:21

@Dimis

Οι ροδέλες σου ταξιδεύουν ήδη από σήμερα το πρωί!

Ενημέρωσε με όταν παραλάβεις και καλοφόρετες.

Κάπου εδώ τελειώνει το απόθεμα μου μιας και είναι οι τελευταίες που είχα για να δώσω.

Όσοι τις φορέσετε γράφτε και τίποτα εντυπώσεις μόλις τις δουλέψετε λίγο για να συγκρίνουμε γνώμες!! Very Happy
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.schoolofdance.gr
Dimis
gold member
gold member
Dimis

Ηλικία : 49
Τόπος : Stuttgart- Κατερινη
Registration date : 27/02/2009

Ροδέλες για intiminators - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ροδέλες για intiminators   Ροδέλες για intiminators - Σελίδα 3 Icon_minitimeΤετ Ιουν 08 2011, 14:13

terino έγραψε:
@Dimis

Οι ροδέλες σου ταξιδεύουν ήδη από σήμερα το πρωί!

Ενημέρωσε με όταν παραλάβεις και καλοφόρετες.

Κάπου εδώ τελειώνει το απόθεμα μου μιας και είναι οι τελευταίες που είχα για να δώσω.

Όσοι τις φορέσετε γράφτε και τίποτα εντυπώσεις μόλις τις δουλέψετε λίγο για να συγκρίνουμε γνώμες!! Very Happy
Να εισαι καλα Λευτερη, χρωσταω καφε και ενα μεγαλο ευχαριστω.
Θα σε ενημερωσω ,ολις παραλαβω
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Dimis
gold member
gold member
Dimis

Ηλικία : 49
Τόπος : Stuttgart- Κατερινη
Registration date : 27/02/2009

Ροδέλες για intiminators - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ροδέλες για intiminators   Ροδέλες για intiminators - Σελίδα 3 Icon_minitimeΤετ Ιουν 15 2011, 14:13

Σημερα παρελαβα κι εγω τις ροδελες.
Λευτερη σε ευχαριστω ρε φιλε για την εξυπηρετηση.
Χρωσταω καφεδακι.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
terino
gold member
gold member
terino

Ηλικία : 43
Τόπος : Athens
Registration date : 15/01/2008

Ροδέλες για intiminators - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ροδέλες για intiminators   Ροδέλες για intiminators - Σελίδα 3 Icon_minitimeΤετ Ιουν 15 2011, 19:21

Dimis έγραψε:
Σημερα παρελαβα κι εγω τις ροδελες.
Λευτερη σε ευχαριστω ρε φιλε για την εξυπηρετηση.
Χρωσταω καφεδακι.


Παρακαλώ... όταν με το καλό ανέβω στα λημέρια σου θα έρθω να εξαργυρώσω το "χρέος"!!! Laughing Laughing


Οι υπόλοιποι που είσαστε??? Δεν τις βάλατε ακόμα? Γράφτε εντυπώσεις να συγκρίνουμε ωρε... Very Happy
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.schoolofdance.gr
pantzi
Member
Member
pantzi

Ηλικία : 59
Τόπος : thesaloniki
Registration date : 01/12/2011

Ροδέλες για intiminators - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Ροδέλες για intiminators   Ροδέλες για intiminators - Σελίδα 3 Icon_minitimeΚυρ Φεβ 15 2015, 22:38

Καλησπερα υπαρχει κανενα ζευγος ροδελες
Εχει κανενας στην θεσ/νικη για να της αντιγραψουμε
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.lavara.eu
koymentakos
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
koymentakos

Ηλικία : 43
Τόπος : Αθηνα
Registration date : 17/03/2009

Ροδέλες για intiminators - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ροδέλες για intiminators   Ροδέλες για intiminators - Σελίδα 3 Icon_minitimeΚυρ Φεβ 15 2015, 22:44

Εσυ εχεις What a Face τις φορανε τα ιντιμιντια
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
pantzi
Member
Member
pantzi

Ηλικία : 59
Τόπος : thesaloniki
Registration date : 01/12/2011

Ροδέλες για intiminators - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Ροδέλες για intiminators   Ροδέλες για intiminators - Σελίδα 3 Icon_minitimeΚυρ Φεβ 15 2015, 22:49

ΟΚ ευχαριστω
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.lavara.eu
 

Ροδέλες για intiminators

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 

 Παρόμοια θέματα

+
Σελίδα 3 από 3Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ-ΑΝΑΒΑΤΗΣ :: Αναρτήσεις-
Μετάβαση σε: