Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΕικονοθήκηLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση

Μοιραστείτε | 
 

 Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...)

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 13 ... 22, 23, 24 ... 27 ... 31  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
msp
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
msp

Ηλικία : 48
Τόπος : Athens, Ellas - Shantou, China
Registration date : 27/10/2009

Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 23 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...)   Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 23 Icon_minitimeΔευ Φεβ 20 2012, 06:53

http://www.shop-coolness.co.uk/ebc-disc-brake-pads-fa95hh-fa-95hh-589-p.asp
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kgalano
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
kgalano

Ηλικία : 38
Τόπος : Άγιος Δημήτριος
Registration date : 04/08/2010

Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 23 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...)   Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 23 Icon_minitimeΠαρ Φεβ 24 2012, 06:27

SOTHRHS έγραψε:
kgalano έγραψε:
Μιας και σύντομα θα μαζέψω όλα τα διαθέσιμα κομμάτια για το προτζεκτ "Τετραπίστονες" έχεις κανείς καμιά ιδέα που μπορώ να βρω σε καλή τιμή τακάκια ΕBC FA296HH? Για πίσω χρειαζόμαστε τον κωδικό FA174HH για τη μαμά δαγκάνα, σωστά? Έψαξα σε διάφορα site στο εξωτερικό αλλά έχουν σχεδόν την ίδια τιμή με Ελλάδα, γύρω στα 90€. Έχετε να προτείνετε καμία άλλη μάρκα σε τακάκια από την εμπειρία σας? Οι δαγκάνες μπροστά είναι τετραπίστονες NISSIN από Honda CBR 600RR και πίσω η μαμά και η χρήση που του κάνω είναι κλασσική, σπίτι δουλειά, μινι εξόρμησεις ΣΚ αλλά δεν μπορώ να πω ότι το κυνηγάω σε κάθε διαδρομή να το λιώνω, σε γκάζι φρένο, ανάβαση κατάβαση κλπ κλπ.

κανε ενα τηλ στο Μητσο(http://www.motomad.gr/)

Ήρθα σε επικοινωνία και έχει γίνει ήδη παραγγελία, σε ευχαριστώ. Από τις πιο χαμηλές τιμές που βρήκα.

Για όσους θέλουν να μην ψάχνονται όπως εγώ, τα συμβατά τακάκια EBD είναι:

Νissin από CBR 600RR F4

Μπροστά --> FA265HH
Πίσω (μαμά δαγκάνα) --> FA174HH

Brembo (more info @ Tazakos για μοντέλο)

Μπροστά --> FA95HH
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.tax-advices.gr
kgalano
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
kgalano

Ηλικία : 38
Τόπος : Άγιος Δημήτριος
Registration date : 04/08/2010

Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 23 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...)   Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 23 Icon_minitimeΠαρ Μαρ 16 2012, 12:04

Σημερα εβαλα και εγω τις δικες μου τετραπιστονες μαζι με τρομπα απο gsxr. Τα παιδια στο συνεργειο ηταν αψογοι αλλα οι αποστατες δεν φτιαχτηκαν σωστα απο τον αμερικανο και μπηκαν ροδελες για σωστο κεντραρισμα. Πολυ καλη αισθηση απο τα πρωτα χιλιομετρα αλλα περημενω να πατησουν και τα τακακια για να δουμε οντως τι ψαρια πιανουν... Μερικες φωτο

Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 23 DSC_0089

Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 23 DSC_0090
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.tax-advices.gr
akaliptos
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
akaliptos

Ηλικία : 43
Τόπος : pireas
Registration date : 23/05/2010

Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 23 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...)   Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 23 Icon_minitimeΤρι Μαρ 27 2012, 08:20

παιδια μια ερωτηση: ξερουμε ποιες ακτινικες τρομπες κανουν για το μοτορι μας;;; εχω 2010 μοντελο με abs και σκεφτομαι να βαλω την ακτινικη τρομπα και ισως σωληνακια υψηλης ωστε να γινει ακομα καλυτερο το φρεναρισμα!!!φοραω ηδη τετραπιστονες brembo με τρομπα απο 1000 στρομα!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
alexzio
Member
Member
alexzio

Ηλικία : 47
Τόπος : ΤΡΙΚΑΛΑ
Registration date : 17/12/2009

Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 23 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...)   Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 23 Icon_minitimeΤρι Μαρ 27 2012, 12:28

εγω φοραω απο GSXR-750 K8, με καποια μοντα βεβαια για να μπει η χουφτα κ το δοχειο λαδιου...
απο οτι ειδα την ιδια φορανε τα 1000 και τα 600.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://alexzio.ath.cx/
akaliptos
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
akaliptos

Ηλικία : 43
Τόπος : pireas
Registration date : 23/05/2010

Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 23 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...)   Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 23 Icon_minitimeΤετ Μαρ 28 2012, 06:07

αυτη εδω μας κανει δηλαδη;;

http://mouratisgp.gr/v2/gr/eng/usedpart.html?t=59a22005c268dab76e035dd6705c70b3

βασικα εχω ενα δοχειακι υγρων απο την ριζομα αλλα νομιζω οτι εχει υποδοχη απο κατω και οχι στο πλαι....

εκτος και αν παω εδω:

http://mouratisgp.gr/v2/gr/eng/usedpart.html?t=df5beb7988187800c4adaa99cf666db0
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
msp
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
msp

Ηλικία : 48
Τόπος : Athens, Ellas - Shantou, China
Registration date : 27/10/2009

Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 23 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...)   Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 23 Icon_minitimeΤετ Μαρ 28 2012, 06:37

Nα πω και κάτι άκυρο που τώρα παρατήρησα;
Ο τίτλος είναι: Afterrmarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...)
Μήπως να διορθώσουμε το Afterrmarket κόβωντας το r ;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
terino
gold member
gold member
terino

Ηλικία : 43
Τόπος : Athens
Registration date : 15/01/2008

Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 23 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...)   Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 23 Icon_minitimeΠεμ Μαρ 29 2012, 05:13

msp έγραψε:
Nα πω και κάτι άκυρο που τώρα παρατήρησα;
Ο τίτλος είναι: Afterrmarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...)
Μήπως να διορθώσουμε το Afterrmarket κόβωντας το r ;

Μετά από 38 σελίδες το παρατήρησες??? Laughing Laughing Laughing
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.schoolofdance.gr
K0k0$
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic
K0k0$

Ηλικία : 44
Τόπος : Αθηνα
Registration date : 06/06/2011

Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 23 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...)   Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 23 Icon_minitimeΠεμ Μαρ 29 2012, 05:19

Αφηστε το οπως ειναι... να μη μας πιανει και το ματι! Razz
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
akaliptos
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
akaliptos

Ηλικία : 43
Τόπος : pireas
Registration date : 23/05/2010

Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 23 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...)   Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 23 Icon_minitimeΠεμ Απρ 05 2012, 00:54

εχει ερθει πλεον στον μηχανικο η ακτινικη τρομπα απο honda cbr 1000 rr και σημερα παρελαβα και την αναλογη μανετα φρενου...πλεον απο δευτερα θα μπει και η ακτινικη τρομπα και στο επομενο σερβις (σε 2000 χλμ) θα βαφτουν και οι ζαντες...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kgalano
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
kgalano

Ηλικία : 38
Τόπος : Άγιος Δημήτριος
Registration date : 04/08/2010

Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 23 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...)   Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 23 Icon_minitimeΠεμ Απρ 05 2012, 01:10

akaliptos έγραψε:
εχει ερθει πλεον στον μηχανικο η ακτινικη τρομπα απο honda cbr 1000 rr και σημερα παρελαβα και την αναλογη μανετα φρενου...πλεον απο δευτερα θα μπει και η ακτινικη τρομπα και στο επομενο σερβις (σε 2000 χλμ) θα βαφτουν και οι ζαντες...

Αναμενουμε φωτο και εντυπωσεις. Wink
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.tax-advices.gr
akaliptos
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
akaliptos

Ηλικία : 43
Τόπος : pireas
Registration date : 23/05/2010

Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 23 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...)   Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 23 Icon_minitimeΠεμ Απρ 05 2012, 01:11

λογικα δευτερα ή τεταρτη θα μπει οποτε θα ενημερωσω αμεσα....και θα βαλω και τις αναλογες φωτο...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
akaliptos
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
akaliptos

Ηλικία : 43
Τόπος : pireas
Registration date : 23/05/2010

Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 23 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...)   Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 23 Icon_minitimeΤρι Απρ 24 2012, 01:32

οπως ειχα υποσχεθει οριστε και φωτο απο την μετατροπουλα!!!

Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 23 20120424_112516

Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 23 20120424_112525

να πω οτι τελικα η τρομπα ειναι 19αρα, μπηκε και σωληνακι υψηλης οπως βλεπετε στη φωτο και πλεον το μπροστινο φρενο απλα δεν υπαρχει....ειλικρινα νιωθεις οτι η μηχανη γαντζωνεται στο εδαφος και κοκκαλωνει για πλακα.....μολις καταφερω και βρω χρονο (και καλο καιρο) θα την πλυνω και θα τη βγαλω ολοκληρωμενα φωτο για το αλμπουμ μου στο φορουμ (βεβαια μεχρι τοτε μπορει να εχω βαψει και ζαντες)....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
pantwd
Member
Member
pantwd

Ηλικία : 42
Τόπος : Κατερίνη
Registration date : 28/04/2011

Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 23 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...)   Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 23 Icon_minitimeΠαρ Μάης 04 2012, 04:42

ισως να ειναι χαζη η ερωτηση μου αλλα πραγματικα δεν το κατεχω το θεμα...
ας πουμε λοιπον οτι εχω στα χερια μου 4 εμβολες brembo οι οποιες ηταν πανω σε δισκους 320mm...στις δικες μας δισκοπλακες που απο οτι νομιζω ειναι 310mm μπορουνε να μπουνε αυτες οι δαγκανες και αν οχι θα πρεπει απλα τοποθετησω μεγαλυτερες δισκοπλακες...αν μπαινουν βεβαια??
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
tazakos
gold member
gold member
tazakos

Ηλικία : 43
Τόπος : Καλλιθέα ,από Καβαλα
Registration date : 21/05/2008

Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 23 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...)   Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 23 Icon_minitimeΠαρ Μάης 04 2012, 09:25

φίλε το έχουμε εξαντλήσει το θέμα σε ανάλυση...όλα είναι γραμμένα εδωμέσα...
επειδή μάλλον είσαι τεμπελάκος Suspect σου δίνω επιγραμματικά απάντηση...
δίσκοι μεγαλύτεροι δεν χρειάζονται..4-έμβολες δεν μπαίνουν όλες αλλά όσες έχουν απόσταση βιδών στήριξης 40χλστ κ συγκεκριμένα από κάποια συγκεκριμένα ducati monster 900 , 600 κτλ. ο λόγος είναι ότι για αυτές τις συγκεκριμένες δαγκάνες υπάρχει δοκιμασμένος αποστάτης που τις τοποθετεί σωστά στην ωφέλιμη περιοχή του δίσκου μας.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
toumpanos
gold member
gold member
toumpanos

Ηλικία : 43
Τόπος : νεα σμυρνη
Registration date : 31/01/2008

Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 23 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...)   Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 23 Icon_minitimeΔευ Μάης 07 2012, 00:25

Να ρωτήσω κ γω κάτι με την σειρά μου... Μπορεί να χει γραφτεί κάτι αντίστοιχο αλλά δεν πρόκειται να διαβάσω 40 σελίδες.. Laughing

Έχω άλλη μοτό Βandit 1250, αλλά στo forum δεν βρήκα κάτι αντίστοιχο γι'αυτό απευθύνομαι στο δικό μας forum..

Bρήκα από φίλο μου μηχανικό μια τρόμπα από GSXR 1000 K7 ( 20'αρα πίεση ) ενώ η δική μου είναι 14άρα What a Face , μου πε για σωληνάκια υψηλής κ σκέφτηκα να βάλω κ 6πίστονες από busa ή GSX 1400. Θέλω ΦΡΕΝΑ κ όχι φρενάκια όπως έχει από την μάνα του, σε ένα δυνατό μηχανάκι κ πολύ βαρύ..!! Αδικαιολόγητο.. Τέλος πάντων τα Suzukia ανέκαθεν πρόβλημα με τα φρένα είχαν..
Με όλα αυτά πάνω μου πε ότι θα χω άγκυρες φρένα κ θα δω πολύ μεγάλη διαφορά. Μόλις άκουσε όμως ότι έχω ΑΒS μου πε ξέχνα το , για τον πολύ απλό λόγο ότι θα ναι πολύ δυνατά τα φρένα ( εν συγκρίση με της μάνας του ) με αποτέλεσμα ο εγκέφαλος με το παραμικρό φρενάρισμα να διαβάζει διαφορετικά κ να ενεργοποιείται το ABS με ψύλλου πήδημα.. Μόνο να το απενεργοποιήσουμε κ να μην έχω μπροσtινό με ABS.. Όσοι έχετε V strom με ABS, αντιμετωπίσατε το ίδιο πρόβλημα..?

Pls help.. felix
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
bandit
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic
bandit

Ηλικία : 59
Τόπος : θεσσαλονικη
Registration date : 09/01/2011

Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 23 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...)   Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 23 Icon_minitimeΔευ Μάης 07 2012, 00:49

καταρχάς είναι μεγάλο λάθος να βγάλεις το ΑΒS

και δεν νομίζω να έχει αναφερθεί τέτοιο πρόβλημα εδώ μέσα

δες και εδώ

http://www.ebay.co.uk/itm/330561573136?ssPageName=STRK:MEWAX:IT&_trksid=p3984.m1423.l2649#ht_1030wt_1139
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
hristos13gr
gold member
gold member
hristos13gr

Ηλικία : 42
Τόπος : Αθήνα - Νέα Σμύρνη
Registration date : 26/02/2009

Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 23 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...)   Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 23 Icon_minitimeΔευ Μάης 07 2012, 01:49

Παναγιώτη αν το ABS που έχεις στην μηχανή σου είναι το ίδιο "χαμηλής ποιότητας" με το δικό μας (που εγώ έτσι πιστεύω ότι είναι), τότο προχώρα το άφοβα. Το ABS θα λειτουργεί & με τα νέα φρένα & μάλιστα δεν θα ενεργοποιείται έτσι για πλάκα όπως κάνει τώρα... Την έγκατάσταση κάνε την μόνο σου. Για τα υψιλής δεν ξέρω αν αξίζει να δώσεις τόσα πολλά λεφτά...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
apogt
moderator
moderator
apogt

Ηλικία : 45
Τόπος : Άνοιξη
Registration date : 19/03/2011

Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 23 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...)   Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 23 Icon_minitimeΔευ Μάης 07 2012, 01:58

Το ABS δεν έχει κανένα απολύτως θέμα με τα ισχυρότερα φρένα. Θα συνεχίσει να δουλεύει κανονικά και να κάνει την δουλειά του μόνο και όταν μπλοκάρεις τους τροχούς σου. Κανένας στο forum δεν έχει αναφέρει κάπου τέτοιο πρόβλημα, σχετικά με τις τετραπίστονες και τη λειτουργία ABS.
Σωληνάκια αν έχει την ίδια σχεδίαση το κύκλωμα του ABS του bandit με το v strom δεν είναι εύκολο να τα αλλάξεις όλα. Μπορείς να αλλάξεις κάποια κομμάτια από την τρόμπα μέχρι τις δαγκάνες. Στο v strom το κομμάτι που πάει από το διακλαδωτή του μπροστινού φτερού στον εγκέφαλο, που είναι κάτω από τη σέλα, είναι λίγο περίεργο και ακριβό. Οι περισσότεροι με v strom ABS δεν αλλάζουν σωληνάκια, το πολύ να αλλάξουν το κομμάτι από τον διακλαδωτή μέχρι την τρόμπα αν βάλουν ακτινική και δεν φτάνει το παλιό.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
toumpanos
gold member
gold member
toumpanos

Ηλικία : 43
Τόπος : νεα σμυρνη
Registration date : 31/01/2008

Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 23 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...)   Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 23 Icon_minitimeΔευ Μάης 07 2012, 03:55

Aυτό που είπα ίσως έχει λογική σε έναν δρόμο ολισθηρό που κινείσαι με 30 -40 χλμ , να ενεργοποιείται αμέσως το ABS επειδή θα ναι ισχυρότερα τα φρένα. Τώρα στην εθνική με μεγαλύτερες ταχύτητες, να πω την αλήθεια ποτέ δεν έχω νιώσει να ενεργοποιείται. Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!! alien
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
apogt
moderator
moderator
apogt

Ηλικία : 45
Τόπος : Άνοιξη
Registration date : 19/03/2011

Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 23 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...)   Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 23 Icon_minitimeΔευ Μάης 07 2012, 04:46

toumpanos έγραψε:
Aυτό που είπα ίσως έχει λογική σε έναν δρόμο ολισθηρό που κινείσαι με 30 -40 χλμ , να ενεργοποιείται αμέσως το ABS επειδή θα ναι ισχυρότερα τα φρένα. Τώρα στην εθνική με μεγαλύτερες ταχύτητες, να πω την αλήθεια ποτέ δεν έχω νιώσει να ενεργοποιείται. Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!! alien
Τα φρένα εκτός από δυνατότερα είναι και πιο προοδευτικά, μπορεί να έχουν καλύτερο αρχικό δάγκωμα αλλά δεν είναι τις λογικής on -off, δεν κλείνουν αμέσως χωρίς λόγο με τη μέγιστη δύναμη. Σκέψου ότι όλες αυτές οι δαγκάνες ήταν φορεμένες σε μηχανάκια χωρίς ABS, αν δεν ήταν προοδευτικά με το που πατούσαν το φρένο οι αναβάτες αυτών των μηχανών κατευθείαν θα μπλόκαραν τους τροχούς. Όπως είπε και ο Χρήστος τώρα θα δουλεύει λιγότερο το ABS από πριν.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
toumpanos
gold member
gold member
toumpanos

Ηλικία : 43
Τόπος : νεα σμυρνη
Registration date : 31/01/2008

Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 23 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...)   Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 23 Icon_minitimeΔευ Μάης 07 2012, 05:07

apogt έγραψε:
toumpanos έγραψε:
Aυτό που είπα ίσως έχει λογική σε έναν δρόμο ολισθηρό που κινείσαι με 30 -40 χλμ , να ενεργοποιείται αμέσως το ABS επειδή θα ναι ισχυρότερα τα φρένα. Τώρα στην εθνική με μεγαλύτερες ταχύτητες, να πω την αλήθεια ποτέ δεν έχω νιώσει να ενεργοποιείται. Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!! alien
Τα φρένα εκτός από δυνατότερα είναι και πιο προοδευτικά, μπορεί να έχουν καλύτερο αρχικό δάγκωμα αλλά δεν είναι τις λογικής on -off, δεν κλείνουν αμέσως χωρίς λόγο με τη μέγιστη δύναμη. Σκέψου ότι όλες αυτές οι δαγκάνες ήταν φορεμένες σε μηχανάκια χωρίς ABS, αν δεν ήταν προοδευτικά με το που πατούσαν το φρένο οι αναβάτες αυτών των μηχανών κατευθείαν θα μπλόκαραν τους τροχούς. Όπως είπε και ο Χρήστος τώρα θα δουλεύει λιγότερο το ABS από πριν.

Σε συμπέρασμα που κατέληξα με τον κανονικό μηχανικό μου είναι ότι με μια τρόμπα φρένου κ με σωληνάκια υψηλής λύνω το πρόβλημά μου μία κ καλά.!!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
pantwd
Member
Member
pantwd

Ηλικία : 42
Τόπος : Κατερίνη
Registration date : 28/04/2011

Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 23 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...)   Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 23 Icon_minitimeΔευ Μάης 07 2012, 05:33

tazakos έγραψε:
φίλε το έχουμε εξαντλήσει το θέμα σε ανάλυση...όλα είναι γραμμένα εδωμέσα...
επειδή μάλλον είσαι τεμπελάκος Suspect σου δίνω επιγραμματικά απάντηση...
δίσκοι μεγαλύτεροι δεν χρειάζονται..4-έμβολες δεν μπαίνουν όλες αλλά όσες έχουν απόσταση βιδών στήριξης 40χλστ κ συγκεκριμένα από κάποια συγκεκριμένα ducati monster 900 , 600 κτλ. ο λόγος είναι ότι για αυτές τις συγκεκριμένες δαγκάνες υπάρχει δοκιμασμένος αποστάτης που τις τοποθετεί σωστά στην ωφέλιμη περιοχή του δίσκου μας.
φιλε καταρχην σε ευχαριστω που μου εδωσες την απαντηση που δεν γνωριζα οσο αν αφορα στο σημειο που λες για την οφελιμη περιοχη του δισκου...αυτο αναρωτιομουν και αν κ εχω διαβασει σχεδον ολο το topic δεν καραφερα να λυσω την απορια μου..τωρα για τα αλλα που μου ειπες για την αποσταση μεταξυ των βιδων τα εχω ξαναδιαβασει σε πιο μικρο topic που αναφερεται κ ο τυπος της καθε δαγκανας αλλα δεν νομιζω να διαβασα πουθενα αν οι δισκολακες που υπαρχουν σε μηχανακια που φορανε τις εν λογο δαγκανες τι mm εχουν... Suspect ...εκτος και αν μου εχει ξεφυγει Question αρα μαλλον δεν ειμαι τεμπελακος,φιλικα...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
hristos13gr
gold member
gold member
hristos13gr

Ηλικία : 42
Τόπος : Αθήνα - Νέα Σμύρνη
Registration date : 26/02/2009

Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 23 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...)   Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 23 Icon_minitimeΔευ Μάης 07 2012, 13:11

toumpanos έγραψε:
apogt έγραψε:
toumpanos έγραψε:
Aυτό που είπα ίσως έχει λογική σε έναν δρόμο ολισθηρό που κινείσαι με 30 -40 χλμ , να ενεργοποιείται αμέσως το ABS επειδή θα ναι ισχυρότερα τα φρένα. Τώρα στην εθνική με μεγαλύτερες ταχύτητες, να πω την αλήθεια ποτέ δεν έχω νιώσει να ενεργοποιείται. Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!! alien
Τα φρένα εκτός από δυνατότερα είναι και πιο προοδευτικά, μπορεί να έχουν καλύτερο αρχικό δάγκωμα αλλά δεν είναι τις λογικής on -off, δεν κλείνουν αμέσως χωρίς λόγο με τη μέγιστη δύναμη. Σκέψου ότι όλες αυτές οι δαγκάνες ήταν φορεμένες σε μηχανάκια χωρίς ABS, αν δεν ήταν προοδευτικά με το που πατούσαν το φρένο οι αναβάτες αυτών των μηχανών κατευθείαν θα μπλόκαραν τους τροχούς. Όπως είπε και ο Χρήστος τώρα θα δουλεύει λιγότερο το ABS από πριν.

Σε συμπέρασμα που κατέληξα με τον κανονικό μηχανικό μου είναι ότι με μια τρόμπα φρένου κ με σωληνάκια υψηλής λύνω το πρόβλημά μου μία κ καλά.!!!!

Παναγιώτη, ρώτα πόσο πάνε τα σωληνάκια υψηλής & αν σου πει κανά 150?-200? εγώ σου προτείνω να τα αφήσεις & να προτιμήσεις τις δαγκάνες. Η βελτίωση που θα δεις με τα σωληνάκια είναι 5%-10% ενώ με τις δαγκάνες 50%-60%.
Αν θες έλα κάποια μέρα από το περίπτερο, όταν φύγεις από την δουλειά να τα πούμε πιο αναλυτικά!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
toumpanos
gold member
gold member
toumpanos

Ηλικία : 43
Τόπος : νεα σμυρνη
Registration date : 31/01/2008

Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 23 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...)   Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 23 Icon_minitimeΔευ Μάης 07 2012, 23:32

hristos13gr έγραψε:
toumpanos έγραψε:
apogt έγραψε:
toumpanos έγραψε:
Aυτό που είπα ίσως έχει λογική σε έναν δρόμο ολισθηρό που κινείσαι με 30 -40 χλμ , να ενεργοποιείται αμέσως το ABS επειδή θα ναι ισχυρότερα τα φρένα. Τώρα στην εθνική με μεγαλύτερες ταχύτητες, να πω την αλήθεια ποτέ δεν έχω νιώσει να ενεργοποιείται. Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!! alien
Τα φρένα εκτός από δυνατότερα είναι και πιο προοδευτικά, μπορεί να έχουν καλύτερο αρχικό δάγκωμα αλλά δεν είναι τις λογικής on -off, δεν κλείνουν αμέσως χωρίς λόγο με τη μέγιστη δύναμη. Σκέψου ότι όλες αυτές οι δαγκάνες ήταν φορεμένες σε μηχανάκια χωρίς ABS, αν δεν ήταν προοδευτικά με το που πατούσαν το φρένο οι αναβάτες αυτών των μηχανών κατευθείαν θα μπλόκαραν τους τροχούς. Όπως είπε και ο Χρήστος τώρα θα δουλεύει λιγότερο το ABS από πριν.

Σε συμπέρασμα που κατέληξα με τον κανονικό μηχανικό μου είναι ότι με μια τρόμπα φρένου κ με σωληνάκια υψηλής λύνω το πρόβλημά μου μία κ καλά.!!!!

Παναγιώτη, ρώτα πόσο πάνε τα σωληνάκια υψηλής & αν σου πει κανά 150?-200? εγώ σου προτείνω να τα αφήσεις & να προτιμήσεις τις δαγκάνες. Η βελτίωση που θα δεις με τα σωληνάκια είναι 5%-10% ενώ με τις δαγκάνες 50%-60%.
Αν θες έλα κάποια μέρα από το περίπτερο, όταν φύγεις από την δουλειά να τα πούμε πιο αναλυτικά!!!

Xρήστο τετραπίστονες φοράω, ειναι μια χαρά οι δαγκάνες. Η τρόμπα είναι για τον π.....ο. 14άρα προπολεμική.. Αν την αλλάξω με 19άρα + τα σωληνάκια υψηλής, τότε θα δω πολύ διαφορά. Από μόνα τους τα σωληνάκια δεν κάνουν κ τίποτα, το ξέρω...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 

Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...)

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 

 Παρόμοια θέματα

+
Σελίδα 23 από 31Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 13 ... 22, 23, 24 ... 27 ... 31  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ-ΑΝΑΒΑΤΗΣ :: Φρένα-Μετάδοση-
Μετάβαση σε: